Toch woontor enslop het Nieuw zwembad: sober en op oude locatie Comenius op Springplank 'Blankenburgtunnel mag er niet komen' VIAAÜDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Maassluizers in enquête over wensen voor Dol-Fijn: *%*- Actie voor beeld scheepsbouwers Domme dief mi Milieugedeputeerde Van der Vlist: Opkomst bij referendum onder 50% Klappen op schoolfeest BFABER .■"•smeden Idaiil» Parkeerplaats voor invaliden wordt kostbaar Impasse Blauwe Brug verbijstert gemeente DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 PAGINA U Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen- Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,435055?-sportredactie: 4345209.Telefax:010-4349754. WAAR MOET HET-ZWEM8AD.RÖMEW? Maassluis Een nieuw zwembad zonder veel op smuk op de plaats van het huidige openluchtbad Dol- Fijn, waarvoor een lage toe gangsprijs geldt. Dat is wat de gemeente Maas sluis de komende jaren moet zien te verwezenlijken, als de meeer- derheld van de bevolking het voor het zeggen zou hebben. An dere opties blijken minder voor keur te genieten- Dat is de uitslag van de zwem bad-enquête, die gisteravond werd onthuld. Eeven op elke tien Inwoners geeft te kennen tevreden te zijn met een nieuw bad in de omgeving van het ver ouderde Dol-Fijn. De wijk Sluis- polder-Oost blijkt het er roerend mee eens te zijn: 73 procent noemt nieuwbouw in hun buurt prima. De plaatselijke politiek heef tot dusver de voorkeur gegeven aan een modern en centraler gelegen bad aan de Uiverlaan nabij NS- stauon West. Net iets meer dan vijftig procent van de burgerij vmdt dat een mogelijkheid. Het derde alternatief daarentegen, de Merellaan bij de atletiekbaan in de Burgemeesterswijk, beoor deelt nog niet de helft als accep tabel. UurU a- Omwonenden van deze laatste twee locaties zijn fel gekant (res pectievelijk 44 en 46 procent) te gen het in huis halen van de op volger van Dol-Fijn. De Maas sluizers m Sluispolder-Oost heb ben leren leven met een bad in de buurt en nemen zowel de ple zierige als de vervelende bij komstigheden veel gemakkelij ker voor lief. Amper een kwart van hen zegt de bouw van een zwemcomplex te verwerpen. Het bureau Lagendijk Onder zoek BV presenteerde het dikke rapport gisteravond in het stad huis In de eerste week van okto ber waren 650 volwassenen tele fonisch met een vragenlijst aan de tand gevoeld. Maar 'het uur U', maakte gisteravond lang niet alles duidelijk. De presentatie van de enquête-uitslag zal ook bepaald niet het einde beteke nen van de zich al jaren voortsle pende zwembad-discussie in Maassluis Wethouder Liesbeth Snoeck verwacht dat de locatiekeuze nog voor het eind van dit jaar kan worden bekend gemaakt. „Eindelijk kunnen we door", verzuchtte ze De gemeenteraad, die zich na de verkiezingen niet meer over het heikele punt heeft gebogen, moet wat haar betreft nu op korte termijn de knoop gaan doorhakken Haalbaar? De wethouder: „In de enquête wordt gesuggereerd dat de loca tie Dol-F^n het best haalbaar is. Maar aan alle plekken zitten een financieel plaatje vast". In een verhouding van dertien stem men vóór en twaalf tegen koos de gemeenteraad zelf ooit voor de locatie bij station West Be reikbaarheid en centrale ligging spelen bij die optie een rol; pun ten die voor het huidige bad juist .in het nadeel spreken. Uit financiële overwegingen wil de gemeente ook niet langer ge noegen nemen met een open luchtbad. Het streven is een overdekt complex met een klein buïtenbassm. Opvallend is hoewel het niet expliciet in de vraagstelling is verwerkt dat een buitenbad met ligweiden bij de bevolking juist hoog scoort De meeste waarde hechten de ondervraagden aan de aanwe zigheid van een mstructiebad (waarover driekwart van de geënquêteerden stelt dat het bin- nenbassin nu te klein is en niet in fatsoenlijke staat). Het leren zwemmen staat derhalve voor op, Onderzoeker P. Lagendijk noemde het ook opmerkelijk dat de helft van de Maassluizers vindt dat het huidige Dol-fijn ongeacht de kosten moet blijven. Frappant Frappant genoeg heeft slechts één op de tien