Maassluizers moeten fors in buidel tasten Storm hoopt op spoedig akkoord Steendijkpolder Tuinders willen op Hoogstad blijven Rabobank presenteert plan voor overdekte Broersvest Schiedam vervangt parkeermeters IMiflRSS DAGBLAD SCHIEDAMS! COUBANT NIEUWE WATERWIB COURANT Lastenstijging van bijna 300 gulden in 1991 Schoorsteen Hoilandia gaat neer Maasland toch akkoord met transportcentrum Oranjebrug afgesloten Sanering kost 75 miljoen gulden Wijkcentrum komt in West Waakhond mishandeld Conducteur met mes gestoken Dief hengelt naar wasgoed Vreugdevuur voortaan op Windmillterrein □WNHIWEG WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax- 010-4349754 Maassluis Maassluis behoort nog steeds tot de goedkoopste ge meenten in de regio, maar het le ven in de eerste stad aan de Wa terweg wordt in 1991 jaar wél fors duurder. Gezinnen moeten het volgend jaar rekening hou den met een gemiddelde lasten stijging van bijna 300 gulden. De lastenverzwaring wordt ver oorzaakt door de stijgende ener gieprijzen en het begrotingste kort van de gemeente. Het stads bestuur kampt het komende jaar met een tekort van 4,2 miljoen gulden. Burgemeester en wethouders willen dit gat gedeeltelijk dich ten door het optrekken van ver schillende tarieven. Naast het verhogen van de hondenbelas ting en de onroerend-goedbelas- ting heeft het gemeentebestuur een verhoging van de riool- en reinigingsrechten in petto. Wethouder Anton Wustrow (fi nanciën) zei gisteren bij de pre sentatie van de begroting voor 1991 dat het gemeentebestuur slechts in beperkte mate vat heeftop de kostenstijgingen. Het grootste dèel van de aangekon digde prijsverhogingen vindt zijn oorzaak buiten de stadsgren zen. De fikse stijging van de reini gingsrechten wordt veroorzaakt door het hogere tarief, dat de Af valverwerking Rijnmond na het treffen van verschillende mi lieumaatregelen bij de klanten in rekening gaat brengen. De ge middelde lasten stijgen hierdoor van 122 gulden dit jaar tot 163 gulden in 1991, Een forse aanslag op de porte monnee betekent ook het hogere gastarief. Voor het verwarmen van de woning is de consument volgend jaar gemiddeld 120 gul den meer kwijt. De stijging wordt in de eerste plaats veroor zaakt door de Golfcrisis. Doordat het gastarief aan de olieprijs is gekoppeld, wordt de consument volgend jaar naar verwachting ook geconfronteerd met een ho gere gasprijs. Ondanks de relatief hoge op brengst ziet hqf collega af van een verlaging van de winstmar ge op gas, water en licht. Volgens wethouder Anton Wustrow van financien zou deze maatregel uiteindelijk geen voordeel ople veren voor de burger. De energierekening van de bur ger zou in principe kunnen da len, maar door deze maatregel zou de gemeente een overwinst van 1,4 miljoen gulden mislopen. Dit geld heeft de gemeente vol gens Wustrow hard nodig om de tekorten op de begroting weg te werken Het ontbreken van deze mkomstenpost zou volgens de wethouder onherroepelijk lei den tot een verdere stijging van de overige belastingen. De behoefte aan winst kan niet los worden gezien van de fusie besprekingen tussen het Vlaar- dingse en het Maassluise ener giebedrijf. Wil Maassluis van de nieuwe onderneming een inte ressante uitkoopsom bemachti gen, dan dient de gemeente een winstgevend bedrijf in te bren gen. Naast de lastenverhogingen heeft de gemeente ook intern het mes gezet in de begroting Door het schrappen van twee forma tieplaatsen Maassluis Iaat on der meer de vacature voor stede- bouwkundige open en het be perken van de uitgaven heeft de gemeente een bezuiniging be reikt van 1,6 miljoen gulden Deze afroming dient overigens in de eerste plaats om de stijgen de salariskosten binnen het ge meentelijk apparaat te compen seren. De algemene salarisstij ging en de komst van een vierde wethouder kost de gemeente in totaal 1,5 miljoen gulden. De bezuinigingsdrift en de las tenstijging voor de burgers wordt gedeeltelijk veroorzaakt door de ambities van het nieuwe college In 1991 trekt de PVDA- /CDA/VVD,'D66-coa!itie 550000 gulden uit voor nieuw beleid Dit geld is bijna geheel bestemd voor reserveringen ten behoeve van de aanstaande, pe perdure bodemsanering in de Steendijkpolder De oostelijkezljde