'Stadsvernieuwing is absolute ramp' Schadeclaim tegen bodemvervuilers Politie blij met luxe bureau Atrazine in drinkwater niet riskant De Unie geeft jazz een kans Iriaiiii Gezondheid Hoekse inwoners onder loep VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Viertal berooft enkeling Autopsie op hond Deense molenliefde - Dievegges vluchten Brandstichter aangehouden Medicijnen gestolen Ei FABER Oost wil bezoekende politici de oren wassen Busboek bundelt dienstregelingen Voor'de eerste keer' op televisie FIETS VOOR WIJKMEESTERS DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Hayenstraat 6.3131 30 Vtordingen. Postbus 4008,3130 KA Visarding,nn. Telefoon: 010-<343229. <352066. <35055/ - sportredactie: <345209. Telefax: '110-4349754. Schiedam Vier mannen, ge wapend met een i ijzeren staaf, een eind hout, een mes en een re volver, hebben een 39-jarige Schiedammer beroofd. De man werd op het Stationsplein ge sommeerd zijn geld af te geven. Hij weigerde, totdat een van zijn belagers een revolver te voor schijn haalde. Met de handen in de lucht moest hij machteloos toezien hoe hem zijn portemon nee werd afgenomen. Na de overval probeerde de man nog het viertal te achtervolgen. Hij staakte die poging toen hij andermaal met het vuurwapen werd bedreigd. De overvallers waren naar schatting tussen de 20 en 23 jaar oud. Schiedam Autopsie moet uit wijzen hoe een hond, gistermor gen gevonden in de bosjes langs de Buys Ballotsingel in Schie dam, om het leven is gekomen. De politie vermoedt dat het dier werd aangereden en vervolgens in de struiken werd gegooid. Mogelijk is echter ook dat het beest, een korte, ruigharige bas taard bouvier, is gestorven na een mishandeling. De hond werd gisteren naar het asiel overgebracht voor onderzoek door een dierenarts. Schiedam Een groep van on geveer vijftig Denen, die hevig zijn geïnteresseerd in alles -wat met molens heeft te maken, be zoekt maandag Schiedam. De delegatie bestaat uit medewer kers van musea en'mensen, die in Denemarken in een molen werken. Behalve Schiedam zijn in hun studiereis ook bezoeken aan Nieuwegein en Kinderdijk opgenomen. Dat de Brandersstad wordt aan gedaan, is volgens Jas Gunne- weg, directeur van de Stichting De Schiedamse Molens, heel lo gisch. In de jeneverstad staan immers 'de hoogsten van de we reld'. Burgemeester Reinier Seheeres, die tevens voorzitter is van de stichting, zal het gezel schap op sleeptouw nemen tij dens bezoeken aan de Vrijheid, de Nieuwe Palmboom en de Noord molen. Schiedam Een werknemer van supermarkt Aldi aan de *s- Gravelandseweg voorkwam gis teravond dat drie vrouwen er vandoor gingen met 500 gulden aan gestolen levensmiddelen. De vrouwen wilden de buit afvoe ren in een auto, maar kozen belaagd door het winkelperso neel te voet het hazenpad. Bij de auto trof de politie een partij nieuwe kleding aan. Deze was vermoedelijk ook gestolen. Aan de hand van het kenteken wordt geprobeerd de daders te achter halen. Vlaardingen Een 53-jarige Rotterdammer blijkt verant woordelijk te zijn voor een brand in drie kelderboxen, zaterdag 11 augustus aan de Lissabonweg. De schade van de brand bedroeg ongeveer 50.000 gulden. De Rotterdammer legde gisteren een bekentenis af, nadat hij even tevoren in zijn woonplaats door de Vlaardingse recherche was gearresteerd. Hij gaf geen reden op vcoor zijn daad. Vlaardingen Bij een inbraak in een auto aan de Floreslaan zijn 20 tabletten van het anti-de pressie middel ludiomil en even veel tabletten van het slaapmid del rohypnol gestolen. Ondes kundig gebruik van die