Blauwe Brug deels plat Twee j aar wachten op 'Oost-Europa' Nieuwiand rijp voor sociale vernieuwing Reizigers stranden door stroomstoring fmgs&ë&SSsÈ Maassluis wil 'groen' vuil apart ophalen Migranten bedenken eigen onderwijsplan MMililS DAGBLAD SGHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geld voor restauratie Grote Kerk Beheerplan steil enorme ingrepen in vooruitzicht Patiëntenweek op Henry Dunant Versterking opbouwwerk Actie in West wijk tegen Zwanenburg m®§ FABER smeden ililllll Fietster aangereden Provincie komt terug op belofte WATERWEG 3,30 KA V,aarainSen. Tentoon: 0,0-^.3^^ 43S2066. ^505.7—orlredac1iE: 4345,09. Tetefax: 00-^3,BZ5.. DINSDAG 9 OKTOBER 1990 PAGINA 11 Maassluis Het ministerie van WVC heeft subsidie toe gezegd voor de restauratie van de Grote Kerk in Maas sluis. De totale kosten van de restauratie zijn begroot op ongeveer vier miljoen gulden. De exacte bijdrage van Welzijn, volksgezond heid en cultuur wordt dit jaar vastgesteld, Omdat het ministerie maxi maal tachtig procent vap de kosten voor zijn rekening neemt, gaat'de kerkvoogdij aanvullende fondsen wer ven ohder particulieren en bedrijven. Gekozen Is voor de uitgifte van restauratie certificaten. Vooreen tientje heeft men al een 'certificaat voegwerk'. Een 'certificaat flas in lood' kost een kleine onderd gulden. De ge meente Maassluis heeft al een bijdrage toegezegd. Burgemeester Hans van Es geeft zaterdag het startsein voor de fondsenwerving. Tot de 20e oktober houdt de Grote Kerk dagelijks tussen twee uur s middags en tien uur 's avonds open huis. Vanaf 30 oktober is de kerk op het Schanseiland elke dinsdagavond geopend als ontmoetingsplaats. Er wor den dan exposities en lezin gengehouden en muziekuit voeringen gegeven. Maassluis Met aan boord 68 merendeels bejaarde gasten uit het Westland en 49 vrijwilligers is het vakantieschip de J. Henry Dunant van het Rode Kruis gis termorgen vertrokken vanuit de Buitenhaven in Maassluis. De weekboottocht voert de hulp behoevende ouderen uit Vlaar dingen, Maassluis, Westlandse gemeenten en Delft dit keer naar Utrecht, Enkhuizen, Har- lingeti en4Volendam. In diverse gemeenten gaan de,patiënten aan wal en wacht hen een feeste lijk onthaal door de plaatselijke afdeling van hst Rode Kruis. Aan de Willemskade in Rotter dam meert het schip met chro nisch zieken aan boord zaterdag morgen weer af. Volgens coördi natrice A. Moor zijn de deelne mers in alle gevallen mensen die nie„t zelfstandig op vakantie kunnen gaan. De meeste vrijwil ligers zijn verpleegkundigen of ze behoren tot de Rode Kruis 'co lonne'. „Het is voor deze mensen een buitenkans om er eens helemaal uit te zijn. Bovendien ontlast de boottocht ook de achterban, die anders de verzorging van de pa- tiénten op zich nemen", aldus de coördinatrice. Schiedam De opbouwwerkers en bewonersdeskunigen in Schiedam krijgen versterking. Hun werkgever, het IOBS {insti tuut ondersteuning bewoners in stadsvernieu wings wijken), krijgt van de gemeentegeld voor zestig extra uren. In personeel vertaald betekent dat een groei met anderhalve beroepskracht. Burgemeester en wethouders besloten vorige week tot deze uitbreiding. Het IOBS mag zelf bepalen waar de nieuwe krach ten zullen worden ingezet. Wet houder Adri Reijnhout (stads vernieuwing) verwacht dat de bewonersvereniging Sehiedam- Zuid wel als eerste een aanvraag om extra ondersteuning bij het IOBS zal indienen. In De Gorzen staan nog verschillende projec ten op stapel. Waarschijnlijk zal ook Nieuwiand uren claimen. Vlaardingen De Socialistïese Partij gaat inwoners van de Westwïjk mobiliseren tegen de vestiging van transportbedrijf