Milieu federatie wil dialoog met bedrijven jfrlk 'Ik vind Shell esthetisch mooier dan de Veluwe' Peper zoekt een nieuwe Thorbecke Zwerfster slachtoffer van lustmoordenaar Economische politierechter mild voor vrije jongens ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Natuurbeschermer Lucas Reijnders: I Fietser gedood door aanrijding Invallen bij Bergsclienhoeks bedrijf 'Zie ons maar als aanjager van verbeteringen' LAURENSLEZING Datum r^lRIÏÏTÉBDAMS NIEUWSBLAD GENIETEN VAN FRAAI HERFSTWEER Havenwerkgevers willen niet méér banen ROTTERDAM Stadsredactie: Postbus959,3000 A2 Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00, Telex 22215. ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 21 door NICO DE VRIES Utrecht Het gaat hem veel te langzaam. Deze generatie kan de komende nog weTeen aardig milieu' overdragen, maar als de voortgang van de oplossingen niet echt wordt versneld dan is de kans groot dat we vroeg of laat toch in de milieuproblemen omkomen. Prof. dr. Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amster dam en medewerker van de stichting Natuur en Milieu, haalt maar weer het bekende voorbeeld van stal: de ver vuilde bodem. Bij de ontdek king ervan stelde de toenma lige minister Ginjaar dat de bodemvervuiling binnen tien jaar zou zijn opgelost „Nu hebben we het over inpak ken en verplaatsen van vuile aarde. Over het schoonma ken hebben we het nog maar zelden", constateert Reijn ders wrang. Hij zit kaarsrecht, onbeweeglijk, de handen gevouwen, strak ge zicht. Ben zwart jasje, streepjes overhemd, de knoopjes tot bo ven aan het witte boordje geslo ten, Een onheilsprofeet of een wetenschapper? „Ik ben van na ture een optimistisch mens. We kunnen als samenleving best uit de problemen komen. Al wil ik best toegeven soms te twijfelen of dat ook lukt. Dat kan van dag tot dag verschillen". Volgens Reijnders moeten we als samenleving, zoals hij dat noemt, een wending maken. De echte keuzes maken, vooral ook de De vooraanstaaande milieubeschermer prof.dr. Lucas Reijnders gaat zondagmiddag in het kader van de Lau- renslezingen in op ons milieu in het jaar 2000. De hooglet raar milieukunde aan de Universiteit van Amsterdam zal de trends aangeven naar de eeuwwisseling en vertellen waar het goed, en waar het fout gaat. Ook zal hij uiteenzet ten welke essentiële veranderingen er volgens hem nood zakelijk zijn om de milieuproblemen te overwinnen. Reijnders studeerde in 1969 als biochemicus af aan de Uni versiteit van Amsterdam. Daarna was hij als wetenschap pelijk medewerker verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, de Landbouw Hogeschool Wageningen en de Rijksuniversiteit Groningen. In 1981 trad hij in dienst van de stichting Natuur en Milieu. Hij is lid van een groot aan tal adviesraden, waaronder de energieraad. De lezing in de Laurenskerk begint om 15.30 uur. De toegang is gratis. 'pijn' dup/en dragen van een goed milieubeleid. Hij vervolgt, licht ironiserend: „In haar kerst toespraak, een paar jaar geleden, waarschuwde koningin Beatrix er voor dat het einde der natuur nadert. Wat volgde erop? Een partij touwtrekken, zonder dat er echt voor het milieu wordt ge kozen. Zodra iemand au roept, gebeurt er weer niets, maken we pas op de plaats". Toeval Zoals alles in zijn leven op toeval! berust, kwam Reijnders ook 'bij toeval' in de milieuhoek terecht „Ik studeerde af m een tijd da? het milieu-vraagstuk opkwam. En omdat ik geïnteresseerd ben in de relatie tussen chemie en sa menleving, hield ik me daarmee dus bezig. Verstandelijk dan", verklaart hij. Hij is nog steeds in die samen hang