Gezellig, maar niets nieuws onder de zon Dug-Out wil geld zien Jeneverliefhebbers drinken sherry bij val Hollandia II Bad Groenoord blijft nog een jaartje open Achttiende haring- en bierfeest: HAARSIN6S DA6BLAQ SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANf Zwem marathon geprolongeerd! Verzet tegen chemicaliën Man thuis overvallen Postcode verraadt fietsendief Jongerencentrum bezet Waakzame burgers helpen de politie UVG moet wijken voor SW-stadion Kunst op kerkhof 'Gewonde' man weigert hulp Mysterieuze schietpartij n Regionaleredactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinoon posthui ^nnn 'qtnn '-■yr'T"-" "w","n"— - s QD8-3130 KA V'aardmgen. Telefoon: QtO-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 PAGINA 9 Vlaardingen In luchtige pakjes en met een nog wat krampachtige glimlach ga ven de keurtroepen van Ava- lance zaterdagmorgen het startsein voor alweer de acht tiende editie van het Haring en Bierfeest. Loco-burge meester John Ransbuijsen liet zich evenmin ontmoedi gen door het minder goede weer. fIEr is geen stralende zon", zei hij tijdens het hijsen van haring- en biervlag, „maar het feest wordt be paald door mensen, niet door het weer". Hjj hoefde niet bang te zijn. De vlag bleef de hele dag droog. Al leen wapperde bet dundoek niet, waardoor niet te zien was wat er op stónd. En zo was het ook min of meer met het feest. Weinig evenementen waren echt anders of origineel, zodat aan de eigen identiteit van het 'typisch Vlaar- dmgse feest' getwijfeld kon wor den. De meest flitsende attrac ties werden verzorgd door grote bedrijven, die hun produkten meer naamsbekendheid wilden geven. Toch vonden de 120.000 bezoe kers —een overigens rijkelijk hoge schatting van de organisa torenhet een gezellige boel. Het was dan ook goed dmk, zon der dat je tussen ruggen en bui ken vastgeklemd raakte, zoals dat tijdens voorgaande edities vaak het geval was. Een goede doorstroming was mede moge lijk, omdat de verschillende eve nementen minder geconcen treerd waren. Op die manier ontstonden 'evenementvrije verbindingsallees' tussen bij voorbeeld het Veerplein, de Westhavenplaats en de Juliana- brug. Aan de Hoflaan was een speciaal terras ingericht om het publiek een goed plaatsje te bieden tij dens de roeiwedstrijden, die dit maal in het Buizengat werden gehouden. Die sportieve presta ties werden omlijst metlive-mu- ziek. Rita Young zong in het voorprogramma van haar eigen show vanaf de kade en introdu ceerde aanstormend talent met klinkende namen als David Ray en Mandy Michaels. Ondertus sen waren de eerste paarden verkocht op de paardenmarkt aan het andere eind van de bin nenstad. Dat was de plaats waar veel niet-VIaardingers elkaar troffen. Paardje kopen? „Waar is dat bokkie nou?" vroeg een teleurgestelde dame uit li Naaldwijk, toen ze terugkwam om het dier te kopen. Rond twee uur waren de meeste veehande laren echter al vertrokken. Maar niet zonder zaken te doen: van de vijftig paarden werden er ze ventien verkocht En wie geïn teresseerd naar een paard keek, kan rekenen op de vraag: „Wilt u een paardje kopen?". Een tan deloze boer in het blauw ver klaarde enkele 'paardjes' over te hebben. Het idee van de paar denmarkt is overgewaaid uit Schiedam, evenals het initiatief historische zeilschepen te laten aanmeren. Op tieners had met name het exposities Jongeren stortten 2ich vaak in vreemde uitdossing in het feest gedruis. paar- Veerplein een grote aantrek- d uit kingskracht. Zij kwamen daar naar toe voor ae inmiddels on vermijdelijke soundmix- playbackshow, een groot lucht kussen en motortrikes. VI aardingen—Transportbedrijf Zwanenburg moet eerst maar eens een gedetailleerd plan op tafel leggen en een hinderwet vergunning aanvragen, voordat bespreekbaar is of het bedrijf een stuk grond aan de Trawler- weg in erfpacht krijgt Op dat standpunt heeft zich de Socialistiese Partij gesteld sinds duidelijk is dat Zwanenburg 'ge vaarlijke stoffen' wil gaan over slaan aan de Trawlerweg in in dustriegebied 't Scheur, volgens de SP gaat het om „alle denkba re bestrijdingsmiddelen. Stoffen die tot de meest riskante