medicij nen kan zowel bij kinderen als volwassenen de dood tot gevolg hebben. De, tabletten moeten tussen-maandagavond tien uur en dinsdagmorgen kwart voor acht zijn ontvreemd. S Prisma smederij Schiedam „Een absolute ramp". In deze krasse bewoor dingen kenschetst Aad de Wolf van de bewonersvereniging Schiedam-Oost het uitstel van de nieuwbouw in de Galileïstraat. „We durven ons gezicht nauwe lijks nog te laten zien in de straat. De buurt dreigt volstrekt onleef baar te worden". De nijpende situatie in de ver pauperde Galileïstraat vormt za terdag ongetwijfeld één van de gespreksonderwerpen tussen vertegenwoordigers van de be wonersvereniging en de leden van de commisie stadsvernieu wing. „Ze kunnen hun borst nat maken", waarschuwt De Wolf de politici. „We zijn echt kwaad over de gang var» zaken in deze wijk". Reeds in 1988 vormde het pro jectteam in Oost verschillende werkgroepen, waarin bewoners m samenspraak met deskundi gen een plan voor een ingrij pende opknapbeurt voor de Ga lileïstraat opstelden. Als resul taat van de noeste arbeid ligt er nu een kant en klaar plan, waar in 120 slooprijpe woningen plaatsmaken voor 310 nieuwe huizen. De gehandhaafde woningen worden gerenoveerd en de woonomgeving krijgt een op knapbeurt .Binnenkort moeten we de bewoners melden dat het plan zeer vertraagd wordt uitge voerd", zegt bewonersdeskundi- ge Frans KI ijzen. „Bij die men sen hoeven we echt niet meer aan te komen voor het opzetten van wijkbeheer. Het vertrou wen in de bewonerevereniging hebben ze dan totaal verloren". Ijsberg De dreigende stagnering in de Galileïstraat vormt vol_ bewonersvereniging slechts het topje van de ijsberg van de pro blemen in Oost „Ia het verleden liepen plannen ook wel eens spaak", vertelt Aad de Wolf. „Maar de incidenten zijn regel geworden. Wij krijgen de indruk dat de politieke wil ontbreekt om de problemen in deze wijk aan te pakken". Over gebrek aan belangstelling hoeft de wijk overigens niet te klagen. Tijdens de verkiezings strijd waren de raadsleden ver schillende keren in Oost te vin den. „Er zijn veel verwachtin gen gewekt, maar die worden niet nagekomen", aldus De Wolf, die vooralsnog weinig ver trouwen heeft in D66-wethou- der Adri Reijnhout. „Hij zegt nu dat er geen geld is voor de stads vernieuwing. Dat is ons ook be kend, maar het stadsbestuur moet zich gewoon harder opstel len in Den Haag". De lijst met klachten over de stadsvernieuwing, of beter ge zegd het uitblijven daarvan, heeft in Oost ondertussen een imposante lengte gekregen. De bewonersvereniging wacht met smart op bouwactiviteiten in de Singel, m de Voltastraat/Snelli- ussingel, het Van *t Hoffpleïn, de Tulnsingel, de Marcomweg en de Qverschiesestraat. Klap De Wolf: „Neem de SingeL Aan de oostzijde zijn woningen ge bouwd, maar de nieuwe bewo ners kijken straks uit op bouw vallen. Wij vinden dat de stads- veraiewing niet in moten moet worden gehakt Dat is slecht voor onze wijk". Ook inliet Meerjarenplan Stads vernieuwing, het officiële be leidsplan van de gemeente, wordt gewaarschuwd tegen ver tragingen in het proces. Toch is deze praktijk tegenwoordig eer der regel dan uitzondering. „In het vorige meerjarenplan werd de periode 1994-1998 ge noemd. Die termijn is ondertus sen al weer een jaar opgescho ven", zegt De Wolf, „Waar schijnlijk wordt de straat niet voor de 21e eeuw aangepakt". De problemen hebben in de eer ste plaats een financiële oorzaak. Door de verminderde rijksbij dragen komt de stadsvernieu wing in veel gemeenten in ge vaar. Schiedam behoort tot de slachtoffers, en de