Pelmolen plotseling monument :Aili 30% y&d Woudhoek breidt uit in Spaland Vlaardingen hoopvol gestemd 'Directie Cincinnati heeft alleen de verliezen beperkt' Gemeente spant zich in voor appartementenplan Meer subsidie voor opknappen eigen liuis School De Beukenhof komt met zwartboek Burgemeester onderscheidt Rotterdammers Advies: bezwaren tegen afvalberging ongegrond 1 VLAAROINGSDAGRLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ACROBATEN IN DE DOP FNVsociaal plan krijgt nu voorrang Schiedam past regels aan VERBOUWINGSUITVERKOOP Hoge kortingen tot Keuken en Tegelhal 'MATHENESSE' NAM onderzoekt bodem Maassluis EFABER ilamb m, MOBNKG RMjoMterMactia Boste Havenstraal 6.3131 BC Vlaardingen. Posibus400^3130 KA Vlaardingen.TM~~ 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 25 OKTOBER 199c PAGINA 1? -~i■- -<nt>£s--r Vlaardingen Voordat de eerste werknemers van de Vlaardingse vestiging van Cincinnati Milacron mogelijk al over twee maanden op straat staan, wil de Industrie bond FNV eerst'een goed so ciaal plan bewerkstelligen. „Normaal kijken we eerst naar alternatieven om de werkgele genheid te behouden", reageert districtsbestuurder Rutger Meij er, „maar dat proces kost tijd. En er is nu juist niet zoveel tijd Alle 140 personeelsleden van de slijpmachinefabriek Cincinnati Milacron Grinding Center Euro pe BV moeten gedwongen wor den ontslagen. Het Amerikaanse moederbedrijf wenst de Neder landse vestiging niet langer de hand boven het hoofd te houden. Zowel de ondernemingsraad als de vakbonden vinden dat Cin cinnati geen echte kans heeft ge kregen. Twee jaar geleden is de fabriek, na een plan van het per soneel zelf, een nieuwe weg in geslagen. Hoewel het verlies van negen ton voor dit jaar het heste resultaat in jaren is, heeft het sombere toekomstperspectief voor 1991 een geschat tekort van vier miljoen gulden de doorslag gegeven voor de Ame rikanen. Laaiend De eerste ontslagen kunnen eind dit jaar al vallen. De laatste, ver wacht FNV'er Meijer, zullen hooguit nog een klein jaar op zich laten wachten. Het sociaal plan, is de eis van het personeel, zal in ieder geval aanzienlijk be ter moeten zijn dan in 19B8, toen Amerika de divisie wenste terug te brengen tot een technisch cen trum met hooguit zestig werkne mers. De werknemers van Cincinnati Milacron zijn laaiend. Zo typeert de districtsbestuurder de ge moedstoestand in het markante gebouw van de Vlaardingse slijpmachinefabriek. „Er heerst een enorme woede over de gang van zaken. Ze hebben zich twee jaar lang uit de naad gewerkt en het beter gedaan dan in de voor gaande jaren. De actiebereidheid is ook groot". De vraag bij zowel de onderne mingsraad als de vakbonden is, wat de Amerikanen eigenlijk voor ogen heeft gestaan met de Nederlandse vestiging. Er heerst twijfel of men niet naar een slui ting heeft toegewerkt FNV'er Meijer vindt het nieuwe mana gement, dat na het vertrek van president-directeur Romeijn de fabriek leidde, niet bepaald ade quaat opereren, „Directeur Breckenridge is er neergezet om de verliezen te be perken. Hij is niet iemand die de organisatie weer op poten is gaan zetten. Op zo'n soort directeur zat Cincinnati niet te wachten", aldus de vakbondsman. „Het management heeft zich teveel gericht op prijsverhogingen van de machines. Daardoor zijn er wel minder orders binnengeko men. Er is wel financieel rond gekeken, maar organisatorisch niet. „Ondanks de verschillende sig nalen vanaf de werkvloer en hoewel wij meermalen op maat regelen hebben aangedrongen is er nooit wat gebeurd. Meijer: „Zo kwam het voor dat de pro ductie stil lag. omdat de voor raad op was". De Industriebond FNV en het CNV hebben maandag een ge sprek met de directie. De onder nemingsraad heeft direct al te kennen gegeven, dat een sociaal plan tweemaal zo goed moet zijn als twee jaar geleden. „Daar zijn we destijds ook niet mee ak koord gegaan", aldus de vak bondsman. „De leden staan una niem achter onze strategie". Schiedam