'Renovatie betalen uit reserve Woningbeheer Marokkanen bouwen moskee Actie voor behoud postkantoor Palet Polder op de video Oranjepiassen worden opgeknapt 1AARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT GGD presenteert paradepaardj es Hazes hervat optredens in Vlaardingen Opknappen Nieuwland moet hoe dan ook doorgaan Maassluis schrikt van loeiend alarm Schoonmaak asbest- terrein uitgesteld Stinkend slib roept vragen op Secretaris met neus in boter Pelmolen: luxe appartementen? lm ME E Regionale redactie: B,edeJlavenstraatJiji23J^^VlaardingenTösïbus4006. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 01Ö-4343229.4362066.43S0557-sportredactie: 43452QS, Telefax: 010-43497S4™ WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGINA 13 Eén van de paradepaardjes van de GGD Nieuwe Waterweg- Noord: een ambulance waarin verschillende typen bedden kun nen worden vervoerd. Vlaardingen Directeur E.S.A.van der Meer van de feneeskundige en gezond- eidsdienst Nieuwe Water1 weg-Noord kon gelukkig zijn. Meer dan dertig raadsle den uit Schiedam, vlaardin- gen en Maassluis benutten .•'gisteravond de mogelijkheid ^•2ich te laten inlichten over .'het werk van de GGD. De goodwill die de GGD ver diende met de informatieve bij eenkomst kan nooit kwaad, als er eens politieke besluiten over de dienst moeten worden geno men, redeneerde de directeur. En los daarvan: de raadsleden moeten toch weten wat er bij de GGD omgaat en hoe die te ge bruiken valt, zei Van der Meer. De GGD benutte de bijeenkomst in het pand aan deSoendalaan in a Vlaardingen vooral om een aan- tal paradepaardjes te presente ren. Het project Het is maar wat je gewend bent' bij voorbeeld: een project om jongeren af te houden van het gebruik van si garetten, alcoholen drugs. De hulp van de politiek kan daarbij zeer nuttig zijn, vertelde J. Bierens, hoofd van de afdeling gezondheidsvoorlichting en -op voeding Zij riep de raadsleden op in hun contacten met scholen en met buurthuizen te wijzen op het belang van die activiteit. „Ik hoop dat u uw invloed wilt aan wenden", hield zij de politici voor- Rob Suurendonk, hoofd van de afdeling ambulancevervoer, was vooral blij dat zijn mensen nu eens positief in de belangstelling kwamen. Als er al eens iets te doen is over de ambulance dienst, dan is het omdat mensen klagen dat de hulp bij een onge val te laat kwam. „Dat gebeurt zelden, en als het gebeurt is er een goede verklaring voor", zei Suurendonk- De raadsleden konden nu eens zien dat de ambulancedienst een goed geoutilleerd bedrijf is, dat als enige in de regio de beschik king heeft over een ambulance die groot genoeg is om alle typen ziekenhuisbedden erin te ver voeren. En dat de dienst ook een couveuse heeft met een eigen energievoorziening, een infuus pomp en apparatuur voor hart- bewakïng. s Het is een rijkdom waar lang niet alle ambulancediensten prat op kunnen gaan. „Daar zijn wij best trots op", zei medewerker Dick Spa. „Andere regio's doen een beroep op ons vanwege ons moderne materieel. Daardoor voelen wij ons toch een beetje uniek". Maassluis De Marokkaans Islamitische Groep gaat een moskee bouwen aan de Bur gemeester Zaneveltstraat. De Marokkanen hebben, daar voor grond aangekocht van de gemeente en een bouwvergun ning aangevraagd. Ontwerp en bestek voor het gebedshuis zijn al klaar. De moskee gaat 625.000 gulden kosten. Met dit nieuwbouwplan zetten de Marokkaanse islamieten in Maassluis voorgoed een punt achter" hun zwerftocht van de ene tijdelijke accommodatie naar de andere. Vorig jaar kwam de groep daardoor ernstig in. de