CJV schrikt op van 'botte bijl' Kunstroute hommage aan JaquèsTange O 'We blijven bezig met verdelen van armoede' Op korte termijn nieuwbouwplan stadion SW Asbest wordt afgedekt PTT wil mast in Maassluis VLAAROK DA6BIA0 SGHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Kan voorzitter IOBS Triangel door nieuwe bezuiniging op de tocht Onderzoek nagenoeg afgerond Auto kwijt Roland Stolk finalist in Swing Award FABER ZEEUWSE KOORSCHOOL ZINGT IN SCHIEDAM Holy krijgt kruisgebouw □wmawB Rgwgteredaclle: Brede Havenstraat 6,313! BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Teletoon: oi'o-liHSfl VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 PAGINA 17 4352066.4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Schiedam Bert van Kan woKjt naar alle waarschijn lijkheid de nieuwe voorzitter van het instituut voor onder steuning van bewoners in stadsvernieuwingsgebieden (IOBS). Als de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaat wordt Van Kan, in het dagelijks leven stadsvernieuwings-ambtenaar bij de gemeente Vlaardingen, de opvolger van Jan Vleesenbeek. Tot dusver was Van Kan secre taris van het belangrijkste or gaan binnen de Schiedamse stadsvernieuwing. Van Kan, die eerder dit jaar voor de PvdA een vergeefse gooi deed naar een plaatsje in de gemeen teraad, pakt de voorzittershamer op in een woelige periode, Bewonecsverenigingen in oude wijken eisen de komende jaren meer activiteit in de stadsver nieuwing, een snellere aanpak van de verpaupering en meer hulp van deskundigen op het ge bied van stadsvernieuwing. Dat laatste wordt door het IOBS ver zorgd, De roep om meer opbouwwerk en bewünersondersteuning leid de vorig jaar tot een driezijdig conflict tussen de bewonersorga nisaties in Zuid, Nieuwland en Oost, het IOBS en het gemeente bestuur. Hoewel het instituut de claim voor meer personeel on dersteunde, toonde het bestuur volgens het verwijt van de be wonersorganisaties onvoldoen de zelfbewustzijn richting ge meentebestuur. Het JOBS diende destijds wel een verzoek in het opbouwwerk en de bewonersondersteuning uit te breiden met 233 uur. Dat verzoek werd van tafel geveegd, maar de inspanning is volgens- Bert van Kan uiteindelijk niet voor niets geweest. „Het aantal uren voor opbouw werk en bewonersondersteu ning wordt binnenkort uitge breid met zestig uur", zegt Van Kan. „Dat voldoet nog niet aan ons ideaalplaatje. We blijven dus bezig met het verdelen van de armoede. Maar de uitbreiding vormt in ieder geval een positie ve ontwikkeling". Afspraken De uitbreiding van de bewoners ondersteuning vloeit voort uit de afspraken, die PvdA, D66 en Groen-Lïnks in het beleidspro gramma hebben vastgelegd. „Ik ben blij dat wethouder Adri Reijnhout al na enkele maanden deze afspraak nakomt", zegt Van Kan. De beoogde voorzitter ontkent geruchten, dat het IOBS de uitbreiding uitsluitend heeft te danken aan een lobby van on tevreden ambtenaren. „Helaas heeft de wethouder ons nog geen zekerheid voor de toe komst kunnen bieden", zegt Van Kan. „De uitbreiding is slechts een proef voor de periode van één jaar. En dat terwijl het colle ge zich heeft vastgelegd op een blijvende uitbreiding van de be wonersondersteuning". De verdeling van de extra uren over de vier Schiedamse stads- vernieu wings wijken wordt de eerste uitdaging, waarmee Van Kan wordt geconfronteerd. „Vast staat dat Zuid, dat het al een tijd zonder moet stellen, weer de beschikking krijgt over een eigen opbouwwerker Ondanks de uitbreiding zal het IOBS ook in de toekomst niet in 5 staat 2ijn in elke wijk een full- JL time bewonersdeskundige en opbouwwerker te stationeren. 