Coalitie vormt front tegen sombere Wustrow Impuls gezondheidszorg Twee Schiedamse scholen bestrijden elkaar voor radio PvdA sceptisch over begroting Ombudsman: justitie fout bij gijzeling VtAAÜOINBS DA6BIA0 SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Afspraak niet nagekomen' Veto partners verbijstert PvdA Leven in Maasland wel fors duurder Veertig geïnteresseerden na banenmarkt Steun voor postagentschap Aanrander op de vlucht Zenders uit de lucht mmmmm 'Hersengymnastiek'1 test kennis leerlingen Brand maakt vrouw dakloos Teiefoondief onvermurwbaar Vlaardinger maakt minder energie op Kapper komt uit Maasland 'Gemeente doet weinig aan emancipatie' WHHIWEG Begtoateredacfe SredeHavenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus Sböa. 3130 KA Vlaardingen.Xel^Tn"^^:4352066.assosiTT WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 PAGINA 13 sportredactie: 4345209. Telefax: Q10-43497S4. Schiedam De PvdA- fractie is niet tevreden over de vorige week verschenen meerjarenbegroting van het college van PvdA» D66 en Groen Links. Hoewel fractievoorzitter Hans Bak ker erkent dat er durf en elan uit spreekt, vertoont de financiële onderbou wing van de beleidsvoorne mens voor de komende vijf jaren volgens hem één 'gro te makke'. Bakken „B en W hebben zich niet gehouden aan de afspraak dat er voortaan jaarlijks één procent van de totale begro ting zou worden vrijgemaakt voor nieuw beleid. Dat komt neer op een bedrag van onge veer 2,6 miljoen. Dat wordt bij lange na niet gehaald". Het niet nakomen van de af spraak, dieljij de vorming van het college in mei op papier werd gezet, betekent dat er geen geld is voor sommige voornemens. Die dreigen nu op de lange baan te worden ge schoven. De PvdA-fractie heeft er in zekere zin maling aan dat B en W op andere wijze behoorlijk veel geld hebben vrijgemaakt voor nieuw beleid. Bakken „Natuurlijk zijn we blij dat er veel nieuwe voornemens in de begroting staan. Het is ook ze ker geen slecht stuk. Maar B en W hadden een stap verder moeten gaan, ze hebben zich er te gemakkelijk van af ge maakt. Het gaat er om dat wij hebben gezegd: loop al je be staande uitgaven kritisch door en maak daar één procent van vrij. Dat is niet gebeurd, en dat_ betekent dat het bestaande be-" leid toch weer heilig is ver klaard. Maar waarom zou be staand beleid belangrijker zijn dan nieuw beleid?" De niet gehaalde 2,6 miljoen gulden hadden een welkome aanvulling kunnen vormen op het op andere manieren vrij gemaakte geld. Zoals het er nu naar uitziet, zal de gemeente raad zelf moeten gaan afwe gen welke van de onvervulde wensen alsnog veilig moeten worden gesteld. Daarvoor is bij de begroting een roze lijst gevoegd. Daar staan de buiten de boot gevallen plannetjes op, inclusief de bedragen die er voor nodig zijn om ze uit te voeren. De PvdA is van plan zich sterk te maken voor ten minste een aantal van die pun ten. Bij de begrotingsbehande lingen in november en decem ber zal de partij daarover amendementen indienen. Hans Bakker denkt dat daar voldoende financiële speel ruimte voor is. „Haal maar een stelletje ambtelijke voorstellen uit de begroting en zet die op de roze lijst". Als voorbeelden noemt hij nieuwe vloerbedek king in het stadskantoor. „Dat lijkt me niet zo urgent als uit breiding van de capaciteit in peuterspeelzalen". vervolg van voorpagina Maassluis De Maassluisse gemeenteraad heeft na de ge beurtenissen van de afgelo pen nacht veel uit te leggen aan de kiezer. Drie van de vier in hetcollege samenwer kende fracties, CDA, WD en D66, onthielden