Open jongerenwerk eist halve ton extra NS komt slecht uit de bus Begroting gered met creatief boekhouden m Museumdebat: Zijdeveld ontwijkt directe vragen Gesprekken in het slop VLAARDINGS OAGBIAD SGHIERAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'ISLAMIETEN CONTENT Gasnet: per kilometer twee lekken Strategisch l voor Vettenoord plan' CDA, WD en D66 eisen 'lening' in voorjaar weer op Bestuur denkt aan opstappen Consumentenbond beoordeelt acht Waterweg-stations K Gemaskerde man steelt kassageld Actie tegen auto's op het fietspad Onwillige arrestant 'Er gebeurt heel wat in Vlaardingen' whbnhg WOENSDAG 14 NOVEMBER 1S9Q PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: O i.-1350557-sportredactie: 4345209. Tel Schiedam Als iemand hem een pistool op de borst zette en vroegwat voor soort museum hij nou eigenlijk wil in Schiedam, dan zou Chris Zijdeveld kiezen voor een museum met een pïaat- selijk-regionale functie. En hij zou willen dat de Schiedammers trots zijn op dat museum; wat er in staat doet minder ter zake. Dat waren de hardste uitspraken die de wethouder voor cultuur gisteravond deed in een debat met kunstcriticus Cees van der Geer. De artistieke incrowd die de discussie in het afgeladen zaaltje van café de Hermandad aan de Grote Markt bijwoonde, hoorde Zijdeveld verder slechts zeggen dat het Schiedamse mu seum „niet nationaal hoeft te scoren". Belangrijker vindt de wethouder het dat het museum „niet van de plaatselijke samen leving vervreemdt". Veel wijzer werden de aanwezi- fen niet over de vraag welke oers het Stedelijk Museum gaat varen na het omstreden beleid van ex-directeur Hans Paalman, die hoofdzakelijk moderne kunst aankocht en de plaatselij ke functie volgens zijn critici schromelijk verwaarloosde. De uiteindelijke beleidsbeslissing wordt genomen door de gemeen teraad, zo hield Zijdeveld zijn vragenstellers voor. Op de vlakte De wethouder hield zich angst vallig op de vlakte. „Ik verdenk hem ervan dat hij' hier slechts zit om ideeën aangereikt te krijgen voor zijn beleid", zei Van der Geer provocerend. En omdat Zijdeveld zelf geen ideeën heeft, suggereerde Van der Geer, „zal het wel een beleid van van alles wat worden. Hij wil iedereen te vriend houden". De PvdA-wethouder liet zich niet uit zijn tent lokken. Zelfs Vlaardingen Waren de gaslei dingen in Vlaardingen een jaar of vier geleden nog 'zo lek als een mandje', het ruim 191 kilo meter lange net kan de toets der kritiek heden ten dage heel wat beter doorstaan, In het afgelopen jaar werd ne gentig kilometer leiding onder zocht op lekkages. In 230 geval len constateerden de Gemeente lijke Energie- en Waterleiding Bedrijven (GEWB) een pro bleem. Dat lijkt veel, maar met de vijftig kilometer die in 1988 werd nageplozen wat vijftig gaten opleverde blijft Vlaar dingen ruim onder de landelijke norm. Drie lekken per kilometer Is niets bijzonders. In 1986 kwam Vlaardingen, nog uit op maar liefst een verhouding van acht fouten op elke kilometer; nu is dat dus gezakt naar exact twee. De GEWB neemt dit jaar de ove rige vijftig kilometer buis onder de loep. Met de reparaties Is al lang en breed een begin ge maakt. Vlaardingen Voor het be drijfsterrein Groot Vettenoord is een strategisch plan in de maak. Het verouderde industriegebied In Vlaardingen zit in het slop. Samen met de Industriële Kring wil de gemeente de problemen te lijf gaan. Groot Vettenoord kent een aantal problemen. De ver keerssituatie in het gebied is on veilig. Er wordt illegaal gepar keerd en de gebouwen zijn