'Duitse kinderen somberder dan ouders over de Rijn' Raadsbesluit heeft fikse consequenties Onderzoek naar overlast bij werk metrostations UI II1 ROTTERDAM PRINS CLAUS BU ZEEMANSCENTRUM Rotterdam onder zeespiegel of centrum verkeersvrij ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Enquête Havenbedrijf: BRAND LEGT ROOKGORDIJN Voorlopig geen overeenkomst over sociale vernieuwing SP: 'Vrijkomende dampen gevaar voor gezondheid' Overval op postkantoor Baggerspecie kan in Numansdorp worden gestort Verhalenwedstrijd Rotterdam 2090: Doek van Israels op najaarsveiling Man gijzelt gezin uit liefdesverdriet CTR koopt trailervïoot Druk bezocht afscheid van Paul Noorman m ROTTHttlAM ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1990 PAGINA 21 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam De kinderen in het Westduitse provincie Nordrhein-Westfalen gelo ven niet dat ze binnen vijf tig jaar in de Rijn kunnen zwemmen- Dat blijkt uit een onderzoek dat het Rotter damse gemeentelijk Haven bedrijf vandaag heeft ge presenteerd aan afgevaar digden van enkele West duitse ministeries. Met dit onderzoek wil het Ha venbedrijf bereiken dat de Westduitse bevolking meer in teresse toont voor het schoon maken van de Pijn. De geën quêteerde kinderen wonen al lemaal in dorpen aan de Rij noever. Het Havenbedrijf zet zich in voor een schone Rijn. Door de verontreiniging van deze ri vier zijn de Rotterdamse Ha venbekkens vervuild, wat bij het uitbaggeren problemen geeft Elk jaar wordt er tien miljoen kubieke meter veront reinigd slib uit de Rotterdamse haven gebaggerd. Dit materi aal wordt gestort in de slufter op de Maasvlakte. Industrie Uit de enquête onder 650 Duit se kinderen tussen de tien en de veertien jaar blijkt dat slechts 13 procent gelooft dat de Rijn over vijftig jaar schoon is. Twee jaar geleden werd onder Duitse volwassenen hetzelfde onderzoek gehouden. Zij blij ken aanmerkelijk optimf'fJ- scher te zijn: 35 proc dat de Rijn in 204C om in te zwemmen is dat kinderen, vet* hun ouders, geneigd zijn om de oorzaak van de vervuiling bij zichzelf te zoeken. De volwas senen wijzen de industrie aan als de boosdoener. De kinderen zien bij de bestrij ding van de vuile Rijn een gro te rol weggelegd voorde media. Tachtig procent van de kinde ren noemt dit als mogelijke re medie. Slechts 24 procent van de volwassenen noemt de me dia. Bewustwording Het onderzoek is uitgevoerd door de Universiteit van Düs- seldcrf. Het Westduitse minis terie van onderwijs heeft toe stemming gegeven voor de en quête. Namens het Havenbe-, drijf zegt Christoph Kammüler over de resultaten: „Het maakt niet uit wat er uitkomt. Het gaat om de bewustwording van de mensen". Vier Westduitse klassen ko men op uitnodiging van het Havenbedrijf naar Rotterdam. Ze zullen hier praten over de Rijn en de vervuiling van deze rivier, De datum van dit be zoek is nog niet bekend. Het Rotterdamse Havenbedrijf wil de verontreiniging van de Rijn terugbrengen door de lo zingen tegen te gaan. Hierover wordt onderhandeld met de in dustrieën die zijn gevestigd aan de Rijn en zijn zijrivieren. Ge sprekken zijn hierover gaande met vertegenwoordigers van Duitse, Franse en Zwitserse be drijven. Woensdag werd be kend dat het chemische bedrijf BASF in Ludwigshafen drie ton nitrobenzol heeft geloosd in de Rijn. Prins Claus was gis termiddag in Rotter dam te gast bij het Zeemanscentrum Heypfaat, waar de Deutsche Seemanns- mission zijn 100-jarig bestaan herdacht. Dat gebeurde in aan wezigheid van burge meester Peper en de Westduitse ambassa deur Von der Ga- blenz. De jarige See- mannsmission over handigde daarbij aan de prins een jubi leumboekje over de Duitse zeeliedenzorg. Vandaag gaat in de St. Laurenskerk bo vendien een expositie open over de geschie denis van de See- mannsmission. Een brand in een vuilniswagen van de Roteb heeft gisteren op de Olymplaweg voor een fors rookgordijn gezorgd. De oorzaak is on bekend. De Rotterdamse brandweer was even later ter plekke met een tankautos puiten had de brand snel ondercontrole. