Schiedam weigert meer asielzoekers ONS verwacht veel van de havendagen 'Verzoek minister schandalig' PvdA huiverig voor referendum Twee arrestaties na bankoverval Pyj ama-ericket Hervormd Schiedam trots op restauratie Inbrekers stelen en verkopen kip VLAABDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Icarus wijkt uit naar Maasland Inbrekers verjaagd Inbraken met valse sleutel Van Lier krijgt videofilm Slaapkamer uitgebrand Engelsman overlijdt Haastige spoed... Eis van 2lh jaar tegen HeUevoeter Afrolgarage dieper in de rode cijfers Dominee Wuister met emeritaat WHT EIWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinnen Pncm.^nna I"" Vlaa dingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350537-sportredactie: 4345209.Telefax:010-4349754. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Vlaardingen De door een brand dakloos geworden vogel vereniging Icarus wijkt voor haar jaarlijkse Jonge Vogelshow uit naar Maasland, De Maasland- se vogelvereniging aan de Doel- straat verleent de Vlaardingsers op 25 augustus gastvrijheid. Icarus wacht met spanning op het rapport over de mogelijkheid tot wederopbouw van de voor malige school aan de Curacao- laan. Twee maanden geleden brandde het lokaal van Icarus in die school bijna volledig uit. Des kundigen onderzoeken nu of het de moeite loom om het gebouw op te knappen. Ts dat niet het ge- - val, dan zal Icarus in overleg tre den met wethouder Agnes van Ardenne (sport, recreatie) over een nieuw onderkomen. De vergaderingen en de maan delijkse vogelbeurs houdt Icarus sinds de brand in het gebouw van wijkvereniging De Indische Buurt Maar voor de Jonge Vo gelshow, waar alle eigen kweek- vogels worden beoordeeld door keurmeesters van de Neder landse Bond van Vogelliefheb bers, is dat wijkgebouw te klein. Vlaardingen Een 51-jarige Vlaardinger is vannacht in zijn huis aan de Van Riebeeckstraat door inbrekers afgetuigd. De man werd rond half drie wakker van gestommel in zijn woonka mer. Toen hij die kamer binnen ging. zag hij twee mannen staan met bivakmutsen over hun hoofden. Er ontstond een worsteling, waarbij het slachtoffer een hoofdwond opliep en door een van de inbrekers met een mes werd bewerkt. De inbrekers ont vluchtten zonder buit de wo ning. De recherche hoopt dat ge tuigen de twee mannen hebben gezien voor zij het huis binnen gingen of toen zij op de vlucht sloegen. Getuigen worden ver zocht contact op te nemen met de recherche. Vlaardingen Uit een een wo ning aan de Nieuwe Kerkstraat hebben inbrekers een bood schappentas gestolen waarin een portefeuille, een portemonnee, een bankpas en een onbekend geldbedrag zaten. Inbrekers wa ren ook actief in de Bleekstraat Daar werd uit een woning een cd-speler ter waarde van 550 gulden gestolen. In beide gevallen zijn de daders vermoedelijk met een valse sleu tel binnengekomen. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier krijgt maandag de eerste copie van de videofilm die gemaakt werd bij "de uitreiking van de Geuzenpenning op 13 maart. De penning werd die dag overhandigd aan Richard von Weïszdcker, president van de Bondsrepubliek Duitsland. Bij die gelegenheid was koningin Beatrix aanwezig. De film werd gemaaktdoor Fred Spierenburg Productions uit Vlaardingen. Behalve de burge meester, krijgen ook Expoge, de stichting Geuzenverzet en het Streekmuseum Jan Anderson een exemplaar. Schiedam Door een brand in een woonhuis aan de Vlaardin- gerdijk moest gistermiddag het verkeer enige tijd worden omge leid. De vuurhaard was weliswaar ge ring van omvang, maar bezorg de de brand weer toch handenvol werk. De brand ontstond in de kelder van het huis, die was in gericht als slaapkamer. De slaap kamer brandde uit Doordat de rook zich verspreidde via de kruipruimte, liepen zes omlig gende panden lichte rookschade op. Oorzaak van de brand, die