'Wijk- en buurtbeheer mag geen fopspeen worden' Buizengat één grote gifbelt Coffeeshop wordt mogelijk gesloten Vrij baan voor transportcentrum VLAARDINGS BAGBIAD S- COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT D66-wethouder staat voor gigantische opgave Schietende portier moet gevangenis in Zilver voor eleetromonteur Oranjebrug afgesloten Enorme saneringskosten bedreigen woningbouwplan BUPATI'S OP WERKBEZOEK Bende verstopt geweren onder jongerencentrum Luidruchtige buren in cel Referendum voorlopig van de baan VIERDAAGSE PER LIGFIETS Ministers steunen provincie ook in compensatie-gedachte WATERWEG 6'3131 BC vlaariil"ge"- Postbus 4006, 3130 KA Vlaardinaen. Telefoon: 010-43.13229.4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. DINSDAG 28 AUGUSTUS 19*) PAGINA ÏI Schiedam Het klinkt een beetje als die reclame voor bes senjenever- „Je gewoon lekker voelen in je eigen omgeving". Een andere omschrijving voor wijk- en buurtbeheer heeft Adri Reijnhout nog niet, ook al is hij zich er van bewust dat zo'n zin netje feitelijk niets zegt Maar, verdedigt de Schiedamse D66-wethouder voor wijkaange- legenheden zich, het gaat om een novum in de bestuurskunde. Nog vrijwel niemand heeft er er varing mee. Afgezien van wat experimenten in andere ge meenten, heeft Reijnhout geen enkele toetsingsmogelijkheid. Schiedam zal op eigen kracht in- Rotterdam Ondanks de zelf bewuste en openhartige indruk die de Schiedamse verdachte tij dens de zitting van 14 augustus hij officier van justitie mr. J. W.P. Snijders achterliet, heeft de portier van een Rotterdams illegaal gokhuis vandaag toch 18 maanden gevangenisstraf, waar van 6 voorwaardelijk, gekregen. Na aftrek van het voorarrest moet de Schiedammer nog vijf en een halve maand opknappen in de ceL Er was drie jaar tegen hem geeist. De 24-jarige verdachte schoot op 13 mei een lastige klant in de lin kerbil. Omdat het slachtoffer, die al eerder het gokhuis was uit gezet, de uitsmijter toesnauwde hem dood te zullen schieten, was de verdachte naar huis gereden om een pistool op te halen. „Om mezelf te kunnen verdedigen", verklaarde de Schiedammer, die al eerder was veroordeeld we gens verboden wapenbezit. Toen hij zich diezelfde nacht be dreigd voelde door de inmiddels -teruggekeerde Rotterdammer, loste de portier zes schoten. Al leen een bil van zijn doelwit werd getroffen. „Het was hij of ik", verklaarde de schutter te genover de rechtbank. De offi cier van justitie hield het op een poging tot moord met voorbe dachte rade. In het vonnis aehtte de rechtbank echter alleen een poging tot zware mishandeling bewezen. De verdachte werd te vens veroordeeld voor verboden wapenbezit. Schiedam Het veertigjarig be- drijfsjubileum van Cornells van de Hul is vandaag niet onopge merkt voorbijgegaan, De 54-jari- ge eleetromonteur in dienst bij Elektrotechnische Maatschappij Van Rietschoten en Houwens in Rotterdam kreeg op het Schie damse stadskantoor een konink lijke onderscheiding. Burge meester Reinier Scheeres spelde hem de versierselen op die beho ren bij de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van de Hul is in het dagelijks le ven onder meer verantwoorde lijk voor het in bedrijf stellen van de op te leveren scheeps-, land- en Rijkswaterstaat projec ten. Schiedam De Oranjebrug, de belangrijkste verkeersader tus sen het centrum en Schiedam- West, wordt tussen 3 en 19 sep tember op werkdagen afgesloten voor het autoverkeer. Schepen kunnen de brug, die van een nieuwe verflaag wordt voorzien, in deze periode ook niet passe ren. De schilders houden de brug wel zo lang mogelijk toegankelijk voor fietsers. Alleen