oud en vervallen, waardoor zij leeg staan en het mikpunt worden van vandalen. Om deze proble men hef hoofd te bieden, is een beheeroverleg in het leven ge roepen, waarin bedrijfsleven en gemeente ajn vertegenwoor digd. De eerste stap is het opstel len van een plan de campagne. Daarna wordt een convenant af gesloten. Daarin staat zwart op wit wat er van het bedrijfsleven en wat er van de gemeente wordt verwacht. een citaat van de erudiete en ge zaghebbende Joop den Üyl, dat een museum zelfs een functie heeft als er geen hond komt kij ken, had geen merkbare uitwer king. „Ik ga maar naar huis, hier word ik met wijzer van", zei een toehoorder mismoedig, nadat Zijdeveld voor de zoveelste maal een ontwijkend antwoord bad gegeven. Ondanks de vele voorzetjes van Van der Geer en het publiek, slaagde discussieleider Dick van der Lugt er niet echt m de wet houder aan de praat te krijgen. Zelfs op de vraag wat Zijdeveld thuis voor kunst aan de muur heeft hangen, kwam alleen maar de verontschuldiging dat hij 'in een verbouwing zat'. Het publiek wachtte vergeefs op de logische vervolgvraag: wat er dan vóór de verbouwing in de kamer had gehangen. Toen Van der Lugt zweeg en Zijdeveld blanco de zaal in staarde trokken de aanwezigen maar hun eigen conclusie: „Er hangt helemaal niets bij die man aan de muur". Het mannelijk deel van de Ma rokkaanse gemeenschap in Maassluis was gisteren massaal uitgelopen voor het slaan van de eerste paal van de moskee aan de Burgemeester Zanevetdstraat. De Islamitische groep toonde zich zeer content met deze stap, want met de bouw van de moskee komt het einde van een jarenlang 'nomadenbestaan' Inricht. Nadat de gebedszaal aan de Groen van Prinstererkade moest worden ontruimd voor een nieuw blokje woningen, bivakkeerden de Marokkanen een jaar in een houten gebouw. De gemeente werd gedwongen dit peperdure onderkomen (kosten ruim 100.000 gulden) te huren omdat zij had verzuimd de Marokkanen een alternatief onderkomen aan te bieden. De huurtermijn van een jaar is in tussen verlopen, waardoor de ge loofsgemeenschap op dit mo ment in groepsverband niet meer in gebed kan gaan. In arren moe de verrichten de meeste Marok kanen hun galoofsverplichtingen nu in de huiskamer, maar geluk kig voor hen komt hieraan binnen afzienbare tijd een einde. „De bouw is in 103 werkdagen geklaard", vertelde een trotse se cretaris E. Elhajjami, die gisteren de eerste paal voor het bouwwerk de grond insloeg. De kosten van het gebouw bedragen 625.000 gulden, een bedrag dat voor het grootste deel is opgehaald onder de Islamitische gemeenschap In Nederland. Maassluis Twee weken na het uitbreken van de begro tingscrisis in Maassluis heeft de politiek gisteravond het door de fractieleiders geformuleerde compromis formeel aangeno men. De 'tegemoetkoming, die de meerjarenbegroting structu reel sluitend maakt, heeft ech ter geen einde kunnen maken aan de fundamentele menings verschillen tussen de raad en het college van B en W. Dat bleek gisteravond tijdens het vervolg van het begrotings debat, dat eind oktober in een crisissfeer was beëindigd. Met hun verklaringen gaven Harm Woudstra (CDA) en John Scheerstra (VVD) aan, dat zij slechts in boekhoudkundige rin aan de eisen van B en W rijn te gemoet gekomen. Het conflict draaide vijftien da gen geleden om de vraag op welke wijze de door de raad ge formuleerde wensen moeten worden bekostigd. Deze plan nen, die gisteren stuk-voor-stuk werden gehonoreerd, hadden onder andere betrekking op een teruggave van de overwinsten, een