Tegenstander zorgt voor komst transportcentrum r Unigro vertrekt in j uichstemming CDA wil computer meer bij politiek betrekken Myxomatose veroorzaakt walgelijke taferelen li Vlaardingse VVV is te Schiedams VLAARDINOS DAQB1AD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Ruyven: 'CDA heeft me niet onder druk gezet' 'We konden in Schiedam geen kant meer op' Zieke konijnen jagen wandelaars stuipen op lijf Blue Smoke luistert jubileum op met CD 06-meeting in 't Koetsiertje ■0Ê: Gezamenlijke aanpak van vereenzaming Schuurkerk- theater bouwt programma uit Poging tot inbraak in museum Automobiel uitgebrand Gewond door vuurwerk Maatregelen tegen rokerij MïïRWrc Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinqen Postbus 4nna <h*w v* V' aardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Schiedam Het CDA in Schie dam vindt dat de computer een belangrijker rol in de politieke besluitvorming moet gaan spe len. De kwaliteit van besturen kan naar een hoger plan worden getild als de informatie, die nu al in verschillende databanken zit, efficiënter wordt gebruikt. Tot die conclusie komt CDA-po- liticus Daan Baart in de nota 'Bits en bytes in Schiedam'. Sa men met partijgenoot Siem Bos man doet hij daarin een serie aanbevelingen, die moeten lei den tot 'slagvaardigheid en flexi biliteit'. Juist daaraan schort het momen teel volgens de confessionele po litici. Vanwege de ingewikkelde materie zou m het gemeentelijk apparaat te veel nadruk worden gelegd op rechtszekerheid en rechtsgelijkheid. Als voordeel heeft dat stabiliteit, menen de CDA'ers Maar er moet Qok een prijs worden betaald, het beleid is niet zelden star en te traag. Het CD A-tandem stoort zich met name aan de overmatige aan dacht die binnen de politieke cultuur aan de gemeentebegro ting wordt gegeven. Ze zien die begroting als slechts een jaarlijks totaalplan dat achteraf pas aan de hand van de gemeentereke ning kan worden getoetst. „Dat is min of meer mosterd na de maaltijd", aldus Baart Hij pleit voor tussentijdse managements- rapportages, zodat het beleid be ter kan worden beheerst. Dat zou allemaal mogelijk wor den als Schiedam beter gebruik gaat maken van de verworven heden van de moderne informa tie-technologe. Het raadsin formatiesysteem zo als zij dat voor ogen hebben, moet kunnen putten uit een breed scala aan gegevensverza melingen. Ze willen bij voor beeld inzicht m belangrijke ont wikkelingen op bevolkingsge- bied, het woningbestand, Het voorzieningenniveau en alle ac tiviteiten in de gemeentelijke or ganisatie. Bovendien zou er een analyse moeten komen van de sterke en zwakke punten van het beleid en een inventarisatie van signalen uit de burgerij. Daan Baart: meer automatise ring gebruiken. Met al die informatie zouden plaatselijke politici beteren snel ler bun taak kunnen uitvoeren. Een raadsmformatiesysteem heeft volgens hen als extra voor deel dat zowel de openbaarheid van bestuur als de participatie door de burger er mee gediend 2ijn Maasland Waarom stemde het Maaslandse CDA-raadslid L.H.M. van Ruyven-van Leeu wen deze week vóór het trans portcentrum? Deze vraag be heerst de gemoederen in Maas land en Maassluis. Vorig jaar be hoorde Van Ruijven tot de ge harnaste tegenstanders. Deze week was zn echter persoonlijk verantwoordelijk voor de op merkelijke ommezwaai van de gemeenteraad ten gunste van het transportcentrum. Het verschil tussen 'ja' en 'nee' over het vraagstuk-transport- centrum valt uitsluitend te ver klaren uit het stemgedrag van de CDA-politica. Want net als tij dens het legendarische debat op 20 juni 1989 was de Maaslandse raad deze week hopeloos ver deeld. Onder haar collega's bevonden zich verleden jaar zes voor- en zes tegenstanders van het trans portcentrum, dat op de grens van Maasland en Maassluis moet verrijzen. Deze week was het niet anders, waardoor Van Ruij ven tot de machtigste vrouw van