Huur schulden baren zorgen Sloopplan voor flats zaait nodeloos onrust Heksen trekken door de stad TOESTAND IN DE WERELD Weinig liefhebbers voor eerste bokbier VLAARDINGS OABBIAD- SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nep-controleurs Commissie voelt zich gepasseerd Vlaardingen aeeepteert 'boycotplan' VOS blijft VOS Man in buik gestoken Schepen botsen tot tweemaal toe Schade aan auto's door brandende vuurpijlen Meldpunt trekt vooral Verkeerde' klanten Granaat gevonden Mijlpaal Schieland "1 GEITENWEITJE VOOR ZES DIEREN Doorloper dolblij met gang Portemonnee gestolen BFABER jjlawii DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 PAGINA 17- Reqionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Bezoekers van vrouwen ontmoetingscentrum Barrika trekken vanavond, verkleed als heksen, in een de monstratieve tocht door Schiedam. Deze 'heksennacht' wordt door Barrika gehouden uit protest tegen de vele donkere, enge plekken die Schiedam telt. Daardoor voelen veel Schiedamse vrouwen zich 's avonds laat op straat niet veilig. In het verleden heeft Barrika al een keer een inventarisa tie gemaakt van die gevaarlijke plaatsen. De resultaten van dat onderzoek zijn toen aangeboden aan het gemeente bestuur met het verzoek het één en ander te verbeteren. De vrouwen beginnen om half elf aan hun 'wandeling'. Daarvoor verkleden zij zich in het centrum aan de Lange Kerkstraat als heksen. Er zijn daar vanaf acht uurgrimeu- ses aanwezig om de heksen zo echt mogelijk te laten lij ken. VlaardingenWerden ze begin deze week in Schiedam gesigna leerd als zogenaamde ONS'ers die de waterdruk kwamen op meten; nu blijkt dat ook in Vlaardingen lieden met een 'babbeltruc' actief zijn gewor den. Een 87-jarige .bewoonster van de Stationstraat liet niets vermoedend een man binnen die zich bekend maakte als een controleur van het Waterlei dingbedrijf. Terwijl de hoogbe jaarde vrouw hem naar de keu ken leidde, waar de nep-GE- WB'er wat aan de kraan begon de draaien, bleek zijn maat op slinkse %vijze het huis al te heb ben betreden. Pas later ontdekte de bewoonster dat haar bovene- tage was doorzocht. Zij moet drie bankcheques, die in een kast la gen, missen. Schiedam De Schiedamse gemeenteraadsleden Cor Huijken (PvdA) en Marcel Houtkamp (D66) vinden dat het college van B en W snel stappen moet zetten om in Nieuwland de gemoederen te sussen. Volgens hen zijn veel bewoners flink geschrokken van de verhalen dat in het ge bied rond de Van Hogen- dorpstraat wellicht enkele flatgebouwen worden ge sloopt- De onduidelijkheid over wat de gemeente exact van plan is met het gebied waar in totaal tien na oorlogse en nog in redelijke staat verkerende woonblokken staan, begon destijds met een prijs vraag. Schiedam had er wel oren naar een half miljoen gulden in de wacht te slepen. Dat kon als bij de provincie het winnende ont werp zou worden ingediend van een verbeterplan voor een na de oorlog gebouwde woonwijk. De commissieleden hoorden be gin september dat het college een gooi wilde doen naar die prijs. De omgeving van de Van Hogend orpstraat zou ais proef project moeten dienen. Omdat hen werd verzekerd dat het om een vrijblijvend plan ging, nam de commissie die informatie voor kennisgeving aan. Huijken en Houtkamp zijn er in middels niet meer zo gerust op dat het bouwplan inderdaad nog geen concrete status heeft Dat baseren zij op informatie die be woners per brief hebben ontvan gen. Daarin wordt duidelijk over sloop van enkele blokken gespe culeerd. Ongepast De twee raadsleden