Nieuwe schadeclaim in Rivoli-drama Ministerie wil duinen afsluiten voor het publiek 'Iedere diender droomt van zo'n vangst' Recordaantal bezoekers naar Belastingmuseum Peper reikt eerste iioek uit over 'gouden' bedrijven liTTÏSffllS NIEUWSBLAD Aspirant agenten maken furore na vangst van bankovervallers Hoekse deelraad protesteert tegen prikkeldraad Ter Meulen nog niet in problemen door bouwstop Sgpig GS besluiten tot sanering Westwijk van Maassluis Zusterhavens vergaderen Ook afvalslakken van andere gemeenten mogen in kunstduin □ROTTERDAM ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 PAGINA '21 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. T elefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 Groningen Een van de kermisexploitanten van het mislukte pretpark Rivoli eist een schadevergoeding van ruim zeven ton van het orga niserende bureau De Ker- misgids. Mr. R.G. Standhardt heeft die eis gisteren voor de Groningse rechtbank uitge sproken. In Groningen wordt momenteel juridische strijd geleverd over de afwikkeling van het Rivoli-de- bacle, De Kermisgids, dat inder tijd de werving van attracties voor Rivoli voor zijn rekening heeft genomen, heelt inmiddels van twee exploitanten B. Kulpe en L. Flïkkema de achterstallige pachtgelden geelst. De exploi tanten weigerden verder pacht te betalen, toen bleek dat de ker mis slecht liep, nauwelijks be zoekers trok en m een ramp dreigde te eindigen. Verhalen Flïkkema, met een ballonnen- spel en een kikkerspel op de ker mis vertegenwoordigd, wil nu op zijn beurt de gederfde omzet op De Kermisgids verhalen. Flik- Rema verwachtte met zijn at tracties bijna zeven ton aan de kermis te verdienen. Bij elkaar haalde hij niet meer dan 80.000 gulden binnen. Het misgelopen geld moet De Kermisgids nu maar betalen, vindt raadsman Standhardt. Als rekening wordt gehouden met een onderne mersrisico, dan wil FÜkkema ge noegen nemen metdiie ton. Flïkkema schreef de tegenvaller gisteren bij monde van raads man Standhardt geheel, toe aan wanprestatie van De Kermis gids. Deze organisatie had wei nig of niets aan publiciteit ge daan voor de langdurige kermis, bleef daar niets aan doen toen de eerste contouren van een mis lukking zich begonnen af te te kenen en zorgde zo voor een enorme schadepost voor Flïkke ma. Pachtgeld Daarom weigert hij het restant van de pachtsom te betalen. Bo vendien heeft een meerderheid van de exploitanten te weinig pachtgeld betaald en heeft De Kermisgids slechts een tweetal daarvoor voor de rechter ge daagd, aldus raadsman Stand hardt. Flikkema wil het contract met De Kermisgids met terug werkende kracht beëindigen. Met ingang van 14 april om pre cies te zijn, de dag dat Rivoli be gon. door JAN ROZ5NIDAAL Rotterdam Het is een gezellig rammeltje in de kamer van het politiebureau Groot IJsselmonde waar de stagiaires en mentoren hun honk hebben. Het doet denken aan de studentenkamer; instructiemappen, handleidingen en een hele rij Leerboeken voor politie - negen lijvige delen met even dikke aanvullingen. Maar voor de luchtigheid ook di verse cartoons op het prikbord. Eentje kan er wat de aspi rant agenten Alain Meijer en Otto Westdijk betreft wel worden weggehaald. De bij"a-1~- 1: -1 'Hier goed je werk doen is gel een donker pak aan: het geeft een warm gevoi niemand die het merkt'. De opmerkelijke aanhouding donderdagochtend van de twee overvallers van het postkantoor aan het Jacob van Campenplein (Het Lage Land), is zeker niet aan iedereen voorbijgegaan. Fe licitatie-faxen van andere dis tricten, aandacht van de pers tot en met een optreden in de '5 uur show' gistermiddag bij RTL 4, en welgemeende schouderklopjes van de naaste collega's. „Daar stonden we wel even van te kij ken, want het is natuurlijk ge woon je werk", zegt Alain Meij er, twintig jaar jong en op het voorhoofd een stevig doorko mende jeugdpuist Stagebegeleider Sjaak Nikerk weet de actie juister in te schat ten: „Iedere diender droomt van zoiets. Ook de collega's