Maasland kon uitgroeien. Het raadslid beseft, dat zij met name aan de tegenstanders Maasland en buurgemeente Maassluis een verklaring voor haar fiat schuldig is. „Het is een afwegen van voor en tegen ge- weest. Ik was toen tegen en blijf ook een tegenstander, want het is een principebesluit geweest. Maar op dit moment kan ik niet anders dan vóór stemmen", doet Van Ruijven een poging haar op merkelijke ommezwaai te ver klaren. Voorwaarden ,,Ik heb m'n besluit gekoppeld aan de dreigende procedure van aanwijzing door de provincie en aan de gestelde voorwaarden. Door akkoord te gaan kunnen we m de onderhandelingen nog voorwaarden inbrengen. De kansen op een succesvol Kroon- beroep zijn ook zo gering, dat ik Unigro gaat weg uit Schiedam, den van de oorzaken is de dagelijks terugkerende overlast die ladende en lossende vrachtauto's veroorzaken aan de 's Gravelandseweg. Schiedam Levensmiddelen groothandel Unigro heft vol gend jaar zijn vestiging in Schie dam op. Het bedrijf, waar onge veer 150 mensen werken, be trekt in september 1991 een nieuw distributiecentrum in Waddinxveen. Al het personeel heeft te horen gekregen mee te kunnen verhuizen, Unigro-woord voerder mr. H. Dekker verwacht dat vrijwel ie dereen dat ook zal doen. „De af stand is niet geweldig groot. Bo vendien werken b|j ons nu al veel mensen van buiten Schie dam", Voor personeel dat pro blemen heeft met het verplaat sen van het bedrijf, wil hij een 'passende oplossing' zoeken. Dekker is opgelucht dat het be drijf, dat ook vleeswaren en diepvriesprodukten in het pak ket heeft, Schiedam kan verla ten. „We zijn eigenlijk al jaren op de huidige lokatie uitgekeken. We konden hier geen kant meer op". Het pand aan de 's Grave landseweg is zowel voor het per soneel als de directie al ongeveer ir een bron van ergernis. - e staag gegroeide onderne ming heeft in die periode steeds meer problemen gekregen met haar laad- en losactiviteiten. Vanwege ruimtegebrek blokke ren vrachtauto's regelmatig de weg waardoor Unigro het min of meer heeft verbruid bij de colle ga-bedrijven in de omgeving. „We hebben inderdaad, nogal eens ruzie met de buren", geeft Vlaardingen Griezelig ver- schijnsel in de Broekpolder: wandelaars en joggers struikelen er om de haverklap over zieke konijnen. De dieren .zijn volledig de kluts kwijt. 2e scharrelen stuurloos in het rond, botsen tegen graspol- len, wijken zelfs niet uit als een fietser hun pad kruist. Niet al- 1 leen zieke exemplaren trekken de aandacht. Er word en ook vele tientallen dode konijnen waar- 1 genomen. Deze treurige taferelen zijn het gevolg van myxomatose, een ooit doormensen ontwikkeld vi rus om een konijnenplaag in Au stralië tegen te gaan. Sinds een Parijse arts het virus in de jaren vijftig gebruikte om de konijnen op zijn landgoed uit te roeien, is het ook op grote schaal in Euro pa aktief. Myxomatose maakt jaarlijks miljoenen slachtoffers. De ziekte wordt overgebracht door de konijnevlo, die vooral bij warm weer goed gedijt. Bij de geïnfecteerde dieren doen de eerste symptomen zich voor aan de ogen. Die raken ontstoken en bedekt met zweren vandaar het zielige, stuurloze gedrag. Meestal gaat er enige tijd over heen voordat een konijn aan de ziekte sterft. De laatste uren brengt het zieltogend en stuipt rekkend door. „Een afschuwelijk gezicht", zeg gen bezoekers van de Broekpol der ontdaan. „Waarom doet de gemeente daar niets aan? Kun nen die beesten niet uit hun lij den worden verlost?" Jagermeester Roel Blom heeft die klachten de afgelopen zo mermaanden vele malen moe ten aanhoren. Ook hij gruwt van de wrede uitwerking van de ziekte. Maar hij kan er niet veel aan doen. „Ik kom elke dag met een aantal mensen in de polder. Maar als je ziet hoe massaal die ziekte toeslaat, besef je dat je het niet schoon kunt houden. Elke keer ruimen we eerst de dode beesten op. Degenen die niet dood zijn, laat ik afmaken". Dat