Zwanenburg Vlaardingen BV aan de Trawlerweg. Volgens de SP gaat het bedrijf insecticiden en bestrijdingsmiddelen over slaan. De Trawlerweg. in het in dustrieterrein Het Scheur, ligt op niet al le grote afstand van de Westwjjk. De SP heeft haar steunleden in de wijk opgeroepen actie te voe ren en bezwaarschriften te schrijven tegen het verlenen van een hinderwetvergunning. De gemeenteraadsfractie van de SP heeft er al tweemaal voor ge zorgd dat het voorstel otn grond in Het Scheur uit te geven aan het bedrijf van de agenda werd afgevoerd. Vanavond vindt in het SP-par- tijgebouw aan de Broekweg een actie vergadering plaats. Schiedam De wijk Nieuw iand zal over een jaar of vijf tien niet meer in zijn huidige vorm bestaan. Nieuwiand, nu nog één geheel, wordt opge deeld in buurtjes met elk hun eigen identiteit De wijk, bij de aanleg in de jaren vijftig een toonbeeld van moder ne stedebouw, moet Schiedam na een serie drastische ingrepen voor de tweede maal naam be zorgen; dit keer als voortrekker van de sociale vernieuwing. Nieuwiand staat een grootschali ge stedébouwkundige en sociale opknapbeurt te wachten. Die vernieuwing zal niet ongemerkt aan de huidige bewoners voor bijgaan. Velen zullen moeten verhuizen of berusten in een flinke huurverhoging. Daar staat tegenover dat wooneom- fort en leefmilieu worden opge- pf- knkt b De gemeente vindt het hoog tijd de dreigende verpaupering een 3 j halt toe te roepen. De wijk met j zijn pakweg 7200 woningen is te o j kostbaar om pnjs te geven aan de 'vervalspiraal'. Over een nood- s zakelijke opknapbeurt van 51 Nieuwiand wordt al jaren ge praat De schaal waarop dat moet gebeuren werd gisteren voor het eerst duidelijk, toen wethouder Adri Reijnhout (stadsvernieuwing) de inhoud van het Beheerplan Nieuwiand bekend maakte. Ingrijpend Dat plan, waaraan anderhalf jaar is gewerkt door een project team bestaande uit ambtenaren E.» A3 dat doel te bereiken stelt het be heerplan zaken in het vooruit zicht als de sloop van complete flatblokken, sloop van schoolge bouwen, sluiting van winkels op de ene plaats en concentratie van zaken op een andere plaats, herverkaveling van het groen, een nieuw huisvestingsbeleid en nieuwbouw-, verbouw-, renova tie- en aanpassingsprojeclen in de woningsector. Actieplan Tegelijk met deze technische in grepen wordt een sociaal actie plan uitgevoerd. Ër worden scholings- en werkgelegenheid sprojecten opgezet, het sociaal- cultureel werk wordt opgepoetst en de wijk krijgt een eigen soci aal coördinator. Over de totale kosten valt vol gens wethouder Reijnhout voor- lopig geen zinnig woord te zeg gen. Waarschijnlijk lopen ze in de honderden miljoenen. Hoe Schiedam dat geld bii elkaar moet sprokkelen is onauidelïjk. Schiedam dat bij elkaar en Nieuwl anders (bewoners, middenstanders, sociaal-cultu reel vyerkers), stelt een onge kend ingrijpende, langdurige en kostbare operatie in het vooruit zicht. Het projectteam is het met de ge meente eens dat lapmiddelen ontoereikend zijn. Nieuwiand moet in z'n geheel op de helling, wil Schiedam in de toekomst niet voor enorme problemen ko men te staan. Het imago van de wijk holt achteruit. De eenvor migheid van de woningvoorraad (portiekflats) en de betrekkelijk lage huurprijzen trekken een ca tegorie inwoners aan met lage koopkracht: jongeren, migran ten, uitkeringstrekkers- Dat mist zijn uitwerking niet op voorzie ningen als winkels en scholen. Behalve de wijk, dreigen ook de kansarme bewoners zelf er on- Het vandalisme tiert welig in Nieuwiand. Om de wijk weer leef baar te maken wil de gemeente de bewoners meer bij de buurt betrekken. derdoor te