Gemeente aast op Pniëlkerk Wijkvereniging wil raadsleden 'masseren^ Behoefte kinderopvang bij bedrijven onbekend ViAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jan Goed weg uit Schiedam Luidspreker op minaret Teddybeer diploma Homo-paar polst Maasland voor een huwelijk IBEZORGINGL ■Engsgga Zie pagina 2 Historische dag Financiën struikelblok bij onderhandelingen Nieuw riool moet eind maken aan wateroverlast ZWAAIEN VANUIT NIEUWE REGENBOOG. Maassluis maakt milieu plan Laatste pleidooi voor nieuw gebouw in Dijkpolder Brand in garage Getuige in rechtszaal aangehouden □WUERWEG DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Schiedam De stadsver nieuwing in Schiedam moet het vanaf 1 september zon der Jan Goed stellen. De ambtenaar, die sinds eindja ren zeventig een sleutelrol speelde in ae vernieuwing van de vooroorlogse wijken, zegt Schiedam vaarwel Hij wordt directeur gemeente werken in Culemborg. Goed legde als pionier het fundament voor de organi satie van de stadsvernieu wing in Schiedam. Dat kar wei begon in 1979 met het opknappen van De Gorzen, waar de aimabele en des kundige ambtenaar het eer ste projectteam op poten zet te. De organisatie van dat team, waarin ambtenaren, bewoners en instellingen met elkaar samenwerkten, stond model voor de latere werkwijze in de andere ou dere wijken: Schiedam- West, Schiedam-Qost en het centrum. Jan Goed was ook de spil in de voorbereiding van de stadsvernieuwing in Nieuw- land. De uitvoering van die gigantische operatie zal hij niet meer meemaken. Wel laat Goed de contouren van een beheerplan na, waarvan de grondgedachten mogelijk zullen worden overgeno men door andere wijken. Er zijn maar weinig verte genwoordigers van bewo nersverenigingen die het af gelopen decennium niet met Jan Goed te-maken hebben gehad. Hij zat heel wat in formatie- en inspraakavon den voor. Vooral in De Gor zen was hij een bekend ge zicht De projectleider, later chef van de afdeling stads herstel, werkte mee aan verschillende grote nieuw- bouwplannen in die wijk, zoals de ontwikkeling van het voormalige GTB-ter rein, de Willemskade, de Hoofdstraat en de Ridder- kerksestraat. Maassluis De Turkse Moskee- vereniging mag vanaf 15 sep tember één keer per week een gebedsoproep gaan uitzenden. Daarvoor wordt een luidspreker gemonteerd op de minaret van de onlangs geopende moskee aan de Westlandseweg. De oproep aan de moslims om te komen bidden mag alleen wor den uitgezonden op vrijdag tus sen twaalf en twee uur en niet langer duren dan twee minuten. De vrijdag is voor de islamieten wat de zondag is voor de christe nen. De toestemming van het Maas- sluisse gemeentebestuur is ge bonden aan de voorwaarde dat de geluidsbelasting niet meer mag bedragen dan 60 decibel Meetpunt is de tegenover de moskee gelegen Henriëtte Bos manlaan, Blijkt de gebedsoproep geluidsoverlast te veroorzaken, dan wordt de toestemming inge trokken. Voorlopig gaat het om een proef van een halfjaar. Schiedam Zwembad Zuid wil Schiedammers in een zo vroeg mogelijk stadium de eerste be ginselen van de zwemkunst aan leren. Daarom is naast de regu liere zwemdiploma's nu ook het teddybeer-diploma in het leven geroepen. Dat brevet is bedoeld voor baby's, peuters en kleuters. Vanai de herfstvakantie gaat die nieuwe activiteit in het bad van start De leiding omschrijft het initiatief als een 'leuke spetter en spatter cursus'. Vandaag is in het bad aan de Westfrankeiandsedïjk het win terseizoen begonnen. Dat bete kent dat er voortaan andere tijd stippen van kracht zijn voor fa- mUiezwemmen, meer bewegen voor 50-plussers, de zwemoplei- dingen en recreatief zwemmen. Vlaardingen/Maasland Frans Stello en Gerard Kuipers gaan onverdroten door. Dit keer heb ben de Vlaardingers het ge meentebestuur van Maasland benaderd met het verzoek daar een huwelijk te mogen sluiten. Na Amsterdam, "Vlaardingen en Schiedam is dat al tenminste de vierde gemeente die door hen in een lastig parket wordt gebracht. Voor nabezorging bellen maandag Um vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag lot 16.00 uur. De dertiende maart van 1990 gaat in Vlaardingen de geschie denis in als