Maassluis 'crimineel' goed bezig Comité wil plek weten ontsluiting rij ksweg van Schreuder Wing voor Bruggeling m VLAABDINBS DAfiBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Weergaloze geschiedschrijving Schiedam op z'n Japans Hoogleraar over kleine misdaad: Gouden tijd voor havens FABER Fietser aangereden Sinterklaas bij intocht actievoerder Minister Maij prijst nobele brugklassers Ibis heeft haast Voorwaardelijk groen licht voor Zwanenburg Auto zakt in sloot VRIJDAG 15 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon; OtO-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Han van der Horst en Han Dijkstra: wijds uitzicht op Schiedam en zijn historie. Maassluis Tal van grafie ken over misdaad, criminali teit en vandalisme vlogen gisteravond in het Maassluis- se stadhuis over tafel. De schokkendste cijfers hield prof. dr. J.J.M. van Dijk. bui tengewoon hoogleraar crimino logie aan de rijksuniversiteit van Leiden, zijn gehoor voor. Sinds halverwege de jaren zeventig heeft de criminaliteit een vlucht genomen die binnen Europa in Nederland het grootst is. door PETER DE LANGE Schiedam Er bestaat een verhaal waarin een rijke Amerikaan een tekening be stelt bij een Japanse kunste naar. De opdrachtgever wacht en wacht, en infor meert regelmatig of het werk al vordert De kunstenaar antwoordt telkens dat er aan wordt gewerkt. Maar er staat nog geen lijn op papier. Op een dag is het geduld van de Amerikaan op. Hij stapt het ate lier binnen en eist woedend zijn tekening op. Onbewogen pakt de kunstenaar een vel papier. De tekening is binnen enkele minu ten klaar. Een schitterend werk stuk, maar als de kunstenaar zijn gage wil incasseren weigert de Amerikaan het afgesproken be drag te betalen. Hij vindt het veel Ie veel voor een paar minu ten werk. Nu is het de beurt aan de kunste naar verontwaardigd te worden. „Een paar minuten? Ik heb er maanden over gedaan!" De Amerikaan vraagt sarcastisch waar dat werk dan we] uit heeft bestaan. „Uit nadenken over uw tekening", zegt de kunstenaar eenvoudig. Bij het schrijven van de teksten voor 'Schiedam in panorama' is Han van der Horst ongeveer net zo te werk gegaan. In maart kreeg hij de opdracht van uitge verij Scriptum onderschriften te maken bij foto's van Han Dijk stra. Van der Horst nam de foto's mee naar huis. Maandenlang werd niets van hem vernomen. Tot hij in het najaar onverwacht op de uitgeverij verscheer», ach ter de tekstverwerker kroop en in een paar sessies de onder schriften produceerde. Wreed „Toen bleek dat hij maanden door Schiedam had gelopen, de foto's onderhand uit zijn hoofd kende en precies wist wat hij wilde schrijven", zegt uitgever Hans Ritman. Hij vond het wel een bijzondere ervaring Han van der Horet aan het werk te zien. „Soms verscheen er opeens een wrede glimlach om zijn mond. Dan had hij weereen puntig zin netje bedacht". Van wreedheid is in de tekst niets terug te vinden. Zelden zal er met zulk mild mededogen over Schiedam zijn geschreven als in deze nieuwe aflevering van de Panorama-reeks. Het deeltje over Vlaardingen, om dicht bij huis te bleven, droop bij voorbeeld van de azijn. Auteur Matthijs Struijs schopte in menig onderschrift bij Dijkstra's foto's het Vlaardïngse gemeentebe stuur venijnig tegen de schenen. Het verdioot Struijs dat zijn stad werd 'verkracht' en dat liet hij merken ook. Zo niet Han van der Horst. Hij is een Schiedammer pur sang, wat wil zeggen dat hij zijn. geboorte stad beschouwt met welwillende ironie. Schiedam mag dan talrij ke gebreken hebben, de bekoor lijkheden liggen er voor het op rapen. Daarvoor bukken doet Van der Horst liever dan zijn hoofd in de nek werpen en roe pen dat het allemaal affreus is. Borrel Waar spanning ontstaat tussen oud en nieuw, tussen mooi en le lijk komt bij Van der Horst een navrant gevoel voor betrekke