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De vuilniswagen is aan de binnenkant beschadigd. Nieuwerkerk aan den IJssel Het PTT postkantoor in het Nieuwerkerkse winkelcentrum de .Reïgerhof is gistermiddag omstreeks kwart voor zes over vallen door twee gewapende en gemaskerde mannen. Een posthesteller werd door de twee overvallers, die een bivak muts over het hoofd hadden ge trokken, onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen de personeelsingang aan de achter kant van het postkantoor te ope nen. Binnengekomen dwong het tweetal de postbesteller een geldbedrag uit de kassa's te ge ven. De daders verlieten hierna via dezelfde achteringang het pand. Buitengekomen heeft het twee tal de bivakmutsen afgedaan en is verschillende richtingen opge lopen. Eén van hen liep voor het postkantoor langs in de richting van de sporthal terwijl de andere overvaller voor de apotheek langs in de richting van de par keerplaatsliep. Volgens de politie is het tweetal tussen de 20 en 25 jaar oud, leng te tussen de 1.70 en 1.80 meter en ging het om Zuideuropese types. Eén van de mannen droeg een wit opvallend jack. Mensen die menen iets ge zien te hebben dat betrekking zou kunnen hebben op deze overval, worden verzocht kon tact op te nemen met de politie in Nieuwerkerk, telefoon (01803)14444. Rotterdam Bij onder houdswerkzaamheden in de Rotterdamse metrostations zouden regelmatig stoffen vrijkomen, die een gevaar vormen voor de gezondheid van werknemers en publiek. Dat stelt het MilieuAIarm- team van de Socialistiese Partij. De RET en de dienst gemeentewerken nemen de aanklacht dermate serieus, dat gisterochtend meteen spoedberaad plaats had en maandagmorgen wordt ge start met het doen. van metin gen. Volgens de SP ziet de RET als opdrachtgever onvoldoende toe op de naleving van de voor schriften, die bij schilderwerk zaamheden in acht moeten wor den genomen. De bij dit werk ge bruikte materialen veroorzaken dampen die ernstige gevolgen zouden kunnen hebben voor de gezondheid. Inademing van die stoffen, zo stelt de SP, leidt onder meer tot hoofdpijn, verlies van oriëntatie," ademhalingsproble men, waamemingsstoornissen en soms zelfs tot schade aan het centraal zenuwstelsel. In een brief aan de directie van het openbaar vervoersbedrijf en het gemeentebestuur dringt de SP, die zegt gealarmeerd te zijn door RET-personeel, er op aan strenger toe te zien op de door het onderhoudsbedrijf gebruikte materialen. 'Bij het verstrekken van de opdrachten zou niet al leen met de kostprijs, maar ook met de wijze van uitvoeren reke-, ning moeten worden gehouden', aldus de SP. Overwogen dient te worden om over te gaan op pro- dukten, die gevaar opleverende chemische verbindingen uitslui ten. Naar aanleiding van deze grie ven had gisterochtend een ge sprek plaats tussen vertegen woordigers van de RET, de dienst gemeentewerken, die na mens het vervoersbedrijf voor het onderhoud zorg draagt en het schoonmaakbedrijf in kwes tie, Holland bv. Afgesproken werd dat de veiligheidsadviseur van gemeentewerken maandag al metingen gaat verrichten in enkele metrostations, waar dan onderhoudswerk wordt ver richt. Bekeken wordt of de toe laatbare concentraties van vrij komende dampen inderdaad worden overschreden. Een woordvoerder van de RET: „Als publieke dienst ben je ver plicht zo'n klafht serieus te ne men. Als de gezondheid inder daad in het geding is kun je ei genlijk niets anders dan te be sluiten zo'n station op' dat mo ment dicht te gooien. Maar naar onze voorlopige inschatting is dat zeker nie t het geval". Den Haag Ambachtsheerlijk heid Cromstrijen mag verder gaan met het storten van bagger specie in haar deel van het Hol- landsch Diep onder Numans dorp. Staatsraad B. Veldkamp van de afdeling bestuursgeschil- len van de Raad van State legde Rotterdam Staat Rot terdam over honderd jaar misschien onder wa ter door de stijging van de zeespiegel of wacht de Maasstad juist een rooskleurige toekomst? De meningen van de in zenders bij de verhalen wedstrijd 'De Toekomst: Rotterdam 2090' zijn verdeeld: schrikbeelden worden afgewisseld met een optimistische kijk op het Rotterdam van hon