geïnteresseerd. Nog steeds verstandelijk, zegt hij, maar hij heeft ook hart voor de zaak ge kregen. „Als je eenmaal in de problemen duikt, schrik, je je te pletter". Haast zich om te zeggen dat hij m dat opzicht niet de eni ge is. Een Winsemius, ex-minis- ter van milieu, was dat ook over komen, Ed Nijpels, zijn opvolger, eveneens Zijn eerste ervaringen, deed hij op in Rijnmond. Hij had nauwe contacten met de 'wetenschaps- club' van het Centraal Actieco mité Rijnmond, CAR, Onder zocht eens een watermonster van een DSM-dochter en vond in het water een 'vracht aan fe nolen'. Een andere maal kwam hij voor een vergadering naar Vlaardingen, op het moment dat een smoggolf overkwam en de scholen werden gesloten. Vermorsing Inmiddels is de hoogleraar zo ver dat hij vindt dat we ons zelf ingrijpend moeten veranderen. De gigantische vermorsing van fossiele brandstoffen is één van de grootste problemen van deze wereld, zegt hij. Al trekken we ons van die wetenschap maar bar weinig aan. Onnadenken- nee, de ene kantoorflat na de an dere verrijst daar". Reijnders méént het als hij rept over de noodzaak van een men taliteitsverandering, Hij is zich echt 'te pletter geschrokken' van Lucas Reijnders:'£en kemp haan kon ons niet lang bekoren'. den nemen nog altijd de auto of het vliegtuig. Reijnders: „Die twee zijn een on derdeel van ons geworden. Het heeft iets te maken met ons haas tig bestaan. We willen ook heel chic met vakantie. Niet naar de Veluwe, maar naar Brazilië. Hoe verder, hoe chiquer". Hij maakt een vergelijking. „Ro ken was veertig jaar geleden ook heel chic. Wie niet rookte, was niet chic. Nu vinden we het on gezond. Veertig jaar hebben we gedaan over die mentaliteitsver andering". Het is volgens hem zaak dat we ons bewust worden van meer 'ongezonde' gedragin gen- Als het aan Reijnders ligt, laten we de auto staan, maken we veel minder gebruik van bet vliegtuig. Het is een kwestie van willen, niet van niet-kunnen. Kranten wij kje „Vier, vijfjaar geleden, kreeg je bij de discussie over fosfaatvrije wasmiddelen het idee dat Unile ver er een krantenwijkje bij moest nemen om de schade te' compenseren die het bedrijf'zou lijden bij de invoering van dat produkt. Nu is milieu zelfs een argument geworden om de markt te veroveren. Een wereld van verschil dus". Hij vraagt zich af waarom we zo nodig met de auto naar Amster dam of Rotterdam moeten- „In Londen en Parijs hebben ze dat al lang afgeleerd en gaan de mpnsen met de metro naar de stad. Economische schade? Wel Rotterdam Door een aanrij ding gistermiddag om half vijf op ae Oldegaarde is een 45-jarige Rotterdammer om hèt leven ge komen. De man stak met de fiets ter hoogte van de Langenhorst (Zuidwijk) de Oldegaarde over en werd geschept door een be stelauto. Hij kwam met 2ijn hoofd op de stoep terecht en overleed in de ambulance onder weg naar het Zuiderziekenhuis. BergsehenboekDe Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdie p -T (FIOD) en justitie hebben eind deze week de boekhouding van een bedrijf in bouwmaterialen en keukenapparatuur in Berg- schenhoek in beslag genomen. Dat gebeurde onder meer in Ca- pelle aan den IJssel bij de ac countant van het bedrijf. Vol gens de Rotterdamse persofficier van justitie is er sprake geweest van 'enkele invallen'. Verdere mededelingen wilde justitie niet doen over deze zaak. De directeur van het snelgroei ende Bergschenhoekse bedrijf ontkent in alle toonaarden dat er door de FIOD en justitie ook be zoeken zijn afgelegd in filialen van zijn zaak. „Ze zijn alleen bij mijn accountant geweest en heb ben een paar mappen meegeno