rond twaalf, uur uitbrak, was een technisch mankement aan de cv-installatie. De brandweer be streed het vuur met twee blusau- to's. Vlaardingen Een 54-jarige Engelsman is gistermorgen op rijksweg 20 in Vlaardingen overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De man was op weg naar huis toen hij werd ge troffen door een hartaanval. Twee automobilisten, uit Vlaar dingen en Bomebroek, verleen den eerste hulp in afwachting van de komst van de ambulance. Ondanks deze pogingen tot rea nimatie overleed de Engelsman in de loop van de dag in het Bo- lyziekenhuis. W&miSkj SferdjS*-s?.'?¥ De recherche onderzoekt de omgeving van de overvallen bank Op sporen. Schiedam - Vrijwel direct na een overval op een ABN-kantoor aan de 's-Gravelandseweg rekende de Schiedamse politie vanmorgen twee mannen in. Zij werden aangehouden op het nabijgelegen station Schiedam/Hotterdam-West. Onbekend is nog of zij de daders zijn van de bank overval, die kort voor 9 uur werd gepleegd. Twee gemaskerde en gewapende mannen maakten een geldbedrag buit en vluchtten in een rode auto. De vluchtwagen werd al snel teruggevonden achter een flat aan de 's-Gravelandseweg. Ondanks de arrestaties werd het onderzoek in de omgeving van de bank vanmorgen voortgezet. Daarbij werd onder andere gebruik gemaakt van een speurhond. Schiedam Met de nood kreet meer opvangplaatsen voor asielzoekers beschik baar te stellen is het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur bij de ge meente Schiedam aan net verkeerde adres. Wethouder Hans van Kleef wei gert gehoor te geven aan dit vol gens hem 'schandalige'verzoek. De Schiedamse ambtenaren 'ontploften' zowat toen zij woensdag de brief van WVC ontvingen, zegt Van Kleef. „De minister vraagt ons 250 opvang plaatsen extra te creeren, zonder dat er geld bij zit Moeten we het zelf betalen? Zomaar even een paar ambtenaren vrijmaken? En over welke tijdsduur hebben we het? We krijgen op geen enkel gebied ook maar enige garantie", Schiedam vindt dat de minister- beter kan werken aan een dras tische verkorting van de aan vraagprocedure voor een ver blijfsvergunning. ,3ij de eerste vluchtelingen die hier aankwa men werd gezegd, dat er binnen een half jaar over hun aanvraag zou zijn beslist. Dat halfjaar gaat inmiddels de kans op van eén, twee jaar. Al die tijd zitten die mensen hier in angst en span ning. Werken mogen ze niet, ze mogen helemaal niets. 2e verve len zich te pletter". Van Kleef noemt behalve deze humanitaire reden nog een ar gument om het verzoek van WVC „op een hele nette manier" naast zich neer te leggen. „We zitten In Schiedam met een grootscheepse stadsvernieu wing. Daarvoor zijn veel wissel woningen nodig. We zitten niet ruim in onze huizen, de huizen- voorraad staat enorm onder druk". Pas na verloop van tijd is Schie dam er in geslaagd, de eerste 'golf* asielzoekers behoorlijk te huisvesten. De 24 vluchtelingen die de stad nu telt, werden aan vankelijk ondergebracht in wooncontainers aan de Burge meester Stulemeijerlaan. Een groot aantal is, gezien de onver wacht lange duur van hun ver blijf, gaandeweg overgeheveld naar gewone flats. Het zou, zo maakt Van Kleef duidelijk, geen ernstige proble men opleveren als Schiedam de één promille-norm zou nastre ven. Dat betekent dat Schiedam uiteindelijk ongeveer zeventig asielzoekers onderdak zou verle nen. De nieuwe norm van twee promille (140 vluchtelingen) zou al veel lastiger te realiseren zijn. „Maar daar bovenop nog eens tweehonderdvijftig asielzoekers, dat kan gewoon niet", zegt de wethouder beslist Van Kleef wil het probleem aan- Maassluis Het raadple gend referendum dat bet college van B en W van Maassluis wil laten uitvoe ren, is bij de plaatselijke PvdA-afdeling niet be paald met gejuich ontvan gen. De partij ziet zo'n volksraad pleging weliswaar als een 'on der bepaalde