Paulussehool blijft Vlaardingen moet één miljoen extra ophoesten Natte pakken parade valt in de smaak 'm l Aleida-penning voor nestor Doop Wiegman 1 VERWARMING VLAARDINGS DAGBLAO SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Dankzij goede spreiding van katholieke scholen Coalitie sjort broekriem verder aan Jaap en Sue bij Tineke Brandersfeesten volgens recept Parcours triathlon slecht aangegeven Fraaie creaties en commercie bij gondelvaart Kabelgids over de kop Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! smederij lilsiiil» Botsing na joy-riding Schiedammer ramt auto's Scheidsrechter gaat knock-out Politie trekt 12.000 bezoekers Achtervolging strandt op vangrail Gewond na steekpartij GASHAARDEN O'. CV-iNSTAllAÏIES MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen De stichting Ka tholiek Onderwijs is teleurge steld dat de fusiebesprekingen met de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs voorlopig zijn i mislukt. Toch is er volgens be- stuursmedewerkster G. Clement geen redén tot directe paniek. Aanvankelijke berichten dat daardoor de Paulussehool met i opheffing wordt bedreigd, schet sen een te somber beeld, meent Clement. Hoewel de school aan de Van Maerlantlaan al jaren een leer lingenaantal heeft dat schom melt tussen de 75 en 80, is dat voor het ministerie van onder wijs geen reden de school te slui ten. Normaal gesproken draait het ministerie de geldkraan al dicht als een school drie jaar op rij minder dan honderd leerlin gen heeft. „De Paulussehool blijft echter nog zeker tot 1992 bestaan", ver zekert Clement „En de kans is heel groot dat ook daarna het on derwijs gewoon doorgaat". De stichting ontleent die verwach ting aan een soort ontsnappings clausule op de minimumgrens. Als een 'bedreigde' school te ver afstaat van een andere school van dezelfde signatuur. Is een aantal van tenminste 75 leerlin- §en voldoende om te mogen oorgaan. Beschikking De dichtstbijzijnde katholieke basisschool is de St. Willibrordus in het centrum. Die valt ruim buiten de straal die door het mi nisterie wordt gehanteerd. „Wij hebben in 1988 daarom onthef fing aangevraagd. De minister heeft vervolgens een voorlopige beschikking afgegeven, die tot 1992 geldt", aldus Clement. Het voorlopige karakter van dat besluit alarmeert haar aller minst, omdat bijna alle regelge ving voor het onderwijs een voorlopige status heeft Zo heeft staatssecretaris Wallage van on derwijs onlangs weer gepleit voor het opschroeven van de op heffingsnorm. Als dat plan door gaat, onstaat er automatisch voor de Paulussehool een andere en ongetwijfeld zorgwekkender situatie. Aan de hand van de huidige re gels is er echter niet êén katho lieke basisschool In Vlaardingen die in de gevarenzone verkeert. Dat komt volgens Clement voor al door de goede spreiding. Niet één wijk herbergt meer dan één katholieke school, zodat voor alle basisscholen de ontsnap pingsclausule geldt Dringender De fusiebesprekingen, die ruim een jaar geleden zijn begonnen en vorige week vastliepen, had den voor de Vereniging voor Christelijk Onderwijs dan ook een dringender aanleiding dan voor hun katholieke collega's. Met name de Govert Maan- school en Het Baken dreigen volgend jaar het loodje te leggen nu de twee besturen er niet in zijn geslaagd de handen ineen te slaan. Dit tweetal zitten dan waar schijnlijk voor het derde achter eenvolgende jaar onder de fatale frens van honderd leerlingen, 'oorzitter J. Chr. Mee use van de Vereniging voor Christelijk On derwijs zei vorige week dan ook met angst en beven uit te kijken naar de volgende peildatum. Die is op 16 januari 1991. Schiedam - „Kunstenaars gaan niet met pensioen. Voor hen moetje een ander moment zoe ken om toch waardering voor hun werk te laten blijken", sprak burgemeester Reinier Scheeres vrijdagavond in de volle Roo Roosenzaal van het Passagetheater. De woorden van de burge meester waren gericht tot Theo ('Doop') Wiegman, de nestor van het Schiedamse kunste- naarsgilde. De schilder vierde in het Passagetheater