Rotterdam hield feiten over gifgrond achter' Turkse tv blijft, Italiaanse weg Oud en nieuw op Rrandersfeesten Ruurt adopteert' kinderboerderij Vervuiling, bedreigt bebouwen Hollandia Dienstcommissie uit kritiek op len Dales VIAARDINBS DAGBLAD SCHKOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ongeluk verwart politie De Lier Dreiging met boete dwingt Nutsbedrijven tot keuze Maassïuisse advocaat voor Gerechtshof: CDA: 'Keuze uit één architect onvoldoende' EFABER -.8? -M S Minister opent nieuw politiebureau Schiedam Fietsendieven voorgeleid KST blijkt succesvol Extra tremen voor SW-Twente Vondelstraat glijbaan m DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 Reqionale redactie: Srede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Teletax 010-4349754. Een ongeluk op de zu idelijke rij- 1 baan van rijksweg 20 lussen de afslagen Maassluis-West en Maassluis bracht vanmorgen het korps rijkspolitie uit De Lier in ver warring. Pas na enig onderzoek kwamen zij achter de toedracht van het ongeval. De agenten zagen een geschaar- de combinatie van een personen auto met aanhanger en een twee- i de personenauto die er op zijn kant naast lag. Hier is een combi natie geschaard en die andere auto is er op In gereden, meenden zij. Maar toen zagen zij tot hun verbazing, dat de nummerplaten op beide personenauto's hetzelf de waren. De bestuurder wierp licht op de zaak. De tweede per sonenauto had op de aanhanger gestaan en was er bij het ongeluk afgevallen. Omdat er op de aan hanger geen plek was voor het nummerbord had de bestuurder dat maar op de tweede auto ge daan. Eén van de twee rijbanen in de richting Rotterdam was bijna een uur afgesloten. De veronge lukte auto's werden met een ta kelwagen vrijgemaakt. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben afgelopen week een boete van 50.000 gulden van het Commissariaat van de Media geriskeerd. De ONS hebben zich niet gehouden aan de mediawet, die bepaalt dat programma's over het ka belnet alleen ononderbroken mogen worden doorgegeven. De nutsbedrijven hebben enkele dagen de doorgifte van twee pro gramma's op één en hetzelfde kanaal gecombineerd. Het gaat om de Italiaanse satellietzender Rai Uno en de Turkse satelliet TRT. Als serviceverlening aan de Turkse gemeenschap werd hetSchiedamse kijkpakket vori ge week met die laatste zender uitgebreid. Dat kon alleen door een deel van de Rai Uno-pro- gramma's uit de lucht te halen. Het Italiaanse station was sinds dien alleen op bepaalde uren van de dag te zien. Het verdween van het scherm als 's avonds de Turkse zender werd doorgege ven. Volgens de medièwet mag dat niet Beide zenders zouden een eigen kanaal moeten hebben. Maar de ONS zeggen dat zij zich niet aan dat voorschrift konden houden. Het Schiedamse kabel net is met 23 keuzeprogramma's vol en uitbreiding met nieuwe kanalen kost honderdduizenden guldens. De voor de hand liggende conse quentie was geweest Rai Uno to taal uit het programmapakket te schrappen, maar die maatregel vonden de nutsbedrijven te dras tisch. Afzien van de doorgifte van TRT werd eveneens als pro blematisch ervaren. Dat zou een „stukje minderhedenbeleid via de kabel" frustreren. De Turkse gemeenschap heeft de slag nu gewonnen: vandaag zou Rai Uno voor onbepaalde tijd van de ka bel worden gehaald. De nutsbe drijven kwamen teelfer ure ach ter de boeteclausule in de Media wet De ONS zijn echter niet van plan zich zonder meer bij de bepalin gen neer te leggen Volgens voorlichter Mari Dmgenouts wil Schiedam tenminste proberen de clausule betreffende het on onderbroken doorgeven van programma's open te breken. In een brief aan het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur hebben de nutsbedrij ven om ontheffing gevraagd. Schiedam zou daarmee een uit spraak aan het Commissariaat van de Media willen ontlokken, zodat ook andere gemeenten twee programma's op één kanaal kunnen gaan combineren. Din- genouts zegt dat de ONS de laat ste dagen door verschillende ge meenten zijn benaderd met de vraag hoe zij de