lijkheid om de hoek kijken. Over de weilanden bij Kethel die moesten wijken voor de nieuw bouw in Spaland schrijft hij: „Waar eens het stamboek vee weidde, laat nu de ambtenaar zijn golden retriever uit". En een korte schets van de jeneverin dustrie besluit hij met: „Het schijnt, dat steeds meer Neder landers hun borrel laten staan". Van der Horsts kennis van Schiedam is uiterst gedetail leerd. Hij weet hoe drukkerij Roelants in de oorlog aan stroom kwam om illegaal Het Parool te drukken, wie dominee Francois Haverschmidt (alias Piet Faalt- jens) ten grave droegen en waar om de Lange Achterweg werd aangelegd. Al die feitjes passen perfect bij de foto's. Met zijn ul tra wijde panoramalens fotogra feerde Han Dijkstra hele straten tegelijk. Daardoor wordt opeens de samenhang in het stadsbeeld duidelijk en ziet de kijker in één oogopslag het verband tussen gisteren en vandaag. 'Schiedam in panorama' zal ze ker niet de geschiedenis ingaan als het belangrijkste historische werk dat ooit over de Branders- stad is verschenen. Daarvoor is de vormgeving te populair. Maar of het werkelijk zoveel verschilt van een dik geschiedenisboek vol voetnoten? Han Dijkstra en Han van der Horst vertellen in een handvol foto's en teksten ei genlijk net zo veel over Schie dam als alle documenten in het gemeente-archief bij elkaar. 'Schiedam in panorama' is een uitgave van uitgeverij Scriptum. Het boek kost 27,50. Vlaardingen Meldde en kele maanden geleden Schie dam dat het ene record op het andere wordt gestapeld, ook de havens van Vlaardingen blijken een ware Bloeiperiode door te maken. Uit de jaarre kening van de dienst Ge meentewerken blijkt de overslag exceptioneel te zijn uitgebreid. In 1989 werd in het gemeentelijk deel van het havengebied ruim 1,1 miljoen ton in en uit schepen geladen. Daarmee werd in één klap de hoeveelheid van het jaar daarvoor met maar liefst 67 pro cent uitgebreid. Inclusief de pri- vêhavens en aanlegplaatsen kwam de ladingoverslag uit op 7,9 miljoen ton: een groei van achttien procent. De inkomsten namen navenant toe. Aan zeehavengelden voor de Wilhelmïnahaven en Vul- caanhaven. omving Vlaardingen in het afgelopen jaar meer aan een miljoen gulden. In 1988 was dat nog niet boven de 700.000 gulden uitgekomen; een toena me van vijftig procent. De op brengst uit hetbmnenhavenver- voer steeg met een kwart en pas seerde de dne ton. Gevelkachei XG-30-TK H. v. Kooij showroom - Oosmavenkade 14 Waardingen 4343213 Vlaardingen Een 22-jarige fietser uit Beekbergen is gister avond met onbekend letsel in het Holy-ziekenhuis opgeno men, nadat hij op een oversteek plaats aan de Marathonweg in vlaardingen was geschept door een auto. WaterwegDe bezigheden van Sint Nicolaas blijven ait jaar niet beperkt tot het uitdelen van ca deautjes. De Goedheiligman krijgt steeds meer nevenfunc ties. Vorige week werd hij tot ve ler verrassing ingeschakeld bij een collecte in hel Waterwegge bied, morgen, bij zijn in toch' in Vlaardingen, doet hij zelfs mee aan een protestactie. De Sint en wethouder Arij Maar- leveld zullen hun steun betuigen aan een actie in Vlaardinger- Ambaeht, waar de inwoners strijden voor het behoud van het postagentschap aan de Rozen- laan. De PTT wil dit loket slui ten. Een handtekeningenactie moet dit voorkomen. Ofschoon de middenstand en Sinterklaas reeds lang innige banden onderhouden, laat het zich raden hoe de winkeliers, dte de actie op touw hebben gezet, de Sint voor hun karretje hebben weten te spannen. Mogelijk heeft Maarleveld voor hen ge- lobbied. Sint Nicolaas heeft morgen een drukke dag. Hij maakt zijn op wachting zowel in Schiedam en Vlaardingen als in Maassluis Vanwege het krappe tijdssche- ma moet htj zelfs een plaatsver vanger inzetten. Om tien uur meert zijn schip af in de haven van Maassluis, bij de Stadhuiskade. De Sint