ondervraagden zich uitgesproken voor het bou wen van een zwemparadljsjeè la Tropicana Whirlpool, sauna, golfslag en glijbanen blijken, zo laat de enquête tenminste zien, van generlei waarde. De entree die de Maassluizer er in doorsnee voor over heeft, past ook in dat sobere beeld: ruim een kwart van de bevolking vindt 3,50 gul den meer dan voldoende, terwijl nog eens een kwart niet verder gaat dan een gulden meer. De aanwezige politici en mede werkers van het zwembad ver baasden zich hoorbaar. Een zwembad zonder toeters of bel len zal nauwelijk het hoofd bo ven water houden", dacht een Dol-Fijn-woord voerder. Ook Leen de Zeeuw (VVD) vond het niet bij de praktijk passen. „Inde zwembaden in Monster en De Lier kom ik veel mensen uit Maassluis tegen", bracht hij te berde. Directeur Lagendijk van het ge lijknamige onderzoeksbureau uit Apeldoorn bekende dat het ontbreken van enige 'luxe voor het nieuwe bad ook hem was op gevallen. „Het grotere vertier", gaf hij een verklaring, „zoekt men buiten de eigen plaats". 73"^ t in procantsn NS WEST DOLFIJN MERELLAAN H Mening van heel Maassluis Êefrofckenwijk De Volkswil' van Maassluis laatlaanddj^jköefd weinig te wensen over. 1 T** - De locatie nabij het huidige zwembad Dot-Fijn wordt het acceptabeist gevonden; zowel door de gehele bevoking' els denauw betrokken wijk Sluispolder-Oost. Aan de keuze van de politiek (bij NS-statten Wést) geven de bewoners aanzienlijk minder voorkeur In de enquête, v Actievoerders uit de omgeving van de Uiverlaan haalden enige tijd gel den 10.000 handtekeningen op tegen deze optie. De 'met de haren erbij gesleepte' derde variant bij de Merellaan vindt nog niet de helft van de bevolking aanvaardbaar voor het nieuw zwem- Schiedam Met een beetje geluk krijgen de Schiedamse scheepsbouwers alsnog een standbeeld. De gezamenlijke serviceclubs beginnen vol gende maand met het inza melen van geld voor dit doel. De opbrengst van de kerstmarkt in de Korenbeurs is dit jaar ge heel bestemd voor het beeld. Daarnaast willen de serviceclubs fondsen werven onder het bedrijfsleven. Ondernemer Frans van Krugten, coördinator van de actie, schat dat er tussen de 50.000 en 80.000 gulden nodig is. Het idee de werkers uit de scheepsbouwindustne een hom mage te brengen in de vorm van een monument is oorspronkelijk van de Schiedamse kunstenaar Frits Henderickx. Hij lanceerde het plan een jaar geleden. Aanleiding was een ex cursie van de raadscommissie voor cultuur.naar Amsterdam. In de hoofdstad constateerden de Schiedammers dat de plaatse lijke geschiedenis daar rijkelijk was geïllustreerd met "beeld houwwerken, Enigszins be schaamd voegden zij er aan toe dat Schiedam m dat opzicht toch wel achterliep. Opgepikt Tot ongenoegen van Hende rickx liet de politiek het bij die vaststelling. De kunstenaar op perde toen zelf het idee met een standbeeld de herinnering le vend te houden aan de scheeps bouw, de kurk waarop indus trieel Schiedam lang heeft ge dreven en waar duizenden stad genoten hun dagelijks brood mee verdienden Van Krugten heeft het idee, dat destijds wel aand acht kreeg m de pers maar op het stadhuis geen enkele weerklank vond, nu op gepikt Hij is het met Hende rickx eens dat Schiedam te wei nig eerbied toont voor zijn eigen verleden. De kunstenaar was indertijd ook de initiatiefnemer en de maker van hel eerste 'jeneverbeeld', de Brandersknecht. Later kwam daar de Zakkendrager bij, naar een ontwerp van de Rotterdam se beeldhouwer Hans van der Plas. Beide beelden werden be taald door particulieren en be drijven. Het comité Branders knecht een clubje notabele Schiedammers uit de wereld van het gedistilleerd die het benodig de geld voor beide beelden bij el kaar brachten doet aan de ac tie voor een monument van de scheepsbouwers niet mee. Dit keer nemen de serviceclubs Lions, Rotary, Soroptimisten, Rotar-act en club Probus (pro fessional retired businessmen, gepensioneerde zakenlieden) het voortouw. Opbrengst Of Frits Henderickx zelf zijn idee zal gaan uitvoeren of het ontwerp zal uitbesteden aan een kunstbroeder, staat nog niet vast. Volgens