gaan. Een grotere verscheidenheid aan woningtypen en inwoners, vooral die met hogere inkomens, is voorwaarde nummer één. Om De bestaande contingenterings regeling is volstrekt onvoldoen de en het stadsvernieuwings fonds schiet schromelijk tekort. De stad zal hoe dan ook zelf een forse bijdrage moeten leveren. Reijnhout verwacht meer finan ciële armslag in 1992, als de rijks overheid een andere sleutelver- deïing voor de stadsvernieuwing gaat toepassen. Het geld is overi gens niet zijn eerste zorg: „Eerst moet de politiek zich uitspreken over de uitgangspunten van het beheerplan. Geeft de gemeente raad het groene licht, dan kun nen we aan het hoofdstuk finan ciën beginnen". Maassluis De gemeente Maassluis wil een'proef be ginnen met het apart inzame len van groente-, fruit- en tuinafval, het zogenoemde GFT-vuil, Als de gemeente raad met het voorstel ak koord gaat, krijgen 950 gezin nen in de Dijkpolder volgend jaar de beschikking over een apart inzamel vat. Wethouder Jan Storm (milieu) verdedigt het voorstel volgende maand In de raadscommissie. Voor de proef denkt Storm 120.000 gulden nodig te hebben. Dat geld wil hij onttrekken aan de voor het milieubeleid getrof fen reserveringen. Met de proef haakt Maassluis in op de provinciale doelstelling, die er op ïs gericht het huishou delijk afvalaanbod in Zuid-Hol land op termijn met veertig pro cent te verminderen. Uit bere keningen blijkt, dat het GFT-af- val vijfendertig procent van de totale afvalstroom uitmaakt. Ervaringen in andere steden hebben overigens geleerd dat het maximaal haalbare inzamel- resultaat de eerste jaren niet wordt gehaald. In Delft, waar het apart inzamelen van orga nisch afval al drie jaar gebeurt, wordtin de deelnemende wijken gemiddeld veertien procent van het GFT-afval apart aan de vuil nisophaal aangeboden. De eerste doelstelling isdit resul taat in Maassluis te evenaren. Mocht dit lukken, dan verdient de gemeente al in het eerste jaar een deel van de investeringen terug. Doordat het aanleveren van een ton GFT-afval een be sparing van zestig gulden ople vert, denkt Jan Storm volgend jaar negenduizend gulden goed koper uit te zijn. Het inzamelen van het afval wil de gemeente in eerste instantie overlaten aan een particuliere vuilnisophaal. Door de beperkte reikwijdte van de proef loont het volgens de gemeente nog niet de moeite om zelf een speciale vuil niswagen aan te schaffen. De Dijkpolder is uitgekozen, om dat de opbouw van deze wijk sterk lijkt op de woningvooraad in de gehele gemeente. Naast zestig procent laagbouwwonin- gen bestaat de wijk voor veertig procent uit flats. Na het beëindi gen van de proef kan hierdoor op basis van de opgedane erva ringen een representatief beeld voor de gehele gemeente wor den gevormd. De bewoners van de Dijkpolder moeten door middel van een voorlichtingsprogramma warm worden gemaakt voor de proef. De zorg voor het milieu is het be langrijkste argument, dat de ge meente in de strijd wil werpen. In milieukringen maakt men zich de laatste jaren in toene mende mate zorgen om de enor me stijging van het afvalaanbod. Het composteren van het organi sche afval wordt als de belang rijkste mogelijkheid gezien om dit milieuprobleem te beperken. Hoewel het apart inzamelen tot hogere kosten leidt, ziet de ge meente af van een verdere ver hoging van de reinigingsrech ten. Jan Storm wil de kosten be strijden uit het milieufonds. IV Schiedam Honderden tramreizigers hebben gisteren, in de avond- spits overlast ondervonden van een stroomstoring in een elektrici teitsstation op de Burgemeester van Haarenlaan. Tussen het Marco- mplein in Rotterdam en