s De lange weg van een schrijver-in-de-dop f Bos kijkt verderdan periodetitel SPORT WATERWEG STEMMEN 'Kleine club moet grote naam krijgen^ Robert Borcherts debuteert met De Volkstribunen Y; WIK snel vergeten SPORTAGENDA NAPRATEN MET Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 20 november 1990 Onbekend Schrijftalent. Het blijkt een aandui- ding, die veel mensen tot de verbeelding Sprf^ o inzendingen kreeg het Rijn- mond Schrijvers Festival een initiatief van de openbare bibliotheek en de Werkgroep Thea ter van Maassluis de afgelopen weken over zich uitgestort. Uit het gros deelnemers - waarvan twintig uit Maassluis zelf, dertien uit Schiedam, elf uit Vlaardingen en vier uit Maasland heeft de jury een selectie gemaakt van tien genomineer de kandidaten, die uiteindelik mogen meedin gen naar een stoffelijke blijk van waardering3 en hun proza tevens zien gebundeld in het boek- Rijnmond Schrijvers Festival (voor te koop bij de WV en bij de bibliotheek in Maassluis). Over vier dagen wordt de winnaar in bet Schuurkerktheater onthuld. Totdfe tijd zal het Rotterdams Nieuwsblad dagelijks één of meer dere stukken poëzie, korte verhalen of roman fragmenten op deze plaats publiceren. Het is een willekeurige selectie uit het aanbod van de laatste tien kanshebbers. Onbekend Schrijftalent presenteert vandaag als eerste: Stemmen', een kort verhaal van Rot terdammer Nicolaas van der Torre (66). De smalle, kronkelige straat was rommelig. Langs het trottoir stonden auto's die, zo te zien, de eerstvol gende keuruig niet zonder kleerscheuren zouden doorkomen. Naast een lantarenpaal lag een ge scheurde vuilniszak, waarvan de inhoud zich voor een belangrijk deel over de middenstraat verspreid had. Verderop lag een gedeukte koelkast zonder deur; m de opengeschoven groentela prijkte een verrotte bloemkool. Een witharig hondje snuffelde eraan, lichtte zijn achterpoot op, keek nog even mis prijzend om en vervolgde zijn weg. De hoge panden waren vervallen en de twee deuren van een oud pakhuisje waren volgeplakt met affiches. Vanuit een openstaand raam waaierde indringende popmu ziek. Alie Pronk, door de buurt het Nieuwsblad genoemd, stond aan de deur met haar buurvrouw Nel. Ze wees met een verachtelijk gebaar naar de overkant, waar drie mannen en een vrouw pamfletten in de brie venbussen stopten. „Lope twee gemeenteraadsleden bij, Nel", zegt ze. „Ik las dat gistere in de krant. Die komme ons effe vertellen op wie we morrege motte stemme, Nou, als 2e strakkies oversteke dan zal ik die gaste een poepïe late ruike". Even later stak het hele stel inderdaad de straat over. „Zo dames", begon er een opgewekt, „vergeet u morgen niet te gaan stemmen?" Hij hield al een pamflet gereed en trok een gezicht alsof hij een of andere hoofdprijs kwam overhandigen. „Veeg daar je reet maar mee af", schampetde Alie. Ze ging er eens goed voor staan, vast van plan haar grieven te spuien. „En stemme? Nou man, vergeet dat maar rustig". „Meent u dat nou?", probeerde de dame van het gezelschap. Alie knikte heftig. „Wat dacht hij dan! Nou zitik hier al meer dan twee jaar opeen ver huisvergunning te waehte, en hier, mijn buur vrouw, dito dito. Nog een mazzel erregens, want an ders had ik nu vast en zeker van de kelere turreke boven m'n kop gehad". „Nou, nou, nou...", zei een van de heren bestraffend. Hij was een korte, dikke man met zilvergrijs haar. Op een van zijn revers jxijkte een enorme button met het opschrift: KLEUR BEKENNEN „Ja wat nou. nou, nou...". Alie keek de man giftig aan. „Nou woon ik hier al meer dan twintig jaar. Al tijd was het een nette straat. Iedereen deed op vrij dag z'n stoepie, poetste de bel en lapte de tame. Maar nou!" Met een gezicht vol walging wees ze de straat in. „Maar nou 2it het hier stikvol met turreke. mare- kane en surinamers. Nou, en die doen nerreges wat an. Motje kijke..."