doorgifte van het Turkse station hadden gere geld. Met het oog op eventuele boetes zouden deze steden echter geaarzeld hebben voor een com binatiepakket op één kanaal. De uiteindelijke mogelijk tij delijke voorkeur voor TRT boven Rai Uno motiveert woordvoerder Dingenouts met de opmerking dat de Turkse Ier per saldo waarschijnlijk meer kijkers trekt dan de Itali aanse. Van de kijkcijfers is ech ter niet veel bekend, behalve dat Rai Uno populair is bij de Itali aanse restauranthouders in Schiedam. „Maar daarnaast zul len er ook wel mensen kijken als er een uitzending is met de zan ger Pavarotti". Maassluis De gemeente Rotterdam heeft Maas sluis willens en wetens in onkunde gelaten over de kwaliteit van het-havenslib in de Steendijkpolder. Rotterdam leverde het verontreinigde slib aan Maassluis zonder te wijzen op een rapport waarin ondubbelzinnig op de risico's van bouwen op dit slib werd gewezen. Daarom is de gemeente Rotterdam aansprakelijk voor alle schade die Maassluis lijdt in de Steendijkpolder, die inmiddels te boek staat als de grootste gifwijk van Nederland. Mr. P.J.L.J. Duijsens, advocaat van de gemeente Maassluis, voerde dit vandaag aan tijdens een zitting van het Gerechtshof in Den Haag. Daar diende de zaak, die vier voormalige Steen- dijkpolderbewoners tegen de ge meente Maassluis hebben aange spannen Verleden jaar kregen de bewo ners van de Rotterdamse recht bank schadevergoeding toege wezen voor de lage opbrengst van hun koophuizen, die door het gifschandaal sterk in waarde zijn gedaald. De gemeente Maas sluis, die het Rotterdamse ge meentebestuur verantwoorde lijk houdt, ging tegen deze beslis sing in hoger beroep. De gemeente Rotterdam heeft de claim uit Maassluis altijd van de hand gewezen. Het gemeen tebestuur is nog immer van me ning dat het schadelijke karak ter van het havenslib in het be gin van de jaren zeventig onvol doende bekend was. De advocaat overlegde het Ge rechtshof vandaag een rapport uit 1977 van hef Instituut voor Bodemvruchtbaarheid uit Ha ren. Dit Groningse instituut on derzocht al in L974 op verzoek van de gemeente Rotterdam He samenstelling van het slib in on dermeer de Steendijkpolder. Rotterdam verzuimde de ge meente Maassluis op de hoogte te stellen van de harde conclusies in het rapport. Als Rotterdam dit wel had gedaan, had Maassluis daar bij do woningbouw in de polder rekening mee kunnen houden, voerde de raadsman aan. Duijsens zei in zijn pleidooi dat het Rotterdamse stadsbestuur Maassluis 'tegen beter weten in, onjuist en onvolledig heeft voor gelicht. Rotterdam wist al voor "de bouw van woningen in de Steendijkpolder van de ernstige bodemverontreinmg*. Naar verwachting zal hét Ge rechtshof op z'n vroegst halver- weg 1991 uitspraak doen Schiedam Het CDA Schiedam eist dat de ge meenteraad straks kan kiezen uit meer dan één ar chitect met ideeen voor de bebouwing van het Stadserf. De christen-democraten nemen het PvdA-wethouder Chris Zijdeveld kwalijk dat hij de raad voor voldongen feiten wil plaatsen met de voordracht van slechts één enkele kandidaat, het Architectenbureau Amsterdam. Maandag maakte Zijdevelds commissie een uit stapje naar verschilende steden om ïdeeén op te doen voor de stedebouwkundïge vormgeving van het Stadserf. Het CDA ging mee in de verwachting dat er projecten van meerdere bouwmeesters zou den worden bezichtigd. Tijdens de excursie bleken echter alleen panden van Architectenbureau Am sterdam op het programma te staan. In een brief aan Zijdeveld spreekt het CDA daar over zijn teleurstelling uit. Een diapresentatie die aan de excursie vooraf gmg had de indruk gewekt dat er werk van verschillende architecten beke ken zou worden. De partij wil nu de toezegging van de wethouder dat hij dit 'ernstige hiaat' zal recht zetten en ook andere mogelijkheden zal voordra gen. Zijdeveld heeft aangedrongen op een spoedige be slissing van de gemeenteraad, maar kiezen uit één kandidaat vindt het CDA niet reöel. De partij ver trouwt erop dat een nieuwe presentatie niet zal lei den tot vertraging van de bouwplannen op het Stadserf. Schiedam De nieuwbouw van woningen en bedrijven op het Hollandia-terrein wordt bedreigd door de vondst van een aanzienlijke bodemvervuiling. De ge meente denkt, dat de sane^ ring van het twee hectare metende perceel zeker enke le müjoenen guldens gaat kosten. Het voormalige bedrijfsterrein langs de Schie is deze week in de verkoop gedaan door het Delftse chemieconcern Gist-Brocades. 