Kool en insprekers worstelen met vragen Bouw Diamantkust vertra Sloopplan Nieuwland schot voor de boeg WIN NU EEN KERSTPAKKET! Topambtenaar sloopt monument Schiedam eist uitkering terug I Vermeiden VLAARD3NGS 0AGB1A0 SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WAÏERWES COURANT Spoedreparatie aan Havenbrug Jongeren snel aan een baan Nieuwbouw voor kinder opvang Pasfoto's met kwaliteits garantie Sociale vemieuving blijft in het vage Felle brand na inslag bliksem Inbraak in kledingwinkel School krijgt tweede prijs Ministerie moet over de brug komen 1 HosmanFreres Schiedam steunt eis extra geld stadsvernieuwing WATERWEG WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis De Haven' -ug is Maassluis is zeer dring,. X toe aan reparatie. Uit onderzoek is gebleken dat spoed vereist is, omdat een veer en een lager in het scharniermechaniek zijn ge broken. De gemeente heeft acht duizend gulden uitgetrokken om de Havenbrug te herstellen. De werkzaamheden zullen op korte termijn worden uitgevoerd, al is een exacte datum nog niet be kend. Een andere brug, de noodvoor ziening over de Zuidvlïet, zal langer blijven liggen dan eerst de bedoeling was. De noodbrug, 'waarvan het vrachtverkeer ge bruik maakt om bij het nieuw bouwproject aan de Groen van Prinstererkade te komen, wordt tot begin februari 19S1 gehand haafd. Schiedam Door een forse da ling in de maand oktober is de werkloosheid in de regio Nieu we Waterweg-Noord op het laagste niveau van dit jaar geko men. Directeur John van Lent van het gewestelijk arbeidsbu reau (GAB) in Schiedam consta teert tevreden, dat jongeren over het algemeen snel een baan vin den en dat de dalende tendens doorzet. De stijging van het aantal werk zoekenden, die immer volgt op de zomervakantie, is door de da ling in oktober meer dan gecom penseerd. Er staan nu in de regio 7036 werkzoekenden geregi streerd, tegen 7250 een maand geleden. Er zijn nog 777 school verlaters werkloos. In septem- ber waren dat er 902. Het waren vooral mensen jonger dan dertig jaar, die in de maand oktober een baan vonden. Voor werklozen van boven de dertig biedt de arbeidsmarkt veel min der perspectief. Zij kwamen nauwelijks aan de bak. Er werden in oktoloer 256 nieu we vacatures gemeld. Ook daar mee boekte het GAB een record. In de vorige maanden lag het aantal aangeboden banen ge middeld op 171. Schiedam Kinderdagverblijf Ka tja krijgt voor 2,6 miljoen gul den een nieuw onderkomen aan het Frans Haisplein. Voor het complex, dat verder bestaat uit een nieuw pand voor basisschool De Kring (kosten 1,6 miljoen), gaat medio volgend jaar de eer ste paal de grond in. In de twee de helft van 1992 moet de bouw zijn voltooid. Katja is al veie jaren gehuisvest dan de Lange Haven, maar het grachtenpand vertoont vele ge breken. Bovendien is het te klein om aan de groeiende vraag riaar opvangplaatsen te voldoen. Wegens ruimtegebrek aan de Lange Haven maakt Katja al enige tijd gebruik van enkele lo kalen in het huidige gebouw van De K ri ng. de school die straks te gen de vlakte gaat om ruimte te maken voor de nieuwbouw. Op dit ogenblik heeft het dag verblijf ruimte voor honderd drie kinderen. In de peuter speelzaal zijn 65 plaatsen. In de nieuwe situatie komen daar on geveer veertig plaatsen bij. Ook het aantal beroepskrachten zal worden uitgebreid. Aan het besluit een nieuw dag verblijf te bouwen is jarenlang overleg vooraf gegaan. Pas toen het rijk extra geld beschikbaar stelde voor de kinderopvang (de zogenaamde Oort-gelden), hakte de gemeente