Nieuwe kans voor Koningsstede Cincinnati haalt Lakeman in huis De Toekomst dolblij met de winterschilder Zelfstandig ONS staat haaks op milieubeleid WV voert actie voor middenstand Van der Waal herwint geloof in kantorenplan BtoVwren VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Luis in de pels' moet noodzaak sluiting uitzoeken Beslissing over MSB opnieuw uitgesteld Rijk geeft 1,7 miljoen extra voor renovatie Brederohuizen Pasfoto's met kwaliteits garantie Geen financieel voordeel bij 70.000 inwoners Autootje tellen Groen Links wil greep niet verliezen Riool is gratis voor bewoners Vrouw valt van fiets Bomen vallen voor uitzicht Hoofdstedenbuurt geeft het niet op Onverlichte bromfiets aangereden WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209- Telefax: D10-4348754, Vlaardingen De onderne mingsraad van Cincinnati Milacron heeft adviseur drs. Fieter Lakeman van de Stichting Onderzoek en Be- drijfs Informatie in de hand genomen. De honderd veertig werknemers van de Vlaardingse slijpmachi ne fabriek wensen zich niet neer te leggen bij de dreigende slui ting. Het gevoel leeft dat de di rectie in de Verenigde Staten be paald n iet alles in het werk heeft gesteld om de enige vestiging in Nederland uit hetslop te halen. De 'luis in de pels van het Neder landse bedrijfsleven', zoals La keman ook wel wordt genoemd, Is ingeschakeld om te onderzoe ken of een volledige sluiting wel noodzakelijk is. De OR wil met name weten in hoeverre de twee jaar geleden door de werkne mers en vakbonden opgestelde aanbevelingen toen dreigde eveneens massa-ontslag zijn uitgevoerd. Daarnaast wordt van de écono misch en juridisch adviseur ver wacht dat hij aangeeft op welke wijze Cincinnati Milacron Grin ding Center Europe BV alsnog rendabel zou zijn te maken. La keman heeft vandaag zijn eerste overleg gevoerd in Vlaardingen. De adviesaanvraag van direc teur Breekenrïdge de poort te sluiten heeft de ondernemings raad vooralsnog terzijde gescho ven. De aandeelhouders van het Amerikaanse moederbedrijf gevestigd in Cincinnati, Ohio hadden het plan opgevat de eer ste werknemers nog voor -het eind van dit jaar de laan uit te sturen, „Is het enige alternatief slui ting?", vraagt OR-voorzitter Wiebe Gouma zich rethorisch af. „Wij vinden dat niet nodig. Het is zo'n uniek bedrijf. Er zal diep gravend naar de mogelijkheden moeten worden gekeken. Er is een aantal aanknopingspunten dat minimaal voor discussie vat baar is". r Gouma wijst op het plan dat in 1988 bij de laatste reorganisatie ter tafel kwam. Cincinnati zou meer zogenaamd 'ïnbesteed' werk moeten aannemen. Het werken voor derden is, zegt de OR-voorzitter, nooit van de grond gekomen. Daarnaast zou het bedrijf zich moeten werpen op de revisie. Gouma: „Er zijn honderden machines in Europa die tientallen jaren oud zijn. Er was ingepland zes opdrachten voor reparatie werk per jaar bin nen te halen, het zijn er niet meer dan twee geworden. Wij willen weten hoe dat komt". De werknemers vinden het ook veel logischer dat het moederbe drijf doorgaat met Vlaardingen, dan dat het uitwijkt naar Duits land. Daar zou een nieuwe fa briek van de grond moeten ko men die zich toelegt op het ma ken van standaardproducten, „Dat kan bij ons toch ook", rea geert Wiebe Gouma. De OR vindt sluiting van Cin cinnati nogal wrang, omdat dit jaar het bedrijfsresultaat beter Is dan ooit. Hoewel de slijpmaehi- nefabriek nog altijd in de rode cijfers verkeert, is het tekort ge reduceerd tot