Hotelplan opnieuw in ijskast Veel bekijks bij monumenten Vrije Academie eerste culturele koploper Drumcorps: muzikale topsport Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! Baby luistert honderdste verjaardag 'Arnold' op VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardjng8n pos,bU53130 gg-. Milieuprijs Maassluis Gewonde bij vechtpartij Vliegtuigbom gedemonteerd Escortdame blijkt man A Auto's geramd Posthoorn krijgt lik op stuk Vlaardingse gifgrond naar Gelderland smeder^ [ilaiili KOERIER (M/v) SERIEUZE AGENT(E) Postzegelautomaat gestolen WATEflWtt W^fAMirn/r 010-4343229,4352066,435055? - sportredactie: 4345209. Telefax: MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 PAGINA 7 Waterweg „Prachtig, prach tig", verzuchtte één van de "be zoekers van de consistorieka mer, het bijgebouw van de Grote Kerk. Met open mond staarde hij naar het behang. „Ja ja, echt goudleer", vulde zijn vrouw aan. De Open Monumentendag trok zaterdag in Schiedam meer be zoekers dan ooit Ze konden of wel een stadswandeling maken langs zeventien historische ge bouwen en deze ook bezoeken, of volstaan met rondneuzen in de Grote Kerk. In de kerk had Peter van Vel- 'zen, medewerker van de Dienst Gemeentewerken, twee exposi ties ingericht De eerste bestond uit historische bouwmaterialen. Bij restauratie en verbouwing blijven vaak materialen over die later bij andere restauraties weer gebruikt kunnen worden. Veel van het materiaal, zoals fraai houtsnijwerk en altaarresten van na de Beeldenstorm, zijn van de zolder van het Stedelijk Museum gehaald. „Er wordt on zorgvuldig mee omgesprongen", aldus Van Velzen. „De oude weegschalen van de Waag bij voorbeeld lagen tussen de oude kranten in een fietsenhok". Op een fototentoonstelling was te zien hoe 25 historische panden tot woonhuis waren verbouwd. Zo kon het gebeuren, dat men sen met lichte weemoed hun oude huis terugzagen. Mevrouw Van der Steen, die samen met haar dochter de tentoonstelling bezocht, stond stil bij het pand aan de Tuinlaan 46. „Hier was jouw kamertje, An". Van de vol gende foto schrokken ze een beetje. De suitedeuren waren verdwenen. In plaats daarvan zagen ze een administratiekan toor, dat de sfeer van een flatge bouw ademde. „En er stond zo'n mooie goudenregen naast het huis. Oh, wat was de tuin mooi", zei de voormalige bewoonster. De foto liet zien dat de tuin nu voornamelijk van steen is, met auto's erin. Van Velzen legde uit, dat dit jaar de nadruk werd gelegd op res tauratie en verbouwing. „Het kan inderdaad voorkomen dat het van binnen lelijk wordt inge richt Maar je ziet toch bijna al tijd wel, dat mensen die een mooi pand hebben gekocht er iets moois van weten te maken". Een goed voorbeeld bleek het 18e- eeuwse branderspakhuis aan de Lange Haven. Bezoekers die de bovenste van de drie woonlagen betraden, vonden ze de heer des huizes spelend op zijn contrabas. „Loop gerust door hoor", zei deze, „je ziet het vanzelf'. Fotograaf Paul de Graaff liet zien dat oud en nieuw goed te combineren zijn. Hij kocht in 1989 de uitgebrande Sint Joris- doelen en knapte die op. Hij richtte er een moderne studio In, maar hing ouderwetse gordijnen voor de ramen en zorgde voor de authentieke sfeer in de rest van het pand. In Vlaardingen draaide de Open Monumentendag vooral om de molen Aeolus. De wieken draai den niet, ondanks de harde wind, die de aangekondigde luchtballonvaart onmogelijk maakte. Jan Anderson fietste heen en weer tussen zijn Streek museum en de molen om