Frans van Krug ten wordt daar binnenkort een beslissing over genomen Veel zal afhangen van de opbrengst van de kerstmarkt. Als dat evenement, te houden op 14,15 en 16 december en met in het programma ondermeer een wijnveiling door restauranthou der Willibrord Hosman, met di rect voldoende opbrengt, vreest Henderickx dat er veel tijd zal heen gaan met de fondsenwer ving. De kunstenaar, voor wie de jaren langzamerhand gaan tellen, zou in dat geval afzien van het zware karwei. Van Krugten is overigens niet zo pessimistisch. Vorig jaar hield de organisatie 25,000 gulden over aan de kerstmarkt, en een ano nieme stichting verdubbelde dat bedrag nog eens, zodat er uitein delijk een halve ton kon worden overgemaakt voor de wederop bouw van molen De Palmboom. Een stevig financieel fundament voor het scheepsbouwersbeeld acht Van Krugten dan ook zeker haalbaar. Schiedam Een weinig ge routineerde inbreker van 51 jaar is gisteravond in Schie dam twee keer tegen de lamp gelopen. Na twee tamelijk on handige pogingen tot inbraak in een huis werd de man op de Burgemeester Knappertlaan door de politie ingerekend. Rond half drie trachtte de vijf tiger m te breken in een huis aan de Warande Hij sloeg het ruige van de achterdeur ka pot De bewoner hoorde dat en deed het licht aan. De inbre ker sloeg op de vlucht Een tweede poging aan de Knappertlaan was evenmin succesvol De heer des huizes hoorde glasgerinkel, kwam zijn bed uit en vond de onfor tuinlijke insluiper in de keu ken De man koos opnieuw het hazepad, maar werd na een korte achtervolging in de kraag gegrepen. iL' Kinderen van basisschool De Springplank bekijken de nieuwe computer. Een in toga gehulde en met baret getooide Comeniusgeeft tekst en uitleg. Hellevoetsluis De Blan kenburgtunnel mag er niet komen. Voor de problemen op milieu- en vervoersge bied biedt de oeververbin ding geen oplossingen. Dat vindt gedeputeerde Hans van der Vlist (milieu). De PvdA-politicus deed zijn uitla tingen gisteravond tijdens een discussiebijeenkomst in Helle voetsluis, „Ik ben tegen de komst van de Blankenburgtunnel Met nieuwe investeringen in het wegennet worden milieupro blemen alleen maar erger. In plaats daarvan moeten er maatregelen worden genomen om de auto's schoner te ma ken. De helft van de milieu vervuiling wordt immers ver oorzaakt door het verkeer". Terugdringen van het auto verkeer door verbetering van het openbaar vervoer ziet Van der Vlist niet meer zitten. „Ik ben somber wat dat betreft. Er heeft de laatste jaren een forse verschuiving plaatsgevonden van de auto naar het openbaar vervoer, maar het openbaar vervoer kan de auto met ver vangen". Bescherming van het milieu moet dus met komen van min der auto's, maar van schonere auto's, vmdt Van der Vlist. Maar extra verkeer aantrek ken met een Blankenburgtun nel vmdt Van der Vlisteen an der uiterste. „Als die tunnel er komt lokt dat alleen maar meer toeristen naar Voorne- Putien Dat lost geen enkel probleem op". Toch zou de Blankenburgtun nel heel wat eilandbewoners van hun frustraties verlossen, zo bleek uit reacties op de uit latingen van Van der Vlist. „Zorgt u alstublieft dat er iets wordt neergelegd zodat we van die files af zijn. Nu zitten we gevangen tussen twee bruggen, die in de spits nog open staan ook". Vlaardingen Comenius was gisteren het spoor flink bijster. De befaamde filosoof en pedagoog stapte gisteren nota bene het modernste schoolgebouw van Vlaardin gen binnen om een naar hem vernoemd computerpro gramma te introduceren. Hij vergiste zich driehonderd jaar in de tijd, want de uitvinder van 'het onderwijs voor ieder een' blies reeds in de 17e eeuw zijn laatste adem uit. Een ander historisch figuur maakt in de vorm van Sint Nico- laas ook jaarlijks zijn opwachting in de stad, moeten de ambtena ren van de afdeling onderwijs hebben bedacht Daarom durf den zij met een gerust hart Co menius van stal te halen om de introductie van de computer in het Vlaardingse basisonderwijs luister bij te zetten. De feestelijke introductie vond plaats in de met neonletters op gesierde basisschool