Met nieuwe subsidiemogelijkheden pro beert de gemeente Schiedam de vastgelopen particuliere woningverbetering weer vlot te trekken. Voor groot onderhoud en casco herstel kunnen huiseigenaren nu tot vijfenzestig procent subsi die op de kosten krijgen. In de meeste gevallen scheelt dat dui zenden guldens met de oude re geling. De afgelopen vijf jaar werden met geld van gemeente, rijk en het particuliere Terlingen-fonds ongeveer duizend huizen in Schiedam gerenoveerd, een in vestering van 33 miljoen gulden. De laatste tijd liep de belangstel ling onder huiseigenaren echter terug. Stijgende (rente) kosten waren daarvan deootzaak. Door de bijdrage van de over heid rechtstreeks te koppelen aan de hoogte van de investe ring, en niet langer aan het reno vatie-pakket, hoopt wethouder Adri Reijnhout (stadsvernieu wing) de belangstelling weer aan te wakkeren. Het renovatiepro ces mag volgens Reijnhout niet tot stilstand komen. Ongeveer vijfduizend huizen hebben nog een opknapbeurt nodig De nieuwe regeling is hoofdza kelijk van toepassing op eigena ren-bewoners in de vooroorlogse wijken, die de bouwkundige staat van hun pand willen ver beteren. In een beperkt aantal gevallen kan ook subsidie wor den verkregen voor het verbete ren van het wooncomfort. De gemeente hecht veel waarde aan het opknappen van huizen die niet in het bezit zijn van Ge meentelijk Woningbeheer of de Woningbouwvereniging Schie dam. Op die manier wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan de stadsvernieuwing. Het geld voor de particuliere wo ningverbetering jaarlijks is ongeveer 1,25 miljoen gulden be schikbaar komt ook uit het stadsvernieuwingsfonds De hoogte van de subsidie is niet alleen afhankelijk van de verbe terplannen, maar houdt ook ver band met de wijk of buurt waar in het betreffende huis staat. Een huis in een 'concentratiegebied' heeft een streepje voor op een huis in een 'stimuleringsgebied'. De grenzen tussen die twee zijn moeilijk aan te geven. Grofweg kom t het er op neer dat de situa tie in een concentratiegebied slechter is dan in een stimule ringsgebied. Speciale regelingen zijn getrof fen voor huiseigenaren die geza menlijk hun bezit willen aan pakken. Ook eigenaren-bewo ners uit na-oorlogse wijken, zo als Nieuwland, kunnen onder bepaalde voorwaarden subsidie krijgen. Voorbeelden waar de gemeente samen met de huisei genaren aan de slag wi) zijn de Burgemeester van Haarenlaan (tussen BK-laan en Vlaardinger- dijk). Brugmanstraat, Laurens Costerstraat en het gebied tussen Dwarsstraat en Groenelaan. In een groot deel van de stad zijn huis aan huis folders met de nieuwe regelingen verspreid. Dik of dun, jong of oud, stijf of lenig het doet er niet toe. Patri ce Verburg, docente dramatische expressie, draait er haar hand niet voor om. Maar, was haar boodschap aan het groepje acro- baten-in-de-dop dat gistermid dag met meer dan gewone be langstelling met haar kennis maakte, iedereen kan de kunst van de acrobatiek onder de knie krijgen. Het is een kwestie vara veel geduid en nog veel meer oefenen. Met de tien (essen, die de docentede ko mende maanden in wijkcentrum De Erker in Schiedam-West ver zorgt, komen de deelnemers al een heel eind. Niet dat zij straks op een familiefeestje even een salto mortale tussen de schuif deuren kunnen demonstreren; dat is net even teveel gevraagd. Het balanceren van voorwerpen op hoofd, schouder of andere li chaamsdelen behoort evenwel zeker tot de mogelijkheden. De deelnemers aan de cursus acrobatiek worden ongevaarlijke technieken en trucjes aangeleerd. Maar met een beetje oefening, denkt Patrice Verburg, moeten zij de kunst van de 'menselijke pira mide' straks wel zonder brokken kunnen uitvoeren. Vlaardingen Om de bouw van appartemen ten in de Pelmolen aan de Westhavenkade mo gelijk te maken, wil de gemeente Vlaardingen proberen ontheffing te krijgen op de wet geluid hinder. Volgens de wet valt het gebied ten zuiden van de spoorlijn in de