De cursus: fenomeen in opmars Impasse rond gebako-veld op Thurlede VbodorMcwntSM' WATERWEG 19 SPORT VLOERTEGELS. VLOERVERWARMING J Idanli i'maasland Vacatures in bestuur Olympus S Fortuna-tot-23 in actie Green Eagles wil clubnaam weer wijzigen Hermes DVS viert nog een feestje EFABER smeden ^SCHjËDA^ Maria-verering Op de Grote Markt wordt morgen de gehele dag Ma ria m het zonnetje gezet. Speciaal daarvoor de Mari- al,e^formatiewagen van de rooms-katholieke stichting Koningin van de Vrede' naar de Bran- dersstad. Deze groep mensen stelt zich ten doel de Maria-verering in het algemeen te bevorderen. 3n de wagen is allerlei materiaal gratis te krijgen. Daarbij gaat het om de gezegende 'wonderdadige medaille' tot een brochure over de vijftien geheimen van de rozenkrans in beeldvorm. Tussen half twaalf en twaalf uur en van drie tot half vier zal bij het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fa- tima (een bedevaartsoord in Portugal, waar zij in 1917 de wereld een boodschap zou hebben gegeven) een rozenkrans worden gebeden. Hargahoeve In het hele land zetten de dierenasielen zaterdag de deuren extra wijd open. Ook de Hargahoeve be hoort tot de vijftig deelnemers die een open dag ge ven. Van tien tot drie uur kunnen bezoekers aan de Sportlaan 2 terecht. Uit de monden, van de leden en vrijwilligers kan informatie over de vele facetten van de dierenbescherming in Schiedam worden aangehoord. Avondmuziek In de Dorpskerk in Kethel gaat zondag weer de serie Avondmuziek van start Tijdens die serie worden composities uitgevoerd, die vele eeuwen bestrijken. De uitvoerenden tijdens de zeven avonden omvat tende serie zijn klein- en kamerkoren en instru mentale ensembles. Zondag worden vanaf zeven uur werken uitgevoerd van onder anderen Palestrina, Mendelssohn en Distler. Peutergym Peuteren hun ouderskunnen vanaf aanstaan de maandag 17 september terecht bij kluphuis Zuid voor speciale gymlessen. De deelnemers leren er oe feningen met hun kind te doen. De peuters moeten minimaal anderhalf jaar zijn en mogen niet ouder zijn dan drie. De lessen aan de Dwarsstraat 42 duren een uur en worden op de maandagochtend gehouden. Voor in lichtingen en aanmelding kan contact worden opge nomen met Conny Zee van de Stichting Sociaal en Kuitureel Werk Schiedam-Zuid (tel. 4267297). Vooral honger naar gezondsheidskennis slaat enorm aan Rotterdams Nieuwsblad donderdag 13 september 1990 ^VLAARDINGEN Zeekadetten 'Wat zijn nu eigenlijk zeekadetten?' Het antwoord op die vraag—- en tevens thema van de expositie hoopt het zeekadetkorps Vlaardingen duidelijk te maken in de centrale bibliotheek. Vanaf 19 september hebben zij daar hun attributen uitgestald om de kijker inzicht te geven in het doen en laten van het korps. Op de woensdag- en vrijdag avond en op zaterdag zullenm zeekadetten de ten toonstelling opluisteren door verschillende demon straties te geven. De expositie op de eerste etage van de bobliofheek loopt tot 11 oktober. Antiekbeurs Op het Liesveld wordt op zaterdag 21 september een grote antiekbeurs gehouden. De markt wordt 's a- vonds afgesloten met een optreden van de Vlaar- dingse showbrassband Thalita, Zij brengen vanaf kwart over zeven een anderhalf uur durend pro gramma dat pendelt tussen licht-klassiek en swing. Inspraakavonden Aan het eind van de maand, op donderdag 27 sep tember, zal een inspraakavond worden gehouden over het welzijnswerk voor het komend jaar. Het ontwerp-programma ligt dezer dagen op de afdeling welzijn (kamer 103) ter inzage. Over üe kinderop vang is een aparte bijeenkomst georganiseerd. In de Burgerzaal van