- Met een priemende vinger wees ze naar ae overkant. „Motje die gordijne zien' Is het een zootje! Kolebale zijn er nog heilig bij. En altijd een rotherrie... Ik zeg gistere nog tegen me vent: Jan. 2eg ik, als ik naar buite kijk dan voel ik me een vreemdeling in m'n eige straat, geloof je dat? En brutaal! Maar ik heb toevallig schijt aan die gaste. Verleden week, he Nel, zate er voor de deur twee van die waterchmeze te sleutelen aan een wrak van een auto. Wil je als de sodemieter effe gauw oprotte, zeg ik. Zijn jullie helemaal een haarde belazerd. Maak er maar voor jullie eige deur een kelerezoetje van. Wegweze, en vlug een beetje, want anders lazer ik een emmer water over je donder". ,Maar...", probeerde een van de pamflet-uitdelers voorzichtig. Hij was een lange, schrale kerel en hield krampachtig een enorme pijp tussen zijn tanden ge klemd. Alie onderbrak hem meteen met een honend: „Kijk... daar lope weer een paar van die wijve. Motje toch 's effe zien hoe ze erbij lope. En maar koters op de wereld schoppe. En waar ze al die jong late... En maar kinderbijslag vange. Welja... Nou, en daar zit ik dan tusse met m'n goeie gedrag. Ik een ander huis... in een nette buurt? Ken je net gelove! Maar die gaste hebbe maar te kikke. en hupsekee jongens, het wordt meteen geregeld". „Ik geloof dat u het toch wel erg zwart inziet, me vrouw", knikte de dame van het stel. „Nou", pareer de Alie verongelijkt, „een andere kleur zal jij hier bijna niet meer tegenkomme, zus". Zus kreeg er rode vlekken van in haar hals. Zenuwachtig frun nikte ze aan haar schoudertas en zei met een preuts, tuitend mondje; „Die mensen moeten tenslotte er gens gehuisvest worden, mevrouw. Wij hebben die mensen hiernaar...". „Heb ik anders niet om gevraagd", brak Alie die woorden abrupt af. „En die dat wel hebbe gedaan- Bij jullie zulle ze niet in de buurt wone. Zie jij die gaste soms op de Van Somereweg, de Prinses Julia na of de Piaslaan? Nee, jullie kijke wel mooi uit". „Heeft u iets tegen die mensen?" informeerde een ander. „Ikke?" snoof Alie. „Ikke niet! Ze magge van mijn gezond blijve, tijken honderd jaar worde. Maar dan wel in hun eige land". „Maar uw stem?" „Ach mens, val dood met je stem. Zodra het hele zootje hier verdwene is ga ik misschien weer stem me. Ja, kom nou...". Het gezelschap droop af; hier viel eenvoudig niet tegen te praten. „Hebbie goed gezegd, Alie", prees de buurvrouw. „Dacht ik ook. En voor de rest kenne ze van mijn de zen uwe krijge. Nel". Drie mannekes van een jaar of vier kwamen vrolijk aangehuppeld. Alle vier hadden ze een lekkere kop met donker haar en een paar krieken van ogen. In hun eigen taalde kwebbelden ze er lustig op los. „Dag tante Alie riep één van de kleinen. „Zolekkere drol". Alie liet zich op haar hurken zak ken, pakte een zakdoek uit haar schortzak en veeg de van het kleine neusje een ferme snottebel. „Wachte jullie maar effies, dan haalt tante Alie effe een stukkie sukkela voor jullie". Toen de mannekes even later genoten van een stuk chocolade, stootte Alie haar