'Weekmarkt, cultuur van vader op zoon' Ron de Bruijn moet PPSC weer sturen het waaigat WATERWEE 15 DAMESKAPSTER! SPORT jonge, aktieve jongens en meisjes M. J. M. Grootscholte GEJA HAARMODE Economische depressies krijgen kooplui er niet onder 'De gebrekkige voorbereiding en de late komst van Hoogerwerf hebben ons parten gespeeld' Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 28 september 1990 SCHIEDAM Pompstation Het drinkwaterpompstation aan de Rotterdamse dijk houdt zaterdag open huis. Liefhebbers van gea vanceerde en oude apparatuur kunnen zteh dan tus sen tien en vijf uur vergapen aan de verschillende machines, die in de loop der jaren voor de warmwa tervoorziening in Schiedam zijn gebruikt. Tijdens dat kijkje m de keuken is een 67-jarige en unieke gasmotor te bewonderen. Nadat dat stukje technisch vernuft geruime tijd niet meer was ge bruikt, hebben vrijwilligers de motor onlangs weer volledig opgeknapt. De ONS typeert de motor als haar pronkstuk, wat onder andere te danken is aan het gigantische vliegwiel Maar ook minder in het oogspringende antieke voorwerpen zoals oud bad- geisers en kranen zijn op een expositie m het pomp station te zien. In een poging een zo groot mogelijk publiek te berei ken, wordt de open dag opgeluisterd met een optre den van de Amazing Stroopwafels. Dit duo (soms ook trio) kreeg deze week de Vlaardinger Promoue- prijs uitgereikt. Verder worden regelmatig video films over water vertoond en kunnen kinderen in een hoogwerker kruipen, die twaalf meter de lucht in zal gaan. Alle bezoekers kunnen meedoen aan een speutocht door het pompstation waarbij zij ver schillende vragen moeten beantwoorden. Tenslotte laat de ONS in samenwerking met winkeliersvere niging Hoogstraat oude tijden herleven door een paardetram over de Rotterdamsedijk te laten sjok ken. film A fish called Wanda, filmzaal Harmonie, 20J30 uur. Made In braille, cabaret van Vincent Bljlo, theater Harmonie, 20.30 uur. Adele op de Arinoco, theatershow Adele Bloe- mendaal, Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. vlooienmarkt, Lijnbaan- hal, 09.00 uur. wandelconcert, Grote Kerk, 15.00 our. film Alarm in de wolken. Vredeskerk (10.30 en 14.00 uur), fchtuskerk (13.00 uur), gebouw Leger des Heils (14.39 uur). film Major League, Vre deskerk, 19.00pur, zondag 30 september concert VBn het Syrinx Hu it kwartet, Visserijmu- seum, 15.00 uur, •glas-, porcelein-en aarde- werkbeurs, Lijnbaanhal, 10-TOuur. maatschappelijk avond gebed (de toekomst van Europa), Remonstrantse kerk, 19.00 uur. SCHIEDAM vrijdag 28 september Literair Cabaret Drs. P., theater De Teerstoof, 20.30 -film Shirley Valentine, Filmhuls Schiedam, 21.30 uur. zaterdag 29 september Jazz-concerl Soesja Ci troen in theatercafé Tender, 22.30 uur. t> cal-cafe en mediamarkt. Passagetheater, 10.30 uur. playback-show, dc Woud- hoek. 20.00 uur. open dag drinkwatersta tion Rotterdamsedijk, 10.00 uur. zondag 30 september Thè-dansant met discjoc- key Cor, dienstencentrum De 4 Molens, van 13.30 uur tot 16.30 uur. j VLAARDINGEN j vrijdag 28 september film A fish called Wanda, filmzaal Harmonie, 21.30 uur. Made in braille, cabaret van Vincent Bljio. 20.30 uur. zaterdag 29 september openingsfeest met mede werking van de Houten Ke len, vrouwerontmoetings centrum Coerke, 20.00 uur. MAASSLUIS zaterdag 29 september koor De verenigde zan gers o.l.v. Meeuwis Rebel en met Koos Bons op orgel, Immanuelkerk, 20.15 uur. Gevraagd op modern trosanjerbedrijf voor het oogsten en bossen van trosanjers. Noordüerweg 44, 2678 LV De Lier, tel. 01746-13512, Bellen na 19.00 uur. Er is plaats voor een part-time full-time v. Hogendorplaan 103-105, Vlaardingen. Tei. 4705492, na 18.00 uur 4600917 Schiedam De uitspraak is alles zeggend: „Naar de vrijdagmarkt ga je ook toe, als je niets wilt