een ton. Het te ver wachten verlies voor volgend jaar, berekend op vier miljoen Pieter Lakeman: naar Vlaardin gen... gulden, heeft het moederbedrijf doen besluiten de Nederlandse vestiging op te heffen. Schiedam Het Sehiedam- se college van B en W heeft een beslissing over Mineral Services Rotterdam (MSR) opnieuw voor zich uit ge schoven. Alvorens de knoop de kunnen doorhakken, willen burgemeester Schee- res en zijn wethouders eerst nog een, keer het standpunt van dé Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond (DCMR) horen. Het allesbe- slissende punt is de ernst van de vervuiling die het mineralen verwerkende be drijf met zich meebrengt. Mineral Services zelfheeft in een onderzoek laten aan tonen dat het nog geen jaar oude bedrijf, een zusteron derneming van Frans Swarttouw, thuishoort in ca tegorie 4. Volgens de door Schiedam ingeschakelde DCMR hoort het bedrijf evenwel bij de ernstigste vervuilers en valt het in ca tegorie 5. Op het nieuwe in dustrieterrein Vijfsluizen heeft Schiedam geen plaats ingeruimd voor 'klasse 5-be- d rijven'. Directeur Gottfried Milden- berg sprak vorige week van een 'onzorgvuldigheid' van de milieudienst, omdat MSR te boek zou staan als stuwa door. De overslag van goe deren zou evenwel aanzien lijk minder zijn, bekritiseer de hij de rapportage. Omwo nenden in de wijken Zuid en West hebben met achthon derd handtekeningen tegen het verlenen van een hin derwetvergunning gepro testeerd tegen de komst van MSR. „Daarom", aldus bur gemeester Scheeres van morgen, „zijn we er nog niet uit. We willen eerst com mentaar van de DCMR". Het college heeft wel een ui terlijke datum geprikt, waarop alle partijen moeten weten waar zij aan toe zijn. Begin januari moet de poli tiek hebben besloten of MSR wél of niet de eerste vesti ging voor het nieuwe bedrij venpark Vijfsluizen het door scheepswerf Wilton Fijenoord afgestoten terrein wordt. Directeur Milden- berg, die zich misleidt voelt door het college, heeft reeds aangegeven dat voor het einde van het jaar de kogel door de kerk moet zijn. Burgemeester Scheeres zegt zelf nog geen eindoordeel te hebben over het al dan niet toelaten van Mineral Servi ces. Naar zijn gevoel zou MSR kunnen voldoen aan de milieueisen die de ge meente Schiedam stelt De DCMR moet daar antwoord opgeven. Vlaardingen Vlaardingen krijgt dit jaar 1,7 miljoen gulden extra van het rijk voor de reno vatie van 95 Brederowoningen in de Babberspolder. Dat bete kent dat alle 180 Brederowonin gen in één keer kunnen worden gerenoveerd. Wethouder stads ontwikkeling Ton van der Steen zal het goede nieuws aan de be woners overbrengen. De extra bijdrage van het rijk leidt ertoe, dat alle bewoners eenzelfde huurverhoging te be talen krijgen. De gemeente hield er rekening mee, dat de renova tie van het complex in twee fa sen zou moeten worden uitge voerd. Bewoners van de huizen die* in de tweede fase zouden worden opgeknapt, zouden meer huurverhoging moeten betalen. De bewoners waren daar bijzon der ongelukkig mee. Nu het reserve-plan voor reno vatie van 95 woningen ook nog is gehonoreerd door de directie Volkshuisvesting Zuid-Holland is het probleem van de 'ongelijke behandeling' opgelost •Zo krijgen de bewoners en de ambtenaren, die hex integrale renovatieplan hebben uitge werkt, loon naar werken", aldus wethouder Van der Steen. Op 13 en 14 november worden voor de bewoners van het complex Bre de ro informatie-avonden gehou den. Vlaardingen De WV trekt zich het