pro duktie- me dewerker i DE KRANT. DAAR LEREN ZE Kornell Kramer krijgt nachtmerries van spitsen WRTEBWlG Herkomst bommen al halve eeuw onduidelijk WAT VAN. SPUI 19 I l! NAJAARSUITVERKOOP DUO '74 B.V. STUNTPRIJZEN 1 Zwarte Vrijdag verdeelt Vlaardingen in twee kampen Octopus Vlaardingen a ff JL S A NIEUWE HAVEN 103 te Schiedam. Tel. 010-4733011 I vlaardingen] Henriëtte van de Heijkant naar Schiedam Presentatie Vlaardingen Nostalgische middagjes op Thurlede Schiedam kansloos Flinke groei Vlaardingen Maar dings kampioenschap I's I4 h, 14 Rotterdams Nieuwsblad donderdag 1 1 oktober 1990 door JOOP BHEEDVELD Vlaardingen De discussie laait weer op. Waren het nu Engelse of Duitse bommen, die Vlaardingen vandaag exact vijftig jaar geleden in diepe rouw dompelden? Een bevredigend antwoord op die vraag is nooit gegeven. Ondanks navorsingen van deskundi gen en amateurs, ondanks getuigen verklaringen en ondanks verschil lende analyses die beogen de logica achter het verwoestende bombarde ment van II oktober 1940 te door gronden, blijven de versies sterk uit eenlopen. „Ik ben cr voor negentig procent zeker van dat het Duitse bommen waren", zegt Harm Jan Luth van het Stadsarchief op basis van zijn bevindingen. „Nee", beweert museumdirecteur Jan Anderson, „al les wijst er op dat de Engelsen het zijn geweest". Een reconstructie. Meningsverschillen bestaan er uiter aard niet over de vernietigende ge volgen van het luchtbombardement waarbij zes doden en 22 gewonden yielen. De verschillende historische stukken, die handelen over Zwarte Vrijdag, zijn goed en uitvoerig gedo- 5 cumenteerd. De woning van slager s> Van der Valk aan de Hoogstraat ver- j= anderde om vijf over negen 's avonds in een ravage. In de Kuiperstraat ver- nielde een brisantbom een openbaar 2 urinoir en de bokkingrokerij van de firma Maarleveld. Een zelfde explo sief legde drie woningen aan de Afrol volledig in puin. Overal in het een- herkomst van de bommen in het mid- trum sneuvelden ruiten. Zelfs het den. „Het krantenverhaal zegt me ab- glaswerk van het R.K. Liefdegesticht soluut niets", verklaart Harm Jan aan de Hoflaan bezweek onder de Luth. „De Duitsers zouden een ande- brute kracht van de bommen. Alle of- re uitleg simpelweg niet geaccepteerd fidéle verklaringen en krantenarti- hebben. Bovendien is mij uit onder- kelen uit die tijd ademen verslagen- zoek wel duidelijk geworden dat die heid, verdriet en woede. krant in de oorlogvaren op meerdere De woede na de bommenregen was punten gekleurde en veel te positieve berichten over de Duitsers afdrukte". Aan die bedenkelijke rol konden ove rigens ook veel andere kranten niet ontkomen. jpelïjk, maar werd nog eens aan gewakkerd toen de Nieuwe Vlaar- dingsche Courant in haar maandag editie meldde dat de Britse RAP en niet de Duitse Luftwaffe verantwoor delijk was voor de luchtaanval. Het Als medewerker van het Stadsarchief ongeloof over die versie, die aan het trachtte Luth twee jaar geleden ook al Duitse propaganda-apparaat werd de schuldvraag te achterhalen. Hij toegeschreven, werd op een schutting kwam er toen niet uit. In het blad van aan de Kuiperstraat gekliederd. Het de Historische Vereniging neigt hij er kan mij niks verdomme, al moet ik er aanvankelijk naar de Duitsers ver drie jaar voor brommen, het waren antwoordehjk te stellen. „3k had Duitse bommen. Een hartekreet, die daarvoor twee redenen. Korte tijd er in simpel rijm het algehele gevoelen voor waren door de bezetter aange- van de Vlaardingers vertolkte. Het kon toch niet zo zijn dat de Engelsen, onze vrienden, dit op hun geweten hadden? Herkomst Feit is dat destijds alleen de Nieuwe Vlaardingsche Courant de schuld aan de Engelsen gaf. Het dagrapport van de politie en het proces verbaal van de luchtbeschermingsdienst laten de legde