8 „Uitgangspunt is wel dat elke a stadsvernieuwingswijk weer volledig gebruikkan maken van J onze diensten. Naast negentien s uur opbouwwerk hebben de af- zonderlijke wijken recht op mi nimaal negentien uur bewoners- ondersteuning". Binnenkort kan deze doelstelling worden waargemaakt. Van Kan: „Deko mende tijd moet het bestuur zich buigen over de vraag, welke wij ken extra uren krijgen toegewe zen. Een lastige klus". Het ligt voor de hand dat met Vlaardingen Het "CJV, de Christelijke Jeugdvereniging Liefde en Vrede in Vlaardingen, is overdonderd door de ge meentelijke plannen opnieuw het mes in de subsidie te zetten. name de wijk Nieuwland de vruchten kan plukken van de uitbreiding. In deze wijk, waar de komende jaren ingrijpende veranderingen zullen plaatsvin den, ligt een zware taak voor het opbouwwerk en de bewonerson dersteuning. „Maar de andere Voorzltter-in-spé Bert van Kan: „IOBS staat voor een lastige klus". wijken hebben ook zo hun wen sen", zegt Van Kan. „Dat wordt nog een hele puzzel". Nadat in de afgelopen drie jaar bij elkaar al 36.000 gulden werd wegbezuinigd, zal het.CJV er in 1991 opnieuw aan moeten gelo ven. Voorzitter Klaas van Vliet be grijpt, er geen snars van dat in het programma welzijnswerk voor het komend jaar zijp CJV opnieuw in de tang wordt geno men. Als het aan de gemeente Vlaardingen ligt, krijgt Liefde en Vrede volgend jaar weer 32.000 gulden minder. De vere niging gebruikt dat geld tot nu toe om de exploitatie van ge- houw Triangel in de Fransen straat uit de rode cijfers te hou den. Vlaardingen vindt die bijdrage in de kosten niet langer gerecht vaardigd, omdat andere vormen van sociaal cultureel werk zo'n subsidie ook niet krijgen. „De CJV Liefde en Vrede ziü, anders dan door middel van een ge meentelijke bijdrage, dienen te komen tot een sluitende exploi tatie van het gebouw Triangel", staat in het velzijnsprogramma te lezen. „Nog niet helemaal op adem ge komen van de bezuinigingen vanaf 1988 krijg je dit te lezen", briest Van Vliet in een reactie. De mededeling heeft hem ge troffen als een donderslag bij heldere hemel. „In de knelpun tennotitie die dit voorjaar is ver schenen, werd de CJV. niet ge noemd. Ook de ambtenareh op het stadhuis waren van mening dat Liefde en Vrede niet zou worden bekort". Van Vliet laat weten de eerdere 'aanslagen' op het budget met pijn en moeite te hebben kunnen opvangen. De eerste etage van Triangel werd afgesloten en per soneel werd naar huis gestuurd. „Nog meer bezuinigen is'zo goed als onmogelijk. Ik vraag me trouwens af wie met deze botte bijl te werk is gegaan' Een dergelijke drastische bezui niging krijgt de Stadsgehoorzaal toch ook niet voorgeschoteld; waarom de CJV dan wel, vraagt de voorzitter zich af. Van Vliet weet niet op welke posten hij nog kan schrappen om een klap van 32.000 gulden te kunnen opvan gen. Veel CJV-leden vinden dat Triangel toch al veel te veel een commerciële instelling dreigt te worden. Dan, reageert Van Vliet sne rend, kan N goed een streep door het mgdwerk wor den gezet. „Df moeten we Trian gel dan maar verkopen, aan die projectontwikkelaar die Interes se had? Of aan een instelling die gemakkelijker subsidie van de gemeente ontvangt. Er zou een prachtige moskee van kunnen worden gemaakt". Enerzijds hoopt hij op.het gezon de verstand van de wethouder van jeugdzaken John Ransbuij- sen, anderzijds zegt hij ook: „Dit maal zullen we de bezuinii plannen aanvechten met schikbare middelen". m „»y met schone Op het bouwterrein aan de Rid- kwatljke gevolgen van asbest derkerksestraat, midden links, voorkomen, moet een laag schone grond de Schiedam Het bouwter rein rond de Ridderkerkse- straat in Schiedam, waar gro te hoeveelheden asbest 2ijn gevonden, wordt niet gesa neerd. -Na overleg met de provincie Zuid-Holland en de inspectie volksgezondheid heeft de ge meente Schiedam besloten hef asbest af te dekken met een laag schone grand. - Deze methode wordt gezien als de minste van twee kwaden. Het asbest levert volgens experts pas gevaar op als het naar de opper vlakte wordt gehaald. Als de plaatjes asbest breken komen de vezels vrij en die kunnen kanker veroorzaken. Onder de grond zou het materiaal geen kwaad kunnen. Het asbest zit tot biina drie meter diep. Alleen die delen van het terrein worden gesaneerd waar het asbest nagenoeg aan de op pervlakte ligt en de schone grondlaag hoven het maaiveld zou uitkomen. Dit door de grote hoogteverschileh nogal inge wikkelde en nauwkeurige kar wei wordt nog gecompliceerder door een tweede soort bodem vervuiling. In de bodem zijn ook Jood, koper en aromatische koolwaterstof fen aangetroffen. Ook deze ver vuiling moet worden afgegraven deels bedekt grond. Alles bij elkaar kost het bouwrijp maken van het terrein vier mil joen gulden. Daarvan is eén mil joen bestemd voor de sanering. De gemeente moet het hele be drag zelf