vinden dat ongepast In schriftelijke vragen aan het college stellen zij dat zo'n verstrekkend beleidsvoorne men eerst met de betrokken raadscommissie had moeten worden doorgesproken. Boven dien zou dan al duidelijk moeten zijn wat de gemeente in het alge meen met Nieuwland van plan is. Gemeentewoordvoerder J an Langstraat verklaarde kortgele den al tegenover deze krant dat het om een ruw plan gaat Tege lijkertijd moest ook hij echter toegeven dat de sloop wel dege lijk als een zwaard van Damo cles boven de flatgebouwen hangt De eenvormige woning bouw in Nieuwland, dat voor ne gentig procent uit flats bestaat wil de gemeente het liefst door breken. Er zouden meerdere woningtypes moeten komen om verpaupering en vergrijzing van de wijk tegen te gaan. Die opvatting sluit aan bii die van het projectteam Nieuwland, waarin ambtenaren en verte genwoordigers van bewoners- vereniging Wonen en Leven in Nieuwland zitten. Aan het concrete verzoek van Huijken en Houtkamp 'de gere zen onrust' weg te nemen, zal de gemeente dan ook moeilijk kun nen voldoen. vervolg van voorpagina Vlaardingen De gemeen teraad van Vlaardingen heeft gisteravond, na de kritische 'kanttekeningen van burge meester Fred van Lier aan het andres van de regering te hebben aangehoord, een af gezwakt anti-apartheidsbe- leid aangenomen. De politiek kwam op 10 januari van dit jaar met een 'boycotvoor- stel'. In een wat magere vorm keerde dit punt nu opnieuw op de agenda terug, omdat men er toen nog niet was uitgekomen. Deze keer had het voorstel de steun van het CDA, dat in mei weer is toegetreden tot het colle ge. Dat verbaasde de VVD, die prin cipieel tegen gemeentelijk be moeienis met het buitenlands beleid bleef. De SP en Groen Links op hun beurt verbaasden zich over de 'ommezwaai' van de PvdA, die in januari zich een groot voorstander toonde van een economisch anti-apartheids- beleid, maar nu met een afge zwakte vorm daarvan akkoord ging- .Andere gemeenten houden hun voorkeursbeleid in stand, ondanks de dreiging dat het mi- •nisterie van binnenlandse zaken zo'n besluit voor schorsing voor- 'draagt", hield Van Kalken de coalitie voor. „Je kunt toch prin cipieel vasthouden aan je eerste ■voorstel". Maar daar voelden de coalitiepartijen niets voor. Zij wilden niet treden buiten de grenzen die het kabinet heeft aangegeven, „Daar hebben wij mee te leven", zei PvdA-voor- man Kees van der Windt. Vlaardingen Hoe heeft een deskundige jury zo'n saaie naam kunnen kiezen voor een nieuwe openbare school voor voortgezet onderwijs in Vlaardingen als VOS. Dat vroeg Martin, den Hol lander (SGP/RPF/GPV) zich gisteravond publiekelijk af. „Hoe kan uit 68 inzendingen voor een prijsvraag zoiets knul ligs naar voren komen", sprak Den Hollander in de gemeente raad. Zijn fractie had een beter plan. De school, die ontstaat-uit een fusie tussen de scholenge meenschappen De Vaart en Pro fessor Casimir, moest maar •Nieuwe Waterweg worden ge doopt. Dat was ook niet erg origi neel, maar in ieder geval beter dan VOS, vond het SGP-raads- lid. t Den Hollander kreeg totaal geen bijval voor zijn voorstel. CDA en VVD vonden de naam VOS ook niet erg ereatief, maar wilden niet gaan morrelen aan het una nieme advies van een jury onder leiding van auteur Chiem van Houweninge, dat ook nog eens was overgenomen door burge meester en wethouders. Wet houder Arij Maarleveld vroeg zich af of de naam SGP/RPF/GPV-fractie nou wel zo gelukkig gekozen was. Of, kortom, die fractie wel recht van spreken had. De raad oordeelde van niet. De VOS (Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap) blijft de VOS. „Dat is een slim beestje, dus dat past wel bij een school, en als afkorting zegt het precies waar het voorstaat", vond SP'er Remi Poppe. „Dusik snap dit ge zeur allemaal niet". De beden ker van de naam krijgt dinsdag uit handen van juryvoorzitter Chiem van Houweninge de prijs die was uitgeloofd: een fiets. Schiedam -Een automobilist heeft gistermiddag om één uur op de parkeerplaats bij winkel centrum Hof van Spaland een 52-jarige Schiedammer met een mes gestoken. Hij stak de man in de buik, nadat zij vermoedelijk over een parkeerplaats onenig heid hadden gekregen. De man kon nadat hii bij de EHBO aan zijn verwondingen was gehol pen, zijn verhaal vertellen bii de j politie. Omdat hij het kenteken van de auto noteerde, denkt de politie de dader snel te kunnen arresteren. Schiedam Het luM de sociale huisbaas Ge meentelijk Woningbe- heer (GWB) van Schie dam nog altijd niet de huurachterstanden tot een aanvaardbaar ni veau terug te brengen. Ondanks het aanstellen van een woonmaat- schappelijk werkster, blijken de schulden van bewoners er nauwelijks minder op te worden. In het GWB-jaarverslag over 1989 geeft directeur Ton Ver does aan dat er wel een geringe verbetering valt te bespeuren in vergelijking met voorgaande ja ren, maar dat de huurachter standen nog niet zijn terugge bracht tot een acceptabel bedrag, Woningbeheer is het afgelopen jaar op een achterstand van 2,6 miljoen gulden'gekomen, In de twee voorgaande jaren was dat al van ruim 3,2 miljoen terugge lopen tot ruim 2,8 miljoen gul den. Daarmee is de schuld ge daald riaar vijf procent van de totale huuropbrengst. Ervoor zorgen dat bewoners aan hun verplichtingen voldoen blijkt een arbeidsintensieve be zigheid. En daar de woonmaat- schappelijk werkster in het ver slagjaar haar tijd moest besteden aan bemiddeling bij woonpro blemen, bleef het vraagstuk van de huurachterstanden voorals nog liggen. Hoewel het GWB in twee jaar de schulden met zes ton'heeft we ten te verminderen, bleek het aantal huurders dat geen kans meer zag op tijd te betalen, wel fors te zijn gestegen. De groep woningwet/premiewoning groeide met maar liefst 750 'nieuwkomers' uit naar ruim 2300 personen met een betalings achterstand. In totaal stonden er vorig jaar 2676 schuldenaren ge registreerd; 231 meer dan vorig jaar. "Voor het overgrote deel geldt dat zij één maand huur achterlopen. Het GWB had met ingang van dit jaar 364 betalingsregelingen met huurders afgesloten die goed worden nageleefd, 243 an dere huurders blijken de afspra ken niet goed na te komen. Vlaardingen Bij aanvaringen op de Nieuwe Maas tussen net vrachtschip Acadia Forest en de tanker Ed-Sky is Vlaardingen gisteren 'door het oog van de naald gekropen'. Ten minste, dat beweert de fractie van Groen Links in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. De schepen, die richting Rotter dam voeren, hadden gisteren tot tweemaal toe een aanvaring: eerst in de buurt van het Delta hotel, daarna voor de ingang van de Tweede Petroleumhaven, be vestigt de Rotterdamse rivierpo litie. Volgens Groen Links hebben de kapiteins of hun loodsen na de eerste aanvaring sleepboothulp geweigerd. De partij vindt dat dit voor de gemeente Vlaardin gen aanleiding moet zijn te plei ten voor striktere regels voor het verkeer in de Rotterdamse ha vens. „Het is onaanvaardbaar dat er ongelukken gebeuren, terwijl aangeboden hulp geweigerd wordt", aldus fractieleider Ar nold van Kalken. Hij meent dat B en W bij de Rotterdamse