Reconstructie met veel stille getuigen Minieme opkomst voor referendum voldoende Drie kunstenaars in race voor De Scheepsbouwer Stunt je met sinterklaas zet kwaad bloed bij CJV Metaal wil brede top in Stedelijk Spalanders bespreken buurt nammmm KERST 1990 tiLAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ambacht wil postagentschap niet kwijt Bromfietser rolt onder auto door Auto botst op vangrail EFABER lilanli Struikrover NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN De Erker doet wat de buurt wil ü- t DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC VIaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Viaardingen j}e CJV Liefde en Vrede is niet erg te spreken over de poging van de midden stónd in Vlaardinger-Ambacht om sinterklaas te laten optreden als actievoerder. Dat de poging mislukte, maakt de onvrede bij de CJV er niet minder op. De middenstanders hadden Liefde en Vrede, organisator van de intocht, niet van hun plannetje op de hoogte gesteld. En dat had wel moeten gebeu ren, meent CJV-voorzitter Klaas van Vliet. Slechts dankzij een bericht in de krant dat één dag voor de intocht verscheen, kwam de CJV achter het snode voornemen en kon de opïet van de winkeliers op het laatste mo ment worden verijdeld. Klaas van Vliet betreurt het dat de winkeliers van het Burge meester de Bordesplein en de Voorstraat de Sint wilden in schakelen bij een handtekenin genactie voor behoud van het postagentschap in Ambacht. Sinterklaas is er voor de kinde ren, niet voor actievoerende vol wassenen, hoe goed die acties ook zijn bedoeld, meent de CJV- voorzitter. Van Vliet heeft zijn beklag ge daan bij Aad Ouwendijk, de voorzitter van de winkeliersor ganisatie Vïaardinger-Ambach- t/Onder de malen. Hij vindt het stuntje van de neringdoenden tactloos. De CJV had zaterdag voor het eerst sinds zeventien jaar een nieuwe sinterklaas inge zet, juist omdat de vorige Goed heiligman te zeer de neiging ver toonde voor politieke doelein den van zijn rol af te wijken. Liefde en Vrede had de bisschop herhaaldelijk en kennelijk vergeefs verzocht geen poli tieke uitspraken meer te doen. Liefde en Vrede zegt fel gekant te zijn tegen een sinterklaas die uitlatingen met een politieke strekking doet Van Vliet maakt duidelijk dat zijn eigen organisa- tie zelf ook gemakkelijk mis bruik had kunnen maken van de loslippigheid van een kritische sinterklaas. „Was dit bij voor beeld n iet een goede gelegenheid geweest ons ongenoegen te uiten over het intrekken van onze subsidie van 32.000 gulden door de gemeente? Maar wij hebben daar bewust niet voor gekozen". Aad Ouwendijk is door het inci dent danig in verlegenheid ge bracht Dat Sint Nieolaas zater dagmiddag geen tijd had zijn handtekening te zetten voor be houd van het postagentschap hij was al achter op zijn schema komt de middenstanders bij nader inzien wel goed uit An ders was er een ernstig conflict gerezen met de CJV. Ouwendijl wel Vliet tydig van de actie op de hoogte te brengen. Maar hij kon de CJV-voorzitter, die nagenoeg bij hem om de hoek woont, niet wend ijk zegt overigens dat hij 1 degelijk getracht heeft Van bereiken. „Het is misschien best wel dom van ons, dat we de zaak niet eerder hebben aangekaart", geeft hij ruiterlijk toe. De middenstanders blijken er niet van op de hoogte te zijn. ge weest dat de CJV een nieuwe, a- politieke Sint had ingehuurd. Aad Ouwendijk rekende op de reputatie van de vorige sinter klaas, Hij suggereert dat die in het verleden wel wilde ingaan op bepaalde verzoeken van het bedrijfsleven. „Zo van, als jij dit en dat zegt, krijgt jij voor de CJV zoveel centjes". Viaardingen In Vlaardinger- Ambacht