problemen. Een lokaal in een oud schoolgebouw aan de Groen van Prinstererkade moest op korte termijn worden ontruimd en er kon niet direct vervangen de huisvesting worden gevon den. De gemeente, die de school wilde slopen voor een bouwproject op de kop van de kade en de rechter inschakelde om de ontruiming af te dwingen, bood de dakloze Marokkanen het gebruik van portocabins aan jn de Burge meester Zaneveltstraat. De aan koop van een leegstaande win kel in de Dijkpolder, waar de Marokkanen oorspronkelijk hun moskee wilden vestigen, was toen al afgeketst. De buurt bewoners, die overlast vreesden, hadden massaal bezwaarschrif ten ingediend. Begin oktober liep de huurove reenkomst van de portocabins aan de Burgemeester Zanvelt- straat af. De door de gemeente van een particulier gehuurde houten keten 2ijn inmiddels af gevoerd. In afwachting van de nieuwbouw waarvan de start datum nog niet vaststaatheb ben de islamieten hun waar schijnlijk laatste nood-gebeds ruimte betrokken: een gehuurde woning in de Stationsstraat. De nieuwe moskee, die gebouwd wordt op een steenworp afstand van de Komnkrijkszaal van de Maassluisse Jehova's getuigen, krijgt anders dan de Turkse mos kee aan de Westlandsevveg geen minaret. De architect had het ge bouw op papier wel van een to- renije voorzien, maar dat werd omwille van de kostenbesparing weer geschrapt Bovendien was de minaret niet naar de zin van de Marokkanen. De architect had een Turkse minaret gete kend. De torens van Arabische moskeeën hebben een andere vorm. Maassluis Het postagent schap in winkelcentrum Palet moet open blijven. Dat is de inzet van een actie die de werkgroep Maassluis van de Consumentenbond in de Sluispolder-Oost is gestart. De werkgroep noemt het voor nemen van PTT Post het agentschap aan de Rembrand t- laan in sigarenmagazijn Harte lust te sluiten sociaal onverant woord. „De wijkbewoners zijn zeer ongelukkig met dit be sluit", weet de voorzitter van de plaatselijke consumentenor ganisatie Herman Kraak, zelf ook bewoner van de gedupeer de wijk. „Het betekent dat zij voortaan naar het hulppost kantoor aan de Zuidvliet moe ten, Daarvoor moeten ze de drukke Laan '4Q-'45 overste ken. Vooral ouderen en daarvan wonen er nogal wat in de wijkhebben daar moeite mee". Behalve de bewoners van de Sluispolder-Oost worden ook de Maasslui2ers die in de Oran- jebuurt bij het station wonen benadeeld, zegt Kraak. „Die maken sinds jaar en dag ge bruik van het postagentschap in Palet". De werkgroep Maassluis van de Consumentenbond heeft de indruk dat PTT Post niet goed op de hoogte is van de plaatse lijke situatie en haar besluit op „niet reeële gronden" heeft ge nomen. Het reorganisatieplan, dat de directie op 2 oktober be kend maakte, zou ook het einde betekenen van het agentschap •in de Steendijkpolder. Daar voor in de plaats zou één nieuw filiaal 'Westwijk* moeten ko men. Kraak: „De post ziet Palet en de Maassluisse binnenstad vermoedelijk als één groot winkelcentrum, zonder te be seffen dat er een drukke ver keersweg tussen ligt". De actie van de consumenten bond het agentschap te behou den bestaat uit het inzamelen van handtekeningen die te zij ner tijd aan de PTT zullen wor den aangeboden. In veel win kels in Palet liggen handteke ningenlijsten. Daarnaast zijn huis aan huis in de Sluispolder- Oost cirea 3000 formulieren met een antwoordstrook be zorgd. Herman Kraak verwacht een grote respons: „De actie was amper gestart of het regende al handtekeningen. Een groot deel van de wijk vindt de slui ting zeer onjuist. 