ïhkrvr W Grand café in Locomotief 'Lekke* Beukenhof wil nieuwe school Raad schippert met straatnamen Benefietconcert voor bezetters Dug-Out ER IS ER EEN JARIG VLAAMSS DASBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEÜWE WATERWEG COURANT Laatste kans bezwaar tunnels DIE NIEUWE BAAN HEB IK UIT DE KRANT. Horeca moet exploitatie jenevermuseum rondmaken wm MOOI WARM Kerkborden gerestaureerd BOKBIER IN JENEVERSTAD SCHIEDAM Weekmarkt 40 jaar Opleiding Medewerker Modern Secretariaat (MeMoS) VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. OPEN Leerlingen en hun ouders trokken gisteren in regenvaste kledij naar het stadhuis om te pleiten voor een droge Beukenhof. Vlaardingen Bij een flinke regenbui staan de emmers in de klas. Op de muren zit schimmel. De schoolarts acht de situatie niet bevorderlijk voor de gezondheid van de leerlingen, maar een nieuw schoolgebouw zit er niet in. Tijd om in actie te komen dus, menen de ouders van de openbare basisschool De Beu kenhof aan de Beukestraat in Vlaardingen. Een groot aantal ouders en kin deren trok gistermiddag in een demonstratieve optocht naar het stadhuis voor een onderhoud Schiedam Gemeentebesturen uit de regio moeten snel zijn, als ze nog bezwaren wilen laten ho ren tegen de aanleg van twee tunnels onder de Nieuwe Water weg. De gemeenten hebbed nog tot 14 september de tijd voor een officiële reactie op dit onderdeel uit het structuurschema Verkeer en Vervoer. Het comité verontruste bewo ners Schiedam-Noord heeft dit laten weten aan de gemeentebe sturen van Schiedam, Vlaardin- ten, Delft en Spïjkenisse. In juni enaderde het comité dezelfde gemeenten met de oproep, één lijn te trekken tegen de plannen van minister Maij-Weggen (ver keer en vervoer). Het comité verzet zich tegen de aanleg van rijksweg 19, waarvan het tracé vlak langs honderden huizen op de grens van Vlaar dingen en Schiedam zal komen te liggen. Ook de tweede Bene- luxtunnel, in het verlengde van de nieuwe rijksweg, is niet wel kom. Bezwaar wordt eveneens gemaakt tegen de Blankenburg-' tunnel bij Maassluis, omdat door die tunnel de drukte op rijksweg 20 gelegen op een steenworp afstand van de flats in Vlaardin- gen-Holy en Schiedam-Groe- noordsterk zal toenemen. Burgercomité's kunnen niet meer reageren op het structuur schema. Gemeentebesturen mo- fen dat nog wel. De actievoer- ers uit Schiedam-Noord herin neren de gemeentebesturen er aan dat zij ook kunnen rekenen op de steun van Rotterdam. Daar stemde de PvdA-fraetie onlangs tegen de aanleg van de twee tun nels en rijksweg 19. Het is de vraag of de gemeente besturen zich veel zullen aan trekken van de aanmaning van het Schïedamse comité. Op de brief in juni kwamen slechts re acties binnen van Schiedam en Delft met wethouder Arij Ma'arleveld. De kinderen droegen regenkle ding en kaplaarsjes, om nog eens te onderstrepen hoe slecht het is gesteld met de waterafvoer in het uit 1920 stammende school gebouw. Volgens de ouders wordt het hoog tijd dat de Beukenhof een nieuw gebouw krijgt. Behalve op de slechte bouwkundige staat hebben de ouders ook aanmer kingen op de ligging van de school. In Vlaardingen-Oost wo nen de meeste kinderen tegen woordig in de omgeving van de Van Leyden Gaelstraat en de Oosterstraat. „Veel leerlingen moeten dus de gevaarlijke Schiedamseweg en de Binnen singel oversteken", zegt voorzit ter Peter Hoovers van de ouder raad. „De protestants-christelijke scholen liggen wél centraal in de wijk. Binnenkort hebben de bei de scholen ook nog de beschik king over een nieuw gebouw. Als er niets gebeurt, kunnen we het openbaar onderwijs in deze wijk binnen enkele jaren wel op vegen". Kritiek Wethouder Maarleveld onder schrijft de kritiek maar kan wei nig voor de