lot van de Vlaardingse middenstand aan. Daarom is het plaatselijk bureau voor toerisme en re creatie een actie gestart, die beoogt meer Vlaardingers hun inkopen in eigen stad te laten doen. Te veel consu menten besteden een aan zienlijk deel van hun geld buiten de stadsgrenzen, aldus deVW." Om haar doel te bereiken wordt de eigen geschenkbon in de strijd geworpen. Als meer win keliers die cadeaubon aecepte- J,". X.. YTiii¥ I II I 2 \iv Vlaardingen De flats Sn de vogelbuurt in Holy-Zuid worden nog deze maand be schilderd met kleurige mo tieven. De trappenhuizen en de kelders worden opge knapt en in het voorjaar wor~ den de kopgevels geverfd. Dat is het resultaat van een ge sprek van bewonersverenigmg De Toekomst met directrice dra. H.M.W. Theissen van het ge meentelijk woningbedrijf. Voorzitter Dick van der Werf van De Toekomst is opgetogen en de leden van zijn vereniging waren enthousiast toen zij het nieuws hoorden. Zij hebben zelf de kleuren mogen kiezen. „Wij krijgen een schitterende buurt", zegt Van der Werf. Sinds de oprichting een jaar ge leden klaagt de vereniging steen en been over de verpaupering in Holy-Zuid. „Over het resultaat van ons eerste jaar werk hebben wij geen reden tot klagen", zegt Hoogstraat 104-106, Schiedam -tTei 010-4266720 Van der Werf. Volgens de bewoners van de flats begon Holy-Zuid meer en meer trekjes van een achter buurt te vertonen. De entree's en trappenhuizen waren smoezelig, de keldergangen ronduit smerig en dc buurt zuchtte onder van dalisme en leegstand. Maar daar wordt iets aan gedaan. De win- tersehilders komen om de flats een frisser aanzien te geven en de wijkagent heeft beloofd, dat hij scherper zal toezien op van dalisme. Bewonersvereniging De Toe komst heeft ook de seholen in de buurt aangeschreven met het verzoek, of zij iets willen doen aan voorkoming van baldadig heid en vernielzucht „Niet dat wij verwachten dat de school meesters nu politieagente gaan spelen, maar misschien kunnen ze wel in de opvoedende sfeer iets doen". Het volgende doel van De Toe komst is nu de renovatie. De ge meente heeft de opknapbeurt voor de flats voor 1998 in de planning staan. „Maar dat is te laat", zegt Van der Werf. „Dan hoeft h et niet meer. Het tocht als een gek in de huizen en wij zien dat als een aanwijzing dat er bouwkundig het een en ander mis is. De mensen krijgen hun huis niet warm gestookt Ook voor de jeugd wil De Toe komst iets bereiken. „Want daar is op dit moment niets voor te doen in onze buurt", zegt de voorzitter. Een in onbruik ge raakte rolschaatsbaan kan vol gens De Toekomst tegen niet al te hoge kosten worden omge bouwd tot een speelplaats waar kinderen wel belangstelling voor hebben. Van der Werf denkt aan het plaatsen van voet baldoeltjes of een-halve pijp voor skateboards. Schiedam Het overschrijden van de grens van 70.000 inwo ners zal de gemeente Schiedam nauwelijks financieel voordeel opleveren. Schiedam krijgt na het passeren van die mijlpaal geen cent extra uit het Gemeentefonds. Het bedrag per inwoner dat de gemeente jaarlijks van het rijk ontvangt blijft gelijk: 37,55. Het enige merkbare effect is een uitbreiding van het aantal gemeenteraadsleden met twee. Die 70.000 inwoners vormen vooral een psychologische grens, benadrukken Schiedamse ambtenaren. Een groeiende bevol king zal Schiedam het gevoel geven dat de stad weer meetelt. Schiedam heeft vijftien jaar lijdzaam moeten toezien hoe het ene gezin na het and ere vertrok. Het stadsbestuur