de acti viteiten te codrdineren. Molenaar Niek Boekestijn liep stralend rond. Hij was verguld ™et begrote belangstelling voor zijn 200-jarige molen. In het bij gebouw werden allerlei artike len verkocht, van meel en mues li tot klompen. „Het is zo druk, dat als ik achter de toonbank sta, ik zo nu en dan tegen mezelf zeg: hé, ga is een beetje opzij!" In Maassluis waren zaterdag verschillende historische gebou wen te bezichtigen. Het drukst bezocht werd het zakkendra gershuisje, waar daadwerkelijk met zakken gezeuld werd door de Schiedamse sjouwers van het St. Anthonisgilde. Een wande ling met een routebeschrijving voerde langs de Grote Kerk, de sluis en de dijken. Het bleek bij na dezelfde route als die welke de WV enkele malen per jaar organiseert voor groepjes be- g langstellenden. Daarvan waren er in Maassluis echter minder o dan in Schiedam en Vlaardin- sj gen. ec Drukte bij molen De Aeolus in o Vlaardingen, waar regen en wind hooguit een kleine domper zetten 3 op de feestvreugde. -S Maassluis Twintig Maassluis- se bedrijven zijn in de race voor de mUieuprïis van die gemeente. De pms bedoeld om het milieu vriendelijk ondernemen te be vorderen, wordt op 2 oktober voor de eerste keer uitgereikt. Ondernemers kunnen geen geld winnen met hun voor de natuur onschadelijke bedrijfsvoering. De winnaar krijgt een object dat is vervaardigd door de Maas- sluisse kunstenaresse Gerda Ploeg. Het winnende bedrijf mag het kunstwerk een jaar lang tentoonstellen. Daarna wordt opnieuw om het bezit van'het object ges trede n Hoe Maassluisse ondernemers omgaan met het milieu zal de jury bekendmaken tijdens de prijsuitreiking. De jury bestaat uit gemeenteraadslid Herman van Hoeven (RPF), Jaap van der Griend (Milieu Overleg Maas sluis) en een vertegenwoordiger van de Vereniging tegen Milieu bederf. De deelname aan de wedstrijd sluit var*'—- Vlaardingen Voor de onge veer 150 bezoekers die zich za terdagmiddag in de Harmonie verzamelden, had de zaal niet eens in een nieuw jasje gestoken hoeven te worden. De groep 'ouwe getrouwen' zou ook zon der renovatie van de partij zijn geweest bij de uitreiking van de eerste d'Akerboom door wet houder Ary Maarleveld. De Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert ontwierp, in op dracht van de gemeente Vlaar dingen, het waarderingsteken waarmee voortaan ieder jaar culturele koplopers in de bloe metjes worden gezet. De eertijds vermaarde Vlaardingse Rederij kerskamer d'Akerboom stond model voor het bronzen klei nood. Schiedam Een 22-jarige Schiedammer is zondagmorgen vroeg op de Hoogstraat in elkaar geslagen door zeven onbeken den. De politie trof de man rond half zes bloedend op het wegdek aan. Hij is opgenomen in het Sehieland-ziekenhuis. Rond de bloedende Schiedam mer hadden zich zeven belang stellenden verzameld. Toen de ambulance arriveerde, vervolg de het zevental zijn weg. Eén van de toeschouwers laadde ter hoogte van de Afrol de verden king op zich door het op een lo pen te zetten. De politie hield de 18-jarige Schiedammer aan en bracht hem naar bet bureau. Ondanks dat de man gezwollen en bebloe de vingers had, ontkent hij zijn aandeel in de vechtpartij. Hij wordt nog steeds verhoord. Schiedam In hun speurtocht naar Engelse vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog hebben medewerkers van aan nemingsbedrijf Monshouwer het eerste succes geboekt. De toege snelde Explosieven Opruimings dienst groef vrijdagavond een 125 kilo wegena gevaarte op. Medewerkers van de