verlaging van de lokale be lastingen, uitbreiding van de kinderopvang en de bibliotheek en de ontwikkeling van het vo rige week bekroonde buurtsig- naleringssysteem. CDA, VVD en D66 gaven voor het bijna één miljoen gulden kostende wensenpakket slechts de dekking aan voor 1991. Wet houder Anton Wustrow (PvdA, financiën) kreeg de opdracht mee de in 1992 terugkerende kostenposten te compenseren door een nieuwe bezuinigings ronde uit te voeren. Het college stelde, dat de drie partijen met hun financierings plan niet voldeden aan de pro vinciale eis om de meerjarenbe groting voor de jaren 1992 tot en met 1994 op voorhand sluitend te maken. Door een besparing slechts mondelingaan te kondi gen heeft de provincie, zo meende Wustrow, geen enkele garantie dat het benodigde be drag er ook komt Een dag na het uitbreken van de crisis kwamen CDA, D66 en VVD gedeeltelijk tegemoet aan de wens van de PvdA-wethou- der om het door de raad beheer de Fonds Bijzondere Doelein den voor de financiering aan te wenden. In plaats van de door Wustrow gewenste twee mil joen gulden boden de fractie voorzitters hem echter slechts zeven ton aan. Door verschillende ïnvesterin- teravond een toelichting op de visie van WD, D66 en CDA. Wustrow, persoonlijk een te genstander van verdere bezui nigingen op het gemeentelijk apparaat, vertelde 'somber' te willen blijven. „Ik moet eerst rien dat ik de zeven ton kan vinden", sprak hij. „Het is geen vraag maar een taakstellende gen uit te stellen wordt het opdracht", sleep Scheerstra ver- boekhoudkundige gat in de be- volgens vast de messen voor het groting nu rechtgetrokken, debat, dat de raad in het voor maar dat betekent volgens jaar van 1991 over de bezuml- VVD-fractievoomtter aker- gingen wil voeren, minst dat de begroting nu daad- De wethouder van financiën werkelijk sluitend is. „De be- verwacht dat de provincie de schikbaar gestelde zeven, ton is gisteren ondanks de bestaan- slechts een lening. Het college de interpretatieverschillen moet het geld m het voorjaar unaniem aangenomen gemeen- van 1991 weer aan de raad te- tebegroting voor het einde van ruggeven", gaf Scheerstra gis- het jaar zal goedkeuren. Maassluis De provincie Zuid-Holland heeft enthou siast gereageerd op de notitie die het bestuur van het Open Jongerenwerk Maassluis op tafel heeft gelegd over het toekomstige jongerenbeleid. Reden tot juichen heeft het be stuur zelf echter niet. Het is maar de vraag of de gemeente Maassluis voldoende geld wil uittrekken voor de nieuwe aan pak. In de notitie, die ondertussen is opgestuurd naar de gemeente raad, stelt het overkoepelend or gaan. voor het jongerenwerk een opvallende koerswijziging voor. Tot dusver concentreert het jon gerenwerk zich in de centra De Toevlught en Dug-Out In de toekomst moeten de jongeren werkers met name actief wor den in de probleemwijken. De aanbevelingen zijn positief ontvangen door wethouder Ruud Timmermans, maar het bestuur is allerminst gerust over de toekomst van het open-jonge renwerk in Maassluis. „We ma ken ons grote zorgen", zegt be stuurslid en opbouwwerker Bert Hoetmer, Het hete hangijzer vormt de financiële vertaling, die het bestuur, dat is ontstaan na de fusie van Dug-Out en De Toevlught, aan haar wensen pakket heeft gegeven. Tot dus ver moet het open-jongeren- werk in Maassluis het stellen met een begroting van drie ton. Voor het nieuwe beleid denkt men ongeveer 50.000 gulden meer nodig te hebben. Ambities In de gemeentebegroting voor 1991 en de meerjarenbegroting, die ,de gemeenteraad