klap komt ui teraard het hardst aan in een achterstandswijk als Oost „Wij mogen ons echter niet neer leggen bij deze situatie", meent Frans Klijzen. „De noden van deze wijk moeten gewoon beter worden vertolkt Het blijft na tuurlijk vreemd dat Rotterdam per gerenoveerde woning veel meer geld krijgt. De grondkos- ten en de bouwkosten zijn in Schiedam echter even hoog. Dat probleem moet veel duidelijker worden aangekaard in Den Haag". Ondanks de krappe budgetten neemt Oost ondertussen geen ge noegen met de constatering dat 'er geen geld is'. Aad de Wolf: Het gaat ook om politieke keu zes. Laten we hetstadserf eens al voorbeeld nemen. Wethouder Zijdeveld heeft gezegd dat de nieuwbouw in één bouwstroom moet worden gerealiseerd. Dat kost veel geld en veel deskundi ge ambtenaren houden zich met dit plan bezig. Als burgers mo gen wij ondertussen in een ver pauperde wijk blijven wonen". Vlaardingen - De vier open baar vervoersbedrijven die Vlaardingen aandoen, brengen binnenkort een gezamenlijke dienstregeling op de markt Met hun busboekje denken de RET, Westnederland, Zuid-West-Ne derland en de NS het voor het Vlaardingse publiek allemaal wat overzichtelijker te maken. De eerste geïntegreerde dienst regeling van de vier vervoersbe- d rijven is niet bedoeld om aan passingen in de Kjnvoerïng en aansluitingen door te voeren. Die waren al zo goed mogelijk op elkaar afgestemd. Het grote voordeel van het initiatief is dat Vlaardingers voortaan in één oogopslag kunnen zien hoe zij het best hun reis kunnen plan nen. Het eerste exemplaar van het busboekje wordt 4 oktober onder het motto 'Snel op weg in Vlaar dingen' officieel overhandigd aan burgemeester Fred van Lier. Schiedam „In de krant heb ik al eens gestaan, maar op de tele visie ben ik nog nooit geweest". Dat eens de eerste keer moet zijn, heeft de achtjarige Walter de Ronde, het jongste lid van modelspoorvereniging Schies- poor, twee maanden geleden on dervonden. Een vierhoofdige filmploeg van Peekel/Stips produkties kwam in het verenigingsgebouw aan de Westerkade op bezoek, en volg de de jonge Schiedammer, sa men met zijn clubmaatjes Hans Luitwieler en Stephane Rebers tijdens hun 'werkzaamheden' aan de modélspoorbaan. „Ik was best wel zenuwachtig", bekent de twaalfjarige Hans, „want er werd voortdurend op mijn vingers gekeken". En Step- han (10): „Het is de eerste keer dat ik voor de televisie kom, dus ik vond het allemaal ontzettend spannend. Er liep iemand achter ons aan meteen grote camera en een ander zat er steeds met zo'n stokkie bij", „Joh", komt Walter tussenbeide, „dat is de micro foon", en de drie jongens proes ten het uit. Tijdens de vier uur durende op namen die in opdracht van Ve ronica voor het programma 'Mijn eerste keer' werden ge maakt, kreeg het drietal de kans om op de modelbaan de vaardig heid van het besturen van mo- delspoortreïnen te tonen, waar na ze een flink aantal vragen kregen voorgeschoteld. Het beantwoorden ging de drie jongelingen vrij aardig af, al moesten bepaalde scènes op nieuw worden opgenomen. „Walter noemde iedere keer een merknaam van modeltreinen", vertelt Hans glimlachend. „Ja, en omdat er geen reclame mag worden gemaakt, moesten we ie dere keer opnieuw beginnen". „Daardoor heeft het allemaal erg lang geduurd", blikt Walter te rug. „We begonnen om drie uur en 's avonds om zeven uur waren we pas klaar. Ik was blij dat we toen naar huis konden". Met spanning kijken de jongens uit naar het programma, dat morgenmiddag om vijf uur op Nederland 2 wordt uitgezonden. Walter weer: „Al mijn klasgeno