Bewonersgroepen boos op zuinige gemeente Metaal doet er schepje bovenop UK Carnavallers hebben vooruitziende blik 'Fabristraat hoort op monumentenlijst' KERST 1990 U1AARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedammers schrikken van belastingaanslag ogb Forse buit gewapende overval AREPOL'GESCHILD' FABER I ilsmli Gewonden in verkeer Dronken drenkeling Bedrijven gedupeerd Verhuizers zetten huis onder water NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN Bewoners gespannen over MSR-besluit Raad negeert Janmaat rJWdBWEG DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 PAGINA II Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie:4345209, Telefax; 010-4349754. Schiedam Een grote groep Schiedammers is zich een hoedje geschrokken van de aanslag onroerend- goedbelasting (OGB) voor 1990. Door de getaxeerde waarde van veel objecten scherp naar boven bij te stellen worden veel hui zenbezitters geconfron teerd met een lastenstij ging, die in sommige geval len oploopt tot enkele hon derden guldens per huis houden. In een toelichting op de aan slag schrijft het gemeentebe stuur dat de aanpassingen van de belasting zijn gebaseerd op het actualiseren van de taxa ties De waarde van veel wo ningen en andere gebouwen in de stad is door taxateurs voor het laatst bepaald op 1 ja nuari 1985. Doordat veel pan den in de afgelopen jaren scherp in prijs zijn gestegen, valt de aanslag voor veel bezit ters en huurders van onroe rend goed nu eveneens hoger uit De jongste CGB-rekening be tekent in veel gevallen een forse aanslag op het budget. Als gevolg van een inhaalope ratie worden de burgers dit jaar reeds voor de tweede keer getracteerd op deze vermo gensbelasting. In het begin van het jaar betaalden Schie dammers de heffing over 1989. Vóór 31 december van dit jaar moeten zij de heffing van dit jaar betalen. Volgens sectorhoofd De Pater van de afdeling financiën is de hogere aanslag zeker geen ge volg van een lastenstijging, „De betrokkenen verzuimen waarschijnlijk te melden dat hun bezit in waarde is geste gen. Vergelijk het maar met het inkomen. Als mensen meer verdienen, moeten, zij ook meer belasting betalen". Ondanks de hogere aanslagen lijdt de bijstelling van de tarie ven volgens De Pater niet tot een financiële meevaller voor de gemeente. Net als over 1989 verwacht de gemeente onge veer twaalf miljoen gulden aan OGB over te houden. „Ov dt gehele linie zijn de taxa' fs vergelijking met 1985 drie procent bijgesteld naar boven. Verleden jaar heeft de politiek besloten dat de hogere taxatiewaarden niet tot een verhoging van de tarie ven mogen leiden. Daarom is het tarief voor de onroerend- goedbelasiing met drie pro cent verlaagd". De2e verlaging van drie pro cent heeft betrekking op het vaste bedrag, dat Schiedam mers voor elke 3000 gulden van de getaxeerde waarde moeten betalen. Over de gehe le linie mogen de lasten hier door gelijk zijn gebleven, indi vidueel worden Schiedam mers wel degelijk met flinke verhogingen opgezadeld. „Met name in Nieuwland en Oost zijn de tarieven echter flink verlaagd", schetst De Pa ter de andere en zonniger zijde van de operatie. „Van die mensen zul je uiteraard geen klachten vernemen". Het verzenden van de aanslag over 1990 betekent het einde van een inhaaloperatie, die enkele jaren in beslag heeft genomen. De afdeling finan cien had verleden jaar een achterstand van twee jaar bij het heffen van de belastingen opgelopen. „In het vervolg krijgen de Schiedammers al leen nog maar de aanslag voor het lopende jaar", kondigt de ambtenaar aan. Schiedam Zijn benoeming tot brandweercommandant in Utrecht is voor Arie Me taal geen reden het in Schie dam wat kalmer aan te doen. „In tegendeel, desnoods doe ik er nog een schepje boven op", zegt de 47-jarige mana ger. Metaal wil