telefoonlijnen doorgeknipt Het bombardement kon heel goed als re presaille-actie rijn bedoeld. Boven dien, en dat was voor mij het zwaarst wegende argument, is later in de buurt een bomscherf met een haken kruis erop gevonden. Aangezien daar de helo oorlog verder geen bommen zijn gevallen, ligt de conclusie voor de hand; het was een Duits bombarde ment". Toch houdt Luth dan nog een slag om de arm. Hij houdt rekening met 'va derlandsliefde', die het oordeel van veel Vlaardingers kan hebben ver troebeld. Luths verhaal blijkt echter het nodige los te maken. Plotseling zoeken allerlei 'getuigen en bijna-ge- tuigen' contact met hem, die beweren op de bewuste avond een glimp van een vliegtuig te hebben opgevangen of ook scherven te hebben gezien. In het septembernummer van hetzelfde blad scherpt hij zijn oordeel verder aan. „Ik moet nu wel aannemen dat het Duitse bommenwerpers zijn ge weest". aldus Luth. RAF-archief Politieman L.A. Bufjnsters zit op de zelfde lijn als Luth. De gewezen wijk agent van de Westwijk, die tegen woordig bij de recherche is ingedeeld, doet in zijn vrije tijd onderzoek naar de gebeurtenissen op de dag waarop Vlaardingen voor het eerst aan den lijve ondervond dat het echt oorlog was. Hij is tijdens zijn speurtocht op vier aspecten gestuit, die stuk voor stuk duiden op een actie van de bezet ters. Evenals Luth sprak hij mensen die t onafhankelijk van elkaar bewe ren bomscherven te hebben gezien, die overduidelijk van Duitse makelij De slagerij van Van der Valk aan Hoogstraat werd exact vijftig jaar gele den volledig door een bom verwoest. Of die van Engelse of Duitse makeiij was, is nog steeds niet opgehelderd. waren. Een ander vertelde Buijnsters dat er die bewuste avond heel kort een zoeklicht aanflitste, zodat even het hakenkruis op het vliegtuig zicht baar werd. Maar Buijnsters zocht meer bewijzen en vond die in Engeland. Uit het re gister van het Bomber Command van de RAF haalde hij de informatie dat die avond geen Britse toestellen bo ven Nederland hebben gevlogen. „Ik heb inzicht in nogal uitvoerige docu mentatie gekregen. Daaruit blijkt hoe nauwgezet de vluchtgegevens zijn bij gehouden. Aan de juistheid van die bron twijfel ik dan ook geen mo ment", aldus Buijnsters. Tenslotte meent hij aan de vliegrich ting conclusies te kunnen verbinden, „Ze kwamen uit het noordwesten. Vermoedelijk zijn de vliegtuigen van af Ypenburg opgestegen en dat was op dat moment in Duitse handen". Geen vlucht Een tothal andere theorie houdt luchtmachtkolonel buiten dienst A.P. de Jong er op na. Hij heeft uit hoofde van zijn functie inzicht gekregen in zowel Duitse als Engelse archieven. Daaruit put hij de overtuiging dat het wel degelijk Engelse bommen zijn ge weest. Jan Anderson, die zich eveneens in de Tweede Wereldoorlog heeft ver diept, hecht meer waarde aan De Jong's bewijzen dan die van Buijn sters. „Voor De Jong zijn veel meer archieven geopend dan voor Buijn sters. Hij deed immers een officieel onderzoek". De gewezen luchtmachtkolonel kwam er via een andere Engelse bron achter dat er die dag wel degelijk vliegtuigen naar Nederland zijn gedi rigeerd. De Duitse logboeken reppen daarentegen niet over vluchten bo ven ons land. „Die Duitse informatie zegt me wei nig", meent Buijnsters. „Als het in- deidaad een represaillebombarde ment is geweest dan werd daarover niets geregistreerd. De Duitsers heb ben hun geheime missies altijd buiten de boeken gehouden". Maar de filosofie over een strafexpe ditie doet Anderson af als volslagen ridicuul. „Allereerst was er met het doorknippen van die telefoonlijnen sprake van een kleine verzetsdaad. De Duitse luchtmacht zou'dat nooit op zo'n manier vergelden. Zeker toen niet, want de Duitsers hadden op dracht gekregen om zo sympathiek mogelijk te zijnZe waren er in