het stadhuis wordt aanstaande woensdagavond 19 september al een inspraak-mee ting verzorgd. De bijeenkomsten beginnen om acht door JOOP BREEDVELD Waterweg De patronen ver schuiven. De gezondheidscursus is in opmars De tijd dat macramé, bloemschikken en aanverwante knutselsessies de dienst uitmaakten in cursusland, is allang voorbij. Te genwoordig rijzen vooral de bijeen komsten waarin welzijn, gezond heid, maatschappelijke problemen en het onbekende centraal staan de pan uit. Maar wat vooral opvalt: de aandrang een cursus te volgen wordt met het jaar heviger. Het zijn zo wat conclusies, die bij het doorploegen van de stapel cur susprogramma's voor het nieuwe seizoen kunnen worden getrokken. Vanuit zijn discipline meent Bas Overbeeke van de Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam te be grijpen waarom de (geestelijke) ge zondheid zo in zwang is. „Dat kamt voor een groot deel door toedoen van de televisie. Sinds Ria Breemer baar medische rubriek is begonnen, volgden allerlei omroepen. Ook ac tualiteitenprogramma's hebben re gelmatig items over gezondheid". De wervende werking van het kastje is de laatste vier vijf jaar duidelijk merkbaar geweest, vindt Overbeeke. Dat brengt hem auto matisch op de vraag over de kip en het ei. Haakten de media in op een groeiende behoefte of hebben tele visiemakers geappelleerd aan la tente gevoelens? „Ik weet het niet", zegt hij. „Maar wat heel opvallend is, dat de laatste jaren allerlei pro blemen steeds gemakkelijker be spreekbaar worden". Tendens Dat komt bij de SMWS onder meer tot uitdrukking in de cursussen om gaan met spanningsklachten eet- versJaving ('alleen voor vrouwen, want voor mannen is dik zijn maat schappelijk gezien meer geaccep teerd'), slapeloosheid en rouwver werking. Binnenkort denkt het maatschappelijk werk bovendien een groep te starten waarin mensen hun ervaringen met incest kunnen uitwisselen. „Die tendens zie je de laatste jaren heel sterk: het raakt meer en meer geaccepteerd om vanuit een soort lotsverbintenis over een bepaald probleem te praten. De meeste mensen vinden dat toch gemakke- mmmn hjker dan bij een hulpverlener te rade te gaan", analyseert Over beeke de animo voor het aanbod. De jubilerende volksuniversiteit In Vlaardingen heeft dit ook onder kent en komt daarom dit jaar met de cursus omgaan met dementie. De belangstelling voor cursussen is merkwaardig genoeg nogal aan pie ken en dalen onderhevig. „De sla peloosheidscursus is jarenlang erg populair geweest. We hebben zelfs een keer vier parallelgroepen ge draaid. Daarna zakte het plotseling in". Een vergelijkbare situatie deed zich voor bij de rouwverwerkings- groep. Hoe dat komt? Overbeeke heeft geen idee. Gewoonten Ook gezondheidsvoorlichtster Ju dith Bierens van de GGD Nieuwe Waterweg Noord bespeurt oen wij ziging in het patroon. „Maar meent zij, „dat heeft vooral te ma ken met de toename van de vrije tijd. Mensen willen vaker een cur sus volgen- Misschien dat gezond heidscursussen daarvan in iets ster kere mate profiteren dan andere cursussen", luidt haar voorzichtige conclusie. De GGD is zelf nauwelijks actief in het cursuscircuit. De organisatie biedt een training stoppen met ro ken aan, maar laat andere activitei ten aan het regionale kruiswerk over. De vestigingen in Vlaardin gen en Schiedam van het kruis werk starten binnenkort met cur sussen over incontinentie bij vrou wen en (eveneens) slapeloosheid. Achter de schermen wordt door Bierens wel hard gewerkt om ande ren 'gezonde gewoonten' bij te brengen. „Wij zijn een soort inter mediair en organiseren vaak stu diedagen