'De polder gaat dood Konmar wint milieuprijs Fnrie-ade nu een tweedaagse rIIet lijkt hier net een achterbuurt' VLAARDWGS QAGBLAO- SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Helden stapt op bij bibliotheek Kring van Vrienden Polderweggebied gooit handdoek in ring Bewoners PLN zijn wachten beu: uéSSSm QtoSfSsSI 'ét:.- .kjIP? Bassie Adriaan weer even thuis Onderzoek naar criminaliteit in Vlaardingen Beenwond voor bromfietser Van Kleef krijgt eerste Vrouwengids Man in zij gestoken GOEIE FILM VANAVOND? KIJK INDE KRANT. WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 PAGINA 33 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax' 010-4349754. Maassluis Bij de komst naar Maassluis bekeek de midden stand de Konmar met argus ogen, maar twee jaar na dato heeft de Haagse grootgrutter in ieder geval bij het gemeentebe stuur het nodige krediet vero verd. Gisteren kreeg het bedrijf uit handen van wethouder Jan Storm de eerste milieu-aanmoe digingsprijs voor bedrijven uit gereikt. Met die prijs wil de gemeente het lokale bedrijfsleven inspireren tot milieubewust gedrag. Een onafhanklelijke jury onder lei ding van RPF-raadslid Herman van Hoeven bekeek de laatste maanden welk bedrijf bet meest voor de aanmoedigingsprijs in aanmerking kwam. Of Konmar daadwerkelijk het meest milieubewuste bedrijf binnen de Maassluisse stads grenzen is, blijft de vraag, want van de honderden zelfstandigen dingden slechts zeventien be drijven naar de hoofdprijs mee. Tussen onder andere een schil der, enkele bouwers, een steen handelaar en een bakkersbedriji viel de bedrijfsfilosofie van het Haagse filiaalbedrijf het meest in de smaak bij de jury. Naast Van Hoeven beoordeel den Jaap van der Griend van het Milieu Overleg Maassluis en J. van Gulik van de Vereniging Tegen Milieubederf het milieu vriendelijke gedrag van de on dernemers. „Wij zijn zeer gelukkig met de prijs", reageerde bedrijfsleider G A. van Leeuwen van Konmar op de bekendmaking. „In eerste instantie waren we niet eens van plan om aan de wedstrijd mee te doen, maar anderzijds vinden we het belangrijk de mensen erop te wijzen dat er simpele ma nieren zijn om het milieu te spa ren". In het juryrapport wordt de Konmar geroemd voor haar Ini tiatief, al haar verpakkingen en andere afvalstoffen gescheiden aan de vuilophalers aan te bie den. In de supermarkt wordt ge werkt met energiezuinige lam pen. waardoor het bedrijf naast de eigen portemonnee ook de brandstofvoorraad ontziet Verder tracht de Konmar vol gens het juryrapport daadwer kelijk het probleem van rondslingerende boodschappen de karretjes aan te pakken. Het lijkt niet meer dan logisch dat bedrij ven hun eigen rommel oprui men, maardoor het nonchalante gedrag van enkele concurrenten kon het bedrijf met haar aanpak ook in een gunstig daglicht ko men te staan. De bedrijfsleider erkende giste ren dat het milieubeleid van zijn bedrijf ondanks de prijs nog aan merkelijk kan worden verbe terd. „Al onze produkten zijn pvc-vnj verpakt, maar leveran ciers als Unox leveren nog steeds in plastic. Als commercieel be drijf moeten we deze produkten echter wel verkopen. Op deze producenten wordt wel druk uitgeoefend om hun verpakkin gen aan te passen". Samen met de gemeente Maas sluis wil de Konmar op korte ter- b mijn een zogenaamd milieupark naast de winkel in de Konings- hof ontwikkelen. In verschillen- E de bakken moet het winkelend publiek in de toekomst allerlei soorten afval aan de bron kun- nenscheiden. zelfbedieningswarenfcnu De Konmar In Maassluis: prijs voor hel milieubewustzijn van de grootgrutter., Schiedam Twee jaar na het vertrek van Henk Ewoldt zit de Schiedamse bibliotheek opnieuw zon der directeur. Mies van Helden heeft het college van B en W verzocht haar taken per 10 oktober te mogen beëindigen. Een conflict tussen de direc teur en het personeel ligt ten grondslag aan de be- De taken van Van Helden worden tijdelijk overgeno men door J. Schipper, een extern adviseur die in augus tus een rapport opstelde over de situatie bij de bibliotheek Hij concludeerde dat de on derlinge verhoudingen bin nen de bibliotheek