Haast bij sanering Hollandia Verwerking vervuilde grond kost Vlaardingen miljoenen De oude dame, van alle markten thuis Jazz-night niet langer misleidend Werkloosheidscij fer gaat onder de 7000 IfLAARDINGS OAOBIAD SGHNISE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kritiek op ombudsman met Eerste kopers betrekken De Loper algemeen Schrijversfestival start in Maassluis «7 i Weteringstraat bezorgt gemeente financiële strop Meer klachten door groei luchtverkeer Tiende avond- fietsvierdaagse Brand in keuken en schoorsteen Garagebrand door lekkende benzine □WMtBWEG ^f^^^^^^^g^Hsvenstraat6^3131^BCVIaardingen. Poslbus4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343259,4352066,4350557-5PQrtredacti^43452Ö9T WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 PAGINA 33 Telefax: 010-4349754. Waterweg Het werk loosheidscijfer in het Wa terweggebied is hard op weg voor het eerst in lange tijd onder de 7000 te ko men. Ondanks een geringe afname in juli met 15 is er volgens directeur Jan van Lent van het arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam wel de gelijk sprake van een dui delijk dalende lijn. Hij ba seert dat op het normale beeld gedurende de zomer maanden. De werkloosheid neemt dan meestal toe, om dat een flink aantal school verlaters zich aandient op de arbeidsmarkt. Dat is dit jaar niet gebeurd. Van Lent vjndt dat opvallend. Hij wijt dat slechts voor een gering deel aan het teruglo pend aantal jongeren. Vorig jaar was er nog sprake van een scherpe stijging. Dit jaar is er opeens een duidelijke tendens tot daling, aldus de directeur van het arbeidsbureau. Hoe dat komt, zegt hij niet te we ten. Met een werkloosheidscijfer van 7C84 is het aantal baardo zen beduidend lager dan bij voorbeeld in juli vorig jaar Uitgaande van een indextabei waarbij juni '89 op 1Ö0 is ge steld, is de curve inmiddels naar 88,3 gezakt Aanvanke lijk gaf de ontwikkeling van het werklozenbestand in de tweede helft van vorig jaar nog een zorgwekkend beeld. Het indexcijfer kroop tot en met september eerst zeifis nog omhoog naar 104,8. Hoewel de daling zich op alle fronten laat voelen, profiteren de mannen het meest van de verbeterde situatie op de ar beidsmarkt Zij komen relatief gemakkelijker weer aan de slag dan vrouwen. Dat geldt ook voor werklozen in de klei nere Waterweggemeenten. Zo is het indexcijfer van Maas sluis zelfs in een jaar tijd gekel derd van 100 naar 82,1, terwijl Vlaardingen en Schiedam nog rond de 90 zweven. In absolute cijfers zijn de werkloosheids cijfers in de drie steden: Schie dam 3132, Vlaardingen 2451 en Maassluis867. Ni Vlaardingen Het woon- en winkelpark De Loper is voor Amro-projektontwikelmg een groot financieel succes gewor den. Het grootste deel van het nieuwbouwcomplex ten noor den van het bestaande winkelcentrum in Holy is al verkocht of verhuurd. Voor zowel de 5600 vierkante meters winkelruimte als de hon derden woningen stonden de ge gadigden in de rij, meldt project manager J. Lingen. Alleen begin dit jaar, toen de hypotheekrente nogal schommelde, toonden de kopers zich terughoudend. Gisteren betrok het echtpaar Woudenberg de eerste opgele verde vrije-sectorwoning aan de Jean Monnetring. Zij bleken niet de allereerste bewoners van De Loper. Voor de ramen van ver schillende premiehuurwonin- gen rond het toekomstige markt plein hingen al keurige vitrages. Het markplein, in het hart van het complex en omgeven door de nieuwe winkels, wordt op 31 ok tober officieel in gebruik geno men. Door de moderne voorzie ningen en de bouw van een par keergarage met220 plaatsen lijkt De Loper niet alleen te mikken op klanten uit dp directe omge ving. Het nieuwe winkelcen trum kan nog een geduchte con current worden var» het koop centrum in de Vlaardingse bin nenstad. Amro-projektontwikkelaar Lin gen heeft een bloemetje meege bracht voor de nieuwe Loper-be woner Woudenberg (midden). Schiedam Alternatief hulpverlener John