kopen". Secretaris Zappey van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel in Den Haag spreekt in lo vende bewoordingen over de rij Schïedamse kramen in het cen trum, „Het is een goede, drukke markt", is zijn eerste kwalificatie. En als ie mand dat met autoriteit in de stem kan zeggen, is Zappey het wel: de man die letterlijk van alle markten in den lande thuis is... Vandaag vierde de centrummarkt van Schiedam haar veertigste ver jaardag, een feest dat aan de bezoe kers én kooplieden niet ongemerkt voorbij is gegaan. Uitgestalde waar op z'n aantrekkelijkst gepresen teerd, een huifkar als pendeldienst, bossen bloemen en natuurlijk het lokkertje van de eerste orde: het standwerkersconcours, de rappe babbelaars die met het derde lu strum eveneens een jubileum had den te vieren. Ongetwijfeld aanzienlijk ouder dan de veertig jaar die vandaag zijn ge vierd bij stadsrechten hoorde in de Middeleeuwen ook het recht een markt op te zetten is de officiële ambulante handel ontstaan in een moeilijke tijd. De economie stond na de Tweede Wereldoorlog nog bepaald niet oppoten toen de Bran- dersstad in 1950 haar eigen markt kreeg. Secretaris Zappey: „De grote golf van eentrummarkten kwam pas goed op gang in de tweede helft van de jaren vijftig". De omvang aan kramen is sindsdien verdubbeld. „Het is niet altijd zo, maar in het ge val van Schiedam is groter inder daad positiever". Conjunctuurgevoelig, dat is de markt zeer zeker, geeft marktmee ster Jan van Meel aan. „Er is een tijd geweest dat kooplui aan hun omzet merkten hoe slecht het met de werkgelegenheid in Schiedam was gesteld. De sluiting van scheepswerf Gusto en de ontslagen bij Wilton voelden ze meteen. Het bestedingspatroon op de markt is direct afhankelijk van het inko men. Het is ook niet voor niets dat de laatste vrijdag van de maand al tijd de hoogste omzet oplevert Dan zijn de salarissen gestort. Of de uit keringen, want daar heb je in Schiedam helaas ook veel mee te maken". Hoewel er door de malaise in de scheepsbouw soms diepe dalen wa ren en de kooplui hun voorraad in krompen en afstemden op smalle beurzen, is de Schiedamse week markt nooit definitief ingestort. Ze overleefde iedere depressie. Van Meel: „Dat komt denk ik door de band die de kooplui met hun Man- ten hebben. Je gaat niet alleen naar de markt, omdat je daar meer krijgt voor je gulden wat mijns inziens nog steeds opgaat maar ook om dat je de groenteman daar goed kent". Anders... Secretaris Zappey van zowel de Rotterdamse (waaronder Schiedam ressorteert) ais Nederlandse belan- genverening ziet het positief m voor de Schïedamse ambulante handel, zoals dat zo mooi heet. In functie 'banjert' hij al zo'n twintig jaar langs de Branderskramen en hij beaamt de mening van Van meel. Een kwestie van beter of slechter dan elders, zegt de Rotterdammer, is moeilijk aan te geven. „Schiedam is wel an ders. Het is niet onvriende lijk bedoeld, maar ondanks de om vang heeft het een wat dorps ka rakter. De relatie tussen de kraam- houder en het publiek is hecht. Kooplieden worden hier be schouwd als goede kennissen. Veel handelaren vinden de Schïedamse markt sfeervol. Ze gaan er gewoon graag heen". Gezelligheid speelt een grote rol. „De persoonlijke benadering", weet marktmeester Van Meel, „die je niet krijgt in de supermarkt, is een belangrijke reden om op de markt boodschappen te doen. Jan en Cock Röder, toevallig ook in groenten, zijn daar bij voorbeeld heel sterk in. Ze praten honderduit met iedereen. Die hebben nu de dochters tot klant van moeders die vroeger al bij hen kochten". Patent De Röders hebben daar overigens geen patent op. Verschillende van de 130 kraamhouders hebben al sinds mensenheugenis een vaste stek op het Broersveld, in de Lange Kerkstraat of op hetHemaplein, en een eigen klandizie opgebouwd. Ze