ernstig zijn vertroebeld. Tot/I april 1991 krijgt de extern advi seur de tijd om orde op zaken te stellen. Tot die datum be kleedt Schipper de functie van waarnemend directeur. Volgens wethouder Chris Zijdeveld kende de biblio theek de laatste maanden een aantal botsingen tussen de directeur en de medezeg genschapscommissie. „Het boterde niet meer in de inter menselijke verhoudingen. Daarom hebben we in augus tus een rapport over de situa tie laten opstellen. Het be trokken adviesbureau con cludeerde dat de vertroebel de verhoudingen op den duur niet meer tot iets vruchtbaars zouden leiden". Mies van Helden7 volgde twee jaar geleden de gedesil lusioneerde Henk Ewoldt op. De naar Tilburg uitgeweken directeur ergerde zich in hoge mate aan de trage be sluitvorming binnen ""de Schiedamse politiek In weerwil van verschillende beloften kon hij bij zijn ver trek nog steeds niet beschik ken over een nieuw biblio theekgebouw. Zijn opvolgster kreeg de op dracht de uitstraling en het imago van de bibliotheek te verbeteren- Die taakstelling vloeide voort uit een onder zoek, dat de Holland Counte ring Group ten tijde van haar binnenkomst naar de perso nele organisatie had inge steld. Dit bureau concludeer de dat de bibliotheek zich bij na uitsluitend *met beheers zaken bezig hield. Van Hel den kreeg als opdracht de dienstverlening en de uit straling van de boekuitleen te verbeteren. Haar dadendrang leidde vol gens een insider spoedig tot wrijvingen met het perso neel. „In de bibliotheek wil men weinig veranderingen", meent deze persoon. „Deze bedrijfscultuur kwam ook twee jaar al aan het licht, maar mevrouw Van Helden werd over deze zaak niet in gelicht". Het plotselinge vertrek van Van Helden, die de gemeente heeft verzocht haar een an dere baan te geven, volgt kort op het opzienbarende opstappen van Hans Paal man bij het Stedelijk Mu seum. Een verschil is er wel. Vertrok Fa al man m een ru zieachtige sfeer met de poli tiek, Van Helden had met name problemen met haar personeel.„Als je er niet bo venop zit, is het moeilijk oor delen over de onderlinge verhoudingen", meent wet houder Chris Zijdeveld. s van Helden zelf was vanochtend onbereikbaar voor commentaar. Schiedam Bewoners van de Polderweg zijn bedroefd over de ge meente Schiedam. Reeds twee weken nadat de stort van vergiftigde grond tussen de Polder weg en de spoorlijn is be gonnen, drijven de eer ste dode vissen in de sloot. „Dit gebied dreigt uit te groeien tot de ge vaarlijkste en rotste plek van het Rijnmondge bied", stelt bewoner- Ij. W. Kokee onomwon den. Met toestemming van de ge meente Schiedam wordt het ge bied in de 's-Gravenlandsepol- der op dit moment opgespoten met gedeeltelijk - gereinigde grond.' Op de nu nog grazige, groene weiden staat de komende jaren een verdere uitbreiding van het industriegebied gepland. De bewoners, die zich enkele ja ren geleden verenigden in de Vrienden van het Polderwegge bied', plaatsen sterke kantteke ningen bij de opspuitpraktijken. De grond mag gedeeltelijk zijn gereinigd, in het slib bevinden zich volgens hen nog steeds lich te én zware metalen. Misdadig „In wezen is het een misdadige zaak dat deze grond op een niet afgeschermd polderweiland wordt gedumpt", meent bewo ner Kokee. „In de aan de rand van het gebied gegraven sloot drijven nu al grote, dode vissen. De gemeente Schiedam en de andere autoriteiten hebben ge- -woon toestemming gegeven voor deze stort". De kring van Vrienden van het Polderweggebied is het niet eens met de gehanteerde normerin gen voor de vuilstort. