School is schimmels, plassen en stank zat Vlaardingen: binnen 'lawaaizone' bouwen t 'Wippersmolen nu in goede handen' ONS schaft bureaucratie af Spaghetti-held valt in de smaak 1 A V1AAR0IN6S DAGBLAD SCHIEOANiSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Last van zeeplucht Schiedam spaart stuk regenwoud van 50 velden Aubade op 't viaduct Auto 'boort' zich in huis Onderzoek naar nieuwbouw voor De Beukenhof EFABER 'DE HEKSEPOT' Molenaar Boekensteijn opgelucht bij overdracht; «mrawEB Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinoen. Postbus 1gen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 VRIJDAG 26 OKTOBER ig90 PAGINA 17 Vlaardingen Bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) en bij de plaatse- S~"ke politie zijn gisteravond achten binnengekomen over stankoverlast Een penetrerende zeeplucht bleek rond zeven uur boven Vlaardingen te hangen. De 'stankveroorzaker' bleek een bedrijf aan de Deltaweg te zijn. Door een gezamenlijk optreden van de gemeentelijk milieuamb tenaar, de politie en de DCMR werd tegen achten het produk- tieproces van het bedrijf stilge legd, waarna de zeeplucht zich oploste. Schiedam Met milieu- Vlaardingen Of een donder slag insloeg in één van de flatge bouwen aan de Spechtlaan, zo'n lawaai maakte gisteren de fron tale botsing van een auto tegen een benedenwoning in Holy- Zuid. Voordat de heer des huizes door had wat er nu op hem afkwam, had een 23-jïrige buurtbewoner zijn voertuig in de werkkamer van het echtpaar Hartog 'gepar keerd'. Een groot gat in de muur en nog niet rechtgehangen schilderijtjes herinneren aan de frontale bot sing. Hoe het in hemelsnaam mogelijk is geweest dat een per sonenauto hun voorpui heeft kunnen rammen, begrijpt het echtpaar van geen kant. Ook de politie heeft er geen verklaring voor. De parkeerstrook ligt een tiental meters verderop, waarna een grasveldje hun huis van de weg scheidt Toch kregen zij met een enorme klap een ongenode gast 'op de koffie'. Enkele minuten later stonden zo'n beetje alle buren voor huriTdeürjde' gevolgen van het vreemde-'ongeluk, waarbij overigens niemand gewond was geraakt, gade te slaan. Vlaardingen Het zwartboek, dat ouders en leerlingen van ba sisschool De Beukenhof gister middag aan wethouder Arij Maarleveld overhandigden, ademt een sfeer van veront waardiging en verslagenheid. In vaak scherpe bewoordingen schetsen de samenstellers van het boekwerk de treurige staat, waarin de in 1920 gebouwde school aan de Beukestraat ver keert. Hun conclusie laat niets te raden over: openbaar onderwijs wordt onmogelijk gemaakt. Het onderwijs in de Beukestraat wordt al jaren gefrustreerd door omstandigheden, die door schoolarts M.J.P. Soors in augus tus in een'vernietigend rapport zijn samengevat. Hij trof het pand, nadat directeur Oomens de noodklok luidde, in een droe vige toestand aan. Op verschil lende plaatsen in de school zag hij loslatende muurtegels, grote vocht- en schimmelplekken, grote plassen water, vermolmde raamkozijnen, overlopende rioolputten op de speelplaats en gaten in het dak. De geur in het pand omschreef hij van 'muf' in de gangen tot 'zeer onwelriekend' in de toilet ten. Soors liet er geen twijfel over bestaan: „Er kunnen hier verschillende ziektes ontstaan zoals aan de luchtwegen, cara en huidziekten". Ook de kinderen ergeren zich aan hun onderkomen- In korte opstellen reppen zij over 'de ramp in de school' en klagen zij over de stank en piepende bor den. Tekeningen laten een glooi end landschap zien, waarmee zij de hobbelige vloeren uitbeelden. Om de oorzaak van al die gebre ken te achterhalen hoef je vol gens de schoolleiding geen ken ner te zijn. Het gestaag zakkende hoofdgebouw zorgt voor lekka ges, scheuren en vermoedelijk zelfs een rioolbreuk, waardoor verschillende toiletten niet lan ger kunnen worden gebruikt. Hoewel het ministerie denkt nog het nodige aan de school te kun