ONS zelfstandig voor 19 miljoen TV Schiedam verlegt blik naar Rusland Huismeester en concierge terug Personeel Cincinnati verslagen Vakbond waakhond Nutsbedrijven komende acht jaar in rode cijfers Raad geeft Vierling trap na Begroting Schiedam is eindelijk rond VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sociale vernieuwing: Winkeliers (dolgraag naar politie Bloedbad na val door ruit Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TV KRANT Gestolen auto's teruggevonden mFABER smederij [f|nuh Drieën- Huysen bespaart gas Rijke buit Hardrijder twee keer op de bon WUBNHG -'"■"1alg '«jactr^Brede Havenstraal 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- <343229,4352066,4360557 - sportredactie: 4345209. Teleia« 010-4348754. DINSDAG 23 OKTOBER 1990 PAGINA II door COCK RIJNEVEEN {Vlaardingen Het perso neel van Cincinnati Milacron is gisteren halverwege de morgen ingelicht over de aanstaande sluiting. Een'doodse stilte viel als een lo den deken over de 140 in de kan tine verzamelde werknemers, toen de woorden van de Ameri- kaanse d irecteur A. Breckenrid- f ge vertaald doorkwamen. Eén 'V~?<"Vopj\één dropen ze af; de mees ten keerden verslagen huis waarts. Een groot aantal werkt M sinds jaar en dag bij Cineinna- \ti. '•De poort van de machinefabriek 'gaat nu dan tóch op slot. Want {het is maar de vraag of Cincin nati Milacron Grinding Center v'Europe BV opnieuw de veer kracht kan opbrengen die het 'twee jaar geleden van de onder gang redde. Een plan van het personeel zelf verijdelde toen dat de machinefabriek werd af gebouwd tot een technisch cen trum. Zo'n 700 dagen heeft de divisie het na de laatste reorganisatie mogen uitzingen. De aandeel houders van het Amerikaanse moederbedrijf in Cincinnati vin den het nu welletjes. En dat is wat Wiebe Gouma, de voorzitter van de ondernemingsraad (OR) en gistermiddag één van de wei nige werknemers in het mar kante gebouw van Cincinnati, steekt tijd. Waarmaken Vlaardingen, vindt hij, heeft niet de tijd gekregen zich na de nieu we start waar te maken. „Het personeel heeft toen zijn nek uit gestoken. Dan is het heel zuur om nu zo'n verhaal te horen te van niet. Ondernemen is ook ri sico's nemen, investeren. Daar van is niets gebleken", aldus Gouma. En vakbondsman Meij er „Het management heeft de kansen niet benut. Er is heel weinig gebeurd om het bedrijf geolied te laten lopen en de pro- duktie te verbeteren. Op de vloer gingen allerlei zaken mis. Het kwam voor dat men niet eens onderdelen voorradig had. Dan kun je dus ook niet straffe loos tweemaal een prijsverho ging van je machines doorvoe ren". De stemming bij Cincinnati, waar de directeur een reactie per fax afwimpelt, is wat tweeslach tig. Vier reorganisaties in tien jaar gaan niet in de koude kleren zitten. Inderdaad is er nog nooit winst gemaakt en inderdaad was de afspraak met het moederbe drijf dat Cincinnati-VIaardingen dit jaar kietzou spelen. Zich zon der slag of stoot opgeven, is evenwel niet de mentaliteit van het koppige personeel. Bevatten „Door de afgelopen twee jaar simpelweg, volgens hetplai>van de OR, door te werken", rekent Wiebe Gouma voor, „hebben we twintig miljoen voor Amerika verdiend. Daar weegt het huidi ge verlies niet tegenop". Dat voor 1991 een tekort zou moeten worden ingecalculeerd van vier miljoen gulden, gaat er bij hem ook niet in. Wat hij er wel aan overhoudt, zijn z'n twijfels aan hetgeen de directie in de VS nu eigenlijk met 'die klompenlo pers' voor heeft. „Dit jaar is heel goed geweest. Ik wou dat wij in al die voorgaande jaren maar negen ton verlies hadden gedraaid. Technisch ge zien kunnen wij internationaal ons partijtje meeblazen met onze machines. Het levert alleen niet op wat Amerika ervan ver wacht". Er zijn (te) veel zaken die de on dernemingsraad