Fortuna VI wil geen 'tussenpaus' Huiswerkklas als 'succesformule' WflïtBWS NAPRATEN MET 'Qua voetbal hoort TSB niet in de RVB thuis' WIK moet aan systeem wennen Wïelerzege voor Nederloff en Van der Meiden SPORTAGENDA Martens: 'Laatste twee jaar geen leerling naar het lbo' Rotterdams Nieuwsblad flj dinsdag fl -4 9 oktober 1990! I WATERWEG Kinderboekenweek Omdat de kinderboekenweek dit jaar haar 25ste editie beleeft, is het aantal activiteiten dit jaar bedui dend uitgebreid. Die worden gehouden in het ge meentemuseum, Koningshoek, Koningshof en de openbare bibliotheek voor zover het Maassluis be treft. In schiedam zijn de activiteiten geconeenteerd in de Blauwe Brug aan hetBaehplein. In het museum is van 10 tot 20 oktober de expositie De Boekenwurm te zien. In Koningshoek wordt een raadwedstnjd gehouden. In tien etalages komen even zoveel boekfiguren te staan. Aan de hand van bijbehorende letters moet een woord worden gera den. In Koningshof wordt woensdag 17 oktober een te kenmiddag gehouden. Daaraan wordt meegewerkt door The Tjong King (schrijver en illustrator van kinderboeken) en Simone Schnell (schrijfster van kinderboeken). De kinderboekenweek wordt 20 oktober afgesloten met een verkleedwedstrijd. Dan kunnen kinderen zich in winkelcentrum Koningshoek ook laten schminken. Vervolgens gaan de kinderen in op tocht naar de bibliotheek waar wethouder Liesbeth Snoeck prijzen uitreikt en het startsein geeft voor een boekenbal Het feest in Schiedam duurt slechts een middag. Maar in de Blauwe Brug wordt het toch anders dan in de voorgaande jaren. Bij het zilveren jubilieum wordt in plaats van het slotfeest de opening van de kinderboekenweek morgen luister bijgezet. Twee schrijvers van jeugdliteratuur, Leonie Kooiker (o.a. 'Het malle ding van Bobbïstiek') en Jorge Bolle (van 'De Dierenambulance'), zullen daarbij vanaf twee uur aanwezig om een stukje uit eigen werk voor te lezen. Vervolgens wordt de middag verluchtigd met een optreden van het jazzballet en tapdance van dansle rares Miranda van oorschot, is er een schmmck- en knutselfestijn, is er een quiz en kunnen de bezoeker- ij es naar videofilms kijken. SCHIEDAM Engels bezoek Tien Engelse meisjes van rond twintig jaar zijn deze week te gast in Schiedam. De meisjes, afkomstig uit de Zuid-Engelse havenstad Southampton, zijn uit genodigd door het jongerenwerk van Kluphuis Oost en wijkcentrum De Erker. Hun bezoek vindt plaats in het kader van een internationale jongerenuitwis- seling, waarbij het de bedoeling is jeugdigen te laten kennismaken met de verscheidenheid aan culturen in Europa. De Engelse meisjes worden gehuisvest bij Schiedamse leeftijdgenoten. Begin volgend jaar brengen de Schiedammers een tegenbezoek aan En geland. Tijdens hun bezoek aan Schiedam brengen de brit- ten onder meer bezoeken aan de molens, het Stede lijk museum, leer-werk-project No Problem, vrou- weneentrum Barrika en de Turkse moskee. Alleenstaanden Alleenstaanden worden tegenwoordig niet meer vergeten. In speciale groepen kunnen zij bij elkaar komen. Ditmaal worden alleenstaande ouders door de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam het op de woensdagochtend samen gezellig te maken. In tien sessies kunnen de deelnemers erachter ko men dat hun problemen zich niet alleen bij henzelf voor doen, maar dat anderen voor exact dezelfde vraagstukken komen te staan. De eerste bijeenkomst is op woensdag 24 oktober. Wilna Terwindt of Marja van den Broek (4731033) kunnen desgewenst meer over de 'alleenstaande cursus' vertellen. Harwich Het