tussen 11 en 14 september zullen de tweewie- Iers net als de automobilisten moeten omzien naar een alter natieve route. De omleidings- route's worden tijdens de werk- zaamheden aangegeven op bor den. houd moeten geven aan dit on derdeel van de 'sociale vernieu wing'. Direct na zijn aantreden in mei ging Reijnhout op bezoek bij de bewonersverenigingen in Schie dam. Doel: uitzoeken wat men 'in het veld' onder wijk- en buurtbeheer wenst te verstaan. Achterliggende gedachte: de be volking nauwer betrekken bij het besturen van de stad. Dit ge heel volgens de afspraken tussen de partners in het nieuwe college van burgemeester en wethou ders, PvdA, Groen Links en D66. Het opzetten van een goed func tionerend systeem voor wijk- en buurtbeheer is voor D66 een prestigekwestie. De partij heeft altijd gesteld dat de Schiedam mer veel te weinig heeft in te brengen in zaken die hem direct raken. De tot wethouder gepro moveerde Reijnhout heeft nu de taak, zijn eigen kritiek om te bui gen tot positief beleid. Cliché Dat die kritiek niet uit de lucht - was gegrepen, is Reijnhout nog eens gebleken tijdens zijn eerste ontmoetingen in de wijken. Re gelmatig werd hem voorgehou den dat brieven van bewoners- verenigingen zeer laat, en soms zelfs helemaal niet worden be antwoord. „Onze voorstellen en plannetjes verdwijnen spoorloos in een Iade op het stadskantoor", klaagden veel bewoners. Door dat ver schijnsel is op grote schaal wan trouwen ontstaan. Desondanks, zo stelde de wethouder vast, leeft er in de wijken enthousiasme voor meer zeggenschap over de eigen omgeving. Alleen zou het van weinig tact getuigen, als de gemeente trachtte de bevolking met een fopspeen tevreden te stellen. Adri Reijnhout is tot de slotsom geraakt dat wijk- en buurtbe heer niet staat oi valt met de me dewerking van de bevolking, maar met de bereidheid van het ambtelijk apparaat daadwerke lijk iets te veranderen. „Er is," zegt hij, „de afgelopen tientallen jaren een enorme verkokering ontstaan. Een cliché, maar een overbekend voorbeeld is dat van de plantsoenendienst die op ver zoek van omwonenden rommel uit de perkjes komt halen. Be landt er wat van dat vuil op straat, dan moet de reinigings dienst dat opruimen. Dat ver schijnsel zie je bij alle gemeente lijke afdelingen. Zolang die hou ding niet verdwijnt, komt er van wijk- en buurtbeheer niets te recht". Om die verstarring te doorbre ken denkt Reijnhout aan het aanstellen van coördinatoren met een ruim mandaat Anders gezegd: de wijken moeten een grote mate van vrijheid krijgen, en niet met handen en voeten worden gebonden aan de beslis sers in het stadskantoor. Die be slissers, voegt de wethouder daar aan toe, moeten er natuurlijk wel mee akkoord gaan dat hen een deel van hun bevoegdheden wordt ontnomen. Dat is dan ook deel twee van de operatie: een mentaliteitsverandering opgang brengen binnen het gemeente lijk apparaat. „Een gigantische opgave", erkent Reijnhout. Tot zover de theorie, waarover de wethouder vrij gemakkelijk spreekt. Met de praktijk ligt het wat moeilijker. Want wat is wijk-, en buurtbeheer nu precies? „Een directe beïnvloeding van de woonomgeving", zegt Reijn hout. Concrete voorbeelden blij ken lastig te geven. De wethou der, na enig nadenken: „Bijvoor beeld dat bewpners van een flat zelf een budget krijgen voor klein onderhoud. Of geld om de sociale veiligheid te bevorderen. Ze zeggenschap geven over het groen in de buurt, maar dan niet alleen in de zin dat ze het groen zelf moeten onderhouden. Dat zou neerkomen op het afschui ven van dingen waar de ge meente geen geld voor over heeft". De wethouder heeft ondertussen