zijn werkterreinen in Schiedam verzorgd achterlaten, wanneer hij in april naar de Domstad vertrekt. Bij de Schie- damse brandweer, maar zeker ook in het Stedelijk Museum, zijn nog bergen werk te verzet ten. Metaal acht het niet uitge sloten dat hij ook na december, als zijn tijdelijke functie bij het museum er op zit, aanblijft als adviseur. Het is zelfs mogelijk dat hij betrokken wordt bij de keuze van een nieuwe directeur. Vandaag gaat zijn tweede inte rim-rapport over de toekomstige organisatie van het Stedelijk naar burgemeester en wethou ders. Op basis daarvan zullen B en W binnenkort een beslissing nemen over de artistieke lijn die het museum de komende jaren moet gaan volgen. Metaals bezigheden in het kunstpaleis aan de Hoogstraat hebben het laatste half jaar in toenemende mate beslag gelegd op zijn tijd en zijn interesses. De Mil Brandweercommandant Arie Metaal: 'Collega's vroegen: wat hoor ik nou, ga jij naar WVC?' brandweercommandant moest daar, als onafhankelijk mana ger, na het vertrek van directeur Hans Paalman in mei orde op za ken stellen. Hij raakte zo gefasci neerd door de problemen in de museumwereld, dat collega's bij de brandweer al rekening hiel den met zijn overstap naar de kunst. „Wat hoor ik nou, ga jij naar WVC?" vroegen enkele com mandanten hem laatst op een re ceptie op de brandweeracademie in Schaarsbergen. Metaal het hen gaarne in de waan dat hij naar het departement van cul tuur zou vertrekken: „Hoe zijn jullie dat nou zo snel aan de weet gekomen?" Maar zijn benoeming in Utrecht maakt duidelijk dat zijn voorliefde toch blijft liggen bij het managen van een. brand weerkorps. Hij is niet voor die functie gevraagd: hij heeft er zelf naar gesolliciteerd. Metaal neemt het commando in Utrecht op 1 mei volgend jaar over van J. van der Wolff, die met functioneel leeftijdsontslag gaat. Naast de brandweer in de stad Utrecht, krijgt Metaal ook enkele korpsen uit omliggende gemeenten onder zijn bevel. Hij kijkt er met plezier naar uit; te meer daar Arie Metaal in Utrecht werd geboren en hij er in 1968 ook zijn carrière als brandweerman begon. In 1974 kwam hij naar Schiedam als plaatsvervangend comman dant In 1977 volgde de promotie tot commandant. Gisteren maakte hij in de kazerne aan de Breedstraat zijn vertrek bekend. Helemaal als een donderslag bij heldere hemel kwam de mede deling niet over op het korps. Het gonsde de afgelopen dagen in Schiedam van geruchten over Metaals vertrek. Schiedam De Sehiedamse politie heeft nog geen spoor van de drie gewapende man nen die gisteren een overval pleegden op de Edah-super- markt aan de 's-Gravelandse- weg. De overvallers maakten daarbij enkele tienduizenden guldens buit Volgens eerdere berichten zou een personeelslid bij de overval zijn neergeschoten. De man blijkt echter onge deerd. Hij liep een schamp schot op. Eén van de daders vuurde een schot in zijn rich ting, maar de kogel schroeide slechts zijn kleding. De daders waren gemaskerd. Zij kwa men omstreeks negen uur binnen via de achterdeur, dwongen het personeel dat zij met hun wapens in bedwang hielden de kluis te openen en gingen er daarna, opnieuw via da achterdeur, vandoor. De politie zoekt getuigen die bijzonderheden kunnen ver tellen over de vluchtweg van de overvallers. Vlaardingen De ge meente Vlaardingen maakt organisaties van bewoners het werken onmogelijk. Door te be zuinigen op inspraak en deskundige ondersteu ning kunnen zij niet uit de voeten bij de voorbe reiding van renovaties en projecten buurtbe heer. Die klacht hadden bewoners- groepen uit Babberspolder, Koly-Zuid en de Westwijk woensdagavond willen uiten in het spreekhalfuur voor de ver gadering van de gemeenteraad. Maar dat gaat niet door. De in spraakmogelijkheden voor de vergadering over de meerjaren begroting zijn