buurvrouw aan. Haar stem was vol tederheid toen ze zei: „Je zou die klei ne, zwarte sodemieters toch opvrete, Nel. Kijk, die zal ik toch wel misse als Ik nog 's in een nette buurt kom te wone". door SIMON VAN ZUILEN Maassluis Ai aan het eind van de jaren zestig liep Robert Borcherts met het plan rond een boek over de broere Tiberius en Gaius Gracchus te schrijven. Pas nu, een goede twee decennia later, heeft de Maassluizer zijn debuut ais auteur gemaakt. Zijn roman 'De volkstribunen, de geschiedenis van de Gracchen', is recentelijk van de pers gerold. Het is er dus toch van gekomen, maar zelden zal er bij een auteur zo'n lan ge tijd tussen het idee voor een on derwerp, het schrijven en het mo ment van verschijnen van het boek hebben, gezeten. Borcherts tilt daar niet aan. „Van die eerste versie is toen eenvoudig weg niets gekomen. Maar omdat ik het zonde vond het manuscript te laten liggen, heb ik in 1982 de draad toch weer opgepakt". Driejaar later zag zijn als een historische roman geschreven geesteskind dan toch het levenslicht. Dat het vervolgens nog vijf jaar heeft geduurd eer het in druk aan den volks kan worden vertoond, komt omdat de Maassluizer er in eerste instantie niet in slaagde een uitgever te interesseren. Uiteinde lijk is hem dat toch gelukt en wel bij de Drentse uitgeverij Servo, geves tigd in Assen; zij het, dat hij de uit gave van de eerste 800 stuks vol- gens het 'risico van de schrijver' volledig zelf heeft gekostigd. n Voetsporen De 48-jarige Robert Borcherts heeft met zijn boek bepaald niet het idee in de voetsporen van zijn oud-stad- a genoot Maarten 't Hart te treden, o ..Maar ik hoop wel dat er belang- 2 stelling is voor De Volkstribunen Hij zegt het boek ook niet uit winst bejag te hebben geschreven. „Maar louter vanwege het interessante on derwerp. Ik ben erg geïnteresseerd In algemene geschiedenis behal ve de Griekse, dat zegt me om on verklaarbare wijze helemaal niets. De tijd van de Romeinen daarente gen doet me juist ontzettend veel". De al meer dan twintig jaar in Maassluis wonende en als typograaf werkzame Borcherts, is dan ook heel bewust tot het Idee gekomen zijn roman in een historisch kader te plaatsen. Het verhaal speelt zich af ten tijde van de Romeinse repu bliek, tussen het jaar 137 en 122 voor Christus. Inzet is de politieke strijd tussen twee volkstribunen, een soort poli tieke ombudsmannen die bemid delden tussen de regering en het volk, om tot betere sociale verhou dingen te komen. Borcherts: „De twee volkstribunen, de beide broers Gracchus, onderscheidden zich dusdanig van de rest van bekende Romeinen dat ze me altijd hebben geïntrigeerd. Tiberius, de toch wat naïeve oudere broer, en Gaius die realistischer en revolutionair was. Ik vond het een uitdaging juist over deze figuren een roman te schrij ven. Temeer daar dit nooit eerder is gebeurd". Romeinen „Er zijn genoeg romans over het Romeinse Rijk", weet Robert Bor cherts. Quo Vadis, Ben Hur, Sparta- cus en De laatste dagen van Pompei om maar enkele bekende boeken te noemen. „Maar met over de ge broeders Gracchus. En slechts en kele geschiedschrijvers hebben zich enigszins met deze tijd bezig gehouden. Tot een echte biografie is het nooit gekomen". De nieuwbakken auteur denkt in die leemte met zijn 144 pagina's tel lende en als paperback uitgevoerde boek te voorzien. Hij beseft don dersgoed dat zijn boek niet is voort- bestemd om een bestseller te wor den. Dat er onder