harmonieorkest Wilton-Fijenoord geeft zater dagavond 27 oktober een eenmalig optreden in het Engelse Harwich. Dat heeit.het orkest te danken aan de scheepswerf waaraan hun naam is ontleend. Wilton biedt hen in verband met het 65-jang be staan van de harmonie een mini-concertreis aan. De overtocht wordt door Wilton samen met Stena June betaald, Het orkest vertrekt zaterdag en reist zondag al weer terug. Belangstellenden kunnen de reis tegen sterk gereduceerd tarief meemaken. Zij kunnen bellen met W.C Wouters, telefoon 4748562. IVLAARDINGEN Schuldenlanden De schuldenlast van de Derde Wereldlanden is het onderwerp van een tentoonstelling die deze maand te zien is in de Wereldwinkel aan de Hoogstraat De expositie, 'Wie betaalt de rekening?', poogt een ant woord te geven op de vragen; hoe ontstond de schul denlast waarom kunnen Derde Wereldlanden die schuld niet afbetalen en wat kunnen banken en con sumenten eraan doen? Met de expositie besteedt de Wereldwinkel aan dacht aan de jaarlijkse actieweek Honger hoeft niet. Andere activiteiten in deze week zijn een informa tiebijeenkomst op woensdagavond in de Wereld winkel, die begint om acht uur, en een symbolische actie in de binnenstad, waarmee de medewerkers van de winkel de houding van de banken ten op zichte vari schuldenlanden aan de kaak wil stellen. Maaltijden De stichting Raad voor het Ouderenwerk doet veel, maar kan het niet altijd alleen af. Bij de maaltijkd- verstrekking bij voorbeeld zouden een paar extra handen niet onwelkom zijn. Tussen elf en één uur worden ouderen doordeweeks van een maaltijd voorzien. Voorlichtingsmedewerker René van Hulst van de raad zoekt vrijwilligers die het eten zouden willen rondbrengen. Voor informatie kan contact met de stichting worden opgenomen: 4601500. Vakantiepret Het Kolpabad en de Bouwspeelplaats hebben in de herfstvakantie speciale activiteiten. Het zwembad stopt vanaf volgende week maandag (15 oktober) extra vrijzwem-uren in het programma. Dan kan er voor slechts een gulden baantjes worden getrokken. Hét speciale herfstvakantie-programma is bij de kassa of telefonisch (4345166) te verkrijgen. Ook worden er hindernïswedstrijden gehouden. In de Bouwspeelplaats is er in de vakantieweek elke dag een ander thema (naast de dagelijks terugkeren de activiteiten als sport en spel). Textielverven, ver ven op het thema herfst, papier verwerken en kra- lendeeoraties maken en film zijn. de dingen die de! jeugd van zes tot twaalf jaar nabij de kinderboerderij in hetHoly-park dan kunnen doen. En daarna is het een hele tijd afgelopen. De Bouwspeelplaats opent haar deuren pas weer tijdens het voorjaar. j^CHÏËDAM j |VLAARDÏNGË)Ti woendag 10 oktober dinsdag 9 oktober Warawara, verhaal over afscheidsconcert Druk- de spin Anansl, gespeeid werk, Stadsgehoorzaal, door Jeugdtheater Pruim, 20.15 uur. P assageth eater,l4.00uur. don derdag 11 okto be r lunchconcert Aad Zouten- donderdag 11 oktober dijk In de Grote Kerk, 12.45 najaarsmodeshow spe- uur. cJaal voor 55+vrouwan, dienstencentrum De Woud- i MA ACCl I HC hook, van 10.00 tot 12.00 I 'VIMMOOLUIO lezing Sonla Bos over 'sa- donderdag 11 oktober menwerking mens en hoger fllrn Steel magnolias, leven', wijkcentrum Nieuw- Sehuurkerktheater, 14.00 land, 20.00 uur. en 30.30 uur. Combo Inez Timmer, vo- schrijfavond Amnesty ln- cale jazz In theatercafé de tematlonal in de Immanuei- Tender, 21.30 uur. kerk, 19,30 uur. JAM VAN OER LAAN (31) v«rd«ügd« elf seizoenen bij Afphen** Boy», AGOW, dorr, HP3V, E*c»!»lor*20 «r> Exceliior Mee»»luf» het doel, meer koom lemlott» voor