Daldozentehuis in greep van misdaad Forse groei huurklachten in Schiedam en omgeving Start tweede deel Zuidelijk Randpark Negatieve reserve van MGE-corporatie nu al 10,5 miljoen ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Fors verlies van 3,3 miljoen in 1989 Ruzie met Heerma in de kiem gesmoord RET blijft giftige verf gebruiken Incident met handgranaat aanleiding tot sluiting DWARS DOOR HET GLAS Heerma bij symposium over ouderenhuisvesting Stadion Feyenoord ligt overhoop met belastingen BEDANKT! HILLE BOM ,g§|| Rotterdam ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 19 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam Woningbouw vereniging Het Zuiden, die woningen in Maatschappe-, lijïc Gebonden Eigendom (MGE) tracht te verkopen, komt steeds meer in geld nood te zitten. Uit de jaarrekening over '89 blijkt dat de negatieve algemene bearijfsreserve van deze corpo ratie is gegroeid tot 10,5 miljoen gulden. Dat betekent een. stijging van het negatief vermogen met een kleine vijftig procent: want eind 'A3 stond Het Zuiden nog voor 'slechts' 7,1 miljoen gulden in de min. Het bedrijfsresultaat van de wo ningbouwvereniging was vorig jaar evenmin om over naar huis te schrijven. Er werd een verlies geleden van 3,3 miljoen gulden. Dat is per verhuurde woning een verlies van een slordige driedui zend gutden. In vergelijking met voorgaande jaren zijn de bedrijfsresultaten van Het Zuiden gigantisch ver slechterd. In '87 was er een ver lies van 245.000 gulden, in '88 564.000 gulden en dan nu plotse ling die sprong naar 3.384.000 gulden. De gemeente Rotterdam heeft al bij het begin van de bundeling van alle MGE-woningen, die in eerste instantie bij een zestal 'ge wone' woningbouwcorporaties waren ondergebracht, voorspeld dat Het Zuiden met aanloopver liezen zou worden geconfron teerd. Niettemin blijkt thans dat de prognoses in negatieve zin warden overtroffen: de oor spronkelijke meeijarenprognose ging uit van een negatieve reser ve eind '89 van 7,6 miljoen gul den. Maar kennelijk was dat veel te optimistisch gezien het feit dat zij is aangezwollen tot 10,5 mil joen gulden. Geen interesse Het Zuiden beschikt over zo'n 1800 appartementen, waarvan er ruw geschat 1100 verhuurd en 700 in MGE zijn verkocht. Met de verkoop van de nog verhuur de appartementen gaat het ook steeds minder goed, waarmee de vorig jaar begonnen trend wordt vportgezet. Het jaarverslag meldt dat er sprake is van overmacht: „Met betrekking tot het verkoopresul taat merken wij op, dat het resul taat in negatieve zin is beïnvloed door het relatief beperkte aan bod van koopwoningen als ge volg van het feit dat enige tien tallen woningen vanwege de voorbereiding en uitvoering van groot-onderhoudswerkzaamhe- den tijdelijk niet kunnen wor den verkocht". Maar ook kon Het Zuiden een aantal leegstaande ex-huurwo- ningen niet verkopen, omdat de markt van woningzoekenden to taal geen interesse meer toonde. Het bestuur van de vereniging zag zich vanwege dat gebrek aan belangstelling gedwongen 'twin tig tot dertig ter verkoop leeg staande woningen gelegen in de Korhaanstraat en Fazantstraat (in Charlois) in verband met de geringe verkoopresultaten ter verhuring aan te bieden". Huiverig Het gegeven dat de financiële positie van Het Zuiden alles be halve rooskleurig is, heeft de hy potheekbanken reeds geruime lijd geleden ertoe doen besluiten geen krediet meer aan de wo ningbouwvereniging te geven. Voor extra geld is de coiporatïe om die reden afhankelijk voor de bereidheid van de gemeente. Hoewel onlangs nog viel te con stateren dat de gemeenteraads commissie voor financién een tikkeltje huiverig staat tegen over het geven van