chemi caliën gerekend moeten wor den". Het voorstel om grond in 't Scheur uit te geven aan het be drijf staat op de raadsagenda van komende woensdag. De SP vindt dat dit voorstel voorlopig moet worden ingetrokken. Eerst moet duidelijk worden wat Zwa nenburg precies van plan is. De Socialistiese Partij acht het uit het oogpunt van volksge zondheid en milieu niet verstan dig 't Scheur te belasten met een dergelijke op- en overslagplaats. In een brief aan burgemeester en wethouders herinnert de SP eraan dat het vorige college geen medewerking wilde verlenen aan de plannen van Zwanen burg. De SP liet destijds ook al weten, weinig heil te zien in het voornemen. Vlaardingen Een 62-jarige be woner van de Professor Rutger- straat is zaterdagavond om tien over negen in zijn huis beroofd. Hij werd overvallen door twee met bivakmutsen gemaskerde mannen die een voorwerp tegen zijn hoofd drukten en geld eis ten. Het slachtoffer overhandig de de daders duizend gulden. De overvallers verdwenen spoor loos. De politie is op zoek naar getuigen- Schiedam - De Rotterdamse politie heeft zondagmorgen een 33-jarige inwoner van de Maas stad overgeleverd aan de politie in Schiedam. De man was aange houden nadat hij 's nachts een val had gemaakt met een fiets. De in het rijwiel gegraveerde postcode verried dat de fiets af komstig was uit Schiedam. Hoe wel de man verzekerde dat hij de fiets had gekocht op het station in Schiedam, vertrouwde de po litie het zaakje niet Onderzoek wees uil dat het rijwiel twee we ken eerder was gestolen in de Nicolaas Beetsstraat in Schie dam. De jongste kinderen konden geen genoeg krijgen van het pony njden. Zij leefden zich uit op de Schiedamse weg. Kleuters konden daar ook geschminkt worden, waarna ze een rol kre gen in een mimespel. Het eerste spel ging over het circus. „Ik wil de sterke man zijn", zei een ma ger jongetje beslist. Anderen wil den clown zijn of koorddanseres. Maar de heuse publiekstrekkers waren een roadshow en een acrobatenshow, die aan beide kanten van de Julianabrug wer den gehouden. Daar dromde het publiek samen om de soms ge durfde staaltjes trampoline springen en jeeprijden te aan schouwen. Maassluis Een groep ontevreden jongeren heeft saterdagavond •t 'ff j Vlaardingen Waakzame bur gers waren de Vlaardingse poli tie zaterdagavond behulpzaam bij de arrestatie van twee inbre kers in Ontmoetingscentrum West De politie hield de auto van het tweetal in de gaten, na- dat een buurtbewoonster alarm had geslagen. Even later meldde een andere omwonende dat zij de mannen met zware dozen zag slepen. De daders werden aange houden toen zij met de buit in hun auto wilden stappen. De f ouderen in de dozen waren af- omstig uit het ontmoetingscen trum. voerders eisen, dat het gemeentebestuur meer geld voor het centrum beschikbaar stelt. Door het gebrek aan midde len dreigt Dug-Out haar deuren zelfs tijdens de viering van het twintig jarig bestaan in het na jaar te moeten sluiten. In de kas van het open-jongeren centrum bevindt zich op dit mo ment het schamele bedrag van 3000 gulden. „De laatste maan den konden de vaste stafmede werkers niet eens meer op hun salaris rekenen", meent bezoe ker Martin van der Lugt, die zich heeft opgeworpen als voor zitter van het bezettingsbestuur. „Geld voor activiteiten is er al helemaal niet meer". De actie van de bezoekers wordt niet gesteund door de stafmede werkers. Aad Sluijter, die zater dag na een tijdelijk verbluf in De Toevjught weer in Dug-Out aan de slag wilde, werd de toegang geweigerd. „Het personeel mag er tijdens de bezetting niet in. Voor bezoekers blijven wij wel open. Als symphatisant kunnen zij een handtekening zetten om de actie te ondersteunen", aldus Van der Lugt. De problemen in het open-jon gerenwerk hebben reeds een lange voorgeschiedenis. De ge meente stelde verleden jaar in een nota voor, de beide open jongerencentra Onder één dak te brengen. Ondertussen is er in derdaad een gezamenlijk be stuur voor het open-jongeren werk, maar daarmee zijn de fi nanciële problemen volgens de actievoerders nog niet van de baan. Verleden jaar moest de gemeen