Hijskraan geeft kade internationale allure I Vervuiling probleem in Burgemeesters wijk Van Es is eerste vriend van Rigel Schoonheid ontwaakt: Dahlia s om te stelen zo mooi 'Hier is het drukker dan bij mijn baas' VLAARDINGS DAGRIAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Brit berooid naar huis Bedrijf verkast FABER Brand in Late Vegas Posldief Boom valt op auto's Loomeijer trekt museum vlot Droevig ouderwets Van KooyBv. Burgemeester opent jubileum-expositie VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sperlredaclie: 4345209. Telelax: 010-4349754, Maassluis „Wie 20u de burge meester zijn?", stootte een klein jongetje op de Burgemeester Za~ neveldstraat besmuikt zijn vriendje aan. De aangesprokene keek de wandelende beren inge spannen aan, maar ook hij kwam er niet uit *t Moet in ieder geval een belangrijke man zijn, beseften zij, want ze hebben na tuurlijk niet voor niets onze hele wijk naar hem vernoemd. Een burgemeester in de burge meesterswijk. Gistermiddag konden bewoners van de grau we flatbuurt inderdaad burger vader Hans van Es door de naar zijn voorgangers vernoemde straten zien banjeren. In zijn ge volg bevonden zich vier wethou ders, een groot aantal raadsleden en een clubje ambtenaren. Tijdens de inmiddels traditione le wijkwandeling wilden zij zich op de hoogte stellen van. de pro blemen in de Gatwijk. Deze pro blemen zijn niet gering, wist de meeste notabelen reeds vooraf. De Gatwijk wordt geteisterd door vandalisme en de in de ja ren zestig gebouwde woningen oefenen tegenwoordig weinig aantrekkingskracht uit op de be woners. In sommige flats neemt jaarlijks dertig procent van de bewoners de wijk. Toch zijn er in de wijk ook posi tieve signalen merkbaar. Dank zij de actieve wijkvereniging spant een toenemend aantal be woners zteh in voor het welzijn van de wijk. Verder bestaat er een commissie leefbaarheid Bur gemeesterswijk, die zich daad werkelijk inzet om het leefkli maat in de wijk te verbeteren. Het voorzitterschap van beide verenigingen is verenigd in. de handen van Sjaak Groen, de of ficieuze burgemeester van de flatwijk. Tijdens de wandeling vroeg hij bij de echte burgerva der uitgebreid aandacht voor de noden van de wijk. Afvalprobleem Als een rode draad door het ge sprek liep het afvalprobleem. De klachten over de vuilverwer king komen in iedere wijk voor, maar in de Burgemeesterswijk maakten opvallend veel burgers aanmerkingen op de vervuiling. „Neem de reiniging van de plat- soenen", vertelde bewoner Sin- ke nadat hij de burgemeester een brief had overhandigd. „Er wordt niets aan gedaan. Kijk eens naar die grafitti op de mu ren. Men laat het gewoon zit ten". In zijn kritiek beperkte de bewo ner zich overigens niet* tot het gemeentebestuur. „Sommige be woners gooien hun vuilniszak ken zo van het balkon. De buurt verpaupert daardoor helemaal". Een definitieve oplossing voor bet probleem is volgens Sinke niet direct voorhanden, maar een begin is eenvoudig te ma ken. „Het vuilnis wordt hier alleen op maandag opgehaald. Dat bete kent dat in de loop van de week steeds meer vuilniszakken op de balkons verschijnen", zegt hij. „Op de dag des Heren liggen de vuilniszakken zelfs metershoog opgestapeld op straat. Ik vraag my af waarom de reinigings dienst niet ook op vrijdag kan komen". Voor de ontmoeting met de boze bewoner had ook Sjaak Groen al aandacht voor het vuilprableem gevraagd. Eén van de knelpun ten ligt in de Burgemeester Lot- systraat. Ter verbetering van de leefbaarheid heeft de gemeente naast het flatgebouw een perma nente vuilnisopslag aange bracht. Dit biedt een groot voordeel, want bewoners hoeven hun stin kende vuilniszakken nu niet langer te bewaren op hun bal kon. De opslag, die frequent wordt geleegd door de reini gingsdienst, is voorlopig de enige in de wijk, waardoor bewoners van andere flats het depot ook gebruiken. „Het ligt binnen de kortste keren vol", aldus Sjaak Groen. Klaagden veel bewoners over de vervuiling op