Commercie rukt op bij Haring- en Bierfeest Aladdin onder slopershamer 'Personeelstekort milieudienst vraagt snelle oplossing' Cola mag ook op Vlaardings evenement Jo, Suze of Carry? 'College onzorgvuldig over Mineral Service' Schildjes tijdens open monumentendag VUARKSIIAGBMD S COURANT NIEUWE WHERWEG COURANT Schiedam wil homo-hu welij k goedkeuren, maar kan niet Schennispleger stoort verkeer Wandeling op auto Zilver voor veertig jaar Inbreker wil eten en drinken Face-lift voor Schoutenlaan Van Veelen verontrust: Inbrekers slaan toe De betrouwbare professionals in lijmen en lassen! Vrachtwagens uit de bocht Groeikunst schiet geen wortel Verdachten van overval vrijgelaten Speelverbod Vlaardingen j is verlengd I :ii« Regionale redactie; Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinqen. Postbus400S -r 1aardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 Schiedam De kruis tocht van de 43-jarige Vlaardinger Frans Stello en zijn drie jaar jongere vriend Gerard Kuipers om een boterbriefje te be machtigen, zal op korte termijn waarschijnlijk niet tot succes leiden. Een legaal homo-huwelijk is, zoals het er nu uitziet, binnen de Nederlandse wetgeving niet mogelijk. Dat is althans de eerste voorzichtige conclusie van het college van B en W van Schiedam. Het PvdA-ge- meenteraadslid Yvonne Sïl- jee had het college onlangs in schriftelijke vragen ge polst of zij zo'n huwelijk zou willen fiateren. Hoewel bur gemeester en wethouders zeggen legalisering van homo-huwelijken toe te jui chen, vrezen zij dat de wet telijke kaders daarvoor ont breken. Het college baseert zich op recente jurisprudentie. Voorlopig wil ze eerst de uit spraak in een cassatieberoep afwachten, dat juni vorig jaar aan de Hoge Raad is voorgelegd. Het college wil die uitspraak bestuderen. Ondertussen belooft het ge meentebestuur aan Siljee adviezen bij de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en andere deskundigen in te zullen winnen. Zodra er nieuwe informatie boven tafel komt, zal die zo snel mogelijk aan de gemeente raad worden doorgespeeld. Stello en Kuipers, die al achttien jaar samenwonen in VIaardingen, willen voor al om economische motie ven graag trouwen. Eerdere pogingen in Amsterdam en Vlaardingen een boterbrief je te bemachtigen zijn mis lukt Ze blijven echter vol houden. Want, stellen zij, in de huwelijkswetgeving wordt nergens met zoveel woorden gezegd dat twee mensen van hetzelfde ge slacht niet met elkaar mo gen trotiwen. Schiedam De Schiedamse po litie heeft gisteravond om tien uur op de Horvathweg een 38-ja- rige schennispleger uit Hoorn aangehouden. De man stond aan de kant van de weg zichzelf te bevredigen. Hij deed dat op een in het oogspringende manier, zo dat het voortrazende verkeer werd afgeleid. De man bekende eerder die avond op de Over- schicseweg een fietster te heb ben lastig gevallen. Hij had de vrouw tegengehouden en ge dwongen naar zijn activiteiten te kijken. Vlaardingen Twee Schiedam mers van 18 jaar werden zondag rond twee uur 's nachts op de Westhavenkade aangehouden omdat ze in de Willem de Zwij gerlaan een auto hadden bescha digd. Een bewoner had gezien hoe het tweetal een wandelinge tje maakte op een geparkeerde wagen. Daarna waren de daders in hun eigen voertuig gestapt. Op het politiebureau gaven ze de vernieling toe. Een reden voor hun optreden werd niet gege ven. De Schiedammers beloof den de schade te vergoeden. Schiedam - Na veertig jaar overheidsdienst is J.J. Hooger- vorst gestopt met werken. De 57- jarige Voorburger maakt ge bruik van de vut-regeling. Tij dens een afscheidsreceptie in het stadskantoor kreeg dat feit een extra feestelijk tintje op het mo ment dat burgemeester Scheeres enkele versierselen tevoorschijn toverde. Die behoorden bij de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hoogervorst nam afscheid als hoofdcommies bij de secretarie afdeling Interne zaken. Schiedam Met de aanhouding van een 21-jarige Schiedammer heeft de Schiedamse politie ver moedelijk de dader te pakken van een grote serie inbraken in sportkantines. De laatste weken tebeurde