die be ginperiode op uit Nederland op een soepele manier in te palmen. Nee, een wraakactie van die omvang past hele maal niet in het beeld van dat mo ment". Anderson meent dat het vanuit En gels oogpunt wel zin had om Neder landse doelen te treffen. „Het is na tuurlijk nooit de bedoeling geweest Vlaardingen te bombarderen. De^ RAF wilde de Rotterdamse havens 'bombarderen om te laten merken dat ze wel degelijk een vuist kon maken. In die tijd toeterden de Duitsers dat Engeland niets meer voorstelde. Er was een diepe hunkering om het te gendeel te bewiizen. Dat bombarde ment maakte volgens mij deel uit van een soort psychologische oorlogsvoe ring waarbij de bommen helaas op de verkeerde plek werden gedropt". Dat veel Vlaardingers vasthouden aan de theorie dat het een Duits bom bardement was, is volgens Anderson niet zo vreemd. „Als mensen vijftig jaar met dat idee hebben geleefd, is dat moeilijk uit te bannen. De verha len over de bomscherven en het ha kenkruis op het vliegtuig zijn zo vaak verteld dat ze er uiteindelijk zelf in zijn gaan geloven. Maar, en dat is heel belangrijk, er is nog nooit iemand ge weest die zo'n scherf heeft laten zien". j mef als belangrijkste aktiviteit het afvullen van motorolie antivrieskoelvloeistof en andere technische vloeistoffen in consumenïenverpakkingen, 1 zoekt een op LTS-mVeau Naast produktiewerk word van je verwacht dat je na een inwerkpertode in staat bent te helpen met het ombouwen en afstellen van onze machines. Ben je tussen de 17 en 25 j'aar, en bereid vaak lange dagen in een gezellig team hard te werken, bel of schrijf dan naar Fa. Octopus, Kon. Wilhelmmahaven ZZ 13a, t.a.v de heer B. Pieterman, 3134 KG Vlaardingen. Tel. 010-4356233. Audio-schakelmaterfaal Koptelefoons Gra m mofoonnaalden Microfoons Casaetté- én LP-koffertjes/opbergrekjes MC's o.a. That's TDK Basf Maxell en nog veel meer zolang de voorraad strekt Vanaf vandaag kunt u uw slag slaan! Open op werkdagen van 9.Q0-17.30, zaterdag van 10.00-16.00 uur. Donderdag koopavond. SCHIEDAM Pastels Sommigen zeggen dat hij alles gewoon heeft gepikt van Chagall en Picasso, maar Jaques Tange zelf noemt het 'gotisch expressionisme'. Hij zegt vooral beïnvloed te zijn door de middeleeuwse boekschil derkunst en pas daarna door het 20e eeuwse expres sionisme. Een vorige expositie in café 't Paard werd ondanks de kritiek een groot commercieel succes. Nieuw werk van Tange is sinds deze week te zien in een an der plaatselijk etablissement: de Hermandad aan de Grote Markt Tange stelt daar pastels ten toon die „moeilijk te plaatsen zijn". De werken hebben geen titel. De kijker moet zelf maar uitmaken wat hij ziet Tange: „Vele verklaringen zijn mogelijk, daarom geef ik er geen. Het werk is zo interpretabel als een droom". VLAARDINGEN Kermis in west Ondanks een confict tussen de organisator en de ge meente Vlaardingen vindt de traditionele herfst kermis opnieuw plaats op het Erasmusplein in de Westwijk. In verband met de tegenvallende publie ke belangstelling in de afgelopen jaren wilde de or ganisatie graag verkassen naar h§t stadscentrum, maar het gemeentebestuur hield het organsisatiebu- reau aan naar langjarige contract Alsof er niks gebeurd is staat het Erasmusplein daarom tussen 12 en 20 oktober opnieuw in het te ken van het kermisgeweld. Naast botsautootjes kan de vakantievierende jeugd zich vermaken met grijpkranen, een olïebollenkraam, een bingospel en een schiettent. Voor doorgewinterde kermisgangers vormt het een mager programma, maar dat heeft volgens de Stich ting Vakantie Besteding Vlaardingen te maken met de teruglopende belangstelling onder de eigenaren van kermisattracties. Net als de organisator vinden zij, dat de decentrale ligging van het terrein de ker mis teveel bezoekers kost. Daarom stellen zij hun