men. Wat precies de reden is, weet ik niet. Ik heb begrepen dat ik daar dinsdag uitsluitsel over krijg. Ik ben me in elk geval van geen kwaad bewust", aldus de directeur. ing. Hij schrokki de toestand van het milieu. „De vraag is hoever wij de natuur nog verder mogen terugdrin gen", zegt hij. Een vraag die vol gens hem ook rijp is voor een ge degen wetenschappelijk onder zoek. Kemphaan De in Amsterdam geboren Reijnders vindt die vraag eigen lijk heel relevant. Niet omdat hij een natuurfreak is. „Van huis uit zeker niet We waren wel lid van Natuurmonumenten en ik ging met de fiets door Broek in Wa terland, maar een kemphaan kon ons niet lang bekoren". En laat er heel ironisch opvolgen: „Ik vind Shell esthetisch gezien dan ook mooier dan de Veluwe". Om niet onbegrepen te blijven, legt hij wel uit dat ook Shell zou moeten veranderen. Het 'high tech'-concern zou toch veel zui niger met de fossiele brandstof moeten omspringen. Strijdlustig: „Dat zal ik ze vertellen ook- Niet direct, wel indirect. Ik ben ge vraagd een lezing te houden voor de ingenieurs van de olie industrie in de Benelux. Ik doe dat". Hij zal zijn verhaal beargumen teerd over het voetlicht brengen; als een wetenschapper het drei gend onheil voorspellen. Consta terend dat het aantal planten soorten hard terugloopt, zegt hij met een zacht waarschuwende stem: „Zonder natuur valt de bo dem onder de samenleving weg. Dat is een gegeven". Rotterdam De nota's van de 'bewindslieden Dales en Nauta over het besturen op niveau ge ven niet het juiste antwoord op de vraag die juist door de lagere overheden wordt gesteld. Dit stelde burgemeester dr.A. Peper gistermiddag tijdens de officiële opening van de nieuwe deelse- cretarie in Charlois, Hij reageer de voor de vuist weg op deel raadsvoorzitter W.van der Have. Deze hield een pleidooi voor een bestuur in de agglomaratie. De deelgemeente zou daarin een goede taak kunnen hebben, wanneer niet alleen ambtena ren, maar ook bestuurders con tact zouden hebben met bewo nersorganisaties en maatschap pelijke instellingen. „Zijn we wel goed bezig?", zo stelde Peper de vraag. „Bestuur ders zijn er genoeg. Overal zitten ze. Ze schrijven nota's als 'Bestu ren op niveau'. Dat krijg je als je je verveelt. Nederland heeft een slechte traditie, als het op het doorhakken van knopen aan komt. Het is meer een babbel box. Wat mg nu werkelijk bezig houdt is de vraag, of er niet een nieuwe Thorbecke kan opstaan. Zoals het nu is, wil iedereen zijn' zegje blijven doen, en het voor het zeggen hebben". Peper dacht verder hardop, dat de reorganisatie van het binnen lands bestuur op een andere wij ze zal moeten gebeuren. „Als we tot een functioneel bestuur wil- len komen, moeten we zorgen voor een integraal bestuur. Dat wordt nu echter weer bedreigd door de verdeling in regio's voor bij voorbeeld de politie en het vervoer. De grenzen van die re gio's lopen echter wel steeds an ders, waardoor er van een be hoorlijke afstemming geen spra ke kan zijn". door NICO DE VRIES Kotterdara De Zuidhollandse Milieufederatie (ZMF) wil de dialoog aangaan met de industrie in Rijnmond. Volgens medewerker Hans Muilerman van de milieufederatie valt met deze aanpak meer invloed uit te oefenen op het milieubeleid van. de bedrijven. Tot voor kort beperkte de federatie zich hoofdzakelijk tot het becommentariëren van ver gunningaanvragen. In het uiterste geval ging de ZMF tegen een vergunning in beroep bij Raad van State. „Wij denken dat we de bedrijven daadwerkelijk wat te bieden hebben. Wij kennen het milieu in de brede zin van het woord en kunnen vandaar uit de industrie