Veertig miljoen voor Stadserf KOOY Wijken winnen begrotingsslag In de prijs met Hollandiagebouw VERWARMING 'Ik hoor net dat ik ga scheiden; dat kan kloppen' 'Kantklossen is een ziekte" VLAAROfNGS 0A6BLAD ;i SCH1EQAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bromfietser trapt agent Snackbar overvallen Ravage Schiedam vernieuwt club- en buurthuiswerk ZELDZAME SCHILDPADDEN Wiegmans toverformule heet budgetfinanciering Politie sust vechtersbaas Raadsel rond zwaargewonde Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! smeden f jiKaiil» GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES '«5 MAANDAG 29 OKTOBER 1990 S>' PAGINA 1 il Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Schiedam Een politieman is zaterdagochtend om vier uur ge wond geraakt hij een schermut seling met een recalcitrante bromfietser. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, verzette zich op het Nieuwland- plein hevig tegen zijn arrestatie. In eerste instantie trachtte de po litie de slingerende bromfietser op het Broersveld aan te houden. De 35-jarige Schiedammer ne geerde het stopteken en reed hard weg. Een uur later had de politie wel beet. Op het Nieuw- Iandpiein werd hij tot stoppen gedwongen. Hij weigerde een blaastest, waar op hij in gevecht raakte met de agenten. Pas na het nodige duw en trekwerk kregen de agenten de Schiedammer op de achter bank van de politieauto; op zijn benen na. Toen de agenten ook dit karweitje wilden klaren, schopte de verdachte een agent in zijn gezicht. De Schiedammer liep bij de schermutselingen en kele flinke tikken van de wa penstok op. Schiedam Twee gewapende -mannen hebben zaterdagavond om tien uur een overval ge pleegd snackbar in Den Woud- noek aan de Scheepvaartweg. De mannen, gehuld in bivak mutsen en gewapend met een vuistvuurwapen en een mes, gingen er vandoor met ongeveer tweehonderd gulden aan kassa- geld. Na binnenkomst eiste de eerste overvaller van de verkoper dat hij de kassa zou openmaken. Vervolgens opende hij de geldla- de .eigenhandig. Teleurgesteld over de inhoud vroeg hij of er meer geld in de zaak aanwezig was. De verkoper reageerde ont kennend, waarop de mannen de zaak verlieten. Schiedam -—Onverlaten hebben het afgelopen weekeinde een enorme ravage aangericht in een groot aantal tuinhuisjes op het volkstuincomplex vijfsluizen. Nadat zij het interieur van een groot aantal huisjes hadden ver nield, gingen zij er vandoor met drank en voedsel. De_ politie dacht aanvankelijk dat het Dm één huisje ging, maar gisteren liep het aantal aangiften op tot twaalf. Schiedam De sociale ver nieuwing begint in Schiedam in de wijken. De Schïedamse club- en buurthuizen zijn de opval lende 'winnaars' geworden, van de slag om de gemeentelijke fi nanciën voor de komende vijf jaar. Burgemeester en wethou ders hebben diep in de buidel getast om de accommodaties in verschillende wijken te verbe teren of te vernieuwen. In de meerjarenbegroting tot 1995 heeft het college van PvdA, D66 en Groen Links voor dit doel een kleine zeven miljoen gulden uitgetrokken. Vooral Schiedam-Oost en Nieuwland vallen in de prijzen. Clubhuis Schiedam-Oost, al tien jaar gevestigd in een voormalig schoolgebouw aan de Galilei- stxaat, krijgt 525.000 van wet houder Bart de Leede (Groen Links) gulden voor het opknap pen van het huidige onderko men. Als dat niet haalbaar blijkt, wordt een nieuw club huis gebouwd. Oost kan ook nog eens rekenen opeen half miljoen voor het jon gerenwerk. Dat geld is bestemd voor- uitvoering van een oud plan: een jeugdhonk vestigen in een boot in de