een gedenkwaardige dag. Toen kreeg de harlngstad voor het eerst in haar bestaan be zoek van twee staatshoofden: ko ningin Beatrix en de Westdultse bondspresident Richard von Weizsacker (foto). Een gebeurte nis, die belangrijk genoeg was om op video vast te leggen. Een weerslag van dat bezoek is te zien op een film van ongeveer een half uur. De eerste exemplaren van de door Fred Spierenburg Productions gemaakte film wer den gisteren overhandigd aan burgemeester Fred van Lieren af gevaardigden van de stichting Geuzenverzet, Expoge en het streekmuseum Jan Anderson. Koningin Beatrix en Von WeizsSc- ker bezochten in maart Vlaardin gen, omdat de Duitse president in de Grote Kerk de Geuzenpenning kreeg uitgereikt. De lijst met hooggeplaatste genodigden werd gecompleteerd door prins Claus, de ministers Lubbers en d'Anco- na en commissaris van de konin gin Schelto Patijn. Vlaardingen Er zit weinig schot in de onderhandelin gen tussen de gemeente Vlaardingen en de gerefor meerde kerk over de toe komst van de Pniëlkerk. Het stadsbestuur wil de kerk op de hoek van Burgemeester Pruissingel en de Henriëtte Ro land Holststraat kopen en die vervdlgens slopen om ruimte te maken voor een groot kinder dagverblijf. De gereformeerden willen het gebouw alleen kwijt als er voldoende geld op tafel komt. Over de vraagprijs doet de gere formeerde kerk geen medede lingen. Wel is duidelijk dat het stadsbestuur bij lange na niet aan de financiële eisen van het kerk bestuur wil voldoen. „Er is ooit een bedrag genoemd, maar daar moesten we heel hard om la chen", aldus de gereformeerde predikant C A. de Bildt De voorzitter van de beheerscom missie, A,P. Weeda, bevestigt dat. „Wij willen wel praten, maar ik denk dat het voor de ge meente financieel erg moeilijk zal zijn". Wijkgebouw - De onderhandelingen over het afstoten van de ruim dertig jaar oude kerk begonnen ongeveer een jaar geleden onder wethou der Bas Goudriaan. Buurthuis De Haven had een balletje opge gooid over een nieuw wijkge bouw op de plaats van de Pniël kerk. Dat zou mooi aansluiten bij de school en de ouderenwoningen die Patrimoniums Worungsuch- Vlaardingen De gesubsi dieerde kinderopvang in Vlaardingen loopt geen ge vaar door een grootscheepse campagne om opvangplaat sen te verhuren aan het bedrijfsleven. De gemeente zal altijd een flink deel van de kosten voor kinderopvang blijven betalen. Die geruststellende woorden uit te Emile van Velzen gisteren bij de start van een enquête onder 550 bedrijven in de wijde om trek. Van Velzen, voorzitter van de stichting Vlaardingse Kin derdagverblijven gaf wel toe dat de campagne is bedoeld om een deel van de hoge kosten van kin deropvang over te hevelen van de overheid naar het particulie re circuit. De overheid heeft volgens de voorzitter eenvoudig geen geld om de explosieve groei in de kin deropvang te betalen. „Maar het bedrijfsleven zal nooit de totale kosten voor haar rekening kun nen en willen nemen", aldus Van Velzen. Het deel van de kosten dat on dernemers wél willen overne men is overigens volslagen on bekend, De stichting kan er zelfs niet naar gissen. De enquête on der bedrijven m Vlaardingen en omliggende steden, die elf we ken gaat duren en die wordt ge coördineerd door studenten van de Erasmus Universiteit, moet daar inzicht m verschaffen. Vervolgens kan de stichting de ondernemingen polsen over het huren van opvangplaatsen. De stichting ziet natuurlijk het liefst dat de ondernemers in zee gaan met het Vlaardingse dagverblijf Pino. Dat doet al zakon met Uni lever en de gemeente Vlaardin gen. en heeft nog plaatsen vrij. De ruimte kan worden uitge breid als de belangstelling bij het bedrijfsleven daar aanleiding toe geeft. Eigen bijdrage Er is de gemeente Vlaardingen veel gelegen aan een evenwich tiger spreiding van de kosten voor kinderopvang. Het is be paald niet uit onbaatzuchtigheid dat de enquête wordt betaald door het stadsbestuur Op de wachtlijst voor het gesubsidieer de kinderdagverblijf De Kren tenmik staan op dit ogenblik 185 namen, en de lijst groeit met de dag De vraag gaat het aanbod verre te boven- Het aantal aan bedrijven verhuurde plaatsen