Beukenhof doen. „De beslissing over een nieuw gebouw wordt genomen door het ministerie", stelt een gemeente woordvoerder- „Bouwkundig is het pand aan de Beukestraat goedgekeurd voor toekomstig gebruik. Men stelt alleen geld beschikbaar om de basisschool in één gebouw te integreren". De ouders verweten wethouder Maarleveld gisteren, dat hij zich onvoldoende heeft ingespannen om de belangen van De Beuken hof te verdedigen. „Gemeente werken heeft zich nog niet eéhs gebogen over de aanpassingen aan het gebouw", stelt Peter Hoovers. „Ik vraag mij af in hoe verre men zich hard maakt voor onze belangen". Een woordvoerder van de afde- lingonderwijs bestrijdt de aantij ging. „We hebben het ministerie deze zomer regelmatig gebeld hoe het ermee stond. Met het mi nisterie valt best te praten, maar het verbeteren van schoolgebou wen is geen koehandel. Op puur bouwkundige gronden heeft men geconcludeerd dat het ge bouw nog mee kan. Dan zijn wij uitgepraat". Het ministerie van onderwijs wil uitsluitend 150.000 gulden be schikbaar stellen voor de inte gratie van de school aan de Beu kestraat Op dit moment krijgen ,de laagste groepen les aan de Binnensingel, op ongeveer 850 meter van het hoofdgebouw. Doordat het ministerie slechts 150.000 gulden wil uittrekken voor de opknapbeurt is een an der alternatief ook in duigen ge vallen. Als nieuwbouw niet tot de mogelijkheden zou behoren, wilde De Beukenhof de school vanwege de ligging het liefst concentreren rond het huidige bijgebouw aan de Binnensingel. Deze verbouwing kost echter 3 ton. Dat is niet haalbaar „Met de beschikbare middelen moeten we er maar het beste van zien te maken", meent de ge meentewoordvoerder. „De ge meente is wel bereid een her nieuwd pleidooi te doen bij het ministerie. In de tussentijd moe ten we natuurlijk wel de ergste kwalen aan het gebouw verhel pen". Maassluis De bezetters van open jongerencentrum Dug-Out houden rekening met een langdurige actie. De actievoerders ver wachtten niet dat het over leg met het bestuur van het jongerenwerk in Maassluis, dat vanmorgen zou plaats vinden, direct tot een oplos sing zou leiden. De bezet ting van het OJC aan het Maekayplein ging vandaag de zevende dag in. Tijdens het gesprek van van morgen herhaalden de actie voerders hun voorwaarden, die er op neerkomen dat zij een plaats opeisen in het inte- rimbestuur dat een nieuwe toekomst voor de Dug-Out moet gaan uitstippelen. Bij een eventuele privatisering van het OJC willen de bezetters dat zii als eerste gegadigden voor het beheer in aanmer king komen. Gaat de tegen partij daar niet op in, dan blijft de Dug-Out bezet. Kunnen de actievoerders niet rekenen op de sympathie van wethouder Ruud Timmer mans {wei2ijn), de eigen ach terban staat pal achter de be zetting. Dat blijkt uit de massa le medewerking aan het bene fietconcert, dat voor morgen op stapel staat. Acht bands hebben hun gratis medewerking al toegezegd. Tussen twaalf uur 's middags en vier 's nachts zijn optredens te verwachten van Three Funk Concept, Strange Win ston, De Harrie's, Fabolous Grit, Solid Oyster, Flairck- bassist Stan Stolk, Biff Raff en Demolition Four. De op brengst van het concert is be stemd voor de viering van het twintigjarig bestaan van het MaassluisseOJC. Om hun goede wil te tonen, willen de bezetters het geld maandag overhandigen aan het bestuur van het jongeren werk in Maassluis. Zij rekenen erop dat de gemeente en het bestuur het geld daarna weer zullen retourneren. Geruchten dat het 'een zooitje' zou zijn in het OJC worden met klem tegengesproken door Martin van der Lugt. De leider van de bezettingsactie; „We hebben alles prima onder controle en de stemm ïng is uit stekend. Sinds de bezetting is het hier ook elke avond ra