'Projectontwikkelaars kunnen tot vrijdagmiddag inschrijven op het terrein. „De gemeente Schie dam heeft de eerste optie, maar dan moeten zij natuurlijk wel een volwaardig bedrag bieden", meent een woordvoerder van Gist-Brocades. Oslo smeden Na de gifvondst is het volgens wethouder Aad Wiegman^ (fi nanciën en grondbedrijf) twijfel achtig of de gemeente gaat mee bieden op de grond. Volgens Wiegman is de financiering bij na niet meer haalbaar. „Naast de sanering moeten we investeren in het kadewerk, de ontsluiting en de riolering. Daar zouden be hoorlijke opbrengsten tegenover moeten staan. Voorlopig komen we tot de conclusie dat het Hol- landia-terrein door de vervui ling een negatieve grondwaarde heeft". Ondanks de financiële beden kingen blijft de gemeente in principe geïnteresseerd in het gebied. „Zonder vervuiling pra ten we over een toplokatie", meent Wiegman. „Als eigenaar zouden we gebied bovendien ste debouwkundig kunnen aanslui ten op de nieuwbouw in het cen trum. Maar de kosten vormen een groot probleem". In het bestemmingsplan krijgt het Hollandia-terrein een ge mengde bebouwing met kanto ren en woningen. Dankzij deze schets kan de gemeente ook een vinger aan de pols houden als een projectontwikkelaar het ter rein bemachtigt. „Wij hebben onvoldoende ken nis en inzicht over de waarde van de grond, maar ik zie het niet zo somber in. Op lokaties als., deze kan de grondprijs oplopen tot enkele honderden guldens per vierkante meter". De verwachting is, dat de parti culiere beleggers ondanks de aantrekkelijke lokatie geen mil joenenbedrag zullen bieden. „Wij hebben een bepaald bedrag in ons hoofd", stelt Jansen. „Mocht niemand het willen be talen, dan kunnen wij altijd nog besluiten het terrein braak te la ten liggen". ■iiii!}'-: -".•te Bijgestaan door twee in historisch tenue gestoken agenten opende minister len Dales gisteren op officiële wijza het nieuwe politiebureau. Schiedam De landelijke reorganisatie van de politie werpt ook in Schiedam zijn schaduwen vooruit. Tijdens de officiële opening van het nieuwe bureau maakte de dienstcommissie gisteren van de gelegenheid gebruik haar zorgen over de aanstaande schaalvergroting te uiten. De dienstcommissie riep minis ter len Dales ook op meer agenten in Schiedam te sta tioneren. De minister van binnenlandse zaken was naar Schiedam geko men om de officiële openings handeling te verrichten. Voor dat Dales het nieuwe bureau kon bezichtigen, werden de honder den gasten in een naast het bu reau opgebouwde feesttent ont vangen. Onder de sprekers overheerste de vreugde over het nieuwe ge bouw, dat als onderdeel van één bouwstroom van vijf bureaus werd gerealiseerd. Alleen briga- dier A. Willemen kraakte enke le harde noten over het politie beleid Willemen vindt dat het Schiedamse korps stiefmoeder lijk wordt bedeeld door het mi nisterie van binnenlandse za ken. Weliswaar mag het Schie damse korps het aantal man schappen stapsgewijs van 142 tot 185 uitbreiden, maar in de prak tijk komt daar volgens Willemen weinig van terecht. Probleem is dat Schiedam op korte termijn niet m staat is de twintig vacatures in te vullen Veel agenten wijken op dit mo ment uit naar de provincie, waardoor verschillende korpsen in het westen van het land met een tekort aan personeel kam pen. Op korte termijn zou dit probleem alleen kunnen worden worden ondervangen door ge dwongen overplaatsingen naar noodlijdende korpsen als Rotter dam, Den Haag en Schiedam. „Bij ons leefde de vraag of ons crepeerkorps zou worden opge- vuld door gedwongen verplaat singen", vertelde Willemen. „Nu is bepaald dat er