de Prinses Beatrixlaan was het tramverkeer van lijn 1 enkele uren gestremd. Met drie inderhaast ingezette bussen trachtte de RET de overlast voor de passagiers te beperken. De voertuigen konden de grote reizi- gersstroom echter nauwelijks aan. Ook lijn 6, een andere tramver- bmding tussen Rotterdam en het Stadserf, kon de Schiedamse eind bestemming niet bereiken. De stroomstoring ontstond gistermiddag om vijf voor half vijf, Op Gestrande tramreizigers moesten gisteren dringen om een plaatsje in de pendelbus te bemachtigen, dat moment kwamen alle in Schiedam rijdende trams tot stilstand. In eerste instantie pikten de pendelbussen de gestrande reizigers op. Even later werden de bussen ingezet om de vergeefs bij de tramhalte wachtende passagiers op te pikken. De stroomstoring was om tien minuten voor zeven verholpen. Het duurde echter nog tot acht uur voordat de dienstregeling de dagelijk se routine had hervonden. Gevelkachel XG-30-TK CAILEHBURGSTRAAT 80 VtAAHDINGtH - TEL 010 «3«3Q96 Schiedam Een 22-jarige Schiedamse is gistermorgen naar het Sehielandziekenhuis gebracht na een verkeersonge luk op de Koemarkt. De vrouw werd daar omstreeks kwart over acht van haar fiets gereden door een auto. De bestuurder hield vol dat hij door een groen licht was gereden. De fietster liep on bekend letsel op. Schiedam Oost-Europa zit in de lift Zelfs op gemeente lijk niveau lijkt men geen ge noeg te krijgen van het voor malige Oostblok. Voor het opstellen van 2oiets simpels als de tentoonstelling 'C-^t-Europa, dat zoeken we op' moest de gemeente Schiedam twee jaar in de wachtkamer plaatsnemen. Het lange .wachten van de gemeente werd gisteren in het bibliotheekfiliaal in De Blauwe Brug beloond. Daar opende burgemeester Rei- nier Seheeres de tentoonstelling, die in 1987 door het Interkerke lijk Vredesberaad is opgezet. De tentoonstelling, die nog tot 19 oktober is te zien, is ingericht als een fictief dorp. Elk onderdeel stelt een gebouw voor (kerk, school, fabriek) en verwijst naar één van de thema's. Op de ten toonstelling komen zaken als economie, handel, media, onder wijs, vrouwen, vakbeweging en milieu aan bod. In zijn openingsspeech memo reerde Seheeres de snelle ont wikkelingen in Oost-Europa aan de hand van de tentoonstelling. „Die gaan zo snel, dat het vol strekt onmogelijk ïs actueel te blijven. In de afgelopen driejaar is er wel het nodige aangepast, maar geheel kloppend is een deel van de informatie niet Op de tentoonstellling kan de bezoeker een aantal ideeën op doen om met burgers in ver schillende Oost-Europese lan den in contact te treden. Toeris me biedt de westerling volgens de geboden informatie een uitge lezen mogelijkheid om bij voor beeld met Hongaren en Bulga ren in contact te treden. „Voor de meeste landen is wel een visum benodigd. Verder dient de bezoeker een mini mumbedrag aan geld te wisse len", waarschuwt de tekst Door het liberale klimaat behoren deze beperkingen in ieder geval in landen als Polen, Hongarije en Tqecho-Slowakije geheel of ge deeltelijk tot het verleden Naast het toerisme biedt de ten toonstelling een overzicht van de contacten, die tussen scholie ren en leeftijdgenoten in ver schillende landen bestaan. Ook Schiedamse kinderen hebben ondertussen kennisgemaakt met scholieren uit het Oostblok. De leerlingen van basisschool De Ouverture ontvingen bezoek uit het Poolse Brodmca en reisden vervolgens zelf naar de stad, die zich in de omgeving van-War schau bevindt. „Als lokale overheid hebben we gelukkig meer mogelijkheden tot contacten met het buiten land", vertelde de burgemeester. „In Den Haag heeft men door dat een lokaal