Zwart heeft al bij voorbaat weinig vertrouwen in de onlangs door de gemeente in het le ven geroepen ombudscom- mïssie. Volgens Zwart is de commissie, die klachten van burgers gaat onderzoeken over het optreden van gemeente-ambtenaren, een 'wassen neus'. Tot die boude con clusie kwam hij toen hij las dat Cor Bclmers de commissie zou voorzitten. Bolmers was ooit wethouder in Schiedam. Dat feit zet, meent Zwart, de onafhanke lijkheid van het nieuwe klach tenbureau danig op de tocht. De hulpverlener van bureau BAH stoort zich er verder aan dat de privacy van de klager niet is gewaarborgd. In de verorde ning voor de Rotterdamse om- nudscommissie is aan de privacy een aparte paragraaf gewijd, in de Schiedamse verordening is er nauwelijks iets over terug te vin den. Wel is in Schiedam bepaald dat de klager, alvorens hij naar de commissie stapt, de betreffende ambtenaar daarvan in kennis moet stellen. Deze krijgt daar door een soort herkansing. Pas als het geschil daarna nog niet is opgelost neemt de commissie de klacht in behandeling. Zwart vindt dat een burger direct naar de ombudsman moet kunnen stappen. John Zwart beweert dat ver schillende maatschappelijke in stellingen tn Schiedam zijn kri tiek op de ombudscommissie de len. Dat blijkt echter niet het ge val. Twee belangrijke hulpin stanties schorten hun oordeel voorlopig op. Het Bureau voor rechtshulp neemt een afwachtende houding aan „Meer kunnen we er niet over zeggen*, wat er in de folder van de gemeente staat geeft in elk geval geen reden tot opmer kingen"- Het Instituut sociaal raadslieden is wat sceptischer, maar ziet ook geen reden het nieuwe klachtenbureau meteen te veroordelen. Een medewerk ster: „Als je naar andere steden kijkt kun je je afvragen of deze constructie goed werkt. Schie dam heeft deze commissie heel voorzichtig opgezet Maar een commissie was wel hard nodig. We krijgen geregeld klachten over de gemeente. Het is gewoon een kwestie van afwachten. Pas ais er een aantal zaken zijn be handeld, kun je er iets over zeg gen". Maassl uisDe openbare biblio theek in Maassluis en de werk groep theater zijn op dit moment druk inde weer met de organisa tie van het eerste Rijnmond Schrijvers Festival. De biblio theek wil het evenement met een tweejaarlijkse frequentie in Maassluis laten plaatsvinden. Het schrijversfestival richt zich op onbekend schrijftalent uit de wijde omgeving. Schrijvers van verhalen, poëzie en romans krij gen de gelegenheid uit de anoni miteit te treden. De winnaar van het festival sleept geen geldprijs in de wacht, maar de tien beste verhalen worden gepubliceerd in een voor dit festival uit te brengen boek. Belangstellenden kunnen hun werk opsturen naar de Openba re Bibliotheek, Postbus 70 in Maassluis. Het region ele talent leest voor het eerst,voor uit eigen werk op 23 november in theater De Schuurkerk. fricTe2MlërttjcK speelt het leve zfch-meerop straat af. Voor folqgraaf Thjfo de gelegenheid inworrers in bee® te fare Zomerse Zakei/legt vastzat men denkt, doet en laat. De oude dame (84), Schie damse en trouw bezoek ster van de markt, waar ze altijd wacht tot ieder een weg is: „Op een afstand wacht ik altijd tot de mensen van de groente en frujtkraam weg zijrj. Kijk, ze zijn nu aan het opruimen, maar ze laten altijd wat liggen. Als ze weg zijn, ga ik tussen de lege dozen zoeken naar sinaas appels en citroenen. Ik heb last van mijn gal, vooral die citroe nen zijn daarom goed voor me, ze verteren het voedsel in het lichaam. U moesteens weten wat ze alle maal. weggooien. Vorige week had ik een tas vol met druiven, die had u in nog geen tien da gen opgekregen. Het fruit doen ze meestal weg omdat er plek jes op zitten, maar dat zegt niets. Ais ik 's avonds thuis kom, snij ik die eruit, daarna was ik het fruït en stamp het fijn. Ik heb dan een heerlijk 'eet u wat ik nu zo erg vind? Als ik straks ga zoeken, loeren al die,mensen naar me. Ik hoor 2e denken: kijk dat rare mens daar tussen die kisten graaien. Vroeger deed mijn man het al tijd. Hij kwam met tassen vol thuis. Negen jaar geleden is hij overleden en sindsdien ga ik - zelf zoeken. 