gebeurt niet met een schot uit een jachtgeweer. Blom: „Nee, Jk laat de hond het doen Of ze krijgen een tik in de nek". Dat klinkt ook al weer wreed, voegt de jagermeester er haastig aan toe. „Maar dat is toch het meest humane. En geloof maar niet dat Ik er veel lol aan beleef". Schie ten mag misschien effectiever lijken, lood in de bodem is vérre van milieuvriendelijk. Om de zelfde reden is Blom ook geen voorstander van een 'spuitje', wat elders in Nederland aan zie ke konijnen wordt toegediend. „Wat er in dat spuitje zit is na tuurlijk ook geen goed spul". Eén troost heeft jagermeester Blom voor de dierenliefhebbers die walgend terugkeren van een wandeling door de polder: dit jaar zullen meer konijnen dan vorig jaar de ziekte overleven. „Naar schatting 25 procent van de populatie blijft over". Dat komt omdat de dieren op zeker moment ongevoelig worden voor myxomatose. Blom: „Rond de eeuwwisseling is het over". Rotterdam/Schiedam Ambi ties zijn de Sehiedamse rockfor matie Blue Smoke nooit vreemd geweest Reeds kort na de op richting plakten de bandleden heel Schiedam onder om hun de buutoptreden in het plaatselijke café Podium aan te kondigen. Vijf jaar na dato presenteert de groep als voorlopig hoogtepunt in haar carrière de eerste cd. Het feestje vindt vrijdagavond 31 augustus plaats in de Rotter damse concertzaal Parkzicht Direct na de overhandiging van de schijf aan de bandleden ver- f asten de blues-rockers het pu- liek op een optreden. In een zestig minuten durende show brengt Blue Smoke alle num mers van de CD live ten gehore. De eerste C D brengt de groep ge heel in eigen beheer uit.'Een groep fares, die zich hebben ver zameld m de vereniging Blue Music, is verantwoordelijk voor de release. De CD van Blue Smoke volgt op een langdurige stilte aan het rockplatenfront. De Sehiedamse meidengroep Jamrex figureerde enige tijd geleden nog wel op een compilatie-elpee, maar het laat ste volledige platenprodukt van Sehiedamse bodem stamt reeds van enkele jaren geleden. Toen presenteerde het inmiddels ter ziele zijnde Tip On In een langs- peler. Schiedam Vanavond is er in biertapperij Koetsiertje aan de Hoogstraat een 06-meeting. Voor de zesde maal ontmoeten bellers van de 06-lijnen uit het hele land elkaar, en zullen in de sfeer van een tropische feest gesprekken voeren met de operators van de babbelbox, de IoIdox en lo vebox. Naast de ervaringen van de bel lers zal ook radio Veronica cen traal staan. D cafébezoekers ge denken dan het feit dat de toen- 'malige piratenzender eind au gustus 1974 uit de lucht werd ge haald. Het geheel .wordt omlijst door herkenningsmelodieën van de programma's die destijds de ether in werden gestuurd. öpde binnenplaats van het stadhuis bespraken VW en Vlaardingse ondernemers a gisteravond de voorwaarden voor een nieuw -s toeristisch befeid. Vlaardingen De Vlaardingse WV heeft gisteravond weer een stapje gezet naar een nieuw zelfbewustzijn van zowel de ei gen vereniging als de stad waar in zij werkt. Tijdens een kennismakingsa vond werd op de binnenplaats van het stadhuis directeur Karin HoUegien voorgesteld aan het plaatselijke bedrijfsleven. Daar na ontvouwde de VW enkele concrete plannetjes voor een be tere promotie van de oude ha- ringstad. Volgens een probleemanalyse lijdt Vlaardingen nog steeds aan het imago dat het er altijd stinkt en dat er vrijwel niets te doen is. Een krachtig offensief om het te gendeel aan te tonen is nodig, be nadrukten zowel Karin HoUe gien als bestuursvoorzitter Mo- nika Milz. De steun van het plaatselijk bedrijfsleven is daar bij onontbeerlijk. Nieuwe folders, uitgezet bij alle VVV's in de wijde omgeving, moeten meer dagjesmensen naar Vlaardingen gaan lokken. Ook de bestaande fietsroutes zullen worden opgewaardeerd. Maar dan moet er wel ergens in Vlaar dingen een adres komen waar fietsen kunnen worden ge huurd. Tot nu toe moeten