een loopbaan al* voetbaltrainer. Na twee jaar «J» jeugd trainer -en coördinator bij Exceltlof'20 actiet te zijn ge wee«t, «tartte hij bi) hal VtaardJngae TS8, dat vorig «elzoen on- derlelding van trainer Ger Robbemond afgleed naar de hoofdkla»»e van de RVB, z'n loopbaan «la zelfstandig oe- fenmeetter. Dat hel er In de afdeling vrij hard aan toe kan gaan, merkte de Vlaardlngae wijkagent zaterdag in de Ihultweditrijd tegen 8C Botlek, die door de ge«ien met 4-1 werd gewon nen. doorSANDER SONNEMANS met de spelersgroep nog wel even op terug kom Afgezien van het resultaat was Maar voor de rest gaat alles hef geen prettige wedstrijd. goed... ,,Echt gezellig was het niet. De „Het was een incident, waaruit manier waarop Botlek voetbal- hoe dan ook lering moet wor de, zorgde er duidelijk voor dat den getrokken. Ik Ben druk be de boel zou escaleren. In mijn zig met het leggen van de basis, ploeg lopen nu eenmaal wat die er voor moet zorgen dat TSB spelers die snel geïrriteerd ra- een goede sub-topper kan wor- ken. Het leuke was er dus snel den. Bij mijn komst heb ik niet af". over een kampioenschap ge- Er zou zelfs zijn gevochten... sproken, want daar kun je nu „Er deed zich op een bepaald eenmaal bij de aanvang van een moment iets voor, waarbij zo- seizoen niet van uit gaan", wel de doelman van de legen- Xan TSBprotijt hebben van het partij als Peter Daskalakis op de (eil dat njet langer üUeen mede_ bal afging, tletwashljofdekee- werkers van Shell lid mogen per. Zonder dat mijn speler z n worden? tegenstander raakle, vond een „Natuurlijk. Hoe groter de le gertal Eotlek-spelers het nodig denaanwas, hoe meer mogelhk- Daskalakis aan te vallen, waar- heden er zijn. Dat is logisch, bij hij aan idle kanten werd ge- tSB heeft een tijd stilgestaan, SC'10P" - maar nu het ambitieuze bestuur Daskaiakis is ook geen kevertje, de club heeft opengebroken, dus hij zal best wel hebben gere- kan men er weer aan werken ageerd. om TSB de naam van weleer te- „Toen dat hij door die gasten rug te geven. Ik ben ervan over- werd gepakt, deed hij niets, tuigd dat we qua voetbal niet in maar zijn teamgenoten pikten de RVB thuishoren, maar het is het met en bemoeiden zich er- nu eenmaal niet anders, mee. Er ontstond daardoor een gj- j§ dus genoeg werk voor jou. onprettige situatie". „We moeten vanaf onderaan Een knokpartijtje, waarbij zelfs beginnen. Vorige week hebben een fotograaf betrokken raakte, we tegen Excelsior Maassluis „Helaasja. Maar er werd nie- geoefend en speelden met 2-2 mand opgeschreven. En dat te- gelijk. Dat zegt genoeg over het kent weer eens het niveau van voetbal, maar er zijn nog teveel de scheidsrechters die in onze spelers die met helemaal besef afdeling blazen. Wat betreft die fen dat er bij het voetbal ook een fotograaf viel het allemaal best stukje beleving aanwezig moet mee. Die man stond er met zijn zijn. Daar moet nog aan worden neus bovenop en je begrijpt dat gesleuteld", zo iets extra irritant overkomt In april doe je examen voor oe- ais de gemoederen eenmaal fenmeester IJ. Je zou wel gek flink zijn verhit Hij zal mis- 2//n als je, dan bij een R VB-club schien een zet hebben gekregenblijft. maar klappen, neen, die zijn er „Het" niveau is niet bepalend zeker n iet gevallen voor mijn werkterrein. Ik werk Ik neem aan dat je met een der- bij een club waar ik het naar akkefietje niet echt blij mijn zin heb. Ik wil wat kunnen >ooi bent? opbouwen. Als ik de verande- Zeker niet. Zoiets hoort zeker ringen die ik voor ogen heb ook niet op het veld van TSB thuis, zie, dan zou