Politie gespitst op tastbare resultaten sport De grote twijfels van Karin van den Brand 15 WATERWEG WIK denkt aan de titel Nuttige zege van Schiedam Commissaris Spel: 'Wij zijn wetshantéerders' 'Extra aandacht milieudelicten Ik wil wel, maar ik kan even niet' Biljartfinale in De öude Markt Rotterdams Nieuwsblad woensdag 31 oktober 1990 SCHIEDAM Conditietraining ■Meer bewegen is bijna net 20 'in' als milieuvriende lijker zijn. Kluphuis Oost heeft daarom voor vrouj jwen een conditietraining op touw gezet Elke (woensdagavond van acht tot negen uur kunnen 'deelneemsters aan de slag gaan onder leiding van 'een deskundige docente. De lessen gaan het hele ;GFT-winnaar (Voor mevrouw Van de Kammen-de Nies wordt het morgen een speciale dag. Haar slagzin 'GFT ge scheiden met de vuilnisman mee, daartegen zegt (men toch geen nee, door dit systeem 't ligt voor ae hand... een schonere stad in een mileuvriendelijk 'Nederland' heeft de eerste prijs gewonnen van de ;GFT-prijsvraag. Naar aanleiding van de start van de proef met het gescheiden ophalen van groente-,fruit-en tuinafval £n een deel van de wijk Woudboek-Noord schreef de ,ONS de prijsvraag uit In het bedrijfsrestaurant van de openbare nutsbe drijven aan de Van Heekstraat krijgt de Schiedamse morgen de fiets die bij de winnaar hoort. Piet Jong bloed zal in het bijzijn van onder andere wethouder 'Aad Wiegman beiden maakten deel uit van de jury het milieuvriendelijke vervoermiddel over handigen. In totaal hadden zestien wijkbewoners een slagzin opgestuurd. Drie ervan zijn nu uitverkoren. Naast 'de winnares krijgen de damens Weede en Kornaat respectievelijk een openbaar-vervoerskaart voor een maand en een batterijoplader overhandigd. Medisch PvdA-vrouwen praten morgenavond in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg over nieuwe medische technieken die betrekking hebben op vruchtbaar heid, voortplantingen erfelijkheid. ,Vanwege Het maatschappelijke belang van het on derwerp en de ethische aspecten die daarbij om de hoek komen kijken, is gekozen voor een open opzet. Dat betekent dat ook vrouwen van andere politieke gezindten of vrouwen, die zich niet tot een specifie ke politieke partij voelen aangetrokken, welkom zijn tijdens de discussie-bijeenkomst Vanaf acht uur kan onder andere met het PvdA Eerste Kamerlid Joke van der Meer en de huisarts Ineke Vink worden gedebatteerd. Van der Meer is één van de schrijfsters van een discussiestuk over deze problematiek. Pergamano Bij Mercurius wordt aanstaande zaterdag 3 novem ber een demonstratie pergamano gegeven. Docente Sophia Botermans toont de werkwijze van deze vorm van handvaardigheid bij de boekenwinkel in het Hof van Spaland tussen elf en vier uur. Perga mano is een tijdsverdrijf dat pas enkele jaren opgeld doet in Nederland. Het is een uit Colombia overge waaide sierprikkunst. Daarmee kunnen allerhande wenskaarten worden gemaakt. Materiaal dat wordt gebruikt is onder meer perkamentpapier. fVLAARDlNGEN Herdenking 'De door Maarten Luther in gang gezette kerkher vorming wordt vanavond in Vlaardingen herdacht (tijdens een speciale dienst in de Nederlands Her vormde Kerk op de Markt Rector B. Stolk van de Jacobus Revius-scholengemeenschap in Rotterdam spreekt dan over het onderwerp De Morgenster van Wittenberg. iDe opening van de dienst, die om 19.30 uur begint, wordt verzorgd door de christelijk gereformeerde 'predikant ds. Stehouwer. Voor de sluiting tekent de neder lands hervormde predikant ds. Van de Heu vel. De Vlaardingse kerkkoren verlenen hun medewer king aan deze herdenkingsplechtigheid. Het orgel wordt bespeeld door Aad Zoutendijk. Modellen Scheeps-, trein- en trammodellen. Deze staan zater dag alemaal uitgestald in dansschool Van Rijswijk aan de Westhavenkade. Verantwoordelijk