geluidszone industrieterrein Pernis. Woningbouw in die zone is verboden. Burgemeester en wethouders willen echter naar voren brengen dat de leegstaan- - de erwten- en peulvruchtenfa- w briek een waardevol historisch pand is, dat verloren zal gaan als g- het bouwplan wordt afgewezen-» De reden voor deze inspannin- a. gen is niet duidelijk. De gemeen- g te heeft zelf geen direct belang bij behoud van de Pelmolen. Het pand staat niet op de plaatselijke 'monumentenlijst', de nota Ka- rakterislïeke Objecten. Het appartementenplan is ook geen gemeentelijk idee, maar dat van een Rotterdamse projek- tontwikkelaar. Deze wil de fa briek kopen van het voedings middelenconcern CSM, op voor waarde dat de industriële be stemming wordt gewijzigd in een woonbestemming. De ge meente lijkt daartoe bereid: vol gens de makelaar, Muvla Vast goed, is de koop inmiddels zo goed als rond. De geluidszonering blijft de be langrijkste hinderpaal. Om het plan, aat architectenbureau Ge luk en Treurniet bezig is te ont werpen, uit te voeren moet de provincie Zuid-Holland Vlaar dingen ontheffing verlenen. Ambtenaren op het stadhuis be twijfelen of de provincie daartoe bereid zal zijn. De veel minder strenge geluids voorschriften voor het noordelij- Een projektontwikkelaar wil ap partementen bouwen in de Pel molen aan de Westhavenkade. De laagbouw aan de overzijde van de straat wordt verkocht en krijgt een industriële bestem ming. ker havengebied maken het al moeilijk daar woningen te bou wen. Het Hollandiaterrein bij voorbeeld levert in die zin pro blemen op; zelfs een bouwplan bij de Dijksteeg in het centrum ligt al in een gevoelige zone. Om die reden zeiden ambtenaren gisteren, niet te geloven in ap- partementenbouw in de Pelmo len. Een woordvoerder van de pro vincie zegt dat uitzonderingen op de regels voor de geluidszone ring mogelijk zijn. Hij maakt duidelijk dat Vlaardingen dan wel met zeer zwaarwegende ar gumenten moet komen. Vervan gende nieuwbouw in het gebied ten zuiden van de spoorlijn zou al grote complicaties geven, laat staan een heel nieuw bouwplan. Het behoud van een historisch waardevol pand zou in dit geval feen argument zijn omdat de 'elmolen nooit een woonfunctie heeft gehad. Maar de zegsman voegt er aan toe dat regels soms voor verschillende uitleg vat baarzijn. iiniiiiiMiiiiiiiiiiNiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiimiiiiKimitiiiiiiiiiiiiiituiimiiii Schiedam Burgemeester Reinier Scheeres heeft gisteren tweemaal een koninklijke on derscheiding uitgereikt. Pieter Dirk de Langen ontving 's middags het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifimitmiHiiinfiiiimif'iiiüiaiififiuiiiiiiifiiiiHimiiiiiiimfiiiiiiiiifiiijiiifitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiimiiiiiiriiiininiiiiiiiniifiiiiif kleinood in zilver ten kantore van Interpharm. De 58-jarige Rotterdammer vierde gisteren zijn veer tigjarig dienstverband bij dit pharmaceutsiche be drijf dat op industrieterrein 's-Graveland is geves tigd. Enkele uren later was de Schiedamse burgemees ter aanwezig bij een ontvangst in het gloednieuwe Novotel in de Maasstad, waar de 65-jarige Christï- aan van Sprang een receptie kreeg aangeboden. De chef van de postkamer van het Schiedamse Ra dio Modern is na ruim 37 jaar werkzaam te zijn ge weest met pensioen gegaan. Ook aan hem reikte Scheeres de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. uit. Vlaardingen Ouders van leerlingen van de openbare basisschool De Beukenhof hebben wethouder Arij Maarieveld (onderwijs) van middag een zwartboek aan geboden. De ouders eisen een nieuw*Bchoolgebouw omdat het huidige pand aan de Beu- kestraat „zo lek is als een mandje". Om de vochtproblemen in de uit 1920 stammende school duidelijk te maken, trokken ouders en leerlingen begin september ge huld in regenkleding naar Eet stadhuis. Maarieveld beloofde toen zijn best te zullen doen, hoe wei hij meteen aangaf dat een nieuw gebouw er waarschijnlijk niet in