met twee of drie strepen". Eén streep Alain Meijer en Otto Westdijk (2?) hebben nog maar één streep. Vorig jaar juli zijn ze naar de Po litie Opleid ingschool De Cloese in Lochem gegaan. Na elf maan den theorie en praktijk binnen de muren van de school kwam het tweetal met vier anderen op het bureau Groot IJsselmonde terecht om kennis te maken met de boze buitenwereld. Op 1 janu ari gaan ze voor de afsluiting van hun opleiding nog drie maanden terug naar de school, waarna ze écht agent zijn. Meijer en Westdijk hebben naar alle waarschijnlijkheid de mooi ste ervaring opgedaan. „We re den over de OJympiaweg en wa ren bezig met een preventieve surveillance. Je rijdt ie wijk en zodra je iets opvallends ziet rea geer je daarop. En toen zagen wij vanaf de Sportlaan een Opelnï voorbij racen. Met hoge snelheid reed de auto over een gevaarlij- c ke kruising en dan word je na-g tuuriijk nieuwsgierig waarom® iemand zo'n haast heeft", vertelts r!?s'™k; Da.nkzij da asP'ran! »9<5nten Alain Meijer (rechts) en Öttc Westdijk konden donderdag twee overvallers na verloop van tijd reageert de bestuurder van de Opel op het legd met de overvallers van het buit, honderdduizend gulden, Street Blues: Daar 2egt de bri- stopteken. Meijer: „Ik stapte uit postkantoor werd snel gevonden. Zaak rond. gadier 's morgens voordat de en wilde de man vragen naar Inmiddels waren de agenten- Gistermiddag zijn ze voorgeleid mensen de straat opgaan 'Let's zijn rij-en kentekenbewijs. Een met-twee-strepen Verdonken aan de officier van justitie, die be careful out there'. En zo is het normale controle. Maar op dat I" de Braekt te hulp geschoten, concludeerde dat de twee Rot- natuurlijk Hoewel 'je contact momentgaf hij gas". Op de Kreekkade werd de eerste terdammers (21 en 22 jaar) al een met de burger moet houden en |v-i overvaller overmeesterd. En flink strafdossier hebben. niet iedereen met de grootste even later kon ook de tweede Dat de twee aspirant agenten de argwaan dient te benaderen, Opnieuw werd de achtervolging worden aangehouden. Hij was overvallers niet zelf in de kraag moet je altijd met het ergste re- ingezet en op de Sportlaan werd door een woning gevlucht waar hebben gevat, daar zitten ze niet kening houden. Die les hebben de auto weer aangetroffen. Leeg. hij vermoedelijk in eerste in- mee. „Wij hebben bij hun voor we nu weer eens In de praktijk „Van een getuige kregen we de staotie de bewoonster wilde gij- paniek gezorgd, waardoor ze gekregen", signalementen van de twee zelen. Hij was door de achter- zichzelf in de moeilijkheden mannen en hoorden we in welke deur naar binnengekomen, brachten en konden worden Meijer: „Ze zeggen hier datje zo- richting ze waren gevlucht- Dat maar sloeg voor een hond op de aangehouden", zegt Meijer. Vol- iets maar één keer in je carrière hebben we toen doorgegeven vlucht en rende door de voor- gens hun mentor Nikerk hebben meemaakt". Waarop Westdijk aan de collega's en pas toen werd deur naar buiten. Daar werd hij ze verantwoordelijk gehandeld, droog reageert: „Wat zal het dan door de meldkamer de link ge- opgemerkt door de agenten. De Westdijk moest denken aan Hill saai worden". Hoek van Holland - De Hoekse duinen dreigen af gesloten te worden voor badgasten en andere recre anten. Bij het ministerie van landbouw en visserij wordt overwogen om het duingebied met prikkel draad af te zetten. Maar dat plan stuit op grote weer stand bij de Hoekse deelraad. De duinen hebben zich volgens natuurvrienden ontwikkeld tot een zeer waardevol natuurge bied. De aanwezige flora en fau na kornen weinig in de provincie voor en bescherming is nodig, oordeelt het consulentschap na tuur-, milieu- en faunabeheer van het ministerie. Een bestem mingsplan voor de duinenrij is nodig om aan de vrije toeganke lijkheid een eind te maken. Maar het deelgemeentebestuur van Hoek van Holland wjl daar niets van weten. Voorzitter Wil ly Doorn laat weten dat de toe ristische ontwikkeling van De Hoek niet ondermijnd mag wor