zend druk. We krijgen heel veel steun van de doelgroep". Wethouder Timmermans kan zich persoonlijk komen over tuigen van de orde die in de Dug-Out heerst, verklaart Martin van der Lugt. Hij heeft de wethouder uitgenodigd het benefietconcert te komen bij- Vlaardingen Driemaal is scheepsrecht. Na veel schippe ren twee uitputtende debat ten in een commissie en een lan ge woordenwisseling in. de ge meenteraad hebben vijf femi nistes van het eerste uur dan ein delijk hun eigen straat in Vlaar dingen. Een doorbraak, maar lang niet iedereen staat erbij te juichen. De namen van Aietta Jacobs, Carry Pothuis, Annie Romein- Verschoor, Johanna Naber en Joke Smit prijken straks op de straatbordies in de 'Diamant- kust' bij ae Vlaardingse Vaart. Met het toevoegsel 'kade', er is tenslotte water in de buurt Met dat toevoegsel hadden veel raadsleden toch wel grote moei te. Kade? De Vaart is nooit een belangrijke scheepvaartroute geweest. WD-geroeenteraads- lid Lenie van Halteren zou een kade eerder zoeken in de buurt van een haven. In de buurt van handelsvaart en bedrijvigheid. Geëmancipeerde vrouwen ho ren aan een kade trouwens niet thuis, liet de liberale politica doorschemeren. Zij betoogde deze week in de gemeenteraad dat de vernoemde dames meer recht gedaan zouden worden meteen laan. Dat blijkt een kwestie van smaak. SGP'er Rien Lensvelt wil in 't geheel geen feministen namen aan de Diamantkust Evenmin wil hij er lanen of ka des. Hij wil er weren, Huysweer, Schiedam Bierbrouwer Heineken wil een grand café vestigen in de voormalige branderij De Loco motief aan de Lange Haven. Volgens de brouwerij is een groot horecabedrijf de enige mogelijkheid om het toekomstige jenevermuseum, ook gepland in De Locomotief, exploitabel te maken. Vertegenwoordiger piek de |n o0 Locomotief komt niet af- Waard van de bierbrouwerij leen een jenevermuseum, maar heeft het plan onlangs gepresen teerd aan de initiatiefnemers van het jenevermuseum, die zich hebben verenigd in de stichting Gekroonde Brandersketel. Naast burgemeester Heinier Scheeres, die zich heeft opge worpen als voorzitter van deze stichting, trachten verschillende jeneverproducenten het nieuwe museum van de grond te tillen. Voor de bouw van het jenever museum is volgens Scheeres een bedrag tussen de drie en vier miljoen gulden nodig. Naast sub sidies van het rijk en de gemeen te werft de Gekroonde Bran dersketel gelden bij de verschil lende jeneverproducenten in Nederland. Direct betrokkenen beschouwen het verwerven van kapitaal niet langer als de grootste zorg. Zij vernachten, dat de benodigde gelden binnen enkele jaren be schikbaar zijn. Meer hoofdbrekens kost de ex ploitatie van het nieuwe mu seum. Uit entreegelden en een gemeentelijke subsidie kan een deel van de jaarlijkse kosten worden gedekt, maar de Ge kroonde Brandersketel vreest, dat de begroting op deze wijze niet sluitend is te maken. Tot de sponsors van het museum behoort ook Bols, op'dit moment marktleider in de wereld van het gedistilleerd. Op initiatief van dit dochterbedrijf van Hei neken heeft Dick de Waard de ook een grand café. Anders zijn de kosten niet op te brengen. toekomstige exploitatie beke ken. „Volgensonsisbet museum zonder nevenfuncties in het pand niet te exploiteren. Daar om zijn we met het idee voor een grand café op de proppen geko men. De pachtsom kan dienen om de hoge jaarlijkse kosten te dekken". In de visie van Heineken wordt de begane grond van De Loco motief vrijwel volledig in ge bruik genomen als een authen tiek grand café, „Ten onrechte noemen sommige horeca-onder- nemers hun zaak tegenwoordig grand-café", meent De Waard. „Deze nieuwe zaak in De Loco motief zou echter aan alle voor- m waarden moeten voldoen. Een groot