liep daar een flin ke mentale deuk door op. De cijfers spreken voor zich. In 1970 telde de stad nog 83-313 in woners. Dat aantal liep snel terug. Halverwege de jaren tachtig waren er minder dan 69.000 Schiedammers overgebleven. Het herstel begon pas met de bouw van Woudhoek en vooral Spa- land. De soeiografen en de afdeling burgerzaken verwachten dat het aantal van 70.000 voor het einde van dit jaar zal zij bereikt, In de laatste maanden van 1990 worden in Spaland opnieuw fors wat huizen opgeleverd. De bewoners van die huizen zullen de ba lans, die nu schommelt tussen de 69.900 en 69.950, definitief doen doorslaan naar de goede kant. Overigens heeft Schiedam dan het bevolkingspeil bereikt van 1947. In dat jaar stonden er ook 70.000 zielen geregistreerd. Kleumend fn de vroege vries kou, daarna genietend van het najaarszonnetje en tenslotte hui verend in de schemering, zo brachten zestig studenien giste ren hun dag door langs de hoofd wegen rond VJaardinger-Am- bacht. De studenten waren door Ge meentewerken ingehuurd voor een verkeersonderzosk. Gezeten op klapstoeltjes turfden ze het aantal vracht- en personenauto's dat aan hen voorbij raasde. Doel van de telling: vaststellen welk ef fect de afstuiting van de Anthony Knottenbeltsingel heeft op de 'verkeersstroom' roncf Ambacht. De resultaten worden vergeleken met het voor-onderzoek dat Ge meentewerken vorig jaar oktober liet uitvoeren. De computer re kent dan meteen het aantal deci bel I en u itzodat b epaald kan wor den of er op sommige plaatsen sprake is van een ontoelaatbare geluidsoverlast. Schiedam De voorgeno men verzelfstandiging van de Openbare Nutsbedrijven staat haaks op het plan van het Schiedamse college van B en W een krachtiger en inte graal milieubeleid te voeren. De gemeente verliest dan de greep op belangrijke onder delen van dat milieubeleid, zoals energiebesparing en het gescheiden inzamelen van afval. Die bezorgdheid hebben de le den van Groen Links de ge meenteraadsfractie en wethou der Bart de Leede meegegeven tijdens een tussentijdse beoorde ling van hun politieke activitei ten. Los van het milieuaspect vrezen de kiezers die bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen op Groen Links hebben ge stemd, dat verzelfstandiging van de ONS tot tariefverhoging kan leiden. Dat zal met name nadeli ge gevolgen hebben voor de laagste inkomensgroepen. Ondanks die kanttekeningen zijn de leden van Groen Links meer dan tevreden over het stempel dat de partij op zowel de meerjarenbegroting als het col legewerkprogramma heeft ge drukt Afgezet tegen het eigen verkiezingsprogramma is een flink aantal prioriteiten gehono reerd. Blij is Groen Links met name met de forse investeringen di e kom ende jaren in welzijnsac- commodaties in Oost, Spaland en Nieuwland worden gedaan. Datzelfde geldt voor de hon derdduizend gulden die is uitge trokken voor anti-discriminatie- beleid en de twee ton die be schikbaar komt voor het kwijt schelden van reinigingsrechten van minima. Dat binnen het vestigingsbeleid voor nieuwe bedrijven als uit gangpunt wordt gehanteerd de huidige milieubelasting niet ver der te vergroten, kan eveneens de goedkeuring van Groen Links wegdragen. Toch gaat dat beleid de Schiedamse 'Groenen' nog niet ver genoeg. Van hun ei gen wethouder wordt verlangd dat hij de boer op gaat en ook buurgemeenten ertoe beweegt een stringenter milieubeleid te voeren. Alleen dan, oordelen de leden, kan de milieuverontreini ging echt worden