wel nagedacht over de grenzen van wijk- en buurtbeheer. Be woners moeten er niet op reke nen dat zij mogen meebeslissen over ingrijpende veranderingen in hun buurt, zoals nieuwbouw projecten. Voor zulke zaken zal de gemeente hen verwijzen naar de al jaren bestaande inspraak verordening. „Wijk- en buurtbe heer", definieert Reijnhout, tot slot. „is alleen bedoeld voor een kant- en klare woonomgeving". "Vlaardingen Gifvondsten dreigen een lelijke streep te ha len door het meest ambitieuze stedebouwkundïge plan van Vlaardingen: de ontwikkeling van het Buïzengat. De gemeente •wil snel van de provinciale over heid horen of die bereid is mee te betalen aan de sanering van ver schillende vervuilde bedrijfster reinen rond de oude havenkom. Zo niet, dan kan Vlaardingen het plan. om rond het Buizengat honderden woningen te bouwen wel vergeten. De enorme vervuiling van het voormalige gasfabriekterrein aan de Hoflaan de sanerings kosten van dit bouwterrein be dragen meer dan twintig miljoen gulden blijkt slechts het topje van de ijsberg. Aan de overzijde van de haven zitten eveneens grote hoeveelheden chemisch afval in de grond. De gemeente noemt nu reeds een bedrag van tien miljoen gul den voor de allergoedkoopste sa nering, de zogenaamde leeflaag- variant. Dit is slechts een globale schatting. In werkelijkheid zal het bedrag waarschijnlijk veel hoger uitvallen. „Eén gefun deerde raming van de werkelij ke kosten is op geen enkele wijze te geven", aldus burgemeester en wethouders. Dat er rond het Buizengat een stedebouwkundïge ramp dreigt kwam aan het licht toen de ge meente de rapporten van een bo demonderzoek bij machinefa briek De Toekomst onder ogen kreeg. De grond onder dit bedrijf aan de Havenstraat, dat de ge meente wil overnemen om er straks huizen te kunnen bou wen, blijkt ernstig vervuild met lood, koper en cadmium. Elders aan het Buizengat, waar de ge meente al enkele jaren bezig is grond en panden aan te kopen, zijn eveneens ernstige gevallen van bodemverontreiniging ge constateerd. Weinig zin De gifbelt heeft inmiddels zo'n omvang aangenomen, dat deel- saneringen weinig zin lijken te hebben. Daarom wil de gemeen te de hele lokatie voordragen via de Interimwet Bodemsanering. Alleen dan bestaat de kans dat rijk en provincie meebetalen aan het schoonmaken van de grond. Volgens het contract met De Toekomst was de verkoper ver plicht de grond schoon op te le veren. De machinefabriek heeft echter laten weten daartoe niet bereid te zijn. De gemeente staat nu voor het dilemma het koop contract te ontbinden of het ter rein toch aan te kopen. Dat laat ste heeft, ondanks de vele onze kere factoren, toch de voorkeur van burgemeester en wethou ders. Zij wijzen er op dat de koop anders voorgoed van de paan is. Als de voorgenomen verhuizing van De Toekomst naar de Ko ningin Wühelminahaven met doorgaat, wil het bedrijf uitbrei den aan de Havenstraat. Daar mee wordt het Buizengat-plan van de gemeente doorkruist. De gemeente is ondertussen tot de conclusie gekomen dat het niet fair is de verkopers te ver plichten de grond schoon op te leveren. In lang niet alle geval len zijn de huidige eigenaren verantwoordelijk voor de ver ontreiniging. Die zou soms van veel vroeger dateren. Vlaardingen Een aantal bupa- ti's (burgemeesters) en hoge ambtenaren uit Noord-Sumatra zijn gisteren als onderdeel van een werkbezoek in Vlaardingen neergestreken. Het Indonesi sche gezelschap maakt een rond reis door Nederland om infor matie in te winnen over de de centralisatie van bevoegdheden van hogere naar lagere overhe den. In Nederland is daarmee de laatste jaren veel ervaring