te bijspringen om een voortijdige sluiting van Dug-Out te voorko men. Diverse gemeenteraadsle den kraakten bij die gelegenheid enkele harde noten over het fi nancieel beheer. „Dit is eens. maar nooit meer", stelde fractie voorzitter John Scheerstra bij diegelegenheid. In plaats van extra geld kreeg het jongerenwerk uitsluitend de beschikking over een voorschot op de subsidie van 1990. „Het ene gat wordt met het andere ge dicht", meent bezetter Martin van der Lugt. „Daardoor komen we dit jaar weer in de proble men. Er is structureel gewoon te weinig beschikbaar voor het jon gerenwerk in Maassluis' Met name de programmering .leidt volgens de bezetters onder 'de financiële krapte. Trad in het verleden menig vermaarde band in Maassluis op, met een lege kas is het onmogelijk om op programmatisch vlak iets te on dernemen. „Door hetgebrek aan activiteiten loopt het aantal be zoekers terug", schetst Van der Lugt de vicieuze cirkel- „We missen hierdoor ook barinkom- sten, zodat de financiën er nu nog slechter voorstaan' Naast de roep om meer geld ei sen de bezetters ook garanties voor voortzetting van het tole rante softdrugsbeleid en de toe- gankelijbheïa voor alle Maas- sluizers. De bezetters hebben vanmiddag om twee uur het ge meentebestuur uitgenodigd om de ontstane situatie in het jonge rencentrum te bespreken. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam De bouw van een nieuw SW-stadion op sportpark Harga gaat ten kos te van de accommodatie van buurman UVG. Het bestuur van de handbalvereniging is in een gesprek met wethou der Bart de Leede en ambte naren van de afdeling sport en recreatie medegedeeld dat het zal moeten verhuizen. In de bouwplannen van SVV, die de voetbalclub op 14 sep tember met de gemeente Schiedam zal bespreken, zijn op het huidige terrein van UVG de aan- en toevoerwe gen naar het nieuwe voetbal- stadiongepland. Het voorstel van de gemeente is bij de bestuurderen Jos Loeh en Ton Ekel, die vrijdag namens UVG bij het onderhoud aanwe zig waren, rauw op het dak ge vallen. Zij vinden dat de ge meente het besluit als een dictaat oplegt „Het is een regelrechte koude douche", aldus vice-voorzïtter Ekel. „We zijn zwaar teleurge steld dat dit besluit ons voorge legd wordt zonder'enig overleg. De manier waarop dit allemaal gebeurt, vinden wij nog erger dan het feit dat we van ons ter rein weg moeten. Er valt overal over te praten als UVG maar wel verdwijnt". Consult De Schiedam se handbalvereni ging zal de komende tijd deskun digen consulteren, te beginnen de Nederlandse Sport Federatie (NSF), met de vraag of het die voornemen van de gemeente kan blokkeren. Wethouder De Leede heeft UVG in het anderhalf uur du rende onderhoud een nieuw ter rein toegezegd, overigens zonder een precieze locatie te noemen. Ook zullen alle aan de verhui zing verbonden kosten worden vergoed. De UVG-kantine op Ha rga is be2i t van de club zelf, de twee verharde velden worden door de gemeente Schiedam aan UVG verhuurd, Portemonnaie Volgens De Leede is het heel goed mogelijk dat de voorzitter en geldschieter van SW, John van Dijk, zijn portemonnaie moet opentrekken om de ver huizing van UVG te bekostigen. „Hoewel daar nog niet over ge sproken is, lijkt het mij niet on redelijk dat we met Van Dijk om de tafel gaan zitten en dan bekij ken wie wat betaalt Want er zijn aan het gehele project natuurlijk meer kosten verbonden dan al leen die van het stadion zelf", meent de sportwethouder. Emoties Bij UVG heeft de op handen zijnde verhuizing al veel emoties opgewekt. „Wij worden er het slachtoffer van dat de gemeente niet in staat is een passende loca tie in Schiedam te vinden. Dus zoekt men naar de gemakkelijk ste weg, mag SW op Harga spe len en de kleinere clubs, in dit geval wij dus, worden het slacht offer", schampert Ton EkeL Schiedam Bad Groenoord blijft nog een seizoen geo pend. De bouw van een nieuw, overdekt zwembad laat nog een jaartje op zich ■wachten. Dat bleek in de nacht van vrijdag op zater dag, toen in zwembad Groe noord de 12e Z wemmarathon werd gezwommen. Veel deelnemers dachten dat het de laatste marathon zou zijn. Maar