'Met computers op scholen wordt soms niets gedaan' Q 'Rotterdam vergeet de randgemeenten' 'Inclusief denken' toverformule voor gehandicaptenbeleid Protesten tegen De Put vergeefs Ida»!» Tennisveld Be Quick toch weer te koop Bewoners De Snaijer akkoord met renovatie V1AARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam heeft zorgen over begeleiding op basisscholen Kijkdagen afgeschaft Invalide man aangereden Bouwvakker maakt val Trailer met koper gestolen B FABER smeden Wethouder gebelgd over brochure openbaar vervoer Politie nodigt winkeliers uit 'Negeren asbest van de gekken' JASJE UIT BIJ START JEUGDLAND Mn Politiechef somber over de toekomst WAÏÏRWEG V|aart^ng9n- Postbus 4008.5130 KA Vïaardingen. Telefoon: 010-4343329.4352066.4350557-sporiredactïê: 4345209. Telefax: 010-4349754. DINSDAG 16 OKTOBER 1990' PAGINA IJ WfltomrontTnn 1.-1 Waterweg Een leslokaal met computerapparatuur geldt niet langer als het exclusieve visite kaartje van de universiteit. Bin nen vier jaar rust het ministerie van onderwijs alle basisscholen in de regio uit met geavanceerde computers. Reden tot blijschap, maar de automatisering van de basisscholen vervult een deel van het onderwijsveld ook met 2orgen. Vijf scholen uit de regio vervul len sinds verleden week de voor trekkersrol in de computerise ring van het basisonderwijs. De scholen, waaronder De Gorzen en Groenoord uit Schiedam en De Springplank uit Vlaardin- gen, zijn uitgezocht om proef te draaien in het project, dat onder Vïaardingen Slachtoffers van fietsendiefstal kunnen niet lan- van de terecht, geïdentifi ceerde fietsen de laatste jaren zeer mager was, heeft de politie het tentoonstellen van gevonden fietsen afgeschaft. Het laatste jaar wist de politie op de kijkdagen slechts 6,2 procent van de aangetroffen fietsen aan de rechtmatige eigenaar terug te geven. Uitgangspunt van de kijkdagen was, dat het niet moet worden uitgesloten dat een kij ker, die verzuimd had om zijn gestolen fiets aan te geven, zijn bezit alsnog zou aantreffen. Ook gedupeerden, die bij de aan gifte onvoldoende herkenings- punten over hun rijwiel hadden gemeld, konden op de kijkdagen soms worden geholpen. Hoewel de politie jaarlijks tweehonderd fietsen onbeheerd aantreft, bleek de theorie slechts in zeer beperkte mate op te gaan. Verle den j'aar wist de politie slechts dertien fietsen aan de rechtmati ge eigenaars terug te geven. Na het afschaffen van de kijkda gen mogen gedupeerden in indi viduele gevallen wel een kijkje blijven nemen in de politieops- lagplaats. Tot dusver werden dit jaar in 987 gevallen aangifte ge daan van fietsendiefetal. De kijkers moeten hun speur tocht in het politiebureau snel aanvangen, want de politie gaat de niet-geldenUficeerde fietsen in het vervolg met grote regel maat verkopen aan een opkoper. Teneinde dit aantal in de toe komst te beperken, raadt de poli tie fietsenbezitters aan hun bezit te graveren. Vïaardingen De 79-jarige be stuurder van een invalidewagen heeft gisteren een lichte been wond opgelopen toen hij werd aangereden door een vrachtau to. Dat gebeurde op de kruising van de Burgemeester Pruissin gel en de BilitonJaan. De bestuurder van de vrachtau to wilde rechtsaf slaan naar de Billitonlaan en had niet gezien dat de invalidewagen naast hem stond. De bejaarde Vlaardinger wilde rechtdoor gaan. Schiedam Een werknemer van aannemersbedrijf Bonten bal is gisterochtend met een ge broken rechterarm en onbekend rugletsel naar het ziekenhuis ge bracht De 29-jarige man uit 's- Hertogenbosch stortte om kwart voor éen bij een bouwproject aan de Singel in Schiedam van een trap. Het ongeluk was te wijten aan een verstopping in een slang van een vloerlegmacbine. De slang sloeg met kracht tegen de rug van de man, die daardoor het evenwicht verloor en naar bene den stortte. "Vïaardingen Een trailer met een lading koper ter waarde van ongeveer 75.000 gulden is in de nacht van zondag op maandag gestolen vanaf een terrein aan de Waterleidingstraat. Bij een inbraak in een bouwkeet aan de Galgkade werd meetapparatuur, een diaprojector en een radio ge stolen. Prisma de naam Comëmus door het le ven gaat De automatisering is er in eerste instantie op gericht om kinderen op jonge leeftijd