niet kan vatten. Waarom moet juist een machi nefabriek zelf met verouderde apparatuur werken? Waarom zijn de 180 offertes in een jaar tijd uitgemond in niet meer dan een vijftiental opdrachten? Wanneer is eigenlijk in Cincinnati de be slissing genomen 'Vlaardingen' te liquiderenrecent of al eerder? En wordt de produktie van slijp machines straks elders ter hand genomen? Gouma: „Allemaal vragen, waar wij het antwoord ook niet op we ten". Er zijn nog zoveel onbeantwoor de vragen, zegt hij, dat hij aan Amerikaanse moedwil om de Vlaardingse vestiging te liquide ren niet eens wfl denken. Maar, stelt Gouma wel vast: „Wat ver wacht je van een fabriek, waarin niets wordt geïnvesteerd? Ze za gen wel progressie zeiden ze, maar qua financiën stak 'the board' geen dubbeltje teveel in de machinefabriek". Het gevoel dat Breckenridge, die na de laatste reorganisatie het roer overnam van president-di recteur drs. P. Romeijn, de fa briek niet overeind heeft kun nen houden, sluimert op de werkvloer. Zowel OR-voorzitter Wiebe Gouma als districtsbe stuurder Rutger Meijer van de FNV merken op dat de Ameri kaan vooral een man is die op de kassa Iet. Risico's „Dat heeft-ie heel goed gedaan. De vraag is alleen of hij een ech- i te ondernemer is geweest in de afgelopen twee jaar. De OR vind Vlaardingen Sociale ver nieuwing leidt in Vlaardin gen tot de terugkeer van de schoolconcierge en de huis meester. Die banen, eerder gesneuveld in de bezuinigin gen, kan wethouder Aart Kool aanbieden aan werkne mers van de op te richten stichting Banenpool. De operatie levert volgend jaar twintig en in 1992 nog eens drieentwintig banen op voor langdurig werklozen Het aanbieden van scholing en werkervaring aan langdurig werklozen zijn belangrijke doel stellingen in het actieplan sociale vernieuwing, dat verantwoorde lijk wethouder Kool gistermid dag presenteerde. De twintig ar beidsplaatsen in de banenpool tegen het wettelijk minimum loon zijn gegarandeerd. Maar Kool hoopt vooral op doorstro ming van die werklozen naar het bedrijfsleven. De wethouder spreekt binnenkort met onder nemers over de vraag, hoe zij een steentje kunnen bijdragen aan de sociale vernieuwing. Het beleid moet langdurig werk lozen aan werk helpen, verpau perde buurten weer verzorgd en proper! maken, leegstand van woningen tegengaan en zowel de kinderopvang, het onderwijs als de ouderenzorg verbeteren. „Dat zijn stevige doelstellingen", aldus Kool. „Dat vereist een flin ke inzet". Het experiment met de sociale vernieuwing begint in de Westwijk, een deel van de Wethouder Aart Kool: stevige doelstellingen, flinke inzet. Babberspolder en de Vogelbuurt in Holy-Zuid. Instellingen en burgers moeten aan de sociale vernieuwing ac tief bijdragen. De gemeente heeft er goede hoop op dat zij dat wel willen. „Buurtbewoners we ten vaak heel goed wat goed is voor de buurt en zijn vaak ook bereid de handen uit de mouwen te steken", staat er in het actie plan. „Wij verwachten er veel van en zullen met niet aflatend enthousiasme deze zaken pre senteren", zegt Kool. Een verzoek van de stuurgroep Vlaardingen De industriebond FNV zal de ontwikkelingen op het gebied van de sociale vernieuwing in Vlaardingen nauw lettend in de gaten houden, Volgens Coos van IJperen van de werkgroep uitkeringsgerechtigden van de bond kijken deleden mpf plpprnan oonmncViqTn n.nw'1 met meer dan gewone belangstelling' naar die ontwikkeling! De werkgroep heeft besloten in april 1991 de balans op te mak Sociale vernieuwingenoet naar de mening van de FNV de posï- tie van minima, ouderen, langdurig werklozen, arbeidsonge schikten, etnische minderheden en herintredende vrouwen ten goede Komen. Als de afdeling de balans heeft opgemaakt nodigt zijde wethouders uit vooreen sociale vernieuwing aan Instel lingen in