zou zitten. Het ministerie wilde niet meer dan 150.000 gul den beschikbaar stellen voor be strijding van de wateroverlast in de school. De ouders hebben echter de in druk dat de wethouder zich tot nu toe weinig inspanningen heeft getroost de situatie te ver beteren. Volgens hen zijn er wel 'potjes' waaruit een nieuwe school gefinancierd zou kunnen worden. Die opties worden ge noemd in het zwartboek. Behalve op de bouwkundige staat, hebben de ouders ook kri tiek op de ligging van de school. Zij wilen een centralere plaats in de Oostwijk, waar de meeste kinderen tegenwoordig in de omgeving van de Van Leyden Gaelstraat wonen. Om in De Beukenhof te komen moeten veel leerlingen de drukke en ge vaarlijke Sehiedamseweg over steken. Als die situatie niet ver andert kan dat wel eens het ein de van het openbaar onderwijs in de wijk betekenen, waarschu wen de ouders. De scholen van het bijzonder onderwijs liggen wel op gunstige lokaties in de wijk. op alle plavuizen wandtegeis keukens sanitair Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 t/o Formido donderdags koopavond Vlaardingen De positie van de ge meente Vlaardingen in het Kroonbe- roep tegen de aanleg van een afvalber ging in het recreatiegebied Lickebaert is aanzienlijk verzwakt. Een onafhankelijk adviseuse van de Raad van State, mr, M.G.W. Robbers van der Ploeg, is tot de conclusie geko men dat de bezwaren van de gemeente tegen het provinciale plan ongegrond zijn. Maar Vlaardingen geeft de stnjd te gen de berging niet op. De stortplaats maakt volgens de gemeente recreatie in het gebied tot in lengte van jaren onmo gelijk. De gevolgen voor het milieu zou den onduidelijk zijn. De provincie, die kampt met een groot tekort aan ruimte voor het opslaan van afval, heeft Vlaardingen opdracht gege ven het bestemmingsplan van het Lic- kebaertgebied 20 aan te passen dat een vuilberging in die polder mogelijk wordt. Dg gemeente weigert daten heeft tegen de aanwijzing van de provincie be roep aangetekend bij de Kroon. Beide partijen hebben schriftelijk hun standpunt kenbaar gemaakt aan de Raad van State. Die standpunten zijn nu door mevrouw mr. Robbers op de weegschaal gelegd. De argumenten van de provincie wegen naar haar mening zwaarder, meldt zij in haar ambtsbericht aan de Raad. Heel dikwijls sluit de Raad van State zich aan bij het standpunt van de advi seur, weet de gemeentelijk juriste drs. C.H.M. Flikweert. „Maar het is geen re gel En er valt nog wel wat af te dingen op dit advies. Burgemeester en wethou ders zullen er fors tegenin gaan". Maar dat het advies een tegenvaller betekent voor de gemeente leidt voLgens haar geen twijfel. Vlaardingen Vroom en Dreesmarm heeft waarschijnlijk een. huurder gevonden voor de leegstaande derde verdieping van zijn waren huis in Vlaardingen. Een bedrijf, gespeciali seerd in woninginrichting, heeft serieuze be langstelling voor de etage. Als V D en de kandidaat-huurder overeenstem ming bereiken, is de kans dat het Vlaardingse wa renhuis dicht gaat een stuk kleiner geworden. Slui ting, maakte het bedrijf vorig jaar bekend, zou nage noeg onvermijdelijk zijn als de bovenste etage medio '91 nog steeds leeg zou staan. De niet benutte ruimte drukt zwaar op de exploitatielasten. Volgens regio-directeur commerciële zaken J. Hoog moed zijn de onderhandelingen met de woningin richter in een vergevorderd stadium. „De gesprek ken kunnen binnen enkele weken zijn afgerond", al dus Hoogmoed. De directeur beklentoont overigens dat opheffing van V D Vlaardingen ook bij een gunstig resultaat niet is uitgesloten. „De beslissing daarover wordt volgend jaar genomen en is mede afhankelijk van de omzetontwikkeling". Wel 2ou het warenhuis zijn be staanszekerheid vergroten met een zaak in meubels en woontextiel op de hoogste etage, zegt Hoogmoed. „Het is een goede aanvulling op ons eigen assorti ment". Vendex International, de moedermaatschappij van V D, en de gemeente Vlaardingen hebben inten sief gezocht