plotseling hun goedkeuring aan het eer ste belangrijke beleidsstuk van 'hun' coalitie. Dit tot ver bijstering van de vierde part ner, de PvdA. De tumultueuze ontknoping van een debat, dat kort voor het mo ment suprème nog met een sisser leek af te lopen, kwam om twee uur vannacht Met een compro misvoorstel had PvdA-wethou der Anton Wustrow (financiën) getracht de laatste plooien in de meerjarenbegroting voor de ja ren 1991 tot 1995weg te strijken. Het compromis was Wustrows antwoord op een wensenpakket van bijna één miljoen gulden, dat de raad op tafel had gelegd. Wustrow ging daarmee ten slot te aarzelend akkoord. Maar de raad veegde ook zijn eindbod van tafel. Volgens de raad schetste Wu strow een wel heel somber beeld Maasland - De lasten voor de burger in Maas land worden flink opgeschroefd. Om geen 'gat' in de begroting te dichten, moeten de gemeente lijke tarieven fors stijgen. Wat de verhoging van de riool- en reinigingsrechten betreft, weet het college van B en W zich verzekerd van een bre de steun. Tijdens hun algemene beschouwingen stelden het CDA, de Open Groepering en de WD gis teravond te zullen instemmen met een verho ging van dertig gulden aan rioolrechten 21 gul den reinigingsrecht. De PvdA was het daar niet mee eens en hield vast aan de in de voorjaarsnota genoemde verhoging van tien gulden voor zowel h et riool- als reinigingsrecht. Slechts bij het voorstel om de onroerend goed- belasting met 2,5 procent te verhoging kan het college tijdens het morgen te houden begrotings debat op tegenstand rekenen. De fracties van CDA, VVD en PvdA zijn tegen de voorgestelde OGB-aanpasstng. De christen democraten zijn van mening dat één procent voldoende is, waarmee Maasland meer in de pas zou gaan lopen met het gemiddelde van de West- landse gemeenten. De Open Groepering is als enige van de vier fracties voor de voorgestelde verhoging. De CDA-fractie heeft berekend dat de honden belasting in Maasland volgend jaar aanzienlijk meer opbrengt dan het nog lopende begrotings jaar. Hoewel de hondenbelasting niet wordt ver hoogd, wordt er bijna 9000 fpilden meer ge raamd. In plaats van 317 honden wordt er nu uit gegaan van 450 honden, waardoor het bedrag van 19.854 gulden tot 28.125 gulden stijgt. Met 62,50 per hond blijft Maasland wat de hondenbe lasting betreft, nog altijd dertien procent onder het Westlandse gemiddelde. meevallers uit het verleden slaagden de partijen erin de voorgestelde belasting- en ta riefsverhogingen te torpederen. Daarmee was elk gezin in Maas sluis in 1991 in één klap 125 gul den minder duur uit dan volgens de plannen van wethouder Wu strow. Met wisselende meerder heden stemde de raad vervol gens vooreen aantal extra inves teringen. Zo kreeg de biblio theek 70.000 gulden erbij, kwam er voor het leefmilieu in de wij ken 150.000 gulden vrij en werd de uitbreiding van de kinderop vang gered door 50.000 gulden extra. Samen met extra bestedingen voor een woningbehoefte-on derzoek (100.000 gulden), een op vangvoorziening voor ouderen van de financiële situatie. In au gustus stelde hij al dat de burger fors in de buidel moest tasten om de armlastige plaatselijke over heid weer op de been te helpen. Zijn verhaal kwam erop neer lat elk gezin in Maassluis in 1991 liefst 300 gulden extra zou moeten betalen. Lieve som Wustrow verzuimde echter te melden, dat hij allerlei slapende gemeentelijke fondsen niet wil de aanspreken om de stijgende lasten te bestrijden. Het fonds restantkredieten bij voorbeeld bevat nog de lieve som van 8,8 miljoen gulden. Het fonds is op