geen gedwon gen verplaatsingen mogen plaatsvinden, bekruipt mn het wrange gevoel dat er heel wat politiemensen in het verkeerde korps werkzaam zijn". Volgens directeur politie H. Borghouts van het ministerie van binnenlands zaken kan er van gedwongen overplaatsingen geen sprake zijn. „Daar hebben we absoluut geen trek in. Ver schillende korpsen in het oosten van het land mogen ook uitbrei den. Agenten uit deze streek kwamen in-het verleden naar het westen van het land Nu vindt er gewoon een omgekeer de trek plaats". De nood voor de Schiedamse po litie kan volgens Borghouts pas op termijn worden geledigd. „De vestiging van een opleidingsin stituut in het westen zou kunnen helpen. Verder dienen er goede afspraken te komen tussen de verschillende korpsen. In het verleden bestond er een gentle- mens agreement dat de korpsen de eerste dne laar na het voltooi en van de opleiding geen agen ten bij elkaar zouden kapen. Die afspraak is de laatste jaren een beetje vervaagd". De slag om de schaarse agent wordt in de toekomst uitgevoch ten door de achttien nieuwe re giokorpsen. Minister Dales ver telde gisteren, dat de regionale korpschefs vanaf 1 januari 1991 in dienst moeten zijn. Het Schie damse bureau, dat het eerste is dat in een bouwstroom wordt ge bouwd, is volgens de minister te vens het laatste, dat onder de oude huisvestingsnormen is ge bouwd. „Vanaf 1989 zijn alle nieuwe bureaus ontwikkeld met het perspectief op de reorgansi- tie". Schiedam Nu lopen er alleen nog maar wat geiten en schapen. Als het echter aan de buurtbewoners in de omgeving van de kin derboerderij in Groenoord ligt, zal dat snel veranderen. Zij willen dat er net als tot enke le weken geleden weer pauwen, kippen en allerlei andere dieren op het terrein rond scharrelen. 4 Buurtbewoner Kees Dingemans herinnert zich de consternatie van enkele weken gele den nog goed. Alle dieren werden toen door de gemeente weggehaald. „Een complete verrassing", aldus Dingemans. Als reden werd opgegeven dat de exploitatie van de kinderboerderij een te kostbare aan gelegenheid werd. Op het stadskantoor had men er vooral moeite mee dat regelmatig personeel op de boerderij moest worden in gezet om hand- en spandiensten te verrich ten. „Ik vroeg toen nog", zegt Dingemans, „of er soms klachten waren binnengekomen en of het er misschien te veel stonk. Nou, dat was niet het geval. Het ging enkel en alleen om het geld" De buurt heeft zich inmiddels herpakt en wil de kinderboerderij dan maar met vrijwilli gers draaiende houden. Er hebben zich al dertien onbetaalde krachten gemeld, die hebben toegezegd bij toerbeurt inzetbaar te zijn. De geslaagde reddingsoperatie had gis teren moeten worden gevierd met een feest, waarbij kinderen uit de buurt waren uitge nodigd een naam voor de kinderboerderij te bedenken. Vanwege het slechte weer moest dat feestje worden afgezegd. Echt rouwig kon Dingemans, zelf één van de v rijwilligers, daar niet om zijn. Hij kijkt reik halzend uit naar het moment waarop de ge meente nog eenmaal in de buidel tast en al lerlei materialen bij de Puceinistraat afle vert „We hebben afgesproken dat zij voor ongeveer 30.000 gulden tegels en zand schen ken en dat wij de boel dan opknappen", aldus Dmgemans. Schiedam Een kletterende stortbui rond de klok van half elf, als de burgemeester het spektakel opent, en veel water- vermaak. Als men de tradities trouw wd blijven is het in deze ambiance dat Reinier Scheeres zaterdagmorgen de zevende edi tie van het volksvertier in Schie dam van stapel laat lopen: de Brandersfeesten. Hoewel de officiële openingen de laatste jaren door noodweer letterlijk m het water vielen staan de Brandersfeesten toch meestal onder een gunstig en zonnig gesternte. Of de regen weer met bakken uit de hemel komt hebben de organisatoren niet m de hand- Gegarandeerd keren echter het spektakel ïn en om de haven en een aantal ande re activiteiten als bekende ele menten van de Brandersfeesten terug. De 160 deelnemende sche pen vormen een recordaantal. Nieuw is de aanwezigheid