vrede- en veilig heidsbeleid het rijk niet in de welen hoeft te rijden" Zelf wil de gemeente Schiedam met Oost-Europa in de slag door het aangaan van een steden band, Dit oude plan blaast de ge meente Schiedam mogelijk vol- fende maand nieuw leven in tij- ens de partnerstedenconferen- tie, die in november in Schiedam wordt gehouden. De BranderS- stad ontvangt bij die gelegenheid zes delegaties uit verschillende Europese landen. Vlaardingen De pro vincie heeft woordbreuk gepleegd, De Vlaardïrigse milieuambtenaar Aad van der Steen wil die be laden zin niet in de mond nemen, maar de conclu sie uit zijn woorden k duidelijk. Vorig jaar beloofde de pro vincie het plan voor een tweede afvalberging In re creatiegebied Lickebaert te schrappen. Uit een onlangs verschenen studie Bergings locaties- Afvalstoffen blijkt dat Liekebae. t-Noord, zoals de geplande vuilnisberg wordt genoemd, helemaal niet is geschrapt. „Die blijft als een zwaard van Damo cles boven ons hoofd han gen", zegt Van der Steen. Van der Steen zat bij het ge sprek tussen de toenmalige milieuwethouder Bas Gou- driaan en gedeputeerde Hans van der Vlist. Hij maakte het verslag van het gesprek en noteerde de be lofte van Van der Vlist de tweede afvalberging Licke baert van de lijst te schrap pen. Dat verslag werd opge stuurd naar de provincie en die maakte geen bezwaar. Het zag er toen, in de zomer van het vorige jaar, nog naar uit dat Vlaardingen mede werking zou verlenen aan de aanleg van de afvalber- fing Lickebaert-Zuid. nmiddels echter verzet de gemeente zich tegen de af valberging Lickébaert- Zuid. Het volstorten van die berging zou recreatie in het gebied tot in lengte van ja ren onmogelijk maken en. de effecten op het milieu zou den niet- duidelijk zijn. Vlaardingen heeft bij de -Kroon beroep aangetekend tegen het provinciale plan. Chantage De locatie Liekebaert- Noord is nu in de studie op genomen als alternatief voor de berging Lickebacrt- Zuid. „Dat heeft ons onaan genaam getroffen", schrij ven burgemeester en wet houders in een brief aan provinciale staten. Van der Steen zegt: „Chantage is een te groot woord. Het lijkt erop dat de provincie ons op deze manier duidelijk wil maken hoe belangrijk de afvalber- fing Lickebaert-Zuid voor aar is". Dat de afvalberging 'Noord' zou doorgaan als de gemeen te de strijd tegen 'Zuid' wint lijkt burgemeester en wet houders niet erg waarschijn lijk. Lickebaert-Noord ligt dichter bij de bebouwde kom van Vlaardingen dan Lickebaert-Zuid. „De voor namelijk milieu-hygiëni sche bezwaren tegen de lo catie-Zuid gelden in verhe vigde mate vor de locatie- Noord". Schiedam Wijkcentrum de Blauwe Brug in Schiedam- Noord gaat voor een deel plat. De activitdtencomrhissie beëindigt haar werk aan het einde van dit jaar. In 1991 staan er in de Blauwe Brug geen mensen van de commissie meer achter de balie en behoren cursussen en bingo-dansants tot het verleden. De commissie is het absoluut on eens met de reorganisatieplan nen van de gemeente. „Er wordt bij die reorganisatie niet naar ons geluisterd", zegt vice-voorzitter Maarten van Heest van de activiteitencom missie. „De gemeente heeft het plaatje al rond". Schiedam wil dat drie gebruikers van de Blau we Brug de stichting samenle vingsopbouw, de peuterspeel zaal en de commissiesamen gaan in een beheersstichting. Die moet een verbouwmgsplan maken en voortaan het beleid van het wijkcentrum bepalen. De actïviteitencommissie, die kort na het openen van de Blau we Brug werd opgericht, heeft geen behoefte aan een reorgani satie. „Wij voelen niets voor ver anderingen", zegt Van Heest „Onze activiteiten draaien goed". De