terugdrongen. Maassluis De Vlaardingse bouwer Van der Waal heeft zijn geloof in het kantoren complex Koningsstede aan de Uiverlaan herwonnen. Twee jaar geleden werd het bouwplan wegens gebrek aan belangstelling geschrapt, maar de initiatiefnemers hebben goe de hoop dat de ontwikkeling van de kantoren binnen afzienbare tijd alsnog van de grond komt. De laatste maanden wist Van der Waal huurders voor de flat te in teresseren. De aannemer heeft intentieverklaringen voor veer tig tot vijfenveertig procent van het vloeroppervlak in. de wacht gesleept. Deze positieve ontwik keling biedt volgens het Vlaar dingse bouwbedrijf voldoende aanknopingspunten om het bouwplan opnieuw in ontwikke ling te nemen. De aanloop van de bouw hoeft in principe weinig tijd in beslag te nemen, want reeds twee jaar ge leden hebben Van der Waal en de gemeente de meeste procedu rele hobbels genomen, In eerste instantie overlegden de initia tiefnemers met omwonenden, waarna Van der Waal een bouw vergunning aanvroeg bij de ge meente. Vervolgens vroeg de bouwer bij de provincie een verklaring van geen bezwaar aan. Deze verkla ring, die enige tijd later door de provincie werd verstrekt, was nodig omdat de goothoogte van het project afweek van de voor schriften in het bestemmings plan. Doordat Van der Waal het bouwplan niet heeft gewijzigd, kan deze provinciale verklaring opnieuw worden gebruikt voor het verlenen van de vrijstelling en de bouwvergunning. Een wettelijke vereiste is wel, dat de gemeenteraad een nieuw voor- bereidlngsbesluit neemt. Daarna staat niets de bouw van de flat, die gepland is tussen de Uiver laan en de Roerdompstraat, nog in de weg. De raad buigt 2ich aanstaande dinsdag over dit voorbereidïngs- besluit, waarin een nieuw be stemmingsplan voor het betref fende terrein aangekondigd wordt. Tot dusver is nog Onbe kend wanneer Van der Waal met de bouw wil beginnen- Maasland De bewoners van de Wethouder Dijkshoornlaan in Maasland hoeven niet te beta len voor hun nieuwe riolering. Burgemeester J, Bax en wethou der F. de Vos meenden dat de negen bewoners van het laagge legen deel van het dorp best kon den bijdragen in de kosten. Maar zij zijn gestuit op verzet van wet houder P. Houtenbos en de ge meenteraad. Bax en De Vos vonden dat, ge zien de bijzondere situatie in de laan, van de negen wel een bij drage van vijfduizend gulden kon worden gevraagd. Door de lage ligging van de huizen, die al dikwijls tot wateroverlast in de Dijkshoornlaan leidde, zijn de kosten voor de nieuwe riolering hoog. Wethouder Houtenbos echter, die bij een eerste gesprek over de zaak afwezig was, is mordicus te gen een eigen bijdrage van be woners. Hij acht het een taak van de gemeente om te zorgen voor een deugdelijke riolering voor alle dorpsbewoners. De raad is het met zijn zienswijze eens. Vlaardingen Een 58-jarige Vlaardingse heeft gistermiddag bij een val van haar fiets een ge broken pols en een hoofdwond opgelopen. De vrouw miste de trapper, toen zij in de Valerius- straat van haar fiets wilde stap pen. Zij werd ter behandeling overgebracht naar het Holy-zie- kenhuSs. ren, komt dat de neringdoenden direct ten goede. Bovendien, zo zou uit de praktijk zijn gebleken, zullen ook veel vervolgaanko- pen in Vlaardingen worden ge daan. Volgens directrice Karin Holle- gien past de commercieel getinte actie wel degelijk binnen de doelstelling van haar organisa tie, die de promotie van Vlaar dingen ais belangrijkste activi teit heeft. „Commerciële