voor mensen, die hun kennis weer op derden moeten overbrengen". Sinds in 1985 in de Wet op het basis onderwijs het bevorderen van de gezondheid als leerdoel is opgeno men, praat Bierens regelmatig met docenten, „Wij leren hen hoe ge zonde gewoonten in de klas be spreekbaar kunnen worden ge maakt En ook hoe de school in houd kan geven aan een eigen ge zondheidsbeleid. Daarbij wordt bij voorbeeld aandacht besteed aan het schoonmaken van de school, maar ook wat er in de kantines moet wor den verkocht". Bierens stuit overi gens niet op alle scholen op enthou siaste reacties. „Sommigen leggen heel andere prioriteiten aan", zegt de computercursus gemaakt m vrijwel alle buurthuizen en wijk centra wordt komend seizoen met die moderne technologie gestoeid, maar ook het Plaatselijk Educatief Centrum en de Volksuniversiteit in Vlaardingen zijn op dat vlak actief. Steeds populairder worden even eens de cursussen en trainingen waarbij deelnemers in de meestrui- me zin. van het woord voor hun ei genbelang opkomen. Soms ligt de nadruk op het aanscherpen van verbale kwaliteiten, 2oals met de cursus 'Hoe zegje watje denkt' van de stichting Vrouwen Vormings werk Schiedam en de cursus sociale vaardigbeden van de SMWS. An deren haken in op een groeiend ge voel van onveiligheid onder veel bevolkinbgsgroepen en bieden zelf verdediging voor meiden (wijkcen trum De Erker in Schiedam) en voer vrouwen (stichting Sociaal en Kuitureel Werk Schiedam-Zuid) aan. Bourgondisch Pogingen het onbekende te leren doorgronden worden de laatste ja ren steeds vaker ondernomen. De Volksuniversiteit in "Vlaardingen doet met de cursussen handanalyse en twee verschillende groepen die zich in astrologie gaan verdiepen een duit in het 2akje. Opmerkelijk in het programma van de volksuni versiteit is een aantal cursussen, die onverholen naar een Bourgondi sche levensstijl verwijzen. Daartoe sus. Hele smakelijke zijn altijd de di- moeten diverse kookcursussen verse kooklessen, die voor jong en (restaurantkeuken thuis, patisserie oud, heer of dame, culinair of wat de en koken met de magnetron) en de pot schaft, worden opgezet. cursus wijnkennis worden gere kend. Zoals gezegd: de tijd dat macramé, een soort van kantwerk met kno- •j-i. i pen, en andere creativiteitscursus- LïgenDeiang sen het aanbod domineerden lijkt Gezondheidscursussen zitten ook definitief voorbij. Toch houden in het pakket van Kluphuis Oost in verschillende organisaties vast aan Schiedam en de stichting Sociaal en die oude gewoonte. Zo beeft buurt- Kultureel Werk Schiedam-Zuid. huis De Haven een teken-en sch.il- Beiden buigen zich over gezonde dercursus ingeroosterd en probeert voedi ngsgewoontenVrouwenont- wijkcentrum De Heipaal klant en te Voor alles is tegenwoordig een cur- moetingscentrum Coerke in Vlaar dingen pakt het met de cursus ont spanning nog algemener aan, Daar naast wordt met de cursus voetref lexmassage weereen meer specifie ke doelgroep bediend. Een niet te stuiten opmars heeft ook komen bespelen. werven om te komen bloemschik ken. Het trefcentrum voor ouderen De Bijenkorf hoopt zelfs bejaarden te kunnen strikken om m het kader van een muziekcursus gezamenlijk een serie percussie-instrumenten te I MAASSLUIS Sleepvaart-expo In het Sleepvaartmuseum wordt aanstaande zater dag 15 september de expositie 'Slepen op glas' offi cieel geopend. Luchtfotograaf Dick Lemeke uit Maasdam neemt die taak voor zijn rekening. Hij heeft dertig foto's uit zijn archief aan het museum beschikbaar gesteld die een expositie binnen de ex positie vormen. De titel 'Slepen op glas' slaat op het materiaal dat