gaan met de klanten om alsof het huisvrienden zijn. De hoogbejaarde mevrouw Van Dijk met haar sok- kenkraam is zo'n vertrouwd ge zicht, of visboer Eef Plak, die ook ai Standwerkers probeerden van ochtend hun waar aan de man te brengen. aardig op leeftijd raakt Een andere bekende is Peet Ver hoeven, handelaar in fietsonderde len. Hij is altijd goed voor een praat je en weet zijn weetje over de markt. Niet zo verwonderlijk: htiis tenslotte een ras-Schiedammer. Bij de geschiedschrijving van de markt, die de openbare nutsbedrij ven voor het jubileum samenstel den, werd dankbaar van zijn ken nis gebruik gemaakt. Maar ook als ze met geboortig zijn uit de jeneveistad raken veel marktlieden verknocht aan Schie dam, Veel handelaren doen hun, nering over aan zoon of dochter, en die zet dan op dezelfde plek de fa milietraditie voort, in de regel voor hetzelfde publiek. Verslaafd Marktmeester Jan van Meel slaat dit 'cultuurtje' sinds 198Q van nabij gade. Hij is er aan verslaafd ge raakt, is zich één gaan voelen met 'zijn' kooplui. Er is slechts één groot verschil: Van Meel is ambtenaar, en dat betekent dat hij vroeg of laat met vut of pensioen zal moeten. Dat zijn begrippen die ze op de markt met kennen. „Veel standhouders werken na hun 65e gewoon door. Ze kunnen 't niet laten. Ze 2ouden de gezelligheid missen. Ze gaan door tot 't bittere eind, bereid om te sterven in het harnas". Schiedam is pnma in orde, luidt ook de mening van vakman Zap pey. Aan de Broersveld bij de Hoog straat zeker minder dan bij het He- maplein, maar in doorsnee een uit stekende centrummarkt. Zijn 're keneenheid' om zijn gelijk te staven is even simpel als helder. ,,Het be langrijkste voor een markt is dat de consument vindt wat htj zoekt en de marktkoopman afzet wat hij in huis heeft". Concurrentie Een kwalificatie ten opzichte van de concurrentie durft Zappey niet zo één, twee, drie te geven. Hij geeft zichzelf een voorzichtig voorzetje: „Schiedam zit beduidend boven de middelmaat". Zet dan op een rijtje: „De Rotterdamse markt in het cen trum en m Zuid is erg goed. De Vlaardingse woensdagmarkt is ook een belangrijke, hoewel die de laat ste jaren iets aan aantrekkelijkheid heeft ingeboet En dan heb je de Haagse markt natuurlijk. En", laat hij even een denkpauze vallen, „daar zit Schiedam toch ook bij". De concurrentie is dus zwaar? „Dat wel, maar het karakter van de Schiedammer is dat hij toch vooral naar de Schiedamse markt gaat Ja, dat is hier opvallender dan in ande re steden. Ik heb de indruk dat dit in Vlaardingen bij voorbeeld min der is. Het heeft natuurlijk ook te maken met de vroegere ani mositeit tussen Rotterdammers en Schiedammers". Hoe het nog beter kan? Zappey wil zijn woorden müd houden. „De lo catie van met name het gedeelte op het laatste stuk van de Broersveld moet kritischer worden bekeken. De markt heeft daar een nogal ei genaardige vorm. Men zou zich kunnen afvragen of het wel de ge schiktste plek is voor een markt". doorSANDERSONNEMANS Schiedam Onge twijfeld had PPSC zich deze jaargang een andere compe titiestart voorge steld. De Thurle- de-ploeg zou zich zeker gezien de prestaties van het vorige seizoen het miste op een waai eens aan... dan laten wij u de vele mogelijkheden zien. "alles uit voorraad leverbaar" DO B0B B8B9B nmnnnanf grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 haar na promotie naar de tweede klasseals één van de toonaange vende clubs in haar afdeling moeten manifesteren, maar mag op dat predikaat voorals nog geen aan spraak maken. Het seizoen werd geo pend met twee flinke ne derlagen, waardoor trai ner Ger Hoogerwerf, die de plotseling vertrokken André Stafleu opvolgde, zich al in een vroeg stadi um genoodzaakt zag de opstelling bij te stellen. Waar in elke iedere linie een wijziging werd aan