voor die tentoonstelling is de Modelbootclub Vlaardingen. Om een zo groot mogelijk aantal modellen aan be zoekers te kunnen tonen, heeft de modelbootclub voor deze gelegenheid samenwerking gezocht en 'gevonden met de Nederlandse Vereniging voor Mo delbouwers. Daardoor is het mogelijk geworden ook diverse mo dellen van scheepsstoommachines te laten zien.' De korte expositie kan alleen zaterdag van tien tot i vier uur worden heznrht Toekomstbouwers De 'toekomstbouwers' komen weer met een mani festatie bijeen. Onder het motto 'Bouwen aan de toe komst' werd eind juni voor het eerst door allerlei groepen gesproken over het fenomeen sociale ver nieuwing in Vlaardingen. Net als vanavond de me dewerkers van buurthuis De Haven doen, willen de organisatoren van toen de politiek nog eens met de heus op de feiten drukken. .De plannen die destijds werden bedacht, hebben nog steeds geen gewillig oor gevonden bij de ge meenteraad. Daarom doen de twintig deelnemende instanties het zaterdag nog eens d unnetjes over. In de ochtendbijeenkomst (de aanvang is tien uur) zullen de plannen van de deelnemers worden gepre senteerd. In het middaggedeelte zal een discussie de hoofdmoot vormen. De manifestatie zal worden ge- 'opend en besloten (rond de klok van half vijf) door 'P. van Wilsem, de voorzitter van de Stichting Wel zijn 90. In totaal zullen twaalf sprekers uitleg geven over hun voornemens. Dat varieert van migrantenvrou weninitiatieven tot een project voor gescheiden af val. MAASSLUIS Starters Startende ondernemers kunnen hun kennis mor gen, tijdens een door de Kamer van Koophandel op gezette bijeenkomst, flink bijspijkeren, In zalencen trum Koningshof geven verscheidene deskundigen Informatie en tips over allerlei zaken die bij het op zetten van een bedrijf komen kijken. Zij doen deel nemers onder meer uit de doeken hoe een onderne mingsplan moet worden opgezet, hoe zij de financie ring kunnen rondkrijgen en welke ondernemings vorm het best bij hun plan past. De startersbijeen- komst begint om twee uur. ^MAASLAND Braks Belofte maakt kennelijk ook schuld, al is hij sinds ruim een maand geen minister meer. Oud-minister ir. G.J.M. Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij komt aanstaande vrijdagmiddag omstreeks vier uur toch naar Maasland om de door het echt paar Sonneveld gedreven zuivelwinkel te herope nen. Niet wetend dat hij per eind september geen minis ter meer zou zijn, had Braks al in een eerder stadium beloofd de zuivelwinkel te willen heropenen. De be vestiging van de door Piet Bukman opgevolgde oud bewindsman had het Maaslandse echtpaar al gerui me tijd in huis. De zuivelwinkel op het veehoudeisbedrijf aan de Kortebuurt werd op 15 juli 1989 gesloten op last van de Keuringsdienst van Waren, nadat in melkmon- sters vanuit het Lickebaertgebied verhoogde dioxi ne-gehalten waren gemeten. Nader onderzoek heeft echter uitgewezen dat dc melk van de koeten, op het bedrijf van Sonneveld ruimschoots onder de doop de EG gestelde norm bleef. door AAD RIETVELD Vlaardingen De Vlaardingse politie staat op het punt een sprong in het duister te doen. Het resultaat van het werk moet meetbaar worden, zodat de poli tie dat resultaat met énige regel maat aan het volk kan presente ren. Als het kan moet de korpsleiding met ploegen agenten een contract afsluiten. Een contract bij voor beeld,, waarin staat dat baldadig heid op het Liesveld binnen een half jaar grotendeels moet zijn uit gebannen. Of dat het aantal inbra ken in kelderboxen met tien pro cent moet worden teruggebracht. Korpschef Ton Spel voorziet tal van problemen op die weg. „Maar het moet", zegt de Vlaardingse hoofdcommissaris van politie. De hele korpsleiding staat in elk geval achter het nieuwe beleid, zoals