ik dom zijn om te Dingen die een negatieve in- vertrekken. Ik maak ten alle tij vloed hebben op TSB accepteer de mijn karwei af en laat geen ik onder geen beding. Dus is het enkele club in de rotzooi ach- begrijpelijk dat ik er deze week ter". werkklas alleen bestaat voor moei lijk lerende scholieren, maar dat is absoluut niet waar. Als kinderen die goed op school presteren, bier hun huiswerk komen maken om dat ze de sfeer zo plezierig vinden, zegt dat toch genoeg". Met enige trots kan de 36-jarige huiswerkbegeleidster erkennen dat haar inspanningen de nodige vruchten hebben afgeworpen. Van de groep leerlingen die zij geduren de de laatste twee jaar onder haar hoede had, stapte niemand bij de overgang naar het voortgezet on derwijs naar een lagere beroepsop leiding. „Niet dat er wat aan het ibo-onder- wys mankeert hoor", haast ze zich te zeggen, „maar het geeft wel aan dat er op een aardig niveau wordt gewerkt". Martens is meer dan een pseudo-schooljuf, want ook de beti teling 'stand-in moeder' is aardig op z'n plaats. Met de leerlingen die zich tenmin ste tweemaal per week melden, wordt immers na verloop van tijd zo'n band opgebouwd, dat er ook kinderen zijn die met problemen of vraagtekens van andere aard bij haar aankloppen. „Het betreft kin deren in de pubertijd, waarbij on derwerpen als verliefdheid en sek suele voorlichting aan de orde van de dag zijn", vertelt ze glimlachend. ,,Ik draai er niet omheen en leg hen desgevraagd uit wat bij voor beeld ongesteldheid precies bete kent. Puberale kinderen worden nogal eens als moeilijk hanteerbaar beschouwd, maar Lk vind het zalig om met hen te werken". Communicatie De jongeren die gebruik willen ma ken van de huiswerkklas kunnen niet zomaar te pas en te onpas bin nenstappen. Net als iedere school, zij het enigzins anders, zijn er een aantal regels die dienen te worden nageleefd. Zo mogen de kinderen alleen het lokaal in als ze daadwer kelijk huiswerk hebben en moeten ze op tijd verschijnen. Eerder weg gaan is wel toegestaan, maar tijdens de huiswerksesste aan de wandel gaan, is uit den boze. Wat betreft de aanname worden de leerlingen alleen bij de huiswerk klas 'aangenomen' als de ouders en de schooi daarop aansturen. Het eerste bezoek zal dan ook in de re gel altijd plaatsvinden in het bijzijn van vader of moeder. De ouders en de scholen worden, ais het kind eenmaal gebruik maakt van de huiswerkbegeleiding, uitvoerig op de hoogte gehouden. Voor de 'samenspraak' met de be treffende leerkrachten heeft Mari anne Martens zelfs een communi catieschrift ontworpen „Het is heel simpel, hoor. Iedere leerling heeft een eigen schrift, waarin ik meld welke vakken meer aandacht no dig hebben. De leerkracht op school speelt daar dan op in door bij voor beeld aangepast huiswerk mee te geven, waar wij op onze beurt dan weer mee aan de slag kunnen. Een voudig maar zeer nuttig". Vlaardingen De waterpolosters van WIK zijn het seizoen begonnen met een klinkende 5-1 overwinning op AZVZ. In het 'eigen' Kolpabad moest de Vlaardingse ploeg vooral wennen aan de door coach Dick Sch off elm eer ingevoerde systemen. Pas in het derde en vierde kwart sor teerde deze aanpak succes. WIK moet het in deze jaargang met een smalle en slechts achthoofdige selectie doen. Loes Heindijk is in ver wachting en die vacature wordt stee vast door speelsters uit het tweede opgevuld. Tegen AZVZ waren dat de uitblinkende Carla Vermeulen en Annelies van der Knaap. De doelpunten van WIK werden ge maakt door Carla Vermeulen (2x), Meta Bot, Ingrïd Schof felmeer en