het feit dat zijn vrouw Noor en hij vijf tig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. Scheeres, eén van de vele gasten, van het gouden bruidspaar, greep de gelegenheid aan om de 82-jari- ge kunstenaar die almaar niet met pensioen gaat, in het zon netje te zetten. Hij overhandigde Doop Wieg man als blijk van waardering voor zijn artistieke inzet de Aleida-penning, Deze penning wordt uitgereikt aan mensen voor de stad Schiedam. Reinier Scheeres trad ook en kele minuten als burgervader op: „Doop, je bent nu vijftig jaar getrouwd en dat betekent aatje ook al vijftig jaar in Schiedam woont In die vijftig jaar heb je Schiedam waardevolle docu menten meegegeven. Je schil derde veel van Schiedam, ook gedeelten die er nu niet meer zijn. Vandaag vier je niet alleen je gouden bruiloft, maar ook je vijftigjarig jubileum als kunste naar in Schiedam". De kunstenaar nam verheugd de penning en de bijbehorende oorkonde in ontvangst Hij voelde zich vereerd. De Alei da-penning is een zeldzaam be zit Drie jaar geleden ontving Gerard Verhulsdonk voor het eerst de Schiedamse penning omdat hij toen 25 jaar raadslid (voor de VVD) was. Doop Wiegman is pas de tweede Schiedammer die in het bezit is gekomen van de penning, ge noemd naar vrouwe Aleida, de vrouw die Schiedam in de mid deleeuwen stadsrechten ver leende. Ook de echtgenote van de nes tor stond tijdens het dubbele ju bileumfeest in het middelpunt van de belangstelling. Zij werd verrast met een optreden van de Schiedamse zanger Albert de Bruin. Hij zong voor haar drie stukken uit de cyclus 'Die schöne Müllerin' van haar fa voriete componist Sehtibert. Vlaardingen Het le ven in Vlaardingen wordt duurder. Zoals verwacht laat het PvdA- /CDA/D66~college het zes jaar oude beginsel los, dat gemeentelijke belastingen en tarieven niet worden verhoogd. De onroerend-goedbelasting, de hondenbelasting en de begrafe nisrechten gaan omhoog en de Vlaardinger moet volgend jaar meer betalen voor vergunnin gen, ■bibliotheekboeken en voor een bezoekje aan het zwembad of de Stadsgehoorzaal. Dat staat te lezen in de begroting die wet houder John Ranshuijsen (PvdA) vandaag presenteerde. Die hogere belastingen en tarie ven kosten de Vlaardingers vol gend iaar 1.124.000 gulden. Dat is niet ae totale som die de burgers volgend jaar meer moeten op brengen. In het bedrag zijn niet begrepen de verhogingen van het rioolrecht en de afvalstof fenheffing. Door verhoging van tarieven, verlaging van subsidies en het schrappen van voorgenomen in vesteringen is het college er in geslaagd alle tekorten tot 1994 weg te werken. Een meejjaren- begroting zonder gaten: een prestatie waar 'schatkisthouder' Ranshuijsen trots op is. „De meerjarenbegroting heeft aan inhoud en betekenis gewon nen", meent hij. Aan het einde van de rit houdt het college zelfs 900.000 gulden over. De vorige colleges van B en W, waarin de PvdA een prominente rol speelde, hanteerden steeds als uitgangspunt dat belastingen en tarieven niet werden ver hoogd. Zo werden mensen met lage inkomens 'ontzien'. Maar nu de afdeling financiën het col lege heeft voorgerekend, dat door dat beleid de gemeente In middels jaarlijks al 2.165.000 gul den misloopt, heeft PvdA'er Ranshuijsen besloten tot een in haaloperatie. De nieuwe coalitie hanteert een heel ander uitgangspunt: belas tingen en tarieven worden ten minste aangepast aan het prijsin dexcijfer en moeten zoveel mo gelijk kostendekkend zijn. De belofte die B en W daar tegen over stellen, is dat de kwaliteit van de dienstverlening van de gemeente beter wordt Er wor den grote bedragen geïnvesteerd in managementcursussen en au tomatisering. Om het jaarlijks exploitatiever lies op de zwembaden terug te brengen worden de prijzen van de kaartjes verhoogd. B en W zullen proberen het Holybad aan een particulier te verkopen. Het Kolpabad moet in de komende vier jaar worden gerenoveerd of gesloopt en vervangen. Daar voor staat twaalf miljoen gulden in de begroting. Tariefsverhoging voor de biblio theek moet