straat, twee da me's uit d,e Jac. Boezemanstraat sleepten wethouder Anton Wu- strow mee hun portiek in. Daar trof de wethouder oude kranten, een kapotte ruit en enkele ka potte meubelresten aan. „We doen ons best om het gezel lig te houden, maar daar komt mets van terecht", sprak een te leurgestelde bewoonster. De wethouder, die klachten tijdens de wandeling doorgaans pareert met de opmerking dat 'het toch wel meevalt', deed er nu het zwijgen toe. „We moeten direct de huisnummers noteren", sprak hij tijdens het wegwande len tot een ambtenaar. Schiedam Een 38-jarige Engelsman is vandaag be rooid teruggekeerd naar2!jn vaderland. De man werd woensdagavond laat op rijksweg 20 bestolen door een Schot, die hem een lift had aangeboden naar Euro poort. Ter hoogte van Schiedam stond de 'hulpvaardige* Schot plotseling zonder ben zine. De Engelsman bood aan een jerrycan benzine te gaan halen. Toen hij terug kwam zag hij tot zijn schnk dat de auto verlaten was. De Schot had het geld en de pa pieren van de lifter meege nomen. De Engelsman bracht de nacht door in de auto en bel de de volgende ochtend de politie. Die zorgde ervoor dat hij, zij het berooid, de thuisreis toch kon aanvaar den. De auto bleek afkom stig te zijn van een Rotter dams verhuurbedrijf, waar hij al twee weken geleden had moeten worden terug gebracht. Vlaardingen Het midden- en kleinbedrijf krijgt steeds meer belangstelling voor automatise ring. Dat heeft het Vlaardingse bedrijf Microsup de laatste jaren ondervonden. Het bedrijf dat is gespecialiseerd in kantoorauto matisering kreeg het in hun winkelpand aan de Dirk de Der delaan zelfs 20 druk, dat ze naar een aanzienlijk groter onderko men moest uitkijken. Dat werd gevonden in het be drijfsgebouw aan de Galgkade. De nieuwe ruimte werd gisteren officieel geopend door de Vlaar dingse wethouder voor economi sche zaken Ton van der Steen. Varia H. v. Kooiï showroom Ooslfia venkade 14 vlaardingen 4343213 Schiedam Een uitslaande brand heeft vannacht het inte rieur van shoarmazaak Las Ve gas en een bovengelegen woning aan het Broersveld in Schiedam ernstig beschadigd. Politie en brandweer hebben het sterke vermoeden dat de brand is aan gestoken. Gokkasten in de shoarmazaak waren opengebro ken en leeggeroofd Schiedam Een dief heeft de afgelopen nachten in Schiedam twee brievenbussen openge haald en geleegd en een derde brievenbus gestolen. Nog afge zien van de verdwenen post be draagt de schade voor de PTT 3600 gulden. Brievenbussen aan de Haven- dijk en de Lange Nieuwstraaf werden volledig vernield en leeggehaald. Een brievenbus aan de Laan van van Bol'es verdween in het niets. Vlaardingen De najaarsstorm die vanmorgen vroeg over Ne derland raasde heeft in de Ro- zenlaan in Vlaardingen twee bo men ontworteld. Eén boom be landde op drie geparkeerde au to's, terwijl de val van de andere boom \fcerd gebroken door de ge vel vatteen woonhuis. Het is nog onbekepd hoeveel schade aan auto's eg „woning is toegebracht De bomen zijn meteen door de brandweer weggehaald. Vlaardingen Een zeventien meter hoge houten hijskraan, een replica van de stadskraan zoals die tot 1909 op de Westha- venplaatastond, moet het pronk stuk worden op de kade voor het Visserijmuseum. Met zo'n spec taculair bouwwerk heeft Vlaar dingen, zegt interim-directeur drs Frits Loomeijer, een mu seumkade die zijn gelijke in West-Europa niet kent. De her bouw van de hijskraan maakt deel uit van het plan van Loom eijer om het Visserijmuseum uit hetslop te halen. De kraan is maar een onderdeel van het plan. Herinrichting van een groot stuk havenkade moet het museum de allure geven waar het zo naar snakt. Een stei ger waaraan elk jaar een ander historisch schip afmeert, een sta pel haringtonnen zoals je die vroeger overal op de kade zag en in de zomermaanden een terras, waar een bezoek aan het mu seum kan worden afgesloten met een drankje, maken het plan compleet. Het grote manco van het mu seum, dat kampt met een dalend 5 aantal bezoekers, is dat het in de gevelwand langs de Oude Haven nauwelijks opvalt. „De mensen 8 zijn er al voorbij voor ze het in de gaten hebben", zegt Loomeijer. 