van de Broersvest wordt In het plan van de Rabobank binnen afzienbare tij'd overdekt. Schiedam De Rabobank wil de Broersvest een ingrijpende facelift geven. In eerste instantie wil de bank de oostelijke winkel galerij tussen C A en het Em- maplein overkappen. In een. la ter stadium, voelt de bank ook voor het overdekken van de an dere zijde van de winkelstraat. Het plan, dat directeur Piet Pou- wer gisteren bij de opening van het gerenoveerde bankkantoor aan de Broersvest toelichtte, ver keert overigens nog in een zeer pril stadium, „Ik weet nog niet hoe de buren er over denken", gaf Pouwer toe. „De winkeliers en de bewoners worden in het najaar tijdens verschillende in spraakavonden Ingelicht". Met het aanbrengen van luifels wil de bank de zieltogende zijde van de tweede winkelstraat van Schiedam nieuw leven inblazen. Volgens burgemeester Reinier Seheeres past het plan uitste kend in de gemeentelijke doel stelling, de winkelfunctie in het stadshart te versterken. „Het ziet er leuk uit, maar we moeten ui teraard eerst afwachten hoe de winkeliers erop reageren". Het meest opvallende aan de lui- felstudie van architect Jan Kan te rs is de gekozen oplossing op de kruising van de Broersvest en de Korte Singelstraat. Doordat de winkelstraat op dit punt wordt onderbroken, moest hij met een creatieve oplossing komen om het overaekte wandelen ook op deze kruisingte garanderen. Kanters verzon een doorzichtige boog, waardoor de Korte Singel straat een opvallende entreé krijgt. Over de kosten van de overkapping moet directeur Piet Pouwer overigens ook het ant woord schuldig blijven. „Dat is afhankelijk van de te kiezen ma terialen. De vraag is hoeveel geld de winkeliers voor deze verbetering over hebben". Ondanks de onzekerheid is Pou wer optimistisch gestemd over het plan. „In het verleden heb ben we een vergelijkbaar project uitgevoerd aan de Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen. Ik denk dat het hier ook moet kun nen lukken". Burgemeester Seheeres vindt, dat de winkeliers het voortouw bij de opknapbeurt moeten ne men. „Met de gemeente is in principe best te praten over het verstrekken van subsidie, maar de verantwoordelijkheid ligt in de eerste plaats bij de winke liers". Als voorzitter van Stichting de Schïedamse Molens kreeg Seheeres ter gelegenheid van de opening van het filiaal ook nog een douceurtje aangeboden. Voor het onderhoud van de vijf molens mocht hij een cheque van 2500 gulden in ontvangst ne men. Schiedam De schoorsteen van de voormalige mout- wijnfabriek Hoilandia II wordt waarschijnlijk aan staande zaterdag opgebla zen. Sloper Sluyk uit Lek- kerkerk heeft dat de ge meente Schiedam laten we ten. De aannemer heeft ech ter nog geen officieel sloop- verzoek ingediend. Uit veiligheidsredenen heeft Sluyk besloten het de licate karwei niet op een doordeweekse dag uit te voeren. Vlakbij het terrein aan de Delflandseweg, waar de circa 35 meter hoge schoorsteen als laatste res tantvan de onlangs afgebro ken fabriek overeind staat, liggen enkele kantoorpan den. Om alle risico's uit te sluiten, wordt de schoor steen neergehaald op een dag dat in die kantoren niet wordt gewerkt. Als Sluyk tijdig zijn verzoek indient, gaat de schoorsteen om klokslag elf uur zater dagmorgen tegen.de grond Schiedam De Oranjebrug, ,1e belangrijkste verkeersader tus sen het centrum en West, wordt tussen 3 en 19 september op werkdagen afgesloten voor het autoverkeer. Schepen kunnen de brug, die van een nieuwe verflaag wordt voorzien, in deze periode ook niet passeren. De schilders houden de brug wel zo lang mogelijk toegankelijk voor fietsers. Alleen tussen 11 en 14 september zullen de tweewie- Iers net als de automobilisten moeten omzien naar een alter natieve route. De omleidings route's worden tijdens de werk zaamheden aangegeven op bor den. Maasland De Maaslandse ge meenteraad gaat akkoord met de vestiging van een transportcen trum in de Oude Campspolder- Zuid. Met de kleinst mogelijke meerderheid besloot de raad vannacht mee te werken aan wijziging van het bestemmings plan. Vorig jaar stemde de raad met dezelfde verhouding zes om zeven tegen het transportcen trum, dat voor de Westlandse tuinbouw van groot