dat is vastgelegd in de nota 'Strategi sche doelstellingen en kernactivi teiten 1991-1994 Met de rest van het Vlaardingse korps zal de nota in november en december worden besproken. Eerst moet de burgemeester, als hoofd van de politie, de uitgestippelde weg nog goedkeuren. Maar er is feen aanleiding te veronderstellen at hij dit niet zou doen. Topprioriteit Aanleiding voorde nota wasde me- j dedeling van de minister van bin- nenlandse zaken, dat het Vlaar-1 dingse politiekorps met ingang van juli 1990 mocht uitbreiden van 143 naar 155 mensen. De korpsleiding wilde eens op een rijtje zetten, wat met die extra mensen kan worden gedaan. Meer aandacht schenken aan milieudelicten, meer mensen, inzetten bij de bestrijding van geor ganiseerde criminaliteit, een wijk agent erbij de keuzes waren snel gemaakt. Maar vooralsnog is de nota theorie. Want terwijl de politie meer men sen in dienst mocht nemen, daalde de sterkte van het korps van 139 naar 134. „De werving van perso neel is dus een topprioriteit", zegt Spel. „Wij hebben achttien vacatu res. Dat is meer dan een hele ploeg bij de surveillancedienst". Extra aandacht voor het milieu, de «-2WI 2 kleine criminaliteit, de hulpverle ning aan de burger; het zit er voor lopig niet in. Spel: „Ik wil niet zeu ren over gebrek aan personeel, ■want ik hou niet van zeuren. Maar van die extra aandacht voor milieu delicten moet ik zeggen: ik wil wel, maar ik kan even niet". Maar zonder die personeelsuitbrei ding kan al wel het streven naar meer doelmatigheid worden vorm gegeven. Aan het einde van dit jaar bepaalt het korps, hoe het meten van resultaten in zijn werk moet gaan. Dat is nog helemaal niet dui delijk. Meten In de nota staat dat 'de burger' steeds scherper zal gaan letten op de kwaliteit van het werk van de poli tie en op het resultaat van dat werk. Korpschef Spel vindt dat zeer te recht. Hij leidt een door de over heid, en dus door de burger, betaald bedrijf en dat moet gewoon goed werken. En óf dat bedrijf goed werkt, moet te controleren zijn. Maar daar beginnen de problemen. Het 'produkt' van het bedrijf politie heet openbare orde en veiligheid. De vraag die opdoemt bij de nieuwe werkwijze is: noe meet je openbare orde en veiligheid? Wat weetje, als je gemeten hebt dat na een actie te gen fietsendiefstal er juist meer aangiften worden gedaan dan daar voor? Dan weetje in elk geval niét of er door die actie minder fietsen zijn gestolen, maakt Spel duidelijk. „Het is heel goed mogelijk, dat door zo'n actie tegen fietsendiefstal de bereidheid van burgers om aa'ngifte te doen stijgt", zegt de korpschef. Korpschef Spel. De volgende koor loop ik natuurlijk ook door rood licht'. „Het resultaat van die actie is dan dat het vertrouwen in de politie is toegenomen". Vertrouwen is echter niet in cijfers uit te drukken. Dus wanneer je sim pelweg de feiten op papier zet, slaat de politie misschien wel ondanks hard werken en grote vindingrijk heid bij het uitvoeren van het pro ject een modderfiguur. Want dan luiden die feiten: de politie heeft 1 een actie ingezet om het aantal fiet sendiefstallen terug te dringen. Sinds de start van de actie worden er meer f ietsen gestolen. Onkruid „En wat moet je dan? Moetje dan de vent die het project geleid heeft ontslaan? Nee, dat kan niet Want die heeft zijn werk gedaan binnen de kaders die de korpsleiding had aangegeven. En misschien zijn er minder fietsen gestolen. Alleen is het aantal aangiften gestegen. Dat is de tragiek van ons werk", zegt Spel. „Soms doen wij ons eigen aan bod ontstaan". De politie zal in elk geval nooit zon der werk komen te zitten, of ziï zichzelf nu werk verschaft of niet „Wij horen er gewoon bij in de maatschappij. Ik vergelijk de politie v/eleens met een tuinman die uit