waardevolle uitgangspunten aanreiken voor proces-gemte- greerde oplossingen als bij voor beeld het aanpakken van mi lieuproblemen bij de bron", al dus Muilerman. Gesprek Een delegatie van de Zuidhol- landse Milieufederatie zal over enkele weken een eerste ge sprek aangaan met de stichting in de laurenskerk Zondag 14 oktober 1990 aanvang: 15.30 uur SPREKER Dr Lucas Reijnders Stichting Natuur en Milieu ONDERWERP Ons milieu en het jaar 2000. Verwachting en opties naar de toekomst. In de pauze kunt u schriftelijk vragen stellen die na afloop van de lezing worden beant woord. De lezing wordt omlijst met orgelmuziek van J. Th. Lemckert. De toegang is gratis MajsLjrï CpenG'B<v»n Europoort-Botlek Belangen, de overkoepelende organisatie van de grote bedrijven in Rijnmond. De bedoeling is, volgens Muiler man, dat na dit introductiege- sprek de dialoog ondernemings gewijs wordt voortgezet. Het is voor het eerst dat een mi lieu-organisatie gericht de ge sprekken met de bedrijven wil aangaan. „Bij deze andere aan pak die we voorstaanstaat uiter aard de open gedachtewisseling voorop- Maar dat neemt niet weg dat als resultaat uitblijft, wij nog altijd kunnen terugvallen op de andere voor ons bekende tech nieken als bezwaar maken tegen vergunningen of acties", alaus Muilerman. Klus De Zuidhollandse Milieufedera tie heeft de laatste jaren weinig aandacht geschonken aan de in dustrie in Rijnmond. Volgens Muilerman had de federatie on voldoende medewerkers in dienst 'om deze toch wel om vangrijke klus' te klaren. Met in gang van november kan de ZMF echter beschikken over drie op de afvallozingen op water en in de lucht gespecialiseerde des kundigen. „Deskundigheid is nodig, omdat we het hele milleuveld van kop tot staart willen overzien. Ver der verwacht men van ons ook kundige opmerkingen en advie zen. Bij een organisatie als de onze past het niet om te zeggen, gif in het water is slecht voor zeehondjes, dus dat moet stop pen", aldus Muilerman, Brede aanpak Met een brede aanpak wil de Zuidhollandse Milieufederatie ook bereiken dat de milieupro blematiek weer integraal en niet sectoraal wordt aangepakt. „Het komt nu voor dat slib verbrand moet worden, en dat het residu van de verbranding weer gestort moet worden. Van dat rondstu ren van ellende willen we ge woon af". In de praktijk betekent deze be nadering, volgens Muilerman, dat de Zuidhollandse Milieufe deratie ook het handelen van de verschillende overheidsdiensten zal beoordelen. Muilerman: „Zie ons in dit veld maar als aanjager en initiator van nieuwe ideeën om de milieuproblemen in Rijn mond terug te dringen". Zie ook Stadhuisplein op pa gina 23 Het mes waarmee BerendinaStijger werd vermoord. Rotterdam Berendina Stij- ger, de zwervende vrouw die op 3 oktober dood werd gevon den onder de Willemsbrug, is volgens de politie het slachtof fer geworden van een lust moord. Volgens de politie is het zeker dat de dader een man is, die seksueel genoegen aan de moord heeft beleefd. Berendina Stijger werd door messteken om het leven ge bracht. Het onderzoek naar de dader zit echter muurvast. De gegevens die de recherche op dit moment heeft zijn ui terst summier. Zo is het exacte tijdstip van de moord onbe kend, is ook niets bekend over het motief en wordt het onder zoek bemoeilijkt doordat het slachtoffer een uiterst beperk te relatiekring had. Wel heeft de politie inmiddels het moordwapen? gevonden. Het is een mes van het Zwit serse merk Victoriribx," dat veelvuldig wordt gebruikt in slachterijen. Het mes is daar waarschijnlijk intensief' ge hanteerd, wat de politie op maakt uit het