gebracht, bleef de op Thurlede teruggekeerde Ron de Bruijn verzekerd van zijn eigen 'stekkie' om als centrale midden velder als vanouds het spel te dirigeren, ïlet gemuteerde arrange ment leverde al meteen rendement op. Na de twee nederlagen, speelde 'PP' gelijk en pakte het vonge week tegen Spirit zelfs de volle winst De Schiedammers lijken de klap alweer te boven te zijn. „SDe zwakke start valt ook ons zwaar tegen, maar", steekt De Bruijn de hand in eigen boezem, „we hebben net aan ons zelf te wijten. Het is min of meer de erfenis van vorig seizoen. Toen pakte PPSC een periodetitel, haalde het de finale van de RN-cup en promo veerde het bijna naar de tweede klasse. Hoewel ze overal naastgrepen, werd er bij de aanvang van het huidige seizoen toch te gemakkelijk over het spelletje gedacht. Daar door zijn we in de eerste twee competitiewedstrij den flink onderuit ge gaan". Hoewel de 29-jarige Ron de Bruijn, een broer van oud-UVG-keepster Ellie de Bruijn, een aanzienlijk deel van zijn jeugd bij SVV speelde, en eenmaal op Thurlede beland twee keer voor een 'avontuur tje' koos, noemt de spel- bepalende middenvelder met de fluwelen bal be handeling zich toch een échte PPSC'er. Na een seizoen bij het Rotter damse CvV te hebben 'rondgekeken, keerde hij terug naar 'zijn* kluppie, maar gevoelig voor kri tiek als hy is, stapte hij twee jaar geleden over naar Voorburg. Mekkeren ,Jk was al eens door die club benaderd, maar bleef liever bij PPSC om dat ik het daar prima naar mijn zin had", kijkt de adminstratief mede werker nog één keer te rug op de minder plezie rige periode van zijn voetbalcarrife. „Maar toen er op een bepaald moment achter mijn rug werd gezegd, dat ik meer mekkerde dan voetbalde, had ik het wel bekeken. Op eigen initiatief heb ik toen de overstap naar Voorhurg, waar trainer Toon Brakus, die eerder PPSC onder zijn hoede had, de scepter zwaaide, gemaakt. Die Brakus was zó blij met mijn komst, dat 'ie me terstond een ki lometervergoeding be loofde". Ron de Bruijn voelde zich bij Voorburg, dat in de tweede klasse acteerde, als een vis in het wateren beleefde er 'gouden' tij den, Hy maakte deel uit van het elftal dat promo veerde naar de eerste klasse en het daaropvol gende seizoen in een verlorenbeslissings wedstrijd om het hoofd klasseschap streed De Bruijn meldde zich weer aan bij PPSC. Niet dat hij teleurgesteld was in het tegenvallende eindresul taat. nee. Het was de Haagse oefenmeester die hem deed vertrekken. De Bruijn: „Ik lag al ge ruime tijd met Brakus in de clinch, omdat hij zijn afspraken niet nakwam. Hij had me een bepaalde kilometervergoeding be loofd, maar weigerde die uit te keren. Hij loog zelfs en zei dat 'ie zoiets nooit had gezegd. Daardoor had ik al besloten aan het eind van het seizoen op te zullen stappen, en dat was voor Brakus reden om mij nog een lage streek te leveren. Toen ons team bij het winnen van de Haagse Courant cup een vliegreïsje naar het WK in Italië kreeg aangeboden, mocht ik om een of andere duistere re den ineens niet meer mee. Dat was het ergste wat hij mij kon aandoen. Al zou ik bij wijze van spreken 50.000 gulden en een auto krijgen, onder die boef wil ik van mijn leven niet meer trainen Renoveren Met Ger Hoogerwerf, de technische man van 'PP', kan de spelbepaler het duidelijk beter vinden. Als gevolg van de teleur stellende resultaten werd Ron de Bruijn...'Onder die boef Brakus wil fk nooit meer trainen'... het elftal op verschillen de locaties gerenoveerd, in welk systeem De Bruijn ais belangrijkste steunpilaar moet funge ren. Die rol is hem op het lijf geschreven, al voelt hij zich wel gevleid nu de tactiek op zijn inbreng wordt aangepast „Het is logisch dat de trai ner de zaken heeft aange pakt, want organisato risch stak het allemaal niet zo best in elkaar", evalueert