een tuin het onkruid weg moet ha len, Hij heeft twee mogelijkheden. Hij kan al het onkruid te lijf gaan met de gifspuit, dan is hij snel klaar. En hij kan met een sehoffeltje het hinderlijke onkruid weghalen. Komt hij aan het einde dan is aan het begin van het pad het onkruid alweer opgeschoten". „Ik zit in de hoek van de tuinman met de schoffel", bedenkt de hoofd commissaris. „Dat heb ik ook ge zegd toen deze nota werd bespro ken in de commissie voor algemene zaken. Vroeger waren wij wets- handhavers. Dat zijn wij niet meer. Wij gebruiken ons verstand. Wij zijn wetshanteerders geworden. Wij gebruiken de wet om een rede lijk niveau van openbare orde te handhaven". Uitdaging De wet handhaven, wil hij maar zeggen, gaat niet meer. Want lang niet alle bepalingen in de wet wor den maatschappelijk aanvaard", „Als ik in Amsterdam op het Dam rak stilsta voor een rood voetgan gerslicht dan staan er binnen de kortste keren dertig mensen in mijn rug te duwen en te roepen: welke idioot staat daar stil voor rood licht? Nou, die idioot ben ik dan. Maar de volgende keer loop ik natuurlijk ook door". Een manier vinden om de resulta ten van haar werk te meten, dat is de komende tijd de uitdaging voor de Vlaardingse politie. Maar die re organisatie mag niet ten koste gaan van het werk van de politie op straat. „Het is fnuikend voor een organisa tie", zegt Spel, „als de aandacht te veel naar binnen wordt gericht". Vanuit zijn werkkamer op de eerste verdieping van het bureau aan de Delfiseveerweg wijst hij in de rich ting van de binnenstad: „Daar ligt ons werk". Vlaardingen Het eerste dameswaterpo- loteam van WIK heeft haar koppositie door de eclatante 16-2 overwinning op Merwede flink verstevigd. De Vlaardings- en gingen in het eerste kwart meteen over op veldpressie en niet zonder resultaat Na de eerste periode prijkte al een 5-0 voor sprong op het scorebord. In het tweede deel werd die opgevoerd tot8-2. Onder aanvoering van de spontane Els Le- gierse en Ingrid Schoffelmeer, die met vijf treffers een belangrijk aandeel had, speel de de thuisploeg zich moeiteloos naar de monteroverwinning. De ontmoetingen met Sassenheim en GZC zijn volgens Els Legierse van belang voor het verdere ver loop van de competitie. „Als we die twee ploegen kunnen pakken, gaan we toch se rieus aan het kampioenschap denken", al dus de aanvoerster. 'Ik vind gezelligheid erg belangrijk en juist dat mis ik' Vlaardingen-In het Vlaardingse café De Oude Markt wordt vrijdag, zaterdag en zondag de gewestelijke biljartfinale vijfde klasse libre gehouden. Op vrijdag wordt om 19.30 uur begonnen, op zaterdag en, zondag om 12.30 uur. De'deelnemers zijn F. Hommen, D. Over- dijk (beiden De Griffioen), P. Pruysers, T.L. Warmerdam (beiden Start'75), R. Slootmaker ('t Spinnewiel), J. Eenenaam, G.S. Droog (beiden Tonegido) en T. Philip (De Oude Markt). Reserves zijn W. de Winter (BOG) en D. Hardebol ('t Spinnewiel). De wedstrijdlei ding is in handen van W. Brinkman en H.P, Glansbeek. Utrecht De 11-9 overwinning op het Utrechtse Ons Genoegen, gedegradeerd uit de hoofdklasse, legde Schiedam geen windeieren. De plaatselijke damtrots werkte zich met deze zege, ae eerste in dit seizoen, uit de gevarenzone. Met drie pun ten uit vier wedstrijden heeft Schiedam nu Ons Genoegen, Den Haag, Damlust (alle een uitvier) en Aiblasserdam (nul uitvier) onder zich. Het belangrijkste Schiedamse punt werd aangedragen door Wim Vrijland, wiens re mise met Pieter van Splunter Schiedam op een beslissende 11-7 voorsprong zette. Overwinningen waren er voor Ron Heus- dens. Piet Bastianse en Ton Burgerhout, terwijl Leo Mous, Edwin de Jager, Tiny Mous en Dinant Spieker remiseerden. doorSANDERSONNEMANS Schiedam Karin van den Brand is een handbal- ster pur