jaarlijks 98.000 gul den opbrengen. De bibliotheek, die zowel in het centrum als bij winkelcentrum De Loper nieu we huisvesting kreeg, moet bo vendien bezuinigen. Anders zouden de kosten uit de hand lo nen, betoogt het college. Het be korten van de openingstijden van de filialen in de Babberspol- der en de Westwijk moet in 1991 90.000 gulden en in de jaren daarop 120.000 gulden opleve ren. Een opvallende bezuiniging is die op de zandbakken. Alle zandbakken bij speelplaatsen in Vlaardingen verdwijnen. Datie ven 82.000gulden op. Vlaardingen De Vlaardinger Jaap Vink is zaterdag te gast bij RTL 4. Hij is dan te zien in het praatprogramma van Tineke. Toch beseft Vink dat het de ma kers niet in eerste instantie te doen is om zijn aanwezigheid, Veel belangrijker is de komst van Sue, de teckel die in de loop der jaren grossierde in nationale, Europese en wereldtitels. Vink heeft de belevenissen van zijn teckel onlangs vastgelegd in een boekje: Met Teckel Sue van Bameveld naar Peru. Ook de nazaten van Sue hebben inmid dels al vele prijzen in de wacht gesleept. Zo werd dochter Calla jeugdkampioen van Nederland en België en haalde zoon Bandiet eerste prijzen in Duitsland, Lu xemburg, Nederland en België. Calla is bovendien veelgevraagd als dekreu. Het boegsprietlopen trok veef bekijks. Vooral omdat een nat pak haast onvermijdelijk was. De boten in de Schiedamse binnenhavens zorgden voor een kleurrij ke entourage tijdens het eerste weekeinde van de Brandersfeesten. Illlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllliilüllllll iniiiiiiiiiiJiiimijiHimiifiiijjiiiitifiiiiHimiiii Schiedam De openingswoor den van burgemeester Scheeres waren uiteraard gekscherend bedoeld. „Het is kennelijk toch nog gelukt het KNMI een beetje om te kopen", zei hij zaterdag morgen om exact half elf op de Koemarkt. Alle sombere voor spellingen uit De Bilt ten spijt kon de zevende editie van de Brandersfeesten namelijk toch droog van start gaan. Zoals de gondelvaart, de brade rie en een reeks water- en ande re sportieve activiteiten min of meer vaste onderdelen van de Schiedamse feestweek zijn ge worden, lijken de organisatoren inmiddels ook te kunnen blind varen op de weergoden. Vlak voor het evenement worden nu al drie jaar op rij erbarmelijke weersomstandigheden in het vooruitzicht gesteld, maar even zo vaak blijkt Pluvius toch vrij snel door zijn voorraad hemel water heen. Daarom genoot Schiedam mas saal van wat Scheeres trots 'een nog evenwichtiger en uitgebrei der programma noemde. Zater dag was eigenlijk alleen aan de braderie te merken, dat de des kundigen een vochtig en winde rig weekeinde hadden aange kondigd. „Sommige standhou ders zijn daarom weggebleven", verkla arde gemeen te voorlichter Theo Reyman de gaten in de 'lintbebouwing' van kraampjes. Leedvermaak De stichting Brandersfeesten lijkt met kernbegrippen als leed vermaak, sportiviteit, competitie en gezelligheid een ijzersterke formule voor de feestweek te hebben uitgedokterd. Juist het opnieuw uitgebreide waterspektakel in de Lange en Korte Haven brengt veel van die succesvolle elementen bij elkaar. Programma-onderdelen als an- kerhieuwen, sjoffellopen, boeg sprietlopen en branderszakslaan kennen stuk voor stuk winnaars, verliezers, maar vooral veel doorweekte deelnemers. Vooral die 'natte pakken parade' deed het goed bij het publiek. Lydia en Sonja merkten dat zon dagmiddag. De meisjes hadden zich, elk gewapend met een skippybal, tegenover elkaar ge posteerd op een mast, die tussen de boten de Blauwe Kiel en de Rode Valk was gelegd. Na een enkele klap lagen beiden te wa ter. Het enorme enthousiasme vanaf de wal sprak boekdelen. Uiteindelijk was het toch het weer dat het eerste weekeinde van de Brandersfeesten bijna van één van zijn belangrijkste attracties beroofde. De met veel tam-tam aangekondigde langste surfplank ter wereld kon aan vankelijk vanwege de te forse windkracht niet worden gede monstreerd. Het ruim zestien meter lange gevaarte was welis waar in de Lange Haven te zien, maar