opge daan. De Indonesische regering wil ook meer bevoegdheden overhevelen naar de gemeenten, Vlaardingen was de eerste stad, die tijdens hun trip van enkele weken werd bezocht. Een zwaarwichtige reden om de ha- ringstad in hun programma op te nemen was er overigens niet. De groep Indonesische bupati's en ambtenaren poseert voor het oude stadhuis voorstaatsfefoto. Burgemeester Van Lier kent toevallig enkele mensen van het Internatibnal Institute of Hou sing, de organisatie die het initia tief tot het werkbezoek nam. De Indonesische delegatie bleef iets langer dan een uur in Vlaar dingen. Vlaardingen Het betreft slechts een onooglijke bouwval, maar het bezit van de voormali ge wethouder Chris van Roon aan de Havenstraat blijft de aan dacht trekken. Eerst luidde een affaire rond de verbouwing van het pand de val van de CD A-be stuurder in. Nu beraadt burge meester Fred van Lier zich nu op maatregelen tegen de huur ders. Zij exploiteren het pand als coffeeshop. Van Lier heeft de politie op dracht gegeven de overlast die het pand oplevert, diepgaand te onderzoeken. De maatregel volgt op de klachten, die omwo nenden al sinds de opening over de horeca-inriehting hebben. Naast geluidsoverlast klagen zij over het gedrag van vaste bezoe kers. Volgens buurman L.A. Suijker is de ellende na de opening, nu an derhalfjaar geleden, alleen maar groter geworden. Nadat de op richter na vijf maanden het veld ruimde, ging het volgens de buurman onder de opvolger snel bergafwaarts. In de coffeeshop, een pleister- voor Vlaardingse soft druggebruikers, is volgens de klagers van 's ochtends vroeg tot in de late uurtjes keiharde mu ziek te horen. De stoep van de buren is bovendien in gebruik genomen door de bezoekers. „Als je watover hun gedragzegt, gooien zij de flesjes stuk voor je voeten", aldus Suijker in zijn aan de gemeenteraad gerichte klaag brief. De politie wil de burgemeester binnen veertien dagen advise ren of er maatregelen tegen de horeca-inriehting moeten wor den genomen. Mocht de ge meente de coffeeshop willen sluiten, dan vormt de zogenaam de leefklimaatvergunning het belangrijkste wapen. Schipbreuk De nieuwe versie van de Alge mene Politie Verordening stelt, dat horecabedrijven aan de door de burgemeester geformuleerde overlast-eisen moeten voldoen. Als de gemeente niet tevreden is over de bedrijfsvoering, dan kan de vergunning aan de exploitant worden geweigerd. Hiermee wordt de bedrijfsvoering ille gaal. 'waardoor de gemeente voor zichzelf de mogelijkheid schept het café te ontruimen. Eerdere pogingen om de coffees hop te sluiten leden vorig jaar schipbreuk. In een beroep voer de de gemeente bij de Raad van State aan. dat het exploiteren van een horeca-inrichting in het betreflende pand in strijd is met het bestemmingsplan. De recht bank oordeelde destijds dat de aanwezigheid van een horeca gelegenheid in de Havenstraat best te rijmen valt met de in het bestemmingsplan geformuleer de combinatie van wonen en werken. Het eigendom van de voormali ge wethouder Chris van Roon heeft overigens een lange ge schiedenis ais horeca-inrichting. Jarenlang fungeerde het pand als onderkomen van de besloten jongerensociëteit DAT. Toen Chris»van Roon twee jaar gele den als bestuurslid van de jonge rensociëteit aan de gemeente 75.000 gulden vroeg om zijn bezit te verbouwen, betekende dit het einde van zijn carrière als wet houder. Schiedam Een inbrekersben de uit Schiedam en Berkel en Rodenrijs is in het Brabantse Steenbergen tegen de lamp gelo pen. De politie heeft vier man nen, in leeftijd variërend van 22 tot 23 jaar, aangehouden. Een groot deel van hun buit is terug