Jo- landa van Soest. Vlaardingen De vijftiende kop- peltijdrit in Vlaardingen om de Baaije Loerts-trofee werd bij de ama teurs gewonnen door het duo Dennis van der Meiden met Lex Nederlof. Het traject over 13,5 kilometer over de Maasdijk tüssen Vlaardingen en Maassluis werd door de twee renners van Westland Wil Vooruit afgelegd in 16.30.90 minuten. Met die tijd waren zij 0.68 seconde sneller dan het Teleflex-duo John den Braber en Martïjn van Moorse! Bij de liefhebbers/veteranen ging de zege naar Ad van der Ende- Jaco Tet- telaar (17.32.95) en de zusjes Van Vlaanderen waren het snelst bij de dames. Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de spartredaktta van deze krant, postbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. Da aportredaktie ie overdag telefonisch be reikbaar onder nummer 01D-434520S en in de avonduren onder nummer 010- WOEN&DAG10OKTOBER Biljarten: 19.30 VoorwadsVijden librehteln der de Wassa In De Kleine Conflance le Schiedam; 19.30 Voorwedstrijden IIDre klein vierde klasse poule z in café Rotterdam te Vlaardingen, 1930 Voorwedstrijder llbre klein vierde klas3e poule 3 in café De Oude Markt te Vlaardingen; Zaalvoet balËrwglehal Rotterdam veld t: 21.15 WIA— DRZ; Weslwijkhal Vlaardingen; 22.30 8KB Meeuwen plaat DONDERDAG 11 OKTOBER Biljarten; 19.30 Voorwed strijden llbre klein der de klasse W De Kleine Conflance 1e Schiedam, 19 30 Voorwedstrljden llbre klein vierde klasse poule 4 In café De Kroon te Vlaardingen; Zaal voetbal; 1 B.DO BifjdorpVFC (d), VRIJDAG 12 OKTOBER Voetbal: 20.00 Algemene ledenvergadering HBSS Ir» clubgebouw, sportpark Harga, Schie dam: Hockey: 19.00-21.00 JubHeumrecepfle uijtilgjarlg Pollux In clubgebouw aan de Kool- kersweg le Vlaardingen. Een vertrouwd beeld, zij het ditmaal van tijdelijke aard. In dedugout van Fortuna VI voorziet interim-trainer Jan Boumanzijn ploeg op luidruchtige wijze van aanwijzingen. door DONALD BAX Vlaardingen Het bestuur van For tuna VI laat zich in haar speurtocht naar een nieuwe oefenmeester niet ringeloren door tal van reglementen. Voor het blok gezet door het volsla gen onverwachte vertrek van Koos de Gooijer, is de Vlaardingse tweede klasser voornemens om Jan Bouman tot aan het einde van deze competitie met de technische leiding te belasten. De onlangs geformeerde technische commissie (Fup Komaat, Jasper Quak en Hans Stout) liet bij monde van Hans Stout weten dat men de komst van een 'tussenpaus' ver werpt. In hun ogen kan Fortuna het zich in deze moeilijke periode niet veroorloven een trainer van buiten af aan te trekken, omdat deze gerui me tijd nodig zal hebben voor hij en de selectie elkaar goed hebben leren kennen. In die gedachtengang gaat Fortuna er tevens van uit, dat ae VVON (Ver- eniging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland) geen obstakels zal op werpen. Aan de Marathonweg be waart men hoofdzakelijk negatieve herinneringen aan deze vakbond. Eerdere stroman-constructies rond de ongediplomeerde Jan Bouman. waarbij Hans Stout en Piet de Wolf hun licentie ter beschikking stelden, werden via interventie van de WON door de KNVB bestraft met boetes en schorsingen. Nu de Vlaardingse club buiten haar schuld zonder trainer is komen te staan, rekent men echter zeer na drukkelijk op clementie en dispensa tie. „Heb maling aan de WON", meende ook Berry Janse, de tech nisch directeur van Xerxes en do cent tramersopleiding van de KNVB. „Als Bouman goed in de groep ligt, moet je gewoon met hem verdergaan". Hel is de bedoeling dat Bouman bin nenkort assistentie krijgt in de per