nen opknappen en daarom toe stemming voor nieuwbouw wei gert, wijzen ouders en leerkrach ten zo'n 'lapmiddel? van de hand. „Het is geld in een bodemloze put gooien", laten zij in het zwartboek weten. Alleen een compleet meuwe be- Datbaseejtdeschoolleidingove- huram» Van hot Hi Veren /in.V- rjg(ms maar V(Jor dBe]"Jp de 'oneerlijke concurrentie' die huizing kan het tij keren, druk ten zij Maarleveld gisteren nog maals op het hart Eerdere con tacten met de onderwijswethou der hebben een onbevredigende indruk achter gelaten. Ouders hebben niet het idee dat Maarle veld zich de longen uit het kif loopt voor een modern geoutil leerd schoolgebouw. Juist nu op betrekkelijk korte afstand twee gloednieuwe scho len op protestants-christelijke grondslag zijn neergezet, vreest De Beukenhof een leegloop, „Die nieuwe scholen zijn ons niet alleen een doorn in het oog. Ze zijn tevens bijna letterlijk een nagel aan de doodkist van De Beukenhof", aldus opnieuw het zwartboek. haar wordt aangedaan. Ook het plan van het ministerie om voortaan alle leerlingen in de Beukestraat te huisvesten en de dislokatie aan de Binnensingel af te stoten, waar de vier jongste groepen zitten, is debet aan die somberte. Nu zou de Binnensin gel nog als sluis dienst doen. Leerlingen stromen na vier jaar automatisch door van het onder komen ten zuiden van de ver keersader Schiedamseweg naar de Parkweg ten noorden van die drukke straat. Dat mechanisme verdwijnt, denken ouders en lei ding, zodra van meet af aan voor de Parkweg moet worden geko zen. In dat geval kan de aanwezig heid van twee andere, weliswaar protestants-christelijke scholen in de buurt, samen met de grote verkeersrisico's, ouders doen be sluiten om hun kinderen niet naar De Beukestraat te sturen. Want, zo luidt het betoog in het zwartboek, het gebied ten zuiden van de Schiedamseweg is verre weg het belangrijkste voedings- gebied voor de school. Van de to taal 154 leerlingen komen er 128 uit dat gebied en maar 18 uit de directe omgeving van de Beuke straat. Maarleveld kreeg dan ook te ho ren dat de school niet alleen een gloednieuw pand verlangt, maar dat dat bovendien centraal in de wijk moet staan. De ouders van leerlingen van De Beukenhof gingen giste ren na hun onderhoud met wethouder Arij Maarleveld niet met lege handen naar huis. Maarleveld zegde toe dat er een onderzoek komt naar de mogelijkheden een nieuwe school te Douwen qp een cen trale plaats in de Oostwijk. Maarleveld kon zich de kri tiek van de ouders wel inden ken. Twee eerdere onderzoe ken, door de gemeente en het ministerie van onderwijs, hebben aangetoond dat de school aan de Beukestraat bouwkundig weliswaar min of meer in orde is, maar dat het pand voor onderwijsdoel einden slecht bruikbaar is. riendelijke bouwvoorschrif ten heeft Schiedam de laatste paar jaar 50 voetbalvelden aan tropisch regenwoud ge spaard. Vooral het weren van hard hout in de nieuwbouwwijk Spaland heeft aan dat resul taat bijgedragen. Hout uit de tropische regenwouden mocht in Spaland niet wor den gebruikt vaor kozijnen, ramen, deuren en dakranden, maar ook niet bij de aanleg van bruggen, beschoeiingen en straatmeubilair. Volgens wethouder Bart de Leede (milieu) leverden deze maatregelen een besparing van 800 kubieke meter hard hout op, en dat komt overeen met 28,3 hectare regenwoud, ruwweg 50 voetbalvelden. Schiedam doet ook mee aan de landelijke campagne Kap pen met kappen van de NÓ- VTB, die duurt van 29 oktober tot en met 4 november. Schie dammers kunnen daarvoor kaarten uit hun omroepgids scheuren en die inleveren bij bibliotheken, postkantoren en winkels van Albert Heijn. Op 4 november organiseert de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging een themamiddag over de .tropische regenwouden in de Boshoek, aanvang 13.00 uur. Vlaardingen Joelende kinde ren wachtten vanmorgen bij de halte van buslijn 56 aan de Utrechtlaan, vlakbij