gister avond hebben aangenomen, is geen rekening gehouden met Waterweg Als de spoorwe gen automobilisten uit net Wa terweggebied wil bewegen va ker de trein te nemen, dan zal het pakket voorzieningen aan zienlijk moeten worden verbe terd. Een onderzoek op de lijn tussen Schiedam en Hoek van Holland heeft aan het licht ge bracht dat veel schort aan het comfort en de service die de NS de reizigers biedt. Dat is althans het oordeel van de werkgroep Vlaardingen van de Consumentenbond. Samen met de werkgroepen Schiedam en Maasluis heeft de bond de acht stations op die lijn onder de loep genomen. Op dat traject stappen jaarlijks ruim drie mil joen reizLgers in. Het dit jaar uitgevoerde onder zoek is opgesplitst in drie delen: de bereikbaarheid, de voorzie ningen waarvoor de Spoorwe gen verantwoordelijk zijn en die waarop anderen kunnen worden aangesproken. Meteen al bij het eerste onderdeel stuitte de Consumentenbond op een fors aantal tekortkomingen. Hoewel een grote groep trein reizigers per fiets of bromfiets naar de stations komt, beschik ken er maar twee (Schiedam- Rotterdam-West en Maassluis) over een bewaakte fietsenstal ling- En in Maassluis is het nog maar de vraag of die voorzie ning een lang leven is bescho ren. Onvoldoende De overdekte (brom)fietsklui- zen bij de overige zes stations kunnen geen genade vinden in de ogen van de onderzoekers, 2 omdat ze alleen voor maand-5 huur beschikbaar zijn. Inciden- tele reizigers kunnen hun twee- wieier zodoende niet veilig stal- 3 len. Ook de aansluiting tussen treint en bus- of tramvervoer Iaat op"£ enkele stations te wensen over. o Het slechtst komt op dat punt" Maassluis-West uit de bus, Daar zou de afstand tot de bushalte veel te lang zijn. De twee stations in de Eerste stad aan de Waterweg en Schie- darn-Nieuwland krijgen een dikke onvoldoende, omdat er geen taxi-voorzieningen rijn. Automobilisten daarentegen ondervinden alleen bij Schie dam/Rotterdam-West proble men om hun voertuig te parke ren, terwijl er maar één invali denparkeerplaats aanwezig is, die bovendien is gereserveerd. Maar, oordeelt de Consumen tenbond, de NS moet ook haar eigen beleid klantvriendelijker maken. Zo laat de situatie op de jerrons soms te wensen over. -jBxtg niet alle wachtruimten deze verhoging. „Wij hopen dat het college alsnog geld vindt, maar zeker is dat natuurlijk niet", stelt Hoetmer. „Mocht het niet doorgaan, dan valt voor ons de basis voor het toekomstige werk weg. De kans is niet denk beeldig dat we dan opstappen". De voorgestelde aanpassing van het budget is in de eerste plaats nodig om de ambities te verwe zenlijken. Naast culturele evene menten wil het bestuur aan de slag met technische klussenpro- jecten, „In feite ligt het gevraag de bedrag slechts 20.000 gulden hoger dan nu, want in de prak tijk moet de gemeente jaarlijks een tekort op de begroting van ongeveer 30.000 gulden bijpas sen", schetst Hoetmer het finan cieel perspectief. Dit jaarlijks tekort vormde ver leden jaar voor verschillende raadsleden reden felle kritiek te uiten op hel beleid in de centra. Ook Hoetmer erkent dat de pro blemen gedeeltelijk werden ver oorzaakt door centenkwesties „Maar bet grootste probleem vormde toch het krapps budget De subsidie is net genoeg om de huisvestingskosten en de salaris sen te betalen. Geld voor een programma is er nu absoluut nier'. Subsidie Het gebrek aan activiteiten leid de in september tot een bezetting van Dug-Out Vaste bezoekers eisten dat zij opgepaste wijze het 20-jarig jubileum van het open- jongerenwerk