belang wordt geacht Het besluit van de Maaslandse raad betekent dat alle planologi sche en politieke belemmerin gen nu zijn weggenomen. Vol gens verwachting zullen in een latere fase wel bezwaren tegen het bestemmingsplan worden ingediend, onder meer door de reconstructiecommissie Midden- Delfland. Deze is beheerder van de groene buffer tussen de grote steden. De Oude Campspolder maakt nu nog deel uit van dit ge bied. De langdurige vergadering werd gisteravond herhaaldelijk on derbroken door schorsingen. In de wandelgangen was de uitslag van de stemming al tijdens de eerste schorsing bekend. Tijdens het CDA-fractieberaad maan dagavond had L.H.M. van Ruij- ven te kennen gegeven voor te zullen stemmen. Haar omme zwaai gaf de doorslag. Uit haar stemverklaring bleek dat het CDA-raadslid nog altijd een tegenstander Is van het transportcentrum op deze loka- tie. De grote druk van de provin cie Zuid-Holland, die Maasland voor voldongen feiten had ge plaatst, de in haar visie zeer ge ringe kansen die verder verzet Maasland zou bieden en de mo gelijk negatieve gevolgen voor de gemeente, hadden Van Ruij- ven van mening doen verande ren. Haar fractiegenoot J. van der Kooij bleef net als vorig jaar tegen. De rest van het CDA en de WD stemden voor. Tegen waren PvdA en de Open Groe pering. Maassluis Aan de gemeente raad en de bewoners wD milieu- wethouder Jan Storm (D66) op korte termijn duidelijkheid ver schaffen over de sanering van de Steendijkpolder, de grootste gif- wijk van Nederland. Voor het afgraven van de sllblokatie denkt Storm de komende vijf jaar in totaal 75 miljoen gulden nodig te hebben. Met de provincie hoopt Storm op korte termijn een akkoord te be reiken over de sanering. Met mi lieu-gedeputeerde Hans van der Vlist van de provincie Zuid-Hol land onderhandelt de Maasluisse wethouder over de zogenaamde bespreekvariant. Vlaardingen De binnenstad en Vlaardingen-West krijgen een gezamenlijk wijkcentrum in een leegstaande school aan de Professor Teldersstraat. De school in het hart van de West- wijk zal voor ongeveer 7 ton worden opgeknapt In een later stadium komt er in Vlaardin- gen-centrum een steunpunt voor het sociaal-cultureel werk. Met deze beslissing hebben B en W een einde gemaakt aan de sle pende discussie over de huisves ting van het sociaal-cultureel werk in de twee wijken. Die dis cussie brandde vorig jaar los toen de gemeente bekend maakte dat het aantal Vlaardingse buurt huizen wegens geldgebrek moest worden ingekrompen. Een fusie tussen buurthuis De Haven, gehuisvest in het Wees huis, en Ontmoetingscentrum West aan de Fioris de Vijfdelaan werd onvermijdelijk genoemd. De Haven heeft zich altijd tegen het fusieplan verzet. Het zou be tekenen dat het centrum zonder eigen voorziening zou komen te zitten. Om aan die kritiek tege moet te komen, hebben B en W besloten in een later stadium een voorziening op kleine schaal in het centrum te openen. Wan neer en waar dat Kan gebeuren wordt nog uitgezocht Alleen het bedrag dat de gemeente daar voor wil uittrekken staat vast 350.000 gulden. In de besprekingen hoopt Storm een aanvaardbaar compromis te vinden tussen de door het rijk voorgestelde minimale sanering van zeventig centimeter en het door de gemeenteraad geëiste in tegrale afgraven van de wijk tot een diepte van 1 meter 70. Het resultaat van de besprekingen wil Storm in september aan het college van Ben W voorleggen. Door de hoge kosten is een inte grale sahering voor het rijk on aanvaardbaar. Net als zijn voor ganger Ed Nijpels ontbreekt het minister Hans Alders aan de middelen voor zo'n grondige aanpak, die 200 miljoen gulden zou kosten. Probleem is, dat naast Maassluis tientallen ande re gemeenten aanspraak maken op gelden voor de bodemsane ring. De gemeente Maassluis en de be woners van de Steendijkpolder gaan op hun beurt weer niet ak koord met het verleden jaar ge lanceerde voorstel van bet rijk. Minister Ed Nijpels wilde toen 33 miljoen gulden beschikbaarstel len voor de sanering. Naast het isoleren van de kruipruimten onder de woningen wilde Nijpels alleen de grond in de tuinen la ten afgraven tot een diepte van zeventig centimeter, „Sinds die tijd bestaat er een pat stelling tussen