Schiedam de knoop door. Van de 2,6 miljoen betaalt het rijk ongeveer zeven ton, de rest komt voor rekening van de gemeente. De leiding van Katja is blij met het vooruitzicht eindelijk te kunnen verhuizen. Het pand ?an de Lange Haven heeft niet alleen bouwkundige gebreken, maar is ook niet 100 procent brandveilig. Ondanks een pro fessionele brandmeldinstalatie en ondanks regelmatige bran doefeningen. met de kinderen blijft het 'een link pand', aldus één van de leidsters. Katja is dan ^>ok verheugd dat de gemeente „zich het vuur uit de sloffen heeft gelopen" voor realisering van het nïeuwbouwplan. Hoog Straat 10A-106. Schiedam Te» OIO 4266720 Vlaardingen „Doe mee! Schouders eronder! Allemaal!" Wethouder Aart Kool deed gis teren op een inspraakavond een, gepassioneerde oproep aan de aanwezigen deel te nemen aan de sociale vernieuwing. Inspre kers klaagden dat meedenken en meedoen zo moeilijk is, als fi nanciële duidelijkheid ont breekt. „Als er dingen zijn, noem ze. WEj staan open voor alle sug gesties", zei de wethouder. Maar de oogst was mager. Het viel Kool wat tegen dat slechts een kleine dertig mensen de gelegenheid te baat namen met hem van gedachten te wis selen over zijn Actieplan Sociale Vernieuwing. „Ik had er een paar meer verwacht", zei hij. Maar de magere opkomst weer hield hem er niet van aan het einde van da avond op te mer ken, „dat hier een beweging aan de gang is met betrekking tot de sociale vernieuwing". Op een paar plannetjes na had den de insprekers weinig toe te voegen aan het gemeentelijk ac tieplan. Zij wilden weten hoe veel geld er beschikbaar was, waar dat vandaan kwam en hoe het zou worden verdeeld. Zij vroegen naar de motieven van de wethouder om met de sociale vernieuwing te beginnen in de Westwïjk, de Babberspolder en Holy-Zuid. Zij wilden weten wie er gaat bepalen, welke activitei ten onder sociale vernieuwing vallen en hoe en wanneer de re sultaten van die activiteiten worden beoordeeld. Demotiverend „Wij willen graag meedenken, maar dan moetje wel weten wat er aan de hand is", verzuchtte een vertegenwoordiger van de ouderenbonden. Iemand van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers merkte op, dat het voor in sprekers heel demotiverend is als hun voorstellen in de prulle- bak terecht komen. En die kans achtte zij bij de sociale vernieu wing levensgroot aanwezig, ge zien het feit dat er nog geen 'fi nancieel plaatje' js. Wethouder Aart Kool bleef op vee! vragen het antwoord schul dig Het bleek dat hij, net als de insprekers, ook worstelde met die vragen. „Waarom deze drie wijken? Ik kan dat niet zo heel stevig onderbouwen op dit mo ment, zo voor de vuist weg. Ja, je moet natuurlijk een keer een keuze maken- En dan wel met beide benen op detgrond blijven staan". Hoe de resultaten van de sociale vernieuwing worden beoor deeld wist Kool evenmin. „Wij willen graag weten of het beleid wat wjj uitzetten effect heeft. Maar je kunt het niet allemaal met een schaartje knippen". Waarde gemeente dan de priori teiten legt en of de sociale ver nieuwing ten koste gaat van an dere zaken, wilde een inspreker weten. „Ja, dat is misschien wat technisch", vond de wethouder. Hoe de burgers erbij worden be trokken. vroeg een ander. „Ik mag hopen dat dat in de komen de tijd gaat gebeuren", zei Kool. Verder hield de gemeentebe stuurder het bij een aantal op wekkende woorden aan het adres van zijn toehoorders. „De zaak is volop in beweging", zei hij. „Samen kunnen we wel het nodige bereiken". Zijn rechter hand mr. M.M. Jacobs