in Maassluis kon den vieren. Verder wensten ze inspraak in het nieuw gevormde bestuur, dat uitsluitend uit ka derleden was gerecruteerd Leefden de bezetters destijds in onmin met het bestuur, volgens Bert Hoetmer zijn alle betrokke nen het nu eens over de uitge stippelde koers „De belangen liggen veel meer op één lijn. Ook de bezoekers, die nu wel een plekje in het bestuur hebben, kunnen zich nu in onze plannen vinden". De opvallendste wijziging m het beleidswerkplan is de beheers vorm van Dug-Out. Tot dusver heeft de jongerenwerker veel beslommeringen met de exploi tatie van de bar. Door het beheer van de bar uit te besteden aan een particulier krijgt het perso neel meer tijd voor werkzaam heden buiten de deur. In de visie van het bestuur gaan de jongerenwerkers zich onder meer bezig houden met het op zetten van het jongerenwerk m de door vandalisme geteisterde Burgemeesterwijk. Het plan vloeit voort uit het besef, dat de open jongerencentra op dit mo ment de doelgroep voor een groot deel niet bereiken. De Commissie Leefbaarheid Steendijkpolder heeft positief, gereageerd op de voorstellen. Voorzitter Jacques Groen, die al geruime tijd met het idee speelt om de jeugd op te vangen ini wijkcentrum De Flat, wil graag gebruik maken van de diensten van de jongerenwerkers. Schiedam Een gewapende en gemaskerde man is er gis teravond bij een overval op het benzinestation aan de Vlaardingerdijk in Schiedam met het geld uit de kassa van door gegaan. De man, die een bivakmuts droeg en daar overheen een witte integraalhelm, kwam om kwart over acht het win keltje binnen en bedreigde de pompbediende met een pis tool. De pompbediende gaf het geld af en de overvaller vluchtte, vermoedelijk op de fiets. Vlaardingen Automobilisten die hun voertuig neerzetten op de fietsstrook langs de 2e Van Leijden Gaelstraat kunnen bin nenkort rekenen op een fikse boete. Na tal van klachten van fietsers begint de Vlaardingse politie een actie tegen dat onge mak. De politie begint de actie vriendelijk. Automobilisten worden ae eerste paar dagen er alleen maar op gewezen, datpar- keren op de fietsstrook strafbaar is. Pas daarna gaat de politieover tot het uitschrijven van bekeu ringen. Het is zelfs met ondenk baar, dat de auto's van hardnek kige overtreders worden wegge sleept. Volgens de politie is er in de omgeving van de 2e Van Leij den Gaelstraat voldoende par keerruimte aanwezig. Schiedam Een onwdligeover- treder heeft gistermiddag in Schiedam zijn halstamgheid moeten bekopen met een reisje naar het politicbureau. Agenten te voet hielden op de Hoogstraat een negentienjarige fietser aan. Zij sommeerden hem af te stap pen, maar dat deed hij niet vrij willig. Nadat zy hem tot stoppen had den gedwongen bleek de jonge man niet bereid zijn naam op te geven voor het proces-verbaal. Vervolgens werd hij voor ver hoor meegenomen naar het bu reau aan het Bijdorpplein. Daar aangekomen werd hij wat soepeler in de omgang. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd de fietser heengezonden. Vlaardingen Wethouder Ag nes van Ardenne van stadspro motie vindt dat iedereen nu heeft kunnen zien dat er 'm Vlaardingen heel wat gebeurt' op het gebied van wonen, na tuur, cultuur en vrijetijdsbeste ding. Zij concludeert dit aan de hand van het aantal bezoekers van de expositie Vlaardingen Vernieuwend Verder. Drie weken lang konden vorige maand de werkstukken bij Vroom en Dreesrnann worden bekeken. Zo'n 9100 mensen na men die mogelijkheid te baat „De expositie is uitgegroeid tot een