de gevestigde uit gevers aanvankelijk echter nie mand was die iets in zijn manus cript zag, stelde hem toch wel wat teleur. „Als beginnend auteur is het haast onmogelijk om aan de bak te ko men. Slechts romans die appelleren aan de smaak van het doorsnee pu bliek hebben direct een kans. Ik heb", vervolgt de immer opgewek te Borcherts, „genoeg zelfrespect om te.kunnen stellen dat ik een goed boek heb geschreven. Maar anderzijds besef ik dat het onder werp niet voor iedereen interessant is". Hij liep van uitgever naar uitgever en leurde met zijn volkstribunen. „Met als resultaat steeds weer de zelfde nietszeggende bedankbrief jes". Tot hij eindelijk bij Servo te recht kwam, die bereid was zijn boek volgens het betalen van de zet-, druk- en uitgeverskosten door de auteur zelf te produceren. Spaarcenten Van elk verkocht boek krijgt Bor cherts veertig procent van de ver koopprijs, die op nog geen dertig gulden is bepaald, terug. Allang blij eindelijk een uitgever te hebben ge vonden, ging Borcherts onvoor waardelijk akkoord. Het bedrag dat bij erin heeft gestoken, houdt de Maassluizer liever voor zich, maar hij bekent dat zijn spaarcentjes voorlopig op zijn. Zijn favoriete hobby - het maken van wereldreizen naar niet alle daagse vakantielanden (hij is zo al in India, Japan, Brazilië, Paasei land, Argentinië, Thailand, de Sov jet-Unie, Jordanië en. Tahiti in de Stille Zuidzee geweest) heeft hij noodgedwongen op een Jaag pitje moeten zetten. Robert Borcherts zit totaal niet in over die financiële aderlating. Zijn boek is er en dat is het enige wat voor hem telt. „Die twee broers streden toen al tegen de gevestigde orde om sociale veranderingen aan te brengen. Dat is mislukt en beiden zijn ook vermoord. Eigenlijk is hun strijd pas in het midden van de ne gentiende eeuw met de opkomst van het socialisme beëindigd. Pas toen is de omwenteling gekomen. Maar ook in ons moderne leven vinden we nog steeds zaken uit die tijd terug". Solliciteren Ook al moet er bij de uitgifte van zijn eersteling nog dik geld bij, Ro bert Borcherts heeft ondertussen de draad opgepakt voor een tweede boek. „Ook weer een roman", weet hij, zij het ditmaal niet over de Ro meinse geschiedenis. „Als ge wilt zal het geen sprookje zijn", heeft Borcherts de titel al in zijn hoofd. Robert Borcherts leest in de Volk stribunen: 'niet uit winstbejag ge schreven". Het boek zal handelen over de Joods-Weense journalist Theodoor Herzl, die aan het eind van de vori ge eeuw een boek schreef over de denkbeelden voor het stichten van een eigen, Joodse staat, zoals Israel dat later is geworden. Een voor proefje van de opvolger van De Volkstribunen heeft hij al de we reld ingezonden. Met een fragment uit zijn manus cript solliciteerde hij naar een.no minatie voor het Rijnmond Schrij versfestival, waarvan vrijdagavond de apotheose plaatsvindt in het Schuurkerk-theater. Hij haalde de uitverkoren tien, die strijden om een 'stoffelijke blijk van waarde ring', niet. Het leven van een schrijver die zich wil profileren, gaat niet over rozen. door SANDER SONNEMANS Schiedam Om zich te ver zekeren van deelneming aan de nacompetitie, waaruit pro motie kan voortvloeien, fo- Vlaardingen Dé1 uitwedstrijd tegen rode lantaarndrager DZV/Koudijs is zeker niet de beste geweest van de waterpolo- dames van. WIK. De Vlaardmgs- en wonnen weliswaar afgete kend (5-2), maar slaagden er met m de gewenste monsterscore in de boeken te zetten. Tegen