ten kijken morgen, want die vin den het ook allemaal spannend". Stephan Rebers, Hans Luitwieler en Walter de Ronde (v.Ln.r.): grote perronchefs op hun eigen stationne tje... Maassluis De verhoogde concentraties atrazine, die begin augustus in het Maassluisse drinkwater werden aangetroffen, hebben geen gevolgen voor de volksgezondheid. De Inspectie Volksgezondheid heeft geen aanleiding gezien tot ingrijpen. Sinds 14 augustus is het atrazinegehalte weer op het normale niveau. Uit een onderzoek, dat B en W van Maassluis verrichtten op aandrang van de V VD-fractie, blijkt dat de hoeveelheid atrazi ne en simazine (chemische bestrijdingsmiddelen) in het Maas water in juli en augustus aanzienlijk hoger was dan normaal. Oorzaak was waarschijnlijk de overvloedige regenval in juni. Door de versnelde afspoeling in landbouwgronden kwamen veel chemicaliën in de Maas terecht Het drinkwaterstation in de Biesboch stopte op 11 juli het innemen van Maaswater. Daarna werd het water extra gezuiverd door actief poederkool. Op die manier werden de concentraties teruggebracht van 0,3 microgram per liter tot 0,13 microgram. De toegestane norm is 0,1 microgram. Door frequente controle zal de hoeveelheid verder worden teruggebracht, zeggen B en W van Maassluis. Uit de brief aan de VVD-fractie blijkt dat niet alleen het Maas- sluissse drinkwater het risico loopt met bestrijdingsmiddelen te worden verontreinigd. Volgens Ben W van Maassluis gaat het om een internationaal probleem. Tot dusverre zijn de risico's echter "binnen de grenzen van het aanvaardbare* gebleven, al dus het Maassluisse college. MaassluisHet lijkt een beetje een prijsuitreiking, een wet houder 5ie zomaar twee fietsen weggeeft. Maar de rijwielen die wethouder Anton Wustrow gistermiddag uitdeelde, blijven gewoon gemeente-eigendom. J, Boshoven en J. van der Land gaan ze gebruiken als 'gereed schap'. Boshoven en Van der Land zijn de eerste wijkmeesters in Maassluis. Fietsen is een be langrijk onderdeel van hun werk. Ze trekken dagelijks hun wijk in om sporen van verpau pering en vandalisme te signa leren. Hun bevindingen geven ze door aan "hun werkgever, het gemeentelijk Woningbe- heer. Dat moet vervolgens maatregelen nemdn om het verval tegen te gaan. Kleine klusjes doen de wijkmeesters 2elf. Het aanstellen van twee con troleurs is onderdeel van het buurtbeheer waarmee Maas sluis een jaar lang mag experi menteren. Bij het experiment Vanaf de fiets gaan de Maas sluisse wijkmeesters Boshoven en Van der Land verpaupering en vandalisme opsporen. zijn ook de bewonersorganisa ties, de politie, een straathoek werker en de stichting Samen levingsopbouw Maassluis (SSM) betrokken. Wijkmeester Boshoven gaat het gebied ten westen van de Mozartlaan be heren, zijn collega Van der Land zal actief in de rest van de stad. Schiedam Luxe went snel, heeft politiecommissaris Piet van den Hengel gemerkt. Hij kan zich nog maar nauwelijks voorstellen dat zijn korps jaren lang heeft moeten tobben m een oud en gebrekkig bureau, waar het woekeren was met iedere vierkante centimeter vloerop pervlak. De effecten die de riante nieuw bouw heeft op de kwaliteit van het Schiedamse politiewerk zijn zo vlak na de verhuizing van. ae Lange Nieuwstraat naar het Bij dorpplein nog niet te meten, Maar dat de agenten veel plezier beleven aan een splinternieuwe, en vooral ruime werkplek staat vast. Ze zijn hun chef er ook bui tengewoon dankbaar voor. Dat bleek gisteren, toen tijdens een rondleiding voor genodigden op de binnenplaats een naambordje werd onthuld. PU- van den