den door een >elangrijke trek pleister voor publiek tot verbo den gebied te verklaren. Beleidsambtenaar Wim de Rotterdam„Echt blij ben ik er natuurlijk niet mee", zegt Ter Meulen-directeur A. Rietveld over de beslissing van de Raad van State de bouwvergunning voor de nieuwe vestiging in de Rotterdamse Prins Alexander- polder op te schorten. Het nieu we onderkomen van het waren huis moet daardoor nog even op de oplevering wachten, want de al ruimschoots begonnen bouw loopt, zo verwacht Rietveld, minstens een half jaar vertra- S'ngop. ver de financiële consequen ties van het besluit van de Raad van State heeft Rietveld nog niet echt goed nagedacht „De eerste consequenties liggen vooral bij Muwi, het bedrijf dat daar nu aan het bouwen is en niet verder kan". Ernstige problemen verwacht Rietveld pas in een later stadi um. „Die komen vooral om de hoek kijken wanneer we later dan gepland in de Oosterhof te recht kunnen. Kijk, wij openen in het vooijaar van I99f ook een nieuwe zaak in Almere. Wan neer we binnen zo'n korte tijd twee nieuwe vestigingen moeten inrichten, goederen en personeel moeten doorschuiven, dan le vert dat de ernstigste problemen op". „Over de financiële kant van de zaak heb ik nog niet nagedacht", aldus Rietveld. „Dat moet ik al lemaal nog eens op een rijtje zet ten. Wat ik eigenlijk het ernstig ste vind is dat wij nu het slacht offer worden van een geschil tussen de gemeente Rotterdam en Bogamij". Bogamij is de be- heersmaatsehapplj van het win- keicentrum Oosterhof, die tegen de bouwvergunning van Ter Meulen de procedure is begon nen. De winkeliers van. Oosterhof zijn bang dat Ter Meulen straks veel te veel van hun klandizie zal wegzuigen. Rietveld begrijpt die argumenten niet, „Ik zit nu al 22' jaar in de detailhandel, maar zoiets heb ik nog nooit ge boord. Ik denk dat het juist heel goed Is voor de Oosterhof als Ter Meulen daar als trekker komt", j Groot: „De duinen zijn in 1973 opgespoten met zand uit de Maasvlakte, waar toen havens werden gegraven. Destijds werd de groeninrichting van het nieu we duingebied bekostigd aoor het ministerie van CRM. Maar het is nooit onze bedoeling ge weest dat er een natuurgebied zou ontstaan waar de mensen niet mogen komen. Natuur en toerisme kunnen ons in2ïens goed samengaan". Volgens het Hoekse bestuur heeft die stelling zich sinds 1973 bewezen. Het natuurgebied is immers ontstaan terwijl de dui nen vrij voor publiek toeganke lijk waren. Strandafslag Het natuurgebied bevindt zich lussen de twee duinenrijen langs de kust. De oudste duinen, staan langs de Schelpweg. In 1973 kwam het Hoek van Holland goed uit, dat de gemeente Rotter dam zand kwijt moest uit de Maasvlakte, want de strandaf slag speelde het badtoerisme parten. Met het opgespoten zand kon veertig hectare strand en duin erbij worden gewonnen op de Noordzee. Op gemiddeld drie- honderd meter afstand van de a oude duinen werd een nieuwe jf zeewaterkering aangelegd en 2 beplant met helmgras en andere s diep wortelende planten. Tussen de twee duinenrijen is in de loop der tijd een levendig natuurge bied ontstaan. Terughoudend Hoek van Holland vreest dat on der druk van het toenemend mi lieubesef de duinen dicht moeten voor recreanten. Het zal projectontwikkelaars ervan weerhouden, vreest men, om langs de Noordzeekust nieuwe accommodaties te realiseren. Fi nanciers stellen zich al terug houdend op, zo lang er geen dui delijkheid bestaat over de reali satie van het plan-Waterman: kustiiïtbrading voor de Hoekse kust. De Hoekse deelraad is niet te vreden over de gang van zaken. Liever ziet men nieuwe impul sen gegeven aan de toeristische positie- Een hardnekkig pro bleem is de strandafslag achter de Noorderpïer. Rijkswaterstaat laat dat volgens de deelgemeente te veel op z'n beloop. Voorzitter Willy Doorn: „Het wordt ge woon beschouwd als een tijdelij ke kustlijn. Ze hebben geen boodschap aan ons toeristische verhaal". Ook de Nederlandse Spoorwe gen laten Hoek van Holland al jaren