waarschijnlijk volgt er toch een dertiende editie in Bad Groenoord. Dik Torenvliet, penningmeester van de Schiedamse Red din gs- brigde, vertelt dat Groenoord het komende jaar gewoon weer zwemabonnementen gaat ver kopen: „We hebben onlangs van het stadskantoor gehoord dat het zwembad het volgende zomer seizoen nog open bÜjfL Ik kan niets met zekerheid zeggen, maar er is een grote kans dat er aan het eind van het volgende seizoen wel weer een marathon zal zijn". Voorzitter Frans Jan sen: „We zeggen al jaren dat het de laatste ke«r is, nu zeggen we: volgend jaar is het écht ae laatste keer!". De laatste keer of niet, de zwem mers maakten er roet elkaar een §ezellige nacht van. De grasvel- en rond het zwembaa waren ingericht als kampeerterrein; overal stonden bungalowtenten, omringd met koelboxen en bar becue's. Tussen het zwemmen door hielden de deelnemers el kaar wakker met kletsen en het eten van karbonades en gebak ken bananen. Ondanks de gezelligheid viel een nacht opblijven om te zwem men, voor de meeste deelnemers niet mee. Nadat Jan van Vugt, directeur sporten recreatie, vrij dagavond om acht uur de zwem- nacht geopend had, waren de deelnemers nog vol enthousias me. Maar toen wethouder Bart de Leede zaterdagochtend even na acht uur de prijzen uitreikte, verlangden de meeste sportieve- lingen naarbun bed. „Hoewel je met zes personen bent om het zwemmen af te wis selen, valt het niet mee om een groot gedeelte van de nacht in het water te liggen", vertelt Dik Torenvliet „Ik denk dat vijftig procent—en daarmee bedoel ik vooral de recreatie-zwemmers zaterdagmiddag om twaalf uur nog in hun bed liggen te zwemmen". Van de veertig ploegen eindigde Scram/DPK met een gezwom men afstand van 56,8 kilometer op de eerste plaats in het A-klas sement Met 53,4 kilometer werd de ploeg van Zeilmakerij J- van Dorp tweede en de reddingsbri gade van Hardinxveld en Gies- sen nam met 45,4 kilometer de derde prijs in ontvangst In het B-klassement eindigde VZC Rrecreatief met 34,3 kilo meter op een eerste plaats. De Waterstampers, kwam met 33,9 op een tweede plaats, tex-wijl de derde prijs ging naar de red dingsbrigade van Rockanje, die in totaal 32,7 kilometer zwom. Tijdens de marathon werd ook nog een reddend zwemster door i de reddingsbrigade in het zonne- ije gezet. De Schiedamse Joke i Quadt kreeg een oorkonde, om- j dat zij enkele maanden geleden i in zwembad Zuid iemands leven redde. Met een daverende klap komt het taatste rudiment van de Hollandfa-fabriek naar benedBn. Na de dreun gingen taHozealarmjnstallatiesaf inde om ge ving. Schiedam Met 680 gram dynamiet was de schoor steen volgens de berekening ook geveld, maar spring- meester Henk Hoogvliet ge bruikte zaterdag maar liefst anderhalve kilo explosie ven om het laatste rudiment van de moutwimfabriek Hollandia II te venen. „Het publiek wil ook wat", ver klaarde Hoogvliet na de denderende klap. Het opblazen vap een schoor steen is niet geheel van gevaar a ontbloot, maar ondanks het se- |j rieuze karakter van zijn werk g verloor Hoogvliet zaterdag het <s showelement niet geheel uit a het oog, De rijkelijk grote springlading 5 sloot Hoogvliet aan op enkeie f> honderden meters ontstekings- 8. draad. „Echt nodig is dat niet, maar het maakt ae klap har der", vertelde de springmees- ter, die het opblazen van de schoorsteen overigens overliet aan inkoopleider B.R.A. Jan sen van Gist Brocades. Sinds Spring- meester HenK Hoogvliet brengt de springlading aan inde enkele tientallen jaren is Hol landia een volledige dochter van dit Delftse concern. Trekpleister Het spektakel groeide zater dagochtend uit tot een heuse toeristische trekpleister. Reeds om half elf stelden zich enkele honderden Schiedammers zich in de omgeving op om niets van het spektakel te missen. Het terrein van de voormalige moutwijnfabriek in 's Grave- 3 and bleef echter het domein van betLekkerkerkse sloopbe drijf Sluijk. Alleen relaties van het bedrijf en opdrachtgever Gist Brocades mochten op kor te afstand van de oude schoor steen plaatsnemen. Luidde de donderslag het einde van weer een stukje van het Schiedamse