voorwaarden en afspraken interessant nieuw bestuurlijk instrument', maar vreest dat het college met haar plan veel Ie hard van stapel loopt. In schriftelijke vragen over het voornemen waarmee Maassluis een voortrekkersrol in Nederland claimt, plaatsen de sociaal democraten een se rie kritische kanttekeningen bij het plan. Bij de collegeonderhandelin gen wierp D66 zich destijds op als warm voorstander van een referendum. De PvdA ging er toen mee aeeoord dat er een zïnssnede in het collegepro gram werd opgenomen waar uit bleek dat er 'een onderzoek naar een referendum' zou worden uitgevoerd. Dat zou echter alleen doorgaan als ook onderzocht was hoe zo'n georgani- Aan die voorwaarden is vol gens de PvdA absoluut niet voldaan Met name de sugges tie om de Maassluisse bevol king zich te laten uitspreken over de 'zwembadkwestie' komt de PvdA ongewenst voor. „In het algemeen stellen wij voortvarendheid op prijs. Maar in dit geval ontkomen we niet aan de indruk dat een politiek item dat slechts som migen echt aanspreekt, wordt doorgedrukt met een snelheid, omgekeerd evenredig aan de zorgvuldigheid waarmee zo'n onderwerp eigenlijk zou moe ten worden voorbereid", aldus de PvdA in een toelichting op haar raadsvragen. De partij vindt het ook in strijd met het fenomeen referen dum dat 'van bovenaf' een on derwerp is gekozen. Verder wil de PvdA inzicht in de kos ten en wil de partij weten hoe de Maassluisse burgers wor den geraadpleegd Op basis van uitspraken die verschillende politieke partij en voor de gemeenteraadsver kiezingen hebben gedaan, gaat de PvdA er van uit dat de be volking zich mag uitspraken over drie lokaties voor het zwembad. Daarbij zou het vol gens de partij billijk zijn als er in alle gevallen sprake Is van een hoeveelheid open zwem water die tenminste gelijk is aan die in zwembad Dol-fïjn. Uitslapen was er vanochtend voor de cric- ketjeugd van Hermes niet bij. Waar de ruim veertig deelnemers aan het vierde tenten kamp van Schiedams oudste cricketvereni ging de leiders afgelopen week weinig nacht rust bezorgden, waren het deze morgen de ouders die de jeugdige zomersporters in alle vroegte wekten voor een partijtje cricket. Van alieaktiviterten die de kampleiding in pet- to had —een dagje Hoek van Holland, een be zoek aan het zwembad en twee sport-en spel- dagenwerden de deelnemers tevoren op de hoogte gesteld. Maar het laatste evene ment had kampleider Paul de Roos geheim houden. Op de finaledag van de kampweek, die werd afgesloten met een barbecue, werden de jon gelingen al om zes uur van het luchtbed ge licht. De ouders, gekleed in ludieke nachtkle- dij, gaven de kinderen niet eens de gelegen heid eerst even onder de douche te slappen of te ontbijten, zodat de wedstrijd tegen de nog slaperige vroege vogels met gemak ge wonnen kon worden. Schiedam Dankzij subsi dies van rijk, provincie en ge meente, geld van fondsen en giften van gemeenteleden is de Grote of Sint Janskerk weer gedeeltelijk in oude glo rie hersteld. Muren en pilaren kregen een frisse witte coating, de voorhof werd opgeknapt en kreeg een modern, systeempl af on n etje, de ruiten werden grondig schoon gemaakt en het Waaggebouw gerestaureerd, Hervormd Schiedam vierde gis teren de 'wederopstanding5 van Waag en Sint Jan met een inge togen bijeenkomst, waarop voor al het college van kerkvoogden werd geroemd om zijn doorzet tingsvermogen. De kerkge meenschap is buitengewoon trots op hun prestatie. Want het viel niet mee de Waag weer toonbaar te maken. Door geldgebrek was dat karwei sinds 1950, toen de hervormden het orgel in de aula van het Stedelijk Museum met de gemeente Schiedam ruilden voor het Waaggebouw, telkens uitgesteld- Pas in 1998, toen de stadsver nieuwing in de Nieuwstraat en omgeving op gang kwam, zag de hervormde gemeente kans fond sen te werven voor herstel van i. i.