at tracties liever in een 'kermïsvriendeUjker' gemeen te op. Volwaardige alternatieven voor het Erasmusplein zijn volgens de SVBV nauwelijks voorhanden. Zo is het Weeshuisplein ondertussen volgebouwd, waar mee één van de laatste potentiële lokaties voor een kermis in het centrum definitief is verdwenen. Op het Erasmusplein start de kermis vanaf aan staande vrijdag dagelijks om twee uur. Met uitzon dering van zondag 14 oktober, want dan moeten de kermisexploitanten de zondagsrust eerbiedigen. j SCHIEDAM vrl]d8g12 oktober film Theo en Thea en de ontmaskering wan het Te- nenkaas-imperium in het Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 13 oktober clown Ziezero speelt Het spoor naar Bijster, theater deTeerstoof, 14.00 uur. komedie Mosterd na da maaltijd, passagetheater, 20.15 uur. Ech'a Mannen speten Haargrens,theater deTeer stoof, 20.30 uur. toneelvereniging Inter mezzo speelt Harry's Nachtmerrie, scholenge meenschap Spierlnghoek. 20 uur. optreden van Miles Brow ningband (funk-rock), café Podium, 22:30 uur. zondag 14 oktober orgelconcert Len Rawle, Passage! heater, 11.00 uur. concert Ellen van de Berg (fluit), Theo van der Hek (fluit) en Corry Ambachts heer (piano) in de aula van het Stedelijk Museum, 14.30 uur. ruilbeurs In dienstencen trum De 4 Molens, 13.30 uur. vrijdag 12 oktober Het Koekoeksnest, to neelstuk met o.a Peter Fa- ber, Petra Laseur en IJf Blokker, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. zaterdag 13 oktober rommelmarkt ontmoe tingscentrum West, 10.00 uur, wandelconcert Aad Zou tendijk in de Grote Kerk, 15.00 uur. film De Casslère, Filmzaal Harmonie, 20.30 uur zondag 14 oktober manifestatie 'Migranten kinderen en hun onderwijs. De Lijndraaier, van 14.00 tot 19.00 uur. -Schiedam Softbalhoofdklasser Schiedam heeft de eerste versterking voor het nieuwe seizoen in de armen gesloten. Bestuurslid Wie- be Pannekoek en hoofdcoach Gilbert Ostiana slaagden er in de 26-jarige Henriëtte van de Heijkant los te weken van het Brabantse Gam- bro/Twins. Met het aantrekken van de op meer plaatsen inzetbare international heeft net slagvaardige Schiedam beslag gelegd op een speelster die m staat is een ploeg op sleeptouw te nemen. Hen- riette van de Heijkant staat bekend om haar goede slaprestaties, snelheid en voorbeeldige mentaliteit. Schiedam rekent er niet op ook catcher Jac queline de Heer en buitenveldster Isca Everts, die uitkomen voor het Rotterdamse Koudijs- /Sparta, in te lijven. Pogi ngen om met dit twee tal in contact te komen, hebben niets opgele verd. VlaardingenDe afdeling Rotterdam van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond (KNKV) doet er alles aan deze sport zo veel mogelijk onder ieders aandacht te brengen. Om korfbal te stimuleren is inmiddels een tweetal zogenaamde korfbalcafé'sgehouden. De volgende bijeenkomst, op vrijdag 2 novem ber in het clubgebouw van het Rotterdamse RSV Rozenburg {Abeelweg 25, Schiebroek), staat in het teken van de binnenkort van start gaande zaalcompetitie. De hoogst spelende teams uit de Rotterdamse regio, met inbegrip van de zondagclub Vlaar dingen, zullen zich die avond officieel presen teren. Het korfbalcafé begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Schiedam Of het moment met opzet is gekozennu PPSC geruisloos afgeglijdt naar de kelders van de derde klasse, ver raadt de summiere aankondiging niet Het doet echter wat vreemd aan dat men op sportpark Thurlede uitgerekend nu het plan heeft opgevat een soos' voor oudere en oud-leden te starten. De eerste bijeen komst heeft morgen tussen 14.00 en 17.00 uurplaatsin het clubgebouw. Op deze wij ze hoopt het bestuur van PPSC de onder linge contacten in stand te houden of te herstellen. Er kan, zo wordt gemeld, een partijtje bil jart worden gespeeld en er kan een kaartje worden gelegd. Maar boven alles zullen naar alle waarschijnlijkheid de gedachten regelmatig afdwalen naar vroeger, toen de Pro Patria Storm vogels Combinatie nog een grote naam bad in het zaterdagvoetbal. 