derd jaar later. Inzenders moesten uiterlijk van daag hun inzending van maxi maal 1000 woorden hebben inge leverd bij de Rotterdamse ge meente-bibliotheek. Voorlichter Rob Seherjon verwacht dat de totale oogst ongeveer honderd verhalen zal bedragen, inclusief de inzendingen die op het laatste moment binnenkomen. Koepel Over het niveau van de opstel len van de Rotterdamse prozaïs ten is Scbeijon zeer optimistisch. „Ik heb ze nog niet allemaal ge lezen, maar er zitten hele goeie bij". Als er voldoende kwaliteits- verhalen bij zitten, worden ze gebundeld in een boekje. Aan de toon van de verhalen te oordelen zijn de Rotterdamers geen zwartkijkers. „Er zitten veel verhalen bij over het mi lieu. Opvallend is dat de schrij vers vaak verwachten dat de mi lieuproblemen over honderd iaar definitief tot het verleden behoren", aldus Seherjon. Glazen koepel Zo is er een schrijver die be schrijft hoe Rotterdam onder een grote glazen koepel ligt. De Rotterdammers hoeven niet meer te klagen over tochtige straten of plotselinge plensbuien want het weer heeft geen vat meer op de stad. De temperatuur wordt geregeld met airconditio ning. De raffinaderijen in Pernis hebben plaatsgemaakt voor een park. Euthanasie Andere optimisten hebben de oplossing gevonden voor de ver keersproblemen- De binnenstad is autovrij en de verschillende stadsdelen worden met elkaar verbonden door luchtsporen. Andere scenario's beschrijven Rotterdam als een wijk van een grote Randstad. De wolkenkrab bers op het Weena staan inmid dels op de monumentenlijst. Een ander voorspelt dat euthanasie over honderd jaar zo gewoon zal zijn, dat er een hele ceremonie van wordt gemaakt. Fantasten Maar er zijn ook zwartgallige fantasten, al gaan ze niet zo ver als doemdenkers als George Or well en Aldous Huxley die in bun boeken '1984' of in Hrave New World' de gruwelen van een totalitaire maatschappij be schrijven. Maar de donkere toe komstbeelden zijn niet minder naargeestig. Eén schrijver be schrijft .dat Rotterdam wordt vernietigd in een kernoorlog. List Een ander heeft een list bedacht om in de prijzen te vallen: „Hu voorspelde dat de bibliotheek 18 verdiepingen zal tellen. Mis schien hoopt hij daarmee de jury funstig te stemmen", aldus eherjon. Deze jury, onder voor zitterschap van de science-fic tion schrijver Wim Gijsen, zal in november de prijswinnaar be kendmaken. gisteren de eis van de Stichting Natuur en Milieu uit U trecht, om een halt toe te roepen aan het storten, naast zich neer. De stich ting vroeg Veldkamp de vergun ning voor het storten op te schor ten. De stichting wil niet dat er wordt gestort zolang niet zeker Is of er ernstige verontreiniging door wordt veroorzaakt van de bo dem en grondwater. Ook wil zij dat er een beheersplan komt met daarin onder meer de samenstel ling van de specie en wijze van storten. Veldkamp is het evenwel met het ministerie van verkeer en waterstaat eens dat voldoende is aangetoond dat er nauwelijks verontreiniging van de te stor ten specie te vrezen valt Het mi nisterie wees'erop dat er een be heersplan in de maak is. Rotterdam Het be sluit van de gemeente Rotterdam om het con venant sociale vernieu wing voorlopig niet te bekrachtigen, kan fikse consequenties hebben- Zo kunnen de 300 extra banenpoolplaatsen in dat geval niet worden gerealiseerd en staat voorrang bij de experi ment-middelen van wvc op de tocht Dit heeft het ministerie van binnen landse zaken gisteren la ten weten. Als gevolg van het convenant zou Rotterdam voor een groot aantal subsidiestromen een ge bundeld bedrag van het rijk krij gen, Hierdoor zou de gemeente eigen prioriteiten kunnen stel len, Het convenant met Rotter dam heeft betrekking op ruim 125 miljoen gulden. Die geld stroom blijft nu over de verschil lende uitkeringen verdeeld. Verder vervalt, zo zegt het mi nisterie, de mogelijkheid om geld te 'sparen' en dat pas later te besteden. Met het besluit om de onderteke ning van het convenant uit te stellen, wil Rotterdam proteste ren tegen de opdracht van het kabinet om de komende vier jaar 23 miljoen te bezuinigen op de stadsvernieuwing. De