met de compu ter kennis te laten maken. Het project volgt op een vergelijkba re actie, die het ministerie van onderwijs m het voortgezet on derwijs heeft ui tgevoerd. „De ervaringen met dat project veroorzaken bij'mij wat aarze lingen", zegt gemeentelijk on- derwijseonsulent Lex Tigges van de gemeente Schiedam. „Sommige middelbare scholen zijn uitgerust meteen riante hoe veelheid computers, maar er wordt absoluut niets mee ge daan. Dat is nog begrijpelijk ook, want veel van deze scholen heb ben helemaal niet om computers gevraagd". Maagdelijk Het trauma van de 'maagdelijke' computer dreigt opnieuw, want de komende jaren worden alle basisscholen in Nederland voor zien van computerapparatuur. Het ministerie stelt aan elke school per zestig leerlingen een computer beschikbaar, In totaal worden de komende jaren maar liefst 27.000 computers bij de scholen afgeleverd. Het contract is ongetwijfeld met genoegen ontvangen bij de di rectie van de firma Philips, die na het verlies van enkele hon derden miljoenen op haar com puterdivisie eindelijk iets posi tiefs kan melden aan de aandeel houders. Na het plaatsen van de order vraagt Lex Tigges zich af, of het computerproject op een deel van de basisscholen niet gaat sterven in schoonheid, „Voor de Schiedamse basisscho len maak ik mij geen zorgen", haast Tiggges te vermelden. „Een deel van de noodzakelijke opleiding wordt verzorgd door de Onderwijsbegeleidingsdienst in Vïaardingen. Verder kunnen de scholen een beroep doen op een gemeente-ambtenaar, die speciaal is aangesteld als begelei der van de automatisering in het onderwijs". Het computerproject in het mid delbaar onderwijs heeft in elk geval geleerd dat het succes valt of staat met een goede 1 u ding van de scholen. De eerste stap die nu wordt gezet, is een speciale docentenopleiding. Naast de directeur wordt per school ook een teamlid opgeleid, die het computeronderwijs op de basisschool moet gaan coördine ren. Voldoende? De vraag blijft echter, of de per manente begeleiding in de toe komst voldoende zal zijn om het computeronderwijs te garande ren. „In principe deel ik de zor gen van Tigges", reageert mede werker Wim Burger van de On derwijs Begeleidingsdienst „We hebben onvoldoende geld voor een volwaardige begeleiding, maar toch ben ik niet bevreesd. In vergelijking met eerdere pro jecten zijn de zaken nu beter ge regeld". De opleiding van de docenten wordt verzorgd in samenwer king met de paho's en de onder wijsbegeleidingsdienst. De oplei ding van de docenten wordt voor het grootste gedeelte betaald door het rijk, maar voor de kos ten van de permanente onder steuning van de basisscholen heeft de minister nauwelijks geld beschikbaar gesteld. Schiedam hoopt deze lacune op te vangen door de inzet van een speciale ambtenaar, maar in. Vïaardingen blijven de schalen voor de permanente ondersteu ning aangewezen op de onder wijsbegeleidingsdienst, Doordat de Vlaardingse bassischolen recht hebben op een vast aantal begeleidingsuren, dreigt het ge vaar dat de extra inzet voor bet computeronderwijs ten koste gaat var andere leerprojecten, die in gevallen dienen om seholie jet leerachterstan- dentehx yen. Keuze „De schoolleiding krijgt gewoon de keus tussen het computeron derwijs of een nieuwe reken- of taalmethode", zegt Wim Burger. „Ik denk dat wij kunnen aanto nen dat de keuze voor de compu ter geen slechte is". Onderwijs-amhtenaar Chris Bos van de gemeente Maassluis deelt de mening van Burger. „Sinds wij de computers kregen in 1987 hebben hebben wij al heel wat leuke dingen kunnen doen in het onderwijs. Maar het succes valt of staat met het enthousias me van de onderwijzers. Hier over hebbben wij gelukkig geen Hoewel de destijds door Maas sluis aangeschafte MSX-appara- tuur van Philips ondertussen enigszins is verouderd, heeft Bos geen spijt van de voortvarende 3tartvan het computeronderwijs in Maassluis „De nieuwe pro gramma's zijn te gebruiken op onze computer. En die nieuwe apparatuur is als aanvulling zeer welkom in de klas". Verkeerswethouder Agnes van Ardenne is verbaasd en teleurgesteld door het eigenmachtig optreden van Rotterdam. Vïaardingen De Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne (verkeer en vervoer) is