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) heeft aan de aan nemer toestemming gegeven voor de stort van grond boven de zogenaamde b-waarde. Deze ge deeltelijk vervuilde grond, die niet in aanmerking komt voor opslag in de slufterdam, is vol gens de gehanteerde milieunor men wel geschikt voor indus triële bebouwing. Naast de DCMR en de gemeente Schiedam zijn ook de directie landbouw, natuur en openlucht recreatie en het hoogheemraad schap Delfland met de opspuï- .ting akkoord gegaan. „De laatste is verantwoordelijk voor het be waken van de kwaliteit van op pervlaktewateren en het tegen gaan van verontreinigingen", meent de bewoner. „De officiële instanties houden gewoon hun ogen gesloten". Zinloos De woede over de stort heeft de Kring overigens niet inspireren tot een actie tegen de gifstort. „Als de verantwoordelijke in stanties niet aan de bel trekken, heeft particuliere actie natuur lijk helemaal geen zin meer", schrijft het bestuur van de kring aan haar leden. „We zouden col lectief kunnen besluiten met het betalen van de verontreinigings- heffingen, maar dat is vechten tegen de bierkaai". De kring beschouwt haar pogin gen om het resterende deel van de historische polder definitief als mislukt Kondigde de ge meente enkele jaren geleden een bescherming van het groene ge bied aan, wordt het gebied mo menteel in hoog tempo opgespo ten met giftig slib. „Nu de polder dood is, moeten we onze kring maar te ruste leggen", stelt het bestuur de leden voor. Maassluis Jazz, vuurwerk en vrouwelijk schoon vor men de belangrijkste ingre diënten van het openingsfes tijn, waarmee de Furie-ade vrijdag van. start gaat. Het in middels traditionele voor proefje van de Furie-ade vormt dit jaar voor het eerst een officiéél onderdeel van het maritieme spektakel, dat de laatste jaren reeds voor zichtig is uitgegroeid tot een tweedaagse. Door de integratie van de vrij dagavond in het officiële pro gramma oogt de activiteitenka lender van de Furie-ade nog dikker dan in andere jaren. Naast een jazzfeest in de onlangs opgeleverde dansschool van Henk Sitton heeft het stichtings bestuur op de eerste avond een groot aantal activiteiten ïn een op het Kerkeüand opgestelde evenemententent geprogram meerd. De activiteiten op vrijdagavond kenden drie jaar geleden een spontane start. Verschillende ei genaren versierden aan de voor- avond van het maritieme feest hun boot met lichtjes. Honder den Maassluizers bewonderden op deze avond het feeërieke schouwspel. Ouverture De grote toeloop inspireerde de organisatie tot een verdere uit bouw van de ouverture. Naast een vuurwerk werd de laatste ja ren ook een lampionoptocht m doorAAD RIETVELD Vlaardingen Het was maar goed dat wethouder Ton van der Steen de men sen in de Professor Rutgers- straat en omgeving kon. be loven dat er iets gedaan wordt aan hun woningen, ook al kon hij nog niet zeg gen wanneer. Anders wa ren zij vast nog bozer ge worden dan zij al waren, toen burgemeester en wet houders' gistermiddag tij dens hun wijkwandeling langskwamen. Zij lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij de trage behandeling van hun klachten toch al spuugzat zijn. Veel meer dan vage be loften 'er begint schot in de zaak te komen' kon den de bewoners van de zo genaamde PLN-woningen echter niet horen uit de mond van de wethouder voor stadsontwikkeling. Dat stelde hen toch weer enigszins teleur. „Wij zijn nu ai tweeëneenhalf jaar aan het praten en er Is nog niks gebeurd. In mei zou het Woningbedrijf met ons komen praten maar dat ging niet door. In september zou er weer ge praat worden maar die maand is ook alweer voorbij. Waarom moet het allemaal zo lang du ren?" De bewoners van Professor Rutgersstraat en omgeving zijn met name ontevreden over ae staat van onderhoud van hun trappenhuizen en over de rub ber vloerbedekking op de gale rijen. Levensgevaarlij k „Het lijkt hier wel een achter buurt", klaagden zij. De rubber vloeren vinden zij levensge vaarlijk. Ten bewijze van die stelling was er onder de klagers een vrouw, die op zo'n vloer was uitgegleden en haar pols gebroken had. Op een aantal plaatsen is het rubber wel weg gehaald, maar daar zitten de lijmresten nog op het beton. „Dat is ook geen gezicht". Vertegenwoordiger Maurits Flapper van het Woningbedrijf kreeg het zwaar te verduren toen hij zei dat een technisch bureau nog met een onderzoek bezig is. „Daar hoeft helemaal geen duur onderzoek voor ge daan te worden. Alle klachten zijn allang bekend. Wij kunnen u precies vertellen wat er aan deze huizen mankeert", zei een boze bewoner. „Dat geld voor het onderzoek kunnen jullie beter aan de huizen besteden" En terwijl een aantal buurtbe woners wethouder