het uit stevige speelsters beslaande DZV was sprake van een stevige partij, waarin de cou lante arbitrage in het nadeel van WIK uitpakte. Bij WIK, waar Laura Bredius (2x), Metha Bot, Ingrid Schoffelmeer en Renate Zevenbergen delpuntten, was men echter eerlijk genoeg de schuld voor de mindere prestatie bij zichzelf te zoeken. Tips voor deze rubriek kunt u door geven aan de aportredaktie van deze krant, postbus 4003, 3130 KC Vlaardingen. De aportredaktie is overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer Q10- 4056509. DINSDAG 20 NOVEMBER Voetbal: 19.30 SW 2—Sparta Z 19-30 DOlasportDe Zwervers (besltsswgswed- stnid eersle periodetitel 4C zaterdag op terrein DOTO in PernlS); Zaalkorfbal; tweede ronde bekercompeiiiie: Energieha! Rotterdam veld i: 19.00 Hoogvliet—Suc ces; Wem veld Z 19.00 Actief—Vlaardin gen, 21.40 O Dl—Het Zuiden; idem veld 3: 21.40 WeidevogelsSpirit, WOENSDAG 21 NOVEMBER Biljarten: 19.30 Voorwedstrijden De Kleine Conflance- bokaal poule 2 in De Kleine Conflance te Schiedam; 19.30 Voorwed strijden bandstolen vijfde klasse klein In De Oude Markt te Vlaardingen (poule 2); Zaal korfbal: Wielewaal Rotterdam-Zuid: 20.20 CKC Maassluis—De Överkanters, 21.40 Oranje NassauSperwers, DONDERDAG 22 NOVEMBER ZaalvpetbakMargnetha! Schiedam veld 1: 21 00 Olympus S—Monopool 2000, 21.40 GSS—WK. 22,20 S0V—Animo Hoogvliet VflUDAG 23 NOVEMBER Volleybal: 1S.45 Holy—Kangoeroes <b), I 21.00 Holy—Kangoeroes 2 td). I cusseri veel voetbalploegen zich op het behalen van een periodetitel. Wolter Bos, de trainer van de fusieclub Del- tasport, die vanavond vanaf 19.30 uur op het complex van DOTO in Spijkenisse tegen De Zwervers om de eerste pe riodetitel van de vierde Mas- 5 se C strijdt, hecht echter niet al te veel waarde aan het mo-1 f gelijke succes. „In feite telt bij Deltasport maar één doelstelling en dat is het kampioenschap", legt de sponta ne oefenmeester zijn gedachte —en die van het bestuurbloot, 0 „Het periodeka'mpioenschap 2 leeft niet zo bij de groep, want de jongens willen in de competitie nu eenmaal zo hoog mogelijk eindigen. Daarom is elke norma le wedstrijd voor hen net zo be langrijk ais het potje van van avond. Afgezien daarvan, kun je er wel op rekenen dat ze de zaak tegen De Zwervers gemotiveerd opppakken". Deltasport kroop door de 4-2 overwinning, die het enkele da gen terug op het bezoekende RHS behaalde, naar de tweede plaats achter koploper De Zwer vers. De Broekpolderclub staat er weliswaar florissant voor, maar toch is voormalig DSS'26- trainer Wolter Bos niet helemaal tevreden over de verrichtingen van zijn manschappen. „Over vechtlust heb ik niets te klagen, maar we kunnen bij een voorsprong niet moeiteloos overschakelen op een ander spelsysteem", beschrijft hij de te kortkoming van zijn succesvolle formatie. „De wedstrijd tegen RHS was daarvan een perfect voorbeeld. We gaven ae 1-0 voorsprong uit handen en keken in de tweede helft zelfs tegen een 2-1 achterstand aan. In zo'n ge val kunnen ze het roer wél om gooien en wordt er gebuffeld tot de gelijkmaker is geforceerd". „We kwamen langszij", vervolgt Bos, „en scoorden zelfs 3-2. Maar in plaats van behoudender te gaan spelen, bleven ze blind naar voren rennen, waardoor de tegenstander geheel overbodig enkele gelegenheden kreeg om de gelijkmaker achter Fred van de Wild t te deponeren. Gelukkig Wolter Bos...'De resultaten zijn niet onverdienstelijk'... Deltasport beschikt in Frans Bouman, Leen