- J W'S Trotse gemeenteleden bekeken gisteren de resultaten van de opknapbeurt die de Grote Kerk de afgelo pen tijd heeft ondergaan. de voormalige kerkkapel. Ook al is het gebouw nu netjes opgeknapt, zijn oude functie kreeg het niet terug. Een deel werd ingericht als kerkelijk bu reau, een ander deel herbergt de toiletten. Bevreemdend is die functiewisseling nauwelijks. De Waag heeft in de voorbije eeu wen telkens andere doelen ge diend De noorderzijbeuk van de Sint Jan heeft dienst gedaan als kapel, ais wapendepot, als 'weeg schaal' voor de handel en als brandweerkazerne. Schiedam De Schiedamse Havendagen, die volgend jaar mei voor het eerst in en rond de Wilhelminahaven moeten worden gehouden, kunnen een groot succes worden. Vlaardingen Met kilo's kip en vlees, twee dure weegschalen en een kassa verliet een 25-ja- rige inbreker uit Rotterdam woensdagochtend in alle vroegte een poelierswinkel aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen. Toen de politie gisteren hem en een 51-jarige medeplichtige aanhield, was de buit al verkocht aan Rotter damse horecabedrijven. De politie vermoedt dat er bij de mbraak meer daders betrokken waren. De inbrekers kwamen binnen met een valse sleutel. De waarde van hun buit, die behalve uit kippebouten, weeg schalen en een kassa bestond uit een onbekend geldbedrag, was meer dan 20.000 gulden. De re cherche is nog op zoek naar een aantal mededa ders. Dat baseren de Openbare Nuts bedrijven Schiedam, die in janu ari het plan voor die manifesta tie 'Schiedam vaart wel' lanceer den, op basis van de vele enthou siaste reacties. Diverse stichtin gen. instellingen, gemeentelijke diensten en inmiddels 22 bedrij ven hebben hun medewerking aan het maritieme spektakel toe gezegd. Ook het basisonderwijs en het Stedelijk Museum hebben laten weten hun steentje te willen bij dragen aan het slagen van de manifestatie. Het Bureau Onder- wijsconsulent zal een lesbrief sa menstellen waarin wordt inge gaan op de Schiedamse havenac tiviteiten door de eeuwen heen. De lessen met daaraan gekop peld een havenrondvaart sluiten aan op een tentoonstelling, die volgend jaar april en mei in het Stedelijk wordt gehouden. Diezelfde havenactiviteiten zijn ook de basis voor een boek dat de historicus Hans van der Sloot gaat schrijven. Hij wil daarin een breed scala van wateractivitei ten* belichten, zoals de scheeps bouw, visserij en handel. In samenwerking met de streek- muzïekschooi Nieuwe Water weg werkt de afdeling CSJ van de gemeente aan de invulling van twee andere belangrijke ele menten van de havendagen: het havenmuziekfestival en de bïn- nenhavendagen. Voor 11 mei staat de Open Havendag ge pland. Bovendien houden de Ne derlandse havenmeesters hun jaarlijkse congres komend jaar in Schiedam. Schiedam Een 19-jarige treinreiziger die gisterochtend tot zijn schrik bemerkte dat hij zijn eindbestemming Rotterdam al was ge passeerd, moest zijn vergissing met een lelijke val bekopen. Op het station Schiedam/Rotterdam-West sprong de jongeman gehaast uit de trein. Hij maakte een smak, kwam op zijn hoofd terecht en kreeg waarschijnlijk door die buiteling een aanval van epilepsie. De onfor tuinlijke reiziger werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht. In het ziekenhuis kwam rond twee uur ook een 36-jarige Schiedam mer terecht, nadat hij door een 9-jarige stadgenoot van zijn fiets was gereden. De jonge weggebruiker haalde de man op de Parkweg in, maar stuurde zijn fietsje te vroeg naar rechts, waardoor hij de ander in de wielen reed. De man stortte van zijn rijwiel en brak een been. Rotterdam De officier van justitie heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank 2,5 jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk gebist tegen een 34-jarige inwoner van Hellevoetsluis. De man wordt verdacht van wapenbezit en