Schie. In dat plan kan overigens nog verandering komen. Een andere niet na der genoemde locatie voor het jeugdwerk in Oost is niet uitgesloten, schrijven B en W in hun toelichting op de begroting. Nieuwland mag zich ook in de handen wrijven. Door allerlei 'potjes* aan te spreken die al min of meer voor dat doel waren ge reserveerd, en met geld uit het stadsvernieuwingsfonds, heeft de gemeente 2,6 miljoen gulden bij elkaar gesprokkeld voor een nieuw club- en buurthuis. Nagenoeg evenveel geld wordt apart gehouden voor een eigen accommodatie in Woudhoek en Spaland: 2,5 miljoen gulden. De bouw hiervan zal wel wat later op gang komen dan de vernieu wingen in Oost en Nieuwland. De planning gaat uit van 1994, ongeveer het tijdstip waarop de woningbouw in Spaland vol tooid moet zijn. In het noorden van de stad wacht ook de Blauwe Brug een face-lift. Het wij kontmoe tings- centrum aan het Baehplein wordt voor dik een half mifjoen gulden opgeknapt. Het welzijnswerk in Schiedam- Noord komt er over de hele li nie bepaald niet bekaaid af, ge tuige andere posten uit de meer jarenbegroting: 4,2 ton voor het jongerenwerk, 2 ton voor de verhuizii hujzmg herinrichting van speel-o-theek Dek ie en 175.000 gulden voor peuter speelzaal Pippeloentje. B en W hebben duidelijk ge maakt dat zij voor dit geld wel een tegenprestatie verwachten. Buurt- en clubhuizen zijn er in de ogen van het college niet al leen voor een spelletje kaarten of biljarten. Er zal een breed programma moeten worden aangeboden, dat gericht is op het wegwerken van achter standssituaties. Ook de financiering van het so ciaal-cultureel werk wordt an ders geregeld. Alle club- en buurthuizen krijgen voortaan hun eigen budget. Het systeem dat de gemeente automatisch te korten aanzuivert, verdwijnt. Bovendien zullen de besturen meer verantwoording moeten afleggen wat er met het geld is In samenwerking met de Schiedarrlse politie heeft de Algemene In spectiedienst (AID) gistermiddag elf Moorse schildpadden In beslag genomen op het Schuttersveld. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt wegens het overtreden van de wet op de bescherming van zeldzame uitheemse diersoorten. De autoriteiten kwamen de 45-jarige eigenaar op eenvoudige wijze op het spoor. De Schiedammer bood zijn verboden handelswaar te koop aan in een huis-aan-huisblad. Hij verklaarde dat hij de laatste tijd ver schillende exemplaren voor honderd gulden per stuk van de hand heeft gedaan. Volgens de expert van de AID verkeren de aangetroffen schildpadden in een slechte conditie. Doordat zij zowel een winter- als een zomers- laap houden, zijn de uit Noord-Afrika stammende schildpadden voor leken moeilijk te verzorgen. De dieren zijn overgebracht naar een op vangcentrum voor uitheemse diersoorten in Vlissingen, Volgens politiewoordvoerder Van Hoff maken de nieuwe eigenaars van de schildpadden zich eveneens strafbaar. Orrfdat zij mogelijk niet van hun overtreding op de hoogte zijn, kunnen deze schildpadbezitters op een generaal-pardon rekenen. Dan dienen zij zich wel binnen twee weken te melden bij de Algemene Inspectie Dienst, telefoon 01720-24044. Schiedam De ontwik keling van het Stadserf mag niet meer kosten dan 40 miljoen gulden. Dat bedrag moet toerei kend zijn voor de bouw van een bestuurlijk-cul tureel centrum, bestaan de uit een bibliotheek, een theater en een de pendance van het stads kantoor. Het Schïedamse college van PvdA, D66 en Groen Links wil de kosten van het project, dat 'de huiskamer van Schiedam' is ge doopt, strak in.de hand houden. „Het móet voor dat geld. Ais