haar huis, juffrouw Ank Bos-Baaima op. De onderwijzeres van de christe lijke Jenaplanschool 't Kompas vierde dat zij 25 jaar in het vak zit 'Juf Bos werd toegezongen op een plaats waar zo veel mogelijk mensen er getuige van konden zijn: bij de bushalte op het Lies veldviaduct Omdat de school aan de Baarnhoeve kortgeleden een milieuproject heeft afgeslo ten, was het niet meer dan lo gisch, dat voor het vervoer naar het viaduct en terug naar school twee bussen werden besteld bij de RET. traste Giechelend loont Ciska Smits haar inzending. Met haar manne tje van ui en tomaat troefde zij honderden andere jeugdige strip tekenaars af. Maassluis Eigenlijk was het nog niet goed tot Ciska Smits doorgedrongen. Maar het gete kende ontwerp van het zevenja rige meisje uit Maassluis voor een 'spaghetti-figuur' is letterlijk in de smaak gevallen bij de jury van een landelijke stripteken wedstrijd. In die jury zat onder "nBerk. afgelo pen weken waarlijk overspoeld met striphelden. Meer dan drie duizend inzendingen kwamen binnen op de door de Italiaanse sauzenfabrikant Dolmio uitge schreven tekenopdracht om een smakelijk stripfiguurtje op pa pier te zetten. De onbetwiste winnaar in de jongste leeftijdsca tegorie, van zes tot en met negen jaar, is Ciska's poppetje met ui- hoofdje en tomatenlïjfje gewor den. In huize Smits is men wat trots op de jongste dochter. Zelf zegt de leerlinge van groep 4 van ba sisschool De Buis heel beschei den: „Mijn broer had ook een hele leuke tekening gemaakt. Die vond ik zelf nog mooier. Mijn moeder heeft een beetje ge holpen met het verzinnen van een poppetje en toen heb ik een gele ui en een rode tomaat gete kend. Het is best aardig gelukt, maar ik vond het ook niet zo moeilijk. In vind het wel fijn dat ik heb gewonnen". Is ze al verzekerd van een berg stripmateriaal„Ik kijk nog al leen plaatjes..." maandag worden de ontwerpen van alle regionale prijswinnaars door de landelijke jury tegen het licht gehouden. Als juryvoorzitter Dick Bruoa het 'dolmiootje' van Ciska Smits uitverkiest, mag zij op 7 november een mountain bike in ontvangst nemen in het atelier van de tekenaar. H. v. Kooij showroom: Ooslhavenkade 14 Vlaaf dmgen 4343213 ERKEND SASTtt»*®» Vlaardlngens kleinste restaurant met een volwassen kaart. Ook voor een dagmenu oi dagschotel, eert eter met haast, of iets van de kleine kaart voor de kleine trek. Eendrachtstrsat 23g, 0t£M34395S Seopand vanaf 16.00 uur Maandags gesloten Vlaardingen On danks de strenge bepa lingen van de wet ge luidhinder overweegt de gemeente Vlaardingen Se woonfunctie in het gebied 'tussen de Maas boulevard en de spoor lijn een flinke oppepper te geven. Omdat de wijk valt binnen de geluidszone Pernis is woning bouw niet toegestaan. Bewoners zouden te veel overlast onder vinden van industrieel lawaai. Maar chef stadsontwikkeling Wil den Hartogh suggereert dat er wel enige rek zit in de voor schriften. Toetssteen Toetssteen zou het Pelmolen project kunnen zijn. Dat is het plan van een particuliere onder nemer om de leegstaande erw ten- en peulvruchtenfabriek aan de Haven te verbouwen tot ap- partementenblok. De provincie moet daar toestemming voor ge ven. Als gedeputeerde staten be reid zijn voor de Pelmolen af te wijken van de bepalingen uit de wet geluidhinder, zouden mis schien ook andere bouwplannen binnen de Pernis-zone mogelijk worden. Provinciaal bestuurder Loudi Stolker werd enige tijd geleden van het Pelmolen-plan op de hoogte gesteld. Hoewel zij er op dat moment geen toestemming voor gaf, wees zij het ook niet di rect van de hand. Den Hartogh wijst er voorts op dat de gemeen te Vlaardingen al eerder onthef fing kreeg om in het gebied te bouwen. Die uitzondering had betrekking op bejaardenflat De Bolder, nabij het havenhoofd. In het Vlaardingse stadhuis ver wacht men dat de industrie aan de overkant van de Nieuwe Wa terweg in de toekomst door strenger wordende milieuvoor schriften minder geluid voort brengt. Ook dat vergroot vol gens Den Hartogh de kans op toestemming voor woningbouw. De reden om daar zo op aan te dringen is dat de gemeente het gebied ten zuiden de spoorlijn op dit ogenblik 'een beetje onduide lijk' vindt. Er zijn zowel bedrij ven als woningen gevestigd. Die functies zouden elkaar op de lan gere duur niet verdragen. Zie ook pagina 19. 