wordt welkom geheten door burge meester Hans van Es, Rond half elf wordt begonnen aan de rij toer langs de Maassluïsse win kelcentra. Tezelfder tijd arriveert de Goed heiligman in Vlaardingen. Daar is dit jaar niet gekozen voor een" aankomst op het havenhoofd. De Sint ontscheept in de binnen haven, ter hoogte van de Bleek - straat. Om ongeveer half elf wordt hij ontvangen op het stad huis. In Schiedam houdt Sinterklaas zijn intocht om kwart voor twee. Op dat tijdstip stapt hij van wal aan de Lange Haven, tegenover de Korenbeurs, Schiedam Een nobel idee van de leerlingen van klas ld van de Schiedamse scholen gemeenschap De Burcht voor mavo en lager beroepsonder wijs brengt vier van de brug klassers aanstaande dinsdag oog in oog met minister van verkeer en waterstaat Hanja Maij-Weggen. De scholieren hebben één van de drie prijzen inde wacht gesleept die waren gekoppeld aan een tij dens de Europese Veihgheids- week begin oktober gehouden wedstrijd Naast het oplossen van een puz zel moesten de leerlingen een plannetje bedenken wat zij zou den willen doen, als hen een bus reis met duizend gulden zakgeld de hoofdprijs in het voor uitzicht werd gesteld Het idee was voor ld gauw geboren. ..Bij ons hoon nog één metge in de klas te zitten. Zij er er met. om dat ze jeugdreuma heeft", vertelt klassedocent en brugklascoórdt- nator Anton Wessehng. „Wat de leerlingen nu willen, is haar op halen en haar betrekken bij het schoolreisje". De betrokken leerlinge. Mariska Berenos, zit momenteel op een mytylschool in Huizen. Door baar handicap kan zij dit jaar nog met meedoen met baar klas genoten in Schiedam die, on danks haar afwezigheid regel matig contact met haar hebben. „Maar volgend jaar komt ze hoe dan ook definitie! naar De Burcht", zegt Wesseling. De school maakt van haar handicap geen enkel probleem. „De afde ling Bouw maakt wel een opntje van hout voor haar als ze met een rolstoel komt". De jury van de wedstrijd kon de suggestie van De Burcht-leerlin gen zeker waarderen. Öp welke plaats de klas beslag legt. weten RoberBackelant. Marian Clanjs, Karin de Regt en Enk Visser nog niet Zij gevieren zullen dinsdagmiddag in het Museon m Den Haag namens de school één van de prijzen krijgen uitgereik uit handen van minister May en Wilhelmma Dukker, die bekend is van de televisie-serie Familie Oude Rijn Docent Anton Wesseling: „Ei genlijk interesseert het hen niet zoveel, waar ze heen mogen Waar het hen om gaat. is dat ze Manska en haar collegaatjes m Huizen met de bus mogen oppik ken" Na een reeks vertragingen zijn de bouwactiviteiten voor bet Ibis- hotel in de Gouden Driehoek in Vlaardingen inmiddels in voile gang. Het hotel, dat moet verrij zen in het gebied dat wordt be grensd door de Westlandseweg, rijksweg 20 en de Burgemeester Heusdenslaan, verwacht rond april volgend jaar haar deuren te kunnen openen. De bouw van de Vfaardingse ves tiging heeft de fbts-groep heel wat kopzorgen gegeven. Omwonen den ageerden tegen het bouw plan uit vrees voor verkeersover last. terwijl de bewoner van een aangrenzende boerderij met de hotelketen in de slag ging over het eigendomsrecht van een lapje grond. Alleen al die laatste on enigheid zorgde voor een vertra ging van bijna een jaar. Het driesterren hotel moet negen tig kamers op zes verdiepingen herbergen en gaat ongeveer 8 miljoen gulden kosten. Volgens een gemeentewoordvoerder zal éen nieuwe vertraging pijnlijke gevolgen hebben voor de ho'ef- groep, die In Vlaardingen haar ze vende vestiging krijgt. Irt het be gin van het voorjaar worden na melijk de meeste seizoencontrac ten afgesloten. Is het hotel dan nog niet klaar dan kan een com pleet seizoen vrijwel verloren gaan, aldus de woordvoerder. Vlaardingen Zwanen - burg-Vlaardingen BV mag zich wat burgemeester en wethouders betreft vesti gen in mdustriegebejd 