worden deze week huis-aan-huis handtekeningen opgehaald tegen de aangekon digde sluiting van het postagent schap aan de Hozenlaan. De PTT wil dat het in de winkel van Jan Middendorp gevestigde loket in 1992 dichtgaat. De inwoners van Ambacht zijn niet van plan zich bij die bezuiniging neer te leg gen. Zij vinden een eigen postkan toortje uit praktisch en sociaal oogpunt van groot belang. Zij zijn verknocht aan het agent schap, dat ai vijftig jaar bestaat Een petitie met een indrukwek kend aantal handtekeningen moet voorkomen dat de PTT zijn voornemen ten uitvoer brengt. Zaterdag zette wethouder Arij Maarleveld. die in Ambacht woont, ais eerste zijn handteke ning Een Zwarte Piet betuigde als tweede zijn steun aan de ac tie Ambacht treedt in het voetspoor van de Sluispolder m Maassluis, waar de Consumentenbond de afgelopen weken actie voerde voor Ixshoud van het agentschap aan de Rembrandtlaan. Een sta pel handtekeningen werd vrij dag op het stadskantoor over handigd. De gemeente Maas sluis. die de actie steunt, zal de petitie doorsturen naar de PTT. De reconstructie. Terwijl de rijksrecherche en de officier van justitie toekijken, schuilen de twee agenten opnieuvr achter hun auto, wanneer de pseudo-in breker gewapend naar buiten komt. Schiedam Een dozijn man nen schooi vannacht samen in het Hof van Spaland. De rijks recherche, de officier van justi tie en de politie Schiedam maakten een reconstructie, yan de dodelijke schietpartij, die zondag jl november plaats vond. Toen werd een 22-jarige inbre ker op heterdaad öetrapt bij de hakkenbar Sjoeki Shop in het winkelcentrum. Nadat hij de twee surveillerende agenten met een wapen had bedreigd, werd hij op zijn vluchtweg in de richting van tramlijn 1 toen hij zijn vuurwapen op nieuw op hen richtte dode lijk getroffen. Rond één uur vanmorgen, zo'n twee uur vroeger dan in wer kelijkheid was gebeurd, werd de schietpartij in het winkel- 'centrum opnieuw in scene ge zet. Op foto's en video werd vastgelegd hoe de twee agenten hel Hof van Spaland binnenre den, bij de hakkenbar op de ge wapende inbreker stoten en hoe de man het hazepad koos. Uit de reconstructie blijkt dat de dief de minst logische en langste weg volgde om te ont snappen. Na dc waarschuwing 'Halt, po litie!' en een schot in de lucht draaide de inbreker zich half om en richtte zijn wapen op zijn belagers. Daarop vuurden bei de agenten nagenoeg gelijktij dig. Hoewel de uitslag van een onderzoekbaar dit vuurwapen nog niet "bekend is gemaakt, maakte de''inbreker naar alle waarschijnlijkheid gebruik van een nep-pistool. De 'stille getuigen' zoals een huls, een stukje lood en een (mogelijke) inslagplek van een kogel op het hoekpand van Ro- vato moesten duidelijk ma ken hoe de jeugdige dief had gehandeld. Daarbij werd ge bruik gemaakt van laserstralen om de haan van de kogels te kunnen volgen en opmeten. Viaardingen Slechts 8483 ja- stemmers .zijn nodig om het groene licht te geven voor de in voering van het referendum in Viaardingen. Dat is een kwart van het aantal inwoners dat bij de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad een stem uit bracht. Burgemeester en wethouders beschouwen de experimentele volksraadpleging op 6 maart 1991 al geslaagd, ais er maar 17.000 kiesgerechtigden aan deelnemen. Dan wordt de uit slag 'ontvankelijk verklaard', zo heet het in het voorstel dat bur gemeester en wethouders vol gende maand aan de gemeente raad voorleggen. B en W hebben bepaald geen hoge normen aangelegd voor de geldigheid van de uitslag van het eerste Vlaardingse referendum. De stad telde bij de laatste ver kiezingen voor de gemeente raad, het afgelopen voorjaar, bij