'Ons postkan toor weg? Dat kan niet!' Dat soort geluiden hoor je overal in de buurt". Tegen de sluiting van het twee de postagentschap in Maassluis, dat in de Steendijkpolder, is de werkgroep van de Consumen tenbond niet in verzet geko men. Daar zijn volgens voorzit ter Kraak twee redenen voor. Ten eerste zouden er berichten zijn dat de PTT het huidige agentschap wil verplaatsen naar een centraler gelegen punf, ergens halverwege de Steendijkpolder en de Ko ningshoek. Ten tweede: in de Steendijkpolder heeft de bond geen protesten gehoord tegen sluiting van het agentschap. Vlaardingen André maakt na een verblijf van enkele weken in het ziekenhuis zijn come-back in Vlaardingen. Ne derlands populairste vertolker van het levenslied treedt aap- staande vrijdagavond op in dis cotheek My Way aan de Oostha- venkade. Daar zal hij na tien. uur een groot aantal nieuwe nummers van zijn onlangs verschenen cd 'Kleine Jongen' ten gehore brengen. De Vxnkevener, die onder meer schoorsteenveger was voordat hij zich vol overgave stortte op bet opnemen van Nederlandsta lige tranentrekkers, werd ziek op het moment- dat een stevig pröpagandaoffensief zou wor den ingezet om de.opvolger van zijn blues-album 'Dit is wat ik wil' aan de man te brengen. Vlaardingen De groot scheepse veranderingen in het aanzien van de Babber- spolder worden vastgelegd op video. Dat hebben bur gemeester en wethouders gisteren besloten. Het plan vooreen video-docu ment over de ontwikkelingen in de wijk is afkomstig van de projectcoördinator stadsver nieuwing, Bert van Kan. Dankzij het initiatief van Van Kan blijft er toch nog iets tast baars over van de noodwonin gen in de polder, die in 1941 werden gebouwd voor de huisvesting van Rotterdam mers, die door het bombarde ment op hun stad dakloos wer den. Amateur-historicus Jan An derson had voorgesteld één straat in het buurtje als monu ment te handhaven. Dat plan hebben burgemeester en wet houders van de hand gewezen- Het zou onoverkomelijke pro blemen veroorzaken bij het maken van een nieuwe stede- bouwkundige opzet van. de wijk. Behalve voor de sloop van 'de 410' worden in de polder voor bereidingen getroffen voor de renovatie van de De Snaijer- en de Brederowoningen. „De wijk krijgt een heel nieuw ka rakter", zo motiveert Van Kan zijn plan. De buurtbewoners in de ver schillende projectgroepen hebben het voorstel om een vi deo-document te maken en thousiast ontvangen. Zij zijn bereid een deel van de subsidie af te staan, die de gemeente gaf voor voorlichtingsactiviteiten. Zo komt voor het document 25.000 gulden beschikbaar. Rust en stilte heersen rond de Oranjeplassen bij Maassluis-West. Het gebied is het domein van surfers, na tuurvrienden en ruiters. v Maassluis De Oranjepias sen ten westen van Maassluis worden niet verkocht. De ge meente heeft de knoop door gehakt en besloten het gebied voor eigen rekening op te knappen. Daarna wordt het in beheer gegeven bij drie groepen gebruikers: surfers, natuurbeschermers en paar drijders. Over de toekomst van de water bekkens tussen de dijk en de spoorlijn is tien jaar gepraat. Verschillende organisaties toon den belangstelling voor het ge bied. Het hoogheemraadschap Delfland overwoog een tijdje de plassen te gebruiken als boezem water en de vereniging voor Be houd van Natuurmonumenten wilde de plassen en omgeving inrichten als wandelgebied. Om uiteenlopende redenen ging de verkoop aan deze twee gegadig den niet door. Daarna schoven de min of meer vaste gebruikers van het terrein aan de tafel om onder leiding van de Maassluisse sportraad een voorstel uit te werken. Volgens dit 'compromisplan' krijgen zij