het regelmatig dat in antines werd ingebroken. De man liet allerlei dure apparaten steeds ongemoeid en nam alleen een enkel flerie drank en wat broodjes mee. Gisteren gebeurde dat bij SFC op Thurlede. De da der, die in de omgeving van de kantine werd aangehouden, zei dat hij enkel inbrak om wat te eten en te drinken. Dezeekadatten zijn vanoudsher een steunpilaar ran het Vlaardingse volksfestijn. Het Bestuur van de stichting Haring-en Bierfeest is kind aan huis op het korpsschip, de Assam II. Vlaardingen De commer cie krijgt langzaam maar ze ker een stevige greep op het Haring- en Bierfeest. Een si- garettenfabrikant, een fris drankenconcern en een plaatselijke autodealer ver zorgen de belangrijkste at tracties op zaterdag 1 septem ber, de datum waarop het Vlaardingse volksfestijn dit jaar voorde 18e keer losbarst. Door grote sponsors met hun re clamemateriaal en voorgebak ken amusement de vrije hand te geven, gaat het Haring- en Bier feest steeds meer lijken op mas sa-evenementen in andere ste den, zeggen sommige Vlaardin- gers teleurgesteld. Maar de be stuursleden van de stichting Ha ring- en Bierfeest halen de schouders op over die 'vertros sing'. „Er zijn zoveel feesten in Neder land, dat het moeilijk is iets ori gineels te vinden voor het pro gramma", zegt de voor het amu sement verantwoordelijke Pim Vlag berustend. Voorzitter Ri- nus van Zanten stelt het nog wat scherper. „Ik weet niet of origi naliteit wel een must is voor een volksfeest1'. Desondanks laat de kritiek de organisatoren niet helemaal on beroerd, In zijn voorwoord bij het programma verzekert Van Zanten dat het streven van de stichting blijft 'de basiswaarden van het feest' te bewaren. Mon deling benadrukt Van Zanten nog eens dat hij er geen hambur ger- en colaparty van wil ma ken, de aanwezigheid van de Coca Cola Acrobatic Show ten spijt Haring en bier blijven gas tronomisch gezien de voornaam ste ingrediënten, al zijn er ook steeds meer uitheemse hapjes en drankjes te koop. Logistiek is er wel het één en an der aan de opzet gewijzigd. Op merkingen dat de schepping van wijlen Jan Brouwer de laatste ja ren zo groot en gelijkvormig is geworden beeft het nieuwe be stuur zich wel degelijk aange trokken. Daarom wordt de Vlaardingse binnenstad op de eerste zaterdag van september ditmaal opgedeeld in zogenaam de 'concentratiegebieden'. In plaats van het amusement wederom op te bouwen op iedere beschikbare vierkante meter in het centrum, zijn de attracties nu verdeeld over bepaalde plekken. Deze lokaties worden met elkaar verbonden door nagenoeg feest- vrije verbindingsallêes. Zulke concentratiegebieden zijn bij voorbeeld het Veerplein, de Westhavenplaats, deHoöaan en de kop van West- en Oosthaven- kade, bij de Prinses Julianabrug. Opvallendste nieuwkomer is de paardenmarkt op de Oosthaven- kade. „Niet origineel, wel leuk", meent de stichting, verwijzend naar de oplevende belangstel ling voor die folklore in bijvoor beeld buurgemeente Schiedam. Ook het Schiedamse ideelje, oude zeilschepen in de haven af te meren is inmiddels overge waaid maar de haringstad. Om plaats te maken voor die schepen zijn de traditionele roeiwedstrij- den verplaatst naar het Buizen- gat. Voor het overige is aan de H B-formule weinig gesleu teld. Een vertegenwoordiger van het stadsbestuur loco- burgemeester John Ranshuijsen ooent de feestelijkheden om elf uur met het hijsen van de vlag. Daarna kan het publiek zijn hart ophalen aan de ver trouwde demonstraties stijldan sen en modelbootvaren, een kijkje nemen bij de kraampjés van ambachtslieden, even in een hete luchtballon stappen of luis teren naar een van de vele ar tiesten uit de stal van Rita Young. Dit alles natuurlijk op voorwaarde dat het weer het niet Iaat afweten. Vlaardingen Jo van #der Mark is bij de strijd om een eigen straatnaam in de nieuwbouwwijk aan de Vlaardinger Vaart uit de boot gevallen. De straten, in de toekomstige buurt, die in de volksmond al bekend staat als de Dia man tkust, worden uitslui tend vernoemd naar femi nistes. Mevrouw Van der Mark heeft zich weliswaar ingezet voor de rechten van de vrouw, maar daar geen landelijke naamsbekend heid mee verworven. Zij was slechts als een van de eersten lid van de Vlaar dingse Vrouwenraad.