beperkt De bewo ners zullen hun bezwaren dus op een andere manier kenbaar moeten maken. Overtuiging Piet Hameetman van de project groep 140 Brederowoningen is tot de overtuiging gekomen, dat het nieuwe college van burge meester en wethouders geen prijs stelt op de inbreng van ac tieve bewoners. Anders zou de gemeente niet ruim negen tien duizend gulden willen bezuini gen op deskundige ondersteu ning van de bewoners. De bewoners vrezen dat zij door de bezuiniging de ervaren op bouwwerkers van het stedelijk instituut voor samenlevingsop bouw (Siso) moeten inruilen voor tijdelijke krachten. „Dat kan niet", 2egt Hameetman. „Met de renovatie van de Brede rowoningen zijn wij al drie jaar bezig. Dat is 20 ingewikkeld ge worden, daar komt een nieuwe deskundige met zomaar in. Ik denk dat je drie of vier maanden in werktijd moet rekenen". Ondersteuning Wethouder John Ranshuijsen heeft de bewonersgroepen voor gehouden, dat zij zich ook tot ambtenaren kunnen wenden, voor ondersteuning. „Ambtena ren zijn heel goede opbouwwer kers", zei de wethouder onlang op een bijeenkomst in buurthuis Ds Haven. Meer vertrouwen in ambtenaren zag hij als een vorm van sociale vernieuwing. Piet Hameetman is zo vrij over de rol van ambtenaren een ande re mening over te hebben. „Wij hebben ais projectgroep erva ring met ambtenaren. Die naai en je een oor aan, die houden in formatie achter en ze deinzen er zelfs niet voor terug om te liegen. Da's ook niet zo vreemd, want hun loyaliteit ligt hij de gemeen teen niet bij de bewoners". ..Het lijkt op bevoogding", zegt Jan Bor van de projectgroep van de PLN-woningen in de West- wijk. „Degenen die ons vakbe kwaam steunden worden bij ons weggehaald". Zijn buurtgenote lo Roos: „Ze willen ons overal buiten houden". In een open brief aan de leden van de gemeenteraad vragen de gezamenlijke bewonersorgani saties, hen serieus te nemen en niet te -beknibbelen op de in spraak. „Wij vragen de overheid onze wensen hoe wij de onder steuning willen inrichten te ho noreren". -r-^gfisgas«£ De deurwaarder liet zich giste ren vergezellen door twee agen ten, maar de ontruiming van het roemruchte café De Arepol in de Prins Hendrikstraat was voor de autoriteiten niet meer dan een formaliteit. Reeds na de uitspraak van de kantonrechter had Ruurd Meijer (midden) zich neergelegd bij' de sluiting van zijn zaak. Veel onwonenden mogen blij zijn met de sluiting, met name voor Meijer maar ook voor de vele stamgasten betekent de ontrui ming een grote teleurstelling. „Veel Vlaardingers raken op nieuw een geliefd plekje kwijt", vertolkte bestuurslid Pim Flach van de stichting Haring Bier feest vorige week tijdens een reü nie van oude gasten de gevoe lens. Het cafépand wordt de ko mende maanden verbouwd tot een regulier woonhuis en eige naar Ruurd Meijer is veroordeeld tot de bijstand. De gemeente wei gerde hem een alternatief pand aan te bieden om zijn bedrijf voort te zetten. smederij Schiedam Een vooruit ziende blik kan carnavals vereniging De Rietzeilers niet worden ontzegd. Reeds aan de vooravond het aan staande seizoen kijken de feestvierders drie jaar voor uit. In 1993/94 wiüen zij ter gelegenheid van het tweede lustrum een ongekend spek takel in Schiedam organise ren. In de carnavalswereld valt het tweede lustrum van een vereni ging samen met het 22-jarig be staan. Onder carnavallers is het getal elf de enige erkende maat staf, waardoor de vereniging pas over enkele jaren aan het twee de lustrum toe is. Toch is Luc Veger, die binnen de Rietzeilers bekend staat als de Bolle van Brielle, reedsdriftig in de weer met het jubileumfeest. Te zijner tijd willen De Rietzei lers 22 carnavalsverenigingen naar Schiedam halen. Voor net feest zullen ze van de Blauwe Brug waarschijnlijk uit moeten wijken naar Sporthal Margriet, want in