leningen aan Het Zuiden, zullen de politici binnenkort wéér een verzoek krijgen een forse bedrag in de vereniging te investeren. Het betreft hier geld voor de 88 - onlangs met goedkeuring van burgemeester en wethouders voor 3,5 miljoen gulden aange kochte - appartementen in Lom- bardijen en geld ten behoeve van het uitvoeren van enkele groot- onderhoudsplannen. Een woordvoerder van de ge meente vertelde gisteren dat er geen enkele reden is voor pa niek. Ook de hoge stand van de hypotheekrente (9,4 procent) zou geen bedreiging vormen voor een dalende belangstelling van aspirant-kopers om een ap partement in Maatschappelijk Gebonden Eigendom te verwer ven. „Dat komt omdat men bij MGE het voordeel heeft, dat men altijd de woning kan laten terugkopen door Het Zuiden", aldus de woordvoerder. Woningbouwvereniging Het Zuiden heeft overwogen een admi nistratief rechtelijke procedure aan te spannen tegen staatsse- Cretan's van volkshuisvesting drs. E. Heerma (CDA). Inzet daar van had moeten zijn, dat het ministerie zou opschieten met het afgeven van een goedkeuring van de statuten van 's lands enige echte corporatie, die appartementen in Maatschappelijk Gebon den Eigendom verkoopt. Het verenigingsbestuur nam vorig jaar een besluit, dat directeur M. van Berkel van Het Zuiden een AROB-procedure kon gaan voorbereiden. Maar het ministerie bleef niet lang genoeg 'm gebreke', keurde 'net op tijd' de statu ten goed en daarmee was de procedure van de baan. Rotterdam Het Rotter damse vervoersbedrijf RET is niet van plan andere verf te gaan gebruiken voor het on derhoud van metrostations. Dat heeft het bedrijf meege deeld in een gesprek met ver tegenwoordigers van de Soci- alistiese Partij (SP). Deze had geklaagd over het ge bruik van isocyanaathoudende polyurethaanlak. Het aanbren gen van deze lak kan schadelijk zijn voor de gezondheid van de schilders. Uitbesteden De RET, die het sch Aderwerk via Gemeentewerken uitbe steedt aan aannemers, vindt an dere lakken ongeschikt, omdat ze niet duurzaam genoeg zijn. Bovendien kunnen deze verven niet worden afgewassen als er graffiti op zit. De RET sluit niet uit dat er in de toekomst wel wordt gebruik ge maakt van milieuvriendelijke verf. „De inspanningen van de verfindustrie om te komen tot milieu-vriendelijke alternatie ven die ook technisch volwaar dig toepasbaar zijn, blijven RET en Gemeentewerken nauwlet tend volgen", aldus het bedrijf in een verklaring Ventilatie Verder meldt de RET dat er scherper zal worden toegezien dat de schilders op de metrosta tions de juiste voorzorgsmaatre- felen pemen, zoals ventilatie, et dragen van een zuurbril en "Handschoenen. „De eerste ver antwoordelijkheid ligt echter bij die schildersbedrijven", aldus de RET. Ook wijst het bedrijf erop dat Gemeentewerken sinds kort een Bedrijfs Interne Milieuzorg (B.I.M.) aan het ontwikkelen is. Hiervan zou een voorbeeldfunc tie moeten uitgaan. De SP ïs maar half tevreden met de reactie van de RETT. „Wij heb ben liever dat ze normale verf gebruiken. Om de graffiti tegen te gaan zou de RET meer toe zichthouders moeten inzetten", aldus woordvoerder Theo Cor- nelissen van de SP. Meteen enorme klap vloog de zwaan door het gepanserde glas van deerfafscheidlngin Capelle. De bewoners waren niet thuis, geschrokken buurtbewoners waarschuwden de politie en de Vogelklas Karei Schot, Medewerkster Ellen kon slechts de dood van het beest constateren. Naar wat het dier bezield kan hebben om zo roekeloos met zijn krachten om tegaan, kon zij slechts gissen. Rotterdam Huurders in Rotterdam hebben dit jaar minder geklaagd over de nun aangezegde huurverhogin gen. Het aantal bezwaar schriften, dat bij de huurcom- missie