soon van Wim Mulder. De oud-con- traetspeler van FC Vlaardingen VI en SW, die zijn actieve loopbaan beëindigde bij het met DSS'26 gefu seerde Vlaardingen, is in het bezit van het diploma oefenmeester 3. Mulder zal de verantwoording krij gen over het tweede elftal, zodat Bouman zich uitsluitend op het vlaggschip kan concentreren. Fup Kornaat heeft inmiddels al het leiderschap van het eerste elftal van Bouman overgenomen. Jan Bouman zelf had graag zijn broer Cees weer bij de begeleiding betrokken. „Maar", aldus Jan Bouman, „er zijn kennelijk toch te veel dingen voorge vallen die dit niet mogelijk maken. We hebben afgesproken dat ik alleen het seizoen afmaak. Ik heb geen en kele ambitie om opnieuw hoofdtrai ner te worden. Ik doe dit, omdat ik een Fortuna-man ben in hart en nie ren. Ik zat er zeker niet om te sprin gen". Streep Het vertrek van De Gooijer, die bij Fortuna VI voor een slordige 20.000 gulden op de loonlijst stond (Stout: 'We hebben hem tot en met septem ber betaald en daarmee zijn we alle verplichtingen nagekomen'), heeft een flinke streep gehaald door de plannen van Fortuna om tot een wel overwogen technische opbouw van de vereniging te komen. Luttele mi nuten nadat de technische commissie De Gooijer uitgebreid had geïnfor meerd over die idegen en de uitwer king daarvan decide de trainer plompverloren mee dat hij er met onmiddellijke ingang een punt ach terzette. Alle partijen ontkennen stellig dat de slechte positie (een na dit weekeinde met promovendus TOGB gedeelde laatste plaats) bet vertrek van De Gooijer in de hand heeft gewerkt. Het is wel zo dat de promotie van de in Oud-Beijerland wonende bankdi recteur er meermalen toe leidde had dat hij niet op tijd op de training kon zijn. „Maar toch", doet voorzitter Theo de Vree de grootste moeite om aan te geven dat Fortuna en De Gooijer als goede vrienden uiteen zijn gegaan,.blijft de deur openstaan voor Koos". „De Gooijer", vervolgt De Vree, „kon zich volledig vinden in de door de technische commissie opgestelde plannen. Sterker nog, hij betreurde het dat dat zo iets niet eerder gestalte had gekregen. We hebben inmiddels gesproken met een afvaardiging van de selectie om de problemen door te nemen. Er moet binnen een redelijke termijn een oplossing komen. Daar bij is het inderdaad zo dat de korte termijn en het nieuwe seizoen niet in eikaars verlengde liggen—". door SANDER SONNEMANS Schiedam Een doorsnee dag in Kluphuis Oost: waar 's och tends een groepje vrouwen gymnastiekt of de peuters luid ruchtig om aandacht vragen, daar kan men halverwege de middag een speld horen vallen. Rond de klok van half vier arrive ren de eerste van ruim twintig scholieren die met een kopje thee en biscuïhe huiselijk worden ont vangen. vervolgens zetten zij zich vol overgave aan hun huiswerk, daarin bijgestaan door drie begelei ders. Het fenomeen 'huiswerkklas'. In Schiedam is het dit schooljaar het eerste lustrumseizoen ingegaan, Voor het vijfde jaar organiseren medewerkers van het Onderwijs Voorrangs Gebied (OVG) in dub- en buurthuizen huiswerkbegelei ding voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs; bedoeld voor kinderen die of in huiselijke kring niet gemakkelijk aan het ma ken van hun schooltaken toeko men of er niet op voldoende bege leiding hoeven te rekenen. In yijf buurtcentra in de Branders- stad kunnen zij terecht voor het volbrengen van hun dagelijkse leerplichten; naast Kluphuis Oost, ook Clubhuis Zuid, De Erker, Tref punt Oost en Buurthuis Nieuwland. Marianne Martens, één van de vier betaalde krachten