'Geen behoefte aan Mineral Services' De Dij k dicht het waaigat Swanenburg stapt op bij Furie-ade Rob Hoeke in 't Schooltje Van Aardenne: Vlaardingen heeft toeristische kansen ViAAROINSS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Milieu-wethouder: vervuilers buiten Schiedam houden DODE VARKENS IN DE SLOOT Magische grens nadert Bisschop Bar bij Rozenkransfeest Criminaliteit doet jongerencentrum de das om wonen Man valt van fiets Auto tegen boom Diefstal uit kerk HEKSEN BIJ NACHT EN ONTIJ Sanering duurder Afvalbere hoger dan verwacht Demonstratie digitale kaart VRIJDAG 5 OPCfOBER 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax-010-4349754. i {Schiedam - „De milieu-situ- latïe in Schiedam is 2odanig <dat we bedrijven die het mi lieu nog verder vervuilen, {piet kunnen accepteren. Als {Mineral Services de belasting !van het milieu verhoogt, (vind ik datje ze niet moet toe staan zich hier te vestigen", 'Wethouder Bart de Leede van milieu was duidelijk in zijn ant woord. Aan een bedrijf als MSR heeft Schiedam geen behoefte. ";„De discussie rekt zich niet voor ;niets al jaren uit". Voor het colle gelid is de huidige aantasting Van land, lucht en water de grens. Van nieuwe vervuilers zou geen sprake meer mogen Zijn. „En vervolgens", aldus De 'Leede, „zullen we moeten gaan "kijken naar de bedrijven die er hu al zijn. De overlast moet bij de bron worden aangepakt". De wethouder van Groen Links stak zijn mening gisteravond tij dens een forumdiscussie in Schiedam-Zuid niet onder stoe len of banken. Hoe wenselijk de komst van Mineral Services Rot terdam (MSR) op een steenworp afstand van een woonwijk is? Niet dus. Het tweede forumlid, milieu-ge deputeerde Hans van der Vlist (PvdA) formuleerde zijn uit- sprakemwat vager. „Het is goed voor Schiedam dat op het Wil ton- en Gustoterrein weer be drijven komen. Maar het uit gangspunt geldt dat er geen ver vuiling bij mag komen. Gegeven de weinige bedrijfsgrona die Schiedam heeft, zou eerst kri tisch moeten worden nagegaan wie wel en wie niet is gewenst. Bij MSR heb ik zo mijn twijfels", liet hij voorzichtig toch een an der geluid horen dan zijn partij genoten in de gemeenteraad van de Brandersstad. Bij nader inzien had de aange kondigde directeur Mildenberg van het omstreden bedrijf Mine ral Services zich gisteravond toch maar niet m het hol van de leeuw gewaagd. Hij was trou wens niet de enige die wegbleef (De Leede trad in zijn plaats op). Welgeteld zesden inwoners van de wijk de Gorzen hadden de moeite genomen de forumdis cussie in de Bethel-kapel bij te wonen. „Het milieu leeft echt in de wijk", stelde discussieleider en bestuurslid van de Bewoners vereniging Schiedam-Zuid Kor Kegel bij aanvang cynisch vast. Gezien de protesten tegen de vestiging van de MSR op het in dustriepark Vijfsluizen had een grotere afvaardiging dan één procent van de veertienhonderd leden ongetwijfeld meer indruk gemaakt 4 Het maakte de discussie er niet minder boeiend om, hoewel de weinige betrokkenen de ver houdingen zo nu en dan iets uit het oog verloren. Want op een gegeven moment liepen twee discussies wat verwarrend door elkaar. Wil je echt wat aan het milieu doen, dan zou je vervui lers gewoonweg moeten verbie den: in Zuid-Schiedam, maar ook in Zuid-Amerika. Referendum Maar in doorsnee houden de be woners van de Gorzen zich voor al bezig met de vraa'g of Mineral Services buiten hun wijk moet blijven, In het geval van net Rot terdamse bedrijf betekent een negatief besluit van de gemeente Schiedam, dat het dan simpel weg elders zijn vervuiling zal produceren. „Dan doe je dus niets aan het milieu zelf", hiel den de forumleden hun gehoor voor. Het deze week in de wijk gehou den referendum zal morgen bij de telling uitmonden ifi een door stemmen onderbouwde stand puntbepaling van de Gorzen. Die wïjkraadpleging heeft de be- wonersveremng uitgeschreven, omdat op vergaderingen zelden of nooit iemand verschijnt Onder de zestien aanwezige be woners vonden sommigen dat