feit dat het meerdere keren op professio nele wijze is geslepen. Van het mes is een puntje van de hand greep aan de pïnkzijde afgesle pen. De politie is nog altijd op zoek naar getuigen. Die kunnen zich melden op telefoonnum mer (OIO) 4243125. De zaak- Stijger wordt aanstaande maandag behandeld in het programma Opsporing Ver zocht van de Avro. Een mooier begin van de herfstvakantie is haast niet mogelijk. Fraai najaarsweer, bontgekleurde bladeren, kinderen die ruimschoots de tijd hebben om kastanjes en eikels te rapen en er wat moois van te ma ken. Als de weersvoorspellingen niet bedriegen trekt Nederland er dit week einde massaal op uit om onder een lekker zonnetje zich langs het strand of in het bos te verpozen. Of het dan op de Parklaan In Rotter dam nog netzo rustig wandelen is, valt te betwijfelen. Rotterdam De Rotterdamse vereniging van havenwerkge vers, SVZ wil geen uitbreiding van het aantal banen. Het wijst de eis van de Vervoersbond FNV voor 250 mensen extra re soluut van de hand. De'SVZ heeft dit gisteren laten weten in reactie op de 'Operatie Stofkam'. Daarmee controleerde de bond de afgelopen week op het nale ven van de cao'en in de havens. Adjunct-directeur L. Jansen van de SVZ vindt, dat de bond moet ophou den met het geven van on juiste cijfers over het zwartwer-j ken in de haven. In tegenstelling tot de dertig overtredingen die de bond zegt te hebben vastge steld, zijn er bij de SVZ slechts zes gemeld. Uiteindelijk ging het om twee feitelijke overtredingen van de cao, waarop volgens Jan sen in overleg met de directies van de betrokken bedrijven di rect actie is ondernomen. Volgens de SVZ loopt de bond vooruit op een onderzoek van bonden, werkgevers en het Ge meentelijk Havenbedrijf naar de toekomst van dé gezamenlijke arbeidspool SHB. „Als de FNV zegt, dat de SHB met 150 nieuwe arbeidsplaatsen moet worden uitgebreid is dat opnieuw on zorgvuldig. Een veel te vroege conclusie", aldus Jansen. door JAN ROZEN DAAL Rotterdam Een paar voor zichtige kloppen op de houten deur van zaal O, aan het einde van de gang die uitkomt bij de hoofdingang van de arrondisse mentsrechtbank aan de Noord- singel. De deur waait open en een oude bekende stapt de rechtszaal binnen. Een blik van herkenning ook bij de economi sche politierechter, mevrouw mr. A.C.M.P. van Breukelen, die gisterochtend zitting had. Het is de tegelzetter uit Vlaar dingen, die eerder op de dag tot 11 januari de tijd was gegund om zijn vergunning te regelen. HH runt sinds zijn ontslag in 197a een eigen bedrijf, maar bij een controle van de Economische Controle Dienst (ECD) in sep tember 1989 bleek hij niet over de benodigde vergunningen te beschikken. „Nou", zet de Vlaardinger vro lijk in terwijl hij naar voren loopt, „ik ben zojuist bij de Ka mer van Koophandel geweest. Maar het duurt nog zeker vier tot zes maanden voordat ze die vergunning kunnen geven. Dus ik dacht ik zal dat maar even ko men zeggen, anders sta ik op 11 januari weer met lege handen bij de edelachtbare". En, zo had hij begrepen, dan kon hem wel eens een flinke boete boven het hoofd hangen. Na overleg met officier van justitie mr. G.P. van de Beek, die zicht baar lol heeft 3n de verdachte, wordt het vervolg van de zaak uitgesteld tot medio volgend jaar, „In elk geval laat u zien dat u er nu behoorlijk achteraan zit", steunt de officier de man, tegen wie al vijf keer eerder proces verbaal is opgemaakt. De Vlaardinger was één van de vele vrije jongens gisteren bij de economische politierechter, die geen heil zien in de noodzakelijk papierwinkel voor het runnen van een eigen bedrijf. Behalve