sang. Het rijtje sportschoenen onder de kap stok, de achteloos in een hoek van de sfeervolle huiskamer neergesmeten sporttas en talloze ronds lingerende handbalbladen benadrukken dat op hun manier. Dat handbal een belangrijke plaats innneemt in het leven van de 33-jarige reisbureau- employée, blijkt wel als er een afspraak met haar moet worden gemaakt. De aanvoerster van DWS ver toeft immers drie avonden per week in de Margriethal voor het afwerken van de trainingen. Derhalve komt haar mededeling te spelen met de gedachte een- punt te willen zetten achter haar sportieve carrière als een don derslag bij 'heldere hemel. En, hoe vreemd het ook moge klin ken, een goede reden kan ze niet verzinnen. „Ik denk", waagt ze een poging haar overpeinzing te funderen, „dat de gezelligheid een bepaal de rol speelt. Want om nou te zeggen dat dames I een gezellig- heidsteam is, nee. De ploeg hangt nog steeds als los zand aan elkaar en hoe dat komt, weet ik echt niet. Ik klik graag naar voetbal- en cricketwedstrijden en dan zie ik de teams na afloop lekker bij elkaar zitten. Dat is wat ik bedoel. Ik vind datenorm „belangrijk en juist dat mis ik in onze ploeg. Tenslotte is de sfeer in de groep mede bepalend voor de resultaten. Maar begrijp me goed, als ik het niet meer na&r mijn zin zou hebben, was ik al lang gestopt". Dat haar gedachten echter op een wankel voetstuk staan, blijkt als ze toegeeft ook wel eens de wens te koesteren ooit nog eens in de eredivisie te mogen hand ballen. „Joh", lacht ze, „ze zeg gen nog lang geen oma tegen me, en wat betreft mijn leeftijd hoef ik ook nog lang niet te stoppen. Want het is echt niet zo dat ik tij dens de trainingen afhaak, om dat ik het niet meer kan bijbe nen. Dat is totaal niet van toepas sing. Maar ik zie mezelf ook weer niet tot mijn veertigste handballen". Bestuur Wie Karin van den Brand zegt, zegt DWS. De eerste bal gooide ze weliswaar in dienst van Wil ton Fijenoord, maar al ras stapte ze over naar de Thuriede-club, waar ze op 17-iarïge leeftijd de buteerde in de hoofdmacht. Zich eenmaal bij DWS thuisvoelend vervulde ze enkele jaren een be- stuursfunktie en maakte tevens ,deel uit van de commissie die zich bezighield met de techni sche zaken. In de zestien jaar dat 2ij inmiddels het blauw-witte shirt draagt, heeft de goedlachse Schiedamse zich ontwikkeld tot een belangrijke steunpilaar van de eerste divisionist- „Ik belangrijk'?, schuift ze de fa- vorïetenrol van zich af. „Kom nou! Niemand is onmisbaar en de nieuwe generatie moet ook een kans hebben. Ik voel mezelf niets meer dan een ander, al denken buitenstaanders daar wel eens anders over. Er schij nen wel wat mensen moeite met mij te hebben. Dat komt waar schijnlijk omdat ik alles recht voor zijn raap zeg. Ik hoor ook wel eens zeggen dat ik flink te keer ga tijdens de wedstrijden, maar moet ik dan vriendelijk vragen of iemand alsjeblieft mijn tegenstander wil overne men? Dat is nu eenmaal debezie- ling die in mij zit. Daar doe je niets aan. Daarom heb ik ook het idee niet in het tweede te kun nen spelen, want daar ben ik nu net weer een tikkeltje te fana tiek voor". Dat de midden-opbouwster het predikaat 'gezelligheidsdier' op het lijf is geschreven, wordt op niet mis te verstane wijze weer gegeven als 2ij het WK-snooker op televisie verruilt voor de zoe te klanken van 'sky-radio' en —bij kaarslicht— een bodempje whisky van een gerenommeerd merk inschenkt. Interesse „Die kaderfunkties bij DWS na men heel wat tijd in beslag. Zo iets doe je natuurlijk niet als je het slecht naar je zin hebt. Be grijp me goed benadrukt ze. „ik wil ons team echt niet afkatten, maar ik weet zeker dat als we na de wedstrijden wat meer met el kaar om zouden gaan er een een heid kan ontstaan. Natuurlijk heeft