'Overheid mag afval-export niet verbieden' Primeur Hollandais geen polderwijntje Havenbedrijf was tegen aanleg Europoortgebied BOTÏEROAMS N1EUWSBIÜD Academisch joumalistèn Rotterdam schept 115Ö banen Relamebureaiis n. samen verder Kinderen spelen met vuur: huis geheel uitgebrand Verkeersdode Bij ingang van vier sterren parkeergarage J'ï Milieupark voor bruikbaar afval Rotterdam maakt kans op prijs bewonersinbreng Raad van State: Journalist Jules van Raalte (75) overleden Koperdieven gearresteerd Proefschrift van Ferry de Goey: Man zonder aanleiding mishandeld Burgemeester Peper kreeg 'De hort op' ROTTERDAM ZATERDAG 29 SEPTEMBER ig90 PAGINA 21 Stadsredactie: Postbus 959,30QQ AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73. Rotterdam Aan de Erasmus Universiteit Rotterdam zijn gis ter middagde eerste vijftien jour nalisten afgestudeerd» van de post-doetorale beroepsopleiding journalistiek- De opleiding aan de faculteit Historische en Kunstwetenschappen werd in februari gestart, spedaal met het - oog op de behoefte bij kranten, tijdschriften en andere media aan academisch gevormde jour nalisten. Academici zijn vaak wel goed in hun vakgebied, maar missen veelal de kennis van het journa listiek handwerk. In de cursus is geprobeerd die kennis bij te brengen, evenals wat over au teursrecht en journalistiek tuchtrecht. De 'studenten' moesten tijdens de acht maanden studie stage lo pen en ook vormden ze een zelf standige redactie die elke dag zelf aan nieuwsgaring deed. De artikelen van de vijftien cursis ten werden regelmatig gepubli ceerd in deze krant. Twee van hen hebben al een toezegging voor een baan, ondermeer bij de Volkskrant. De nieuwe cursus start 1 februa ri. Tot eind oktober kunnen be langstellende academici zich aanmelden bij de selectiecom missie, RottedamIn de (sluitende) ge meentebegroting voor volgend jaar heeft Rotterdam,geld gere serveerd voor 1150 meuwe ba nen. Die zijn bestemd voor lang durig werklozen met een lage opleiding. De gemeentebegro ting 1991 wordt in oktober ge presenteerd, heeft een woord voerder van de gemeente giste ren meegedeeld. Voor de nieuwe banen Is 12 mil joen gulden nodig. Zes miljoen daarvan betaalt de gemeente uit de algemene middelen. De rest van het bedrag wordt opge bracht door de gemeentelijke diensten waar de werklozen aan de slag gaan, uit uitkeringsgel- den en uit subsidies. De 1150 banen zijn de eersten van in totaal vijfduizend die de coalitiepartners PvdA, CDA en VVD hebben vastgelegd in hun programakkoord tot 1994. Tot 1992 komen, zoals het er nu naar uitziet, al ruim 2600 nieuwe ba nen van de grond, Rotterdam Het Rotterdamse reclamebureau Equipe BV en het Schiedamse bureau Arts United slaan per 1 januari de handen ineen om als één bednjf verder te gaan. Equipe/Arts United is dan, met een omzet van £0 miljoen gulden per jaar, het vierde reclamebureau in de regio Rotterdam. Bij Equipe zijn momenteel vijf tien mensen in dienst, bij Arts United dertien. De bureaus wa ren al langere tijd op zoek naar vormen om groter te worden en naar mogelijkheden de blik op de toekoms»- te richten. Het werkterrein van'het nieuwe bu reau strekt zich uit over een breed seala van bedrijfsactivitei ten, zoals duurzame gebruiks goederen, retail, pharma, dienst verlening. De opdraehtenporte- feuille van beide bedrijven wordt gevuld door vaste klanten als Nutricïa, Grundig, Siebel van Hecke en Hoek Loos. Het nieuwe bureau gaat zich ves tigen in het huidige kantoorpand van Arts United aan de Kerk- laan in Schiedam, De nieuwe di rectie wordt gevormd door Maarten van Daalen van Equipe en Karei Dirkzwager van Arts United. Rotterdam Terwijl hun moe der boodschappen aan het doen was hebben twee kinderen (een en vier jaar