'Geef museumpersoneel invloed op beleid' Babberspolder wordt lux 1: Reijnhout: 'Oost doet aan stemmingmakerij' Sloop Nieuwland- flats steeds waarschijnlijker Kunstenaars willen in speelgoedpakhuis Schillenboer moet overbodig worden VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Achtervolging met plankgas EFABER Interim-manager Arie Metaal over toekomst Stedelijk: LADING VERLOREN STERRENSLAG ALS KLAPSTUK W. Vlaardingen krijgt eigen WeekendKrant Onfortuinlijke automobilist VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Teletoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telelax: 010-4348754. Een woonblok aan de Van Limburg Stirumstraat dat wellicht plat moet. De bewoners begrijpen niet goed waarom. Schiedam De kans wordt steeds groter dat de gemeente bij de herinrichting van Nieuwland enkele bouwkundig nog in goede staat verkerende woonblokken gaat slopen. Deze week kregen bewoners van tweefiatblokken in de Van Limburg Sti rumstraat te horen dat hun huizen binnen enkele jaren moge lijk worden afgebroken. Als het ooit zover zou komen, stond in de brief van Gemeentewerken, zouden op de vrijkomende grond eengezinswoningen worden gebouwd. Het bericht veroorzaakte grote opschudding m de wijk. Bewo- ners vrezen dat zij voorgoed uit Nieuwland zullen moeten ver- dwijnen, omdat de huren van de nieuwe woningen ongetwij feld boven hun budget uitkomen. Tot nu toe werd aan berich ten over sloop weinig aandacht geschonken. Wethouder Hans van Kleef speelde weliswaar enkele jaren geleden al met de ge dachte, maar zei altijd dat er 'nog mets was beslist'. Ook Van Kleefs opvolger Adn Reijnhout wilde tot dusverre geen harde uitspraken doen. Voorlopig Geschrokken van de commotie, benadrukte de gemeente giste ren dat het slechts om een voorlopig plan gaat en dat nog lang niet zeker is dat de flats daadwerkelijk tegen de grond gaan. Sloop is volgens gemeentewoordvoerder Jan Langstraat slechts een klein onderdeel van een omvangrijk schetsontwerp dat nog lang geen concrete status heeft. Hoofddoel van dit plan ts het doorbreken van de eenvormige woningbouw in Nieuwland, die voor 90 procent uit flats be staat. Ora te voorkopien dat de wijk verpaupert en de bevol king vergrijst, wil de gemeente het aantal woningtypen dras- „tïseh uitbreiden. Het gebied rond de Van Hogenaorpstraat geldt als proefproject. In dit gebied staan tien flatgebouwen. Na sloop van de Van Limburg Stirumstraat ontstaat er ruimte voor andere woningtypen: kopwoningen, tuinwoningen en eengezinswoningen Het idee van de gemeente past volgens Jan Langstraat in de aanbevelingen die het projectteam Nieuwland voor de wijk heeft opgesteld. Dit team werd ingesteld toen Nieuwland de status van stadsvernieuwingsgebied kreeg. In het projectteam zitten behalve ambtenaren, ook vertegenwoordigers van de bewonersvereniging Wonen en Leven in Nieuwland. Zij zou den zich achter het plan hebben geschaard. De gemeente Schiedam heeft voor de omgeving van de Van Eogendorpstraat een schets gemaakt en dat ingediend bij' de provincie Zuid-Holland. Het ontwerp dingt mee in een wed strijd waarmee 500.000 gulden te winnen is. Thema van de wedstrijd is de aanpak van na-oorlogse woonwijken. Schiedam De stichting Kunst- werkt wil in een voormalig pak- huis aan de Lange Haven een ga- lerie annex kunstenaarssociëteil j huisvesten, Kunstwerkt onder- handelt over dit plan met de ge- wezen speelgoedhandelaar Piet Prins, eigenaar van het pakhuis. Prins heeft er wel oren naar. Sinds de verkoop van zijn speel- 'goedimperium, dat uit twee wïn- Jkels in Schiedam bestond, staat ihet pakhbis leeg. De midden stander in ruste, die onlangs ook luit de gemeenteraadsfractie van «de VVD stapte, wil er graag een goede bestemming aan geven. De vijf kunstenaars die Kunst- werkt vormen, vinden de op slagplaats bij uitstek geschikt ,voor hun doel. Ze zijn al enige •tijd op zoek naar een pand voor een expositie- en