gebouwd uit meevallers op in vesteringen in het verleden. Zelfs financieel experts erken nen, dat er volgend jaar zonder problemen een miljoen gulden uit dit fonds kan worden gevist De traditie wil dat burgemeester en wethouders het beheer van dit soort slapende fondsen over laat aan de raad. Het moment waarop de raad daarover kan besluiten is de avond van de be grotingsbehandeling. Gister avond verliep dit proces lange tijd volgens bet beproefde re cept. Mede door te verwijzen naar de en een onderwijsproject dreigde het gat op Wustrows begroting op te lopen tot één miljoen gul den. Blijmoedig Zeker de college-partijen, en dat is op de RPF na elke partij in de Maassluisse raad, kunnen goed inschatten of hun wensen be taalbaar zijn. Hun inschatting bleek te kloppen, want een blij moedige Anton Wustrow vertel de kort voor het einde van de vergadering dat alle wensen in- Maassluis De ergernis over hetplan van de PTT in het kader van een grote landelijke inkrira- pingsoperatie het postagent schap in winkelcentrum Palet te sluiten, is groot. Dat maakt Her man Kraak van de consumen tenbond Maassluis op uit de 1200 inmiddels handtekeningen, die tegen dat voornemen zijn gezet. Kraak probeerde deze week ook de plaatselijke politiek te bewe gen een krachtig signaal te ge ven. De commissie economische zaken bleek gevoelig voor zijn verhaal waarin hij de 'funeste' gevolgen van sluiting schetste. De gemeente beloofde een brief aan de PTT te zullen schrijven waarin er krachtig wordt op aangedrongen haar plan in hero verweging te nemen. „Als én het postagentschap én zwembad Dol-Fijn in Maassluis- Oost verdwijnen wordt het een wel erg dode wijk", meent Kraak. De consumentenbond vindt dat sluiting van de Palet-vestiging 'niet alleen voor de bewoners van Oost kwalijke gevolgen heeft. Ook grote delen van aangren zende stadsdelen zoals de Oran- jewïjk en het Wipperspark moe ten voortaan voor hun postzaken naar het bijkantoor in het cen trum, dat tot overmaat van ramp zaterdag is gesloten. De afstand die burgers dan moeten afleg gen, vindt de consumentenbond onverantwoord groot. „Vooral voor ouderen die 's winters de oversteek over de Laan *40-'45 moeten maken", hield Kraak de commissie voor. „Zeker als ze die afstand met een goed gevulde buidel moeten afleggen". De handtekeningenactie, die eind deze week afloopt, voert de consumentenbond in nauwe sa menwerking met de midden stand van Palet. Logisch, meent Kraak, want sluiting van het agentschap zou al snel tot omzet- derving voor de neringdoenden leiden. Schiedam De schrik van haar leven kreeg gisteravond een 29- jarige Rotterdamse toen zij haar nachtdienst in bejaardenhuls Th u ried e wilde beginnen. Bij de ingang van de verzor gingsflat werd zij vastgegrepen door een onbekende man. De vrouw kwam tot twee keer toe ten val en kreeg een harde klap in het gezicht Uiteindelijk slaag de zij erin de aanrander op de vlucht te jagen. Zij gebruikte haar paraplu als slagwapen. De politie is de dader nog niet op het spoor. VlaardingenPolitie en Radio- controledienst van de PTT heb ben in Vlaardingen drie illegale zenders uit de lucht gehaald. Ra dio BZN in de Primulastraat sneuvelde als eerste. Een 55-jari- ge diskjockey kreeg een proces verbaal, zijn apparatuur werd in beslag genomen. Een 37-jarige radioamateur in de Valerius- straat moest eveneens zijn appa ratuur inleveren. Ook hij weeg een bekeuring. Tenslotte werd een eind gemaakt aan de activi teiten van een 15-jarige Vlaar- dinger, die vanuit de Dr. rnanstraat opereerde vergrote 27 MC-bak. Brug- met