oud) gisteren brand veroorzaakt in een woning aan de Van Vlooswijkstraat in Blij- dorp. De kinderen speelden met vuur waardoor het huis in lich terlaaie kwam te staan. Buren wisten de twee kleintjes uit het brandende huis ie balen- De wo- rning brandde geheel uit. Breda Bij een verkeersonge val op de zuidelijke Rondweg ih Breda is gisteren een 26-jarige inwoner van Spijkenisse om het jeven gekomen. De man reed met^drie collega's mee in een autbpaar zijn werk ïn Breda. .Door f onverklaarbare oorzaak raakte, de wagen van de weg, .schoot ovér. een vangrail en kwam tegen "een boom tot stil stand, Omstanders wisten drie personen uiHte"brandende auto te bevrijden. Twee van. ben zijn met borst- en nekverwondingen opgenomen in een ziekenhuis in s,'r Voorzitter W. van der Have van de deelgemeente Charlois nam de parkeergarage en hét mllieupark in ge-" bruik. - Rotterdam Zes containers voor het gescheiden inzame len van helder glas, gekleurd glas, blik, textiel, papier en plastics. De zes bakken vor men het eerste milieupark van Rotterdam, dat gisteren in Charlois bij het metrosta tion Slinge in gebruik is ge nomen. In het milieupark wordt afval verzameld, dat kan worden hergebruikt en dus niet hoeft worden te ver brand. Het is de tweede proef, die de Roteb binnen twee dagen neemt het gescheiden inzamelen van afval. Donderdag startte de rei nigingsdienst ook een experi ment met het apart inzamelen van het groente-, fruit- en tuin afval. Bij het müieupark is een "toe zichthouder, die de mensenkan helpen als zij twijfelen in welke container afval moet Dit geldt met name voor de kunststoffen.^ Op korte termijn wil de'Róteb een soortgelijk park opzetten in Hoogvliet. Afhankelijk van de opgedane ervaringen en de kos ten zullen meer parken worden opgezet Het idee voor milieu- parken in Rotterdam werd drie jaar geleden geboren tijdens een studiereis van een gemeente raadscommissie naar het Noord brabantse Bavel. In de proefperiode moet volgens een woordvoerder van de Roteb op de parken in ieder geval geld worden toegelegd. Of de kosten op langere termijn kunnen wor den gedrukt, is onder meer af hankelijk van de animo onder de bevolking en de opbrengst van de gescheiden-'ingezamelde af valstoffen. - Het mih'éupark staat"aan- de in gang van dc^parkeergarage aan de Slinge/ die^inmiddels wordt bestempeld als eenvïer sterren garage. Voorzitter W. van der Have van de deelgemeente Charlois opende het vernieuwde complex gisteren. De bewaakte garage en het af valpa rk bieden werk aan dertig mensen, die in dienst zijn van de gemeentelijke banenpools en Muïtibedrijven, In de garage kan men de auto ook een service beurt laten geven. Ook kunnen automobilisten het personeel vragen de dagelijkse boodschap pen te halen in de tijd dat de auto in de parkeergarage staat. Die boodschap-Den staan dan keurig in de auto als men terugkeert. Rotterdam Twee Rotterdam se projecten zijn genomineerd voor de prijsvraag 'Bewonersin- breng bij stedelijke vernieu wing', die is uitgeschreven door de 'Werkgroep 2duizend'. Dit is een Amersfoorts bureau voor praktijkonderzoek, projectadvi- sering en beleidsontwikkeling. Het ontwikkelingscentrum Kop van Zuid en het project 'Hey- plaat, een historische keuze' maker; samen met projecten uit Amsterdam, Maastricht en Amersfoort kans op de hoofd prijs van 25.000 gulden. Verder zijn er een tweede prijs van 10 000 gulden en een derde prijs van 5000 gulden te winnen. Donderdag 4 oktober wordt de einduitslag bekend gemaakt op het symposium Tn de buurt van 2000' in Amersfoort. De jury beoordeelt de inzendin gen op vier criteria: het stedelijk vernieuwend karakter, het draagvlak van de inzendingen, de relaties met publieke-private samenwerking en de samen hang met