Vissers slaan bankgeheim aan de haak Migranten eisen beter onderwijs Bewoners verbijsterd over schrappen opbouwwerker :ooy Pioniersrol voor Maascollege Eerste donaties voor restauratie Grote Kerk binnen VERWARMING Geweld teistert centrum Schiedam VLAARDIN6S OAGBLAB SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWE6 COUffANT Vaandel voor jubilerende zakkendragers Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! Overvaller bekent lis 'Met lapmiddelen komen we er niet' GASHAARDEN -CV-INSTALLATIES showroom VAN n Fusie van vijf scholen levert unieke samenwerking op Auto tegen restaurant De Rode Rebel slaat weer toe Vandalen zijn slopers voor MAANDAG IS OKTOBER 1990 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC V/laardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.435C557 - sportredactie: 4345209. Telefax: Q10-4349754 VlaardingenEen vangst van twee sportvissers In dé Vlaar- dingse haven heeft de plaatselijke vestiging van de Credit Ly- onnais Bank Nederland danig in verlegenheid gebracht Se De computeruitdraai was enkele dagen eerder opgesteld daardoor hoogst actueel. De vinders konden er de laatste saldi van particulieren en bedrijven uit aflezen. „Uitermate verve lend meent directeur W. Derksen van de aan de Westhaven- kade gevestigde bank. Het is volgens Derksen de eerste keer dat bij Credit Lyonnais Vlaardingen dergelijke gegevens verdwenen. De bank zegt dat er sprake is van overmacht De computeruitdraai werd don derdag gestolen. Inbrekers forceerden de voordeur en zagen kans, terwijl hetalarm rinkelde maar nog voordat de politie ter plaatse was, twee gereedstaande postzakken mee te nemen. De zakken bevatten de interne correspondentie van het bankfili aal. „Nogal dom van de heren", vindt Derksen de keuze van de in brekers. „Ze dachten, natuurlijk dat er iets van waarde in die zakken zou zitten. Maar de inhoud had alleen voor ons waarde. Het geld lag uiteraard in de kluis, en daar zijn ze niet in de buurt geweest". De postzakken werden vermoedelijk kort na de inbraak door de dieven in de haven gedumpt. Vandaag kreeg de bank de gegevens terug van de politie, waar de stukken zaterdag door de sportvissers waren bezorgd. Schiedam De Schiedamse binnenstad is dit weekeinde het decor geweest varf massale en bloedige vechtpartijen. De onrust openbaarde zich za terdagmorgen om één uur voor het eerst op grote schaal, toen de politie op de Hoogstraat twee vechtenden uit elkaar haalde en even later werd omsingeld door een groep van dertig agressieve jongeren. Eén van de twee vechtersbazen, die zijn woede koelde op een re clamebord en een passerende autó, werd ingerekend. De 23-ja- rïge arrestant verzette zich hef tig. Hij sloeg een deuk in de mo torkap van de politieauto. Toen de politie de arrestant wilde af voeren, werd de auto ingesloten door passerende jongeren. In het -handgemeen dat daarop volgde, Schiedam De zakkendragers van het St. Anthbnisgilde verza melden zich zaterdagmiddag ror.d het Zakkendragershuisje aan de Schie, Zij kwamen deze keer echter niet bijeen om met zakken van vijftig kilo op hun rug heen en weer te rennen, maar om op de kade bij hun gil- dehuis het eerste lustrum van het zakkendragersgilde te vie ren. Even leken de zakkendragers toch in aktie te komen. Toen er een schip aanmeerde ging er een luid gejuich op en stormden de zakkendragers naar de water kant Zij gingen aan boord van het schip en kwamen met een gildevaandel, de nieuwe aan winst van het Anthonisgilde, weer de kade op. Toen het grote, groene gilde- vaandeleen kopie van hetori- ginele dundoek van het vroege re zakkendragersgilde aan alle kanten was bekeken door wethouder Aad Wiegman en de dragers, keerde de rust weer. De traditie van de zakkendra gers werd tijdens het feestvieren niet helemaal vergeten. De gil- deleden trachten hun dorst te lessen met zakkendragersjene ver, „Een jenever die speciaal voor ons is gemaakt Ze is op een ouderwetse manier bereid en is de Rolls-Royce onder de