een Schiedam De werkgelegenheid in de gezond heidszorg krijgt een impuls. De Centrale School voor Opleidingen in de Gezondheidszorg (CSOG) denkt spoedig een einde te kunnen maken aan het enorme tekort aan personeel'in de zieken- en ver zorgingshuizen in de regio Nieuwe Waterweg- Noord. Een groot aantal van de 40 geïnteresseerden die gisteren een kijkje nam op de banenmarkt in het gloednieuwe gebouw aan de Juliana van Stolberg laan liet zich inschrijven als leerling. Leerlingen en docenten, verzameld rond een ziekenhuisbed waar een adspirant-verpleegster de rol van patiënte speelt. Schiedam Repetïtities en tentamens behoren niet tot de populairste bezigheden van scholieren, maar gister middag lieten leerlingen van de scholengemeenschappen Spieringshoeklyceum en Schravenlant zich met veel plezier op hun kennis testen. De vijfde en zesde klassers van heide vwo's bestreden el kaar gistermiddag voor het radioprogramma van de Avro 'Hersengymnastiek'. De twee Schiedamse scholen tra den aan met een uit tien leerlin gen bestaand panel en elk onder steund door talloze supporters. Hersengymnastiek is al zo oua als de weg naar Kralingen. Het is een wedstrijd, waarin de kennis wordt getest met alles behalve eenvoudige vraagstukken. Pre sentatrice Birgit Gantzert, die de laatste jaren het spel leidt, noemt het zelf „de intelligentste en oud ste kwis van Europa". Schravenlant-eonrectür Arno Klerk had er eerst een hard hoofd ïn. „Dat wordt niets", fluisterde hij, toen zijn leerlin gen tijdens de repetitie enkele antwoorden op een vijftal proef- vragen schuldig moesten blij ven. Maar toen de door zijn colle ga Toine Hermans geleide Spie- ringhoek-équipe een muziek- vraag miste nam zijn formatie de leiding en stond die niet meer af. Aanvankelijk ging de strijd live' De radio-opnames mm- hersengymnastiek in Schiedam. De leerlingen van Spieringshoek en Schravenlant kregen de moeilijkste vragen voorgeschoteld. zijn ploeg niet aan de overwin ninghelpen. „Lekker panel hebben wij", grapte een van de Spierings- hoeksupporters na de nederlaag. „Moet jij zeggen", kwam pro grammamaker Birgit Ganzert al even gevat uit de hoek. „Jij had maar één vraag goed". gelijk op, maar de bollebozen van Schravenlant kwamen na een klein halfuurtje tenslotte als winnaar uit de bus, zij het nipt: met anderhalf punt verschiL Zij kunnen 16 november tevreden Radio 2 opzetten, want dan wordt Hersengymnastiek (om halfzeven) uitgezonden. De vragen van uiteenlopend ni veau stelden de leerlingen zwaar op de proef. De hersenen kraak ten bij onderwerpen als geschie denis, muziek, literatuur en sport Een rekenwonder van Spieringshoek kwam in een re cordtijd met het antwoord op een wiskundig probleem, maar kon Gisteren ook gaf de minister van WVC goedkeuring aan de start van parttime opleidingen ver pleegkunde en ziekenverzor ging. Directeur Hans van Dijk van de CSOG voorziet een grote belangstelling juist voor deze nieuwe mogelijkheid: „Er zijn veel vrouwen met kinderen in de schoolgaande leeftijd die graag in de ziekenverzorging of verpleging willen. Slagen ze voor de opleiding dan kan hen een baan gegarandeerd wor den". De drempel werd al verlaagd door een zogenaamde schakel- cursus. Wie te weinig vooroplei ding heeft gehad, kan via het ar beidsbureau zo'n cursus volgen. Degenen die hier voor slagen voldoen aan de ingangseisen voor de opleiding ziekenverzor ging. Neelie Rodenburg (35) uit Maassluis, één van de deelne mers. „Ik moet alleen de laatste van de drie schakels nog doen en dan kan ik aan de parttime op leiding