straks ieder een deel van de Oranjepiassen in beheer. Voor waarde Is wel dat de gebruikers, die in zekere zin tegengestelde belangen hebben, elkaar niet hinderen. Voor het herinrichten van het gebied heeft de gemeente 190.000 gulden uitgetrokken. Dat geld wordt besteed aan het verharden van paden, het bou wen van hekken en het aanleg gen van drijfbalken en een voge- lobservatiepost. Verschillende raadscommissies geven deze en komende week hun oordeel over het compromisplan. Maassluis „Moeten we de stad uitvluchten? Is er een milieuramp gebeurd? Kunnen we onze kinde ren nog wel naar school brengen?". Het was slechts een greep uit de vragen, waarmee de politie van ochtend werd overstelpt- De onrust werd veroor zaakt door een BB-sirene, die ora half negen plot seling begon te loeien. Het alarm van de sirene in de Guido Gazellestraat vormde vanochtend geen noodkreet voor nade rend onheil. Ben technische storing zorgde ervoor, dat de installatie plotseling begon te loeien. En dat is schrikken, want normaal gesproken worden de waarschuwende kwaliteiten van de sirene uitslui tend op de eerste maandag van de maand getest. ,,De telefoon stond roodgloeiend", zegt de telefo niste van de gemeentepolitie. „Zowel het alarm nummer als het gewone nummer was direct over bezet". De politie kon de ongeruste burgers gerust stellen. Andere Maassluizers moeten rond kwart voor negen hebben begrepen dat zij zich niet hoef den op te maken voor een verblijf in een schuilkel der: de brandweer wist de onruststoker na een kwartiertje het zwijgen op te leggen Schiedam PvdA en Groen Links accepteren geen ver der uitstel van de renovatie van 412 woningen in Nieuw land. De twee partijen willen dat het Gemeentelijk Wo ningbeheer v£n Schiedam ontbrekende 2,7 miljoen gul den betaalt uit de algemene bedrijfsreserves. Volgens PvdA-woordvoerder Cor Huijken staat de gemeente in zijn hemd als de renovatie wordt afgeblazen. Het 412-pro- ject zou juist een voorbeeld moe ten zijn van de voortvarendheid, waarmee de stadsvernieuwing in Nieuwland wordt aangepakt In de wijk staan de kamende ja ren enorm kostbare en ingrij pende vernieuwingsprojecten op stapel. Beginnen met een mis lukte operatie lijkt Huijken een blunder. Jolie Hakkert, woord voerder van Groen Links, zou dat eveneens „zeer kwalijk" vin den. De renovatie kwam onlangs op losse, schroeven te staan toen Woningbeheer bekend maakte geen geld te hebben voor het dempen, van een laatste 'gat' van 2,7 miljoen. De sociale verhuur der haalde zich daarmee de woe de en verontwaardiging van de bewoners en de wijkorganisatie Levén en Wonen in Nieuwland op de hals. Zij hadden maandenlang inten sief vergaderd en meegepraat over de voorwaarden van de re novatie. Van een dreigend te kort was hen nooit iets gebleken. Volgens wethouder stadsver nieuwing Adri Reijnhoutgaat de renovatie volgend jaar hoe dan ook door. Waar het ontbrekende geld van daan moet komen is voor Reijn- hout nog een open vraag. Over het aanspreken van de bedrijfs reserves van Woningbeheer houdt de wethouder een slag om de arm: „Woningbeheer heeft al heel veel geld in dit project ge stoken". Schiedam Het schoonma ken en afdekken van het met asbest verontreinigde bouwterrein aan de Ridder- kerksestraat in Schiedam- Zuid is met ongeveer een maand uitgestald. Op ver zoek van de bewonersvere niging uit de-wijk werd het voorstel aan de gemeente raad, die geld voor de opera tie beschikbaar moet vrij maken, deze week van ae agenda afgevoerd. De bewonersvereniging wil eerst alle rapporten over de verontreiniging en de te vol gen