Bongers en Jerry Visser over voldoende routi niers, maar het drietal (van wie Visser en Bouman duidelijk in gewicht toe- en in snelheid afne men) kan tot op heden geen stempel op de ploeg drukken. Bos' „De resultaten zijn met on verdienstelijk en we scoren ge makkelijk. Toch bevalt het ge boden spel mij nog steeds niet. Als je op een voorsprong komt, moet je bekeken gaan voetballen en niet met het hoofd in de nek naar de overkant blijven hollen. De tegenstander gaat dan toch op zoek naar een tegentreffer en dat kan de verdediging handen vol werk bezorgen. Bij een der gelijk situatie moet de defensie jutst rust in .de ploeg kunnen brenge om tenslotte de zege zon der al te veel moeite in huis te houden. speelde hij een puike partij, an ders zou RHS misschien aan het langste eind hebben getrokken". Waar menig oefenmeester in de periode voor de periodetitelstrijd de opponent door zijn assistent laat volgen, heeft Wol ter Bos aan zijn bevindingen van de eerdere ontmoeting met De Zwervers voldoende informatie verkre gen. De onder het succes opval lend nuchter blijvende Bos put uit het resultaat van dat duel de nodige moed. Middenveld „We speelden uit tegen De Zwervers met 2-2 gelijk en die uitslag doet vermoeden dat we een grotere kans tot slagen, heb ben dan zij", blikt hij vooruit. „Het draait echter om de slag op het middenveld. Wie die wint, pakt de wedstrijd en dus ook de periode. We hebben loopvermo gen genoeg, maar er zal vanuit het midden slim moeten worden gespeeld. Daarom zal FransBou- man vanmaf zijn voorstopperpo- sitie regelmatig op moeten schui ven naar de middenlinie. Hij staat er niet voor zijn snelheid, maar heeft een goed overzicht en kan een heerlijke pass verstu ren. Ik denk dat ik meer muta ties moet aanbrengen", open baart Bos zijn tactiek. „Omdat De Zwervers twee kop- sterke spitsen heeft, moet ik ae defensie aanpassen. Jan Groene- veld is sterk in de lucht, dus hij acteert als centrale verdediger. Leen Bongers moet dan naar de linksbackpositie verhuizen. En omdat De Zwervers een fysiek sterke verdediging hebben, ope reert Ronald Schotel in het cen trum. Rody Voogd, die op zijn ei gen houtje ook het een en ander kan, moet dan voor de aanval lende impulsen vanaf de flan ken zorgen' Het plaatje schetsend komt de welbespraakte trainer met een verrassende slotoverpeinzing. „Als we doorgaan 2oais we nu bezig 2ijn, kunnen we heel hoog eindigen. De ploegen zitten zo dicht bij elkaar, dat het best wij best een anonieme middenmoter kunnen zijn als we een mindere periode doormaken. Daar denk ik maar niet aan DICK SPARREBOOM (26) trapte op zijn zesde jnar voor het eerst tegen een bal bij SVV, waar hij het tol het tweede elftal van de toenmalige eersle divisionist schopte. Na één jaar bij de betaalde jeugd ta heb ben gespeeld, verhuisde hij naar Martlnlt, stapte na drie seizoenen over naar GSS en keerde twee jaar later op hat oude nest terug. Bij de amateurs van SVV hield Sparreboom het twee seizoenen uit, maar koos hij tenslotte toch weer voor Martin it. Die keus leek niet verkeerd, want nu de vierde klaBser de koppositie bezet, wordt er in Thurlode heel voorzich tig aan een kampioenschap gedacht, Het gaat Martinit aardig Voor de wind? „Gelukkig wel, want de eerste com petitiewedstrijd had niet bepaald een positief resultaat. We hadden een uit stekende voorbereiding gehad, waar in we van VDL, Excelsior'20 en Leo- nidas wonnen. Het was niet zo dat we door die