2 Het valt niet mee hoor, als je ai- g leen komt te staan en je hebt verder niemand. Ik heb, geen 2. kinderen, geen familie en de bekenden uit mijn flat zijn in middels allemaal overleden. Nu wonen er jonge mensen om me heen, maar die kijken nau welijks naar me om. Die meis jes voelen 2ieh hele dametjes, maar ze 2ijn het niet Ze klop pen gewoon het vloerkleed uit boven mijn hoofd. En ze lopen met hun schoenen over de hou ten vloer, dat maakt zo'n her rie. Ik doe altijd mijn schoenen uit en trek dikke sokken aan. Die heb ik nog van mijn man. Vroeger woonde mijn groot moeder bij ons thuis. Ik weet nog dat ze 's ochtends thee kreeg en dat 's middags de sneetjes brood al voor haar klaar stonden. Dat gebeurt bij na nergens meer. Ik weet wel dat oude mensen lastig kunnen zijn, maar tegenwoordig moet je meteen in een bejaardente huis. Ik ben er 3oit geweest, maar ik vond het vreselijk. Weet u wat xk nog zou willen zeggen? Als ik zo naar die oude huisjes kijk aan de overkapt, voel tk me rustig worden. Ik moet aan vroeger denken, het was toen veiliger. Nu vind ik alles zo druk, al die mensen en dat verkeer. Als je oud bent, word je zenuwachtiger en wen je niet meer aan al die moderne dingen. Een mens wordt feite lijk te oud. Vierentachtig jaar is een gezegende leeftijd, maar soms hoeft het van mij niet meer. Dan heb ik er helemaal geen zin meer m. Stilletjes wens ik dan dat ik gauw word weggenomen". Vlaardingen Opnieuw gaat het afgraven en storten van verontreinigde grond de gemeente Vlaardingen een bom dui ten kosten. Er is 1,5 miljoen gulden nodig om het Hollandia- terrein te saneren. De grond achter de Oosthavenbade, waar de gemeente nog dit jaar wil beginnen met de bouw van onge veer 75 woningen, is verontreinigd met lood, olie en koper. De gemeente moet de sanering zelf betalen. De verontreiniging is niet bijzonder ernstig. Daarom kan geen beroep worden gedaan op de Interim wet Bodemsane ring. In dat geval zouden provin cie en rijk het grootste deel van de kosten voor hun rekening ne men. Het totaal-bedrag kan lager uit vallen als de gemeente er in slaagt de grond af te voeren naar de stortplaats in de Broekpolder. Dat depot is op papier nagenoeg klaar. De praktische uitvoering hangt nog op enkele formalitei ten. Komt de stortplaats in de polder niet op tijd gereed, dan moet de gifgrond van hetHoIan- diaterrein naar de duurdere stortplaats Hogebergsebos in Rotterdam. De gemeente kan zich geen uitstel veroorloven. De eerste paal voor de woningen moet voor eind dit jaar de grond in, anders verspeelt Vlaardingen de bouwsubsidie. Anders dan de grond die vorig jaar op een steenworp afstand werd opgegraven aan de Boter- straat, oevat de grond van het Holland ia terrein slechts lichte concentraties gevaarlijke stof fen. Beide terreinen grenzen weliswaar aan elkaar, maar dat wil nog niet zeggen dat ze door dezelfde 'bron' en in dezelfde mate zijn verontreinigd, aldus een verklaring van de gemeente. Op bet stadhuis wordt de laatste weken koortsachtig overleg ge voerd over verwerking van de grond uit de Boterstraat, die vo rig jaar lukraak werd gestort in de Broekpolder, De provincie heeft Vlaardingen laten weten dat de zwaar giftige grond nu ui terlijk eind oktober uit de polder verdwenen moet zijn. De ge meente heeft nog geen keuze ge maakt uit offertes van bedrijven die chemisch vervuilde grond verwerken. Wel valt uit de aan biedingen op te maken dat de kosten tussen de één en ander half miljoen gulden zullen be dragen. Tegelijkertijd staat Vlaardingen voor een uitgave van enkele mil joenen om een terrein aan de Hoflaan te saneren. Op de strook grond langs het Buizengat, waar vroeger de gasfabriek stond, wil de gemeente binnen afzienbare tijd beginnen met woningbouw. Vele