bedraagt daarentegen nog geen 30 De campagne is in verschillende opzichten een stap in het onge wisse. Wordt er door Pino inder daad een nieuwe markt aange boord, dan is er feitelijk behoefte aan richtlijnen wie er nog van de gesubsidieerde opvang gebruik mag maken De stichting heeft daar nog geen criteria voor. Vol gens Van Velzen zal het finan cieel voor de ouders weinig ver schil maken. Zij moeten hoe dan ook een eigen bijdrage betalen. En de bijdrage aan de gesubsi dieerde opvang is net zo groot als die voor een door de werkgever gehuurde plaats: ongeveer vijf entwintig gulden per dag. Voor een bedrijf is het huren van opvangplaatsen volgens Van Velzen aantrekkelijk. Welis waar moet de werkgever daar voor enkele duizenden guldens op jaarbasis voor neertellen, maar dat geld is fiscaal aftrek baar en bovendien verzekert het bedrijf zich van het aanblijven van een werknemer, die anders misschien zou vertrekken bij ge brek aan opvangmogelijkheden. De stichting is niet bang dat gro te bedrijven, mocht de behoefte aan opvangplaatsen onder de ei gen werknemers aanzienlijk blijken, zelf een vorm van kin deropvang in het leven zullen roepen „Het blijft hoe dan ook een bedrijfsvreemde activiteit, die men liever aan specialisten overlaat", meent R.J. Visseher, directeur van CMP Batterijen, de Vlaardingse onderneming waar de campagne ten doop werd gehouden. Over de interesse onder zijn ei gen personeel kon Visseher wei nig zeggen. Hij had de indruk dat sommige vrouwelijke werkne mers wel geïnteresseerd zouden zijn. Ook Bram van Dorp, be stuurslid van de Industriële Kring Vlaardingen en mede werker van het opvangproject, zei geen enkel inzicht te hebben in de behoefte onder collega-on dernemers. Van Dorp „Daarom juist deze enquête. Ik kan alleen zeggen dat ik de directies achter de broek zal zitten om de formu lieren ingevuld terug testuren". Maasland Het verbeteren van de rioleringen aan de Wethouder Dijkshoornlaan in Maasland gaat 245,000 gul den kosten. Dat geld is nodig om een eind te maken aan de regelmatig terugkerende wa teroverlast Volgens waarnemend burge meester Jaap Bax is het niet ze ker dat het prcieci met nog duur der uitvalt. „We praten over zul- Maassluis In het door gifschandalen geteisterde Maassluis kan de bevol king vanavond haar zegje doen over het lokale mi lieubeleidsplan Van grauwsluier tot groen- waas. Deze ambtelijke nota wordt besproken in een vergadering van de raadscommïsie milieu. De commissie zal haar conclusies voorleggen aan B en W. Het college ziet de nota als niet meer dan de basis voor het Maassluïsse milieubeleid in de toekomst. Vaste richt lijnen zijn in dit raamwerk nauwelijks te geven, zo valt af te leiden uit de zinsnede dat „milieubeleid een dyna mische aangelegenheid is, voortdurend onderhevig aan nationale en internatio nale ontwikkelingen". Toch bevat de nota meer dan alleen tot niets verplich tende formuleringen. De stad met de grootste gifwijk van Nederland geeft in het beleidsplan voorrang aan het opstellen van een afval- stoffenplan, waarin onder meer het gescheiden inza melen van groente-, fruit en tuinafval is opgenomen. B en W kondigen ook de ge scheiden inzaiheling van andere soorten probleem af val aan. De discussie over Van grauwsluier tot groen waas begint om acht uur in het stadhuis in de Koningshoek. ke extreme omstandigheden dat het best nog eens kan tegenval len", aldus Bax. „Er komt zoveel bij kijken om al het water af te voeren dat ook het rioolstelsel in het algemeen moeite kan heb ben om die grote hoeveelheid water snel genoeg weg te krij gen". Volgens Bax is het de be doeling dat dit najaar met het werk wordt begonnen. Eind juni was er een hevige bui waarbij verschillende huizen blank kwamen te staan. Dat komt omdat ze zonder fundering 2ijn gebouwd en lager zijn ko men te liggen dan het wegdek. Het water stroomt vervolgens naar binnen, omdat het niet vlot genoeg kan worden afgevoerd. Bovendien stroomde er water vanuit andere straten de Dijk shoornlaan in. Daar is inmiddels een eind aan femaakt door de aanleg van rempels aan het begin en eind van de weg. Om de situatie struc tureel te