dat niet kan, schroeven we onze ei sen maar wat naar beneden. Dan gaan we schrappen in het be stek", zegt wethouder financiën Aad Wiegman vastberaden. Burgemeester - en wethouders willen voorkomen dat het pro ject straks vergeleken wordt met de Stopera, het geldverslindende muziektheater annex stadhuis in Amsterdam. Volgens de planning moet in 1991 met de bouw worden be gonnen. Voor dat eerste jaar staat twee miljoen gereserveerd in de meerjarenbegroting. De ge- féserveerae bedragen lopen daarna jaarlijks fors op. In 1995 moet de bouw zo goed als vol tooid zijn. Het ziet er naar uit dat de ge meente van plan is de bulk van de bouwkosten voor eigen reke ning te nemen, in plaats van die af te schuiven op een projectont wikkelaar. Het geld voor het kostbare plan wordt gehaald uit de reserve bijzondere werken (tien miljoen gulden), uit de pot die al was gereserveerd voor een nieuwe bibliotheek (acht mil joen) en uit de bestaande budget ten voor bibliotheek, archief en theater. Mogelijk zal verkoop van de huidige gebouwen ook nog geld opleveren. Over de bebouwing van het Stadserf, het gebied tussen Sin gel, Emmastraat, Broersvest en Proveniershuis, wordt al jaren gesproken. Anderhalf jaar gele den werd de eerste stedebouw- kundige opzet gepresenteerd, die de basis moest vormen voor een gedetailleerde uitwerking. De seiectie van architecten is in middels in volle gang. Behalve bestuurlijke en culture le gebouwen zijn op het Stadserf woningen en winkels gepland. Die worden wel door projectont wikkelaars gebouwd. Schiedam Alle bezuinigingen bij de overheid ten spijt heeft het college van burgemeester en wethouders in Schiedam kans gezien een fors bedrag te reser veren voor nieuw beleid in de komende vijf jaar. Voor 1991 is vijf miljoen gulden beschikbaar «Vlaardingse kinderen zetten voor een prijsvraag het Hollandlagebouwindesteigers-Jammerdatiedereenalvoordeprijsuitreikingwist wie er had gewonnen. VlaardingenEven dreigde za terdag in het Hollandiagebouw een goedesfeer om te slaan in al gehele desillusie. Ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade was een prijs vraag uitgeschreven, waarbij kinderen tussen negen en twaalf jaar kans maakten op tassen vol tekenspullen. Bij de prijsuitrei king, waarbij ouders van de in spanning verkerende kinderen aanwezig waren, bleek dat de uitslag al min<of meer bekend was, nog vóórdat de voorzitter van de jury het woord had geno men. De door de kinderen ge maakte miniatuur-Hollandiage- bouwtjes werden zodanig ten toongesteld, dat op de onderste planken de mooiste exemplaren stonden en bovenin de minst op vallende kunstbouwwerkjes. Voordat de officiële prijsuitrei kingplaats bad, zeiden de kinde ren al tegen elkaar: „Kijk, de onze is de mooiste". Anderen, van "wie de tot leven gekomen bouwplaten bovenin stonden, Eerste commandant beroepsbrandweer vandaag begraven Vlaardingen Na een ziekbed van een klein jaar is de oud brandweercommandant van Vlaardingen P. de Jong vorige week overleden. Hij is vandaag begraven in Zierikzee, de woon plaats die hij in 1987 koos toen hij een streep zette onder zijn werk voor het Vlaardingse brandweerkorps. Hij is 62 jaar geworden. Pier de Jong was de allereerste beroepscommandant van Vlaardingen. Met zijn komst in 1973 begon de ombouw van een volledig vrijwilligerskorps naar een eenheia die steeds meer be roeps in dienst had. Toen hij op zijn zestigste met functioneel leeftijdsontslag ging, had de brandweer van Vlaardingen de beschikking over ruim dertig professionele spuitgasten. De geboren Hagenaar begon zijn