café met chique obers, waar je zowel kunt eten als drin- ken. Het moet tevens een plaats worden waar zowel de bankdi recteur als de voormalige bran dersknecht zich thuis voelt". Het horeeaplan is goed ontvan gen bij de Initiatiefnemers van het jenevermuseum. Dat blijkt 2 volgens De Waard uit het feit, dat het grand café prominent staat ingetekend in het voorlopi ge verbouwingsplan voor de brouwerij. Volgens burgemees ter Reinier Scheeres worden deze nog geheime tekeningen vóór het einde van het jaar ge presenteerd. Blockweer, Sm alle weer. Zulke namen spreken duidelijke taal, ze doen recht aan de omgeving, en ze scheppen meteen de sfeer van een intiem buurtje. Jopie Schumacher van het CDA is fel gekant tegen het een zowel als het ander. Zij ging dan ook niet mee met Lensvelts amende ment. Mevrouw Schumacher wil de namen van oude, gesloop te boerderijen zien weerkeren in de straten van Holy. En histori sche namen uit de visserij wil rij straks terugzien in de nieuw bouw rond het Buizengat. De scheepvaart is er maar be kaaid afgekomen, in de Vlaar dingse straatnaamgeving. Maar er zijn nog meer zaken tussen wal en schip gevallen. Waar is een straatnaambord te vinden dat herinnert aan een van de vele gesloopte monumenten in Vlaardingen? Dat zou CDA'er Maarten Vermeer wel eens wil len weten. Arnold van Kalken (Groen Links) zit weer met een ander trauma. Waarom vindt zijn pleidooi voor een internatio nale verzetsheldenbuurt zo wei nig gehoor? Zover als Van Kalken, die de Vlaardingse naamgeving 'een rommelig zootje' vindt, wil CDA-raadslid Leo de Snaijer niet gaan. Wel heeft hij gewaar schuwd voor gekunsteL „Daar moeten we voor oppassen, want sommige namen gaan wel hon derdjaar mee". Angst voor gekunsteldheid spreekt ook uit een brief van ge meente-archivaris Matthïjssen. Hij kan wel akkoord gaan met feministennamen, maar waar om moeten dat dames van buiten de stad zijn? Er zijn legio vrou wen van Vlaardingse reders ge weest die het bedrijf van hun man na diens dood hebben voortgezet. Dat waren ook geë mancipeerde vrouwen. Wan neer worden die eens geëerd met een straat? Of de gemeente de uitverkoren dames wel zo'n plezier heeft ge daan met een straat in een dure buurt? Remi Poppe (SP) waagt het te betwijfelen. Als ze het hoorden, zouden, ze zich om draaien in hun graf, denkt hij. Veel van die vernoemde me vrouwen streden immers voor sociale gelijkheid. Poppe haalde de schouders op over de opmer king dat hij vanwege zijn socia listische principes over honderd jaar misschien ook wel ver noemd wordt. ath<n« H. v. Kooij showroom: Qoslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 V Honderd jaar geleden stond er nog niet één auto in de Arnold Hoog vlietstraat. Tijdens de feestdag morgen zetten de bewoners hun ver voermiddel een dagje om de hoek. Vlaardingen^ In de Arnold Hoogvlietstraat is het de laatste week, vooral 's avonds, drukker dan ooit. Een zee van vlaggen en lichtjes trekt voorbijgangers aan die anders nooit een voet zetten in deze rustige zijstraat van de Schiedamseweg. De 'Arnold' is jarig. Morgen viert de straat het honderdjarig be staan. Vooruitlopend op het eeuwfeest hangt al een weekje de Vlaardingse driekleur in top en hebben ae bewoners zelfge maakte lantaarns op de stoep ge zet Op een bloemetje werd ook niet gekeken. Dankzij een rommelmarkt dit voorjaar en steun van de buurt- mïddenstand heeft het feestco mité genoeg geld in kas voor een gezellig verjaardagspartijtje. Het wordt ingeluid door de stadsom roeper, die 's morgens alle bewo ners optrommelt naar nummer 1 te komen. Daar wordt het boekje gepresenteerd dat Wout den. Breems schreef over een eeuw Arno] d Hoogvli etstraa t Straatbewoonster Rita Young is de spil van een artiestengala