de verschillende partijen", stelde Jan Storm giste ren tijdens de presentatie van de begroting voor 1991. „In de ge sprekken met Van der Vlist pro beren w© de discussie weer op gang te helpen". In het beoogde compromis streeft Storm een sanering na, die een stuk verstrekkender is dan de variant, waarmee minis ter Nijpels destijds op de proppen kwam. Met de provincie hoopt hij een afspraak te maken over een ïntegralesanerjng, die overi gens veel minder vergaand is dan de gemeenteraad wil. „Het college en de raad beslissen uiteindelijk of zij met dit com promis akkoord gaan", zegt Storm. „Maar daarmee zijn we er nog niet, want als belangrijkste financier moet het rijk zich ook kunnen vinden in de overeen komst tussen de provincie Zuid- Holland en de gemeente Maas sluis". De aanstaande sanering van de Steendijkpolder heeft dit jaar voor het eerst een financiële ver taling in de begroting gekregen. Storm denkt tussen 1992 en 1997 jaarlijks 1,5 miljoen gulden nodig te hebben om de voorgeschreven gemeentelijke bijdrage te kun nen betalen. Op de meerjarenbe groting heeft Storm echter nog geen dekking kunnen vinden voor de forse investeringen. Schiedam -De politie on derzoekt wie verantwoorde lijk is voor het mishandelen van een waakhond bij een autosloperij aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schie dam. Het dier werd gister avond zwaar gewond ge vonden en had een groot gat in het hoofd, bloeddoorlo pen ogen en een bloedende tong, De hond is door de die renambulance meegeno men. Een tuinder op het Moerman-terrein, die het liefst zou willen blijven tuinieren op de plaats waar hij dat al ja ren doet. Vlaardingen De volkstuin- dersvereniging Dr. Moerman heeft in narde bewoordingen een verhuizing van de hand ge wezen. Zolang de gemeente niet met geschikte alternatieven op de proppen komt, is de vereni ging niet van plan de tuinen op het landgoed Hoogstad aan de Broekweg te ontruimen. De gemeente wil dat de tuinders uiterlijk eind dit jaar verdwijnen omdat de grond bouwrijp ge maakt moet worden voor kanto ren. Maar het overleg over een andere plek voor de tuinders is vastgelopen. Alle mogelijkheden die de gemeente heeft aangedra gen zijn afgewezen. Volgens de vereniging heeft het stadsbestuur dat aan z'chzelf te Schiedam Het zit de automo bilisten in Schiedam niet mee. Zijn 2ïj door de Golfcrisis de laat ste weken geconfronteerd met aanzienlijk hogere benzineprij zen al is daar vandaag dan weer zes cent af gegaan, binnen kort moeten zij ook weer gaan bettüen voor het parkeren in het centrum. Op korte termijn gaat Gemeentewerken acht centrale parkeermeters in het stadshart plaatsen. Op verschillende lokaties komt hiermee een einde aan een pe riode van gratis parkeren, die was ingetreden na het verwijde ren van de verouderde parkeer meters. Het gratis parkeren dankten de automobilisten aan enkele Rotterdamse criminelen, die op feilloze wijze de manke menten aan de oude meters blootlegden. "Uitsluitend gewa pend met een schroevedraaier wisten zij binnen de kortste ke ren de dagopbrengst te kapen. De individuele parkeermeters worden vervangen door een centrale meterkast. Maximaal twintig automobilisten kunnen in de toekomst bij deze centrale inrichting betalen voor het par keren van hun voertuig. Na het indrukken van het nummer van het parkeervak kunnen zij voor de gewenste parkeertijd geld in werpen. De gemeente gaat er vooralsnog vanuit, dat de centra le parkeerkasten beter bestand zijn tegen inbrekers en vandalen dan de oude meters. De eerste nieuwe meters worden aan de overzijde van het post kantoor aan de Lange Nieuw- straat geplaatst. Ook ter hoogte van de Hema aan de Broersvest en voor de deur van de Sociale Dienst aan de 's-Gravenlandse- weg moeten automobilisten bin nenkort hun kwartjes weer pa raat hebben. De resterende betaalinrichtin- gen verrijzen in de Vlaardinger- straat, de Rotterdamsedijk, de Ooievaarssteeg en aan de Koe markt, ter hoogte van de even eens betaalde parkeer» nnchting voor fietsers. In andere straten van het cen trum blijft het vriiparkeren voorlopig wel gehandhaafd. Op plaatsen als de Appelmarkt, de Lange Haven, de Korte Haven en de Lange Kerkstraat verrij zen voorlopig