binnenkwam, daalde van ruim 3400 in '89 tot pak weg 3200. In schrille tegen stelling tot Rotterdam staat het ressort Schiedam (met daarin Vlaardingen, Maas sluis en Maasland), Daar is sprake van een forse stijging van de bezwaren tegen de huurverhoging. De toename bedroeg zo n vijftig procent: van 400 in '8S tot ruim 600 in „Dat terwijl er dit jaar nagenoeg geen bezwaren zijn binnengeko men uit de Steendijkpolder", zegt huurcommissie-secretaris P.Akkermans, daarmee doelend op het feit dat in voorgaande ja ren de bodemverontreiniging in deze Maassluisse polder juist leidde tot relatief veel bezwaren. De h uurcommissie wordt jaar lijks ook geconfronteerd met een flinke hoeveelheid verzoeken van huisbazen om huurverho gingen, waartegen, geen bezwaar is gemaakt, maar die niet betaald worden door de huurders, tóch in rekening te mogen brengen. In dergelijke gevallen stuurt de Huurcommissïe een zogenoemd rappelbriefje naar de huurders, die op hun beurt wanneer zij de huurverhoging echt niet wil len betalen een bezwaar schrift kunnen indienen. In het ressort Rotterdam zullen dit jaar 6500 rappelbrieven de deur uit gaan; in hetressortSchïedam be treft het ruim duizend rappel- brieven. Van de geschillen die de huur commissïe behandelt, beeft ruw geschat veertig procent betrek king op woningen van corpora ties en gemeentelijke woningbe drijven; bij de overige zestig pro cent gaat het om woningen van particuliere huisbazen. Op het in Rotterdam gevestigde secretariaat van de buurcom- missie is men niet ontevreden over het inlopen van de achter standen ten aanzien van het ver werken van de bezwaarschrif ten. Vroeger kon het nog wel eens voorkomen, dat men twee tot drie iaar moest wachten op behandeling van het bezwaar. Momenteel blijkt dat er nog een achterstand is van slechts enkele honderden bezwaarschriften, hetgeen weinig is in vergelijking met bij voorbeeld vijf jaar gele den. Voor het afhandelen van huur- geschillen bestaat een wettelijke termijn van vier maanden met mogelijkheid van twee maanden verlenging. In de praktijk bete kent dit dat een klagende huur- derof huisbaas in maart '91 moet weten of hij zijn geschil heeft ge wonnen of verloren. overvallen'', aldus woordvoer ster Margreet Anceaux. „Het is heel beroerd. We moeten de zaak weer zo snel mogelijk op orde krijgen". De sfeer van ge weld en bedreiging is nog niet overgeslagen naar het nachtver blijf voor daklozen Havenzicht aan de Willem Ruyslaan. Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gister ochtend het dagverblijf voor daklozen aan de Heer Vranckenstraat ontruimd, omdat de criminaliteit onder de bewoners totaal uit de hand is gelopen. Druggebruik, mishandeling en afpersing waren er aan de orde van de dag. Het onderkomen is voor on bepaald tijd gesloten. De 150 bewoners zullen er gens anders onderdak moeten zoeken. Het tehuis Van Speyk, dat het centrum exploiteert, beeft tot de sluiting besloten, omdat de .vei ligheid van het personeel en de kansarme bewoners niet langer gegarandeerd kon worden. Afbetaling drugs De bewoners gingen geregeld met elkaar op de vuist voor een ruzie over een portie heroine of de afbetaling van drugs. De poli tie hield de laatste maanden ge middeld tien keer per dag ie mand aan die als adres het tehuis aan de Heer Vranckenstraat op gaf. „Alles wat rondsehuimt in Rotterdam en zich te buiten gaat aan joy-riding, drughandel, win keldiefstal en afpersing, zegt op de Heer Vranckenstraat 26B te wonen", aldus politiewoord voerder O.R. Beauion. Eergisteren dreigde iemand een handgranaat naar binnen te gooien om een ruzie te beslech ten. Dat was voor het bestuur van het Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening de druppel die de emmer deed overlopen. De beslissing tot ont ruiming is genomen door pro jectcoördinator Anny Meuldijk. Deze instanties steken met de verantwoordelijke wethouder J.Henderson op maandag 19 no vember de koppen bij elkaar om tot een oplossing te komen. Makke schapen De politie bad twintig agenten opgetrommeld voor de ontrui ming, maar dat bleek overbodig. „Ze gingen als makke schapen naar buiten", aldus de politie woordvoerder. Volgens mede werkster Tineke van het nacht verblijf Havenzicht hebben de bewoners van het dagverblijf zich nu over de stad verspreid. „Het zal er wel op uitdraaien dat ze op plaatsen zitten als de biblio theek, de Pauluskerk, het Zee manshuis en de Algemene Hulp centrale". De problemen rond het dagver blijf smeulen al een heie tijd. De vervuiling is enorm. Buurtbe woners klaagden over overlast van bewoners van het dagver blijf. De daklozen zitten dronken op de stoep, vallen mensen tastig en hebben onlangs ook een kerkdienst verstoord. Alle bewoners van het tehuis hebben een brief gekregen waarin de stichting de situatie uitlegt. „In het begin van het nu Rotterdam Staatssecretaris drs.E.Heerma van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu is morgenmiddag één van de sprekers tijdens het symposium 'Bouwen aan wonen en zorg'. Dit wordt in het Theater Zuidplein georganiseerd ter door de Stich ting voor Huisvestingen Verzor- gjngvan Bejaarden ÏJsseimonde en aannemer Gebr. Koudijs. Heerma zal een voordracht hou den met als titel 'Rotterdam loopt voorop'. Jac.Oomen van de aannemer heeft zijn lezing de ti tel meegegeven van 'Bouwen voor ouderen, meer dan steen al leen'. Drs. P.Laman, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst Rotterdam spreekt over 'Sociale vernieuwing: architec tuur van zorgverlening en lid van gedeputeerde staten G Brouwer houdt een lezing over 'Sociale veroudering*. Rotterdam Stadion. Feij- enoord ligt overhoop met de fiscus. In het jaarverslag 1989/90, waarin tevens het voorgaande jaar is betrok ken, zegt commissaris J. de Jong dat de gemeente Rot terdam is overgegaan op een ander waarderingsstel sel voor de heffing van on- roerend-goedbelasting. Over de hogere belasting die daarvan het gevolg is (125.000 dulden) wordt met de fiscus onderhandeld. Een andere fiscale kwestie is nog evenmin afgehandeld, te weten de heffing van loonbe lasting over de vergoeding van directievoering door de mana- gement-BV van Hans Kraay. De stadion-directie is het on eens met de standpunten van de inspecteur. Ook is er onenigheid met de fiscus over zakelijke grondsla gen voor de kwijtschelding van de lening aan de Stichting Feyenoord In de jaarrekening 1988/89 is voor deze fiscale kwesties een voorziening van /750 000 getroffen, rekening houdend met compemabele verliezen. Het jaar 1988/89 is afgesloten met een verlies van acht ton. In 1989/90 verging het het sta dion financieel beter. Er werd een positief resultaat geboekt van ƒ300 000. Met name de op brengsten van de popconcer ten hebben hieraan bijgedra gen. De resultaten van 1990/91 zijn grotendeels afhankelijk van het aantal evenementen buiten de competitiewedstrij den om. De jaarlijkse lasten voor periodiek onderhoud zul len in de toekomst regelmatig op de resultaten drukken (cir ca drie ten). Na sluiting van de boeken op 30 juni is met de Stichting Fey enoord overeengekomen het stadion exclusief de horeca-fa- ciliteiten voor onbepaalde tijd te verhuren ten behoeve van thuiswedstrijden en trainin gen tegen een kale huurprijs van ƒ1,2 miljoen per jaar. 20-jarige tehuis kwam hier bijna nooit politie, maar de onveilig heid van de kansarme bezoekers en het