jene vers", legde een van de zakken dragers uit. De honger werd ge stild met een echt zakkendra- fersmaal; erwtensoep en stuk en roggebrood belegd metspek Vraag de gratis IQ brochure b>j smeden GM1ENBURGSTOMT 80 VUUWONGEN - TB.. 010-4343086 vielen rake klappen. Van de agenten werden enkele uni formstukken aan flarden ge scheurd. Een tweede surveillance-auto, die de eerste wilde ontzetten, werd hard aangepakt Eén van de relschoppers sprong op de motorkap en trapte de voorruit kapot Een poging om de dader te arresteren mislukte. De over macht was te groot. Politie woordvoerder Jan van Hoff vond het een „wijs besluit" dat de auto's zich tenslotte terug trokken, hoewel slechts één van de vechtenden was aangehou den. Geweld werd diezelfde nacht ook gepleegd op hetHemaplein. Onbekenden staken daar vier bushokjes in brand. Door het grote aantal mensen op het plein daagde de politie er niet in de daders te herkennen. Na blus werk van de brandweer lag de straat bezaaid met splinters van de gesprongen ruiten. Op de Broers vest was het de vol gende avond opnieuw raak, toen rond vier uur een. groep van on geveer dertig mensen verwik keld raakte in een vechtpartij. Een 22-jarige Schiedammer werd met een bloedende hand naar het ziekenhuis gebracht, een 19-jarige stadgenoot die met een ijzeren staaf zwaaide werd ingerekend. Hij bleek ook be trokken bij de knokpartij de vo rige avond. Omstanders beweerden dat de vechtpartij van zondagmorgen was uitgelokt door twee Engel sen. Zij werden later die nacht gevonden in de Passage. Het tweetal, 38 en 34 jaar oud, lag daar gewond op de grond. Ze zouden zijn mishandeld. De poli tie is er nog niet achter, wat de oorzaak van de onlusten is ge weest Zaterdagmorgen meldde zich op het bureau een 51-jarige Schie dammer die de vorige avond op de hoek van het Broersveld en de Lange Kerkstraat door twee mannen van omstreeks dertig iaar in elkaar was geslagen. Hij liep een dikke lip en enkele ge kneusde ribben op. rt hij op 5 Vlaardingen Een 21- Vlaardinger heeft het al weekeinde bekend dat oktober het postagentschap aan de Reigerlaan in Holy heeft overvallen. De man, die het per soneel bedreigde met een nep- p is tooi, maakte enkele duizen den guldens buit De overvaller werd vrijdag aangehouden. Hij is vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie. Vlaardingen Zestig procent van de migrantenkinderen komt zonder diploma van school. En halen ze wel een di ploma, dan is het dat van de LTS. Want daarheen verdwijnt pakweg 90 procent van de Turk se en Marokkaanse leerlingen na de basisschool. De cijfers zijn niet helemaal ac curaat, maar overdreven ziin ze ook niet Ze maken duidelijk dat er een heleboel schort aan het mïgrantenonderwijs, zowel op de basisschool als in het voortge zet onderwijs. De tijd dat buitenlandse ouders zich daarbij neerlegden is al thans in Vlaardingen voorbij. In De Lijndraaijer presenteerde de kersverse stichting Migranten Ouderraad (Stimor) gisteren een ,plan van aanpak dat de kansen van "buitenlandse' leerlingen moet verbeteren, zodat ook zij na de school in aanmerking komen vooreen betere baan. Voorzitter X. Erbas bracht het ongenoegen kernachtig onder woorden: „Ik heb altijd ja baas, nee baas ge zegd, maar de tweede en derde generatie komt op voor zijn rechten". Stimor heeft niet alleen kritiek op de scholen en de gemeente vlaardingen, die het onderwijs aan migrantenkinderen volgens de stichting niet serieus nemen. Ook de ouders moeten de hand in eigen boezem steken. Willen ze invloed uitoefenen op het on derwijsbeleid, dan moeten ze zit ting nemen in schoolbesturen en medezeggenschapsraden. Ze hebben te lang aan de kant ge staan. Mentaliteit Maar de belangrijkste hinder paal blijft de mentaliteit in de Nederlandse samenleving, maakte Erbas duidelijk. Zolang de mening blijft overheersen dat migranten zich voor de volle honderd procent moeten aan passen aan de Nederlandse nor men, komt de oplossing van het probleem geen stap dichterbij. De