- Dat vond de commissie algeme ne zaken niet chique genoeg voor een wijk voor welge- stelden. Hogere ogen gooide Suze Groeneweg, die dankzij het feit dat zij als eerste vrouw toetrad tot de Tweede Ka mer wél nationale bekend heid geniet. Doch deze voor dracht van burgemeester Van Lier bleek de commis sie al evenmin te kunnen bekoren. Want wat bleek? Mevrouw Groeneweg was helemaal geen voorstander van het feminisme. Carry Pothuis, het eerste vrouwelijke lid van de Eer ste Kamer, bleek echter wel de beginselen van het femi nisme te huldigen. Daarom gaat zij nu de vacature in de Diamantkust vervullen. Een vergissing is uitgeslo ten, zeggen ambtenaren op het stadhuis. Zij hebben, het nageslagen in een encyclo pedie: achter de naam van mevrouw Pothuis staat heel d uidelijk dat zij de vrouwen beweging actief steunde. Maassluis De Jan Schouten laan in Maassluis-West wacht een face-lift. De weg krijgt aan beide kanten voet- en fietspa den, terwijl de rijbaan wordt ge asfalteerd. Om die rigoreuze veranderingen mogelijk te ma ken. zal een rij populieren aan de westkant van de straat worden gerooid. Eind van de maand wordt be gonnen met het werk, dat waar- aihijnlijk ongeveer drie maan den gaat duren. De sector stads en milieubeheer zal aan het eind van de rit nieuwe bomen en an der groen planten. MaassluisUit een woning aan het Wipperspark hebben inbre kers 'dit weekeinde bijna dui zend gulden weggenomen. Na dat de 'dieven op de eerste ver dieping de woning waren bin- nengeklauterd, werd de gehele woning doorzocht. De dieven moeten hun slag hebben gesla gen tussen vrijdagavond en za terdagochtend. Een flatbewoner uit de Einstein- dreef werd vrijdagavond even eens het slachtoffer van inbraak. Uit de kelderbox namen onbe kenden twee fietsen en gereed schap weg. De schade is onbe kend. Vlaardingen Het perso neelsgebrek bij de afdeling milieu van de dienst Ge meentewerken moet zo snel mogelijk worden opgeheven. Dat vindt GPV'er Gerrit Wim van Veelen, zo blijkt uit schriftelijke vragen die hij heeft gesteld aan burgemees ter en wethouders van Vlaar dingen. De afdeling milieu heeft door een tekort aan personeel een aantal taken tijdelijk moeten af stoten, schreef onlangs directeur ir. J.G.R.M. Paardekooper van Gemeentewerken in een brand brief aan de gemeente. Vooral dè controle op de naleving van mi lieuwetten komt in het gedrang. GPV'er Van Veelen vmdt dat een slechte zaak. De gemeente wordt de laatste maanden overstroomd met brie ven van burgers die klagen dat het in de stad een rommeltje is. „Nu opnieuw is aangetoond dat de milieubelevjng van de inwo ners van on2e stad op een zeer laag niveau staat", vindt Van Veelen, „dient vooral de ge meentelijke overheid een voor trekkersrol in het milieubeleid te hebben". De gemeente moet het goede voorbeeld geven. „Een goede controle op en handhaving van wetten en verordeningen is hierbij een eerste vereiste", meent het raadslid van het Ge reformeerd Politiek Verbond. Een goed uitgerust ambtelijk ap paraat en een goed milieube leidsplan zijn daarbij onontbeer lijk. Van Veelen wil de schuld voor het nijpend personeelstekort niet op voorhand bij het nieuwe college van burgemeester en wethouders leggen. „Het college verdient wat mij betreft nog het voordeel van de twijfel. Ik denk dat dit tekort een gevolg is van het milieubeleid uit het verle den. Er is in de Vlaardingse poli tiek nooit veel aandacht geweest voor het milieu". Van de nieuwe milieuwethouder Arij Maarle- veld heeft Van Veelen wel goede verwachtingen. „Ik denk dat hij het goed wü doen, maar hij zit me teen erfenis". Het tekort aan personeel moet desnoods met uitzendkrachten en de hulp van externe techni sche bureau's worden opgevan gen, vindt Van Veelen. Want het mag op de korte termijn finan cieel gunstig zijn om niet alle controletaken uit te voeren, het inhalen van die achterstanden kost straks een veelvoud van dat korte termijnvoordeel. „Je be spaart