ziekenverzorgenden be ginnen". Niet aantrekkelijker Toch Is de gezondheidszorg er door de slechte betaling en de hoge werkdruk voor veel men sen niet aantrekkelijker op ge worden. „De afgelopen jaren is er best wat bereikt", stelt direc teur Van Wijk daar tegenover. „Het salaris is met ongeveer ze ven procent verhoogd. Daar naast is het zakgeld met honderd gulden per maand omhoog ge gaan". Het blijft echter moeilijk de on geveer tachtig vacatures in het Waterweggebied te vervullen. Van Dijk: „Er komen steeds minder schoolverlaters. De con currentieslag met andere oplei dingen en banen is heviger ge worden. Als je als vakkenvuller meer kunt verdienen dan tijdens je opleiding in de verzorging, waarom zou je dan zo'n oplei ding volgen? Bovendien vissen alle ziekenhuizen en verzor gingstehuizen in dezelfde vijver. Daarom werken we zoveel mo gelijk samen. We moeten de mensen ervan overtuigen dat de gezondheidszorg een fijn beroep is". Leuke kanten Tijdens de banendag werd de na druk dan ook gelegd op de leuke kanten van het werk en de oplei ding. 2o konden belangstellen den een anatomieles volgen. Dierlijke organen, nog half be vroren en zo van de slager, ver helderden de uitleg van de do cent. Gezellig was het ook bij de praktijkles. Iemand uit het pu bliek werd gevraagd in het zie kenhuisbed plaats te nemen. De pseudo-patiënte mocht zelf ver zinnen wat ze mankeerde. Een andere toekomstige leerling hielp de docent het bed opma ken, terwijl de patiënt er nog in lag. Den Haag Het ministerie van justitie heeft ernstige fou ten gemaakt bij de gijzeling van een Schiedamse die vijf dagen in de Amsterdamse vrouwengevangenis De Singel heeft gezeten. De staatssecre taris van justitie heeft naar aanleiding van dit incident be loofd, dat wijziging van bet Gijzelingsbesluit binnen af zienbare tijd wordt afgerond. De Schiedamse werd In 1988 op verzoek van haar ex-part ner vijf dagen door justitie ge gijzeld. Zij zou zich niet hou den aan een door de Haagse rechtbank opgelegde om gangsregeling tussen haar ex- man en haar minderjarige zoon. In de Singel werd ae vrouw in Paviljoen 8 geplaatst, samen met vrouwen die ver oordeeld waren voor het ple gen van strafbare feiten. De Schiedamse werd op dezelfde wijze behandeld. Na de gijzeling stapte zij naar het Advokatenkollektief Schiedam. Dit collectief dien de bij de Nationale Ombuds man een klacht in over het op treden van justitie. De om budsman, mr.drs. M. Costing, vindt de klacht gegrond. Volgens mr. O os ting heeft jus titie de regelgeving van het Gijzelingsbesluit geschonden. Ook zou door justitie aan het advocatencollectief tegenstrij dige informatie zijn verstrekt. De ombudsman vindt dat niet behoorlijk. Vlaardingen Door brand in een leegstaand pand is een 26-ja- rige bewoonster van de Een- drachtstraat in Schiedam van nacht tijdelijk dakloos gewor den. De vtouw verliet haar huis, dat door rook- en waterschade onbewoonbaar was geworden. dak en de ramen. Bij het blus werk raakte een brandweerman gewond. Hij gleed uit over glas scherven op straat en brak een onderbeen. In het naastgelegen brandende pand sloegen de vlammen De brandweer had de vuurhaard rond half vier onder controle. Schadebedrag en oorzaak zijn uit het nog onbekend derdaad konden worden gefi nancierd. Eind goed al goed, leek het Het college was akkoord met de be lastingverlaging en de raad had wat aardige presentjes voor de stad in de wacht gesleept. Niets leek na een lange vergadering een eensgezinde en blije aftocht nog in de weg te staan. Maar toen kwam de aap uit de