tentoon worat gesteld. Van een honderdtal originele afdrukken van glasplaatnegatieven is een expositie samengesteld die een nostalgisch beeld geeft van historische hoogtepunten in de sleepvaart (tussen de jaren 1910 en 1930) De tentoonstelling wordt om half elf geopend Trefpunt Wie dezer dagen het Trefpunt binnen komt, kent het Maaslandse zalencentrum vrijwel niet meer te rug. De pui is hetzelfde gebleven, maar daarachter heeft het ondernemende echtpaar Reinier en Astrid Boudesteijn het complex een fikse gedaanteverwis seling bezorgd. Per 1 september hebben zij de ex ploitatie van het Trefpunt overgenomen. Het in 1954 gebouwde Trefpunt is nog altijd in ei gendom van de beheerscommissie van de Neder lands Hervormde kerk. De 26-jarige Reinier en de 24-jarige Astrid huren het komplex, maar nemen nu, in tegenstelling tot de vorige constructie, zowel de exploitatie als de inrichting voor hun rekening. Het duo zwaait ook over de aangrenzende zalen in de Oude Pastorie de scepter, maar daar blijft de be staande beheerssituatie met de kerk van kracht. Die "belangstelling vanuit het bedrijfsleven en de particuliere sector blijkt al meteen. Nog ver voor de heropening konden Reinier en Astrid al heel wat boekingen voor het centrum noteren. Daaronder ook een optreden van Bassïe en Adriaan, die op woensdag 31 oktober naar Maasland komen. Uiteraard blijft het zalencentrum beschikbaar voor bruiloften en partijen, recepties, vergaderingen en toneel- en feestavonden tot 400 personen. Reinier en -Astrid Boudestijn presenteren echter meer. Zij wil len ook bijeenkomsten als tentoonstellingen en cur sussen binnenhalen. door SANDER SONNEMANS Schiedam Al meldde de voorlichtingsdienst van de ge meente Schiedam vorige week met enige trots dat de gebako- veld en op sportpark Harga gereed waren gekomen, de ont wikkelingen op Thurlede daarentegen zijn in een impasse ge raakt. Schiedam In het bestuur van Olympus Schiedam zijn nog va catures voor de portefeuilles van tweede secretaris en algemeen bestuurslid Het bestuur van de RVB-club hoopt de2e twee pos ten op de algemene ledenverga dering op dinsdag 25 september (aanvang 19.30 uur) te kunnen invullen. De rest van het Olym- pus-bestuur blijft aan. Dat bete kent dat Wim de Vette ook het komend seizoen weer voorzitter is en dat hij in die hoedanigheid gesteund zal worden door J. Gordijn (secretaris en wedstrijd secretaris), E. van. Duuren (pen ningmeester), J. van Hassel (tweede voorzitter) en M. de Vet te (tweede penningmeester). Er kleeft toch een. klein nadeel aan het vijftal, tussen de terrei nen van Hermes DVS en UVG gelegen trainingsvelden. De vel den, die voorheen in de week einden als parkeergelegenheid dienst deden, zijn inmiddels voor automobilisten tot verboden ge bied verklaard. Met name bij thuiswedstrijden van het eerste voetbalelftal van Hermes DVS worden de auto's schots en scheef in de berm neergekwakt, hetgeen de doorgang voor ande re weggebruikers nogal eens be moeilijkt. De problemen waarmee de voet balclubs op sportpark Thurlede hebben te kampen, liggen echter op een totaal anderen gevoeliger vlak. Het was de algemene ver wachting dat het college van burgemeester en wethouders eergisteren haar standpunt be treffende de Thurlede-proble- matiek bekend zou maken, maar het gemeentebestuur deed nog geen uitspraak. „We hebben uitvoerig over deze zaak vergaderd'laat wethouder Bart de Leede weten, „maar zijn K'/*A Vlaardingen Fortuna VI neemt dit seizoen deel aan de door voet balvereniging Zwijndrecht georganiseerde na- en vooijaarscompeti- tie voor spelers toten met23 jaar. Het