Van der Steen en vertegenwoordigers van het Woningbedrijf belaag den, lieten op de achtergrond mopperende mensen merken, dat zij weinig verwachten van de bestuurders en de hoge amb tenaren. „Die lui gaan zich heus niet druk maken over hoe wij hier wonen", zei de een. „Nee, natuurlijk niet", zei de ander, „die zitten toch op ro zen? Die gaan hier heus niet wonen hoor". Ontevreden Burgemeester en wethouders kwamen tijdens hun wande ling meer ontevreden Westwii- kers tegen. In de Johan Mul derstraat bij voorbeeld, waar Vincent Hardeman het ge meentelijke gezelschap bin nenhaalde met klachten over vochtproblemen in zijn huis. Die problemen troffen de wet houders en hun gevolg vooral, omdat de buurt waarin de Mul derstraat ligt nog maar vijfjaar geleden een grote onderhouds beurt heeft gehad. „De problemen zijn alleen maar groter geworden", zei Hardeman. Volgens Dirk Poot van de bewonerscommissie Bothwoningen klagen veel meer bewoner over vochtpro blemen. Zij zouden daar alleen niet graag voor uit komen, om dat zij weinig zin hebben ombij een volgende onderhoudsbeurt opnieuw maanden in de rom mel te zitten. Hardeman is daar niet bang voor. Hij vindt dat de problemen opgelost moeten worden. „Ik kan wel blijven behangen". Poot kondigde aan dat er binnenkort een enquête 2al worden gehouden in de 333 Both-woningen. Vandalisme f Ook huurders van de hobby- -g tuinen in de Indische Buurt j= overlaadden de gemeentebe- stuurders met klachten. De tui- f nen zijn herhaaldelijk het mik- punt van vandalen. „Er zijn stenen door het plastic van mijn kasjes gegooid, m'n ge reedschap is gestolen en een paar jochies zijn aan 't voetbal len geweest met mijn boere- kool. klaagde een tuinder. In andere tuintjes zouden de groenten zijn gestolen of zo- t" SS# *11 ,-e—.„-v.- -9 VtóMSV ii®-. Wethouder Ton van der Steen, omringd door ontevreden be woners van de Professor Rut gersstraat. maar uit de grond geschoffeld. Wethouder Agnes van Arden- ne vond het een heel probleem. Zij wil het graag zo snel moge lijk oplossen, In de begroting van het volgend jaar is een be drag opgenomen voor een hek rond het tuinencomplex aan de Floreslaan. „Als het aan mij ligt beginnen we op I januari met de bouw van dat hek", zei de wethouder voor sport en recre atie. De gemeente zou graag een aantal tuinders van het Moer manterrein een stukje grond aan de Floreslaan aanbieden Maar de wethouder verwacht dat die tuinders alleen zullen toehappen als hun groenten, bloemen en gereedschap er veilig zijn. Vlaardingen N ormaal gespro ken is de Vlaardingse bevolking op de televisie aangewezen om 'hun' Bassie en Adnaan te kun nen zien. Het vermaarde circus duo speelt 20 oktober echter weer eens een thuiswedstrijd. Dan strijken zij voor twee voor stellingen met hun nieuwste Lachspektakelshow neer in de Stadsgehoorzaal. De Vlaarding se broers worden tijdens de twee shows bijgestaan door de gooc hel kam pioen André du Lord, Aanvang om half twee en kwart over vier. Vlaardingen Het ministe rie van Binnenlandse Zaken gaat in Vlaardingen gege vens over criminaliteit ver zamelen. Dat onderzoek maakt deel uit van een groot opgezette enquête, die in to taal in 25 kleine, middelgrote en grote gemeenten in ons land wordt uitgevoerd. Een onderzoeksbureau uit Den Haag zal binnenkort aan een grote groep Vlaardingers telefo nisch vragen voorleggen die be trekking hebben op de mate waarin men zich soms onveilig voelt, de beoordeling van het op treden van de politie en hoe in Vlaardingen met slachtoffers wordt omgegaan, Bovendien wordt gepeild in hoe verre men bereid is aangifte te doen van strafbare feiten. Met die gegevens hoopt het ministe rie inzicht te krijgen in de werk druk van ie politie en de waar dering voor dat werk vanuit de bevolking. Politiekorpsen zou den met die gegevens in de hand hun functioneren kunnen ver beteren, meent het ministerie. De keuze voor Vlaardingen is overigens een toevallige, aldus politiewoordvoerder Leo Siuij- ter. Het ministerie zou proberen door middel van een dwarsdoor snede een globaal beeld te krij gen. Later zou het onderzoek naar onveiligheidsgevoelens