Hen- gelplein, stond er op. Daarmee is de ceremoniële koek in het bijna 15 miljoen gulden kostende hoofdkwartier van de Hermandad nog niet op. Volgen de week woensdag 19 september komt er nog een onthulling bij, verricht door minister Ien Dales van binnenlandse zaken. Zij zal in de hal vermoedelijk een pla quette onthullen die een link legt met de oude behuizing. Burgemeester Hans van Es van Maassluis bracht gisteren ook al een bordje mee. Als voorzitter van het Provinciale Overleg Ge handicapten schonk hij Van den Hengel een blauw-wït invali- denschildje, ten teken dat het bureau goed toegankelijk is voor fehandicapten. De commissaris reeg er speciale schroeven bij. „Want deze bordjes zijn gewilde objecten voor souveniriagers", zei Van Es. Voor diefstal zal de politie echter niet snel bang zijn. Tv-camera's bewaken iedere meter van de buitengevel. Meer zorgen maakt de korpslei ding zich over het grote aantal vacatures. Het blijkt ondoenlijk- de organieke sterkte van 165 agenten volledig te bemannen. Twintig posten zijn niet bezet, en dat terwijl bij het plannen van de nieuwbouw juist ai op voorhand met die uitbreiding rekening was gehouden. Met de reorganisatie tot regiona le politiekorpsen in het ver schiet, zou een volledige bezet ting zeer wenselijk zijn. Schie dam wil bij de vorming van het politiekorps Rijnmond zo weinig mogelijk taken inleveren en zo veel mogelijk de eigen positie handhaven, Maar.de animo voor het politievak blijkt gering, de prachtvolle ambiance in Schie dam ten spijt. Vlaardingen Alle erfpachters die sinds 1960 gebruik hebben gemaakt van het Delvapand zijn door de gemeente Vlaardingen aansprakelijk gesteld voor de aangetroffen bodemverontreini ging. De gemeente heeft die voorzorgsmaatregel getroffen om te voorkomen dat de termijn om een schadeclaim in te dienen verstrijkt. Ondanks de haken en ogen die aan zo'n procedure zitten, wil Vlaardingen proberen de sane- ringskosten door te berekenen aan de vervuiler. In de grond zijn matige tot sterke concentra ties lood, zware metalen en PAK's aangetroffen. De schoon maakkosten bedragen ongeveer twee ton. Wie verantwoordelijk is voor de verontreiniging, staat echter nog niet vast. Of een rechtzaak tegen de vervuilers met succes kan worden gevoerd, wordt betwij feld. Dat de bodem onder het pand aan de Vettenoordstraat is ver ontreinigd, bleek vorig jaar sep tember. De gemeente wilde toen een begin maken met de verbou wing van het pand tot atelier- ruimte. Dat werk werd stilge legd voor een bodemonderzoek. De uitslag daarvan maakte dui delijk dat het atelierplan wegens hoge kosten moest worden afge blazen. Sanering was alleen mo gelijk na kostbare technische in grepen aan het casco van het ge- bouw. Het is voor het eerst dat Vlaar dingen een bodem vervuiler voor de rechter wil slepen. Vori ge week nog zag de gemeente daar willens en wetens van af. Toen werd bewust een vervuild perceel grond in de Havenstraat aangekocht, terwijl contractueel was vastgelegd dat de verkoper de sanering moest bekostigen. Het gemeentebestuur had de grond echter nodig voor de wo ningbouwplannen rond het Bui zengat. Inde affaire rond het Delvapand zijn de twaalf kunstenaars die daar zouden worden gehuisvest de dupe. Hun oude werkruimten in een schoolgebouw aan de Sta tionsstraat zijn inmiddels afge broken en de vervangende ate liers in een oude school aan de Cura<jao!aan brandden onlangs uit. De gemeente Vlaardingen heeft becijferd dat er nog 638.000 gul den over is van het oorspronke lijke bedrag dal voor het op knappen van het Delvapand