aannemer, die de komende weken het voor malige bedrijfsterrein van Wil- ton-Fijenoord uitkammen, ont dekten de bom met een metaal detector. De Explosieven Oprui mingsdienst groef de bom uit Tijdens de graafwerkzaamhe den legde de politie enige tijd het verkeer stil op de Vlaardinger- dijk. Vlaardingen Een kapi tein van een schip dat dit weekeinde in de KW -haven lag afgemeerd, dacht zater dagavond een dame van een escortbureau over de vloer te krijgen, maar kwam knap bedrogen uit De kapitein, die zijn gast vooraf voor nog te bewijzen diensten had be taald, kwam er op het laatste moment achter dat het een man was die hem wilde ver troetelen. Hij werd daarop zo kwaad dat er een vecht partij ontstond. Beide man nen liepen lichte verwon dingen op. In de luxueuze atmosfeer die Grand Café De Harmonie door de recente verbouwing kreeg, ontving directeur Henk Horsten van de Vrije Academie het eer ste gemeentelijke waarderings teken. Geen schokkende verras sing. Al meer dan 27 jaar zet de academie zich in voor cultuure ducatie en telt momenteel meer dan 1500 leerlingen, die zich in 33 groepen bezig houden met al lerlei denkbare uitingen van cultuur. „De Vrije Academie verdient deze prijs dubbel en dwars. Al ja ren zorgt zij voor initiatieven, waardoor de hele bevolking deel heeft aan de culturele voortgang van de stad", oordeelde Maarle- veld. Het onderscheidingsteken is een bronzen plastiekje, dat allereerst het ontluikende van de kunst tot uiting brengt Naast drie gesti leerde plantebladeren verheft zich een bloemstengel. Het is niet de bedoeling dat het kunst werk als een soort wisseltrofee ieder jaar aan een volgende prijswinnaar zal worden uitge reikt Kunstenaar Leen Drop pert veronderstelt dat er bij de volgende d'Akerboom een ander plastiek zal worden overhan digd. Het Stadsgehoorzaal-complex nam de gelegenheid te baat het theaterprogramma voor het vol gend seizoen te presenteren en de bezoekers rond te leiden in het vernieuwde Harmonie-ge deelte. De oude zaal krijgt door sfeervolle verlichting, subtiel kleurgebruik en tropisch meubi lair de allure van een fin-de-siè- cle-café. Brouwerij Oranjeboom zorgde voor een comfortabele bar in de zaal, waardoor de ruim te nog aan gezelligheid wint. Minder zichtbaar zijn de ingrij pende veranderingen in de bo ven gelegen filmzaal en de naast gelegen kantoorruimte. Direc teur Marten Putman liet weten dat ook de verwarming is verbe terd en uitgebreid, De colorguard met hun vaandels leveren een spectaculaire bijdrage aan eendrumcourse. H. v. Kooij showroom: Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 ;RKENO Si<C«*hiK> Schiedam Drumcourse is een wedstrijd voor drumbands waarbij zowel de muziek (drum) als de beweging van de muzikanten (course) wordt be oordeeld. De drumcourse in Schiedam, zaterdaga vond op het voetbalveld van WK, was één van de zes voorronden voor de landelijke kampioen schappen. Op het veld stelden acht verenigingen zich voor aan de jury. Ze mochten ieder 15 minuten musice ren. Tijdens het optreden vormden ze figuren waarbij ze zich van de ene naar de andere kant van het veld snelden. De colorguard completeerde de show met het zwaaien met reusachtige vlaggen. regio Waterweg die zaterdag meedeed aan de voorronde. De andere zeven deelnemers kwamen uit alle hoeken van het land. Er was zelfs een Bel gische vereniging aanwezig. Deze band mag deel nemen aan het Nederlandse kampioenschap om dat er in België te weinig animo is voor een eigen landelijk