iedereen zo z"n eigen inte resses, maar er zijn speelsters die niet eens de kantine zien op een trainingsavond. We zijn drie keer per week lekker met elkaar bezig, maar we weten amper iets van elkaar. Dat steekt me. Enke le speelsters werken er hard aan om die eenheid te kweken, maar anderen pikken dat helaas niet öp. Ons talent Claudia Bos is een aardig voorbeeld. Zij is zestien jaar en heeft laatst een trainings dag voor aankomend talent van jong Oranje meegemaakt. Ik durf er mijn handen voor in het vuur te steken dat bepaalde me despeelsters daarvan niet eens op ae hoogte zijn. Dat bedoel ik nou", „Neem het eerste herenteam", gaat Karin onverdroten verdèr. „Die gasten spelen de laatste tijd heel erg goed, maar kruipen na de training ook even lekker aan de bar. Ja. ik zit er dan ook tus sen, want dat spreekt mij aan. Lekker babbelen over handbat met een pilsje erbij. Je hoeft na tuurlijk met laveloos naar huis toe te gaan, maar je ben t toch ook op die manier met de sport bezig. Het is een stukje beleving". Qua inzet en benadering kan Karin van den Brand ongetwij- feld nog enkele jaren een rol van betekenis in de Schiedamse hoofdmacht vervullen, DWS roept al enkele jaren dat de da- mesformatie op eredivisïenï- i neau moet kunnen spelen, en door de inspanningen van voor zitter en handbalfreak' Huib Zandwijk wordt het allemaal wel wat professioneler. Maar de niet van humor verstoken Van den Brand heeft zo haar twijfels als het vaderlandse topniveau ter sprake komt. Vraagtekens „DWS loopt te bard van stapel. Daar moet men reéel in zijn", komt ze met een kritische kant- teking voor de dag. „Sponsoring is tegenwoordig erg belangrijk, daar kun je niet meer omheen. Ik heb er niets op tegen, want doordat we beschikken, over schitterende trainingspakken en outfits, en de vervoerkosten bij uitwedstrijden door de dub wor den bekostigd, is het natuurlijk wel aantrekkelijk om bij DWS te spelen. Maar als men roept dat DWS hogerop moet, dan rijzen er bij mij vraagtekens. We heb ben gewoon geen materiaal om in de eredivisie mee te kunnen draaien. Daar moet ik heel eer lijk in zijn, al zou ik het nog 20 graag willen. Zeker gezien de nieuwe, jonge speelsters denk ik dat we niets anders mogen ver wachten dan handhaving". Uiteraard valt er, ondanks de ambiteuze pretenties, in het hui dige stadium over het eindresul taat van de competitie nog geen zinnig woord te zeggen. Na vier wedstrijden neemt DWS met even zoveel punten een nog wei nig zeggende positie in op de ranglijst Maar ook daar kan Van den Brand die in haar prille jeugd een blauwe maandag de zwemsport beoefendende, een oorzaak voor aanwijzen. „We hebben een sléchte seizoen start meegemaakt", evalueert zij. „Omdat het veel te lang duurde eer we een trainer hadden. Het gevolg was dat we veel te laat met de voorbereiding begonnen. Normaal ga ie ergens in april van start, maar dit seizoen begonnen we pas in augustus. Martijn Ver hagen, die tenslotte Nol Ver- hoeff opvolgde, had de zware Karin van den Brand...' taak een team te formeren, want hij kende niemand. Nu we weer bezig zijn heb ik er weer ontzet tend veel zin in, maar dat kan aan het aan van het seizoen heel anders ziin". „Kijk, als je ie hele ziel en zalig heid in handballen legt en later ervaart dat je er eigenlijk maar weinig 1J~ ---■■* 1 - wel denken. Per slot van reke ning speel ik wel voor mijn ple zier. En dan ga je toch zo langza merhand overwegen om er een punt achter te zetten. Allen het feit dat ik niet zonder handbal kan en me dan' geen raad zou weten met mijn vrije tijd, zou me wel eens van die beslissing kun nen afhouden. Ach", besluit ze het aangename samenzijn, „ik pin me nog nergens op vast, ik zie wel...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2