naar kandidaten voor de lege ruimte aan het Vlaardingse Veerplein. Kieskeurig was men daarbij niet: in het begin werd zelfs gedacht aan het inbouwen van appartementen. Dat plan bleek echter onhaalbaar. Onderverhuur aan een middenstands- bedrijf bleek tenslotte de beste optie. Vendex vond die tenslotte zonder hulp van de gemeente Vlaardin- Het voortbestaan van het warenhuis is niet alleen van belang voor de ongeveer 140 personeelsleden. Ook voor de gemeente en de plaatselijke midden stand is een florerende V D onmisbaar. De winkel fungeert als een van de grote publiekstrekkers van het Vlaardingse koopcentrum, dat aan de vooravond staat van een tientallen miljoenen guldens kostende face-lift Schiedam Bewonersvere niging Woudhoek gaat haar vleugels uitslaan in de nieuwbouwwijk Spaland. Onder de bewoners van een complex huurwoningen in het aangrenzende nieuw- bouwgebied heeft de bewo nersorganisatie gefolderd voor nieuwe leden. Eén be woner van Spaland heeft zich reeds aangemeld als be stuurslid voor de bewoners vereniging. De ledenwerfactie past volgens bestuurslid Henk Ravensbergen van de Woudhoek in de wens om het draagvlak van de vereniging te vergroten. „Veel bewoners van Noord hebben te maken met dezelfde problemen. Neem de aanleg van de tram en de nieuwe ontsluitingsweg voor het ver keer. Die zaken gaan bijna alle bewoners aan", De folderactie volgt op de fusie, die eerder dit jaar plaatsvond tussen De Woudhoek en de be wonersvereniging Schiedam- Noord. Deze laatste club, die met name opkwam voor de belangen van de bewoners van de boten- buurt, hernieuwde begin dit jaar dt. samenwerking met de Woud hoek. 1 De fusie tussen de twee vereni gingen is overigens niet in de eerste plaats een uitvloeisel van de wens tot verdergaande sa menwerking ten aanzien van hetbewonerswerk. Met name de bewonersvereniging Schiedam- Noord had de laatste tijd grote problemen om de bestuursfunc ties te bemannen. De BVSN, die in 1978 is voortge komen uit De Woudhoek, keer de om deze reden terug in de schoot van de andere wijk- en bewonersvereniging in het meest noordelijke deel van de stad. „Mensen blijven liever voor de televisie 2itten dan zich te bemoeien met de problemen van de wijk", zegt Henk Ra vens- berg. „Dat is de belangrijkste re den geweest om de verenigingen te bundelen". Na de fusie behoort De Woud hoek in ledental tot de sterkste bewonersverenigingen van de stad. In totaal heeft zij op dit mo ment ruim duizend leden in het bestand geregistreerd. Met de uitbreidingen in Spaland hoopt De Woudhoek dit aantal verder te kunnen opvoeren. De gevreesde versnippering in de bewonersgelederen behoort in Noord overigens nog steeds niet tot het verleden. Zo kennen wijken als de Vogelbuurt en Spaland enkele verenigingen van eigenaren, die doorgaans los van de bewonersverenigingen in het gebied opereren. „Met zo'n actie als het geschei den ophalen van afval werken we wel samen", vertelt Ravens bergen. „Datzelfde gebeurde in het overleg, dat we verleden jaar met wethouder Chris Zijdeveld hebben gevoerd over de gifpro- blematiek in Spaland. Helaas blijft de samenwerking tot dus ver beperkt tot de gevallen, waarin het probleem de bewo ners direct raakt". Maassluis De Nederlandse Aardolie Maatschappij is giste ren begonnen met seismisch en vibro-seismisch onderzoek in Maassluis. Werkgebied is het stadsdeel ten oosten van. de Uiverfaan en doel het opsporen van mogelijke olievoorraden en gasbellen. Voor het onderzoek worden vele honderden meters kabel uitge rold en her en der tientallen kas tjes geplaatst. Vervolgens wor den trillingen opgewekt en. gere gistreerd. De bevolking kan 's nachts enige overlast ondervinden van het NAM-onderzoek. Dan rijden speciale trucks door de stad die met luidruchtige vibratoren tril lingen de grond in sturen. Het onderzoek zal enkele weken duren. Oslo smederij CALLÊN8URGSTHAAT 80 VUAkOttófN Ta 010-43*3096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1