saneringsmethode le zen. Volgens voorzitter Al- bert Bons heeft de vereni ging tot nu toe slechts een deel van de informatie kun nen inzien. Burgemeester en wethouders besloten maan dag de ontbrekende infor matie alsnog beschikbaar te stellen. De inspectie volksgezond heid en de provincie zijn ak koord gegaan met een be perkte sanering van het ter rein. Alleen die plaatsen worden afgegraven waar de asbest dicht aan de opper vlakte ligt. De vervuiling op grotere diepte blijft onaangeroerd. Saneren zou gevaarlijker voor de volksgezondheid zijn dan de vervuilde plek ken afdekken met schoon zand. Vlaardingen FvdA-gemeen- teraadslid Bert Kandel heeft niet langer het monopolie op het aan de kaak stellen van milieupro blemen in de Broekpolder. De Sociaïistiese Partij was Kandel deze week een stapje voor met schriftelijke vragen aan B en W over in de polder gestort riools- lib. De SP ging vorige week op on derzoek na klachten over stank in het recreatiegebied. De stank bleek afkomstig van slib dat de pachter van de landbouwgrond op zijn akkers liet uitrijden. De SP waarschuwde de gemeente, die de provincie inschakelde. Een onderzoek werd ingesteld, maar kon niet vaststellen om wat voor soort bagger het ging. Dat werd niet duidelijk uit de pa pieren van de transporteur, SP-voorman Remi Poppe wil nu dat burgemeester en wethouders de zaak uitzoeken. Poppe wil de herkomst van het slib weten. Daarna kan worden vastgesteld of het materiaal wel mocht wor den gebruikt voor 'verbetering' van de landbouwgrond. Daarnaast vraagt Poppe of ook B en W vinden dat het geen pas geeft, stinkend slib te storten in een recreatiegebied. In de Broekpolder hing het afgelopen weekeinde een indringende ri oolstank. Maasland De tijdens de gister avond gehouden raadsvergade ring beëd igde nieuwe gemeente secretaris van Maasland P.Schouten valt met zijn neuis in de boter. Hij kan tijdens zijn eer ste werkdag op donderdag 1 no vember meteen flink aan de slag. Die dag behandelt de Maas- landse raad de gemeentebegro ting voor volgend jaar en zo'n zitting wil nog wei eens uitlopen. Schouten (33) is de opvolger van A.Vogelaar, die in het voorjaar tot burgemeester van Bruinisse werd benoemd. Ondanks de aanstelling is Maasland in be stuurlijk opzicht nog altijd niet geheel op kracht Naast burge meester M.BJoemendaal ver dwenen dit jaar ook wethouder Chr.Keijzer en loco-secretaris M.de Rijke. Met de beëdiging van de uit Slie- drecht afkomstige Schouten zijn alle posten, op het burgemeester schap na, weer ingevuld.^ Com missaris van de Koningin rar. Schelto Patijn liet in juni door schemeren dat eind november of begin december de nieuwe bur gemeester benoemd zal zijn. Vlaardingen Het Vlaardingse architectenbureau Geluk en Treurniet is be?ig een plan te ontwikkelen voor de Pelmolen, Het kolossale, al geruime tijd leegstaande fabriekspand aan de Westhavenkade wordt op de te kentafels omgetoverd tot een luxe-appartementenblok. De ar chitect maakt het ontwerp in op dracht van een projectontwik kelaar. De gemeente Vlaardingen zegt verbaasd te zijn over dit plan. De gemeente heeft zelf een poosje rondgelopen met het idee de Pel molen aan te kopen en er wonin gen gecombineerd met ateliers fn onder te brengen- Dit voorstel van de Culturele Raad leed schipbreuk op de geluidszone ring, die woningbouw op korte afstand van industriegebieden onmogelijk maakt. De Pelmolen ligt volgens deze voorschriften te dicht bij de olieraffinaderijen van Perm's. Geluk en Treurniet wil geen mededelingen doen over he project.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1