honderden vierkante me ters van het bouwterrein zijn echter 2waar vervuild. Schiedam De jazz-night tijdens de Brandersfeesten kan dit jaar weer met goed fatsoen die naam dragen. Dat vaste onderdeel van de Schiedamse feestweek dreigde voor de editie van dit jaar geschrapt te worden, omdat in het verled en in de verschillende kroegen te veel anderssoortige muziekgezelschappen optraden. Zowel de organisatie van de Brandersfeesten als sponsor Heineken wilden om die red'- niet langer hun naam aan het evenement verbinden. sementen z stellingen bij het publiek dat 'van ver' z vooral bang v komen. De organisatie van de feestweek heeft daarom extra moeite gedaan de kwaliteit van het evenement te garanderen. Inmiddels hebben al ongeveer twintig horeca-ondememers een jazzactgeboekt. Verschil lende prominenten roals het Arie Kuit Quintet, het Ed Baatsen Trio en Soesja Citroen zullen zaterdag 29 september optreden in Schie dam. Met kroegbazen, die wel levende muziek maar geen jazz laten horen, is afgesproken, dat zij dat niet onder Heineken-vlag doen. Het orga nisatiecomité denkt op die manier elke vorm van misleiding te heb ben uitgesloten. „Zo voldoen we weer aan de verwachtingen van het publiek", aldus het comité in een verklaring. Vlaardingen Het afblazen van de nieuwbouwplannen in de Weteringstraat en de Groenev/eg komt het ge meentelijk grondbedrijf van Vlaardingen op een verlies van zeker 300.00Q gulden te staan. De gemeente blijkt de voor sloop aangekochte wo ningen in het gebied alleen met fors verlies van de hand te kunnen doen. De financiële tegenvaller vormt de afrekening van het conflict dat de gemeente verleden jaar met de bewoners van de Wete ringstraat en de Groeneweg uit vocht. De huizenbezitters ver zetten zich met succes tegen het plan om de ruim bemeten stra ten te slopen voor een nieuwe woonwijk. Onlangs kon de buurt feest vieren toen de voor ruim een miljoen gulden vernieuwde riolering in gebruik werd geno men. Deze riolering speelde een sleu telrol in het conflict De gemeen te motiveerde het sloopplan in dertijd door te wijzen op de slechte waterhuishouding in het gebied. Bij hevige regenval stroomde de wijk regelmatig on der water. Vernieuwing van de riolering was volgens sommige politici veel te duur. Sloop ge volgd door nieuwbouw vonaen zij aantrekkelijker. Volgens de bewoners werd het stadsbestuur echter door andere motieven gedreven. In het nieuwbouwplan stonden twee keer zoveel huizen ingetekend. Hierdoor zou de gemeente een veel hogere opbrengst aan erf pacht en onroerend.goedbeLas ting kunnen binnenhalen. Doordat de gemeenteraad het pleit uiteindelijk in het voordeel van de bewoners beslechtte en het sloopbesluit terugdraaide, werd het profijtelijke perspectief voor het grondbedrijf veranderd in een fikse strop. Door de snel stijgende rente staan de woning prijzen op dit moment onder druk. Hierdoor ligt de opbrengst van de woningen onder de des tijds door de gemeente betaalde prijs. Tot nu toe heeft de gemeente één woning in het gebied van de hand gedaan. Met drie geïnteres seerden heeft het grondbedrijf overeenstemming bereikt over verkoop. Als de raad met de ver koopprijs instemt, dan levert deze verkoop de gemeente een verlies van bijna 50.000 gulden op. „In principe proberen we de panden kostendekkend van de hand te doen, maar dat is met de huidige marktomstandigheden niet mogelijk", stelt een woord voerder van de afdeling stads ontwikkeling. „Het totale verlies zal afhangen van de ontwikke lingen in de markt, maar het is zeker dat dit flink kan oplopen". Namens de gemeente heeft ma kelaar De Witte op dit moment nog vier andere woningen in het gebied in de verkoop. Deze hui zen kan de gemeente eveneens slechts na het accepteren van een fors verlies van de hand kan doen. Naast deze voor verkoop be stemde woningen bezit ae ge meente nog acht andere panden in de wijk. Doordat deze huizen worden verhuurd, kunnen zij op dit moment niet worden ver kocht. Teneinde het renteverlies te beperken, wil de gemeente de resterende woningen uiterlijk voor het eind van het jaar van de hand doen. Schiedam Het aantal klachten over lawaai rond de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven is in 1989 sterk toegenomen. Ten opzichte van het gemiddeld aantal klachten uit de jaren 1979- 1988, waarin geen noemens waardige verschuivingen waren te bespeuren, is sprake vaneen verviervoudiging. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR)in Schiedam. Volgens de milieudienst kan de toename voor een belangrijk deel worden, verklaard door de groei van het aantal vliegbewe gingen. Het afgelopen jaar be droeg die groei bijna tien pro cent. De meeste aanvliegroutes van de verkeersvliegtuigen, die Rotter dam Airport als bestemming hebben, lopen van west naar oost. Voord in Vlaardingen en Sehiedara-Noord is dat goed te merken. Bij het vertrek vanaf de luchthaven vermijden de vlieg tuigen in het algemeen de be bouwing van Waudhoek, Spa- land en Holy, door over Midden- Delfland te vliegen. Slechts in enkele gevallen leidt de route bij de start van oost naar west wel over de bebouwing. Uit het jaarverslag van de DCMR blijkt overigens duide lijk, dat het geluid van startende vliegtuigen de meeste klachten oplevert De klachten komen vooral uit Schiebroek, Berg- schenhoek en Berk el en Roden rijs. Schiebroek, met meer dan duizend klachten, sprong er het afgelopen jaar uit Klachten uit de regio Delft worden niet ver zameld door de DCMR. In totaal waren er in 1989 bij de milieu dienst bijna tweeduizend mel dingen over geluidshinder bin nengekomen, tegen gemiddeld iets meer dan 500 m de afgelopen tien jaar. Een woordvoerder van Rotter dam Airport zegt dat voor sport vliegers een nieuwe aanvlie groute is vastgesteld om geluids overlast te beperken. Deze vlie gers komen sinds enige tijd via de lijn De Lier-Schipluiden op de luchthaven af en vermijden zo de bebouwing van Vlaardin gen en Schiedam. Uit de klachtenlijst van de DCMR is af te leiden, dat zowel het weer als het type vliegtuig een relatie heeft met het aantal klachten, Bij warm weer, wan neer ramen en deuren open staan, neemt het aantal klachten beduidend toe. Het zelfde ge beurt als een ander type vlieg tuig dan men gewend is, op Zes tienhoven landt of opstijgt. Vlaardingen - Volgende week maandag gaat in Vlaardingen voor de tiende keer de avond- fietsvierdaagse van start. Samen met de fietstoerelub Rijnmond is een gevarieerd parcours uitge stippeld dat de deelnemers on der andere naar Maassluis, Rot terdam en Delft voert De fiet sers zulien tijdens vier avonden in totaal ongeveer 10Q kilometer De start is elke avond tussen zes uur en kwart over zeven bij het terrein van handbalvereniging De Hollandiaan aan de Amster damlaan. Vlaardingen De brandweer heeft gistermiddag even voor half vijf een beginnende keu kenbrand aan de Sluishoeve in Vlaardingen geblust. De brand ontstond nadat één van de bewo ners een pan met vlees op het vuur had gezet en vervolgens de woning had verlaten. Het vlees verbrandde waardoor de hele woning rookschade opliep. Enkele uren later moest de brandweer uitrukken naar de Berkendreef. Daar stond de schoorsteen in brand. Dat ge beurde nadat de bewoners de open haard hadden gestookt. Vlaardingen De brand bij ga ragebedrijf Van der Kooij aan de Kethelweg waarbij eergisteren twee auto's totaal werden ver nield en ongeveer veertig wa gens rook- en roetschade oplie pen, is vermoedelijk ontstaan door ean vonk. Die kwam vrij toen een 24-jarige werknemer van het bedrijf de werking van een benzinepomp testte. Toen moet, zo heeft een onderzoek gisteren uitgewezen, lekkende benzine vlam hebben gevat De man liep lichte brandwonden op. Ook de garage en de wonin gen boven de garage liepen scha de op. Het is nog niet bekend hoe groot descbade is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1