gevonden in een schuilplaats on der jongerencentrum De Dijk aan de Westfrankelandsedijk in Schiedam. Daar zijn zeventien geweren plus munitie opgegra ven. Die buit is afkomstig van inbra ken in de politiebureaus van Steenbergen en het Limburgse Borne. Met de aanhouding heeft de politie nog niet de complete bende opgerold. Binnenkort worden meer aanhoudingen verwacht. De zaak kwam vorige week aan het rollen toen bij een inbraak op een industrieterrein in Hendrik Ido Ambacht een dader op he terdaad werd betrapt. Tijdens het verhoor van de man leidde het spoor naar een serie andere inbraken en diefstallen. Uitein delijk bleek dat de groep man nen ook verantwoordelijk was voor een groot aantal snelkra- ken, inbraken bij benzinesta tions langs de lijn Breda - Roer mond en het openbreken van kluizen bij bedrijven en particu lieren. Op verzoek van de Steenbergse politie is een Schiedamse recher cheur voor onbepaalde tijd ge stationeerd in Brabant. Geza menlijk proberen zij de overige daders op te sporen en ook de rest van de buit, waarvan de po litie de hoogte nog niet bekend wil maken, te vinden. Wel wil de Schiedamse woordvoerder kwijt dat nog niet alle wapens zijn te ruggevonden. Schiedam Twee Schiedam mers, die vanaf een balkon in de Van Hogendorpstraat de buurt teisterden met vervelend ge schreeuw, werden gisteravond rond tien uur afgevoerd, naar een politiecel. De mannen, 20 en 25 jaar oud, waren tot drie keer toe gewaarschuwd door de poli tie. Onder het balkon haaden zich uiteindelijk zeventig woe dende straatbewoners verza meld. Zij eisten dat de luidruch tige buren hun mond zouden houden. Volgens de politie had het tweetal een flinke slok op. Maassluis Een referendum over het al dan niet bouwen van een overdekt zwembad in Maassluis is voorgoed van de baan. Ook over andere kwes ties wordt de Maassluïsse be volking de eerstkomende jaren niet direct geraadpleegd- De gemeenteraad wil eerst alle voor- en nadelen van een volksraadpleging zorgvuldig bestuderen. De commissie algemene zaken besloot dat gisteravond na een langdurige discussie. En een studienota houdt het afspiege lingscollege van PvdA, CDA, WD en D66 de mogelijkheid van het houden van referenda open. Maar met name de frac ties van PvdA en VVD bleken gisteravond voorbehoud te ma ken. Zij willen eerst de be stuurlijke gevolgen op een rijde zetten. Het CDA, één van ae initiatiefnemers van het voor stel, sloot zich bij die opvatting aan. Alleen D66 bleek voor stander van een referendum. Volgens plan zou het referen dum over het zwembad samen vallen met de verkiezingen voor de provinciale staten in maart volgend jaar. De com missie been dat 'veel te voorba rige' idee naar de prullenbak verwezen. Er komt wel een steekproef onder de bevolking over de keuze tussen een nieuw overdekt zwembad of renova tie van het openluchtbad Dol fijn. De commissie stelde gister avond 32.000 gulden beschik baar voor deze meningspeiling onder de bevolking. De enque- te, die wordt uitgevoerd door Lagendijk Ónderzoek, vindt binnen enkele maanden plaats. In een later stadium zal de raad beslissen wanneer en over welk onderwerp in Maassluis een proef-referen dum zal wor den gehouden. tutoooIom/Inommiaprt Alders to ïirhtpTn. Als compensatie voor een medewerking (de veel be- re grondprijzen. De keuze is f Maasland De ministers Alders en Braks (landbouw) stenomen in met de plannen voor vestiging van het Westlands transportcen trum in Maasland. Dat blijkt uit de antwoorden die ze hebben gegeven op vragen van de Tweede Kamer-fractie van Groen Links. Minister Al ders (ruimtelijke ordening) laat mede namens zijn collega van