ha venautoriteiten opheldering moeten vragen over de aanva ringen. Een woordvoerder van de rivierpolitie vertelt dat 'kapi teins zelf uitmaken of ze hulp van een sleepboot willen of niet'. Of de Ed-Sky vol of leeg was en wat de Acadia Forest vervoerde, was vanochtend nog niet be kend. Vlaardingen Sommige raadsleden zagen m burge meester Fred van Lier al een nieuwe mr. G.B. J. Hil- terman, nadat hij in een korte overpeinzing voor aanvang van de gemeente raadsvergadering in Vlaardingen de toestand in de wereld de revue had la ten passeren. Zouden we dat nou elke maand krij gen, vroegen zij zich af. Van Lier riep de Vlaar dingse politici op hun werk in de raad wat te relative ren. „U hebt vast gevolgd wat er in Duitsland is ge beurd", zo ving hij zijn wij ze raad aan. „Wat is daar gebeurd dan", vroeg PvdA'er Leo ten Have quasi onnozel, maar dat hoorde de burgemeester waarschijnlijk niet. De vereniging van de twee Duitslanden, de drastische veranderingen in het Oost blok, de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten er is veel aan de hand in de we reld, wilde Van Lier maar zeggen. „De wereld begint niet bij Vlaardingen en eindigt daar zelfs niet. Mo gelijk kan die gedachte u inspireren bij het denken over uw werk en de schaal daarvan". Het leek alsof de burge meester wilde zeggen: wij bedrijven hier geen we reldpolitiek, dus blaas de zaken niet teveel op. De discussies waren er later op de avond niet minder fel om. Van Lier had nog een ad vies aan de raadsleden, maar dat was wat persoon lijker. Na een schorsing zei hij: „Ik mag u verzoeken uw plaatsen weer in te ne men en bij het snoepen aan uw lijn te denken". Ondanks de tegenvallende belangstelling zorgde de introductie van het nieuwe bokbier voor een goede stemming. Schiedam „Er is vandaag toch geen opening van een politiebureau of zo?", vroeg Henk Post. Voor de feestelij ke presentatie van het bok bier hadden de Schiedamse horeca-ondememers ge meentebestuurders, politie agenten en andere autoritei ten uitgenodigd, maar buiten "VVV-directeur Ruud Pillard viel er gistermiddag van ge meentewege niemand te ont dekken in de angstig stille Korenbeurs. De gedachten van Post, die sa men met vier collega horeea-on- dernemers van de Hoogstraat de historische beurs had afgehuurd, gingen ongetwijfeld terug'naar verleden jaar. Toen beleefde Schiedam ae landelijke primeur van het herfstbïer. Het gehele Schiedamse receptie circuit was toen wél op het fees tje afgekomen. In gezelschap van een groot aantal vertegen woordigers van 's lands grootste brouwerij, die met een boot vol vaten bokbier aan de Lange Ha ven aanmeerde, zorgden zij toen voor een gezellige Happening, Gisteren ging het heel anders. Toen er zelfs een half uur na het aanvankelijke tijdstip amper ie mand kwam opdagen, tapte Pil lard het eerste alcoholische pro- dukt van de gerstoogst van dit jaar in arren moede maar in klei nekring. Ook tijdens het publfeksfeest, dat gisteravond volgde op de of ficiële presentatie, bleef de be langstelling enigzins achter bij de verwachtingen. De naar schatting tweehonderd bezoe kers hadden overigens geen spijt van hun komst. Er werd stevig geswingd op de harde klanken van de Rotterdamse Rhythm Blues van Bring In The Seef. Later op de avond begeleiden zij Dunn &i Packer, een duo dat vooral bekendheid geniet bij de vaste bezoekers van De Pacha, Onbedoeld vormde het bokbier- festival gisteren, een belangrijke testcase voor het gemeentebe stuur. Als er zelfs gisteren geen klachten zijn binnengekomen over de