die zich met de huiswerkbegeleiding bezighoudt, zegt ontzettend veel eer van haar werk ie hebben. Ze beklemtoont dat dit wel voornamelijk is te dan ken aan de inzet van talloze vrij- willgers.' Bestaansrecht „Omdat er mensen zijn die vrijwil lig aan dat project meewerken, zijn we gelukkig in staat de leerlingen de aandacht te geven die ze nodig hebben. Ik ben ervan overtuigd dat 8 de huiswerkklas zonder hen nau- F welijks bestaansrecht zou hebben, 5 Als ik er alleen voor zou staan, zou er niets van terecht komen". Bepaalde kinderen, legt ze uit, moe ten soms even apart worden geno men, als ze moeite hebben met een bepaalde opgave of het tempo van de groep niet bij kunnen houden. „En omdat ik me nu eenmaal niet in drieen kan splitsen, is de aanwe zigheid van vrijwilligers onont beerlijk. Ik heb de bevoegdheid om Nederlands te doceren, maar in vakken als wis- en scheikunde ben ik geen ster. Gelukkig zijn er twee mensen die gelijk na hun werk naar ons clubhuis rijden voor de as sistentie bij die vakken. Ik bedoel maar..." Het OVG richt zich vooral op leer lingen met geringere kansen in het onderwijs. Daarbij gaat het om ge zinnen waar voldoende studie ruimte ontbreekt, ouders soms niet in staat zijn hun kinderen te helpen bij het huiswerk of waar de leerlin gen er de kantjes vanaflopen bij het maken van huiswerk. In al die gevallen moet de huis- Marianne Martens: 'Een docent die voor een klas van dertig kinderen staat, kan niet aan iedereen aandacht schenken'. werkbegeleiding af kunnen reke nen met de problemen. Het is een kwestie van het bieden van een rustig plekje, het op vaste tijd de les kunnen leren, vragen kunnen stel len en overhoord te worden. Metals achterliggend principe: een kansrij kere toekomst (lees: carrière) be gint bij een behoorlijke ondergrond van kennis. Logisch... „Het is logisch dat een docent van een klas die bestaat uit rond de der tig leerlingen, niet iedereen even veel aandacht kan geven", legt Ma rianne Martens, die sinds de start bij het project is betrokken, uit. „De leerkracht kan niet altijd te lang bij het probleem van één van de kin deren stil blijven staan, omdat hij voor de rest van de klas door moet gaan met de oefenstof. En omdat veel ouders een lagere opleiding hebben genoten dan het soort on derwijs dat hun kinderen volgen, kunnen ze niet altijd helpen bij het maken van huiswerk1'. „We spelen daar op in door in de huiswerkklas een familiaire sfeer te scheppen. We eisen niet dat de kinderen met toegeknepen lippen en de armen over elkaar bij ons aan de tafeltjes zitten.. Nee, er wordt over allerlei dingen gebabbeld, af en toe een grapje tussendoor moet ook kunnen, maar het maken van het huiswerk staat toch centraal". De huiswerkklas in Kluphuis Oost floreert en heeft onlangs van de ge meente toestemming gekregen om door te gaan met de activiteiten. Maar omdat het een vijfjarig project betreft, dreigen de andere 'vestigin gen' na het verloop van die termijn de deuren te moeten sluiten, omdat het rijk de subsidiekraan slechts wil laten druppelen. Dat Marianne Martens wellicht op zoek zal moe ten naar een andere baan, deert haar weinig. Voldoening „Het belangrijkste", zegt ze, „vind ik dat dit werk wordt voortgezet. Het is een ontzettend inspannende bezigheid, maar je krijgt er heel veel voldoening voor terug, In de vier jaar dat ik hier zit, is er nog nooit een ongetogen woord geval len en heb ik alleen maar tevreden ouders over de vloer gehad. Er wordt wel eens gedacht dat de huis-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2