8 En in een stad waar toch al geen busladingen toeristen komen maakt zo'n onopvallend uiterlijk een duur museum kwetsbaar. De s gemeente stopt er jaarlijks 750.000 gulden in en zou daar graag rendement van zien. „Hoeveel tijd bent u nu kwijt met uw werk voor de wijk?", wil de WD-raadslid John Seheerstra tijdens de wijkwandeling graag weten. Veel antwoorde Sjaak Groen, de man die in de Burgemeesterswijk ais voorzitter van de wijkvereniging én de commissie leefbaarheid door het leven gaat „Met mijn eigen werk ben ik om vier uur tenminste klaar", schetste hij zijn dagindeling. „Om rustig te eten trek ik tot half zeven de stekker uit de telefoon, maar vanaf dat moment rin kelt de telefoon aan één stuk door. Bewoners met problemen weten mij altijd te vinden". Veel van deze problemen speelde hij gisteren door aan het ge meentebestuur. Dat Groen goed op ae hoogte is van de klach ten in de wijk, bleek gisteren verschillende keren. „Ouders klagen hier over de verkeerssituatie", wees hij naar het school gebouw op de Jan Schoutenlaan. „Zij willen graag verkeers drempels om de snelheid van het verkeer te temperen". Een maal aangekomen bij basisschool De Clipper bleek hij niets te veel te hebben gezegd. Docent André Verboom en enkele ou ders vroegen inderdaad om aandacht voor de veiligheid van hun kinderen. Met het probleem van de vervuiling was het hetzelfde laken een pak. Voordat andere bewoners de kans kregen hun klach ten te uiten, had Sjaak Groen reeds uitgebreid stilgestaan bij de vervuilde portieken, het zwerfvuil en de slechte staat van on derhoud van de groenvoorzieningen. Lichtte Groen gisteren uitgebreid het gemeentebestuur iri, om gekeerd is er volgens de voorzitter van de wijkvereniging wel het een en ander op de informatievoorziening aan te merken. „Bewoners vragen mij over de komst van de Marokkaanse moskee en de plek van de nieuwe patatzaak. Officieel weten wij van niets". Naast de rol van ombudsman ziet Groen nog andere taken voor de wijkvereniging weggelegd: „We willen opvang gaan bieden voor de jongeren uit de wijk. Verder willen we de vele buiten landers m de wijk beter bereiken. Zij zijn vaak niet op de hoog te van de activiteiten van de wijkvereniging en de commissie. Directeur Frits Loomeijer met een model van de houten kraan, die Visserijmuseum allure moet geven. Maassluis Burgemeester Hans van Es mag zich sinds vanoch tend een vriend van de Rigel noemen. Op het moederschip van het Zeekadettenkorps Maas sluis schreef de burgervader zich in als eerste donateur van een nieuwe stichting, die het ingrij pende onderhoudswerk van ae Rigel voor haar rekening wil ne men. De 'vrienden van de Rigel' vor men een initiatief van het Zee kadettenkorps, dat onder voor zitterschap'staat van Leen de Zeeuw. Het ligt in de bedoeling dat de stichting in de toekomst het kostbare onderhoudswerk van de Rigel voor haar rekening gaat nemen. De stichting hoopt de komende maanden vijfhonderd donateurs te kunnen inschrijven. Voor mi nimaal 25 gulden per jaar mogen Maassluizers en andere belang stellenden tot de vriendenschaar toetreden. Met name tijdens de Furie-ade, het maritieme evenement dat in het eerste weekeinde van okto ber wordt gehouden, hoopt de stichting een groot aantal begun stigers te noteren. Als lokkertje stellen de Zeeverkenners een uitgebreid captain's dinner in het vooruitzicht. Na loting no digt de notaris vlak voor de kerstdagen een aantal begunsti gers op het schip uit voor hetchi- que diner. Verwerven de Zeekadetten fi nanciële steun voor de Rigel, naast het moederschip zijn de seheepsfanatep sinds korf even eens de trotse bezitter van een voormalige mijnenveger van de Koninklijke Marine. Met dit schip, dat van het marine-blauw wordt overgeschilderd m het grijs van de Zeekadetten, nemen de kadetten