verbeteren is een wijzi ging van het rioolstelsel nodig Volgens gemeentewerken Is de 'beste oplossing daarvoor het aanbrengen van nieuwe buizen en putten in de Dijkshoornlaan en Prinses Irenelaan. Vanuit deze straat wordt nog gedeelte lijk water richting Dijkshoorn laan afgevoerd waardoor de druk op deze straat nog groter wórdt. Als dit wordt aangepast zouden de bewoners van de Dijkshoornlaan niet meer voor situaties als in juni komen te staan. TOS De eerste schooldag van het nieuwe jaar was gisteren voor de leerlin gen van de Regenboogschool extra bijzonder. Zij kregen voor het eerst les in het gloednieuwe onderkomen aan de Boslaan. Dat feit wordt door de schoolleiding aangegrepen om een week lang feest te vieren, zodat de reguliere lessen er soms bij inschieten. Zo wordt vandaag een sport en speldag rond het thema circus gehouden en presemeren en kele leerkrachten en leerlingen2lch vrijdag in circus De Regenboog. Al die leuke vooruitzichten waren voor de Jongens en meisjes voldoen de aanleiding om gistermorgen uitbundig naar hun ouders te zwaaien. Maassluis In een laatste poging het nieuwe wijkcen trum te 'redden' heeft het be stuur van De Dijkpolder de voltallige commissies van Fi nancien en Welzijn in het verouderde Polderhuis uitge nodigd. In het gesprek wil de wijkvere niging enkele onwillige raadsle den overhalen alsnog m te stem men met de bouw van de nieuwe wijk voorzieni ng- Kort voor het zomerreces dwarsboomden de raadscom missies voor Welzijn en Finan ciën het nieuwbouwvoorstel. Aanvankelijk wilde het college van B en W 420.000 gulden be schikbaar stellen voor het ge bouw, dat langs het voetpad tus sen de Lavendelstraat in de Dijkpolder en de Spinnerij in de Vertowijk moet worden ge bouwd Na felle kritiek van ver schillende raadsleden trok het dagelijks bestuur van de ge meente het bouwvoorstel echter in. Na een gesprek tussen het be stuur en wethouder Liesbeth Snoeck (welzijn) staat het nieuwbcuwvoorstel op 29 en 30 augustus opnieuw geagendeerd voor de raadscommissies Wei zijn en Financiën. De wijkvere niging acht het nu van het groot ste belang de raadsleden voor haar ideeën te winnen. Kritiek Met name PvdA-raadshd Martin Burger uitte m juni felle kritiek op de kredietaanvraag van het college. Burger meende, dat de reikwijdte van de ruim negentig leden tellende vereniging onvol doende was om de hoge uitgave te rechtvaardigen. Volgen? het <,wd»lid zou De Dijkpolder de stijging van de exploitatielasten tot 1D.Q0Q gulden per jaar onmo gelijk kunnen ophoesten. Burger vertelde bij die gelegen heid dat De Dijkpolder zelfs al moeite het-" om de huidige huurlasten van 3500 gulden per jaar te betalen. „Reeds nu heeft de vereniging een beduidend ex ploitatietekort". zei het raadslid. Met het toezenden van de jaarre keningen over de jaren 1986 tot 1990 heeft de wijkvereniging deze aantijging willen pareren. „We zijn financieel gezond", meent bestuurslid Elly van Ipe- ren „De stijgende lasten vormen uiteraard wel een aanslag op onze vei omging Maar het nieu we gc-bouw komt veel gunstiger te liggen Hierdoor kunnen we in de toekomst meer leden en be zoekers trekken", zegt Van Ipe- ren, die hei werkgebied van de vereniging wil uitbreiden met de Vertowijk. Multifunctioneel In de gedachten van het bestuur is er voor het wijkgebouw een belangrijke rol weggelegd in het project buurtbeheer. ïn de strijd tegen de verpaupering in de Dijkpolder ging het project eer der dit jaar in twee flats van start. „Het roept veel positieve reacties op in de wijk vertelt Van Iperen over het project Buurtbeheer, waarin men de be woners een groter verantwoor delijkheidsbesef voor hun woon omgeving wil bijbrengen. „Maar als vast ontmoetingspunt is een volwaardig wijkgebouw eigen- ijk onontbeerlijk Mocht het nieuwe wijkgebouw er komen, dan wil De Dijkpolder haar activiteiten flink uitbrei den. Naast de coördinatie in hei buurtbeheer wil het bestuur hel gebouw gaan gebruiken voor taallessen en contactochtenden voor vrouwen. „We willen dage lijks de deuren openen voor acti viteiten ais tafeltennis en biljar ten", aldus Van Iperen. De aankondiging lijkt koren op de molen van de