Vlaardingse jeugd elftal, bestaande uit spelers van beide selectie teams aangevuld met talentvolle junioren, is ingedeeld in een poule met EBOH, LMO en Fluks. De wedstrijden worden op dinsdagavond afgewerkt. De eerste ontmoeting vond afgelopen dinsdag plaats. Fortuna VI ontving op eigen terrein het talentvolle elftal van Fluks uit Dordrecht. Het duel eindigde in een 3-3 gelijkspel. er helaas met uitgekomen. Over twee weken gaan we ons nog maals over de materie buigen". Volgens De Leede is er sprake van een complex probleem, waarin Excelsior'20 een belang rijke rol speelt. Als gevolg van het omvangrijke ledenaantal heeft deze club dringend behoef te aan een'extra speelveld, om alle elftallen te kunnen herber gen en een minder problemati sche overgang van het cricket en voetbalseizoen te waarbor gen. Het voormalige vierde veld, dat momenteel dienst doet als trainingsfaciliteit voor verschil lende Thurlede-elubs, zou uit komst kunnen bieden, maar daar is het laatste woord nog lang niet over gesproken. Excelsiors voorzitter Cor van 't Zelfde: „Het vorige bestuur van Exeelsior'20 heeft een fikse mis rekening gemaakt door dat veld aan de gemeente weg te geven, want de club blijft groeten. Het is volkomen onaanvaardbaar dat de grootste club van Schiedam met een voetbal- en crickatafde- ling over slechts drie velden be schikt Die kwestie loopt al drie jaar als een rode draad door de interne verhoudingen. Wethou der Hafkamp gaf ons altijd hoop, zonder dat er ook maar iets ge beurde. Met rijn opvolger Bart de Leede heb ik het idee dat er daadwerkelijk aan wordt ge werkt". De Leede is zich wel degelijk be wust van de heisa rond de door Van 't Zelfde gememoreerde problemen. „We zijn op zoek naar een 'totaaloplossing'. Er is geld voor een gebako-veld, en dat komt er ook, al moet de juiste locatie nog worden gezocht Je beschikt dan wel over trainings mogelijkheden, maar daar los je het veldenprobleem van Exeel sior'20 nog niet mee op", legt De Leede uit. „In het plaatje dat ik in mijn hoofd heb, zijn die pro blemen aan de orde, maar of dat wordt ingevuld zoals Excelsior dat wil, is nog maar de vraag. We streven naar een uitkomst die alle problemen uit de wereld helpt, en houden daarbij met alle betrokken verenigingen reke ning". Excelsior-praeses Van 't Zelfde kan zich echter niet helemaal in die stelling vinden. „Het is on mogelijk een 'totaaloplossing' na te streven, als alle clubs op Thur lede blijven", luidt zijn bezrwaar. „Daarmee krijg je geen extra velden. Begrijp me goed, ik wil geen clubs wegsturen, maar een fusie van twee verenigingen zou een mogelijkheid kunnen zijn". Men zou verwachten dat bij een dergelijke penibele situatie ie dereen eerst voor eigen behoud Twee weken geleden namen ambtenaren van üe gemeente Schiedam een kijkje bij de vijf nieuw aangelegde Gebako-vel- den op sportpark Harga. Het pro ject op het terrein tussen UVG en Hermes DVS lijkt op kleine pro blemen na geslaagd. Op Thurlede verkeert de discussie over de si tuering van een gebako-veld ech ter nog in een impasse, zoals ook Jan van Vugt (midden op de voor grond) en Jan Tjassens (rechts) van de dienst sport en recreatie met teleurstelling moetan vast stellen knokt, en daarna pas gaat mee denken, maar dat is geenszins het geval. „Tot twee keer toe", besluit Cor van 't Zelfde, „is bij de sektie-I van de sportraad de motie om veld 5c, zoals de ge meente dat noemt, terug te ge ven aan Excelsior'20, met alge mene stemmen aangenomen. Uiteraard wilde men daaraan wel de aanleg van een nieuw trainingsveld gekoppeld zien. Van enige onderlinge strijd is to