na 59.000 kiesgerechtigden. Daarvan kwamen toen 33.927 mensen op, nog geen achtenvijf tig procent; een opkomst die door de politiek als dramatischi laag werd ervaren. Die magere opkomst werd weer gebruikt als één van de redenen voor de invoering van een refe rendum. Door zo'n stemming kan de kiezer directer bij het be stuur van de stad worden be trokken en daar misschien ook weer meer belangstelling voor krijgen, meende D66'wethouder Ton van der Steen. Norm voor de geldigheid van het referendum is, dat m maart vol gend jaar iets meer dan de helft van die lage opkomst va>-> de raadsverkiezingen wordt ge haald. „Het referendum als zo danig is geen onderwerp dat de gemoederen in Viaardingen da gelijks bezig houdt", merken burgemeester en wethouders op in het voorstel. In Maassluis werd aan de hand van een enquete door oderzoeks- bureau Lagendijk uitgerekend dat een opkomst var» mmder dan vijftig procent valt te verwach ten. Viaardingen is al tevreden als het rond de achtentwintig procent van de kiesgerechtigden zou weten te bereiken; De vraag die kiezers naar alle waarschijnlijkheid op hun stern- kaart zullen aantreffen is: „Wilt u door middel van een referen dum bij de besluitvorming van de gemeente Viaardingen be trokken worden, als het gaat om zaken die van belang zijn voor alle Vlaardingse burgers". Viaardingen Een negentien jarige bewoner van Vierpolders heeft het er gistermorgen bij een aanrijding op de Deltaweg in Viaardingen verbazend goed vanaf gebracht. De man reed met zijn brommer in op een vrachtauto, die rechtsaf sloeg. De brommer schoof onder de vrachtauto door en de berijder rolde er achteraan. Hij werd voor onderzoek overgebracht naar het Holy-ziekenhuis, maar kon na behandeling meteen weer naar huis. Schiedam Op rijksweg 20, ter hoogte van het Kethelplein, reed gisteravond omstreeks kwart voor tien een personenauto op de vangrail. De bestuurder, een 24- jarige man uit Maassluis, was de macht over het stuur kwijtge raakt. Oorzaak was waarschijn lijk de hevige regenval. Schiedam Ineke van Dijk, Ineke Roelfzema en Frits Hen- derickx, dat zijn de drie kunste naars die in aanmerking komen voor het ontwerpen van De Scheepsbouwer, De initiatiefnemers voor de tot standkoming van dit beeld, dat de herinnering levend moet houden aan de scheepsbouw in Schiedam, maken binnenkort een keuze uit de drie kandida- ten. Zij hebben al uitgemaakt 3 waar het beeld te zijner tijd moet komen te staan: op het Hoofd- plein, op het hoekje van dc Maasboulevard en de Buitenha ven, direct aan het water. De Schiedammer Frits Hende- rickx, die als eerste het idee voor een scheepsbou w-monument lanceerde, maakte enkele jaren geleden De Brandersknecht, het beeld aan de voet van de Koren beurs. Zijn stadgenote Ineke Roelfzema ontwierp onder meer het beeldje bij Huize Frankeland in de Sint Liduinastraat. Ineke van Dijk uit Stolwijk is bekend om Het Kaasmeisje in Gouda en het standbeeld van de arbeiders die de Afsluitdijk aanlegden. De actie om geld in te zamelen voor een scheepsbouwersbeeld wordt gecoördineerd door de ge zamenlijke serviceclubs van Schiedam Zij starten de fond senwerving op 14 december op de Kerstmarkt in de Koren beurs Daar moet de financiële bodem gelegd worden voor dit ambi tieuze plan. waarvoor minstens 60.000 gulden nodig is. Na de Kerstmarkt gaan de service clubs geld inzamelen bij Schie- da mse bedrijven die direct of zij delings met de scheepsbouw hebben te maken. De clubs rekenen er op dat de ge meen te Schiedam de sokkel van het beeld zal betalen. Frans van. Krugten, woordvoerder van de clubs (Licns, Rotary, Rotar-act, Innerwill, Probus en Soropti- mist): „Je moet