sociëteitsruim- te. Prins' pakhuis biedt die ruim- Ste in grote mate. „Het is gigan tisch groot, precies wat we nodig \hebben", aldus Inge van Haas- kert namens de stichting. J Probleem is echter dat een groot Jpand opknappen ook een groot 'Schiedam Pas na een wilde »achtervolging van drie kwartier 'slaagde de politie er afgelopen nacht in een snelheidsd-nvel in te rekenen. De man, een22-jarige Schiedam mer, drukte het gaspedaal diep m toen hij rand half één in de Van Dalsumlaan een politieauto zag opdoemen. Met de politie in zijn kielzog scheurde de man .plankgas over de smalle polder- /wegen in Kethel en de straten -van de Spaansepolder. Op rijks- .yeS 20 wees de snelheidsmeter I de politieauto meer dan 200 ■kilometer aan. ^Zelfs met assistentie van colle- oit botterdam, 'Maassluis en Vlaardingen konden de Schie- damse agenten de vluchteling niet aanhouden. Hij negeerde ie der stopteken. Op zeker moment staakte de politie de achtervol ging uit veiligheidsoverwegin gen. Om kwart over één echter werden auto en bestuurder aan getroffen op de Markt in Maas sluis. De coureur werd ingere kend. bedrag vergt. En dat_geld heeft Kunstwerkt nog lang"niet bij el kaar. „Er zitten dus nogal wat haken en ogen aan dit plan", zegt Inge van Haastert. Over een maand denkt de stichting meer duidelijkheid te kunnen geven over de ideeen voor een nieuwe galerie-sociëteit in Schiedam. De stichting in oprichting Kunstwerkt ontstond ia januan dit jaar. Aanleiding was een on derhoud met toenmalig wethou der Luub Hafkamp (cultuur), waarbij vijf kunstenaars er zich van bewust werden dat er nogal wat schortte aan het gemeente lijk kunstbeleid. Ze staken de koppen bij elkaar om manieren te verzinnen waarop die situatie ten goede kon worden gekeerd. Inge van Haastert: „We zijn ont staan uit ontevredenheid, maar ook uit de wil om op goede voet met de gemeente samen te wer ken. De gemeente Schiedam heeft de laatste jaren heel veel geld voor de kunst opzij gelegd. Prima. Wij vinden alleen dat de invulling vaak niet deugde. Wat wij willen is de gemeente advise ren hoe het geld beter besteed kan worden. Niet uit eïgenwij- zigheid, want er zijn veel ambte naren met goede plannen. Al leen kennen wij als kunstenaars de praktijk beter, Zie Kunst werkt dus maar als een soort kruisbestuiving tussen gemeen te en kunstenaars". n. v. Kooit showroom. üQslhavenkade 14 vlaardingen 4343213 door PETER DE LANGE Schiedam Brandweercom mandant Arie Metaal zal er bij de gemeente op aandringen dat het personeel van het Stedelijk Museum grote invloed krijgt op de vaststelling van het toekom stig beleid. Metaal, sinds 1 juni interim-di recteur van het Stedelijk, vindt dat er zorgvuldig moet worden omgesprongen met de mening van de 15 vaste en 15 part-time medewerkers Zij hebben teveel te lijden gehad van alle negatie ve publiciteit rond het museum om hen nog vérder te demotive ren met een beperkte zeggen schap. Het museum, zegt Metaal, is een kleine organisatie waar van het succes valt of staat met het enthousiasme van het perso neel. De brandweercommandant, als tijdelijk museumdirecteur aan getrokken vanwege zijn mana- gament-kwaiiteiten, heeft het personeel ook een belangrijke rol toegekend bij de besprekin gen over de reorganisatie. Hoe het Stedelijk organisatorisch moet worden gestroomlijnd, is niet alleen zijn beslissing: de me dewerkers mogen daar in werk groepjes hun mening over spui en, In zijn eindrapport zal Me taal deze mening ook duidelijk verwoorden. Rechterhand Na drie maanden verkennen en overleggen is Metaal ook tot de conclusie gekomen dat er beter gebroken kan worden met de si tuatie uit het verleden, toen het museum twee directeuren had. Metaal geeft de voorkeur aan één directeur. Een tweehoofdige leiding kan alleen als er stnkte afspraken worden gemaakt over de eindverantwoordelijkheid, die dan bij één van beiden zou moeten berusten. Metaal houdt voor dat