opstekers gemakzuchtig van start gingen, maar we waren gewoon niet tegen het spel van RKSVM opge wassen. Daarbij kwam dat onze laat ste man, Siem Poort, die de hele voor bereiding had meegemaakt, op va kantie was en het achterin nog wat wennen was". Tegen HSC'89 was het jouw wed strijd. „Ach, als je een hattrick scoort is dat eigenlijk vanzelfsprekend. Ik had HSC al twee keer eerder aan het werk gezien. Ik wist dat de Vlaar- dingse doelman niet erg sterk is. Dat bleek dan ook bij mijn eerste schot, want hij dook er als een kind over heen. Als je goed inde wedstrijd zit en je scoort de openingstreffer, dan krijg je wel vleugeltjes. Ja, je kunt wel zeg gen dat ik een lekker potje speelde". Wat is eigenlijk de kracht van Marti ni t? „Om te beginnen blaken we van zelf vertrouwen en is de sfeer in de groep optimaal. Verder kan ik wel stellen dat we over een redelijk uitgebalan ceerd team beschikken, want het elf tal bestaat uit een mengeling van werkers, technisch redelijk begaafde spelers en enkele voetballers die de zaak kunnen sturen. Het begint ei genlijk al bij onze doelman". Venei eens? „John Bos is een betrouwbare sluit post, die de zaakjes achterin prima re gelt. Er gaat rust van hem uit We hebben een verdediging die fysiek erg sterk is. In het centrum lopen Siem Poort en Nico van Puffelen. Die twee wandel je natuurlijk niet zomaar voorbij. Op de flanken hebben we twee goede mandekkers die ook voor de nodige aanvallende impulsen, kun nen zorgen. Zo heeft Cor Hermans, onze linksback, al drie doelpunten op zijn naam staan". Hoe ziet het midden veld er uit? „Dat is prima op elkaar ingespeeld. Jan Doejaarden en Jan Viergever zijn de knokkers, Barry Zuidgeest is de regelaar en ik heb eigenlijk een vrije rol. Dat zwerven bevalt mij prima, want ik ga graag op avontuur. Lekker mijn mannetje uitspelen en de verde diging bezighouden. Dat lukt tot op heden vrij aardig, want ik heb al ne gen doelpunten gemaakt. De inbreng van Martin Kool is daar mede debet aan. Hij is een onberekenbare aanval ler die voor voldoende aanvoer in de doelmond zorgt". Hoe is de inbreng van jullie trainer Joop Schop? „Joop draait in het trainerswereldje al heel wat jaartjes mee, dus hij kent het klappen van de zweep. Aanvan kelijk praatte hij helemaal niet over een kampioenschap, maar nu laat hij wel doorschemeren dat het tot de mo gelijkheden behoort. Maar eerst gaan we natuurlijk voor de periodetitel. Die kun je maar vast op zak hebben". Maar dat zegt nog niets over Schop. „Schop weet iedereen op de juiste ma nier te motiveren. Iedere speler heeft een aparte benadering'nodig en hij speelt daar feilloos op in. De een moet een veer in zijn kont hebben, terwijl de ander er baat bij heeft als hij flink op zijn donder krijgt. Dat onderscheid heeft hij goed in de gaten. Tijdens de trainingen staat hij boven de groep, maar hij drinkt aan de bar net ZO makkelijk een pilsje met de spelers". Wordt Martin it inderdaad kampioen „Martinit is een ambitieuze weg inge slagen. He't zou natuurlijk aardig zijn als dat de vruchten afwerpt Het klei ne Martinit moet een grote naam krij gen. Of dat lukt, weet ik niet We be seffen wel dat de titel haalbaar is als we op deze voet verder gaan. Of SFC degradeert weet ik niet, maar Excel sior'20 vliegt eruit. Het zou dan best wel eens kunnen zijn, dat we volgend seizoen de enige zondag derde klasser in Thurlede zijn...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2