kampioenschap. Bert Grijzenhout kon nog geen uitspraak doen over de kans die Avalance maakt om in de finale van de landelijke kampioenschappen te eindigen: „Vorig jaar zaten we net niet in de finale, maar de jaren daarvoor vielen we vier keer achter elkaar in de prijzen. Ik kan nu nog niet zeggen of we dit ----- _--_= oo--- t.rv... tlWg jUci «geen wc Alle muzikanten en vlaggen meiges kwamen na jaar een kans maken. We moeten nog een paar een optreden bezweet het veld af. Bert Grijzen- keer meedoen aan een voorronde", hout, voorzitter van de Vlaardingse muziekvere niging Avalance, legde uit dat de muzikanten na een optreden van een kwartier uitgeput zijn: „Er Vlaardingen Een 26-jarige Schiedammer beeft zaterdag nacht in de Van Hoornbeek- straat twee geparkeerde auto's geramd. De man verloor de macht over het stuur toen hij tij- dens een achtervolging een poli tiewagen wilde afschudden. De man reed op de Schiedamsedijk zonder licht waarna de politie de achtervolging inzette. Hij bleek te hebben gedronken. Vraag öe gratis IQ brochure bil zijn er bij die je na afloop door de mangel kan ha len, zo bezweet zijn ze. Dit is dan ook niet zomaar muziek maken, dit is topsport; mensen moeten enorm veel van zichzelf geven". Avalance was de enige muziekvereniging uit de „Na vanavond kunnen we In ieder geval weer ge richt aan het repeteren", besloot Grijzenhout. „Ie der jurylid bekritiseert afzonderlijk de muziek en bewegingen door tijdens het optreden een bandje met commentaar in te spreken. Na de wedstrijd krijgen we in totaal twaalf cassettebandjes met kri tiek mee naar huis. Dus we hebben weer heel wat huiswerk". Schiedam Het PvdA- raadslid Herman Posthoorn heeft verkeerde opvattingen over het begrip democratie. Dat hebben Ben W hem in bedekte termen te kennen gegeven. Posthoorn kreeg vorige week een nogal koel antwoord op zijn vragen over de bouw van een Bastion hotel en een horeca ver- guu ning voor De Korenbeurs. In vragen aan burgemeester en wethouders had de PvdA'er ge constateerd dat de bevolking wel over die plannen was geraad pleegd, maar de gemeenteraad niet. Posthoorn vond dat niet in de haak. Maar zijn kritiek is on gegrond, schrijft het college. B en W zijn juist van mening dat het zinvoller is eerst de bevol king te polsen en dan de ge meenteraad te informeren. De mening van de burger kan dan worden meegewogen bij de poli tieke besluitvorming. Het colle ge is het dan ook pertinent on eens met Posthoorn, die de hoor zittingen 'tijdverspilling' heeft genoemd. Het raadslid krijgt voor die opmerking lik op stuk. „Het horen van de bevolking is nooit tijdverspilling", aldus B en Hoewel dat niet met zoveel woorden wordt gezegd, blijkt uit de beantwoording dat het colle ge ernst maakt met de belofte de bevolking nauwer te betrekken bij het besturen van de stad. De burger meer zeggenschap toe kennen is één van de basisaf spraken van het nieuwe college van B en W. Naast D66 en Groen Links, maakt Posthoorns PvdA deel uit van dit college. Schiedam De bouw van een Bastionhotel bij de Louis Raemaekers- straat gaat waarschijn lijk niet door. Onder druk van de buurtbewo ners wil de gemeente eerst onderzoeken of er elders in Schiedam een alternatieve lokatie te vinden is. Daarmee is het hotelplan van Bastion voor de tweede keer in de ijskast ge2et. De Rijswijkse hotelgroep kreeg ook al geen toestemming voor de bebouwing van een terrein tussen Schie en 's Gravelandseweg. Toen alles in kannen en kruiken leek, stak de provincie