herrie, dan moet het ge bouw vaker te gebruiken rijn voor culturele evenementen. Schiedam De stichting Bran dersfeesten betreurt het dat het knallend slot van de door haar georganiseerde feestweek zon dag niet voor iedereen vreugde vol is verlopen. Bij het afsteken van het vuurwerk vanaf het Stadskantoor zou een vuurpijl brandend op een geparkeerde auto terecht te zijn gekomen. Deze wagen liep lakschade op. Ook andere auto's, die stonden geparkeerd in de Villastraat en de Wattstraat, ondervonden schade van het rondspattend vuur. De stichting heeft de vuur werkfabrikant gevraagd hoe het ongeluk kon gebeuren. Volgens de producent van het siervuurwerk is het vrijwel on mogelijk dat een. vuurpijl bran dend de grond bereikt. Hij kan zich wel een vergelijkbaar geval uit Spanje herinneren. Enkele auto's liepen toen schade op bij een vuurwerkshow. Onderzoek wees uit dat het kruit een reactie was aangegaan in een zeldzaam voorkomende luchtlaag. Bij deze reactie kwam kristalzuur vrij, dat brandplekken achterliet op de auto's,, „Misschien is dat in Schiedam ook het geval", suggereert Ruud Pillard van de Stichting Bran dersfeesten. Als leek verdiept hij zich niet verder in de ingewik kelde materie. „De verzekering moet het maar uitzoeken". De stichting Brandersfeesten heeft een aansprakelijkheidsverzeke ring. Schiedam Het meldpunt voor rassendiscriminatie blijkt vorig jaar op een merkwaardige ma nier zijn doel voorbij te zijn ge schoten. Ondanks een intensieve advertentiecampagne in kran ten en het op grote schaal ver spreiden van folders en stickers zijn er vrijwel geen klachten binnengekomen over rassendis criminatie. Het Instituut Sociale Raadslieden had verwacht na een aanloopperiode van twee vorig jaar haar bestaansrecht te kunnen bewijzen. In 1990 ge beurde echter min of meer het tegendeel, zo blijkt uit het jaar verslag van het instituut. Aller lei Schiedammers wistqn de weg naar het Meldpunt te vinden, maar het waren vooral mensen 'waartegen het Meldpunt een verweer zou moeten rijn'. Die teleurstelling heeft er toe ge leid dat dit jaar wordt bekeken of en zo ja in welke vorm het Meldpunt moet worden voortge zet Daarover zal ondermeer het advies van burgemeester Schee- res worden Ingewonnen. Van de doelstellingen waarover in de voorgaande jaarverslagen werd gerept, is in ieder geval niets be reikt, luidt de teleurstellende conclusie in het verslag. Vlaardingen Op een terreintje aan de Schiedamsedijk in Vlaar dingen hebben werklieden gis teravond een fosformortiergra- naat gevonden. Bij het overslaan van schroot raakte een grijper de granaat. Daardoor kwam vermoedelijk een beetje fosfor vrij. Het gevolg was dat een klein brandje ont stond, dat door de mannen ter plekke zelf en probleemloos kon worden geblust. Het Explosieven Opruimings Commando Koninklijke Land macht (EOCKL), wat voorheen bekend stond als de EOD, werd 'gealarmeerd'. Na overleg werd de granaat in een emmer met zand geplaatsten en veilig ge steld in afwachting van een transport naar het in Cuiemborg gevestigde opruimingscomman do. Schiedam -Een nieuwe mijl paal in de uitvoering van het concentratieplan. Zo noemt de directie van het Schiedamse Schïelandziekenhuis het gereed komen van de verbouwing van de poliklinieken gyneacologie en dermatologie. Algemeen directeur ing. K.G.W. Peters opent morgen die klinie ken, waar voorlopig alle vrou wenartsen en huidartsen van het Schieland hun stek zullen vinden De beide klinieken zijn gevestigd aan de Stadhouders laan. Gyneaeologen en dermatologen blijven daar