Stimor-voorzitter: „Migran ten eisen niet alleen het reent op gelijke kansen, ze eisen ook het rechtop hun eigen identiteit". Erbas vergeleek het onderwijs met een fabriek. Als een bedrijf mislukte produkten aflevert, is g er iets helemaal mis en moet er |j snel iets veranderen in het ma- J nagement, betoogde hij. Maar 2 doeltreffende maatregelen in het onderwijs zijn tot nu toe uit- f gebleven. Erbas was niet de eni- o ge die de Nederlandse overheid ortzichtigheid verweet Ook S. Ozgüzel, als rijksinspecteur be last met toezicht op speciale vor men van onderwijs aan migran ten, wees op de hopeloze verspil ling van overheidsgelden. „Er faat ieder jaar 400 miljoen gpl- en naar het voortgezet onder- Migranten en Nederlanders luisteren in De üjndraajer naar sprekers die pleiten voor beter onderwijs aan 'buitenlandse' kinderen. wijs als extraatje om de positie van migrantenkinderen te ver beteren. Maar wat gebeurt er met dat geld? Onderzoeken heb ben uitgewezen dat de resultaten te verwaarlozen zijn". Ozgüzel veegde de vloer aan met de 'lapmiddelen' waarvan de overheid zich bedient. „Als het onderwijs gewoon zijn doelstel lingen zoals die in de grondwet staan zou nakomen, zouden al die extra maatregelen helemaal niet nodig zijn. Dan had je geen OETC (onderwijs in eigen taal en cultuur), ICO (intercultureel onderwijs) en OVB (onderwijs voorrangsbeleid) nodig". Vol gens de inspecteur is Nederland lieel cynisch bezig'. Van die lak se opstelling worden behalve de migranten op den duur ook de Nederlanders zelf de dupe: „Je ondermijnt je eigen maatschap pij alsie veranderingen nalaat". Het plan van aanpak van Sti mor, waarvan het eerste exem plaar gisteren werd aangeboden aan wethouder Agnes van Ar- denne (minder nedenbel ei d stelt een heel pakket aan maat regelen voor. De stichting, ge vormd door Palestijnse, Turkse en Marokkaanse ouders, wil bij voorbeeld dat er peuterspeelza len komen voor migrantenkin deren en hun moeders, „Zodat de kinderen al voordat ze op hun vierde naar de basïschool moeten, kennis hebben gemaakt met andere kinderen en niet met een achterstand beginnen". Ook na die eerste jaren moeten ouders een oogje houden op de scholing van hun kind door ac tief mee te denken met het be leid. Verbetering van de resulta ten kan ook worden bereikt door uitsluitend tweetalige OETC- leerkrachten aan te stellen, zo dat ze kunnen meedraaien in teamvergaderingen op school en door de taalbarrière niet buiten spel blijven staan. MaassluisNog voordat burge meester Hans van Es zaterdag middag het startsein gaf voor de fondsenwerving voor restaura tie van de Grote Kerk, had de voogdij van de hervormde ge meente al ruim 10.000 gulden binnengehaald. In de kerk stopten enkele parti culieren en vertegenwoordigers van plaatselijke bedrijven leden van de restauratiecomissie pa piertjes met daarop het bedrag van hun donaties in de hand. Bij dragen werden ook toegezegd door de historische vereniging en de Govert van Wijnstichting. Eén Maassluizer stelde een door hem zelf in 600 arbeidsuren ver vaardigd scheepsmodel ter be schikking, Het scheepje, een schokker gebruikt voor de ha ringvangst, zal worden geveild. De bouwer schat de waarde op ongeveer 20.000 gulden. De schenkingen van deze gulle gevers ten spijt, gaat de restaura tiecommissie zware tijden tege moet Monumentenzorg heeft duidelijk gemaakt dat van de vier miljoen gulden kostende restauratie, de hervormde ge meente zelf tien procent moet bijdragen. Vier ton, daar schrok de voogdij toch wel eve n van. .Maar het is te doen", hield de burgemeester ziin luisteraars in de kerk voor.Deze monumen tale kerk werd in 1639 gebouwd Burgemeester Hans.van Es (rechte) en fondsenwerver DkfcPons (midden) tonen het eerste certificaat voor de restauratie van de Grote Kerk. Vlaardingen Bewonersorga nisaties in Vlaardingen hebben verbijsterd en verontwaardigd gereageerd op de bezuinigingen in het welzijnswerk. Het Plat form Woonkonsumenten Vlaar dingen, spreekbuis