wethouder Bart de Leede en zim partij hun milieu-kleur bepaald niet waarmaken. „Groen Links heeft nog niet dit voor ons ge daan", klonk het geïrriteerd. Voor de driemansfractie in de raad staat het echter als een paal boven water dat zonder hun standpunt Mineral Services er al lang en breed zou zijn geweest „De discussie duurt niet voor niets al twee jaar", verweerde De Leede zich. Een vrachtauto is gisterochtend na een ongelukkige manoeuvre in de sloot naast de Schiedamse Harreweg beland. De lading, bestaande uit een tiental varkenskadavers, vloog gedeeltelijk uit de laadbak In de sloot. Toen de 57-Jarlge bestuurder rond kwart voor elf met zijn rech tervoorwiel in de berm belandde, gleed hij door dein sloot. Bij deze glij partij ramde de Rotterdammer een lichtmast. Naast de kadavers belandde ook een hoeveelheid dieselolie In de sloot. De brandweer moest eraan te pas komen om de drek uit de sloot te vissen. Later op de dag werd de vrachtauto door twee takelwagens uit het water gevist. De operatie nam vier uur in beslag. Schiedam De magische grens van zeventigduizend in woners zal Schiedam, als het even meezit, nog dit jaar door breken. Dat kan worden afge leid uit de bevolkingscijfers, die door de gemeentesecreta rie tot gisteren zijn bijge werkt. Daaruit blijkt dat het aantal Ingezetenen dit jaar al met 362 is toegenomen. Die gemid delde aanwas van ruim vijf tig bewoners per maand heeft het totaal in begin oktober ge bracht op 69.780 mensen, die rich Schiedammers mogen noemen. Dat is al weer iets minder dan de gegevens die de burgelijke stand pas be kend maakte; toen reikte de telling nog niet verder dan tot eind juli. Omdat de groei van Schiedam met horten en stoten gaat, is het niet duidelijk wanneer de 70.00I)-ste wordt verwacht. „Als de lijn zich voortzet, pas seren we misschien aan het eind van het jaar de grens. Het zal er om hangen. Maar anders wordt het begin 1991", zegt een woordvoerder van de afdeling Burgerzaken. MaassluisHein Swanen burg, de grote animator van de' Furie-ade, treedt binnenkort af als voorzitter van de Stichting Maassluis Maritiem. Swanenburg, die de voorzittershamer drie jaar heeft gehanteerd, gaat om persoonlijke redenen weg. Binnen het stichtingsbestuur wordt zijn vertrek betreurd Onder de bezielende leiding van de praeses wist de Furie- ade haar budget en daarmee het programma de laatste ja ren enorm uit te breiden. Swanenburg, die afkomstig is uit de marketing-wereld, ver hoogde het budget voor de Fu rie-ade reeds in het jaar van zijn aantreden van 27.000 gul- den naar ruim vijftigduizend gulden. Dit jaar werkt de orga nisatie met een bedrag, dat bo ven de zestigduizend gulden ligt De ruimere mogelijkheden komen vooral vanavond tot uiting. Naast het overvolle programma op zaterdag heeft de organisatie voor het eerst een evenemententent op het Kerkeiland gesitueerd. Ver der zijn een jazznight en een door de gemeente georgani seerde milieumarkt voor het eerst in het programma opge nomen. „Na driejaar wordt het tijd om er mee op te houden", stelt de praeses aan de vooravond van de elfde Furie-ade. „Het voor zitterschap kun je beschouwen als een full-time job. Bijna het hele jaar ben ik in de weer met de sponsorwerving en andere organisatïeklussen". Zijn marketingachtergrond bleek Swanenburg de laatste jaren goed van pas te komen bij de sponsorwerving. Be schouwden zijn voorgangers zich m sommige gevallen als 'bedelaars'; de scheidende voorzitter verkocht de Furie- ade als een volwaardig pro- dukt. Bij zijn bezoeken aan het bedrijfsleven appelleerde hij naar zijn zeggen nooit aan lief- dadigheidsgevoelens. Zijn stel regel is, dat hij met de recla me-mogelijkheden op het gro te volksfeest een volwaardige tegenprestatie in de aanbie ding heeft. Tot dusver is nog niet bekend wie de voorzittershamer van de Stichting Maassluis Mari tiem gaat overnemen. „Ik hoop op een jonge, energieke vent", zegt Swanenburg. „Maar het probleem is dat zo'n persoon in de meeste gevallen