fiets- liefhebbers naar de Sehiedamse stationsrijwielstalling worden doorverwezen. Schiedam, zo bleek uit de analy se. is ironisch genoeg de belang rijkste leverancier van Vlaar dingse attracties. Zo moeten de genen die een geschenkbon krij gen van de WV naar de buurge meente om de bon te besteden. Er is maar een handjevol Vlaar dingse middenstanders dat de bonnen verzilvert. De ondernemers die ook nog werden vergast op een optreden van het Vlaardings Vissersvrou wenkoor, kregen allemaal een kaaps viooltje mee naar huis. Met een acceptgiro. Monika Milz: „2odat ze begrijpen dat wij als VVV graag hun sponsorgel den willen kapen". WaterwegHulpverleners van verschillende organisaties uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan bestuderen hoe zij tot een gezamenlijke aanpak kunnen komen van het pro bleem van vereenzaming bij ou deren. Steeds meer bejaarden missen bepaalde sociale contac ten, omdat leeftijdgenoten zijn overleden. Op basis van bevolkingsprogno ses heeft het samenwerkings verband Ouderen en Preventie Nieuwe Waterweg-Noord becij ferd dat het aantal bejaarden in de regio in 2005 dicht naar één derde van de totale bevolking nëigt. Met name wordt een ex plosieve groei verwacht van de groep ouderen tussen 55 en 59 jaar en van 75 jaar en ouder. De zorgbehoefte zal vooral bij die laatste groep groot zijn, meent het samenwerkingsverband. De hulpverleners wijden woens dag 5 september een studiedag aan dit onderwerp. In het stad huis van Maassluis houden ver schillende deskundigen 's mor gens een inleiding, terwijl de deelnemers zich 's middags in workshops over het probleem buigen. Dekker toe. „Dat is heel verve lend, want soms wordt de politie erbij gehaald. We hebben dan ook regelmatig bekeuringen ge kregen", aldus de geplaagde woordvoerder. Hoewel tijdens gesprekken op het-hoofdbureau van politie begrip werd getoond voor de problemen van het be drijf, bleven de processen ver baal terugkeren. Met de onverwachte verklaring van geen bezwaar van het colle ge van Gedeputeerde Staten komt er over een jaar een einde aan de 'martelgang' van Unigro. Aanvankelijk leek het erop dat de provincie negatief zou beslis sen over de vorig jaar ingedien de bouwaanvraag. GS hikte toen nog flink aan tegen de visuele gevolgen. Een groot complex van ongeveer 19.UQ0 n»2 zou het landschap bij het Waddinxveen- se veilingterrein te zeer ontsie ren. Onlangs lieten GS die be zwaren varen. Voor oktober zal al de eerste paal' worden gesla gen voor het pand, dat tussen vijftien en twintig miljoen gul den gaat kosten. In Waddinxveen denkt Unigro meteen met circa vijftig extra personeelsleden aan de slag te gaan. Maassluis Het Maassluise Schuurkerktheater wil voor vol worden aangezien. Na het eerste lustrum, dat onlangs nog werd gevierd, presenteert het theater tje aan de Schuurhof zich voor het eerst in haar bestaan met een jaarprogramma. Met dat initia tief wil het theater de service verbeteren, zodat potentiële be zoekers nu al kunnen beslissen welke voorstellingen zij willen bijwonen. Het kamend seizoen overtreft ook in kwantitatief opzicht alle voorgaande jaren. Vanaf sep tember staan nu al ongeveer honderd voorstellingen gepland: van toneel tot film en van kin dertheater tot literaire avonden. De groep medewerkers achter het knusse theater heeft besloten dat een marginale rol te min voor hen is. Omdat het Schuurkerktheater te klein is voor grote produkties, zijn voor komend seizoen weer verschillende 'kleinere' optre dens ingeroosterd. Het filmpro gramma tot februari is inmiddels rond. De medewerkers willen voor de rest van het seizoen nog de handen vrijhouden om de meest recente kassuccessen te kunnen boeken. Omdat de toegangsprijzen enigs zins zijn verhoogd, probeert het theater dat te compenseren door voor verschillende programma onderdelen strippenkaarten met kortingen beschikbaar te stellen. Dat geldt voor