het zo zien, het Dat glazenier Frits Henderickx ook de kunst van het beeldhou wen verstaat bewees hij enkele jaren geleden met De Branders knecht. Henderickx Is één van de kandidaten voor het ontwerpen van De Scheepsbouwer. beeld is een geschenk van de be volking aan de gemeente. Daar mag de gemeente best iets voor terugdoen". De Kerstmarkt staat meteen vanaf de opening in het teken van De Scheepsbouwer en de bijbehorende industrie. Tegen een passend decor van Sjef Hen derickx onthult burgemeester Reinier Scheers 14 december, om half acht 's avonds, een soort levende replica van een scheeps bouwer. In het feestprogramma van die avond en het daaropvol gende weekeinde zal het thema herhaaldelijk terugkomen. Lokkertje Om zoveel mogelijk bezoekers en dus geld binnen te halen is een extra lokkertje bedacht. Iedere gast dingt via zijn toe gangsbewijs automatisch mee naar een prijs (onder meer crui ses door Nederland en op de Rijn) uit de loterij. Op het pro gramma staan voorts veel mu ziek en dans. een kerstbal op za terdagavond en een wijnveiling op zondagmiddag. Vorig jaar, toen geld werd inge zameld voor de restauratie van molen De Palmboom, bezochten ongeveer 2500 Schiedammers de Kerstmarkt. Frans van Krugten rekent dit keer op een veel gro tere toeloop. „Vorig jaar was het verschrikkelijk noodweer en hadden we bovendien te kam pen met een griepepidemie". Daarnaast is de Kerstmarkt pro fessioneler opgezet dan ooit en wordt de Korenbeurs zo aange kleed dat de bezoekers, aldus Van Krugten, „het gevoel zullen knjgen dat ze het Walhalla bin nenstappen". Prisma smeden I CALLEMBURGSTRA/T 80 YUAflDWGtN TEL 010-4343096 Schiedam Je kunt wel een wijk bouwen en allerlei ideetjes verwerken in de vormgeving van de buurt en de huizen die er staan, maar hoe vinden de bewo ners dat eigenlijk? Om de erva ring van het woongenot in Spa land te peilen, houdt de gemeen te Schiedam donderdag een in formatie-avond in wijkcentrum de Blauwe Brug. Uttgenodjgd zijn de bewoners van de eerste ongeveer 250 huizen uit de Ak- kerbuurt. De gasten zijn niet alleen uitge- voorzieningen Wethouder nodigd om vragen te beantwoor- Chris Zijdeveld en medewerkers den. Ze mogen ook vragen stel- van Gemeentewerken zijn aan- len over de inrichting van hun wezig De wijkbijeenkomst be- woonomgeving en de aanwezige gint om acht uur. Schiedam Een ongeveer achttienjarige man heeft gis termiddag rond kwart over twaalf het oude ambt van struikroverij nieuw leven in geblazen. Zijn werkterrein was het Beatrixpark. Hij ver school zich In de bosjes langs het Hazepad en wachtte op een gunstige gelegenheid om toe te slaan. Als slachtoffer koos hij een 31-jarige vrouw. Op het mo ment dat zij voorbij fietste, sprong de man uit de struiken en griste een tas uit de fiets mand. Daarna verdween hij weer tussen de bonten. Schiedam Het Stedelijk Mu seum dient op zeer korte termijn twee staf krach ten aan te trek ken, Deze aanbeveling deed in terim-directeur Arie Metaal gis teravond in raadscommissie voor cultuur. Het aantrekken van een hoofd bedrijfsdienst en een hoofd voor de museale dienst hebben volgens de mana ger de hoogste prioriteit. De aanbevelingen komen voort uit het interim-rapport, dat de brandweercommandant en tij delijk museumdirecteur verle den week aan wethouder Chris Zijdeveld aanbood. In zijn rap portage, die Metaal heeft ge schreven nadat hij de museu- morganisatie dc laatste maanden uitvoerig doorlichtte, spreekt hij zijn duidelijke voorkeur uit voor een éénhoofdige leiding. De raadscommissie oeperkte zich gisteravond tot het bespre ken van hei rapport van Metaal. Op tafel lag ook een door de wet houder geschreven