belan gen schuwen we niet Als die er tenminste toe bijdragen dat veel mensen in Vlaardingen komen en blijven", verduidelijkt Holle- gien. Verder is er in haar optiek wel degelijk een verband met het promoten van recreatieve acti viteiten in de stad. „Winkelen is een vorm van vrijetijdsbesteding en dat heeft weer alles te maken met recreatie. Vandaar". Ook het eigenbelang van de VVV speelt in de promotiecam pagne een belangrijke rol, geeft Holiegien toe. „Als we meer bon - nen verkopen, betekent dat voor ons extra inkomsten, zodat we meer leuke dingen kunnen doen voor de stad". Vlaardingen Tien bomen aan de Olivier van Noortlaan in Vlaardingen worden gekapt om de bewoners een beter zicht te geven op de Maasboulevard en het scheepvaartverkeer op de Waterweg. Bovendien wordt van één boom de kruin gesnoeid. Op een inspraakbijeenkomst hadden de bewoners geklaagd dat het weelderige groen hun blik op de buitenwereld belem merde. Om nieuwe klachten van bewoners te voorkomen heeft Gemeentewerken besloten de bomen te kappen en bovendien het aantal te planten bomen in het gebied ten zuiden van de spoorlijn te verminderen. Ook de klacht van de bewoners over rondslingerend afval bij het Deltahotel wordt verholpen. Op aandringen van de gemeente heeft de directie van het hotel besloten een vuilcontainer voor de ingang te zetten. Vlaardingen Ondanks het ontbreken van een voorzitter en een nijpend gebrek aan bestuursleden zet de wijkver- eniging Hoofdstedenbuurt de schouders er weer onder. Voorzitter Jos Sloot en jonge renwerker Mark Lensink van het samenwerkingsver band Holy-Noord hebben de overgebleven bestuurders er toe bewogen het bijltje er niet bij neer te gooien. In de zomer was het bestuur van de Hoofdstedenbuurt nog van plan de vereniging maar op te heffen. De die-hards van de club hadden meer dan genoeg van het schier hopeloze gezoek naar actieve leden. „Wij zetten er een punt achter", meldden zij in het voorlaatste clubblad. Sloot en Lensink hebben de meeste bestuursleden kunnen ompraten, „Als je de vereniging opheft, kom je in de problemen als je ooit weer activiteiten wilt organiseren. Want dat moet er een nieuwe organisatie worden opgezet Handhaaf je de vereni ging, ook al is die op dit moment niet erg actief, dan voorkom je die problemen", zeiden zij. En Sloot zegde de steun van het sa menwerkingsverband toe bij het voortzetten van de activiteiten. Alleen voorzitter Leen Wester- dijk bleef bij zijn besluit de vere niging te verlaten. Het kleine groepje overblijvers gaat 'met groot enthousiasme' door. „We roeien met de riemen die wij hebben", zo omschrijft penning meester H- Both de stemming. Het bestuur blijft zoeken naar versterking. „In een buurt met meer dan driehonderd wonin gen moeten toch meer mensen te vinden zijn die liefhebberij heb ben in verenigingswerk", meent Both. Vlaardingen Meteen hersen schudding en een gebroken sleu telbeen is een twintigjarige Vlaardinger gisteravond na een aanrijding op de hoek van de Schiedamsedijk en de Hoflaan overgebracht naar het Holy-zïe- kenhuis. De man reed op een brommer zonder licht over de Schiedam sedijk. De bestuurder van een auto, die van de Hoflaan de dijk op wilde draaien, zag in het don ker de bromfietser niet Bij de botsing liepen beide voertuigen blikschade op. De bromfiets bleek bovendien opgevoerd en onverzekerd. De politie heeft de ondeugdelijke bromfiets meegenomen naar het bureau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1