Vlaardingen een. bij drage te leveren in de vorm van ideeen leverde echter geen schriftelijke reacties op. Leden van de stuurgroep gingen daarop maar zelf alle instellingen langs om wensen en suggesties los te peuteren. De projecten die de gemeente op een rijtje heeft gezet zijn lang niet allemaal nieuw. Maar dat is ook geen voorwaarde voor het etiketje 'sociale vernieuwing", al dus wethouder Kool. „Het zijn niet allemaal nieuwe plannen. maar wij zijn nu wel van plan al die projecten daadwerkelijk te gaan uitvoeren. Dat is misschien het verschil met de voorgaande periode". In november worden over het actieplan inspraakavonden ge houden. Daarna wordt het plan aangepast en definitief vastge steld door burgemeester en wet houders. In januari spreekt de gemeenteraad zich erover uit. Een convenant met het rijk over de sociale vernieuwing moet dan al afgesloten zijn, Commentaar op pagina 13. OR-voorzitter Wiebe Gouma voor het markante Cincirmati-gebouw in Vlaardingen: „Door simpelweg door te werken, hebben we wel twin tig miljoen verdiend". Schiedam De interesse onder middenstanders om het nieuwe hoofdkwartier van de Schie- damse politiebureau in Bijdorp te bekijken is zo groot, dat daar voor een extra avond wordt in- gelast Op het "bureau beseft men dat de meeste neringdoenden niet komen om zich te vergapen aan de huisvesting van het korps en de geavanceerde apparatuur die de politie in huis heelt Voor het merendeel van de win keliers geldt een andere reden. Zij kunnen dan in aanwezigheid van medewerkers van het bu reau Halt praten over een plan van de politie de aangifte bij winkeldiefstal in de nabije toe- komst te vereenvoudigen. De •'middenstanders blijken wel oren te hebben naar een snellere en daardoor hopelijk adequater bestrijding van die misdrijven. De aanvankelijk geplande avond voor winkeliers uit Noord is gisteravond doorgegaan. De bijeenkomst op 5 november is geschrapt Daarvoor in de plaats zijn twee sessies (12 en 19 no vember) gekomen. Dan wordt met de winkeliers van het cen trum en Oost gesproken. Met name de belangstelling uit die .wijken noemt de politie over- weldigend. De praatavonden worden 26 november afgesloten als winkeliers uit Zuid en West hun zegje doen. Vlaardingen Badend in het bloed trof de politie vanmor gen rond zes uur een 65-jarige man aan in de douchecel van zijn huis aan de Sperwerlaan. De man was door de ruit van een tussendeur gevallen. Hij liep verschillende slaga derlijke bloedingen op. Zijn broer belde de politie. Die liet de man per ambulance naar het nabijgelegen Holy-zie- kenhuis brengen. Schiedam De gemeente Schiedam koerst aan op ver zelfstandiging van de Open bare Nutsbedrijven (ONS). Het energiebedrijf met zijn 260 werknemers wil een naamloze vennootschap wor den. Deze reorganisatie zal voorlopig geen arbeidsplaat sen kosten. De medezeggenschapscommis sie (MC) van de ONS onder schrijft de noodzaak van verzelf standiging, maar is bezorgd om de 'dure afkoopregeling' die is getroffen. De nieuwe NV zal de gemeente een schadeloosstelling van v19,2 miljoen gulden moeten uitkeren voor de gedane investe ringen. Bovendien moet de NV een forse rente betalen over van 2 de gemeente te lenen kapitaal. j| De MC vreest dat deze negatieve o k||gp bruidsschat het bedrijf de eerste tien jaar armlastig zal maken en een wankele basis vormt voor de a bestaanszekerheid. In de voor- H gestelde constructie zouden de o ONS het kleinste zelfstandige nutsbedrijf worden van Neder land. Voor een fusie met Vlaar dingen en Maassluis haakte Schiedam al op een eerder tijd stip af. Schiedam kanaal 28 UHF Maauluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28 UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (BRT 2) Capelle aan den Uaael kanaal 12 