woningbouw. Het ontwikkelingscentrum Kop van Zuid is een initiatief van de bewonersorganisatie Feije- noord/Noordereiland. Met de aanleg van de Kop van Zuid (Manhattan aan de Maas) kun nen de oude wijken op de Lin ker Maasoever uit hun isole ment worden gehaald. Ter voorkoming van een tweede ling in het gebied moeten de be woners voorlichtig en inspraak kunnen hebben in de plannen. Om dat mogelijk te maken stelt de bewonersorganisatie voor om een drijvend ontwikkelings centrum te bouwen, dat kan meevaren met de ontwikkeling van de Kop van Zuid. De ge meentelijke diensten, de corpo raties, beleggers en projectont wikkelaars gebruik van maken bij het overleg over de voort- gang. ners, de publieke opinie en uit eindelijk de gemeenteraad wer den deze plannen terugge draaid. 66 Het Crisisteam Heyplaat heeft in juni 1990 de nota 'Heyplaat een historische keuze' uitge bracht Daarin wordt gesteld dat woningbouw mogelijk is in een gebied dat is omgeven door havens en industrie. Volgens de jury is het crisisteam er m geslaagd om zeer deskun- dige specialisten in te schakelen heeft gestreden tegen de plan- die hun medewerking aan dï nen van de gemeente om het nota hebben gegeven De ee Rotterdamse tuindorp onder de koren actie en het gebruik wm rook van de RDM te stopen, de media rijn fris en ïïspiï Oorspronkelijk vond het colle- rand", vindt de jury. het Vede- ge van B en w dat de wijk het iijke protest' van de Heyplaters veld zou moeten ruimen voor de en hun crisisteam dwong aller- aanleg van haventerreinen, wege respect af en bleek ten maar onder druk van de bewo- slotte succesvol. De nominatie van de nota 'Hey plaat, een historische keuze' is een' eerbetoon aan het Crisis team Heyplaat, dat met succes Rotterdam De overheid heeft de bedrijven de afgelopen jaren te veel beperkingen opgelegd bij de export van chemisch afval. Dit vindt de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State. In een door het afval verwerkingsbedrijf Ecoservice in Al- blasserdam aangespannen procedure heeft de Raad van State bepaald dat de wet chemisch afval wat betreft export strijdig is met de richtlijnen van de Europese Gemeenschap. Het ministe rie van milieubeheer mag het betref fende wetsartikel van de Raad van State dan ook niet meer hanteren. De toch wel verrassende uit spraak betekent volgens een woordvoerder van het ministe rie van milieubeheer niet dat ons land nu de deur voor chemisch afval wijd open zet. „We zullen proberen ons huidige beleid zo veel mogelijk door te zetten", al dus het ministerie in een eerste reactie. Dat betekent dus zo veel mogelijk trachten de export van chemisch afval tegen te gaan en waar nodig bezwaar tegen ex port te maken en desnoods ver bieden. Hoeksteen Volgens de Rotterdamse advo caat N.J.M. de Munnik valt met de uitspraak een hoeksteen weg van het door ons land gevoerde afvalbeleid. „Ik denk dat de mi nisterie van milieubeheer zich opnieuw moet informeren en de wetgeving zal moeten aanpassen naar de Europese richtlijn". De overheid streeft een doelmatige verwijdering van afvalstoffen binnen vooral de eigen lands grenzen na. De minister zal, zo verwacht de woordvoerder, echter niet met een wetswijziging komen. „De Europese richtlijn moet nog worden aangepast en wel zo dat die tekst synchroon loopt met ons wetsartikel". Volgens het ministerie zijnde lidstaten dit pas geleden op een conferentie in Bazel over in- en doorvoer van afval overeengekomen. De woordvoerder zegt de aanpas sing van de richtlijn spoedig te verwachten. „We gaan er niet vanuit dat dat nog jaren gaat du ren. Dat zou wel heel triest zijn". Rotterdam In zijn woon plaats Rotterdam is gis'teren op 75-jarige leeftijd Julef J. van Raalte overleden. Van Raalte was van 