De Spring plank. De lokatie was niet toe vallig gekozen, want met De Zuidbuurt behoort de school in de Stationsstraat tot de wegbe reiders van het computeronder- wijs op de basisscholen in Vlaar dingen, De komende jaren gaan alle ba sisscholen in Vlaardingen 'aan Comenius'. Het educatieve com puterprogramma is door het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen gekocht voor alle 9250 basisscholen in Nederland. De bijbehorende apparatuur wordt geleverd door de noodlij dende computerdivisie van Phi lips. MaassluisExact tweederde van de Maassluisse bevolking is voor stander van een referendum. Dat blijkt uit de door bureau Lagendijk gehouden enquête over het zwembad, waarbij eveneens een balletje werd opgeworpen over het nut van het raadplegen van de Volkswil" in een referendum. Slechts negen procent spreekt zich als tegenstan der uit, terwijl een kwart van de burgerij het koud Iaat of zij al dan - -A niet naar hun mening wordt gevraagc Directeur P. Lagendijk, die in eerdere enquêtes aantoonde dat de Nederlandse bevolking in ruime meerderheid vindt te weinig in vloed op beslissingen te kunnen uitoefenen, wees er in een toelich ting op „dat de opkomst op voorhand niet is verzekerd". Omdat de inwoners over nieuwbouw voor het zwembad Dol-Fijn op de oude locatie zeer eensgezind zijn (71 procent) verdwijnt het nut om over dit onderwerp een referendum te houden, aid us de onderzoeker. Het v/as het enige punt voor een volksraadpleging waar veel mensen achter stonden, „Bij een referendum los van andere verkiezingen zou men in Maassluis rekening moeten houden met een opkomst van beneden de vijftig procent", voorspelde Lagendijk. Vlaardingen Twee Vlaar-" dingse leerlingen van de Schie damse scholengemeenschap Spieringshoek hebben tijdens1 een schoolfeest in de Lijnbaan hallen een achttienjarige klasge noot mishandeld. De jongen liep een dik blauw oog op. Hii diende een klacht in bij de politie, die de daders vond bij een snackbar aan de Westhaven- kade. De twee konden geen reden op geven voor het vechtpartijtje. W VCjv «- - Vlaardingen De gemeen teraad van Vlaardingen moet, als het aan projectont wikkelaar Multi Vastgoed ligt, een motie van november 1989 inslikken. In die WD-motie sprak de raad zich uit tegen de bouw van twee woontorens op het Liesveldvia duct. Mu(ti vindt die torens een onmisbaar onderdeel van de face-lift Van hét winkelcentrum in de binnenstad. De ontwikke laar Wordt in die visie gesteund door burgemeester en wethou ders. '<a Bij omwonenden van het Lies veld bestaan grote bezwaren te gen de boiiw van de twee hoge gebouwen. In november '89 sprak de gemeenteraad uit, dat met de wensen van die bewoners rekening'moest worden gehou den. Hun woonomgeving mocht niet worden aangetast en dus moesten de flats op het viaduct, ontworpen door architectenbu reau AGS, maar uit het binnen stadsplan worden geschrapt. Inmiddels echter hebben 3enW en Multi Vastgoed besloten, dat de'torens onmisbaar zijn in het plan. Naast die hoogbouw moet /olgens Multi een lift voor de be voorrading van de winkels wor den gebouwd. Dat biedt de mo gelijkheid de bevoorradingsstra ten achter de winkels smaller te maken en de winkelpassage te verbreden. B en W 2ijn het met de ontwik kelaar egns en zuLlen de raad vragen dë uitspraak van novem ber ISfiÖ'maar te vergeten. De woontorens, met dure premie- huurwóningen, zouden ook de sociale veiligheid op het viaduct vergroten. Woningbouwvereni ging Samenwerking '77 ziet wel brood in de exploitatie van de huizen. De overeenkomst tussen Multi en het"'gemeentebestuur wordt volgende maand voorgelegd aan de gemeenteraad. In de overeen komst! s yastgelegd, dat de voor bereid iitóeri voor de face-hft van KetJwtrrkélhart' nóg tot 1 decern- ber1,994 rricgên duren. Voor de eigenlijke verbouwing is een jaar r2h riegeoV'maanden uitge trokken; i" j Multi koo'pt'en verbouwt de win kels op bet Liesveld, die nu nog bezit, zijn van het Gemeentelijk Woningbedrijf. Aan de Joubert- straaf wohdc een parkeergarage metvijfhonderd plaatsen ge bouwd.' Jj\'e garage mag volgens