was bestemd. Van dat geld zullen el ders in de stad ateliers worden gebouwd. De keuze tussen de verbouw van een bestaand pand of nieuwbouw is nog niet ge maakt. Schiedam Frans Leerma kers, eigenaar van café De Unie, heeft besloten zijn zaak op zondagen weer te openen. De Unie, die de afgelopen tien jaar dicht was op de laatste dag van de week, trekt dan wel een ander jasje aan. Alles is jazz wat de klok slaat. Omdat Leermakers de jazz- middagen opeen professione le manier wil aanpakken, heeft hij de Schiedamse drummer Kees van Krugten ingeschakeld voor de organi satie van de jazz-sessions. „De muziek die hier wordt ge speeld, moet goed ziin. Ik wil de echte jazzliefhebbers op zondagmiddag uit hun huizen halen en dat kan niet als je maar wat loopt te rommelen. Daarom laat ik het muzikale gedeelte over aan een ken ner". Kees van Krugten is blij met het idee van Frans Leerma kers: „Ik vind dat jazz heel eq» is ondergewaardeerd. Dit is voor mij een kans om de jazz in Schiedam naar buiten te brengen- Ik zal iedere week een andere band formeren met bekende en minder be kende muzikanten. Voor de maand oktober is het pro gramma al gemaakt. „De eerste middag zal er een vaste formatie, Dazzlin, op treden. De week daarna zal saxofonist Aart Gisolf, die bij de meeste beter bekend is als de televisie-arts, met een for matie te horen zijn. En voor de zondag die daarop volgt, heb ik Rob van Bavel, één van de beste pianisten ter we reld, gevraagd". De beide heren willen De Unie tot een echt 'zondagmid dag-jazzcafé' maken. Dat be tekent niet niet dat Frans Leermakers een andere draai aan zijn kroeg probeert te ge ven. Het café blijft zoals het nu is, alleen richt de uitbater op de zondag zijn aandacht op een andere doelgroep. „De Unie blijft De Unie. Ik blijf ook gewoon doorgaan met de optredens die ik hier elke laatste zaterdagavond van de maand heb, want het bijt elkaar met De mensen die op zaterdagavond uit hun bol gaan tijdens een optreden van bij voorbeeld een rock and roll band, zullen denk ik niet zo snel zijn geneigd om pp zondagmiddag naar jazz te luisteren". Vanaf 7 oktober zal café De Unie iedere zondag vanaf 15.00 uur geopend zijn voor jazzliefhebbers. De bands zul len om vier uur beginnen met hun eerste sessie en doorspe len tot half zeven. Hoek van Holland De milieu vereniging Gezond en Veilig Hoek van Holland gaat in okto ber een enquête houden onder de bevolking naar de oorzaken voor het toegenomen aantal klachten over ademhalingspro blemen en ziekteverzuim- De honderd leden tellende vere niging wil ontdekken of de in dustrieën op de Maasvlakte van invloed zijn op de gezondheid van de inwoners van de Hoek. Het nieuwe verenigingsbestuur wil zich actief gaan opstellen bij om het bestrijden en voorkomen van milieuvervuiling en over last. De bouw van een kolenge- stookte energiecentrale op de Maasvlakte wordt door haar af gewezen. Over een kernenergie centrale valt helemaal niet te praten. Het bestuur heeft de indruk dat er wordt 'gesjoemeld' met de voorwaarden voor de vliegas berging op een terrein recht te genover Hoek van Holland. Ook de stofoverlast van de Graan Elevator Maatschappij wordt weer aan de kaak gesteld door het bestuur, „We moeten slag vaardig en snel kunnen reage ren. In bepaalde gevallen wor den de zaken in Den Haag en Rotterdam heel snel beslist. Wanneer je er niet als de kippen bij bent om bezwaar te maken ben ie al te laat", aldus bestuurs- lid I. Roosensehoon, belast met het voorbereiden van de enquê te.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1