op 12 oktober deel aan de vlootschouw, die ter ere van het 35-jang bestaan van het Zeekadettenkorps wordt geor ganiseerd. Voor dit evenement reist het Maassluïsse korps andermaal af naar Amsterdam. Met de Rigel gaven de kadetten verleden maand acte de 'présence op Sail'90, het maritieme evene ment dat miljoenen naar de oevers van het IJ lokte. De vlootschouw van het Zeeka- dettenkorps-Nederland vindt volgende maand opnieuw in het centrum van Amsterdam plaats. Achter het Centraal Station, ter hoogte van het marine-eiland, worden de vaarbewegingen on der andere gadegeslagen door Prinses Margriet, Zij neemt tij dens het jubileumfeest plaats op de Piet Hein, het voormalig schip van het koninklijk huis dat tegenwoordig dienst doet bij het Zeekadettenkorps. Troubleshooter Loomeijer stelde zich drie doe len toen hij in juni als troubles hooter'werd binnengehaald in het in de versukkeling geraakte museum. Het beslag van de per soneelslasten op de subsidie moest dringend omlaag, om meer geld vrij te maken voor de programmering; herinrichting van het gebouw was hard nodig en het V isserijmuseum moest de functie van 'cultureel trekpaard' van "Vlaardingen krijgen. Nu, drie maanden later, heeft de interim-directeur zijn plan klaar. Door het personeelsbe stand met twee mensen in te krimpen kan het museum in 1991 60.000 gulden besparen en in de jaren daarna zelfs 100.000 gulden. De eerste besparingen komen niet ten goede aan het werkbud- get. De verbouwing, waarbij on der meer een lift moet worden gebouwd in het museum, slokt de komende drie jaar zo'n 400.000 gulden op. En Loomeijer verwacht niet dat de gemeente dat bedrag zomaar op tafel legt Het museum moeteen flink deel bijdragen. Maar het Visserijmuseum heeft wel het volste recht op een forse bijdrage van de gemeente, vindt Loomeijer. Het beleid van de ge meente was er ten slotte voor een belangrijk deel debet aan, dat het museum in een moeras is gezakt. Inkrimping van het personeels bestand en de interne verbou wing zijn hard nodig, maar de buitenwacht wordt er niet warm of koud van. Voor herinrichting van de havenkade krijgt Loom eijer wel de handen op elkaar. Daarmee is een bedrag van ruim 450.000 gulden gemoeid. Servi ceclubs hebben zich bereid ver klaard een actie op touw te zét ten om geld in te zamelen voor het nabauwen van de oude stadskraan. Zonder kraan, museumschip en terras wordt het niets met het museum, voorspelt de directeur. „Er komt geen museumpubliek naar Vlaardingen. Dat is niet zo gek, want er is niet veel te zien hier. Wij moeten als museum het culturele verleden van de stad verkopen, maar dat is in Vlaar dingen volstrekt zoek". Een levensgrote replica van de historische stadskraan zal van de kade voor het Visserijmuseum een uniek stukje stad maken. Maar de kraan was al uniek toen hij in 1858 op ae Westhaven- kade werd gebouwd, naar ontwerp van de kraan die daar eer der had gestaan. Hij was al antiek toen hij in gebruik werd ge nomen. In alle andere havensteden werden in die tijd houten kranen vervangen door ijzeren. Alleen de zuinige Vlaardingse over heid besloot dat die vooruitgang voor de Haringstaa te duur was. „De kraan was in 1858 al droevig ouderwets", zegt mu seumdirecteur Prits Loomeijer. De stadskraan werd gebruikt voor het plaatsen en uitnemen van de masten van de haringschepen, die bij werven aan het Buizengat werden gebouwd. Bij" de maximale belasting moest hij door zestien man worden bediend. In het stadsarchief zijn zowel foto's als het bestek van de kraan bewaard, zodat er een getrouwe replica kan worden gemaakt. Het museum heeft voor de bouw van het houten gevaarte contact gezocht met de stichting De Schiedamse Molens, die door de wederopbouw van molen De Palmboom ervaring heeft met grote houten bouwwerken. Al is hy nog niet zo lang in func tie, Loomeijer aarzelt niet de schuldigen aan te wijzen van het saaie karakter van de oude Ha- nngstad: „Het historisch verle den is een schandalig verwaar