geval twee opties achter de hand: „Eén, een totaalmanager voor personeel, organisatie en admi nistratie, terzijde gestaan door een stevige rechterhand voor de artistieke zaken. Of twee: een museuminhoudelijke directeur met een manager als rechter hand". Dat oogt wederom als een tweehoofdige leiding, maar hoeft in de praktijk niet uit te draaien op onduidelijkheden zo als die schering en inslag waren in de periode dat Hans Paalman en Clara Stroman de scepter zwaaiden m het museum. Me taal: „Als je zorgt voor een goede communicatie, kan je veel pro blemen voorkomen". De interim-directeur gaat niet in op de vraag of slechte communi catie ten ujde van Stroman en Paalman de hoofdoorzaak was van de vele problemen m het Stedelijk. Hij laat het bij de con statering dat je „in een museum te maken hebt met enthousiaste mensen die zich ook met de beste bedoelingen met eikaars werk kunnen bemoeien en daardoor verwarring veroorzaken". Rampenbestrijding Beslissingen over de toekomsti ge artistieke koers van het mu seum laat Arie Metaal geheel volgens afspraak over aan de po litiek. Maar gezien de sterke be trokkenheid die zijn werk m het Stedelijk met zich meebrengt, zal hij om bepaalde adviezen toch niet heenkunnen. Hij meent dat een voortzetting van het beleid van de afgelopen jaren een bovenregionaal museum voor jonge Nederlandse kunst voor de hand ligt. Een groep van vijf Schïedamse kunstenaars, verenigd in de stichting Kunst werkt, kwam deze week in een open brief aan het Sch'edamse gemeentebestuur tot dezelfde conclusie. Eind november moet Arie Me taal zijn definitieve organisatie rapport inleveren by B en W. Rond die tijd ook zal de gemeen teraad een beslissing nemen over de beleidsmatige toekomst van het Stedelijk, waarna een nieuwe directeur kan worden aangetrokken. Metaal vindt niet dat de gemeente Schiedam de omgekeerde weg heeft gevolgd bij het oplossen van de proble men in het museum. „Je kunt zeggen, eerst had er duidelijk heid moeten zijn over de koers, zodat je weet hoeveel mensen j'e nodig hebt en welk type direc teur. Maar je kunt ook zeggen", werk tegelijkertijd aan een nieu we organisatiestructuur én aan ideeen wat je met het museum wilt Die twee sporen kunnen dan verderop in elkaar over- Een andere manier was er trou wens niet geweest, meent de brandweercommandant „Ik vergelijk mijn inzet hier maar met een korte termijn aanpak, zoals by rampenbestrijding. Er was een probleem, en dat moest accuut worden opgelost. Uitstel was niet mogelijk Vlaardingen Zowel stede bouwkundig als demografisch zal de Babberspolder tussen de Van Hogendorplaan en de Sehiedamsedyk de komende acht jaar een gedaantewisseling ondergaan. Na de sloop van de 410 noodwoningen met hun ui terst lage huren wil de gemeente ongeveer 500 huizen bouwen; 200 daarvan in de sociale sector, de rest in de premie-koop en vrije sector sfeer. Bedoeling van het stedebouw kundig plan, dat wethouder Ton van der Steen {DS6, stadsver nieuwing) vanmorgen presen teerde, is een evenwichtiger op bouw van de bevolking, Vlaar dingen verliest door zijn tekort aan passende woningen steeds meer inwoners uit, de 'midden groep' van r 25 tot 40 jaar. De bouw van eengezinswoningen op grote schaal in de Babberspol- 'der moet die leegloop stoppen. Bij de planninggaatde gemeente uit van. een schets van architec tenbureau Kuiper.Compagnons. Dit ontwerp deelt hek-gebied op in vier kwadranten, i'die stuk d5o<3r stuk zullen wtSBcten ge bouwd. De kwadrant tussen de Goudsestraat en de Van der Duijnstraat komt als eerste aan de beurt. In dit deel zal de bulk van sociale huurwoningen wor den gebouwd. De laatste bewo ners van dit gebied zullen ver sneld worden 'uitgeplaatst'. De gemeente wil volgend jaar sep tember al beginnen met de bouw. r De singel langs de Rotterdamse- weg die het plangebied in twee ën snijdt, zal worden verbreed. Langs één oever komen dure koopwoningen, daarachter