de tegelzetter was er ook een Gouwenaar die een bouw- en af werk! ngsbedrijf was begonnen. Met twee man personeel dag en nacht werken om een jaaromzet van twee ton bij elkaar te halen. Het ontbreekt de Gouwenaar, die het bedrijf tien jaar geleden van zijn vader overnam, aan een vestigingsvergunning. Die is no dig omdat hij zich onder meer ook bezighoudt met stukadoren. Hij heeft al eens een keer onthef fing gevraagd, maar daarvan is nooit iets gekomen. En om weer naar school te gaan, dat ziet de 40-jarige man niet zitten: „Die school is een lachtertje. Daar kunnen ze me niets meer leren. Ik kan daar beter als leraar gaan staan". De officier is na de belofte van de man om toch nog maar eens achter die ontheffing aan te gaan of, als dat niet lukt, de school banken op te zoeken ('Tja, dat moet dan maar'), bereid de eerder gestuurde transactie van 750 gulden t« verminderen tot een boete van 400 gulden. Me- vrouw Van Breukelen is nog milder en legt een geheel voor waardelijke boete op van 750 gulden. „Maar", drukt zij de man op het hart, „dan moet u wel woord houden. U heeft grote kans dat u over een half jaar weer wordt gecontroleerd en dan zijn de rapen gaar". Tevreden gaat hij naar huis. Evenals de meeste andere ver dachten had ook hij geen advo caat bij zich. Hij is gewend zijn zaakjes zelf te regelen. De één gaat daf wat beter af dan de an dere. Een 28-jarige Vlaardinger had een boete thuisgestuurd ge kregen van de officier van dui zend gulden omdat hij als zelf standig stratenmaker geen ver gunning had. Maar een paar we ken na de controle van de ECD was het bedrijfje cver.de kop ge gaan met nalating van twee ton aan schulden. Met een boete van honderd gulden werd de zaak definitief afgesloten. „Dank u wel", zei de inmiddels weer ge woon in loondienst werkende stratenmaker, Warenwet In totaal had mr. Van Breukelen gisteren tussen negen en twaalf uur 27 zaken af te handelen. Daarbij ook een aantal mensen dat de Warenwet had overtre den. Een slager die varkens- en paarde-eiwit door rijn runderge hakt had gemalen. Een restau rant waar veel te veel micro-or ganismen in een gerecht zaten. Ze kwamen er respectievelijk met boetes van 500 en 1250 gul den af. Triest was het verhaal van een Rotterdamse, die op de vrij markt van 29 april 1989 op de Coolsingel bami en nasi wilde gaan verkopen. Ze had haar laat ste achthonderd gulden in het handeltje gestopt. Maar de ECD kwam erachter dat ze de etens waren veel te warm bewaarde. Het was een mooie dag en een koeling had ze niet in haarteen- voudige kraam. Ze kon haar hele boeltje weggooien en kreeg bovendien nog eens een trans actie in de bus van 750 gulden. De vrouw wilde wel, maar kon niet betalen. Ze moet rondko men van een uitkering en heeft in totaal zo'n 18.000 gulden gehuld open staan. De politie rechter legde haar daarom maar een voorwaardelijke boete op. Zij kwam er daarmee aanmerke lijk beter af dan al die verdach ten die niet op kwamen dagen. Al die mensen werden bij ver stek veroordeeld en daarbij wordt geen rekening gehouden met persoonlijke omstandighe den. Daar is het doorgaans zo: de officier vraagt iets en de econo mische politierechter geeft dat. En dat was de les: ,,Goh,_jc ka» hier in nog geen kwartier tijd toch een hele hoop centen ver diende", zei er één na afloop op de gang, terwijl hij verbaasd een gesprek op een andere bank volgt tussen een advocaat en zijn man: 'Ik kan mijn ex-vrouw wel bellen, maar zodra ze mijn stem herkent gooit ze de haak erop Maar dat zijn weer heel andere problemen. •L

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1