gebelgd over de brochure, die de vier grote steden hebben uitgegeven onder de titel: Beter openbaar vervoer in de vier grote stadsge westen- Haar woede geldt het feit, dat Rotterdam zonder enig overleg met de steden in de regio aan dat initiatief heeft deelgenü- Iedereen vindt dat het open baar vervoerprobleem regionaal moet worden opgelost", aldus de Vlaardingse verkeersambtenaar .Renê van der Hoek. „Ook de ge meente Rotterdam heeft daar de mond van vol. En dan komt er ineens zo'n brochure waarbij ab soluut geen rekening wordt ge houden met "de wensen van de randgemeenten". Van het plan van de gemeente voor een metroverbinding tus sen Schiedam-Noord en Spiike- nisse langs de Vlaardingse bin nenstad is in de brochure niets terug te vinden. Desneltramver- binding zou volgens de brochure eindigen bij station Vlaardin- gen-Centrum. Een nieuwe ver binding met Spijkenisse zou vol gens de opstellers van de bro chure tot stand moeten komen door de bouw van een extra tun nel voor een sneltram naast de Benei uxtunnel. In een brief aan burgemeester en wethouders van Rotterdam toont het VI aar dings gemeente bestuur zich verbaasd en teleur gesteld over de totstandkoming van de brochure van de vier gro te steden. Zulke belangrijke plannen, die 'een uitermate re gionaal' karakter hebben, moe ten volgens Vïaardingen eerst in regionaal verband worden be sproken. De brochure kwam voor Vïaar dingen als een volslagen verras sing. In het Overlegorgaan Rijn mondgemeenten (OOR), waar ook over openbaar vervoer wordt gesproken, heeft Rotter dam de brochure niet aangekon digd. Zelfs in een gesprek van een Vlaardingse delegatie met de Rotterdamse wethouder A.G- Verbeek-Ohr twee weken gele den is de brochuremiet aan de orde gesteld. „Dat is toch een beetje raar", vindt Van der Hoek. Schiedam Omdat zij op de open dag (zaterdag 22 septem ber) moesten werken, krijgen de winkeliers van Schiedam een aparte rondleiding door het nieuwe politiebureau in Bijdorp. De politie houdt daar drie avon den voor vrij. Op de bijeenkomsten worden meteen specifieke problemen van de middenstand besproken. Winkeldiefstal wordt het be langrijkste item. De politie zal een vereenvoudigde aangifte- procedure presenteren. Mede werkers van bureau Halt zijn aanwezig om hun nieuwe aan pak van winkeldieven uit te leg gen. Het idee is bij de middenstand in goede aarde gevallen. Zestig winkeliers hebben zich al aange meld voor de contactavond met de politie. De avonden worden gehouden in oktober en novem ber. Den Haag De bezwaren van omwonenden tegen de bouw van in totaal 110 bejaard en wo ningen in Vlaardinger-Ambacht zijn gisteren door de Raad van State verworpen. Dit betekent het formele einde van de proce dure, die enkele bewoners had den aangespannen tegen de to rn iddels gebouwde woningen, Het gaat om de 72 huizen aan het Emaus, de Schiedamseweg en de Voorstraat plan De Put en 38 woningen aan het Dijkzicht. De omwonenden waren tegen de bouw van beide complexen. Ze voerden aan dat hun woonge not werd aangetast, het verkeer toenam en er te weinig parkeer plaatsen waren gepland. De Raad van State vindt die be zwaren niet terecht. De gemeen te heeft volgens de Raad vol doende aangetoond dat er grote behoefte is aan de bejaardenwo ningen. De toename van het ver keer is volgens de Raad van Sta te aanvaardbaar, terwijl het ge middelde van 0,8 parkeerplaats per woning eveneens de toets der kritiek kan doorstaan. Het bouwplan aan de rand van Vlaardinger-AmBacht is altijd zeer omstreden geweest. Het complex paste volgens velen niet in de historische bebouwing van het gebied. Door het grote aantal tegenstanders heeft het jaren ge duurd voordat alle procedures waren doorlopen en met de bouw kon worden begonnen. Zelfs de gemeente zei na het ge reedkomen van het project dat het plan niet de schoonheidsprijs verdiende. Vïaardingen Toegankelijk heid van openbare gebouwen en werkgelegenheid zijn de belang rijkste punten in het gehandi captenbeleid, zoals burgemees ter en wethouders van Vïaardin gen het voor ogen staan. Dat staat in de notitie inzake het ge meentelijk gehandicaptenbe leid, die na bijna vier jaar van voorbereidingen is verschenen. 