jeneververieden in, het sloopbedrijf en op drachtgever Gist Brocades za gen in haar verwoestende werk toch een aanleiding voor een feestje. Doorgaans treurt men om het heengaan van een dierbare, maar zaterdagochtend ver toonden zelfs ae hoeders van het gedistilleerd erfgoed enige parallelen met de bewoners van het exotische eiland Bali. Zoals de crematie van een dier bare in de Indische Archipel doorgaans uitgroeit tot een car- navelesk spektakel, zo lieten na de val van de schoorsteen de initiatiefnemers van het jene ver museum zich de droge sher ry en het 2oete gebak goed sma ken. De onploffing luidde zaterdag het definitieve einde in van de band tussen het Delftse bedrijf Gist Brocades en de gemeente Schiedam- „We sluiten een sa menwerking van bijna hon derd jaar af', vertelde inkoop leider Jansen, die door het per soneel was aangewezen om het vonnis te voltrekken. Emoties „Eigenlijk hadden we bedrijfs leider Kerklaan van Hollandia willen vragen. Maar omdat hij hier vijfendertig jaar heeft ge werkt, was hij te emotioneel betrokken", vertelde Jansen, die is belast met de ontmante ling van de fabriek en de ver koop van de grond. Het aantrekkelijk langs de Schie gesitueerde terrein wil Jansen het liefst verkopen aan de gemeente Schiedam. „Wij gaan weg uit Schiedam, maar onze langdurige aanwezigheid verplicht ons tot verantwoor delijk gedrag. Wij willen het terrein niet verkopen aan een cowbo^-aehtige projectontwik- Wethouder Aad Wiegman (fi nanciën en grondbedrijf) wil op korte termijn tot zaken ko men met Gist Brocades. Omdat de financiële positie van de ge meente te wensen overlaat, gaat het grondbedrijf het ter rein mogelijk ontwikkelen in combinatie met een projectont wikkelaar. Schiedam De Schiedamse kunstenaar Ben Oostrum heeft de kapel van de voormalige rooms-katholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk een nieuwe functie gegeven: die van expositieruimte. In plaats van er domweg wat schilderijen op te hangen, ging Oostrum in zijn scheppings drang juist uit van het oorspron kelijke doel van de de kapel. Hij ontwierp een object van gips dat zowel de emotionele als de func tionele waarde van het gebouw tje recht doet Zijn kunstwerk bestaat uit drie cylindervormen van gips, afge dekt met glasplaten en gevuld met gipsen rozen. Vormen en lij nen herinneren aan de vroege bouwkunst en de christelijke iconografie. Op deze manier wordt het gewijde karakter van de kapel sterk benadrukt. Ben Oostrum, vorig jaar afgestu deerd aan de Rotterdamse aca demie voor beeldende kunsten, deed begin dit jaar van zich spre ken met een ook al sterk op de omringende ruimte geïnspi reerd kunstwerk in galerie Ten- dres Stocks in Delft. Zijn exposi tie in Schiedam, getiteld Beati Mortui, is te zien tussen 8 sep tember en 4 oktober. De kapel op de begraafplaats is geopend van donderdag tot en met zondag tussen twee en vijf uur- Schiedam 'Wat 'n komedi ant', dachten de agenten, die zaterdagmorgen in alle vroegte waren uitgerukt om het slachtoffer van een 'steekpartij' te verzorgen. De man, die in de Ooievaarssteeg op het trottoir lag, sloeg de h ulp van politie en GGD ech ter kribbig af. Ondanks de kleine snee in zijn buik krab belde hij zonder moeite over eind en verdween te voet richting Parkweg. Het slachtoffer, zeiden omstan ders, beweerde dat hij zijn ver wonding had opgeiopen tijdens een handgemeen met een vrouw. Anderen verzekerden de politie dat de man zichzelf met een mes had verwond. Vlaardingen In de Van de Spiegelstraat vond zaterdaga vond een raadselachtige schiet partij plaats. Omstreeks tien voor negen werd de buurt opge schrikt door twee schoten uiteen vuurbuks. Doelwit was een 26- jarige man, die op dat moment een woning verliet De kogels troffen geen doel maar verbrij zelden de ruit van een portiek- Een uitgebreid politieonderzoek heeft nog geen sporen van de schutter opgeleverd. Volgens de politie moet de oorzaak van het voorval worden gezocht in de 'relationele sfeer'. die zoi die Pv tije tiei De per tiej toel ge* PoE zmi Vot Pvc gele Der in I lanj ten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1