veel interesse voor de dit keer met een buitenboordmotor tje voortbewogen reuzeplank kon het publiek niet opbrengen. Dat gebeurde pas laat in de mid dag toen de surfers alsnog een geslaagde poging deden met hun mammoet-plank te surfen. Presentaties Anders lag dat voor de drukbe zochte kermis bij het Stadskan toor en de dertig sportverenigin gen die zich op het traject tussen de Oude Markt en het Hema- plein met allerlei demonstraties presenteerden. Sommige vere nigingen waren door de aard van hun activiteiten beperkt tot een sobere wervingscampagne, maar anderen maakten er een spectaculaire show van zoals de honk- en softbalvereniging, de hondensporters, de karatevere- nigïng en de onderwatersport vereniging. Die laatste club had zelfs een groot bassin op het He- maplein gezet, waarin zondag middag regelmatig duikers toef den. Ondanks de gezellige sfeer in de stad, moet het echte spektakel volgens burgemeester Scheeres nog komen. Tot de belangrijkste attracties van'de Brandersfees ten rekent hij de jazz-night, de zondagsmarkt en het standwer kersconcours. Allemaal festivi teiten, die voor volgend week einde staan geprogrammeerd. Schiedam Veel deelnemers aan de kwart of de halve triathlon konden zondagmiddag maar matig waardering opbren gen voor de soms ronduit ama teuristische wijze waarop hen de weg werd gewezen. Tijdens de onderdelen zwem men en hardlopen leverde het slecht aangegeven parcours nau welijks problemen op, maar an ders lag dat bij het fietsen. Op de 's-Gravelandseweg moesten deelnemers vaak hard in de remmen knijpen, omdat ze niet wisten hoe ze hun weg moesten vervolgen. Verschillende wiel renners misten ook daarvoor al een goede begeleiding, zodat zij tussen het snelverkeer in plaats van op het fietspad verzeild raakten. Eén en ander resulteer de in rommelige en in een enkel geval zelfs gevaarlijke verkeers situaties. Schiedam Een schip dat het Venetiaans carnaval verbeeldt, een klein baggervaartuig en een science-fiction schuit met een grote raket op het voordek heb ben de eerste plaatsen in de wacht gesleept tijdens de gondel vaart, De inmiddels traditionele 'vlootschouw' bracht zaterdaga vond veel mensen op de been. Zij vergaapten zich aan allerlei creatief versierde boten, maar zagen ook een groot aantal deel nemers aan zien voorbij trekken, die weinig moeite hadden ge daan hun boot leuk uit te dossen. In het gunstigste geval had die laatste groep zich beperkt tot het "behangen" van hun vaartuig met een reeks kleurrijke vlag gen- Helaas waren er onder de ruim honderd gondelvaarders ook al lerlei mensen, die de gelegen- hrid te baat namen hun bordje 'Te Koop' te showen, terwijl weer anderen creativiteit en commercie door elkaar haalden. Zij hadden hun boot opgetuigd met grote reclameborden. Een 'enkele deelnemer waagde het een kritische noot te laten horen, zoals de eigenaar van de Scorpio, die zich afvroeg waar om in een Verenigd Europa straks alleen in Nederland vaar- belasting verschuldigd is. Vlaardingen - Het in Vlaardin gen gevestigde bedrijf Kabel- gids, dat kabelkranten verzorgt in verschillende gemeenten in de regio, wordt geliquideerd. De tien medewerkers is een over eenkomst aangeboden, waarin zij akkoord zouden moeten gaan met ontbinding van hun con tracten in ruil voor twee maan den salaris. Vooralsnog heeft geen van de medewerkers deze overeenkomst willen tekenen. Na afloop van de salarisgarantie van twee maanden zouden de medewerkers een rww-uitke- ring krijgen. „Dat zijn allemaal mooie beloftes, maar ik moet nog zien dat ik het geld krijg", zegt één van de medewerkers, die anoniem wil blijven. „Ik weet helemaal niet hoeveel middelen Vraag de gratis IQ brochure bij CAM EN8URGSTRAAT 80 VLAABOWGEK 7EI 0104343096 ze hebben. De apparatuur levert ook geen geld op, want alles is geleased. En van een. kale kip kun je nu eenmaal geen veren plukken. Wat die rww betreft: om daar recht op te hebben, moet je een half jaar in dienst zijn. Zolang werk ik hier nog niet". „Als we de overeenkomst niet