1941 tot 1974 hoofdredacteur van het Economisch Dagblad en zijn voorloper, de Handels- en Transportcourant Daarna vervulde hij vijf jaar eenzelf de functie bij het Financieel Economisch Magazine (FEM). Na zijn vertrek bij deze krant werd de Rotterdammer free lance journalist, gespeciali seerd in sociaal-economische verslaggeving. Jules van Raalte, die bekend stond als een aimabel man, deed in Rotterdam ook veel bestuurlijk vrijwilligerswerk, had enige adviseurschappen over pers-aangelegenheden en publiceerde regelmatig ar tikelen in tal van bladen. Vo rig jaar nog schreef Van Raal te, die in 1936 op 21-jarige leeftijd de journalistiek in "mg bij het Rotterdams fieuws- en Persbureau van Jan ('Karei') 't Hoen, een boekje over de historie van de toen vijftig jaar oude Haven vereniging Rotterdam. J ules van Raalte was van 1968 tot 1973 ook voorzitter van de journalistenvakbond NVJ. Hij maakte verder lange tijd deel uit van de onderbande- voor tijdschriftjournalisten, die was betrokken bij het cao- overleg, Rotterdam Een routine-con trole op een te zwaar beladen personenauto heeft de politie gisteren een goede vangst opge leverd. Bij de controle bleek dat de auto vol zat met gestolen ko per. Nader onderzoek wees uit dat het gestolen was uit het oude GEB gebouw aan de St Jobsweg. Toen de politie vervolgens ook daar een kijkje ging nemen, wer den nog vijf koppels aangehou den, die druk bezig waren het kostbare koper in te laden. Rotterdam Een 51-jarige Rot terdammer is gisteren in Span gen zonder aanleiding aangeval len door een man, een vrouw en hun hond. Het slachtoffer werd mishandeld met een iietsketting, een stok en bovendien gebeten door de hond. Daarna verdween het tweetal. De man wist zijn belagers echter tot hun huis aan de Aagje De kenstraat te volgen, waarna hij de politie alarmeerde. Vervol gens kon het duo, een 44-jarige vrouw en een 49-jarige man, worden gearresteerd. Ze konden gisteren nog geen verklaring ge ven voor hun daad. Het slachtof fer moest zich ïn het Dijkzigtzie- kenhuis aan zijn verwondingen laten behandelen. door PETER DH LANGE Vlaardingen Franse wijnboe ren verklaren hen voor gek, maar daar trekken Jook Aartsen en Louise Holland zich nietsyan aan. Al een jaar of vijf bewijzen ze dat je ook in noordelijke stre ken goede wijnen kunt maken. Zonder roestvrijstalen vaten en computergestuurde persen, en zonder toevoeging van sulfiet, stierebloed of andere kwalijke zaken. Anders dan vee] van hun Franse collega's, vinden Jook en Louise dat wijn een natuurprodukt moet blijven. Ze hebben er veel voor over die natuurlijke kwali teit te bereiken en zien er dan ook met tegenop, de druiven met de hand te persen. Of lieven met de voet Zoals dat vroeger in tal van streken heel gewoon was, klommen de twee firmanten van Holland Natuurwijnen gis teren blootsvoets in een pers- kuip. Onder hun voeten veran derden zo'n. 4500 kilo druiven uit het wijnbouwgebied van de Cha- teauneuf-du-Pape langzaam tot een paarse pulp. De most moet over twee maan den ongeveer 3000 flessen Hol- landais Primeur opleveren. „Dat is een wijn van het type Beaujo- lais, jong, zacht van smaak en met 10,5 procent alcohol", ver telt Jook Aartsen. Proeven op hun boerderij in de Zuidbuurt bij Vlaardingen hebben uitgewezen dat dat percentage haalbaar is zonder de wijn 'op te peppen'. Een goedkoop polderwij'ntje wordt het zeker niet, ook al gra zen er koeien op een steenworp afstand van de cave. Jook: „Wij maken een volstrekt eerlijk pro duct Er zitten zelfs wijnsteen- kristallen in". Het wordt voor Holland een pri meur, verzekeren Jook en Loui se, die vorig jaar al met succes experimenteerden met een wijn met hetzelfde karakter. Toen werd de kleine productie groten deels binnenshuis