carrière in zijn geboortestad als schrijver. Via de Rijkslucht vaartdienst stapte hij halverwe ge de jaren vijftig over naar Van Gelder in veghel, waar hij hoofd van de beveiliging werd. In 1961 maakte De Jong zijn in trede in de haringstad: hij ging als hoofd van de veiligheids dienst zijn werk doen voor Le ver Zeep. Na twaalf jaar verruilde hij die post om de eerste echte com mandant te worden van de tot dan vrjjwülige brandweer van Vlaardingen. Hij werfde het eerste beroepspersoneel en breidde het korps uit. Pier de Jong heeft zogezegd het korps eigenhandig op poten gezet Het Vlaardingse korps stond in de jaren zeventig bekend om zijn moderne voorzieningen. Na zijn 'vut' trok het echtpaar De Jong zich terug in Zeeland, waar het de vakanties altijd door had gebracht. Echt lang heeft hij in Zierikzee niet mo gen genieten van de Zeeuwse lucht Sinds een klein jaar wist hij dat hij aan leverkanker leed. liepen stil te zoeken. Directeur Gemeentewerken Jos Paardekooper vertelde waar de jury, bestaande uit Wim Hofman (kinderboekenschrijver en -illu strator), Jan Backer (architect) en Peter Dumas (beeldend kun stenaar), op had gelet originali teit, de aanpak van de omgeving en kleurgebruik. Paardekoper: „De jury,vond het jammer dat er zoveel met kleurpotloden is ge werkt". De negen prijswinnaars, die één voor één naar voren kwamen om hun ontwerp aan te wijzen en de prijs in ontvangst te nemen, wezen met trots hun met viltstift gekleurde kunstwerkjes aan. Twee gebouwen waren ver licht. Cindy Cats (12), geestelijk moeder van één van deze hui zen, vond het niet erg dat het lampje van haar gebouw het niet meer deed. „Het batterijtje is ze ker op". Eén volwassene had ook een bijdrage geleverd aan de prijsvraag. Kunstenaar en jury lid Peter Dumas had twee zeef drukken gemaakt van het ge bouw. Terwijl er één bleef han gen, werd de andere uitgereikt aan de beste schoolklas. De expo sities van de kunstbouwsels en van een tiental zeefdrukken van Dumas zijn tot 18 november te bewonderen. en dat bedrag loopt jaarlijks op, tot 13 miljoen in 1995. Anders dan in voorgaande jaren is het geld voor nieuwe investe ringen niet afkomstig uit 'hero verwegingen', financiële mee vallers of boekhoudkundige trucs. Meevallers zijn er nauwe lijks, behalve dat de door het rijk aangekondigde bezuiniging in de stadsvernieuwing van de baan is. B en W hebben het geld voor hun ambitieuze plannen gevon den in een nieuw systeem: bud getfinanciering. Het betekent dat alle gemeentelijke diensten voortaan een vaststaand bedrag krijgen wat zij niet mogen over schrijden. Ze zullen iedere gul den moeten omdraaien, omdat het gemeentebestuur niet meer automatisch de tekorten bijpast. De overeenkomst wordt vastge legd in een contract, zodat alle partijen weten waar ze aan toe zijn. Tot dusverre draaiden alleen de politie en de Bedrijfsgemeen- schap Schïemond op budgetfi nanciering. Deze experimenten zijn volgens wethouder Aad Wiegman (financiën) goed uitge pakt, reden waarom nu wordt geprobeerd de toverformule ook op de rest van het ambtelijk ap paraat toe te passen. Budgetfinanciering levert niet alleen een direct financieel voordeel op, het maakt als de proef op grote schaal tenminste slaagt ook nog een bijkomen de doelstelling van het college waar. Dat is een efficiënter wer kende overheid. Personeelsuit breidingen zitten er voorlopig niet in. De diensten zullen het met de beschikbare mankracht moeten doen. Om de begroting sluitend te krij gen, heeft Gemeentewerken een flinke veer moeten laten. Dit be drijf moet jaarlijks een half mil joen