wa penhandel en het bezit van drugs. kaarten bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Hij vindt dat de VNG bij de minister moet aandringen op een kortere procedure, zodat vluchtelingen niet eerst jaren in spanning hoe- ven te zitten over hun aanvraag voor een verblijfsvergunning. Gemeenten hebben belang bij een gezamenlijk standpunt, meent de Schiedamse wethou der. Behalve Schiedam, werden woensdag nog 26 andere steden met meer dan 50.000 inwoners met eenzelfde verzoek benaderd door WVC. Aanleiding voor de noodkreet van het ministerie is de enorme toeloop van asielzoe kers. Door het grote aantal vluchtelingen —op dit ogenblik 80 a 100 per dag— ziten alle op vangcentra vol. In zijn brief riep de minister de gemeenten op, ruimte te scheppen in leegstaan de flats, kantoorpanden en zelfs bedrijfsruimten Vlaardingen t Ondanks lang durige advertentiecampagnes in de kranten en acties van super markt Bas van der Heijden gaat het met de parkeergarage aan de Afrol niet beter, maar juist slech ter. Na een lichte daling lopen de verliezen weer op, zo blijkt uit de, cijfers van het eerste halfjaar. In de eerste zes maanden van 1990 maakte de Afrolgarage een verlies van liefst 262.100 gulden. Dat verlies was bijna twaalfdui zend gulden hoger dan in het eerste halfjaar van 1989- De zwa re verliezen op de parkeergarage zijn een bron van ergernis voor de gemeente, die als belangrijke deelnemer in de exploiterende BV Parkeergarage een groot deel van die verliezen vóórhaar rekening moet nemen. Met aanloopverliezen op de eer ste parkeergarage in Vlaardin gen was vanaf net begin reke ning gehouden. Maar dat het verlies in 1989 nog 505,000 gul den zou bedragen, dat had de ge meente niet gedacht. Afgaande op de cijfers over het begin van 1990 moet de BV Parkeergarage dit jaar opnieuw rekening hou den met een verlies dat het half miljoen overschrijdt. Volgend jaar komt een eventueel verlies volledig voor rekening van de gemeente. Volgens verkeersdeskundige Roel Blom van de gemeente is het verlies van de parkeergarage heel verklaarbaar. „Zolang er direct in de nabijheid van de ga rage nog op straat geparkeerd kan worden, en soms zelfs gratis, gaan niet veel automobilisten de Afrolgarage in. De parkeermo- gelijkheden buiten de garage zijn te goed". Hij verwacht niet dat de Afrolgarage binnen af zienbare tijd uit de rode cijfers komt. „Voorlopig moet er nog geld bij". Het verlies wordt overigens voor een deel gecompenseerd door de opbrengsten van het betaald parkeren op straat. Daarvan zijn over 1990 nog geen cijfers be kend. Bovendien konden in 1986, na de opening van de par keergarage aan de Afrol,het braakliggende Weeshuisplein en een deel van het Veerplein wor den bebouwd, Dat is de keerzijde van de medaille. „Die braaklig gende terreinen kostten de ge meente ook veel geld en die le veren nu geld op", zegt Blom. Schiedam Jan Wuister, her vormd predikant te Schiedam, gaat 1 oktober dit jaar met eme ritaat. Dominee Wuister is dan 62 jaar. Jan Wuister werd geboren in Schiedam. In 1983 werd hij be roepen naar zijn geboorteplaats. Hij nam die functie pas na lang aarzelen aan. „Een profeet wordt in eigen stad niet geeerd", zei hij, de bijbel aanhalend- Voordat hij uiteindelijk toch de kansel in Schiedam beklom, was Jan Wuister predikant in enkele dorpen in de Betuwe, in Schip luiden, Nieuw-Leusden, Stap horst en Scheven ïngen. Het afscheid van de hervormde gemeente in oktober betekent niet het einde van Wuister als geestelijk leermeester. Hij gaat op verschillende plaatsen in Ne derland les geven in Oud He breeuws. de taal waarin een deel van de bijbel is geschreven. Wuister doet dat voor de stich ting Hebreeuwse taal- en letter kunde, die ooit werd opgericht door zijn geestelijke leidsman Friedrieh Weinreb.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1