'Bij de Wippersmolen', zegt molenaar Niek Boekensteijn, 'liggen de wortels van Maassluis'. Maassluis De Wippersmo len krijgt vanaf vandaag ein delijk de aandacht, die het als monument aan de Zuidvliet verdient. De gemeente Maas sluis heeft de molen vanmid dag tijdens een plechtige bij eenkomst en tegen ontvangst van één gulden ovegedragen aan het hoogheemraadschap van Delfland. „Bij die instantie hoort de molen thuis", zegt een opgeluchte Niek Boekensteijn, die zichzelf 'over- Schiedam De poli tiek gaat akkoord met verzelfstandiging van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam. De raadscommissie voor fi nanciën en economi sche zaken zette gister avond het licht op groen voor de omvor ming van de dienst tot een NV, waarvan de gemeente de enige aan deelhouder wordt. Enige bedenkingen waren er wel. Doel van de verzelfstandi ging is een doelmatiger be drijfsvoering, die de concur rentiepositie van de nutsbedrij ven moet verbeteren. Jolie Hakkert (Groen Links) en Marcel Houtkamp (D66) vroe gen zich af waarom er niet nu al aan wordt gewerkt om effi ciënter en slagvaardiger op te treden. Volgens wethouder Aad Wieg man is dat simpel. Er kan straks plangerichter aan de slag worden gegaan door op heffing van de bureaucratie. Voorzitter Van Beek van de medezeggenschapscommissie bij de ONS voorziet om een an dere reden betere kwaliteit: de hogere salarissen die straks worden uitbetaald. „Ik weet niet hoe het komt, maar je ziet steeds weer dat de instelling van werknemers verandert, wanneer zij beter beloond wor den", zei Van Beek. Hakkert reageerde ongelovig: „Zou het?" Ze vond het een treurig verschijnsel. Sommige raadsleden wilden meer duidelijkheid over de sa lariëring en het personeelsbe leid. Houtkamp had behoefte aan een overzicht. „Wie gaan er meer of minder in salaris op vooruit?" vroeg hij zich af. Het CDA wilde een plaatje van de financiële consequenties en de rechtsposi tie van het personeel in de toekomstige bedrijfs vorm. Dat bleek echter voorlo pig niet voorhanden. De financieel deskundigen van de gemeente menen dat de toe komstige cao grote gelijkenis vertoont met het algemeen ambtenarenreglement, waar de circa 260 ONS-werknemers nu onder vallen. Wiegman be nadrukte dat alle personeelsle den erop vooruitgaan. „Eerst moeten we een regeling ma ken, dan moet overleg worden fevoerd met de vakbond en pas an kan over de inschaling worden gesproken". Tijdens de drie uur durende vergadering werden ook de zorgen om de positie van de ge bruikers van de ONS groten deels weggenomen. De ge meente zal daarop controle blij ven uitoefenen. Wiegman: „De winstneming zal worden afge bouwd en de tarieven blijven op niveau". Herman Posthoorn (PvdA) vond het geen normale zaak dat een nutsbedrijf zoveel winst maakt. „Zeker nu moet er evenwicht komen tussen ta rieven en inkomsten. Je zult moeten bewijzen datje bedrijf het geld nodig heeft". Post hoorn staat sceptisch tegenover de toekomstige flexibiliteit van de ONS. „De nutsbedrijven voeren een enorm scala van opdrachten uit Hoe zal het gaan met taken die bijvoorbeeld met het mi lieubeheer te maken hebben. Dreigen die minder te wor den?