gulden inleveren. Voor heen was dat geld bedoeld voor onvoorzien onderhoud aan we gen en groenvoorzieningen. B en w vinden dat Gemeentewerken het ook best kan zonder dat pot je- Uit de financieringswijze van de begroting blijkt dat de Schiedam langzaam maar zeker op weg is een zakelijk ingestelde onderne ming te worden. Ambtelijke pri vileges zijn niet meer heilig, zo als al eerder deze week duidelijk werd toen de gemeenteraad sik- koord ging met de verzelfstandi ging van de openbare nutsbedrij ven. Of ook de gemeenteraad bereid is dat principe van toepassing te Koningshof wonderlijke artsenpraktijk: Maassluis Zieke, vertwijfelde en gewoon nieuwsgierige Maas- sluizers hadden zaterdag één dinggemeen. Met een zeker ver wachtingspatroon stapten zij de wonderlijke artsenpraktijk bin nen, waarin de Koningshof was omgetoverd. Hun hoop was erop gevestigd meer te horen, te zien en te voelen te krijgen dan wat zij het dagelijks leven zijn ge wend. Voor een tientje konden zij de hele dag bezoeken brengen aan pendelaars, edelste en the ra- peuten, tarotkaartleggers, paragnosten, bloementherapeu- ten en vele andere alternatieve genezers. Eén van de bezoekers van de pa ranormale manifestatie die door Scarabee op poten is gezet, is een vrouw van middelbare leeftijd. „Ik hoor net van een paragnost dat ik ga scheiden. Dat kan wel kloppen", zegt ze berustend. Een magnetiseur had baar aangera den ademhalingsoefeningen te doen. „Ik denk dat het een goed advies is, want ik ben behoorlijk gespannen". Ze loopt verder en sluit zich aan bij het groepje be zoekers dat staat te wachten bij de iriscopiste. Handopleggers Rond het middaguur is het be hoorlijk druk. De wachttijden worden wat langer. De manier van wachten houdt het midden tussen een slagerswinkel en een postkantoor: men staat nog net niette dringen, maar van een ge paste afstand is ook geen sprake. Terwijl bij voorbeeld een stu dent van een helderziende te ho ren krijgt dat hij te vaak patat en macaroni eet, staan er direct naast hem drie wachtenden stommetje te spelen. Druk is het met name bij de handopleggers. Wie zijn schoe nen uitdoet en plaats neemt op de behandeltafel, kan de effec ten beproeven van de 'Egyptian healing'. Twee ernstige gezich ten en vier genezende handen bevinden zich" constant boven de rug van een patiënt die z'n best doet zich te concentreren. Rond twee uur gaan de eersten weer weg. Redelijk voldaan, lijkt het. De meeste bezoekers zeggen te zijn opgeknapt, Eén van de weinige mannen lacht opgewon- den: ,,Ik ben van die ellendige rug af, hoor". Hij heeft vooral baat gehad bjj de voetreflexthe rapie. „Het komt waarschijnlijk wel weer terug hoor", relativeert zijn vrouw. Computeruitdraai Zijzelf loopt met een computer uitdraai de deur uit Haar perso nalia zijn in een computer inge- y voerd en in nummers omgezet j- „Elk nummer vertelt iets over mijn leven", begint ze te vertel- Jen om vervolgens niet meer uit gepraat te raken. De iriscopiste houdt het ook even voor gezien. Haar getuur door de iriseaop is niet alleen zeer inspannend, de belangstel- ling voor haar adviezen is over- weldigend geweest Ze neemt een pauze. Terwijl de esothera- peut over entities praat en de - - edeisteentherapeut over chak- ra's, debatteren de in groten ge tale aanwezige spiritual isten over intelligenties. Hun uitleg is verbazend logisch en helder Hoewel zij met heel andere 'dis ciplines' bezig zijn, is hun uit gangspunt ongeveer hetzelfde. Het gaat om het vergroten van de liefde. Wim Warbout, voorzit ter van de stichting paranormaal centrum Scarabee in