landbouw, natuurbeheer en vis serij weten dat hij er niet aan twijfelt dat de provincie met de grootst mogelijke zorgvuldig heid te werk is gegaan bij depro cedure rondom net transport centrum. Probleem is dat het geplande centrum in het beschermde Mid den-Delfland Ligt. De bewinds lieden willen dit ondervangen door het terrein uit het recon structiegebied Midden-Delfland te lichten. Als compensatie voor de landbouw en recreatie zou Midden-Delfland elders een stuk grond aan het gebied kun nen toevoegen. De strekking van de antwoor den kan grote invloed hebben op de beslissing die de gemeente raad van Maasland vanavond moet nemen over medewerking aan de totstandkoming van het transportcentrum. De raad spreekt zich uit over het opstel len van een bestemmingsplan. Groot belang Eerder lieten de fracties weten groot belang te hechten aan de opvattingen van de ministers. Vooral de tegenstanders van vestiging wilden weten of een eventueel Kroonberoep tegen een door de provincie afgedwon gen medewerking (de veelbe sproken 'aanwijzing') zin zou hebben. Op grond van de nu ver strekte antwoorden lijkt zo'n be roep weinig kans van slagen te hebben. Volgens de antwoorden op de kamervragen slaan Braks en Al ders het belang van het recon structiegebied hoog aan. „Maar ik heb geen reden om aan te ne men dat het provinciaal bestuur de afweging niet met de grpotst mogelijke zorgvuldigheid heeft re grondprijzen. De keuze is ge vallen op deze locatie vanwege de snelheid waarmee het trans portcentrum kan worden aange legd, de nabije ligging van rijks- 20 en de goede'ligging ten van zowel het Westland weg 20 i opzichte alsdeRo «ucs de Rotterdamse haven. De vraag of de ministers bereid zijn maatregelen te nemen die de negatieve gevolgen voor de buf ferzone beperken, krijgt een be vestigend antwoord. Daartoe wil men overgaan tot een grenswij- n 4 f-rA r. f at. Tolfc Al iVl- mogelijke zorgvuldigheid heeft mep overgaan u» «ujb» verricht", schrijft Alders aan de mogelijk zelfs een dub- rviffPmorsf kamerleden Bekkers en Lank- bele als een nieuw stukkan KJ Lie gemOI^l horst van Groen Links. De *an Mrdden- s»; nïsters achtten - deze afweging ook in de eerste plaats een zaak van de provincie. Ze bestrijden voorts dat de keuze voor de Oude Campspold er-Zuid zou zijn ingegeven door de lage- n toegevoegd aan Midden- nd. De Groeneveldse pol- worden tu. Delfland. vriucucciuut der (Schipluidens grondgebied, net boven De Lier) is In dit ver band al genoemd. Volgende maand wordt hierover met zo wel de reconstructiecommissie als Schipluiden gesproken. Schiedam Ondanks de hoge brandstofprijzen sprong een olieboer gisteren slordig om met de huisbrandolie van scholenge meenschap Brandersstad. Bij het overpompen uit de auto in de cv- tanks ging zeker honderd liter verloren. Het incident was vol gens de chauffeur te wijten aan een defect aan de pomp, die een verkeerd vulpercentage aangaf. De brandweer begon onmiddel lijk met het afgraven van de ver vuilde grond. In de bosjes, waar ook olie terecht was gekomen, werden chemicaliën gespoten om de drab te verdunnen. Onder vrijwel Ideale weersomstandigheden Is een flink peloton:fiet sers gisteravond In Vlaardingen van 3tart gegaan voor de avononets- vlerdaagse. De fietsers wacht geen zware opgave, want verdeeld over vter avonden hoeven rij slechts ongeveer honderd kilometer afteleggen. Reden genoeg voor één van de deelnemers om op een ongeDruiKeujK geconstrueerde tweewieler mee te peddelen. Voor de ligfiets (foto) bleek het parcours van gisteravond geen onover komelijke problemen op te leveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1