personeel dwingen mij tot deze beslissing", schrijft coördi nator Peter Vis. „We moeten een punt zetten achter het sfeertje van 'alles kan'. Er zijn helaas in grijpende maatregelen nodig, waarvan ook de mensen last on dervinden die part noch deel hebben aan de moeilijkheden". Portier De maatregelen moeten Van Speyk weer in staat stellen om de doelstelling waar te maken: het bieden van een veilig onder dak aan daklozen in Rotterdam. Dat is nu niet mogelij'k omdat vooral de zwakkere bezoekers, zoals psychiatrische patiënten, het slachtoffer worden van inti midatie en geweld. Wat de maatregelen inhouden, is niet bekend. Er wordt gedicht aan een portier, die de bezoekers controleert. Nu kan iedereen, gewapend en al, in en uit lopen. De gemeente Rotterdam, die de stichting voor 100 procent subsi dieert, was verrast door het be sluit tot sluiting. „Het heeft ons Met vereende krachten verrichten gedeputeerde Peter van Heemst en wethouder Leen Kok de eerste werkzaamheden voor de aanleg van het tweede deel van het Zuidelijk Randpark Barendrecht Met vereen de krachten hebben gedepu teerde Peter van Heemst en wethouder Leen Kok van Barendrecht gistermiddag de eerste werkzaamheden ver richt voor het tweede deel van het Zuidelijk Randpark. De plannen voor dit park da teren al vanuit 1949. Toen al werd in een bestemmings plan van de gemeente Rotter dam gesproken over een groengordel met recreatie ven voorzieningen. Het heeft tot 1985 geduurd voordat het eerste deel van het Randpark bij de Vrijenburg werd aan- Gistermiddag staken Van Heemst en Kok de spaden in de grond om een begin te maken met de aanleg van het tweede deel van hei park. Het Zuidelijk Randpark moet uiteindelijk een oppervlakte krijgen van 175 hec taren en dient als rustgebied voor de bewoners van de dicht bevolkte steden er omheen. De eerste twee tot driejaar zullen er voornamelijk grondwerkzaam heden worden verricht, zoals het graven van waterpartijen, uit voering van oeverafwerking en ADVERTENTIE BEWONERS OMGEVING LANGE HILLEWEG: De "Hillebom" is geruimd. Een knappe prestatie van de Explosieven Opruiming? Dienst Zonder de mede werking van U, bewoners, bedrijven, scholen en in stellingen was deze operatie niet goed mogelijk ge weest. De gemeente Rotterdam dankt iedereen in de omgeving van de Lange Hilleweg voor hun begrip en geduld voor en op 5 november. tOTTEtPAM 3 MOV.1990 het leggen van duikers. Gedepu teerde Van Heemst sprak verder nog over de komst van een infor matiecentrum en een breeding- centrum, wat hij omschreef als 'een wipweitje voor wild'. Van Heemst onderstreepte in zijn toespraak nog eens nadruk kelijk het belang van groenge bieden. „Het Zuidelijk Rand park wordt een prachtige toegang tot het eiland ÏJssei monde. Maar we moeten zorgen dat het park ook wordt afgerond en dat de grond die we op het oog hebben met voor andere doelen wordt gebruikt. Bovendien vind ik dat de verstedelijking niet over het park mag worden heen- getild en dat daarvoor een eindje verder op het eiland een oplos sing wordt gevonden", aldus Van Heemst Wethouder Kok hoopt op een spoedige uitvoering van het groengebied, omdat het ruimte kan bieden aan verenigingen die momenteel geen goede Tokatie hebben. Hij pleitte bovendien voor een fietspad langs de Heul- weg als onderdeel van een fiets- verbinding Rotterdam-Smlts- hoek-Oude Maas. Kok zag ook een mogelijkheid voor een veili ge langzaam-verkeerroute naar Rotterdam-Zuid plei n. „Het be staande fietspad over de voor malige tramdijk heeft al een be langrijke functie, maar die moet ■wel behouden blijven en waar nodig verbeterd", somde Kok rijn wensen op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1