Maassluis, hoopt met de manifestatie vooral misverstanden weg te nemen. „Sommige mensen denken bij voorbeeld dat spiritualisten be zig zijn met kaarsjes in het don ker en zwevende, tafels. Dat is een heel verkeerd beeld. Wij houden", zegt hij stellig, „ons be zig met een dogma-vrij geloof, waèr veel mensen krachten lief de uit kunnen putten". verklaren op de (meeriaren-jt groting moet in november en de cember blijken. Dan wordt, in twee fases, het eindoordeel ge veld over de beleidsvoornemens en vooral de wijze waarop die betaald moeten worden. Kantklossende dames: een hobby, maar ook een verslaving. Maassluis „Als ik agressief ben, ga ik achter mijn kussen zit ten en dan ga ik er tegenaan met mijn klossen. Voor kalme men sen is klantklossen denk ik niets". De ontboezeming komt van één van de ambachtslieden die zaterdag tijdens de kantklos dag in Maassluis aan het werk waren. Dat het klossen niets is voor rus tige types, was die dag ook dui delijk te zien in het voormalige weeshuis aan de Noordvliet. Zo'n dertig vrouwen demon streerden hoe kant wordt ver vaardigd. Op een kussen prikten ze honderden spelden en span den daar vervolgens tientallen draden omheen. De klossen waaraan de draden waren be vestigd, verwisselden vinger vlug van plek. Eenmaal op Vlaardingen Een zestienjari ge jongen is er zaterdagnacht op de Baanstraat in Vlaardingen nog net van weerhouden een vij and met vier keukenmessen *en een vleesvork te lijf te gaan. De jongen had bij een vechtpartij in een café klappen opgelopen en wilde wraak nemen. Hij ging eerst naar huis om een greep in de keukenlade te doen. Toen hij terugkwam in de Baanstraat, was daar ook een agent die de vechtersbazen wist te sussen. SchiedamDe politie tast in het duister over over de toedracht van een vechtpartij, aie zaterdagochtend rond half zes op de SneUiussin- gel heeft plaatsgevonden. Na een melding van buurtbewoners trof de politie in een parkeervak een zwaargewonde Schiedammer aan. Hij werd direct overgebracht naar het Schielandziekenhuis. Omdat de 21-jarige gewonde nog niet aanspreekbaar is, heeft de politie nog geen nadere informatie over de vechtpartij. Buurtbewoners hebben gem eld d at de Schi ed ammer door twee onbekende n is afgetuigd. dreef, was er geen houden meer aan. Non-stop gleden de klossen door de handen. „Het is klossen en nog eens klossen tot je kant ziet... Voor Renée van Waisum is haar hobby tevens een ware versla ving: „Het is een ziekte. Je doet niets anders meer. Ik heb eens een keer een doopjurk gemaakt, waar 24 meter kant in was ver werkt Bij elkaar heb ik een jaar geklost". Tijdens de kant-instuif hadden de vrouwen geen tijd voor een bakkie leut. Het kioskussen werd maar om één reden verla ten: om patronen en klossen te ruilen met de andere klossters. Joke Luijten uit Maassluis, die het initiatief voor de instuif had genomen, legde uit dat de dag voornamelijk voor het onderlin ge contact op touw was gezet. „Het is voor het eerst dat ik een kantklosdag heb georganiseerd. Samen met mijn man doe ik van alles op dit gebied. Zo gaan we volgende week met een bus naar Brussel om de tentoonstelling 'Kant in het Koningshuis' te be zichtigen. Op een dag als van daag kunnen de vrouwen echter zelf aan het werk. Het is leuk om eens met elkaar te klossen en op die manier ideetjes op te doen". Vraag de gratis IQ brochure bij CAlLENBUflG STRAAT BQ VIAARWNGEN - IEL. Ü10-43430W VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM "VAN OOSTHAVENKADE 14, TEL.OiO-1313213, VLAARDINGEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1