zal de wijk met premiekoopwonin- gen en vrije sectorhuizen verrij zen. In de nieuwe Babberspolder is plaats ingeruimd voor een multi-functioneel centrum (Wijkgebouw, kruiswerk, dien stencentrum) en een muziektent aan het water. Het idee van amateur-historicus Jan Andersom één rijtje van de noodwoningen gebouwd voor de slachtoffers van het bombar dement op Rotterdam in 1940 voor het nageslacht te bewaren, is door de gemeente van tafel ge veegd Behoud van enkele van de lage buisges als monument zou volgens ambtenaar Bert van Kan „een verstorende invloed op het planconcept" hebben. .-£*h Schiedam Wethouder Adri Reijnhout van stadsvernieu wing vraagt zich af wat de be wonersvereniging Schiedam- Oost (BVSO) nu eigenlijk aan het doen is. De politici komen morgen een kijkje nemen in de wijk. Over de manier waarop de bewoners zich hebben uitge laten en hem als schot voor de boeg vast op de korrel hebben genomen, is Reijnhout evenwel bepaald niet te spreken. De nieuwbakken wethouder voor Wonen, Wijk- en buurtbe heer constateert met enige ver bazing dat Oost „kennelijk stemmingmakerij verkiest bo ven behoorlijke informatie- uitwisseling en overleg". Hij vindt het jammer dat de men sen zo'n negatief beeld schetsen over hun eigen leefomgeving. Reijnhout beticht hen ook van feitelijke onjuistheden die hij morgen bij zijn bezoek van plan is recht te zetten, ïn deze krant klaagde voorzit ter Aad de Wolf van de BVSO afgelopen dinsdag zijn nood over het uitblijven van stads- vemieuwingsaetiviteiien. Hij somde een imposante lijst op van zaken in Oost die zijn uit gesteld en nog steeds zijn blij ven liggen De conclusie van ae bewonersverenïging: jrDc buurt dreigt volstrekt onleef baar te worden". Waar de bewoners zeggen dat de gemeente en Adri Reijnhout als betrokken wethouder voor op maar moet zorgen dat er geld voor de stadsvernieuwing op tafel komt, daar wijst het D6fi-kopstuk erop dat Schie dam de bezuinigingen op het fonds zoveel mogelijk over alle stadvermeuwmgsgebieden heeft willen uitsmeren. Dat sommige wijken de indruk hebben te worden achterge steld, aldus het collegelid, „be rust eerder op emotionele dan op feitelijke gronden". Hij wijst op zaken die in Oost wil tot stand zijn gekomen: de nieuwbouw aan de Stations straat, aan de Laurens Coster- straat en aan de Singel en de re novatie van een groot aantal complexen. Een grote chaos ontstond gistermiddag op het Kethelplein, toeneen vrachtauto een bak met oud ijzer verloor. Bak en inhoud kletterden op de weg, waarna één rijbaan moest worden afgesloten. Twee toevallig passerende kraanwagens verleenden technische bijstand. Toch duurde het nog anderhalfuur voordat de rommel was opgeruimd. Het verkeer ondervond ernstige vertraging. ledereren zai hat in de Westwïjk nu wel door hebben: de basis school De Zuidwester bestaat een kwart eeuw. Een week lang heeft de school de bloemetjes buiten gezet met—zeker voor de leerlin gen gisteren het feestelijk hoogtepunt. Een Sterrenslag voor de scholleren van de groepen vijf tot en met acht werd een ware happening, waarbij de strijd tus sen de teams van de leerkrachten en de ouders uitmondde in de apothese. Onder de naam De Zuidwester bestaat de school pas vijf Jaar een lustrum dat overigens niet is herdacht waarin de Van Maer- lantschool en 't Madeliefje na de invoering van het basisonderwijs opgingen. De openbare lagere school werd destijds op 6 september 1965 op gericht. maar met hun feestelijk heden gingen de honderdvijftig leerlingen deze week veel verder terug in de tijd. Ze konden aan den lijve ervaren hoe het was om in de vooroorlogse jaren les te krijgen. De oudere Zuidwester- scholieren waren daar zeifs best over te spreken; de jongere kin deren daarentegen moesten toch even slikken toen ze kennis maakten met het strakke keurslijf zoals hun vaders en moeders dat hebben meegemaakt. De viering van het jubileum is nog niet helemaal achter de