Zuid-Holland een spaak in het wiel. De provincie vond dat de gemeente voor dat gebied bij NS-station Schïedam- /Rotterdam-West eerst maar eens een goed bestemmingsplan moest maken. Gemeente en Bastion lieten daarop hun oog vallen op de Louis Raemaekerstraat Daar kwamen de bewoners echter in h'et geweer: ze vreesden lawaai en parkeeroverlast. Bovendien verweten ze de gemeente een overvaltechniek. Op een hoor zitting in augustus dreigde de buurt met bezwaarschriften. Hoewel die bezwaren volgens de gemeente voornamelijk 'emotio neel' van aard zijn, hebben B en W nu toch besloten, eerst maar op zoek te gaan naar andere bouwlokaties. Aan welke plek ken de gemeente denkt is niet bekend. Voor de Bastiongroep worden de druiven inmiddels steeds zuur der. De onderneming had ge hoopt het hotel met veertig ka mers eind dit jaar te kunnen ope nen. Vertraging is echter niet de enige tegenslag. Mogelijk lijdt de onderneming ook financieel verlies door het Schiedamse avontuur. Bastion had al veel geld gestoken in het bouwrijp maken van het terrein tussen Schie en 's Gravelandseweg. Het is niet zeker dat de gemeente die schade zal vergoeden. Vlaardingen Na lang wikken en wegen is een op lossing gevonden vopr een partij chemisch zwaar ver vuilde grond die de gemeen te Vlaardingen al een jaar probeert kwijt te raken. De 4500 ton grond vergiftigd met lood, fenolen, gechlo reerde koolwaterstoffen en polycyclische koolwater stoffen kan in Gelderland worden verbrand. De res tanten bunnen worden ge bruikt voor ophogingswerk in Rotterdam. Deze operatie, die Vlaardin gen wil uitbesteden aan het Schiedamse bedrijf Van Tiel Van Schie BV, kost ruim 1,2 miljoen gulden. Andere oplossingen zijn echter nog duurder, of technisch moei lijk uitvoerbaar. Storten in een speciale deponie is we gens capaciteitstekort on mogelijk. De gifberg mag van de provincie Zuid-Hol land ook niet opgeslagen blijven in de Broekpolder. Uiterlijk eind oktober moet de rommel zijn afgevoerd. De grond, afkomstig van een voormalig fabriekster rein aan de Boterstraat, werd vorig jaar in de polder gestort. Dat kwam de ge meente op een ernstige re primande van de Dienst Centraal Milieubeheer en de provincie te staan. Verant woordelijk wethouder Bas Goudriaan zei echter niet te hebben geweten dat het om chemisch verontreinigde grond ging. Een speciale on derzoekscommissie uit de gemeenteraad stelde later vast dat Goudriaan inder daad geen 'voorkennis' had gehad. Wel werd geconsta teerd dat er ernstig was ge blunderd door zowel de poli tiek verantwoordelijken als de dienst Gemeentewerken. Vlaardingen „Opzij jongens, daar komt een eeuw aan", riep Arij Maarleveld met de 301-jari- ge mevrouw Broere aan de arm. De hoogbejaarde Vlaardingse had de dag van haar leven. Met een glunderende wethouder als escorte wandelde ze door de uit bundig versierde Arnold Hoog vlietstraat. Ze had er lang ge woond en zag de straat voor het eerst sinds jaren terug. Oma Donook al op hoge leef tijd, verzekerde dat het er nog steeds prettig wonen is. Dat wide de wethouder graag geloven: zijn voorouders hadden er huizen ge- g bouwd en zijn eigen oma had om j| 't hoekje gewoond. In het jubi- S leumboekje dat Wout den g Breems schreef voor de hon- derdjarige straat was Maarleveld I herhaaldelijk zijn familienaam tegengekomen. S De straatbewoners waren zater- dagmorgen al vroeg uit de veren, s Uit bed geklepperd door de stad- '"l somroeper, een levende copie van het beeldje op de Westha venplaats, stroomden