wachten. De deelraad vindt verlenging van de spoor lijn tot aan het strand hoogst noodzakelijk. Het huidige NS- station Strand heeft volgens de deelgemeente een misleidende benaming, ómdat het vanaf het station nog een eind lopen is naar zee: namelijk de volle breedte van het in 1973 opgespo ten gebied. Ierse setters lopen los In de Hoekse duinen. Volgens sommige natuurvrienden zou dat verboden moeten zijn. Rotterdam Fotograaf C.M. Jutte, die op 15 mei 1940 vijf dagen na het bombardement op het centrum van Rotterdam in de Eendrachtstraat een eigen bedrijfje begon, kreeg gistermid- dag in de Burgerzaal van het stadhuis van burgemeester dr. Bram Peper het eerste exem plaar van het boek 'Een halve eeuw de handen uit de mouwen'. Jutte Fotografie is één van de 41 Rotterdamse bedrijven die in 1940 zijn begonnen en die in 1990 het jaar waarin Rotterdam het feit herdenkt 650 jaar geleden stadsrechten te hebben gekre gen - dus een halve eeuw oud zijn en hun 'gouden' jubileum vieren. De historie van alle 41 bedrijven is in het boek samen gebracht. Het Centrum voor Bedrijfsge schiedenis van de Erasmus Uni versiteit heeft het 208 pagina's tellende boek in opdracht van de Dienst Midden- en Kleinbedrijf samengesteld. Het werd ge schreven door de aan dit cen trum verbonden studente Mach- teld Lambooij. Burgemeester Peper zei-gister middag vöór de uitreiking van het eerste exemplaar tegen alle aanwezige eigenaren en direc teuren van de vijftig jaar oude ondernemingen dat hun gouden jubileum een heugelijk en me morabel moment in hun ge schiedenis is. Hij herinnerde er aan dat de bedrijven in een tries te periode in het bestaan van Rotterdam zijn opgericht, kort vóór of kort na het bombarde ment. „Voor velen van u was de ver woesting van het stadscentrum de start van uw bedrijf", zei Pe per. De burgemeester wees erop dat twaalf oprichters nog altijd actief zijn: „De echte onderne mer kan het niet nalaten actief te zijn in het bedrijf'. Het Centrum voor Bedrijfsge schiedenis werkt op dit moment aan een (volgend jaar uitte bren gen) boek over de geschiedenis van het marktwezen in Rotter dam, eveneens in opdracht van de Dienst Midden- en Kleinbe drijf. Het inmiddels voltooide derde deel in de reeks over de historie van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel (de perio de 1945-1990) wordt 14 december officieel gepresenteerd, tijdens de bijeenkomst waarin in de Burgerzaal ook de Rotterdam Promotïeprijs zal worden uitge reikt. 'Een halve eeuw de handen uit de mouwen' is voor 25 gulden verkrijgbaar aan de Onaeme- mersbalïe van het Hulp- en In formatiecentrum (HIC) aan de Hoogstraat 110. Maassluis De grond in de Noord Nieuwlandsepold er- zuid, een deel van de Maas- sluise Westwijk, moet wor den gesaneerd. Dat hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland besloten naar aanleiding van een onderzoek naar de mate van vervuiling in de met Rotterdams havenslib opgespoten buurt. De vervuilde polder betreft een smalle strook lussen de spoorlijn en het Lepelaarplantsoen en het verlengde daarvan, begrensd door de Mozartlaan en de Nach- tegaallaan. Op het havenslib, dat er tussen 1961 en 1967 werd ge stort, staan 750 huizen. De bewo ners van die hulzen kregen al in 1986 van de Inspectie Volksge zondheid het advies geen groen ten uit eigen tuin te eten. De ver vuiling ligt zo dicht onder het oppervlak, dat ook direct contact ermee mogelijk is. De verontreiniging van het zui delijk deel van de Noord Nieuw- landsepolder kwam indertijd aan het licht na de 'ontdekking' van de ernst van de vervuiling in de Steendijkpolder. Alle plaatsen waar havenslib was ge stort werden na die vondst on derzocht. De sanering vindt niet binnen afzienbare tijd plaats. De veel grotere gifwijk Steendijkpolder heeft voorrang. Het besluit van GS betekent voorlopig slechts, dat deskundigen gaan onderzoe ken hóe de vervuilde grond on der de Westwijk moet worden schoongemaakt. Rotterdam Vertegenwoordigers van de zusterhavensteden Rot