De Bruijn de meest recente ontwikke lingen. „Het is rot om te zeggen, maar doelman Ben de Braber heeft in de eerste wedstrijden ge faald, en ook de verdedi ging ging niet geheel vrij uit Hoogerwerf heeft daarom Ron de Kok on der de lat gezet eri hier en daar een wijziging aange bracht. Jan 't Hoen fun geert nu als libero man, Jan van der Marei Is op geschoven naar de voor- stopperpositie, Enk van Harm el en loopt nu voor in,en ook m de middenli- nie is het een en ander veranderd", beschrijft hij de mutaties. „De flanken zijn nu voor zien van verdedigend in gestelde middenvelders, zodat ik me meer met de opbouw kan bemoeien. Het heeft duidelijk de vruchten afgeworpen want met de nieuwe op zet hebben we eerst 0-0 gespeeld tegen Piershil, en vervolgens de uitwed strijd tegen Spint met 3-2 gewonnen". Er valt dus een stijgende lijn waar te nemen m de prestatiecurve, maar dat PPSC nog lang niet op het niveau van vorig sei zoen vertoeft, is volgens De Bruijn wel duidelijk. Over scorend vermogen heeft PPSC met te kla gen, maar heeft de for matie eenmaal een voor sprong bereikt, dan suk kelt de ploeg tn slaap en denkt zonder problemen de wedstrijd uit te kun nen spelen. Als voorbeeld haalt de Tinkspoof de oe fenwedstrijd tegen Ex- celsïor'20, die dinsdag werd gespeeld, erbij. Drie treffers „De eerste helft wis hele maal voor ons", schetst De Bruijn, die in liet duel dat in een 4-4 g lijks1* eindigde, drie treff voor zijn rekeniri? „en we gingen r verdiend met e_ sprong rusten. Na de thee geloofden we het wel en werden we alle kanten opgestuurd. Ik bedoel maar Ger Hoogerwerf moet ons ten aue tijde scherp zien te houden, want we hebben een veel te gemakzuchtige ploeg. Dat we voldoem e capaci teiten in de ploe hebben, blijkt wel uit de successen van vorig jaar. Maar", draagt hij een andere oor zaak aan, „ik tienk dat de gebrekkige voorberei ding ons ook p arten heeft gespeeld". PPSC's succes-trainer André Stafleu, zou aan vankelijk een tweedejaar aan zijn verbintenis toe voegen, maar koos op het laatste moment toch voor een overstap naar eerste divisionist Haarlem, waar hij als assistent-trai ner aan het werk kon. Het bestuur begon spoor slags de zoektocht naar een oefenmeester en vond Ger Hoogerwerf, die een punt achter zijn trainersloopbaan wilde zetten, bereid op Thurle de de technische touwtjes in handen te nemen. De Bruijn weer: „Door die late trainerswissel!ng waren we niet in staat een optimale voorberei ding door te maken. Het trainingsprogramma ging later dan normaal van start, en ook het aan tal oefenpotjes was niet toereikend. Daarom spe len we zoveel mogelijk vriendschappelijke duels op doordeweekse dagen". Orde op zaken Of PPSC, zij het in een laai stadium, orde op za ken heeft weten te stel len, zal morgen in de thuiswedstrijd tegen Lyra moeten blijken. „Het enige dat ik van die ploeg weet", klikt de technisch begaafde een- trumspeler op het zware karwei vooruit, „is dat ze bovenin meedraaien en in vier wedstrijden zeven ëunten hebben vergaard, 'ie krijg je natuurlijk niet zomaar. We moeten gewoon van onze eigen mogelijkheden uitgaan, en niet meer aan die pot- '°s denken die we slemie- "bben verloren", ue kansen ïnschat- -nd: „Als we winnen krijgen we aansluiting met de hoogste regionen, maar bij een verliesbeurt zakken we wel in één klap naar de kelder. Er degraderen drie clubs, dus we zullen moeten knokken om het niet zo ver te laten komen. Wat mij betreft strijden we eerst voor handhaving en gaan we., indien mogelijk, en passant ook voor een periodetitel Het lijkt mij aardig om dit seizoen wèl te bereiken, waar de ploeg vorig seizoen helaas net niet in is geslaagd. Maar zover is het nog lang niet Voorlopig w2 ik eerst morgen tegen Lyra de punten pak ken...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2