geen tijd voor deze gigantische klus heeft". Schiedam Bisschop Bhr luis tert zondag in Schiedam het Ro zenkransfeest op in de pas tot ba siliek verheven Singelkerk. De Rotterdamse bisschop zal 's avonds om zes uur met predica- tie, processie en Te Deum voor gaan in het plechtig sluitingslof. De dienst van zondag is speciaal voor de parochie H. Liduina, omdat het Rozenkransfeest het oudste titelfeest is van de kerk. Het Rozenkransfeest wordt 's morgens om half elf ingezet met een feestelijke hoogmis waarbij het heren- en het dameskoor van de kerk zullen zingen. Voor de predicatie komt ook pa ter Mulder naar Schiedam. Hij werkte van 1953 tot 1959 in de Singelparochie. Schiedam Rob Hoeke, de befaamde boogie-woogiepia- nist, treedt morgenavond op in gebouw 't Schooltje van de wijk- en bewonersvereniging Tuindorp. Het concert wordt georganiseerd door Back To Music, de vereniging die regel matig nostalgische concerten m Schiedam op touw zet. In de serie optredens traden tot dusver onder andere The Shoes, Armand en René and The Alligators voor het voet licht. Werden deoptredens tot dusver steevast georganiseerd in café Podium; voor het op treden van Rob Hoeke keert Back to Music terug op de thuisbasis van de meeste le den: Kethel. Het optreden in 't Schooltje aan de Perenlaan begint mor genavond om half negen. Schiedam Enkele weken nadat jongerencentrum Aladdin onder de slopershamer bezweek,' is giste ren ook De Dijk ontruimd. Het centrum aan de Schiedamse Westfrankelandsedijk blijft voor onbe paalde tijd dicht. Aanleiding voor de sluiting zijn de criminele activiteiten die door een groep bezoekers in en vanuit De Dijk worden ondernomen. Het jongerencentrum kwam enkele weken geleden in het nieuws toen in een opslagruimte onder het pand een grote partij wapens werd aangetroffen. Die buit was afkomstig van een serie inbraken in verschillende steden in Nederland. Enige tijd later werd in het ka der van een vanuit het Noord- Brabantse Steenbergen geleid politie-onderzoek een hoeveel heid inmiddels lege kluizen op- gedregd. Die waren op verschil lende plaatsen in Schiedam ge dumpt. Schakel Ook in dat geval liep er volgens hetpolitierechercheteam een di recte lijn naar De Dijk. In cellen in het politiebureau van Steen bergen zitten al geruime tijd en kele jongeren vast „Stuk voor stuk mensen, die elkaar regel matig in De Dijk troffen. Bij ons onderzoek duikt die naam iedere keer weer op. Het is één van de voornaamste schakels in een hele grote zaak", laat een politie woordvoerder weten. Over de exacte omvang van de criminele activiteiten denkt de Steenberg- se politie binnenkort meer bij zonderheden bekend te kunnen maken. Teamleider André Woutersen van het clubhuis aan de Dwars straat waar het jongerenwerk in bescheiden vorm zal worden voortgezet, kan tegen die achter grond dan ook louter begrip op- (ADVERTENTIE) Vorstelijke komfortabele fauteuil PD BuB B3BBB mi nmnracjii Mei een hoge en aangename rcgteuninfl. die perfekie steun biedt aan het gehele lichaam, van top tot leen De besta kwaliteit leer fn verschillende kleuren, instelbaar op uw lichaamsgewicht en verkriigbaar m verschillende zithoogten Waai eens aanen geniet van deze vorstelijke zit' markt 57 vlaardingen 010-4343685 Vlaardingen Een 76-jarige Vlaardinger is gis teren gewond ge raakt toen hij door nog onbekende oorzaak op de Charlotte de Bourbonlaan van zijn fiets viel. Met een ambulan ce is de Vlaardin ger overgebracht naar het Holy-zie- kenhuis, waar bleek dat hij een gebroken linker been heeft opgelo pen. Schiedam Een 22-jarige Schie dammer is de af gelopen nacht op de Churchillweg tegen een boom geknald. De jon geman, die te diep in het glaasje had gekeken, is met een gebroken lin kerbeen en kuit been overge bracht naar Het Sch lelandzieken- huis. Rijdend in de richting van de Laan van Bol'es raakte de Schie dammer op de kaarsrechte weg om half één in een slib. De brokken piloot zat enige tijd bekneld in zijn auto. Het voertuig raakte