en kwaliteit van de politiezorg ook in andere gemeenten moeten worden gehouden en regelmatig worden Herhaald. Schiedam Een 18-jange Schiedammer is gisteravond met een diepe vleeswond aan zijn been in net Schieland2iekenhuis opgenomen. Dat gebeurde nadat hij in de Rembrandtlaan met zijn brom fiets tegen een auto was aangere den. De bestuurder van de auto wilde een park eersteek maken. De bromfietser merkte dat te laat op en klapte achterop de wa gen. het programma opgenomen. De sfeer werd verhoogd door de centrumbewoners, die raassaal een kaarsje plaatsten in het raamkozijn van hun verduister de woning. Volgens het stichtingsbestuur, dat sinds twee jaar onder voor zitterschap staat van Hein Swa- nenburg, biedt de verdere uit bouw van het programma vol doende reden om de officiële openingshandeling van de Fu- ne-ade naar vrijdagavond te verplaatsen. Burgemeester Hans van Es geeft om zeven uur het startsein voor de festiviteiten. Nadat hij de ver lichting van de Furie heeft ont stoken, vaart de naamgever van het feest een ereronde door de haven Voor de eigenaars vormt dit het sein, de verlichting van hun historische vaartuig even eens m te schakelen. "Nadat de lampionoptocht, die vanaf acht uur van het Mackay- plem naar de oude havenkom voert, is ontbonden, richt alle aandacht zich op de havenmon- dmg. Op die plek wordt vanaf het ponton het vuurwerk afge stoken. De organisatoren ver wachten dat het evenement net als voorgaande jaren, duizenden toeschouwers zal trekken. Playmates In de feesttent wordt de bezoe kers een variabel programma voorgezet Naast een modeshow krijgen zij bandartiesten en een Miss Maassluis-ver kiezing voor geschoteld. Potentiële deel neemsters hoeven niet bij voor baat te wanhopen, want de uit Maassluis afkomstige en wereld wijd bekende Playmates Karin en Miriam van Drongelen zien van deelname af. De evenemententent vormt za terdag het toneel van een quiz, waarin deelnemers worden ge test op hun kennis van hun woonplaats. In verschillende kraampjes roepen müieu-orga- nisaties en de gemeente de con sument aan de HelUngkade op tot een milieubewuster gedrag. Spektakelstukken als de roei- wedstnjden, de duikdemonstra- ties en verschillende rondvaart- tochten zijn opnieuw in het pro gramma opgenomen. Ter gele genheid van het 100 jarig be staan van het waterleidingbe drijf bieden de gemeentebedrij ven de bevolking een tentoon stelling aan. Op de slotdag van de Furie-ade gaat het programma om tien uur van start, maar het is de vraag of veel bezoekers van de jazznacht de eerste uren zullen meema ken. Het evenement ra Sitton gaat op vrijdagavond pas om half twaalf van start en duurt tot in de vroege uurtjes. Schiedam Wethouder Hans van Kleef heeft gisteravond de eerste Vrouwengids van Schie dam jn ontvangst genomen. Hij kreeg het informatiebulletin aangeboden in zijn hoedanig heid van wethouder voor eman- cipaticzaken voor aanvang van de film Shame, die in het Film huis werd vertoond. De gids Is samengesteld door de SVO, de stichting Schiedamse Vrouwenemanciaptie Organisa tie. Het boekwerkje biedt een overzicht van wat er in de stad voor vrouwen valt te beleven. Het gaat daarbij om een bunde ling van adressen en telefoon nummers van allerhande instel lingen en clubs: van adviescom missies tot zangkoren. Doel van de Vrouwengids is meer bekendheid te geven aan activiteiten en cursussen die spe ciaal voor vrouwen worden ge organiseerd. Schiedam Een 38-jarige Schiedammer is gisteravond even voor negen uur met een mes in de zij gestoken. Hij moest zich aan zijn verwondingen in het ziekenhuis laten behande len. De steekpartij, die plaats vond in de Overschïessestraat, ■vas het resultaat van een hoog- opgelopen ruzie met een 25-jari- ge stadgenoot Inzet van de vechtpartij was de vraag wie van de twee de meeste rechten had met een vrouw uit te gaan. De vrouw zag voor haar ogen hoe de twee mannen elkaar te lijf gingen. Ook de 38-jarige man liet zich niet onbetuigd. Hij pro beerde zijn rivaal meteen hamer te verwonden en bracht hem een lichte hoofdwond toe.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1