een dubbeltje om straks een tientje te moeten uitgeven". (ADVERTENTIE) Grootste Smitweld-dealer, Loctite, Devcon etc. 24 uur service! Rotterdam Spaanse polder TU 0KM373BS9 - Fax 05O-43733O5 Schiedam Door de slordig heid van burgemeester en wethouders is de kennis van politieke partijen in Schie dam over het nieuwe bedrij venpark Vijfsluizen achter gebleven bij die van de bevol king. PvdA-gemeenteraadslid Peter Stadhouders vindt dat dit de be stuurlijke zorgvuldigheid niet ten goede komt. Stadhouders moest enkele we ken geleden in de krant lezen dat TNO en het in onderzoek naar geluidshinder gespeciali seerde bureau Dosser een rap port hadden opgesteld over Mi neral Service Rotterdam, het omstreden mïneraalverwerken- de bedrijf dat zich op Vijfsluizen wil vestigen, Terwijl enkele be wonersverenigingen de inhoud al kenden, waren de politieke partijen nog niet eens op de hoogte van het bestaan van het TNO/Dosser-rapport. Wethou der Bart de Leede verschafte de raadsleden pas inzage na een uit drukkelijk verzoek van Peter Stadhouders. Het bleef echter bij informatie voorziening door één enkele wethouder aan deleden vanéén enkele raadscommissie. Stad houders had het bestuurlijk juis ter gevonden als het voltallige college de gehele raad had geïn formeerd. Juist omdat het om een uitermate gevoelige aange legenheid gaat, hadden B en W wel wat zorgvuldiger te werk kunnen gaan, meent de PvdA- 'er. Veel inwoners van de Gorzen en Schiedam-West verzetten zich tegen Mineral Service omdat zij geluidsoverlast vrezen en de uit stoot van stof. Als de politiek niet weet in hoeverre die vrees ge grond is, wordt besluitvorming moeilijk. Overigens is Stadhou ders uit het rapport gebleken dat er inderdaad vraagtekens gezet worden bij de aard en de gevol gen van de vervuiling die Mine ral Service zou kunnen veroor zaken. Uil zijn schriftelijke vragen aan het college blijkt dat het PvdA- raadslid ook moeite heeft met de criteria die B en W hanteren op milieugebied. Eerst heette het, in april in een notitie van Gemeen tewerken, dat bedrijven op Vijf sluizen de huidige milieubelas ting niet mochten overschrijden, en za mogelijk moesten vermin deren. Begin augustus werd bat afgezwakt tot 'een behoorlijke verbetering' ten opzichte van de oorspronkelijke bedrijfsvoering. Daarmee wordt gedoeld op de tijd dat op het terrein een deel van scheepswerf Wilton-Fije- noord was gevestigd. Maassluis Eigenaren van en kele fraai gerestaureerde en goed onderhouden beeldbepa-, lende panden In de Maassluisse binnenstad kunnen een waarde- ringsschildje tegemoet zien. Die worden zaterdag 8 september in het gemeentemuseum uitgereikt door wethouder Liesbeth Snoeck. Die dag is gekozen o: dat in Maassluis dan wordt mgv. - haakt op de landelijke open mo numentendag. In Maassluis worden tijdens de monumentendag allerlei activi teiten ontplooid. In vergelijking met voorgaande edities is er dit jaar sprake van een vol pro gramma Zo worden twee wed strijden gehouden. Kinderen tot 14 jaar kunnen meedoen aan een tekenwedstrijd, terwijl voor de ouderen een foto-puzzelwed- strijd is opgezet. Deelnemers aan die laatste wedstrijd krijgen tij dens een wandeling door de stad vijf opdrachten. Aan de hand van detailfoto's van marlne objecten, moeten zij bepalen om welke panden het gaat. Verder kan die dag de toren v in de Grote Kerk worden beklom men en staat de laatste Histc ï- sche Kilometer van dit jaar t het programma. In het gemeen temuseum is een ruilbeurs van ansichten en foto's. Het sloopvonnis is geveld over Aladdin aan de De Meesterstraat. Het pand opknappen kost meer dan nieuwbouw. Schiedam Jongerencen trum Aladdin geeft zaterdag 15 september een knalfeest Twee dagen later staat de slo per op de stoep en wordt de voormalige Mastenbroek- school in Nieuwland met de grond gelijk gemaakt. De zwanenzang van het jonge rencentrum aan de De Meester straat komt niet bepaald als een verrassing. Ambtenaar J. Kemps van de afdeling cultuur, sport en jongerenzaken conclu deert dat er zo langzamerhand weinig anders op zat dan het pand plat te walsen. „Alle be