van de bewo nersorganisaties, vindt het schrappen van één opbouwwer ker onverteerbaar. Het vele werk in de stadsvemieuwings- wijken de komende jaren vereist juist uitbreiding van het aantal professionele begeleiders. Als de bezuinigingen doorgaan, komt er niets terecht van de stadsvernieuwing in de Babber» spolder, de Westwijk en Holy- Zuid, waarschuwt het platform in een open brief aan het ge meentebestuur. Experimenten als buurtbeheer, bedoeld om bewoners meer te betrekken bij hun omgeving, zijn dan gedoemd te mislukken. Het opknappen van 780 PLN- flats in de Westwijk zal tot pro blemen leiden als tfe bewoners niet kunnen terugvallen op de ondersteuning van onafhanke lijke adviseurs. In de Babber- spolder, waar een groot aantal van de huidige bewoners het veld moet ruimen voor beter ge situeerden, dreigt een ramp. Veel bejaarden kunnen de situa tie fysiek en emotioneel niet aan. Het platform vraagt zich af hoe de voorgenomen bezuinigingen te rijmen zijn met het beleidspro gramma van burgemeester en wethouders, die de „kwaliteit 1 van de samenleving" willen ver beteren. „Het lijkt er eerder op dat in Vlaardingen beleid ont wikkeld wordt om juist de minst draagkrachtigen en de wijken met de meeste problemen te du peren". door welgeteld 580 vissersgezin nen, destijds de totale bevolking van Maassluis. Tegenwoordig is de stad veel groter. Als iedere in woner een tientje bijdraagt, zit ten we al op 330.000 gulden. Tel je alle oud-Maassluizers daarbij op, dan moet het geld in één week bij elkaar te brengen zijn". Zo eenvoudig zal het echter niet gaan. Het gemeentebestuur draagt zelf wel bii in de restaura tiekosten, maar laat de verdere fondsenwerving over aan de kerk. Het geld zal bii elkaar ge bracht moeten woraen met de verkoop van restauratie-certifi- 'caten. Om die aan de man te brengen houdt de Grote Kerk komende week elke dag open huis van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. De kerk op het Schan seiland, anders slechts het do mein van gelovigen, zet de deu ren open voor een breed publiek. Dat kan exposities bekijken over de visserij, concerten bezoeken, koren beluisteren en film- en di avoorstellingen bijwonen. Het beroemde Garrels-orgel speelt uiteraard een sleutelrol in de eoncertreeks. VÈROTRU NGSSPECIAUST 00STHAVENKAPE 14, TEL.010 4343213, VLAARDINGEN Maassluis Het Maascollege in Maassluis is een pioniersrol toe bedeeld binnen het Nederlandse onderwijs in de komende jaren. De nieuwe scholengemeenschap moet als eerste gestalte geven aan het begrip samenwerkings school. Zulke scholen ontstaan na een fusie tussen instellingen uit het openbaar en het bijzonder onderwijs. Het Maascollege is een uniek sa menwerkingsverband, waar voor vijf scholen van verschil lende signatuur uit Maassluis, Maasland en Hoek van Holland met elkaar fuseerden. Mevrouw N J. Ginjaar-Maas, oud-staatsse cretaris van onderwijs, gelooft dat er door de terugloop van het leerlingenaantal, steeds meer van dergelijke 'gemengde' scho len zullen komen. Zij zouden kunnen profiteren van de erva ringen in Maassluis. De voormalige WD-bewinds- vrouw, tegenwoordig lid van de Tweede Kamer, is een van de belangrijkste pleitbezorgers van de Maassluisse scholengemeen schap. Zij was vrijdag dan ook eregast bij de officiële opening. Samen met de jongste leerling, de 11-jarige Michel de Bruyn, onthulde zij het naambord. Met het Maascollege beschikt Maassluis eindelijk over de vurig verlangde vwo-opleiding. Maar het verkrijgen van deze onder wijsvorm ging niet zonder slag of stoot Er moest langdurig voor worden gelobbied in de Tweede Kamer en op het ministerie van onderwijs in Zoetermeer. „Dat ging er soms zo heftig aan toe, dat enkelen ons straatvechterij verweten", aldus directeur J.J. Eijsackers. Na intensief en koortsachtig overleg ging de staatssecretaris uiteindelijk overstag. Eijsackers herinnert zich dat hij de stug ro kende staatssecretaris op de be slissende vergadering 'omkocht' met twee