van 's werelds grootste surfplank m de Lange Haven. Onder aanvoe ring van Rijswijker Joop Neder- pelt zal het gevaarte met negen zeilen en een zestienkoppige be manning door het water gaan. Stond Peter Lagerwaard van de gelijknamige sportschool vorig jaar nog garant voor het onder deel 'de sterkste man van Schie dam', dit jaar gaat hij te water. Ter hoogte van de Keetsteeg leidt hij het 'zwaarwichtige' pro gramma ankerhieuwen. Kracht- eatsers kunnen daar laten zien oe snel zij een loodzwaar anker uit de Lange Haven trekken. Nieuw is ook het tno Duckdalf dat zaterdagmiddag vanaf een uur of twee op een ponton ter hoogte van de Taansteeg haven- liederen ten gehore brengt Ert bij kunsthandel Jongepier maakt Hoogvlieter Mas Haver man zondagmiddag de dag van de sportieve prestaties, zoals de halve triathon scheepjes in flessen. Scouting Schiedam houdt tijdens het eerste Bran- dersweekeinde speciale feeste lijkheden ter ere van het tachtig jarig bestaan. Verder veel onderdelen die we gens succes geprolongeerd zijn. Daaronder vallen net boeg sprietlopen, het branderszaks- laan en het kampioenschap *gaf- fellopen: de Schiedamse manier om droog de Lange Haven over te steken. De lampionnenop- tocht vanuit verschillende delen van de stad en de verlichte gon delvaart met zestig scheepjes zijn niet meer weg te denken ele menten. Een nieuwe attractie in het af sluitende weekeinde is het ran geerterrein bij het Hemaplein. De modelbouwvereniging Schiespoor legt daar een spoor baan uit, waar liefhebbers met treintjes mogen manoeuvreren tot de wagonnetjes in de juiste volgorde staan, Het standwer kersconcours op vnjdag 28 sep tember en de Schiedamse Jazz- Night een dag later vormen de apotheoses. De Green River Jazz Band is waarschijnlijk wel de be kendste formatie die de feest- nacht luister bij zet. Schiedam Twee Rotterdam mers, 25 en 28 jaar oud, hebben tegenover de Schiedamse politie bekend dat zij de afgelopen we ken in Schiedam en Vlaardin gen 27 mountain-bikes hebben gestolen. De mannen worden vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie in hun woon plaats De mannen werden zondag m de Schiedamse binnenstad op he terdaad betrapt bij de diefstal van een mountain-bike. Zij had den dat. zo bleek uit hun ver hoor, al negentien keer eerder gedaan. Zeven keer sloegen zij hun slag m Vlaardingen. De twee voorzagen op die manier in hun drugsverslaving. De waarde van de buit bedroeg ruim 12.000 gulden. Vlaardingen Het Vlaardingse bedrijf Kunststoffen- en Staal- techmek, ooit onder een andere naam behorend tot het in 1982 ten ondergegane RSV-concern, betrekt vnjdag een nieuw pand, KST, nu nog gevestigd aan de Bellstraat, verhuist naar de George Stephensonweg. Het be drijf heeft ruim een miljoen gul den geïnvesteerd in de nieuwe accommodatie. Ten tijde van het scheepsbouw- concern RSV ging KST door het leven onder de naam Wester Pijpleiding. Na de ineenstorting van RSV zette directeur A. Smaal met beperkte middelen het Vlaardingse bedrijf voort. Het minieme personeelsbestand is de laatste jaren uitgegroeid tot zestien medewerkers. KST is ac tief op het terrein van thermo- harders, thermoplasten, en con ventionele zowel als ultramo-. derne kunststof toepassingen. Het bedrijf levert aan binnen- en buitenland. Rotterdam De Nederlandse Spoorwegen zeiten zaterdag ex tra treinen in naar de Kuip voor de thuiswedstrijd van SVV te gen PC Twente. Vanaf Rotter dam CS vertrekken de treinen om 18 03, 18.35 en 19.08 uur. Na afloop van de wedstrijd vertrekt er een trein om 21.29 uur van het station Stadion naar CS. De wed strijd in de Kuip begint om 19.30 uur. Vlaardingen Een deel van de Vondelstraat in Vlaardingen is gistermiddag tijdelijk herscha pen in een glijbaan. Wegens een breuk in een slang verloor een graafmachine ter hoogte van de kruising met de Burgemeester Pruissingel vijftig liter olie. Het goedje stroomde over de weg en maakte die onberijdbaar. De ei genaar van de graafmachine ruimde de smurrie op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1