betalen, Omdat er haast is geboden 'met de start van de woningbouw 7—140 stuksis de lokatie niet aangemeld bij de provincie, die anders negentig procent van de kosten had be taald. De wijkbewoners zijn schoor voetend akkoord gegaan met de gekozen saneringsvariant. Zij vrezen dat het asbest, door de werking van de ondergrond, vroeg of laat toch aan de opper vlakte zal komen. Enkele bewoners van de aan het bouwterrein grenzende Den Bommeisestraat zijn bang dat zij de gevolgen van de verontreini ging eerder zullen merken dan hen lief is. De hekken waarbin nen de de grond zal worden ge saneerd en afgedekt, staan op twee meter afstand van hun ge vels. De tussenligende meters, waar ook asbest ligt, vallen waarschijnlijk buiten de opera tie. De gemeente wil zich niet met deze strook grond bemoeien omdat die eigendom zou zijn van de bewoners van de Den Bom meisestraat, Schiedam Het historisch onderzoek naar de her komst van het asbest dat deze zomer gevonden werd aan de Ridderkerksestraat,' wordt over enkele weken gepubliceerd. Gemeente werken Schiedam en het Vlaardingse onderzoeksbu reau Ramil leggen momen teel de laatste hand aan het rapport. Het onderzoek moet ant woord geven op de vraag of de Ridderkerksestraat en de Rijnstraat waar ook as best is gevonden -de enige plekken zijn in de Gorzen die met het kankerverwek kende materiaal zijn veront reinigd. Na de vondsten deze zomer rees de angst dat op veel plaatsen in Zuid asbest in de bodem zit. In de wijk wordt beweerd dat er ver voor de Tweede Wereldoorlog een asbestcement-fabriek in de Gorzen was gevestigd- Afval en restprodukten van deze fabriek zouden op grote schaal zijn gebruikt als op- hogingsmateriaal en als ver steviging voorde dijk. Vlaardingen De Vlaar dingse' vibrafonist Roland Stolk (25) is met drie anderen doorgedrongen tot de finale van de Pall Mall Export Swing Award, Op zaterdag 20 oktober strijden zij in de Sonqsta Koepel in Am sterdam om de Award, waaraan een geldprijs van tienduizend gulden is verbonden. De drie jeugdige jazzmuzikanten tegen wie de Vlaardinger het In de eindstrijd moet opnemen zijn pianist Frank Giebels, trombo nist Bert Boeren en saxofonist AUard Buwalda. Stalk, die ooit bas en vibrafoon speelde bij de groep Flaïrck, stu deerde aan het Rotterdams con servatorium en later aan de Ber kjes College of Music in Boston. Hij maakt deel uit van drie jazz formaties; Vibes-Unit, Mallet Unit en Six-Pack. Vlaardingen Een 43-jarige Vlaardinger is zijn auto kwijt. De man werd gistermorgen door de politie op de Mr. L.A. Kesperweg aange houden in een onverzekerde, met gekeurde auto met gladde banden. De man had, zo bleek de politie, al een jaar onverzekerd gereden. De auto is in beslag genomen, Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Schiedam In Schiedam is een speciale kunstroute in ontwikkeling, geheel ge wijd aan het veelbesproken jonge talent Jaques Tan'ge. Enkele horeca-ondeme- mers en galeriehouders willen gelijktijdig werk van de Schiedammer expo seren, zodat liefhebbers op verschillende adressen in de stad Tanges' pastels kun- -nen bekijken. Zij kunnen de route te voet afleggen. Volgens Pim Zaal, uitbater van café 't Paard aan de Koog straat, zou de route zich moe ten uitstrekken van de Schie- land-galerie aan de Siadhou- derslaan tot café-restaurant De Hermandad aan de Grote Markt. Als tussenliggende Tange-stations worden behal ve 't Paard genoemd het Ste delijk Museum aan de Hoog straat, café Podium aan de Lange Haven en een onlangs geopende koffieshop annex galerie in de St. Liduinastraat. Aan te exposeren stukken be staat volgens Pim Zaal, een groot bewonderaar van Tange, geen gebrek: „Jaques is uiter- mate uroduktief- Die jongen werktvals een bezetene. Het zou leuk zijn hem op deze ma nier een hommage te bren gen". De kunstenaar heeft al eens geëxposeerd in Zaals etablisse ment. Op dit ogenblik is werk van hem te zien in De Her mandad. Begin november hangen pastels van de Schie dammer in het Stedelijk Mu seum op de expositie, gewijd aan de internationale partner steden-conferentie. Volgend jaar doet Tange mee aan een tentoonstelling in Ess- lingen, de Duitse partnerstad van Schiedam. Maassluis PTT-telecom heeft bij het gemeentebe stuur een aanvraag