ze naar huisnummer 1 voor Maarlevelds toespraak. Speciaal voor het eeuwfeest hadden sommige 'Hoogvlieters' zich gestoken in oude visserskledij. De straat is immers tientallen jaren het do mein geweest van vissers, kui pers en kleine reders. Maar ook viel in de menigte een bruid in wit gewaad te ontdekken. Een nieuwe bewoonster, de vorige dag getrouwd. De tand des tïjds heeft de afgelo Hoewel het een beetje regende, vermaakte de jeugd uit de Arnold HoogvllBtsraat zich prima. Voor het skippyballen bestond grote animo. pen eeuw nauwelnks vat gekre gen op de 'Arnold'. Bijna alle huizen in deze zijstraat van de Schiedamse weg zijn met veel liefde opgeknapt, gerestaureerd of gemoderniseerd. „Een straat met smoel", vindt Maarleveld. „Prachtig dat er vroeger huizen werden gebouwd die honderd jaar en langer meegaan en dat de bewoners er zuinig op zijn". Kinderachtig Wanneer precies de eerste paal de grond in ging voor deze uit breiding van de Oostwijk was overigens nog een hele uitzoeke- rij, bekende Wout den Breems. In 1978 werd enthousiast het 90- jarig bestaan gevierd, maar dat ëbueum bleek een misverstand, oewèl de gemeenteraad in 1888 tot de bouw besloot, gingen er nog twee jaar overheen voordat de aannemer aan de slag kon. „Daarom is dit het échte feest", verklaarde Ab Oosterlee, die twee jaar geleden met een hand jevol bewoners een jubileumco mité op poten zette. Oosterlee woont al 27 jaar in de AH. Hij kent half Vlaardingen, zit in de stichting Nationale Feest- en Gedenkdagen en weet hoe je een evenement organi seert Hij smeedde een saamho righeidsgevoel in de buurt en zocht sponsors onder de midden stand. „Iedereen deed graag mee. En niemand deed kinder achtig. 'Hier Ab, honderd piek. Geef alle kinderen maar een ijs je'. Geweldig toch?" De kinderen konden zaterdag dan ook hun hart ophalen. Was het niet bij het zaklopen of in de draaimolen, dan wel bij de play- backshow van Rita Young. Rita woont ook in de straat Ze zorgde voor een hele serie artiesten om het feestje op te luisteren. Eén straalbewoonster leverde weer een heel andere bijdrage aan het jubileum: ze bracht zaterdag middag een baby ter wereld, 's Avonds trokken de kleintjes met lampionnen door de straat De volwassenen vonden het maar wat gezellig. Ondanks de motregen sleepten ze complete tuinameublementen naar bui ten. Die kwamen ook goed van pas bij de barbecue waarmee de verjaardag in de kleine uurtjes werd besloten. DE AVONDBLADEN COMBINATIE ROTTERDAM zoekt voor direkt: voor SCHIED AM-OOST voor het bevoorraden van onze kranten Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad aan onze wederverkopers. Bezorgtijden: ma. t/m vr. 13.00 14.00 uur zaterdag 9.00 -10.00 uur Interesse? Bel dan onze afdeling lezersservice. Tel. 010 -4004 444. DE AVONDBLADEN COMBINATIE ROTTERDAM uitgeefster van HET VRIJE VOLK en het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD vraagt voor SCHIEDAM-WEST Werkzaamheden: Uitdelen van kranten, dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur Op zaterdag van 10.00 tot 11.00 uur Begeleiding van bezorgers Ltchte administratie Heeft u interesse? Bel dan onze afd. Lezersservice. Tel. 010-4004 444. Vlaardingen Een postzegelautomaat op de Billitonlaan is vrijdag gestolen. De PTT heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. De da ders hadden de automaat, waarin zegelboekjes en. een onbekende hoeveelheid muntgeld zat, vlak boven de grond afgezaagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1