terdam, Kobe en Seattle komen vanaf maandag 5 toten met woens dag 7 november in het WTC-Beursgebouwin Rotterdam bijeen. Doel van dit twaalfde Sister Ports Seminar (ook wel Tri-Port Seminar ge noemd) ïs de uitwisseling van kennis en ervaring tussen de drie be trokken havens. De delegaties uit Kobe, Seattle en Rotterdam bestaan uit vertegen woordigers van havenautoriteiten, havenbedrijfsleven, branche-or ganisaties en politiek, die allen een groot aantal facetten zullen be lichten, die betrekking hebben op de haven. Rotterdam Zoiets had den ze nog nooit meege maakt bij het Belasting museum prof. dr. Van der Poel aan de Parklaan. Het dit jaar ingezette publici teitsoffensief om het mu seum nu eens van zijn wat suffige imago te ontdoen heeft blijkbaar vruchten afgeworpen: gistermiddag werd zowaar de lö.OOOste bezoeker van dit jaar wel kom geheten. Karin van Room uit Rotter dam en haar vriend Jean- Paul Kotoun uit Zierikzee dachten de regenachtige vrij dagmiddag even rustig door te brengen tussen de smok kelwaar en andere belasting technisch hoogst interessante objecten. Maar nog voordat ze goed en wel een stap in het museum hadden kunnen zet ten stond daar conservator Does Peeperkom bij de in gang om het tweetal een forse bos bloemen in de handen te drukken. Voor het Belastingmuseum ïs 10.000 bezoekers in minder' dan een jaar een absoluut re cord. „Dat heeft verschillen de oorzaken", zegt Pieter van Houten van de educatieve dienst van het museum uit „We doen dit jaar voor het eerst mee met het jongeren paspoort en daardoor krijg je meteen meer belangstelling. Daarnaast voeren we tegen woordig een actief tentoon- stellingsbeleid en proberen we wat meer bekendheid te geven aan wat we hier doen". De meeste mensen weten nauwelijks wat er allemaal te zien is in het Belastingmu seum- De wel erg prozaïsche naam van de instelling doet ook het ergste vrezen. 'Zo'n aanslagbiljet ken ik wel, en verder heb ik nog genoeg te schaften met de belasting dienst*. Dat soort reacties doet de passanten vaak schoude rophalend aan de deur van het museum voorbijgaan. Bij het Belastingmuseum, op gericht in 1937 en sinds 1951 gehuisvest aan de Parklaan, proberen ze met man en macht tegen dat soort voor oordelen te vechten. „We richten ons vooral op de avontuurlijke kant van de be lastingen: de smokkel, de douane", zegt van Houten. „We hebben het gevoel dat het werkt. Er komen de laat ste tijd meer jongeren over de vloer. Meer gezinnen ook. Ouders die hun kinderen een middagje meenemen naar het museum, dat zie je hier steeds meer". Onder die belangstellenden dus het duo Van Room en Ko toun. „Ik dacht-* laat ik 'm eens meenemen naar het mu seum. En dan overkomt je dit", lachte Karin van Room, terwijl ze haar handtekening zette op de speciale pagina van het gastenboek. Met een belastingspel, bloemen en twee boeken konden ze het museum weer veriaten. Den Haag De gemeente Rot terdam moet accepteren dat rij soms dienstbaar is bij het oplos sen van afvalproblemen van an dere gemeenten. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. De gemeente had zich bij de Raad van State beklaagd over de voorwaarden die gedeputeerde staten van Zuid-Holland aan de vergunning voor een nieuw kunstduin heeft verbonden. De provincie stelde daarin dat Rot terdam in geval van calamitei ten bij andere dan Rotterdamse afvalovens storting van afvals lakken van elders toestaat De gemeente was daar echter niet toe bereid. De Raad van Sta te vindt dat nu de provincie als hoedster van de afvalproblemen mag uitmaken waar afval van andere installaties moet worden geaccepteerd. De vorming van het kunstduin op de Maasvlakte kan naar de mening van de Raad van State direct beginnen. De gemeente Rotterdam wü daar vanaf begin volgend jaar 100.000 kubieke meter afvalslakken uit afvalo vens in storten. Het duin moet dienen als een vangnet voor situ aties, waarin AVR en Roteb hun opslagplaatsen moeten legen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1