en een playbacks how voor de jeugd. Voor de kinderen is er overdag ook poppenkast en 's avonds een lampionoptochL Als de kleintjes rt&ar bed zijn komen de volwas-^ senen aan de beurt. Zij vieren het honderdjarig bestaan van hun omgeving met een barbe cue. Maasland De restau ratie van de oude predi kante- en tekstborden in de Nederlands-hei^ vormde kerk van Maas land is voltooid. De bor den hangen sinds kort weer in de kerk. Tij dens de zaterdag te hou den open monumenten dag wordt er aan de ge slaagde restauratie een officieel tintje geven. De oudste van de kerkbor den dateren van begin 1600. Ze konden tijdens de brand van 1945, toen de uit de veertiende eeuw date rende kerk door een be- vrijdingsvuurpijl vlam vatte en grotendeels werd verwoest, nog worden ge red. Vanaf die tijd zijn de be schadigde borden enkele tientallen jaren opgesla gen. In 1983 is de kerk voogdij van de hervormde gemeente gestart met een ambitieus restauratiepro gramma van de borden, dat recentelijk kon wor den afgelsoten. In alle luister hangeD de borden nu weer in de kerk, die zaterdag van 10 tot 13 en van 15 tot 16 uur geo pend zal zijn. Ook het dorpsmuseum De Schilpen heeft op monu mentendag zijn deuren ge opend. In het naastliggen de gebouw Tavenu en in de tuinkamer is de tentoon stelling Paard en wagen te bezichtigen. Schiedam De jeneverstad Schiedam heeft an dermaal de jaarlijkse presentatie in de wacht ge sleept van het bokbier. Bierbrouwer Heineken houdt het bruine vocht ten doop op woensdag 3 ok tober. Dat gebeurt in De Korenbeurs aan de Korte Ha ven, de plaats waar in vroeger eeuwen graan werd verhandeld voor de jeneverindustrie. Vorig jaar beleefde Schiedam ook al een bokbier- festival in De Korenbeurs. Het eerste biertje ver dween toen ïn de keel van burgemeester Reinier Scheeres, Evenais vorig jaar, doen vijf Schiedamse horeca ondernemers mee aan het evenement. Schiedam Het jaarlijkse stand werkersconcours krijgt dit jaar een extra feestelijk tin tje. Gelijktijdig met dat festijn op 28 september, waarbij marktkooplieden elkaar bekampen ïn originaliteit, sp reek vaa rdigheid en overtuigings kracht, wordt net veertigjarig jubile um van de Schie damse weekmarkt gevierd. Het gemeentelijk marktbedrijf en de Centrale vereni ging voor de Am bulante Handel willen er een kleu rige viering van maken. Alle koop lieden wordt ge vraagd hun kraam te versieren. Voor het publiek wordt een kraam gere serveerd waar bloemen kunnen worden geschikt. Als extra attracties zijn een goochelaar annex clown en het looporkest de Jazz Rabbits inge huurd. EDUKAT1EF CENTRUM In onze opleiding Medewerker Modern Secretariaat wordt u opgeleid voor functies m hei kantoor van de toekomst, In een jaar tijd krijgt u inzicht in de middelen waar het moderne kantoor over beschikt. Natuurlijk leert u de traditio nele vaardigheden zoals notuleren, rapporteren, memo's en agenda's maken en dergelijke, maar veel tijd zal besteed worden aan mformaticatheorie. bedrijfs- en organisatiekunde, het leren van (administratieve) software, typografie en opmaak en het opzetten van een gegevensverwerkingssysteem. De opleiding duurt het hele schooljaar: er wordt vier dagen per week lesgegeven van 09 00 tot 15.00 uur. De opleiding is bedoeld voor herintredende vrouwen met MULO/HAVO-vooropleidmg en administratieve ervaring. De opleiding begint in de week van 17 september Wilt u meer informatie, of wilt u zich inschrijven voor de opleiding MeMoS (Medewerker Modern Secretariaat) neemt u dan contact op met: Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, Comelis Houtmanstraat 2a 3134 LB Vlaardingen STICHTING BERQEPSEDUCATIE Tel,: 010-4602099 NIEUWE WATERWEE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1