mouw. Wustrow wilde welis waar instemmen met de plannen van de raad, maar hij eiste wel een geheel andere wijze van fi nanciering. In plaats van slapen de ambtelijke potjes wilde hij ge bruik maken van een fonds, waarvan het beheer sinds jaar en dag bij de gemeenteraad berust. Dat wilden CDA, VVD en D66 niet. Vooral niet, toen zij hoor den dat een potje met een inhoud van twee miljoen gulden ook zou worden aangesproken om de ga ten in de meerjarenbegroting te dichten. De partijen weigerden het fonds beschikbaar te stellen, en dwongen het college op die manier het structureel tekort van een half miljoen gulden te zoeken in een bezuiniging op het ambtelijk apparaat Voor die eer bedankte het college, waardoor Maassluis het voorlopig zonder begroting moet stellen. Schiedam Hoe slim ook be dacht, de pogingen van een Schiedammer zijn gestolen auto telefoon terug te krijgen bleken gisteren gedoemd -te mislukken. Zodra hij de diefstal uit zijn auto aan de Strickledeweg ontdekte, draaide de man via een gewone telefoon, het nummer van zijn autoverbinding. De dief nam op, maar liet zich niet vermurwen het gestolen toestel terug te brengen. Ook een tweede telefo nische smeekbede van de eige naar bleef zonder resultaat Vlaardingen De Vlaardingse bevolking gaat steeds zuiniger met energie om. Jaar in jaar uit daalt het verbruik van electrici- teit en gas. Hadden burgers en bedrijven in 1988 nog bijna 82 miljoen kuub gas nodig en ruim 192 miljoen kilowatt-uren (kWh) aan electricïteit, in de daarop volgende twaalf maan den daalde die hoeveelheid flink. Vlaardingen liet toen ruim tachtig miljoen kubieke meter gas noteren en aan electriciteii werd nog geen 189 miljoen kWh opgemaakt. Het GEWB ver klaart de gestage daling in het gasverbruik door de zachte win ters van de laatste twee jaar. Vlaardingen De Vlaar dingse kapper Liebrechts heeft wel een drukke zaak, maar ligt absoluut niet overhoop met het Hoofdbedrijfschap Ambachten, zoals wijgisteren melden. Het is de Maaslandse collega die in een geschil over een landelij ke reclame-campagne aan het kortste eind heeft getrokken. Op de naam na hebben beide kap perszaken niets met elkaar van doen. De Maaslandse kapper Liebrechts had een procedure aangespannen, omdat hij niet verplicht wilde meebetalen aan de reclame-campagne waarom hij zelf niet had gevraagd. Hij werd in het ongelijk gesteld. Vlaardingen Het emancipa tiebeleid van de gemeente Vlaardingen laat veel te wensen over. Wat er is bereikt op het ge bied, van emancipatie is in hoofdzaak te danken aan beleid vair de rijksoverheid. De ge meente heeft daaraan nauwe lijks bijgedragen. Dat staat in de strategie-nota die de stichting Coerke (coördinatie emancipa tie) gisteren aanbood aan burge meester en wethouders. Uitbreiding van de kinderop vang en invoering van het ou derschapsverlof noemt Coerke als belangrijke ontwikkelingen in het emancipatieproces. Daar had de gemeente nauwelijks iets mee van doen. Die hoefde alleen het geld te incasseren en de door het rijk bedachte regeling uit te voeren. Plaatselijk kwam er van eman cipatiebeleid nauwelijks iets te recht, schrijft Coerke. Adviezen van de contactraad emancipatie zaken werden niet in beleid om gezet „Wethouders hebben zich nauwelijks geroepen gevoeld een specifiek beleid ten aanzien van vrouwen te voeren". Om daarin verandering te bren gen zou elke afdeling op het stadhuis verplicht moeten wor den emancipatiebeleid te ont wikkelen. Elk jaar zouden raadscommissies dat beleid moe ten beoordelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1