vónd „de sport van sociale vernieuwing om met een nieuw elan dingen te doen". Mocht de sociale vernieuwing mislukken, dan is dat te wijten aan de kritiek op zijn plannen vanuit de politiek, zei wethouder Kool twee weken geleden. Hij doelde met name op kritiek van SP-voorman Kemï Poppe. Die kwam gisteravond ook even kij ken. „Als het lukt, komt het door hem. als het niet lukt door mij", bromde hij „Da's mooi zeg: een loterij zonder nieten". En toen verliet Poppe'de zaal: „Ik laat dit schuimbad verder voor wat het is". Een paar sprekers gaven uiting aan hun twijfels over het welsla gen van de onderneming. Maar de meesten zwegen stil. De woordvoerder van de ouderen bonden sprak, heel poëtisch, de hoop uit „dat de sociale vemieu- wmgszon in de verte reeds gloort". En dat vond CDA'er Kool een fraaie manier om de bijeenkomst te beëindigen. Vlaardingen De bouw van de Diamantkust aan de Vlaarding- se Vaart loopt bijna een jaar ver traging op. Dat heeft Eurowo ningen bv, de Schiedamse pro jectontwikkelaar die de verkoop van 373 huizen van de in totaal 502 dure koopwoningen voor zijn rekening neemt, in een brief aan de aspirant-kopers meege deeld. Zo'n zeshonderd mensen toon den m april, toen op een exposi tie in de bibliotheek tekeningen 'van het project werden getoond, interesse in een koophuis aan de Vlaardingse Vaart. Zij kregen te horen dat de verkoop in het der de of het vierde kwartaal van dit jaar zou beginnen. Na die eerste aanmelding bleef het een tijd stil en inmiddels heeft Eurowoningen gemeld, dat pas in het derde kwartaal van 1991 de koopcontracten warden opgesteld. „Dat vinden wij na tuurlijk vervelend", zegt een woordvoerder van de ontwikke laar. „Wij plegen niet onze klan ten met een kluitje in het riet te sturen. Daarvoor zijn zij veel te belangrijk. Maar er waren on voorziene omstandigheden". Volgens de ontwikkelaar 2ijn er verschillende oorzaken aan te wijzen voor de vertraging. De zes architecten die bij het ambi tieuze project zijn betrokken hebben voor de uitwerking van hun ontwerpen meer tijd nodig dan was verwacht. Bovendien zou in het overleg van de ge meente met de provinciale pla nologische commissie over het bestemmingsplan vertraging zijn opgetrede n. Volgens een woordvoerder van de gemeente is er echter geen sprake van vertraging in de pro cedure. „Wij kunnen pas begin nen aan de invulling van het be stemmingsplan en aan het over leg met de provincie als de archi tecten klaar zijn met hun ont werpen en burgemeesteren wet houders daar goedkeuring aan hebben gegeven. Wij zijn er steeds van uitgegaan dat de bouw na de zomer van 1991 zou beginnen". Hij meent dat Euro woningen bij zijn eerste medede ling aan de aspirant-kopers ge woon wat te optimistisch is ge weest. Vlaardingen Een woning aan de Prms Bernhardlaan in Vlaar dingen is gisteravond door de bliksem getroffen, met als ge volg een felle brand. Het vuur verwoestte de zolder verdieping. De eerste etage liep waterschade op. Er deden zien geen persoonlijke ongelukken voor. Het schadebedrag is nog onbekend. Schiedam Inbrekers hebben gisterochtend toegeslagen in de winkel van Hij-herenmode aan de Hoogstraat in Schiedam. Naast het kasgeld van enkele honderden guldens namen zij een mountain bike en een aantal kledingstukken mee. De waarde looptin de duizenden guldens. Nadat zij op de luifel waren ge klommen verschaften de onbe kenden zich toegang tot de win kel door een ruitje in te slaan. Na hun speurtocht verlieten zij het pand vermoedelijk aan de ach terzijde. Den Haag De