geen nieuwe par keermeters. De gemeente wil eerst studeren op een systeem van belangenparkeren voor cen trum bewoners en winkeliers. Dit parkeerregime wil het ge meentebestuur regelen in een zogenaamde parkeemota. Twee jaar na de aankondiging ver keert dit beleidsvormende epis tel echter nog steeds in de voor bereidende fase. wijten. „Uw eenzijdige opzeg ging getuigt van een mentaliteit, die net ons onmogelijk maakt in nauw overleg met u naar een ge schikte oplossing te zoeken", schrijft voorzitter C.W. Bos in een brief aan hurgemeester en wethouders. Bos heeft geen goed woord over voor het lompe op treden van de plaatselijke auto riteiten. Hij wijst er op dat vele tientallen tuinders al meer dan 25 jaar hun hobby uitoefenen op het landgoed van wijlen dokter Moerman. Met het oog op degro- te belangstelling van projektont- wikkelaars voor Moermans grond, de 'Gouden Driehoek' tussen Westlandseweg, Burge meester Heusdenstaan en rljKs- weg 20, heeft de gemeente naar stig gezocht naar een terrein waar de volkstuinders hun hob by kunnen voortzetten. Behalve de Holierhoeksepolder. die de tuinders alleen in het ui terste geval als nieuwe locatie willen overwegen, heeft de ver eniging alle mogelijkheden afge wezen. De Boendaleweg in de Zuid buurt valt af omdat daar veel leidingen in de grond zitten, het Flardinghaterrem m de Broekpolder is niet geschikt om dat daar vlakbij een vuilstort plaats ligt en het Hollandiaan- terrein en het sportveld aan de Viandestraat deugen met we gens de toekomstige uitbreiding van de BeneluxtunneL Verder staan de tuinders niet te juichen over de kwaliteit van de grond en de afwatering op de voorge stelde lokaties. De tuinders hebben de mogelijk heid tot verder overleg overi gens niet geblokkeerd. Op een vergadering van de commissie sport en recreatie lieten de ge bruikers van het landgoed deze week weten ook waardering te hebben voor de inspanningen van wethouder Van Ardenne om de kwestie tot een goed einde te brengen. De tuinders hebben de wethouder echter wel te ver staan gegeven dat zh niet ak koord gaan met hoge kosten die een eventuele verhuizing met zich mee zal brengen. Schiedam Bij een vechtpartij tussen twee mannen gisteravond op een perron van NS-station Schiedam/Rotterdam-West heeft een conducteur een messteek in zijn arm opgelopen. De conducteur pro beerde de vechtenden, een 37-jarige Schiedammer en een 34-jarige Maassluizer uit elkaar te halen. Hij werd bij toeval door het mes ge raakt. Waarom de twee mannen rond acht uur slaags raakten met elkaar was gisteravond niet duidelijk. De Schiedammer beweerde dat hij met een mes was bedreigd toen hij om een shaggie vroeg. De Maas sluizer gaf een andere lezing. Hij vertelde de politie dat hij werd las tig gevallen en dat de Schiedammer handtastelijk was. De spoorweg politie heeft de zaak in onderzoek. Schiedam Een behendige dief heeft gisteravond aan de Grof- baan voor ruim zeshonderd gul den wasgoed van de lijn geplukt. Het wasgoed, enkele spijker broeken en handdoeken, hing te drogen op de eerste verdieping van de wening. De ooltitie ver moedt dat het met behulp van een lange stok naar beneden is 'gehengeld'. Vlaardingen De kerstboom verbranding op het Landje van Chardon behoort voorgoed tot het verleden. Het vreugdevuur, dat de jaarwisseling traditioneel begeleidt, wordt voortaan ont stoken op het Windmillterrein aan de Westlandseweg. De gemeente heeft dit besloten omdat inwoners van Vlaardin- ger-Ambacht steen en been klaagden over de wilde taferelen in hun buurt op oudejaarsnacht Directe overlast aan de West landseweg is 20 goed als uitgeslo ten. Het terrein is onbewoond en de dichtstbijzijnde huizen staan op ongeveer honderd meter af stand. De gemeente had de keuze uit twee alternatieven voor het Landje van Chardon. De tweede mogelijkheid was het Buizengat Geoordeeld werd echter dat die plaats slecht geschikt was als centraal verbrandingspunt- De Westlandseweg is ook niet opti maal, vindt de gemeente, maar die plaats heeft tenminste het voordeel dat hij dicht bij de Broekpolder ligt. In de toekomst wil de gemeente de kerstboom-, verbranding naar de polder ver plaatsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1