trokkenen, dus de gemeente, de stichting Buurthuis Nieuwland, maar ook de jongeren waren het erover eens", aldus Kemps. De problemen rond AJaddin wa- Schiedam Afgelopen nacht zijn op het Kethelplein twee trucks met oplegger uit de bocht gevlogen. Beide wagens reden in de rich ting van de tunnel. De ongelukken deden zich rond half vijf en om kwart over vijf voor. Behalve dat de chauffeurs op vrijwel dezelfde pLaats de macht over het stuur verloren, waren er nog twee overeen komsten: beide wagens waren niet geladen, terwijl de twee chauf feurs de bocht met te hoge snelheid namen. ren velerlei. Allereerst was er volgens Kemps eigenlijk al ja renlang geen sprake meer van jongerenwerk. „De groep bezoe kers werd steeds kleiner en ou der. De echte jongeren werden weggeprogrammeerd en er bleef een club van 35- tot 4Ö-jarigen over". Bovendien zouden de overgeble ven vrijwilligers Aladdin draaide al geruime tijd zonder vaste beroepskracht nauwe lijks kans zien een aantrekkelijk programma aan te bieden. Ge voegd bij de slechte staat waarin het pand verkeert en de vele klachten van omwonenden was er voldoende aanleiding het lot van Aladdin te bezegelen. Ook de stichting Buurthuis Nieuwland, die verantwoorde lijk is voor de exploitatie van het centrum, zag onlangs in dat doorgaan geen haalbare kaart was. Temeer omdat een opknap beurt de kosten van nieuwbouw benaderde. Na het slotfeest blijft Nieuwland voor tenminste een half jaar en misschien zelfs wel een jaar ver stoken van jongerenwerk. In die tijd krijgt een nieuw aan te stel len beroepskracht, die in het buurthuis wordt gestationneerd, de opdracht een behoefte-onder zoek uit te voeren. Wat daar uitrolt, is ook voor Kemps nog een open vraag. Hij vermoedt dat nieuw jongeren werk in combinatie met een an dere activiteit van het buurthuis in een al bestaand onderkomen zal worden opgezet. Schiedam Het artistieke pro- ject 'De kunst groeit' heeft geen wortel geschoten. Er zijn in Schiedam geen kunstenaars te vinden met ideeën die overeen komen met de doelen van Plant soenendienst De gemeentelijke groenbeheer- ders wilden in enkele parken en plantsoenen kunstwerken laten oprichten die met de seizoenen zouden veranderen. Dat zou het publiek zowel dichterbij de kunst als bij de natuur brengen. De ontwerpers mochten alleen gebruik maken van natuurlijke materialen, bijvoorbeeld gras zaad bf wilgetenen. Maar groeikunst blijkt een moei lijk genre. Geen van de vijf aan gezochte kunstenaars kwam met een idee dat de Plantsoendienst kon bekoren. Diet Wiegman, Jan Neggers, Geer Pouls, Rfen Monshouwer en het collectief Alumet hebben slechts een briefje ontvangen waarin ze worden bedankt voor hun moei te. Voor het project was ongeveer honderdduizend gulden uitge trokken. Alleen de eerste tien duizend gulden voor het leveren van een ontwerp zijn tot nu toe besteed. Nog niet duidelijk is of de gemeente op zoek gaat naar andere kunstenaars, of dat het plan als onuitvoerbaar terzijde wordt geschoven. Schiedam De twee mannen, die vrijdag kort na een gewapen de overval op het ABN-kantoor aan de 's- Gravelandseweg zijn aangehouden, zijn weer vrijgela ten. De twee Delftenaren bleken niets met de overval van doen te hebben. De daders die zich in een rode Saab met een 'aanzien lijk geldbedrag' uit de voeten maakten, zijn nog steeds voort vluchtig. De politie hoopt nu getuigen te vinden die gezien hebben wie de j vluchtauto kort na de overval in j de Alphons Ariönsstraat achter- j liet. Vlaardingen Ondanks de re- genval in het afgelopen veels- einde heeft de gemeente Vta- dingen besloten het speelverbod van de sportvelden met een week (tot en met 26 augustus) te verlengen. i De plantsoenendienst is van me- nlng dat het aantal gevallen mü- i limeters regenwater te genng is t om de rustperiode op te heften. De gemeente meent dat een nv tensïeve bespeling toch schade j aan de velden kan veroorzaken, s Tussen vandaag en zaterdag mo* - gen per veld vier wedstrijden worden gespeeld, die wel oyer j deze periode verspreid moeten worden. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1