critici die De Dijkpolder graag afschilderen als een veredelde kaartclub met weinig leden. „Ik ben het met hen eens dat de gezelligheid tot dusver de boventoon heeft ge voerd' stelt Elly van Iperen. „Men vergeet echter dat het ons aan tijd en middelen ontbreekt om de werkelijke problemen in deze wijk aan te pakken. Met veel migranten, werklozen en eenoudergezinnen in de wijk is professionele ondersteuning in de toekomst eigenlijk onont beerlijk. Nu draaiden alle activi teiten volledig op de schouders van vrijwilligers tmg momenteel bouwt op de hoek van de Vondelstraat en de Burgemeester Pruissingel. Van dat idee kwam niets terecht. Het idee werd later vervangen door dat voor een kinderdagverblijf. In Vlaardingen tekent zich een stijgende behoefte aan opvang plaatsen af. Massaal Zo concreet ais Emilo van Vel zen, voorzitter van de Stichting Vlaardingse kinderdagverblij ven, de voornemens rond ae Pniëlkerk noemt, zo vaag wor den ze afgeschilderd door de ge reformeerden. A P. Weeda ziet voorlopig nog geen resultaten van het overleg. „Wij hebben be sloten dat we geen schulden wil len maken als we ter vervanging van de Pniëlkerk een ander ge bouw moeten neerzetten. De ge meente moet dus maar kijken wat ze er voor over heeft. Mis schien dat er dan in de toekomst iets kan ontstaan op die plek". Te hoog De gereformeerde kerk is overi gens niet ongenegen het Gods huis te verkopen aan Goudri- aans opvolger John Ranshuijsen. Het gebouw is volgens Weeda „ie hoog, te massaal" en het on derhoud stelt de gereformeer den voor forse kosten. De Pniël kerk vervangen door een klei ner, doelmatiger gebouw zou op den duur een kostenbesparing betekenen. Nieuwe kerk Weeda verwijst naar de Heilige Geestkerk aan de Van Hogen dorplaan, een rooms-kathohek Godshuis dat ook te groot en te duur was geworden en dat het bisdom Rotterdam twee jaar ge leden aan da gemeente Vlaar dingen verkocht. Voor de katho lieken werd even verderop een nieuwe, maar stukken kleinere kerk gebouwd. Vlaardingen Een werknemer van een garagebedrijf aan de Keihelweg kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven. Hij was bezig met een karweitje in de opslagruimte, waar in- en om bouwwerk wordt gedaan, toen hij plotselïngeen luide klap hoorde. Oncler een auto zag de 24-jange VJaardinger vervol gens een vuurzee De verbauwe reerde monteur trachtte het vuur te blussen. Hij liep daarbij brandwonden op aan handen en gezicht De brandweer kreeg het vuur onder controle, maar kon niet voorkomen dat twee auto's uit brandden en 40 wagens rook- en roetschade opliepen. Ook de ga rage en de woningen daarboven liepen schade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Dordrecht Een 19-jarige in woner van Zwijndrecht is giste ren m de rechtszaal in Dordrecht aangehouden op verdenking van meineed. De jongeman, die moest getuigen in een strafzaak tegen zijn evenoude neef, wordt ervan verdacht een valse ver klaring aan politierechter me vrouw mr.T.A.C/van Hartings- veldt te hebben afgelegd. Het vermoeden bestaat dat de Zwijn drech tenaar zijn neef wil de dekken. Deze stond terecht omdat hij ervan werd verdacht op 13 januari van dit jaar in zijn woonplaats vuilniszakken tegen geparkeerde auto's te hebben ge smeten. Daarbij was schade aan de voertuigen ontstaan. De Zwjndrech tersaar beweert dat zïm neef onschuldig is. Hij ver klaarde onder ede dat hij heeft gezien dat zijn neef niet met vuilniszakken gooide. Dit hielp zijn familielid niet veel. Die werd veroordeeld tot een voor waardelijke boete van 1500 gul den en net vergoeden van de schade. Bovendien werkte de jongen ziehzelf behoorlijk in de nesten met de verklaring. OLucier van justitie mr. L. Ph. den Hollander gelooft dat de jongeman beeft gelogen. Diverse malen hielden hij en de politierechter hem de gevolgen voor van meineed. Maar die bleef bij zijn verkla ring. Direct nadat hij deze had ondertekend, werd hij op ver- izoek van de officier in de rechtszaal aangehouden door een parketwacht Hij werd over gebracht naar de cel. De jongen hangt een gevangenisstraf van drie maanden boven het hoofd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1