rug. Van avond is er een feestavond op school voor de ouders van de hui dige generatie leerlingen. En mor gen is het de beurt aan eerdere 'jaargangen' met een grootse reünie. Vlaardingen Onder de naam De WeekendKrant valt op 11 oktober een nieuw huis-aan- huisblad oplage 37.500 exem plaren op de Vlaardingse deurmatten. Initiatiefnemer van het project is het reclamebureau Hofman, dat tevens de enige in vesteerder is van de krant, die iedere donderdag op 'weekend formaat' zal verschijnen. Eigenaar Dick Hofman ziet de nieuwe advertentiekrant als een gat in de markt. Volgens hem is er naast de bestaande huis aan huis-bladen zeker plaats voor nog een derde. Adverteerders, die nu ontevreden zouden zijn, wil hij aan zich zien te binden. De inhoud van de Weekend- Krant gaat voor veertig procent uit verhalen bestaan, waarvan een vijfde deel Vlaardings nieuws zal beslaan. Voor het overige zal het blad informatie wegplukken bij nationale pers en copubureaus „Het is de be doeling aldus Hofman, „dat het een onderhoudend blad wordt. Het Vlaardingse nieuws zal wed in verkorte vorm worden mee genomen, maar de nadruk ligt op de leesverhalen". De Vlaar dingse redactie zal zich vestigen m een pand tegenover de Har monie op de Schiedamseweg, dat aan het eind van deze maand vollediggerenoveerd zal zijn. Een proefnummer van de nieu we krant is inmiddels aan een se lecte groep van honderd Vlaar dingse adverteerders en lezers voorgelegd. Volgens Hofman, die met wil zeggen hoeveel zijn bureau in het project investeert, zijn de reacties tot dusverre posi tief De initiatiefnemers geven de krant totjum 1991 ruim baan. Dan zullen Hofman en commer cieel medewerker Hans Wen- tmk kijken of de WeekendKrant na alle aanloopkosten toekomst heeft Vlaardingen Het zat een 23- jarïge Vlaardmger die gister middag zijn auto parkeerde aan de Korte Hoogstraat niet mee. Eerst bleek dat de jongeman had vergeten de handrem aan te trekken. Op de Korte Hoog straat, die schuin afloopt, kan dat al snel vervelende consequenties hebben. Dat merkte de Vlaar dmger dan ook: hij zag zijn auto langzaam maar zeker achteruit rijden. Toen hij zijn fout wilde herstellen, raakte hy met zijn voet onder een wiel. De onge lukkige automobilist vie!, kwam verkeerd terecht en liep een hoofdwond op. Schiedam Als het ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) in een deel van de wijk Woudhoek aanslaat, wordt er m elk geval één persoon overbodig: de schillenboer. De Openbare Nutsbedrijven denkt dat er voor hem weinig ruimte overblijft, wanneer straks overal in Schie dam afval gescheiden zal wor den opgehaald. In Woudhoek start het GFT- project donderdag 4 oktober. Deze week kregen de betrokken bewoners de kans in de Blauwe Brug antwoorden op hun moge lijke vragen te krijgen. In twee avonden kwamen niet meer dan vijftig bezoekers, wat overeen komt met vijf procent van de verzonden uitnodigingen. Dat aantal stelt ONS-vooriichter Mari Dingenouts, die de twee avonden leidde, toch niet teleur. „Wij trekken de conclusie dat onze informatie duidelijk was. Op de twee bijeenkomsten zijn ook voornamelijk practïsche vragen gesteld. Of de container met te groot was en zo. Iedereen wil graag meewerken". Volgend jaar mei zal Zuid aan de beurt zijn voor het GFT-afvaL De ONS verwacht te starten met een opbrengst van drie ton per week in Woudhoek, waar op 24 september wethouder Aad Wiegman de eerste speciale em mer in de Heelmeesterstraat zal uitreiken. Op de twee scholen in de buurt. De Regenboog en De Klinker, zal een project worden opgezet, wat Dingenouts al be stempeld als GFT-onderwijs. Ook zullen de scholen een expo sitie inrichten, In de loop der jaren moet de hoe veelheid groente- fruit- en tui nafval uitgroeien tot honderd ton per week. Het betekent wei datae reinigingsdienst nog maar eenmaal in de week het normale huisvuil komt ophalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1