'Ceremoniemeesterbij deze gelegenheden is oud-bestuurslid Barend van Eyk. Hij zal van tijd tot tijd foto's en videobanden laten zien. Gezien de opduikende nostalgie tij dens de viering van het 70-jarig bestaan denkt men al op voorhand da t deze midda gen succesvol zullen zijn. door MICHEL VAM EGMOND Vlaardingen Het zit Kornell Kramer op z'n zachtst gezegd niet mee dit seizoen. De doelman die na zijn vertrek bij het gedegradeerde Zwalu wen Vlaardingen vol goede moed aan de 'klus' bij 's-Gravenzandse SV begon, moest in vijf wedstrijden maar liefst negentien keer de bal uit het net halen en werd tot zijn grote ongenoe gen uit de basis verwij derd. En terwijl Kramer plichtmatig zijn partijtje in het tweede elftal speelde, hield het eerste, met Evert de Voogd tussen de palen, koploper SC Everstein op 1-1. Weer pech dus voor Kramer, die echter wel van plan is terug te knokken. De mededeling van trainer Daan van der Meer kwam voor Kra mer als een donderslag bij helde re hemel. Hij had weliswaar ne gentien treffers moeten incasse ren, Kramer vond niet dat hij de enige was die schuld had aan de doelpuntenregen die de eerste weken van de competitie op de Westlandse ploeg neerdaalde. Sterker nog, de sluitpost kan zich, op de wedstrijd tegen De Zwerver (zijn voorlopige laatste in het eerste elftal) na, niet heu gen ooit te hebben gefaald op het Juliana Sportpark. „Ik heb over het algemeen redelijk gespeeld", beweert de VI iardinger. „In top vorm ben ik nooit geweest, maar dat is ook met zo gek als je iedere wedstrijd met een andere verde diging speelt. Op die manier krygje, vooral als je debuteert bij een vereniging, natuurlijk nooit de kans om te groeien en de de fensie te organiseren", zegt de sluitpost, die nachtmerries moet hebben gehad van steeds weer voor hem opduikende spitsen. Kramer, die uit een familie komt waar keepen verplicht lijkt ge steld (vader en oom verdedigden het doel van Fortuna Vlaardin gen terwijl Kramer's broer bij DVO'32 tussen de palen staat), vertrok aan het eind van vorig seizoen bij Zwaluwen VI. „We degradeerden naar de derde klasse. Dat was voor mij het sein om naar een andere vereniging uit te kijken, want ik wil zo lang mogelijk op een hoog niveau voetballen. Via kennissen was mij ter oren gekomen dat De Sport, na het vertrek van Robert van den Broedse naar Excelsior M, een doelman zocht. Dus was de keus snel gemaakt". Debuut Kramer kende een verschrikke lijk debuut, Kozakken Boys maakte gehakt van De Sport en de Vla ar dinger kreeg tijdens zijn eerste optreden voor zijn nieuwe vereniging maar Hem zeven doelpunten om z*n oren. „Ik denk dat het hele team die dag niet goed heeft gepresteerd. Ik was wel zenuwachtig voor de wedstrijd, maar ben toch niethe- lemaal alleen verantwoordelijk geweest voor de nederlaag. Kramer kan niet vaak genoeg benadrukken dat hij het onte recht vindt dat het grote aantal tegentreffers hem wordt aange rekend. „Ik heb inderdaad het idee dat ik als zondebok ben aan gewezen. Al moet ik eerlijk zeg gen dat de trainer (Daan van der Meer, red.) mij heeft gezegd dat het niet allemaal mijn schuld is. Wat dan wel de reden was? Ach, ik weet het eigenlijk niet zo goed. Ik ben ook geen discussie met hem aangegaan. Wat dat be treft denk ik dat ik me als 20-ja- rige ook geen grote mond kan veroorloven. Ik zal domweg be ter moeten presteren om weer in aanmerking te komen voor het eerste". Hoewel Kramer zich bewust is van het feit dat hij zich louter via goed werk in het schaduwelftal weer in de balangstelling kan werken, viel het hem zaterdag zwaar om met de