taal geen sprake, want de be- stuursverhoudingen rusten nog altijd op een vriendschappelijke samenwerking". „Door die collegialiteit", voegt wethouder De Leede eraan toe, „heb ik er alle vertrouwen in die clubs op één lijn te krijgen". Maassluis De Maassluise basketbalvereni ging The Green Eagles heeft haar leden het plan voorgelegd om de verenigingsnaam an dermaal met die van een hoofdsponsor te ver binden. Als opvolger van Elementum b.v. heeft het Rotterdamse installatiebedrijf DECA b.v. zich voor drie seizoenen aangemeld als naamsponsor. Omdat voor de naamswijziging en het sponsorcontract de toestemming van de leden vereist is, heeft het bestuur van The Green Eagles voor zondag 30 september aan staande een bijzondere ledenvergadering uit geschreven. De contacten met de Rotterdamse firma kwa men tot stand via een bestuurslid van de bas ketbalclub. Elementum, de vorige sponsor, haakte aan het eind van het vorig seizoen defi nitief af. Het Maassluise bedrijf had immers in het contract laten opnemen dat het de banden met The Green Eagles kon verbreken als het eerste herenteam van' de club uit de Topsportli ga zou wegvallen. Elementum hield zich aan die clausule toen het herenteam vorig seizoen roemloos uit de eerste divisie degradeerde. Het is de bedoeling dat het herenteam, dat het komend seizoen in. de eerste klasse van het ray on uitkomt, met de sponsomaam ot» de shirts zal gaan spelen. Het damesteam heeft nog altijd een andere firmanaam op het tenue staan. Met het contract voor dne seizoenen is een bedrag van 8500 gulden op jaarbasis gemoeid. Schiedam Het kampioenschap in de eerste klasse hebben de cricketers van Hermes twee weken terug al direct na de titelstrijd met ACC met een klem feestje gevierd, maar ze doen het aanstaande zaterdag nog een dunnetjes over. Dan wordt in het clubhuis op Harga het succes volle ericketseizoen uitgeluid met het traditio nele slotfeest, dat om half negen begint. Daarnaast zullen tijdens de slotavönd de Mar tin Glansbeekbeker, bestemd voor de meest all-round jeugdspeler, en de Noietbeker, be stemd voor een all-round seniorlid, uitgereikt worden. De bekers hoeven niet per sé aan. een cricketer uitgereikt te worden. Ook leden, die zich op wat voor manier dan ook zeer verdien stelijk hebben gemaakt voor de crickettak van Hermes, kunnen met de beker beloond wor den. RogT Bradley heeft inmiddels een nieuw eenjarig comité' bij Hermes getekend. De Nieuwzeelander kencfe dit jaar een uitstekend seizoen in de eerste klasse in dienst van Her mes, hetgeen resulteerde in promotie naar de hnnfrïkTflcsp Naast onze bekende badkamershowroom hebben wij nu ook een nieuwe showroom ingericht met 130 soorten vloertegels van uitsluitend de betere merken en le keus. Ook te zien in onze nieuwe showroom, een compleet aangesloten vloerverwarming. <53?[KteH2(l verzorgt ook het leggen en plaatsen van uw vloertegels en vloerverwarming. Dit altijd tegen concurrerende prijzen, zoals u dat ai 28 jaar van stS3A)(=!a?(HlsgM gewend bent. Kom eens langs in onze showroom en laat u eens deskundig voorlichten; kunt u bij slagen, dan krijgt u van *}!^<°l^($°5S3leen leuke aanbieding, die uw bezoek aan onze showroom zeer de moeite waard maakt. Gail Ariostea Imofa Emil Marca Corona Cerinda Diverse merken uit ons assortiment: Villeroi en Boch Mosa Sphinx Ceramics* Gardenia* ITALTILE* Gorzano Imoker* Azalindus Sctiie 50-52 -3111 PN Schiedam Tel.: (0l0) - 4 73 20 77 BADKAMERS ACCESSOIRES DOUCHEKABINES «GEISERS BOILERS P. J. de 8 wijn TEGELS CAILENBUHGSTRAAT 00 VLMRDWGtN TSL 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2