'Inclusief denken' is de toverfor mule van het beleid: op alle be leidsterreinen moet, als or beslis singen worden genomen, steeds ook aan gehandicapten worden gedacht „Dan kunnen' vaak simpele en goedkope oplossin gen worden bereikt voor de pro blemen waarmee gehandicapten worstelen", zegt gemeente woordvoerder Maarten Kou wen hoven. Als voorbeeld van inclusief den ken noemt de notitie de nieuw bouw van openbare gebouwen: als daarbij meteen aan gehandi capten wordt gedacht zijn dure verbouwingen achteraf niet no dig. Bij het nieuwe hoofdkantoor van de bibliotheek, het politie bureau, jongerencentrum Euro pe in Holy en het nieuwe sociaal- culturele gebouw bij winkelcen trum De Loper is aat uitgangs punt al in de praktijk gebracht. Bestaande openbare gebouwen zullen veelal verbouwd moeten wqrden om ze voor gehandicap ten toegankelijk te maken. Dat feldt bij voorbeeld voor de tadsgehoorzaal en het Visserij- museum- Daarvoor is de komen de vier jaar tweehonderddui zend gulden beschikbaar. Kou- wenhoven erkent dat het slechts een gering bedrag is, maar er zullen ook andere bronnen wor den aangeboord om de kosten te dekken. De notitie kondigt een onderzoek aan naar de toegan kelijkheid van openbare gebou wen. Ook naar het aantal gehandicap te werknemers bij de gemeente zal een onderzoek moeten wor den gedaan. Die cijfers heeft Vïaardingen niet op een rijtje. Volgens de normen van de rijks overheid moeten de gemeenten op het totaal aantal ambtenaren vijf procent gehandicapten in dienst hebben. Vïaardingen hoopt dat percentage eind 1993 te hebben bereikt Ook dat is vol gens de regels van het rijk. De schrijvers van de notitie con stateren dat bezuinigingen bij de verschillende overheden de ge handicapten niet ten goede ko men, Door het inkrimpen van de sociale woningbouw ten gunste van de koopsector wordt het steeds moeilijker voor passende huisvesting voor gehandicapten te zorgen. Bezuinigingen op de sociale werkvoorzieningen zet ten het Toeleveringsbedrijf on der druk. Burgemeester en wet houders hopen ondanks die be zuinigingen het aantal werkne mers bij het Toeleveringsbedrijf op peil te houden. Maassluis Het omstreden voorstel de tennisbanen in de Sluïspolder-Oost te vei kopen aan de gebruiker, sportvereni ging Be Quick, is terug van weggeweest. De komende weken gaan de sport- en recreatieraad en twee raadscommissies op nieuw bekijken of verkoop een haalbare kaart is. Medio september sneuvelde het voorstel van VVD-wethouder Liesheth Snoeek op een veto van CDA en PvdA. De tegenstan ders struikelden over de hoogte van. de overeengekomen koop som. Zij vonden 140.000 gulden aan de lage kant voor een zo groot complex en eisten een taxatierapport In 1985 had de ge meentelijk taxateur de waarde van het terrein nog geschat op 237.000 gulden. De velden van Be Quick blijken de afgelopen jaren flink in waarde te zijn gedaald, want een nieuw taxaticapport komt niet uit boven het al genoemde bedrag van 140.000 gulden. Met dat rapport in de hand beeft wethouder Snoeck de verkoop op nieuw aan d e ord e gesteld Niet duidelijk is nog of zij ook op andere gebieden tegemoet is gekomen aan de kritiek van CDA en PvdA. Deze partijen me nen dat privatisering van het tcnniscomplex een eventuele ontwikkeling van het gebied, bij voorbeeld voor woningbouw, in Je weg staat. In het verleden was er sprake van dat bij slui ting van het naastgelegen zwembad Dol-fijn, er in de Sluispol- der dure koopwoningen zouden worden gebouwd. De tennis velden vormden in dat plan een belangrijke schakel. Schiedam Het besluit om een strook van twee meter met as best verontreinigde grond in Schiedam-Zuid niet met schoon zand af te dekken heeft in de Den Bommelsestraat veront waardiging gewekt. „Het is van de gekken", schrijven twee ge zinnen uit de straat in een open brief aan het gemeentebestuur. De strook niemandsland ligt aan de achterzijde van de huizen. Twee meter verder staat het hek dat h'et deels te saneren, deels af te graven asbestterrein Ridder- kerksestraat afsluit Toen er asbest werd aangetrof fen op het bouwterrein achter hun huizen namen de bewoners automatisch aan dat er tot aan de achtergevel zou worden afgegra ven. De gemeente beweert ech ter tot hun stomme verwonde ring dat de strook hun eigendom is. De