de vaste residentie is voor de duizenden bezoekers geen plaats. De Rietzeilers hebben voor dit doel een fonds opgericht, dat eveneens is bedoeld om de stij gende kosten in het lopende feestjaar te bestrijden. „Het idee isom een club van 111 op te rich ten. Wij zijn op zoek naar 111 mensen die UI gulden willen schenken aan De Rietzeilers. Donateurs kunnen zich aanmel den bij Ineke van Adrichem. Het telefoonnummer is 4705911." Het opriehten van de club komt in de plaats van de 'bedelacties' die de vereniging jaarlijks onder de Sehiedamse middenstand hield. Hoe goed bedoeld ook, veel donaties waren niet erg ef fectief. „Cafébazen stellen regel matig een meter bier beschik baar. Maar dat is geen prijs waar mee je kunt aankomen op een feest in een bejaardencentrum". Het eerste carnavalsfeest van dit seizoen staat aanstaande zater dag tijdens een 'gewone dansa vond' in bet teken van de pre sentatie van de nieuwe prins. Na drie jaar geeft Prins Frans (van Krugten) in de Blauwe Brug zijn stadssleutel over aan een opvol ger, wiens naam nog angstvallig geheim wordt gehouden. Een echt carnavalsfeest wordt het volgens de organisatoren niet, want de feestkledij en de polonaises bewaren de Rietzei lers liever voor de eerste week van februari. Met een optocht door de stad en verschillende feestavonden vieren De Rietzei lers dan het hoogtepunt van het zottenfeest. Schiedam Bij een ongeluk op de hoek van de Groenelaan en de Leliestraat in Schiedam raak te gisterochtend om negen uur een 35-jarige vrouw gewond. Zij werd van haar fiets gereden door een automobilist, die de vrouw door de laaghangende zon niet zag. Het slachtoffer werd met een scheur in het scheenbeen opgenomen in het Schielandziekenhuis. Om twee uur gistermiddag be handelde personeel van een GGD-ambulance de wonden van een zestienjarige Schiedam mer, Hij was op de hoek van de Burgemeester van Haarenlaan en de Piersonstraat met zijn brommer op een auto gebotst. De auto had geen voorrang ver leend. De bromfietser kwam er af met een gekneusde hand en wat kleine verwondingen. Schiedam Beneveld door al cohol sprong gistermiddag een 31-jarige Schiedammer in het koude water van de Nieuwe Ha- v<. n. Omstanders zagen hoe de man naar de waterkant liep en zich spontaan voorover liet val len. Direct daarna klonken luide hulpkreten. Twee voorbijgan gers doken in de haven en haal den de drenkeling naar de kant. De politie maakte uit de getui genverklaringen op dat de man in een naburig café nogal wat drank tot zich had genomen. Vlaardingen Twee bedrijfs panden in de Vettenoordsepol- der in "Vlaardingen hebben on genode gasten gehad die er of een vreemdsoortige smaak op na houden of op bestelling plunde ren. Uit een laboratorium aan de Energieweg werden twee weeg schalen (gezamenlijke waarde 5100 gulden) ontvreemd. Even verderop bij een bedrijf aan de Industrieweg verdwenen een koffiezetapparaat en een tele foon, waardoor de eigenaar voor 250 gulden het schip in ging. In beide gevallen kwamen de onbekenden binnen langs het venster. Bij het lab werd een raam geforceerd, de buurman kreeg meer geweld voor de kie zen. De inbrekers sloegen eerst een ruit in en trapten vervolgens enkele deuren open. De toege brachte schade is nog onbekend. Vlaardingen Dertien huizen in een flat aan de Professor Rut- gerstraat hebben waterschade opgelopen, nadat mensen die verhuisden de watermeter had den losgekoppeld en meegeno men. Na die operatie stroomde het water vrij de woning in. Toen politie en brandweer naar aanleiding van klachten gingen kijken stond er vijf centimeter water. De bewoners van het huis hadden het leeghalen van de woning aan kennissen overgela ten. Die hadden dat wat al te grondig gedaan. De brandweer pompte de woning leeg. De Fabristraat: het 84-jaar oude werkstuk van