de plartrtCn jaarlijks een verlies van 1,2-mihoen gulden lijden. ArchitëÉtcnoureau AGS bestu deert rjdg de mogelijkheid de ga- ragtT-te verbinden met de super markt Vrdom en Dreesmann. K-<3eve!kachel «XG-30-TK \W0fecK8TaMT8o IEL 01043*3006 -"i" Vlaardingen Als het aan burgemeester en wethou ders ligt betalen invalide au tomobilisten in Vlaardingen voortaan 570 gulden voor een gereserveerde parkeer plaats. Vlaardingen zou daarmee meteen veruit de duurste in de regio zijn. Invaliden die daarom vroe gen kregen tot nu toe gratis hun gereserveerde parkeer plaats- Bij het doorlichten van de taneven stuitten bur gemeester en wethouders op die voor de gemeente kost bare praktijk. Andere ste den brengen de kosten van gereserveerde plaatsen wel deels in rekening,'wisten zij. Vlaardtngen valt wel van het ene uiterste ïn het ande re. Van het laagste gaat de femeente meteen maar naar et hoogste tarief in de re gio In Maassluis betalen in validen driehonderd gulden voor een verkeersbord en een paar witte strepen op de weg- Rotterdam brengt 225 gulden m rekening. Delft 275 en Schiedam 358 gulden. B en W van Vlaardingen vinden echter dat gehandi capten de totale kosten van aanleg moeten betalen. Het voorstel van wethouder Ag nes van Ardenne wordt donderdagavond besproken in de gemeentelijke com missie verkeer en vervoer. SP'er Remï Poppe maakte vorige week tijdens de alge mene beschouwingen al be zwaar tegen het in rekening brengen van kosten van een gereserveerde parkeer plaats. Hij ging er toen ech ter nog van uit, dat invali den driehonderd gulden zouden moeten betalen. Schiedam De vorming van„ een nieuwe stichting die wijkcentrum de Blauwe Brug moet gaan beheren, is in een impasse geraakt. De gemeen te Schiedam, eigenaar van het wijkon tmoetingscentrum aan het Bachplein, is verbijs terd over het opstappen van twee van de drie deelnemen de organisaties. De gemeente wil nu buiten de vaste gebruikers van de Blauwe Brug om op zoek gaan naar nieu we gespreksdeelnemers. Vol gens topambtenaar Ben Hak- kenbroek is dat de enig overge bleven mogelijkheid, nu zowel de SSSN (Stichting samenle vingsopbouw Sehiedam-Noord) als Activiteiten Commissie Blau we Brug uit het overleg zijn ge stapt. De peuterspeelzaal is als enige partner overgebleven. Knap nijdig Het overleg strandde al na de eerste vergadering van de drie gesprekspartners, die samen de nieuwe Centrale Unit zouden gaan vormen. SSSN en Activi teiten Commissie lieten weten dat zij vreesden voor identiteits verlies Daarnaast is het een pu bliek geheim dat deze twee vaste gebruikers van de Blauwe Brug al jaren niet goed met elkaar kunnen opschieten. Hakkenbroek laat doorscheme ren dat de gemeente knap nijdig is over deze houding. De bedoe ling van de reorganisatie is, het beheer van het wnkontmoe- tingscentrum in handen te ge ven van de vaste gebruikers. Hakkenbroek had verwacht dat de instellingen die opzet zouden toejuichen. Nu blijkt juist het omgekeerde. Op het stadskan toor is men behoorlijk gepi- - keerd. Hakkenbroek* „We doen 't toch niet voor onze eigen lol? We stoppen jaarlijks tonnen in de Blauwe Brug, en dat geld is niet voor ons bestemd, maar voor de inwoners van Schie- dam-Noord". Enthousiast De gemeente wil nu in de noor delijke wijken opzoek gaan naar Schiedammers die wél enthou siast willen meewerken aan het beheer van hun eigen wijkcen trum. „In andere wijken is dat nooit een probleem geweest. Je maakt mij niet wijs dat er onder de 30.000 inwoners van Schie- dam-Noord geen kader te vin den is voor het beheer van een wijkvoorziening", zegt Ben Hak kenbroek. De gemeente hecht veel waarde aan een nieuwe beheersvorm in de Blauwe Brug. De vorige structuur was ondoorzichtig en inefficiënt. De gemeente Het het beheer over aan allerlei organi saties die ieder een deel van het Wijkgebouw- gebruikten, maar die elkaar door de onpraktische indeling van het pand voortdu rend voor de voeten liepen. De reorganisau'e zou daarom ge volgd moeten worden door een verbouwing van een half mil joen gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1