*. ONS-voorliehter Mari Dinge- nouts deelde Posthoorns be zorgdheid. „Er zijn twee soor ten taken, taken aie winst ople veren en dienstverlenende ta ken. Hoe zal het met die dienst verlening verder gaan, als in deze sector geen winst kan worden gemaakt?" Dingenouts stelde voor,een duidelijke risi cospreiding te realiseren. MC-voorzitter Van Beek her haalde zijn kritiek op de af koopsom van 19,2 miljoen die de ONS aan de gemeente moeten betalen. De nieuwe NV zal daardoor langer dan de door de gemeente voorspelde acht jaar in de rode cijfers belanden, denkt hij. Andere personeesleden maak ten zich gisteravond minder zorgen. Ze gaan meer verdie nen en agfesproken is dat bij de reorganisatie geen gedwongen ontslagen vallen. tuigd molengek' noemt en jaren lang heeft gestreden voor het be houd van het karakteristieke en nostalgische stukje van. zijn woonplaats. De recente geschiedenis van de molen is er volgens Boekensteijn niet één om trots op te zijn. Hoe wel de stenen grondzeiler op de monumentenlijst prijkt, heeft de gemeente, sinds zij in 1972 eige naar werd, weinig ondernomen de windwatermolen te behou den voor het nageslacht En dat was wel de bedoeling toen Maas sluis het oude bouewwerk over nam van de voorloper van het huidige hoogheemraadschap, het waterschap Sluispolder- Dat was zo armlastig dat het geen stuiver kon besteden om het ver val van de molen een halt toe te roepen. De Eerste Stad aan de Waterweg wist daarop weliswaar geld los te peuteren voor een restauratie, maar heeft nadat die klus in 1977 was geklaard bar weinig geld ut- getrokken voor het nodige on derhoud. Verfkwast „Daarom heb ik zelf maar een paar keer de-verfkwast ter hand genomen. De gemeente beloofde dat te doen, maar liet verstek gaan. Omdat ik geen zin had om de molen steeds van mijn eigen geld op te tutten, ben ik blij dat het hoogheemraadschap dat nu gaat doen. Ik heb er alle vertrou wen in dat zij hun toezeggingen nakomen". Het Maassluisse gemeentebe stuur besloot in 1972 de molen van het armlastige waterschap Sluispolder over te nemen, om dat alleen op die manier het mo nument voor verval kon worden behoed. Boekensteijn, die werkt op de Vlaardingse molen Aeolus, twij felt niet aan de goede bedoelin gen die het gemeentebestuur toen had, maar vindt dat ze toch wel erg gemakzuchtig met haar erfgoed is omgesprongen. Het belang van de Wippersmolen voor Maassluis wordt in zijn ogen onvoldoende onderkend. Dat het een vrijwel ideale plek is, om pril huwelijksgeluk te ver-J eeuwigen, weet bijna iederei Maassluizen Maar de historische, betekenis van het monument is minder bekend. Boekensteijn gaat zelfs zo ver dat er een direct verband is tussen- het ontstaan van Maassluis en de aanwezigheid van de molen, „Daar liggen de wortels van de stad", meent hij. Toen op die. zelfde plek rond 1300 een molen' werd gebouwd, maakte de Sluis-; polder nog deel uit van Maas land. Historisch belangrijk is ook de aanschaf van een dieselmotor in 1926, waarmee de Wippers-- molen het eerste dieselgemaal in' Nederland werd. Oorlog Maar er zijn meer redenen waar om Boekensteijn zich al laren in zet voor behoud. „Ook in de Tweede Wereldoorlog heeft de Wippersmolen een belangrijke rol gespeeld. Tussen de balken waren stapels papieren verstopt van mensen die, als ze in handen van de vijand waren gevallen, zouden zijn opgepakt. De Duit sers hebben dat nooit ontdekt, want anders zou bijna de helft van Maassluis in de kraag zijn gegrepen. Het grappige daaraan is dat de Duitsers boven op de zolder lagen te slapen". Al die zaken rechtvaardigen volgens hem de Wipperemolen te koesteren. „Het ding is jaren- lang als voetveeg gebruikt, ter wijl het juist een standbeeld is. Een standbeeld voor onze strijd tegen het water". Het liefst zou I Boekensteijn ook zien dat het in- terieur van de Wippersmolen j weer in oude glorie wordt her- steld. Het oorspronkelijke binnen werk is inmiddels gesloopt, maar gelukkig kunnen ae wieken nog wel draaien. „Voorlopig ben ik echter meer dan tevreden als Delfland het noodzakelijke voeg-, schilder- en timmerwerk voor zijn rekening neemt Dan kan Maassluis nog lang genieten van het mooiste stukje van de stad".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1