zwaar be schadigd. brengen voor de sluiting. Vol gens hem was er sprake van uit wassen, „Omdat De Dijk over beperkte mankracht beschikte, was de be heersbaarheid van het centrum m het geding. We hebben de af gelopen tien jaar met wisselend succes gedraaid. Er staan steeds nieuwe groepen jongeren op, die vinden dat net hun centrum is. Met praten los je dat soort con frontaties meestal wel op, maar dit keer werd het wat al te hea vy". Bezegeld Woutersen is er van overtuigd dat de naam van De Dijk nu te zwaar is beschadigd. „Dat raken we nooit meer kwijt", denkt hij. Het college van B en W bezegel de dinsdag tijdens haar weke lijkse vergadersessie het lot van het omstreden centrum. Vorige week was in principe al tot slui ting besloten. Na een gelijklui dend advies, afgelopen vrijdag van de commissie welzijn, oor deelde het college dat er dan ook maar snel moest worden gehan deld. Ben Hakkenbroek van de ge meentelijke afdeling cultuur, sport en jeugdzaken, kan die voortvarendheid billijken. „Het was duidelijk dat een bepaalde groep een monopolie-positie in nam. Andere jongeren werden daardoor beperkt in hun moge lijkheden. Het was daarom beter met een schone lei weer in het clubhuis te beginnen". De jongerenwerker van De Dijk krijgt nu de opdracht te onder zoeken hoe de werksoort eventueel opnieuw in het pand van De Dijknieuw leven kan worden ingeblazen. Een terech te beslissing, meent Woutersen, „De terreur van een kleine groep kan en mag niet beteke nen dat goedwillende jongeren daar de dupe van worden". Op dat punt is er een duidelijke parallel te trekken met de ont wikkelingen bij Aladdin. Ook daar maakte een kleine groep de dienst uit en drukte een nadruk kelijk stempel op de sfeer. De recente ontwikkelingen in het Schiedamse jongerenwerk zijn voor het gemeentebestuur aanleiding op Zeer korte termijn met die werksoort te praten over het toekomstperspectief. „Daar bij zullen jongeren, de club- en buurthuizen en de gemeente moeten vertellen wat ze nu pre cies met het werk aanwillen", vindt Woutersen. Want van één ding is hij overtuigd: „Als we nu niks doen laten we grote groe pen jongeren keihard vallen". Vlaardingen Onbekenden hebben deze week een porte monnee weggenomen uit een kerkgebouw aan de Korhoen- laan. De geldbuidel zat in èen tas, die in de garderobe van het Godshuis was neergelegd. Naast een giropas mist de eige naar een geldbedrag van vijftig gulden Ondanks dat er verschil lende mensen in het gebouw aanwezig waren heeft niemand de dieven opgemerkt Een waag gold in de donkere middeleeuwen als de hert antwoord op de vraag, of een vrouwspersoon behekst was. Had zij een opvallend laag gewicht, dan werd dit gezien als het bewijs voor hekserij. Door gaans belandde de ongelukkige vrouw vervolgens op de brandstapel. Gisteravond bleef het Waaggebouw aan de Schiedamse Lange Kerk straat hermetisch gesloten, waardoor de langstrekkende heksen met een gerust gevoel hun tocht door de Schiedamse binnenstad konden vervolgen. Gelukkig niet alleen om die reden, want de maatschappelijke ontwikke ling heeft niet stilgestaan. De heksentheorte Is reeds eeuwen gelsdan naar de mythologie verwezen. Toch blijft de situatie voor vrouwen voor verbetering vatbaar, menen de vrouwen van ontmoetingscentrum Bar- rika. Een van de problemen vormt de veiligheid van vrouwen op straat Daarom vroegen de als heksen verklede vrouwen gisteravond op ludie ke wijze aandacht voor het thema sociale veiligheid. Ditmaal was het de omgekeerde wereld: de heksen maakten Schiedam 'onveilig'. Het was het sluitstuk van een actie die anderhalve week uit verschillende activi teiten bestond. Onder andere zijn posters in de stad verspreid, waarin het mannelijk deel van de bevolking wordt opgeroepen de vrouwelijke integriteit te respecteren. Schiedam De bodemsanering in de Ridderkerksestraaten om geving gaat veel meer kosten dan aanvankelijk was gedacht. De begroting voor het schoon maken van de door asbestplaten vervuilde grond is inmiddels