gemeen teraad schaarde zich donderdag unaniem achter het protest van burgemeester en wethouders, Rotterdam vindt dat sociale ver nieuwing erg ongeloofwaardig wordt als ondertussen op de stadsvernieuwing wordt be snoeid, Hangende de bezuinigingsplan nen zal de raad het convenant met bekrachtigen. De Balletschool van Isaac Israël Rotterdam Het schilderij De Balletschool van de impressio nist Isaac Israels (1865-1934) komt 25 oktober op de Rotter damse najaars kunst- en antiek veiling. Venduhuis-directeur J. Hordijk verwacht dat het doek een prijs kan opleveren van cir ca 160.000 gulden. De Balletschool schilderde Is raels in Parijs in de periode van vóór 1913. Hordijk wijst erop dat de prijzen van doeken van Ne derlandse impressionisten rela tief laag liggen. Een ander bijzonder doek is 'Schepen op de Maas' van J.H. van Mastenbroek. De getaxeer de waarde hiervan ligt tussen de dertig- en vijftigduizend gulden. De kijkdagen zijn van 20 tot en met 23 oktober tussen 's och tends tien en 's middags vier uur. De veiling vindt plaats in het Venduhuis aan het Haringvliet Rotterdam Een boze Rotter dammer heeft gisteravond laat een korte tijd een man, een vrouw en drie kinderen gegij zeld in een huis aan de van Noortwijckstraat in Overschie. Hij bedreigde het gezin met een vuurwapen. De gijzeling duurde maar even. De man gaf zich daarna zonder verzet over aan de politie. Liefdesverdriet over de verbro ken relatie met zijn echtgenote was het motief voor de gijzeling. De gijzelnemer had het voorzien op zijn vrouw, die tijdelijk ver bleef in het huis in Overschie. De man wilde een echtelijke ru zie bijleggen en had om zijn woorden kracht bij te zetten een vuurwapen, meegenomen. Zijn vrouw zag de bui al hangen en verdween via het balkon naar het huis van de buren, die de po litie waarschuwden. De toegesnelde politie kon de man zonder moeite overmeeste ren, waarna hij is gearresteerd. Er vielen geen gewonden. Rotterdam Central Trailer Rentco (CTR) in Rotterdam heeft de gehele trailervïoot van United Rentals overgenomen. Met deze transactie is het bedrijf in het bezit gekomen van onge veer drieduizend relatief jonge en moderne trailers. Hiervan zullen er ongeveer achthonderd in Nederland worden gebruikt en honderd in België. CTR is in tien Europese landen vertegenwoordigd met meer dan honderd depots. In totaal be- sch ikt de onderneming over zo'n 30.000 trailers. Rotterdam De plaatselijke kunstwereld verzamelde zich gistermiddag in de Rotterdam Hall van het World Trade Cen tre om daar afscheid te nemen van de directeur van de Rotter damse Kunststichting Paul Noorman. Voor zijn laatste werkdag had Noorman, die wordt opgevolgd door Alle D. de Jonge, een spe ciaal programma samengesteld. Op speeches en ander eerbetoon stelde hij geen pnjs, zo was uit drukkelijk vooraf gesteld. Men sen deden hem vooral een ple zier door aanwezig te zijn bij en kele onderdelen van het pro gramma. Zo bestond overdag de gelegen heid in speciale ploegen een film-programma in De Unie bij te wonen, een architectuur- rondrit mee te maken (waar veelvuldig gebruik van werd ge maakt), of bezoekjes te brengen aan de Fotografie Biënnale, het hedendaagse kunstcentrum Witte de With, Boymans van Beuningen of de manifestatie Stadstimmeren, Een staalkaart kortom, van wat zich op dit mo ment op cultureel gebied in Rot terdam afspeelt. Aan het eind van de middag ver zamelden alle programma-deel nemers, en nog een groot aantal anderen, zich m het WTC. Noor man woonde aldaar een concert van pianist/componist Theo Bruins bij. T STICHTING UIT PROMOTIE ROTTERDAM SchouttboraPf««»2S K 11.00-19.00bu>. Avondkim enopisndjg vanal Mn uurvoor asnvtnfl Dl.25Um z*.T3 THE FAMILY ux»,vijiiije bow. no theater oeel 1 |Mh ZondajM lotanioortRwfllA.AnlcHooU'Iclatufla M«tRuurtd«Mo»sscbalk, KIhabZaaI Suf in do Walt», Carty Vfij», Lnonoor Pjuw. Lot lanflifc. 30 •!l8,-Pa»GS,CJP«n»|ud»rtl»nf14,-t!rout»0p25«n26:»tM 114,. Pa» E5/CJ P f 10.- VOOflOEU 0 HAAR ALLE VIER DE DEIEN MET EEN PASSE- PARTOUT: 150.- Pm 65. CJP «n sludentw 1A0..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1