architect Sanders h door de hof jesachtige situering van historische waarde. Schiedam De Woningbouw vereniging Schiedam stelt po gingen in het werk een rijtje beeldbepalende panden in Schiedam-West voor het nage slacht te bewaren. De huisbaas wil dat de woningen op de ge meentelijke monumentenlijst komen te staan. Het gaat om een complex van 24 woningen in de Fabristraat. Ze werden in 1906 gebouw door P. Sanders. Volgens de woning bouwvereniging hebben de hui zen een zekere cultuurhistori- scheen architectonische waarde. Maar om het complex op te knappen is geld nodig en dat heeft de vereniging niet. De gemeente Schiedam kan daar misschien in de toekomst wel voor zorgen. Een oplossing op korte termijn is uitgesloten, want de officiële monumenten lijst heeft alleen betrekking op panden in de binnenstad en daar valt de Fabristraat buiten. Op de' langere termijn wil Schiedam een eigen monumentenlijst voor de hele stad samenstellen en ook geld vrijmaken voor restauratie werk. De pandjes van Sanders maken kans op een plaatsje op die lijst, want een onderzoekje van Bouw- en Woningtoezicht heeft duidelijk gemaakt dat het com plex van 24 huizen het waard is te worden geconserveerd. „21e maken iets duidelijk over de wij ze van volkshuisvesting begin deze eeuw", zegt een woordvoer der van Bouw- en Woningtoe zicht. Het bijzondere aan de huizen is dat de buitenste woningen iets naar voren liggen, waardoor een hofjesachtige situatie is ontstaan. De huizen worden begrensd door lage muurtjes om de tuinen. In het boekwerk Bouwkundig be2ït van de stad Schiedam van de historische vereniging uit 1980 kreeg het complex één ster. Dat betekent dat het geclasseerd werd als een object dat „waarde vol is voor het Sehiedamse straatbeeld m beperkte zin". zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-106 Schiedam-C Schiedam De bewonersvereniging Sehie- dam-Wsst beleeft vandaag enerverende uren. De BVSW kijkt met spanning uit naar de uit slag van het college-debat over Mineral Servi ces BV. Burgemeester en wethouders besluiten, vandaag of het mineraalverwerkende bedrijf welkom is op het nieuwe industrieterrein Viji- sluizen. De BVSW heeft de afgelopen maanden samen met de zustervereniging in Zuid lel actie gevoerd tegen MSR. Gevreesd wordt dat het bedrijf grote overlast veroorzaakt in de vorm van stof en lawaai. Bij de dienst milieubeheer werden ongeveer 800 bezwaarschriften inge diend tegen het verlenen van een hinderwet vergunning. Een eventuele toelating van MSR staat volgens de bewonersorganisatie haaks op de milieupa ragraaf in het vorige week verschenen beleid sprogramma van B en W. Als het college des ondanks een voor MSR positief besluit neemt, zal de gemeenteraad dat ongedaan maken, ver wacht de BVSW. Van de meeste partijen in de raad heeft de bewonersvereniging schriftelijk bevestigd gekregen dat zij tegen de vestiging van MSR zijn. Schiedam De Centrumdemocraten hechten wisselend belang aan de twee zetels die de par tij bezet in de Sehiedamse gemeenteraad. Stemmentrekker drs. Alfred Vierling liet zijn kiezers al na een paar maanden in de steek om dat hij fractie-assistent kon worden in Den Haag. Maar de installatie van zijn opvolger Oor Zonneveld werd gisteravond bijgewoond door het kopstuk van de partij, drs, Hans Janmaat Het kamerlid werd volstrekt genegeerd door de Sehiedamse politici, die bij de beëdiging van Zonneveld ook niet de moeite namen te gaan staan. De enige die Janmaat geen moment uit het oog verloor was de rechercheur bij de in gang van de raadszaal. De politie was getipt dal Janmaat 's avonds in Schiedam zou zijn. De re chercheur had evenwel 'een makkie', zoals hij het zelf uitdrukte. Behalve de politie bleek nie mand op de hoogte van Janmaats komst. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1