succes", aldus Van Ardenne. Station Vlaardingen-West: het afstapje kan weinig genade vinden In de ogen van de consumentenafdellngen. zijn verwarmd, terwijl uit angst voor vandalisme één wacht ruimte bij Vlaardingen-Oost zelfs permanent dicht is. De bereikbaarheid van de per rons op Schiedam/Botterdam- West zou door het aanbrengen van roltrappen aanzienlijk kun nen worden verbeterd. Verder mist de bond op alle stations, met uitzondering van Schiedam en Hoek van Holland, de moge lijkheid door middel van een omroepinstallatie boodschap pen aan individuele reizigers over te brengen. Dat drie sta tions (Nieuwland en Vlaardin gen-Oost en -West) zelfs niet in het telefoonboek zijn opgeno men, vindt de bond eveneens tot haar teleurstelling constate- een forse tekortkoming. Voor reizigers met 'aandrang' is een treinreis evenmin een on verdeeld genoegen. Alleen Schiedam, Vlaardingen-Cen- tmm en Hoek van HoUand-Ha ven bezitten toilettan, waarvan ren dat de NS weinig voor ge handicapten doet. Behalve de soms slechte bereikbaarheid van de perrons en het vrijwel overal ontbreken van speciale toiletten, hebben de onderzoe kers ook moeite met het extre- alleen de eerste voor rolstoelge- r!ie boogverschil op het noorde brui kers geschikt is. „Het wordt l^ke perron van Vlaardingen toch wel tijd dat de NS inziet dat een toilet tot de standaardvoor- zieningen van een station be hoort", meldt het rapport. Baga gedepots zijn er alleen in Schie dam en Hoek van Holland-Ha ven. Handicap Op legio fronten moet de bond 'est. „Ook menig niet gehandi capte heeft daar moeite met in- of uitstappen", aldus het rap port Tot slot hopen de drie afdelin gen, dat ook gemeente en PTT hun bevindingen ter harte zul len nemen. Op verschillende stations zijn geen. brievenbussen aanwezig, terwij] de reiziger bij Maassluis-West erg ver moet lo pen naar een telefooncel. Merkwaardig vindt de Consu mentenbond het ook dat bij niet één Vlaardings station een stadsplattegrond is geplaatst Diezelfde tekortkoming is ge constateerd bij Schïedam- Nieuwland en Hoek van Hol land-Haven, In Maassluis is wel een informatiebord neergezet, maar de kaart zou veel te klein zijn en de informatie gedeelte lijk onzichtbaar door spuitbus kunst Maar het meest opmerkelijke van het onderzoek is volgens de bonden toch dat sommige voor zieningen er wel zijn geweest op plaatsen waar die nu ontbreken. Vlaardingen De gesprekken tussen de gemeente Vlaardingen en de Eindhovense kunstenaar John Körmellng over het weige ren van diens neon-kunstwerk in de Waalstraat verlopen uiterst moeizaam. Burgemeester en wethouders kunnen daardoor hun belofte aan de gemeenteraad, dat zij in december duidelijTcheid zouden verschaffen over de kosten van de affaire, niet gestand kunnen doen. Echt praten doen de gemeente en de kunstenaar niet meer. De onderhandelingen worden nu gevoerd in een briefwisseling tussen de advocaten van beide partijen. Overeenstemming over de vergoeding voor de kunste naar is nog niet in zicht De gemeenteraad zette In april een streep door het ontwerp voor een kunstwerk op de oude renwoningen aan de Waalstraat Körmeling wilde op de gevel van dat gebouw- de tekst De ne gende van OMA aanbrengen. De raad vond dat getuigen van weinig respect voor de oudere bewoners van deflate. De gemeente moet nu niet alleen de kunstenaar betalen voor het kunstwerk, dat al helemaal klaar was om geplaatst te wor den maar dient Körmeling bo vendien te vergoeden voor de geleden schade.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1