VHF Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam, Schiedam en Capelfe aan den iJssel wordt het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op het kanaal van de Avondbladen TV krant. Op maandag tot en met vrijdag dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 19.00, 20.30, 22.00 en 23.00 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant, elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTERDAi Wilt u meer informatie met Avondbladen TV krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie'? Bel dan 010-4043056 Financiële experts van de ge meente weerleggen de kritiek. Zij erkennen dat de ONS nieuwe stijl de eerste acht jaar negatieve resultaten zal boeken. Die ver liezen zijn echter niet alleen te wijten aan de afkoopsom. Hoge re, aan het bedrijfsleven aange paste salarissen en doelmatig heidsverbeteringen zullen de eerste tijd ook drukken op het bedrijfsresultaat, aldus de ge meentelijke afdeling financiën. Concurrentie Alle betrokken partijen zijn het ondertussen eens dat handha ving van de nutsbedrijven als ge meentelijke dienst niet langer haalbaar is. Een efficiëntere be drijfsvoering is noodzakelijk. Gemeente en ONS verliezen steeds meer invloed op do vast stelling van de tarieven. Die worden in toenemende mate be paald door het rijk. Daardoor ko men de opbrengsten onder zwa re druk. Daarnaast ondervinden de ONS meer en meer concurrentie van andere energiebedrijven, die al tot NV zijn omgedoopt. Deze be drijven hebben een eigen cao en kunnen hogere salarissen beta len dan de gemeente Schiedam. Die ontwikkeling vormt een be dreiging voor de technische know how van de ONS. Ook het lidmaatschap van branchevere nigingen vereist een efficiëntere aanpak binnen de ONS. Deze verenigingen gaan uit van mo dellen die op 'oude' nutsbedrij ven niet meer van toepassing zijn. „Niet reorganiseren bete kent dat we op een eiland terecht komen", vat een woordvoerder van het bedrijf de problemen sa men. Verzelfstandiging bleef als enige oplossing over, toen besprekin gen over een fusie met de ener giebedrijven van Maassluis en Vlaardingen afketsten. Een. der gelijke fusie zou ten koste gaan van de zeggenschap die de ge meente daimt op de nutsbedrij ven. f Winstdeling De gemeente wil een stevige vinger in de pap houden om de winsten van de ONS, jaarlijks enkele miljoenen guldens, veuig te stellen. De afkoopsom van 19,2 miljoen gulden kan de gemeente tegen aantrekkelijke rente be leggen. Wïnstdeling zit er voor De Openbare Nutsbedrijven volgend jaar zelfstandig, maar de gemeente Schiedam wil wel een vinger in de pap houden. de gemeente, die de enige aan deelhouder wordt van de nieu we NV, voorlopig niet in. Vol gens de zegsman van de ONS is daarvan pas op z'n vroegst na acht jaar sprake. Bij de verzelfstandiging krijgt het personeel dezelfde cao die ook van toepassing is op andere 'particuliere' nutsbedrijven. Ge middeld gaat het salaris met acht procent omhoog, maar daarin is ook de financiering van secun daire arbeidsvoorwaarden be grepen. „De nettoverhoging" zal voor iedereen heel verschillend uitpakken", verwacht de ONS- woordvoerder. „Voorlopig is al leen duidelijk dat niemand erop achteruit gaat". Gedwongen ontslagen zijn bij de omvorming tot NV uitgesloten. Maar na verloop van tijd zullen bij verdere reorganisaties waar schijnlijk wel arbeidsplaatsen verdwijnen. Volgens de directie is het de bedoeling overtollig personeel te laten afvloeien via natuurlijk verloop. Vlaardingen Een oplegger van het Vlaardingse transportbedrijf Lensveld, vorige week gestolen van een parkeerterrein aan de Wa- terieïdingstraat, is leeg aangetroffen langs de rijksweg Rotterdam- Zierikzee. Toen de trailer werd gestolen, zat er een lading van 23.000 kilo koper in. Daar was het de dieven kennelijk om te doen. De poli tie heeft de trailer bij Lensveld terugbezorgd- Een bewoner van de Speenkruidstraat kreeg gisteren ook de auto te rug, een Ford Fiesta, die naar hij meende zondag was gestolen. Dat bleek niet het geval. Een buurman, die ook een Ford Fiesta had, nam de auto bij vergissing mee. De sleutels van zijn auto pasten in die van zijn buurman. 