hun werk doen tot de verhuizingen, die de inrich ting van het ziekenhuis efficiën- ter moeten maken, bijna ten ein de zijn. De naam 't Geitenweitje, die sinds gisteren be hoort bij de kinderboerderij aan de Pucclnistraat in Groenoord, is een gelukkige keuze. Geiten vormen namelijk exact de helft van de populatie op de kin derboerderij. Samen met twee schapen en één ko nijn hebben zij voorlopig een flinke lap grond tot hun beschikking. Maar de buurtbewoners hopen dat het aantal dieren snel weer toeneemt, zodat oude tijden zullen herleven. Het leven op de kinderboerderij werd enkele weken terug wreed verstoord toen de gemeente onaange kondigd alle dieren weghaalde. Als reden werd op gegeven, dat de gemeente moest bezuinigen. De buurt, voor wie de boerderij al bijna een kwart eeuw een sociaal ontmoetingspunt Is, liet het er niet bij zitten en werkte een plan uit om de kinderboerde rij dan maar op eigen kracht voort te zetten. Nadat er voldoende vrijwilligers waren gerecruteerd kon de kinderboerderij gisteren officieel worden heropend. Welke en hoeveel dieren zullen terugkeren, Is nog onduidelijk. Dat is ook afhankelijk van de hoeveel heid werk dat een dier verlangt. Zo zullen er ook In de toekomst bij voorbeeld geen ezels op 't Geiten- weitje te zien zijn. Vlaardingen Dat de lesloka len door een gang te bereiken zijn is voor verreweg de meeste scholen niet meer dan vanzelf sprekend. Maar voor openbare basisschool De Doorloper aan de Van Limburg Slirumstraat in Vlaardinger-Ambacht is zo'n gang morgen de aanleiding voor een feestje. De school heeft het altijd zonder moeten doen. De naam De Doorloper was ui terst passend voor het schoolge bouw in Ambacht Door het ont breken van een gang konden leerlingen en leerkrachten al leen in hun leslokaal komen via de andere lokalen. Al sinds 1984 heeft de schooi pogingen gedaan om aan die hinderlijke overlast een einde te maken. In 1988 gaf het ministerie van onderwijs en wetenschappen toestemming voot een verbouwing en morgen is het zover dat het nieuwe ge bouw feestelijk kan worden geo pend, De Doorloper heeft bij de ver bouwing veel meer gewonnen dan alleen een betere bereik baarheid van alle ruimten. De lokalen zijn groter geworden, er is eindelijk een gemeenschaps ruimte en verder kreeg deschool er een nieuw speellokaal en een computerruimte bij. De Doorlo per heeft bovendien een veel frisser aanzien gekregen. „Leer lingen, ouders en leerkrachten zullen zich hier ongetwijfeld thuisvoelen", verwacht direc teur Wim Meijer, De kinderen vieren het gereed komen van de verbouwing met een gezamenlijk ontbijt, waar aan ook wethouder Arij Maarle veld (onderwijs) zal aanzitten, 's Ochtends doen zij spelletjes, na een gezamenlijke lunch is er 's middags een 'verrassingsvoor stelling', Maarleveld verricht 's avonds de officiële opening van het gebouw. Vanaf kwart voor acht is iedereen in de gele genheid deschool te bezichtigen. Muziekvereniging Voorwaarts luistert de inloopavond op. Schiedam Een 67-jarige Schiedamse is op het moment dat rij bij de halte op de Koe markt in de tram wilde stappen haar portemonnee kwijtgeraakt. Zij vermoedt dat enkele jonge dames, in de leeftijd van rond de' twintig jaar, daarvoor verant-, woordelijk zijn geweest. Eén vrouw blokkeerde de toe-, gang tot de tram waarna direct- een ander achter tegen de Schie-J damse aandrukte. Pas later ont-, dekte de vrouw dat zij haar por-' temonnee met daarin 25 gulden" en en enkele foto's miste. Maimö smeden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1