commissie heeft geen zin met een twintigtal vrijwilli gers ook nog eens het beheer en de exploitatie van het centrum te gaan doen. „Wij zijn. mensen met een baan, die daarnaast vrijwilli gerswerk doen". De activiteitencommissie heeft zich teruggetrokken uit de werkgroep, die de reorganisatie van de Blauwe Brug voorbe reidt. Die werkgroep is een keer bijeen geweest. Van Heest: „Wij hebben bij voorbaat gezegd, dat we niet voor veranderingen voe len, maar de gemeente wil niet luisteren. Dus werd het tijd om onze tanden te laten zien. Er was geen andere weg meer". Van Heest betreurt het opheffen van de commissie, maar denkt niet dat dat besluit nog ongedaan gemaakt zal worden. „Het staat vast. Zelfs als de gemeente terug zou komen op de reorganisatie plannen, wat wel heel onwaar schijnlijk is, zouden wij nog eens flink moeten nadenken of wij ons werk hervatten". De gemeente wacht vooralsnog gewoon de volgende vergade ring van de werkgroep af. Ben Hakkenbroek, chef van de afde ling cultuur, sport en jongeren werk van de gemeente, heeft weinig vriendelijke woorden over voorde actie van de activi- teitencommissie. „Die vindt kennelijk dat ze onvoldoende aan haar trekken komt. Dat is inherent aan dit soort werk. De eigen belangen staan vaak op de voorgrond". Vlaardingen De positie van het onderwijs voor kinderen van etnische minderheden is de laat ste tijd met name in "Vlaardingen in het geding geweest. Buiten landse ouders kwamen enkele malen met de politiek in aanva ring, omdat zij zich bij de dicussie over de toekomst het onderwijs in eigen taal en cultuur (OETC) niet serieus genomen voelden. Voor de StiMOR, de pas opge richte Stichting Migranten Ou der Raad, is dit aanleiding om aanstaande zondagmiddag in De Lijndraaijer een manifestatie op poten te zetten. Thema van de discussie is 'Migrantenkinderen en hun onderwijs in Vlaardin gen'. Knelpunt is het feit dat een groep Turkse en Marokkaanse kinderen geen Nederlands spreekt zich soms zelf alleen in het Berbers verstaanbaar kan maken of al een stuk ouder zijn wanneer zij in Nederland komen of door ae taal- en cul tuurverschillen problemen op school en thuis kunnen ontstaan. Op velerlei wijze wordt er in den lande ingespeeld op deze knel punten, bij voorbeeld door twee talige klassen. Twee weken geleden kwam de StiMOR van de grond. Het is een bundeling van de Turkse Ouder Raad, de Werkgroep Marok kaanse Ouders, oudera uït de Palestijnse Arbeidersvereniging en de initiatiefgroep 'Extra aan dacht voor migrantenkinderen'. In overleg hebben deze groepen een eensgezind eisenpakket op gesteld, dat zij naast de statu ten van de gloednieuwe stich ting zondag zullen presente ren. Later op de middag krijgt de ■Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne (minderhedenbe leid) het plan van aanpak aange boden. Op de manifestatie in De Lijn draaijer zullen een viertal spre kers een betoog houden over de beste vorm van onderwijs aan migrantenkinderen. Onder an deren onderwijsinspecteur Oz- güzul, directeur Van der Hou wen van basisschool Erasmus en opbouwwerker Herders van het Stedelijk Instituut voor Samen levingsopbouw (Siso) zuilen hun licht over het onderwerp laten schijnen. SLAGERIJ SPEELMAN te Vlaardingen vraagt voor spoedige indiensttreding: JONGE ENTHOUSIASTE SLAGER Enige jaren praktijkervaring is noodzaketijk. SVO-vakdiploma strekt tot aanbeveling, ook hebben wij plaat3 voor een LEERLING VERKOOPSTER 17-19 jaar Voor inlichtingen of een persoonlijke afspraak kunt u kon takt opnemer met dhr. j. van Wezel, tel. 010-4342302 (alleen overdag).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1