'Schiedam In haar aspira ties om een stedenband aan te gaan met een stad in het Oostblok heeft Schiedam haar blikken verlegd naar de -Sowj et-Unie. Binnenkort wisselen burge- - meester Reinier Scheeres en ge meentesecretaris Arno Gorissen met de Sowjetrussische ambassa- - deur van gedachten over een ju- prelage. Schiedam onderneemt reeds en- kele jaren pogingen de culturele banden met het oostelijk deel van Europa te versterken. Zo spande Scheeres zich persoonlijk in om een pannerstad in de voormalige DDR te vinden. „De hogere autoriteiten beloofden te bemiddelen, maar daar kwam nooit iets van terecht Toen we na een jaar nog niets hadden ge hoord, hebben we de pogingen maar opgegeven". Vanuit de onderwijswereld kreeg de gemeente verleden jaar het aanbod een stedenband met het Poolse Brodnica te ontwik kelen. Het verzoek vloeide voort uit de geslaagde uitwisselingen, die De Ouverture met een Pool se basisschool had opgezet. „Maar in Polen blijkt men vooral geïnteresseerd in economische samenwerking", zegt Reinier Scheeres. „Dat is best begrijpe lijk, maar wij zoeken in de eerste plaats naar culturele contacten". Van collega's heeft de burge meester begrepen, dat er met name in de Sowjet-Unie belang stelling bestaat voor uitwisselin gen op het culturele vlak. „Deze contacten worden zelfs gestimu leerd door de centrale overheid. Zo kent luchtvaartmaatschappij Aeroflot speciale tarieven voor scholieren. Zij kunnen voor 600 gulden naar Moskou vliegen". Aan de hoogste vertegenwoordi ger van de Russische regering in Nederland gaan Scheeres en Go- rissen voorstellen, een partner- verband aan te gaan met een stad, die een vergelijkbare socia le structuur heeft. „Met een landbouwgemeente hebben wij niet zoveel affiniteit. Het zou in teressant zijn als wij een stad treffen die eveneens een indus trieel verleden heeft". Mocht Schiedam een Sowjetrus sische partner krijgen, dan blij ven de betrekkingen beperkt tot de twee steden. Het ligt niet in de bedoeling, dat de Russische stad ook onderdeel gaat uitmaken van de kring van zes Europese steden, waarmee Schiedam een jumelage vormt. Het uitwisse lingsprogramma van dit zestal vormt volgende week het onder werp van gesprek van de part ners tedenconferentie, die dit jaar in het Schiedam wordt ge houden. Zie verder pagina 13. Schiedam De Schiedamse ge meenteraad laat weinig tranen om het vertrek van drs. Alfred Vierling. De voormalige fractie voorzitter van de Centrumde mocraten, die onlangs onaange kondigd terugkeerde naar zijn oude woonplaats Den Haag, kreeg gisteravond zelfs een paar keiharde trappen na. Vierlings inbreng, zei Bea Oo- mens (Groen Links) namens de hele raad, was nooit van kwali tatief hoog gehalte geweest. Hij had niet meer gedaan dan racis tische en discriminerende op merkingen geplaatst in de krap pe zes maanden dat hij lid was van de raad. Oomens beschuldigde de Cen trumdemocraat, 'die altijd zoveel kritiek had op de politiek', van kiezersbedrog. „Dit raadslid bleek niet te vertrouwen. Hij heeft zijn naamsbekendheid ge bruikt om stemmen te trekken en is nooit serieus van plan ge weest zich in Schiedam te vesti gen. Hij was slechts uit op eigen gewin en het zaaien van onrust. De 1340 Schiedammers die hun stem op hem uitbrachten komen bedrogen uit". Vierling motiveerde zijn vertrek onlangs met de beschuldiging dat de gemeente Schiedam hem niet aan een huis wilde helpen. Hij zei het onredelijk te vinden nog een aantal