de films, de Swing-avonden, de theatera vonden en de lunchconcerten. Alleen voor kindervoorstellin gen worden geen kortingen ge geven. Nieuw dit seizoen is ook de mo gelijkheid om al vanaf 3 septem ber kaarten in de voorverkoop aan te schaffen. De eerste activiteiten staan ge pland op woensdag 19 septem ber. Dan is er een kindervoor stelling en wordt de eerste film Koko Flanel met in de hoofd rol Urban us— gedraaid. het voorstel van het college node moet ondersteunen". Het raadslid ontkent, dat zij door haar partij onder druk is gezet om haar stemgedrag te wijzigen. Zoals bekend is het in het West- land oppermachtige CDA als er kend belangenbehartiger van de tuinders een fervent voorstan der van het transportcentrum. „Ik ben niet onder druk gezet", stelt zij nadrukkelijk. „Het is echt mijn eigen beslissing om nu voor het transportcentrum te stemmen". Haar fractiegenoot J. van der Kooij plaatst, wellicht onbe doeld, toch een kanttekening bij deze uitleg. „Je hoeft jezelf niet opzij te schuiven voor een frac tiestandpunt", meent de laatste tegenstemmer binnen de CDA- fractie. „Jehebt natuurlijk alle maal je twijfels, maar ik heb dit wel zien aankomen. Ik ben ook nu weer van mijn eigen overtui ging uitgegaan zegt de tegen stemmer. Hij wil de kwestie -op nieuw aan de orde wil stellen tij dens de ledenvergadering van zijn partij in december. Schiedam Medewerkers van het Stedelijk Museum in Schie dam hebben de politie gisteren laten weten dat geprobeerd was in te breken. Aan de achterzijde van het mu seum werd gisteren op de eerste verdieping een kapotte ruit ont dekt. Een analyse van de recher che wees uit, dat de ruit niet was ingegooid of kapotgewaaid. Zij concluderen, dat het glas door een inbreker moet zijn ingesla gen. Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord in hipi werkzaamhe den, want in het gebouw 2ijn zij n iet geweest. Dat valt af te leiden uit het feil, dat het alarm niet is afgegaan. Of de dieven slechts een kijkje wilden nemen of zich wilden ontfermen over de pe perdure Cobra-collectie is niet bekend. Schiedam - Een 62-jarige Rot terdammer heeft zijn auto giste ren versneld af kunnen schrij ven. Op Plein '40-'45 vloeg zijn Audi 80 plotseling in de fik. Met een takelwagen is het voertuig afgevoerd naar de sloperij. De brand betekent voor de auto mobilist een schadepost van ze ker JO.OOO gulden. De personen auto was pas vier jaar oud, Voor dat de brandweer begon te blus sen, werd eerst de benzinelei ding afgetapt. Desondanks brandde de auto geheel uit. Vlaardingen De jaarwisseling is nog ver weg, maar toch viel er reeds de afgelopen nacht een ge wonde door vuurwerk te betreu- Rond een uur stak een 22-jarige Vlaardinger op de Westhaven- kade een zogenaamde signaalka- nonslag aan. Hij vergat het roQ'e op tijd weg te gooien, waardoor het in zijn hand ontplofte. Door de ontploffing werden een topje van de duim- en middenvinger afgerukt. Het slachtoffer mist ook twee kqotjes van de wijsvin ger. De Vlaardinger, die het rotje eerder op de dag in Rotterdam had >.icht, werd per ambulan ce naar het Holy-ziekenhuis overgebracht. Vlaardingen De politie en de Dienst Centraal Milieubeheer overwegen maatregelen tegen een rokerij aan de Doggerstraat. Directe aanleiding vormen de klachten over stankoverlast, die verschillende bewoners uit de Oranjebuurt en de Oostwijk gis teravond hebben gemeld. Direct na de meldingen stelden de twee instanties gisteravond rond half tien een onderzoek in naar de rokerij. Bij aankomst bleek, dat die volop in bedrijf was. Door de zuid-oostelijke wind werden tientallen Vlaar- dïngers in de rookge2et. De kans bestaat, dat de rokerij haar deuren zal moeten sluiten- Volgens de politie heeft het be drijf twee jaar de tijd gehad het verouderde rookkanaal te ver vangen door een eigentijdse rookzui veringsinstallatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1