sigaretten. „Daarna pakte ze de plattegrond erbij, vroeg 'waar staan die schooltjes nou eigenlijk' en zei tenslotte: alsjeblieft, hier heb ie je vwo". Twee sigaretten vond Eijsackers 'een redelijke prijs'. De Maassluisse onderwijswet houder Liesbeth Snoeck was trots op het succes: „Normaal duurt dit soort fusies drie jaar. Wij hebben het in één jaar ge klaard". De wethouder, ook voorzitter van de stichting die de nieuwe school bestuurt, onder schrijft de stelling van mevrouw Ginjaar dat het Maascollege een pioniersrol beeft: „Met zoveel geledingen en dependances zul len we moeten groeien naar een wij-gevoel". De koningin Julïana-mavo aan het Kastanjedal in Maassluis is de hoofdvestiging van het Maas college. Daarnaast heeft de school gebouwen op verschillen de plaatsen. In Maassluis zijn dat de Galand LTS en de LHNO Vliethorst. In Maasland wordt les gegeven op de land- en tuin bouwschool Veldestein, in Hoek van Holland trad de Caland- mavo toe. Directeur Eijsackers verwacht dat het leerlingenaan tal kan uitgroeien van 860 tot ze ker 1200. Vlaardingen Een 53-jarige Schipluidenaar is zondagavond bij het wegrijden met zijn auto tegen de gevel van Chinees res taurant Ho-Wan in de Winkel hoeve gebotst. Zijn auto stond op het parkeerterrein bij het win kelcentrum. Een ruit van het restaurant sneuvelde. De bloed proef wees uit dat de man onder invloed verkeerde. Een andere dronken automobi list viel in de nacht van zaterdag op zondag op de Korte Hoog straat in handen van de politie. De 23-jarige bestuurder viel op, omdat hij slingerde en vaker op de linker dan op de rechter weg helft reed. De man kreeg een boete van tweehonderdvijftig gulden. Vlaardingen Voor Jaap' Vink is het min of meer' vanzelfsprekend geworden dat zijn honden hoofdprij zen in de wacht slepen tij dens nationale, maar ook in ternationale tentoonstellin gen. Toch wisten zijn teckels, na komelingen van de prijs- hond Rode Rebel, hem afge lopen weekend opnieuw aa- genaam te verrassen. Tij dens een grote tentoonstel ling in het Duitse Oberhau- sen slaagde zijn Bandiet er4 voor het eerst in de geschie denis in een 'dubbelslag' te slaan. De hond kwam als - beste te voorschijn uit de competitie met zijn rasgeno ten, maar werd daarna ook nog tot de mooiste hond van de hele tentoonstelling uit- geroepen. In Oberhausen was een groot aantal rassen I vertegenwoordigd. De familie Vink kwam ver- der met enkele andere prij- zen terug uit Duitsland. Ook l de beker voor het mooiste koppel honden ging naar de teckels van de Rode Rebel, terwijl in de fokkersgroep moeder Sue met haar drie jongen met de hoogste eer ging strijken. Vlaardingen Vandalen zijn het afgelopen weekeinde de slo pers van de oude Erasmusschooi aan het Westnieuwland in Vlaardingen een stapje voor ge weest Zaterdagavond werd in twee lokalen van de school, die na de herfstvakantie wordt ver ruild voor een nieuw gebouw aan de Huygensstraat, brand ge sticht De brandweer bluste cfe vuurtjes. Een achttal jongens in de basis schoolleeftijd werd vrijdaga vond al aangehouden bij de Erasmusschooi, waar zij ruitjes hadden ingegooid. De kinderen werden door de politie ernstig onderhouden, alvorens zij dooj- hun ouders konden worden op gehaald. De brandweer moest in het eer ste weekeinde van de herfstvar kantie nog vier keer uitrukken. Van basisschool De Ark aan dè Lïssabonweg in Holy werd zon dagmiddag het naambord in brand gestoken. Door de hitte vatte ook de luifel vlam. Voor een bedrijfspand aan de Enery gieweg werden zondag pallets ip brand gestoken. Daar sneuvelde een ruit De brandweer moest zaterdag in actie komen bij een brandje in buurthuis het Weesbuis, waar bezoekers een paar vuilniszak ken met oude kleren in brand hadden gestoken. Zaterdaga vond laat brandde aan de Dr, Wiardi Beckmansingel een auto uit als gevolg van kortsluiting. De eigenaar was rijn auto aan het parkeren toen onder het dashboard vlammen begonnen door te lekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1