gehouden. Dit keer gaan ze er de markt mee op. De primeur wordt toegevoegd aan hun ïn steeds groter kring gewaardeerde assortiment wij nen, gemaakt van kersen, rabar ber en appels. Riskant is hun aanpak wel, heb- Jook Aartsen (links) en Louise Holland gingen gisteren bloots voets In de perskuip om 4500 kilo druiven tot een paarse pulp te stampen, terwijl Erik van Aken, stagiair van de levensmiddelen- school, de perskuip regelmatig bijvulde. ben de uit Rotterdam afkomstige wijnboerinnen ervaren. Louise: „Je houdt ook wel eens vaten azijn over". Echt rampzalig is dat niet, want de mislukte wiin vindt als natuurazijn verrijkt met kruiden gretigaftrek. Hoewel zij uiteindelijk als iedere rechtgeaarde ondernemer com mercieel succes nastreven, bele ven Jook Aartsen en Louise Hol land veel plezier in hun ambach telijke wijnboerderij. Even op adem komend, meldt Louise vanuit de perskuip: „Wel een heel speciaal gevoel, dit Snap je nou dat sommige mensen veel §eld uitgeven om in modderba- en te liggen? Dit is veel leuker. Het is een soort dauwtrappen, maar dan op harde grond". Rotterdam De Rotterdamse auteur Jan Oudenaarden heeft gistermiddag in boekhandel Van Gennep aan de Oude Binnen weg burgemeester Bram Peper het eerste exemplaar van zijn nieuwe boek' De hort op' ovei - handigd. De bij uitgeverij Luiiingh/Syt- hoff verschenen pocket handelt over allerlei zaken die met Rot terdam te maken hebben en die Oudenaarden tijdens zijn reizen heeft ontdekt Het gaat om cafés, straten, schepen, beelden etcete ra; stuk voor stuk herinneren ze hem aanzijn geboortestad. Jan Oudenaarden schreef eerder een boek over het Rotter damse dialect ('Wat zeggre Az- zie val dan leggie!') en een boek over de woordenschat van de Rotterdammers (De terugkeer van opoe Herfst'). Rotterdam.De directie van het gemeentelijk havenbe drijf is tegenstander geweest van de aanleg van het haven en industriegebied Euro poort. Dat is één van de conclusies uit het proefschrift 'Ruimte voor in dustrie' van Ferry M.M, de Goey. Hij promoveert op 3 okto ber aan de Erasmus Universiteit tot doctor in de maatschappijge schiedenis. Zijn dissertatie-onderzoek naar de industrialisatie van de Rotter damse haven in de periode 1945- 1975 heeft uitgewezen dat de toenmalige havenbedrijf-direc teur ir. Frans Posthuma netplan in 1964 zelfs 'een economisch monstrum' noemde; twee jaar la ter omschreef hij het als 'slecht en dwaas'. De Goey stelt dat de opzet van Europoort— het eerste idee voor dit project stamt uit 1955niets te maken heeft met het succes van de Botlek, want dat succes is er, volgens hem, althans in de beginjaren nooit geweest. Hij schrijft dat de ontwikkeling van het Botlekgebied zeer moeizaam op gang kwam. In 1954 was er zelfs paniek bij de gemeente, omdat er zo kort vóór het ge reedkomen van de eerste terrei nen nog nauwelijks ruimte was verhuurd. Eerst na het leggen van contacten in de Verenigde Staten en het aantrekken van een 'speciale vertegenwoordi ger' kwam de gang er in. Ferry de Goey heeft op basis van nooit eerder geraadpleegde ar chiefstukken van het gemeente lijk havenbedrijf geconstateerd dat er in de loop van de iaren zes tig onder kandidaat-bedrijven streng is geselecteerd omtrent dc verhuur van terrein in Euro poort. Als alle bedrijven zouden zijn toegelaten, dan had de ha ven dne tot vier maal groter moeten zijn geweest, stelt hij Het resultaat van dit selectiebe leid was dat Rotterdam, veel ka pitaal-intensieve industrie kreeg, die grote hoeveelheden grondstoffen verwerkte. Mede daardoor nam de jaarlijkse la dingoverslag snel toe. In 1962 werd Rotterdam wat de aan- en afvoer van goederen betreft de grootste haven ter wereld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1