't Scheur. Zij zien geen reden uitgifte van grond aan het bedrijf nog langer op te houden De vestiging van Zwanenburg werd tot twee keer toe ver traagd door de Soeialistiese Partij De SP maakte bezwaar tegen overslag en transport van gevaarlijke stoffen m een mdustriegebeid dat hemels breed een paar honderd meter van de dichtbevolkte Zuid- wijk Zwanenburg verwerkt onder meer bestrijdingsmid delen B en W denken dat vestiging van het het bedrijf geen ge vaar hoeft in te houden. In de overeenkomst die nu met Zwanenburg is gesloten zijn een aantal milieu-technische voorwaarden opgenomen. Zwanenburg moet toestaan dat de gemeente de bedrijfsac tiviteiten regelmatig contro leert Het bedrijf heeft zich verplicht een boete xe betalen als de voorschriften niet wor den nageleefd. Verder gaat de overdracht van grond niet door ais het bednjf geen hin- derwetverguinning krijgt. Volgende week, tijdens een vergadering van de raadscom missie stadsontwikkeling, moet blijken of de politiek ak koord gaat met deze voor waarden Vlaardingen Het bewo nerscomité 'Vlaardingen te gen rijksweg 19' heeft van de gemeente nog steeds geen duidelijk antwoord gekregen op vragen over de toekomsti ge verkeerssituatie in de wijk Holy Het comité wil weten waar de op- en afritten van en naar rijks weg 19 zijn gepland, in de omge ving van de Woudweg of bij de Europaboulevard, Tegen die laatste mogelijkheid bestaan grote bezwaren in de wijk Rond dit dichtbebouwde •deel van Holy zouden de ontslui tingen een enorme verkeerso verlast veroorzaken. De gevol gen die de aanleg van rijksweg 19 voor Holy heeft baren het co mité grote zorgen. Rijkswaterstaat heeft al laten weten dat als de verbreding van rijksweg 20 doorgaat en ook de Tweede Beneluxtunnel er komt, het Kethelplein een belangrijk knooppunt wordt. Eén van de twee opritten naar rijksweg 20 bij de Holysingel zou dan omwil le van de verkeersveiligheid moeten verdwijnen Dat toekomstbeeld schrikt veel inwoners van Holy af, omdat dan meer verkeer door de wijk moet om de compenserende op rit naar rijksweg 19 te bereiken. Bovendien wordt de bereikbaar heid van heL Holy-ziekenhuis vanaf de rijksweg ernstig be moeilijkt. Het verkeer naar het ziekenhuis moet dan worden omgeleid, en ook dat 2a! voor ex tra overlast zorgen. De woordvoersters van het co mité, Coby de Groot en Ineke van Deunen, brachten de zaak gisteravond ter sprake in de raadscommissie verkeer en ver voer. De gewenste duidelijkheid werd hen echter niet verschaft Volgens weihouder Agnes van Ardenne zijn er nog lang geen knopen doorgehakt. De commissie loonde zich ver ontwaardigd dat burgemeester en wethouders de brief van het comité, al in januari verstuurd, nooit hadden beantwoord. Van Ardenne beloofde dat verzuim snel te herstellen. Bovendien is het comité uitgenodigd voor een gesprek met de raadscommissie \*oor milieu, die mogelijk meer inzicht kan geven over de gevol gen die de verschilende oplossin gen hebben voor de leefbaarheid m Holy. Dat nam niet weg dat hij over de Eerste stad aan de Waterweg ei genlijk weinig had te zeggen. En dat bedoelde de professor als een compliment. „Ik ben gewend om m de wat kleinere steden te roe pen. mensen dóe dan toch eens wat Maar hier zeg ik dat niet. In Maassluis gebeurt al een hoop". Op de discussieavond traden naast de buitengewoon hoogle raar ook korpschef Nieuwkoop en burgemeester Van Es op. De laatste is voorzitter van de plaat selijke Stuurgroep Kleine Cri minaliteit die best eens wilde ho ren dat in Maassluis goed werk wordt verricht. Het panel des kundigen strooide met tal van zaken die m de afgelopen vier jaar tot stand zijn gekomen. Stimuleren „In de Com jxmisten wijk is met graveer koffers langs de huizen gegaan", stelde voorzitter Van Veenhoven van de Projectbege leidingsgroep Kleine Criminali teit. Van Es wees op