discussiestuk over de toekomst van het mu seum, maar dit epistel wordt pas aan de orde gesteld na de uitge breide hoorzitting, die het ge meentebestuur op 6 december in de aula van het Stedelijk Mu seum houdt. Metaal stelde dat zijn aanbeve lingen in principe geen belem mering hoeven te hebben voor de richting, die de gemeente in de toekomst met het museum wil opgaan. „Los van de vraag watje wilt verzamelen, heb je in het museum iemand nodig die de museale taken coördineert. „Hetzelfde geldt voor de exploi tatie van het gebouw, We missen nu een hoofd bedrijfsdienst, die in staat is het museum als ge bouw en bedrijf te laten draai en". Metaal wü, dat beide staf functionarissen direct verant woording schuldig zijn aan de nieuwe museumdirecteur. Een snelle vervulling van de nieuwe functies is volgens Me taal noodzakelijk om het ten toonstellingsprogramma in het volgende museumseizoen te red den. „Anders zeggen critici datje aan de tentoonstellingen wel kunt 2ien dat er een brandweer commandant aan het roer heeft gestaan". De opmerking verlok te Gerard Verhulsdonk tot een grapje. „Mogelijk krijgen we dan. wat meer aquarellen te zien". De raadscommissie raadde de politici aan met name de getals verhoudingen tussen de musue- ale dienst en de bedrijfsdienst in de gaten te houden. „Eén crea tief persoon kan bij wijze van spreken meer tentoonstellingen verzinnen dan tien anderen kunnen uitvoeren". In zijn rapport vraagt Metaal ook aandacht voor de werkomstan digheden, die volgens de ar beidsinspectie zeer slecht zijn. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C Vijf jaar wijkcentrum De Erker in beeld Schiedam „De Erker heeft de afgelopen jaren laten zien dat een wijkcentrum meer is dan een borreltje aan de bar en naai cursussen voor vrouwen". Het gaat goed met het Schiedamse buurthuis en dat maakte Marcel van Oorschol, voorzitter van De Erker, gistermiddag tijdens de receptie voor het vijfjarig be staan duidelijk ook. Het wijkcentrum in Schiedam- West, dat vijf jaar geleden ont stond door het samenvoegen van de centra de Bever en de Kreek, wordt druk bezocht. Niet alleen door de mensen uil West, ook be woners uit andere Schiedamse wijken en zelfs Vlaardingers en Rotterdammers komen naar De Erker om een cursus te volgen of gezellig met elkaar te kletsen. De formule voor het succes js, volgens vice-voorzitter Hans van der Boor, moeilijk te geven. Hij denkt dal vooral het inspelen op de wensen van de buurt van groot belang is: „Regelmatig houden wij enquetes in de buurt. Wanneer blijkt dat mensen zijn geïnteresseerd in flamenco-dan sen, starten wij daarvoor een cursus. Om de mensen uit de huizen te krijgen, moet je aan hun wensen tegemoet komen". Ook de vele vrijwilligers die met hun ideeën en kritiek de spil van De Erker worden genoemd, zijn een groot pluspunt: „Zonder vrijwilligers kunnen we de tent wel dichtgooien. Er zijn nog wel wal kleinere factoren aan te ge ven maar het is natuurlijk ook zo dat als het goed gaat, dat je dan over de tong gaat' .Tijdens de re ceptie gisteren toastten de vrij willigers en het coördinatie- team vooral op de eerste lu strumviering, want de hele week staan er activiteiten op sta pel. Voor degenen die hun geheugen even wilden opfrissen, was er een tentoonstelling ingericht die chronologisch de activiteiten van de afgelopen jaren in en rond De Erker weergeeft. Foto's van dagjes-uil en Sinterklaas feesten, het eerste programma boekje, krantenknipsels, een videofilm en een dia-serie gaven een overzichtelijk beeld van het wijkcentrum dat sinds halver wege de jaren tachtig floreert. V' J4 d. 0-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1