jaren bij een par tijgenoot in Scmedam op kamers te moeten wonen. Vierlings par tijgenoot Cees Krommenhoek verklaarde echter dat zijn frac tievoorzitter promotie had ge maakt in de partij en benoemd was tot fractie-assistent in Den Haag. Krommenhoek hoorde de tirade tegen zijn vertrokken geestver want gisteravond zwijgend aan. Hij deed geen enkele moeite Vierling in bescherming te ne men. Vlaardingen De eerste instal latie voor warmte/kracht-kop peling in Vlaardingen staat bij bejaardencentrum Drieén-Huy- sen aan de Willem de Zwijger laan. Wethouder John Ranshuij- sen (financiën en bedrijven) stelt de installatie, die het bejaarden centrum 42,000 kubieke meter gas per jaar moet gaan besparen, donderdag officieel in gebruik. Het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf loopt aller minst voorop met het toepassen van warmte/kracht-koppeling. Die installaties, waarvan -de GEWB er straks één in gebruik heeft, zijn allang geen nieuwig heid meer. De installatie bij Drieèn-Huysen bestaat uit twee gasgestookte motoren, die een generator aan drijven. Zo wordt electriciteit opgewekt. Met de "warmte van de uitlaatgassen en het koelwa ter van de motoren wordt water voor de cv verwarmd/ Schiedam Inbrekers vonden dit weekeinde in een huis aan de Jozef Orellosingel een rijke buit. Zij stalen voor 6500 gulden aan geld, sieraden, geluids- en fo toapparatuur. De inbrekers kwamen binnen door een roos ter van een raam van de woon kamer te verwijderen. Schiedam Het college van B en W in Schiedam legt van daag de laatste hand aan de meerjarenbegroting tot 1996. Dit betekent dat de gemeen teraad de langverwachte be leidsvisie voor de komende jaren nog precies binnen de gestelde termijn in huis heeft, De coalitiepartijen PvdA, D65 en Groen Links hadden donderdag 25 oktober als ultimatum gesteld, nadat het CDA al had gezin speeld op uitstel van cTe begro tingsbehandeling. Gezien de tijdsdruk worden de debatten in Schiedam over het politieke en financiële beleid uitgesmeerd over twee maan- den. In november handelt de ge meenteraad de begroting voor volgend jaar af. In dezelfde ron de komen ook de meerjarenbe groting en het collegewerkpro gramma aan de orde. Een eind oordeel over die laatste twee stukken spreekt de raad echter pas uit in december. De politiek denkt voor haar con- clusies dit jaar meer tijd nodig te hebben dan anders. Dat is niet alleen het gevolg van de ver traagde verschijning van de meerjarenbegroting. De coalitie partijen verwachten dat B en W met een ambitieus financieel plan zullen komen, waarin de raad zijn tanden zal moeten zet ten. Er is veel tijd nodig om alle consequenties van het nieuwe beleid op een rijtje te zetten. De langdurige discussies in het college zijn in de ogen van wet houder Aad Wiegman (finan cien) redelijk harmonieus verlo pen. Er is volgens hem dóór de verschillende partijen niet met het mes op tafel onderhandeld over de verdeling van het geld. Speculaties over ruzie binnen het college werden de laatste tijd geuit toen verschijning van ae meerjarenbegroting uitbleef, VlaardingenEen automobilist heeft gistermorgen op de Paral lelweg en de Van Beethovensin- gel twee bekeuringen voor te hard rijden opgelopen. De man werd bij radarcontroles op twee plaatsen gefotografeerd: de ene keer reed hij 101 kilometer per uur, de tweede keer 110. De fototoestellen van de politie kiekten op Floris de Vijfdelaan, de Industrieweg, de Van Beet- hovensingel en de Parallelweg in twee uur tijd 35 overtreders. Op de Floris de Vijfdelaan was de hoogste gemeten snelheid 78 kilometer per uur. Op alle we gen waar de politie controleerde is de maximumsnelheid 50 kilo meter. De overtreders vinden een dezer dagen een acceptgiro kaart in de bus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1