tot meer dan een miljoen gulden op gelopen Aanvankelijk was aan de gemeenteraad een krediet van 728.000 gulden gevraagd. De forse extra kosten zijn vol gens de dienst gemeentewerken, aan twee factoren te wijten. Tij dens het opruimen van de grond werd meer asbest aangetroffen dan was verwacht. Bovendien nekt een onverwachte tussen tijdse verhoging van de storttar- tieven de gemeente. SchiedamDe berg afval die de resten van groente, fruit en de tuin (GFTj oplevert, is in Schie dam nog hoger dan van tevoren werd ingeschat De reinigings dienst van de Openbare Nutsbe drijven heeft gisteren voor het eerst het GFT apart opgehaald en het is zander meer een be moedigend resultaat geworden. De ONS was er vanuit gegaan dat de deelnemers aan het proef project in de wijk Woudhoek- Noord de eerste dag een slordige drie ton aan groente-, fruit- en tuinafval voor hun deur zouden zetten. Na weging blijken de rei nigers bijna tweemaal zoveel werk te hebben gehad. Vlaardingen Prees Schie dam verleden week haar toe ristische kwaliteiten nog aan op een beurs in Parijs, buur gemeente Vlaardingen blijft met haar promotie-activitei ten dichter bij huis. Op de bo venste verdieping van V B heeft wethouder Agnes van Aardenne vanmiddag de ten toonstelling 'Vlaardingen vernieuwend verder' geo pend. Op de expositie toont de ge meente een breed scala van de activiteiten, die in de haringstad worden aangeboden. Onder het motto 'wonen en recreëren' to nen vanaf vandaag het stadsar chief, de Vrije Academie, de Streekmuziekschool, het Cen traal Punt Woonruimteverde ling, de Stadsgehoorzaal en de streekmuziekschool hun activi teitenprogramma aan de belang stellendebezoeker. Deze activiteiten lijken vooral gencht als service voorde Vlaar- dingers, maar volgens Van Aar denne is de tentoonstelling zeker ook bedoeld voor buitenstaan ders. Hoewei na de jarenlange sloopwoede in het stadshart bij na geen Vlaardinger nog gelooft in de toeristische mogelijkheden van de stad, is Van Aardenne duidelijk optimistischer van aard. „De VVV, de beheerders van de Broekpolder en het recreatie schap laten 2ien dat Vlaardingen zelfs de moeite waard is als va kantiebestemming", sprak zij „Het Vlaardlngse aanbod voor sporten recreatie is bij voorbeeld uniek voorde regio". Van Aardenne vindt de gekozen lokatie voor de expositie niet vreemd. „De ingangen van V D zijn de drukst bezochte punten van het stadscentrum. Een groot gedeelte van de bezoekers is af komstig uit de wijde omgeving. Promotie van Vlaardingen in Vlaardingen is dus heel goed mogelijk' Volgens de wethouder behpeft het toeristische produkt m Vlaardingen wel verdere ont wikkeling, „De VVV gaat bin nenkort fietsen verhuren voor dagrecreanten. Een andere wens die m vervulling moet gaan, is de nieuwe wandelroute van 't Oft naar 't Hoofd', Paradepaardjes op de route worden de aanleg steiger voor historische schepen en de schitterende houten hijs kraan". Van Aardenne maakte van de gelegenheid gebruik sponsors te polsen voor het nieuwe initiatief, dat is ontwikkeld door directeur Frits Loomeijer van het Vissenj- museum. Een modernisering van het winkelcentrum en een verbetering van het womngbe stand passen volgens de wethou der eveneens in de wens, Vlaar dingen weer op te stuwen in de vaart der volkeren. Vlaardingen Men is er in. Vlaardingen al een tijdje zoet mee; het aanpassen van de topo grafische kaart van de stad, AUe informatie moet m een compu tersysteem worden opgenomen. De dienst Gemeentewerken heeft het werkje al zover in kaart, dat zij de eerste resultaten zichtbaar kunnen maken. Het college van B en W, de ge bruikers en de politiek mogen In deze volgorde aanstaande woensdag kennis maken met de digitale topografie van Vlaar dingen. Daar zijn ze dan wel even zoet mee, want de demon stratie plus de toelichtingen op het informatiesysteem zullen tweeëneenhalf uur in beslag ne men. (ADVERTENTIE) Prisma H. v. Kooij showroom EmirJ Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1