inge diend voor de bouw van een vijfenvijftig meter hoge an tennemast aan de P.J, Troel- straweg. De mast krijgt een belangrijke functie in het draadloze telefoonverkeer in de regio Rotterdam. De nieuwe mast is vooral nodig om het toenemend aantal bezit ters, van een autotelefoon op hun wenken te kunnen blijven be dienen. Tot dusver krijgen alle bezitters van een autotelefoon aansluiting op het telefoonnet via de eommunicatiemast bij de Rotterdamse Waalhaven. Een deel van de nieuwe capaciteit wil PTT-telecom nu overheve len naar Maassluis. In de gedachten van PTT-tele com krijgt het vijfenvijftig meter hoge gevaarte een plaatsje naast de telefooncentrale aan de Troelstraweg. Het telefoonbe drijf wil op korte termijn een bouwvergunning aanvragen, In principe staat het gemeente bestuur welwillend tegenover het initiatief, maar de hoge" mast is in strijd met het geldende be stemmingsplan. Door de zoge noemde artikel 19 procedure kan de gemeenteraad echter een uitzondering maken voor PTT- telecom. t' -■* Naast het gemeentebestuur heeft PTT-telecom ook de mede werking van de buurtbewoners nodig. De kans is niet denkbeel dig, dat zij bezwaar maken tegen het hoge gevaarte. Hierdoor zou het bouwplan ernstige vertra ging kunnen oplopen, terwijl het ook niet geheel denkbeeldig is dat de rechter de bouw verbiedt. Varia H. v. Kooïj showroom: ehkénd Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 De Zeeuwse koorschool, waarvan hier enkele leden worden geflankeerd door koningin Beatrix, komt dit weekeinde naar Schiedam. Het koor geniet nationaal en internationaal grote bekendheid. Het jongenskoor, dat ooit optrad met grootheden als Danny Kaye en het Concertgebouworkest en regelma tig te zien was op televlsfe, verzorgt zaterdag en zondag de muzikale bijdrage van enkele liturgische vierin- Zaterdag middag om vijf uur zijn de Zeeuwse stemmen te horen in de kapel van Huize Frankefand. Aansluitend wordt om half zeven gezongen in de Singelkerk. Zondagmorgen zijn de jonge zangers weer present bij de viering om kwart over negen en om elf uur In dezelf de kerk. Tijdens deze viering ireden zij op samen met het mannenkoor uit Goes. He^lof omzeg uur In de Singelkerk wordtpok verzorgd door de Zeeuwse koort^hool. Schiedam Voetbalvereni ging SVV zal op zeer korte termijn een bouwplan indie nen voor een nieuw stadion op de huidige lokatie in sport park Harga. Als de gemeen teraad met dit bouwvoorstel akkoord gaat, dan moet handbalvereniging UVG wij ken voor een nieuw voorter rein. De gemeente eist die voorziening uit veiligheid soogpunt. "Wethouder Bart de Leede (Groen Links, sportzaken) heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het VVD-raadslid Wil van Wijk. Het raadslid vroeg zich af, welke gevolgen de nieuwbouw op Harga voor handbalvereniging UVG zou hebben. De Leede sprak op 21 september met SW-voorzitter John van Dijk af, dat SVV op zo kort mo gelijke termijn haar plannen bij de gemeente zal indienen. Het staaionplan, dat wordt ontwik keld door Ballast Nedam, wil de wethouder binnenkort voorïeg- f en aan de raadscommissies, n een gesprek met het bestuur van UVG heeft Bart de Leede de handbalvereniging een alterna tieve lokatie aangeboden. De wethouder meldde de handbal club, dat de gemeente ook open staat voor alternatieven die door de vereniging zelf worden aan gedragen. De Leede meent, dat SW ook een verantwoordelijk draagt in de verhuizing van haar buur man. Uitgangspunt voor de ge meente is, dat de 'pijnlijke, ge dwongen verhuizing' van UVG de handbalclub niet voor extra kosten mag plaatsen. De finan ciële consequenties van de ver huizing van UVG en de nieuw bouw van SVV worden binnen kort besproken in de gemeente raad. Vlaardingen Na een voqrbe- reidinsgtijd van twaalf jaar is het eindelijk zo ver: Vlaardingen- Holy krijgt zijn eigen kruisge bouw. Maandag 22 oktober gaat de eerste paal aan de Aalscnol- veriaandegrondin. Het startsein voor de bouw wordt gegeven door mevrouw C.L. Men zei, hoofdwijkver- pleegkundige in Holy. Tijdens ae daarop volgende receptie zal G.B.F van Weelden, directeur van het kruiswerk Nieuwe Wa- térweg-Noord, de lange voorge schiedenis van dit kruisgebouw schetsen. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1