bewoners wijzen de gemeen te erop dat het onverantwoord is het strookje grond niet af te dek ken. Asbest kan kanker veroor zaken. De verbijsterde bewoners hebben hun wijk inmiddels om gedoopt tot Asbest City. Waren volwassenen maar net zo verdraagzaam als kinderen, verzuchtte Joop van Broekho ven gisteren op het Dr. Wibaut- plein. De veelkleurige jeugd uit Nieuwland vermaakte zich daar opperbest en in de grootste har monie met spelletjes als eenden loop en olifant-ringwerpen. Van Broekhoven, die gisteren het startsein gaf voor het jaar lijkse weekje Jeugdland in de herfstvakantie: „Ik "hoorde Spaans praten, Thais, Chinees- Van de 28 nationaliteiten die we in Schiedam tellen was zeker de helft vertegenwoordigd". Ook het weer werkte mee om er een ontspannen dagje van te ma ken. Door het stralende zonnetje konden de kinderen bij de be hendigheidsspelletjes net ge makkelijk zonder jas stellen. Dat is wel eens anders geweest: vaak moest Jeugdland in vorige herfstedities schuilen onder winkelluifels. Van Broekhoven was dan ook in zijn nopjes: „Grandioos", riep de Schiedamse kindervriend, als altijd even enthousiast. Over be langstelling hadden hij en zijn mede-organisator Riet Immer zeel niet te klagen. De eerste ac tiviteiten Jeugdland duurt nog tot en met vrijdag trok ken meteen al een paar honderd bezoekers. Vïaardingen Georgani seerde criminaliteit en het handhaven van de openbare orde vragen de komende ja ren de meeste extra inzet van het Vlaardingse politie korps. Dat schrijft hoofd commissaris Ton Spel in zijn nota 'Omdat het gaat om kwaliteit, integriteit en klantgerichtheid'. De politie zet zes extra mensen in voor handhaving van de openba re orde en bestrijding van georganiseerde criminali teit. De commissaris schetst in de nota, waarin het beleid van. de politie voor de komende vier jaar is vastgelegd, een opvallend somber toekomst beeld. Hij voorspelt een sta ging van zowel de lokale als de georganiseerde crimina liteit, waaronder subsidie fraude, milieucriminaliteit en corruptie. Met name ambtenaren zouden, door de steeds grotere financiële be langen, steeds corruptie-ge voeliger worden. Spel houdt er rekening mee dat burgers in toenemende mate ontevreden zullen zijn over het optreden van de po litie. Die onvrede wordt ver oorzaakt door het feit, dat de mensen weinig effect zien van de bestrijding van van dalisme en onveiligheid op straat. „De activiteiten van de politie zullen scherper beoordeeld worden op hun effect", verwacht de com missaris. Steeds vaker zal de politie moeten optreden als hulp verlener. Verslaving, ver eenzamingen vergrijzingen het inkrimpen van welzijas- instellmgen zouden daar de oorzaak van zijn. Ook de slachtoffers van misdrijven eisen meer aandacht. Daar zal de politie aan moeten wennen, aldus Spel. „De po litie is nog te zeer daderge richt". Vïaardingen De renovatie van de 210-De Snaijenvoningen in de Vlaardingse Babberspolder gaat door. Meer dan zeventig procent van de bewoners heeft in een enquête haar instemming betuigt met de plannen. Dat valt mee, want de uitslag van die en quête was met name op het stad; huis met angst en beven tege moet gezien. De gemeente en de bewoners- groep hadden alle reden om be zorgd te zijn over de uitslag van de enquête. De renovatie leidt tot een forse huurverhoging. Is de gemiddelde huur nu 227 gul1 den, na de opknapbeurt wordt dat 322 gulden. Veel bewoners maakten boven dien in de voorbereiding be zwaar tegen de karige verhuis kostenvergoeding van rond de tweeduizend gulden die hen in het vooruitzicht werd gesteld. Na ingrijpen van de gemeente raad werd die vergoeding weliS; waar opgetrokken tot 2500 gul den, maar dat was nog altijd veel minder dan de bewoners hadden geëist Nu zeventig procent van de oer woners het renovatlècontract heeft getekend, is aan alle twij fels een einde gekomen. Aan de renovatie kan nu op 1 november volgend jaar worden begonnen- De werkzaamheden beginnen bij de flats aan de Van Limburg Stirumstraat In december krijr gen de bewoners te horen of zij naar een wisselwoning moeten verhuizen, of direct hun boeltje weer kunnen uitpakken in een gerenoveerde woning in het complex.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1