tekenen, wordt het bedrijf fail liet verklaard en wordt er een curator aangesteld die alles on der de schuldeisers verdeelt Geen cent voor ons dus. Dat komt op mij over ais chantage", aldus deze medewerker. Hij wil eerst het advies van de juridi sche afdeling van het FNV af wachten. „De directie zegt: je pakt je eigen collega's als je niet tekent, maar ik betwijfel of het iets uitmaakt". Overigens is hij door de gang van zaken niet verrast „Ik haa al lang door dal Kabelgids niet levensvatbaar was. Er stonden soms weerberichten van een week oud op het scherm. Er werd nauwelijks nog energie in nieuwsgaring gestoken. En bet publiek heeft geen zin om uit sluitend naar reclame te staren. Nu is het scherm zelfs helemaal leeg. Er staat alleen een medede ling op dat er werkzaamheden verricht worden om de service naar de kijker te verbeteren. Maar dat is onzin. Er gebeurt he lemaal niets meer". Vlaardingen Twee jongens van zestien en zeventien jaar werden zaterdag in Vlaardingen van hun bed gelicht Ze hadden de nacht tevoren in de Valerius- straat in hun woonplaats een aanrijding veroorzaakt met een geleende auto. Bij de botsing werden vijf langs destoep geparkeerde wagens be schadigd. De jongens verkeer den op het moment van de aan rijding onder invloed van alco hol. De auto waarin zij reden was eigendom van de vader van één van de jongens. De wagens was zonder zijn toestemming ge leend. De jongens kregen een proces-verbaal wegens joy-ri ding. Gouda Een 24-jarige man uit Schiedam heeft ait weekeinde met zijn auto een ware ravage aangericht bij camping Elzenhof in Gouda. De Schiedammer, die dronken achter het stuur zat, ramde ter hoogte van de cam ping twee geparkeerde auto's. Deze wagens werden zwaar be- Op aanwijzing van. omwonen den wist de politie de dader te achterhalen. Bij controle bleek, dat de man meer dan 1,8 promil le alcohol in zijn bloed had. Te gen de Schiedammer is proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen De 48-jarige scheidsrechter van de voetbal wedstrijd HSC-Martinit Schie dam is gisteren nagenoeg bewus teloos naar het ziekenhuis ge bracht. De man werd knock-out geslagen door een 22-jarige Mar- tinit-speler, die het niet pikte dat hij na een grove overtreding uit het veld werd gestuurd. De voetballer ging agressief met zijn voetbalschoenen op de sportschoenen van de arbiter staan. Toen deze de speler van zich af duwde kreeg hij een har de klap in het gericht. De scheidsrechter ging neer. In het ziekenhuis bleek één van zijn ogen lelijk gezwollen. Schiedam De open-dag In het nieuwe politiebureau aan het Bijdorpplein in Schiedam heeft zaterdag maar liefst 12.000 be zoekers getrokken. Met name de meldkamer en het gevangenis- gedeelte trok de aandacht van de buitenwacht. De open dag vormde het einde van ue festiviteiten rond de ope ning van het bureau, dat de functie van het onderkomen aan de Lange Nleuwstraat heeft overgenomen. Minister Ien Da- les van binnenlandse zaken ver richtte verleden week de officië- leopening. Schiedam/Vlaardingen Na een wilde achtervolging door Schiedam en Vlaardingen heeft een 23-jarige Vlaardinger zon dagochtend zijn auto total-loss gereden op het Kethelplein. Na dat hij op de Schiedamsedijk in Vlaardingen een stoplicht aan flarden had gereden, strandde de Vlaardinger op het Kethel plein op een vangrail. De achtervolging werd ingezet toen de man op de Burgemeester Knappertlaan een stopteken van Schiedamse agenten negeerde. Op het Kethelplein bleek uitein delijk, dat de man teveel alcohol had genuttigd. Hij is met een proces-verbaal heengezonden. Schiedam Een 19-jarige Schiedammer is vrijdagavond gewond geraakt bij een steek partij op het Broersveld. Na een woordenwisseling raakte het slachtoffer slaags met twee stad genoten. Op een gegeven mo ment greep één van ae kempha nen het slachtoffer beet, waarop zijn trawant met een nagelknip per toestak. VERWARMGSSPECIALISÏ SHOWROOM VAN P 00STHAVENKADE 14, TEL.OIO- 4313213, VLAARDINGEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1