juiste instelling tussen de palen plaats te nemen. „Ik ging niet erg positief inge steld het veld in. Je maakt ten slotte toch een grote stap achter uit. Het is .net goed, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik de- wedstrijd plichtmatig heb uitge speeld". Het feil dat de tegenstander van die dag Rood-Wit heette, kon Kramer niet inspireren, „Ik kan me voorstellen aat de jongens uit 's-Gravenzande naar deze wed strijd hebben toegeleefd. Voor hen is zo'n derby iets speciaals. Mij als Vlaardinger zegt het ech ter niet veel". Goede keeper Daan van der Meer stelt resoluut dat Kramer zeker niet is 'afge schreven'. „Natuurlijk niet", re ageert de oefenmeestcr. „Kor nell is nog steeds een goede kee- Kornell Kramer., .wedstrijd in het tweede plichtmatig uitge speeld... per en een plezierige jongen om mee te werken". Waarom werd hij dan naar het tweede teruggezet Van der Meen „Als je ploeg drie punten uit vijf wedstrijden heeft en negentien goals tegen heeft,- moet je als oefenmeester iets doen. In het geval van Kornell speelden er twee zaken mee. Op de eerste plaats de negentien te gendoelpunten en op de tweede plaats de goede berichten die ik over Evert de Voogd, de doel man van het tweede, hoorde. Dat betekent echter niet dat ik vind dat Kramer heeft gefaald. Integendeel, ik ben het met hem eens als hij zegt dat hij tot nu toe goed heeft gespeeld. Zijn nadeel is echter dat ik in Kramer en De Voogd beschik over twee vrijwel gelijkwaardige keepers. Dat geeft je als trainer de mogelijk heid om wat te experimenteren. Dat heb ik gedaan en dat is tot nu toe goed uitgepakt De Voogd heeft nu het vertrouwen wat Kramer eerst had. Dat betekent echter zeker niet dat Kornell nu uit beeld is". Schiedam -Het eerste tiental van de Damclub Schiedam heeft tegen De Vaste Zet uit Geleen geen schijn van kans gehad. De Limburgse titelkandidaten on derstreepten hun pretenties met een ondubbelzinnige 13-7 over winning. Geen enkele Schiedammer ermzn partij m winst om te zetten. Voormalig natio naal jeugdkampioen Ron Heus- dens bleef met lege handen te gen de Sovjet-Rus Aleksander Presman. Volgens de laatste is er een kans je dat zijn doorSchiedam begeer de landgenoten Woromtsch en Kalmakov toch nog naar Schie dam zullen komen. Een tien per sonen tellende Schiedamse dele gatie hoopt hierover deze week in Minsk meer te weten te ko men. Naast Heusdens incasseerden ook Edwin de Jager en Paul Boersgter een nederlaag. De in totaal zeven remises kwamen op naam van invaller Hans Lans bergen, Wim Vrijland, Dinant Spieker, Leo Mous, Piet Basti- aanse, Tiny Mous en Ton Bur gerhout. Vlaardingen Het gaat, althans qua ledental, goed met de korf balverenigingen in het Water weg-gebied. Van de zeven clubs die zijn aangesloten bij de afde ling Rotterdam van het KNKV noteerden over de voorbije twaalf slechts Harga (-9) en Oranje Nassau (-1) een terug gang in het ledenbestand. De groei van Vlaardingen, dat vanaf 31 augustus vorig jaar liefst 46 leden inschref, is het meest explosief. De club van vorzitter Ronald de Jong is met 223 leden echter niet de grootste in deze regio. Die kwalificatie is met 252 korfballers weggelegd voor CKC Maassluis (+3). Het Vlaardingse Oranje Nassau telde 191 leden, stadgenoot Spirit 160 (+5) en de Schiedamse vere nigingen Harga 112, ODI96 (+7) en Succes 88 (+6). De grootste club in de afdeling Rotterdam is KOAG uit Krimpen aan den IJssel met 279 leden. Vlaardingen Oranje Nassau neemt donderdag 25 oktober de lichtinstallatie in gebruik. De Vlaardingse kofbalclub, die de masten heeft overgenomen van de voetbalvereniging HVO, grijpt deze gebeurtenis aan om in een driekamp met Vlaardingen en Spirit een officieus Vlaar- dings kampioenschap af te wer ken. ,&i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2