de aanpak van hondepoep en zwerfvuil. Verder worden volgens de bur gemeester de abri's volgend jaar vervangen door 'anti-graifiti- hokjes'. En korpschef Nieuw koop wees er op dat zo nu en dan een team van agenten wordt ge vormd om een 'graffiti-kunste naar' aan te houden en over te leveren aan bureau Halt. „Ik kan u verzekeren dat het geen pretje is om met een borsteltje en een emmertje de boel schoon te maken". Van Veenhoven weer: „Wij heb ben met sommige wljkvereni- gingen en buurtorganisaties goed contact. Ze kunnen ook als meldpunt fungeren". De burge meester voegde daar aan toe: „We willen met de wijkvereni- gingen praten over ervaringen en nieuwe tdeeön". Hij toonde zijn goodwill door de wijkvere- mgingen uit te nodigen om in ja nuari te komen praten. je moet", bedacht prof. dr- Van Dijk, juist ook de wijk- verenigingen die met za actief zijn, stimuleren. Ik hoorde ie mand uit de zaal zeggen dat van uit de moskee mensen zich heb ben aangemeld bij een bewo nersorganisatie om mee te den ken over de preventie en bestrij ding van de criminaliteit onder migranlen. Dat vind ik typisch zo'n initiatief dat een 'schop'ver dient vanuit Den Haag". Stadswacht De hoogleraar gaf nog enkele preventiemogelijkheden aan. In de eerste plaats noemde hij de wenselijkheid van een crimino logisch advies over de veiligheid van te bouwen woningen of van een wijk Andere verbeteringen ziet hij in het stellen van de taak om in de moeilijkste wijken pre ventieprojecten op ie zetten. „Als deze buurten veiliger wor den. zullen er minder potentiële daders opgroeien". Ook denkt hij aan sociale ver nieuwingsprojecten voor rand groepjongeren, aan huismees ters, spijbelreglstratie, voorlich ting en stadswachten. Een boze reactie over het idee van de stadswacht kwam uit het pu bliek. „Dus u denkt dat als u te gen iemand zegt: 'hé, doe dat toch njet joh' dat dat helpt? Dan moet u eens naar vak S gaan, met uw grafiekjes onder de arm, dan kunt u geen reisje meer ma ken. meneer". Toch zei de hoog leraar in het stadswacht-initia tief te geloven: „We zijn allemaal verantwoordelijk voor de maat schappij". Hoek van Holland Voor Jacco Bruggeling uit Hoek van Holland is het morgen opnieuw een grote dag. Nadat hij vorig jaar met ziin zes tien jaar de jongste Nederlander was die theoretisch vliegexamen deed, krijgt hij nu een onder scheiding voor het behalen van zijn vliegbrevet op zeventienja rige leeftijd, de zogeheten Mar tin Schreuder Wmg. De directeur van de bekende chartermaatschappij Martin Air wist ooit ook op aie leeftijd het vliegbrevet te halen. Enige tijd dienden te blijven. Met het beha len van zijn Al brevet in augus tus was ook die beperking opge heven. Vandaar dat Bruggeling nu over heel de wereld tt. een- motorige vliegtuigen het bevel mag voeren. Op vliegveld Zestien hoven krijgt Jacco Bruggeling morgen de Manin Schreuder Wing uit gereikt tijdens een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVVL). geleden stelde hij om dte reden de Martin Schreuder Wing in, een onderscheiding die uitslui tend 1$ weggelegd voor vliegers dre op deze jeugdige leeftijd in het bezit van het brevet komen, Jacco Bruggeling doorstond in mei van dit jaar de proeve van bekwaamheid. Met het A2 bre vet op zak mocht hij vanaf dat moment eenmotoilge vliegtuig jes besturen, met die beperking dat ze binnen het territorium van de Benelux en Duitsland Vlaardingen De auto van een 28-jange Rotterdammer is gis teravond bij de Watersportweg in een sloot gezakt. De man en zijn vriendin reden daar bijna stapvoets, omdat ze op zoek wa ren naar een rustig plekje. Plotseling zakte toen de achter zijde van de auto in de sloot De brandweer moest er aan te pas komen om de wagen, die overi gens geen schadeopliep, weer op he t d roge te krijgen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1