loosd aspect in de gemeentepoli tiek". Hij verwacht echter grote verbeteringen op dat vlak. Wij presenteren u een stijlvolle gas haard: de Faber Grandeur. Een authentiek ontwerp, meer dan een eeuw geleden gekreëerd. Ook vandaag op ambachtelijke wijze gekonstrueerd van gietijzer. Een verwarmingsbron, die zowel in een traditioneel als in een modern interieur opvalt door z'n markant design. Uiteraard voldoet de Gran deur qua techniek aan de eisen van deze tijd. Nu te bewonderen bij uw Faber-dealer. Oosthavenkade 14 Vlaardingen telefoon 010-4343213 \'J Leden van de jubilerende vere niging sjouwen met dahlia's, ter voorbereiding van de expositie die vanmorgen werd geopend door de burgemeester. Schiedam Dat de buurman het spiksplinternieuwe bureau van de Schiedamse politie is, blijkt nog geen garantie om in brekers op een afstand te hou den. En dus opende burgemees ter Rei nier Scheeres in de tent op het Bijdorpplein vanmorgen een jubileum-tentoonstelling van de Dahlia Vereniging Schie dam, waarop enkele bloemstuk ken ontbraken. Nu is het waar, beamen de leden van de jubilerende Dahlia Vere- ning glunderend, de bloemen zijn om te stelen zo mooi. Maar dat een deel van de collectie nog voor de opening zou worden ge roofd, dat hadden ze niet ver wacht Eigenlijk vindt voorzitter Blom het wel een compliment dat een aantal fraaie ruikers is ontvreemd. Maar toch, de leden keken gisteren wel even op hun neus toen zij de diefstal gewaar werden. Ontstaan toen Schiedam het ze venhonderdjarig bestaan vierde, zijn de dahlia-kwekers nu toe aan het derde lustrum. Een bloemlezing over hun prestaties in die vijftien jaar zou te ver voe ren; het zegt al genoeg dat de 22 leden tellende club bij elk noe menswaardig evenement in de Brandersstad present is. Zwarte Kat Zo wordt de open dag van de po litie morgen en het traditionele schippersbal morgenavond met hun bijdrages opgefleurd. Dat is veel, maar zij willen meer. Voor zitter Blom: „Wij streven ernaar van Schiedam de dahliastad nummer één te maken, zoals dat ook in de jaren twintig het geval was. "We willen meer bekend heid. Niet dat onze vereniging dal nu zo zeer verdient, waar het ons om gaat is de dahlia". Hun favoriete bloem wat hen trekt is de veelzijdigheid in de Ïilant blijkt op de tentoonstel ing in vele varianten voorradig. Bij elkaar is het een ware kleu renpracht, waarbij de Chat Noir en de dieprode Forestal de blik vangers zijn. Een bloemdoorsne- de van 22 centimeter vinden ze niets bijzonders. „De Zwarte Kat, zoals wij hem noemen", meldt bestuurslid Taussaint, „is de donkerste bloem die er be staat. Die ïs nog donkerder dan de zwarte tulp". Het geval wil echter dat de bloe misten dahlia's toch maar weinig in voorraad hebben. „Dat komt door de onbekendheid met de korte houdbaarheid van dahli a's. Je kunt ze thuis maar twee of drie dagen hebben staan. Niet langer. Voor winkeliers is dat een struikelblok", legt voorzitter Blom uit. Manifesteren Dahlia's de eer doen toekomen waar zij recht op hebben is één ding; de Schiedamse vereniging wil echter nóg meer. Omdat zij de enige amateurs in de regio zijn, zouden ze graag zien dat er in Vlaardingen en Maassluis ook clubs van de grond komen. En in hun eigen stad hebben zSj hun zinnen gezet op een jaarlijk se grote natuur-manifestatie. Omdat, aldus Blom, de gemeente de commissie natuureducatie buiten werking heeft gesteld „door een reorganisatie op het Stadskantoor" is er geen en kele band meer tussen de diver se verenigingen die zich toeleg gen op de flora en fauna. „Het is doodzonde dat zij zich niet mani festeren". Wat zou er mooier zijn dan jaar lijks in de aula van het Stedelijk Museum met z'n allen te laten zien wat je in huis hebt, vraagt hij zich rethorisch af. „Samen met de aquarium vereniging, de vogelvereniging, de volkstuin vereniging en noem maar op. Dat is waar wij voor ijveren. Ge garandeerd dat zoiets den publiekstrekker is".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1