brugklassers van de Schiedamse scholenge meenschap voor mavo en lbo, De Burght, hebben gistermiddag de tweede prijs gewonnen in een verkeersveihgheidswedstrijd. Robert Backelant, Marian Cla- njs, Karin de Regt en Enk Vis ser kregen in het Museon in Den Haag een schoolreis aangeboden van minister Maij-Weggen (ver keer en waterestaat) met daarbij 500 gulden zakgeld. De scholie ren hadden een idee ingezonden, om een uitje te maken met klasg- henote Ma riska Berenos. Het meisje hoort wel op De- Burght tnuis, maar kan door haar handicap het eerste school-- jaar niet meemaken. Zij heeft jeugdreuma en zit momenteel op een mytylschool in Huizen. De Schiedamse leerlingen stelden daarop voor haar en haar klasge nootjes daar op te halen en een busreis te gaan maken. 4 Ondanks felle protesten van de historische vereniging heeft topambtenaar Den Hartogh de pul van zijn monumentale pand gesloopt. 'De gemeente heeft blijkbaar maling aan ons'. Vlaardingen Topambtenaar Will den Hartogh heeft zich niets gelegen laten liggen aan de kritiek van de historische vere niging, Ondanks felle protesten, liet de chef stadsontwikkeling van de gemeente Vlaardingen deze week de Corintische win kelpui uit zijn woning aan de Schoolstraatslopen. De pui was het laatste authentie ke element in de begin jaren tachtig opgeknapte Schoolstraat. De historische vereniging kende er een monumentale waarde aan toe. Maar Den Hartogh vindt zo'n pui niet praktisch voor een woonhuis. Htj heeft liever gewo ne vensters. Tot veler verrassing kreeg hij van burgemeester en wethouders een verbouwings- vergunnmg „Als een gewone huurder dat had geflikt, was de herrie niet van de lucht geweest. Een amb tenaar mag altijd meer dan ge wone mensen", tiert de histori sche vereniging, die Den Har- toghs verlangen naar gewone ra men 'truttig* vindt. Verbijsterd zijn de bewakers van het monu mentaal erfgoed ook, omdat uit gerekend ambtenaar Den Har togh verantwoordelijk is voor het instandhouden van architec tonisch stadsscboon. Een andere ongerijmdheid vindt de historische vereniging het feit dat het niemand anders dan Will den Hartogh was die beginjaren tachtig ijverde voor renovatie van de Schoolstraat. „Wat hij toen heeft opgebouwd, breekt hij nu met eigen handen weer af", „Weer een stukje cultuurbarba- risme", zegt Mar de Baan gela ten. De Baan. woordvoerder van de historische vereniging, begint te geloven dat zijn club door de gemeente met voor vol wordt aangezien. „Ze hebben gewoon malmg aan ons". De historische vereniging had gehoopt dal B en W met het oog op de protesten Den Hartoghs vergunning zouden intrekken. Nu dat niet is gebeurd, vreest Mar de Baan het ergste. ,,Nog even, en ze gaan de Grote Kerk i slopen". I Den HaagDe gemeente Schiedam wil dat het ministe- r2ie van sociale zaken en werkgelegenheid opdraait voor de kosten van overbruggingsuitkeringen die de gemeen te in 1987 uitbetaalde. Van die eis wenst de gemeente niet af te zien, zo bleek gisteren toen de Raad van State het door Schiedam ingediende beroep behandelde. Het mi nisterie wijst dat echter van de hand, de mening toege daan dat Schiedam de wet verkeerd heeft toegepast. De gemeente nep de uitkering destijds in het leven om inwoners, die zich bij verlies van hun werk geconfron teerd zagen met een inkomensdaling van meer dan 25 procent, de helpende hand te bieden. Elf Schiedammers kwamen in aanmerking voorde uitkering. Zij kregen bij elkaar 57.000 gulden uit de kas van de sociale dienst. Op grond van de Algemene Bijstandswet (ABW) meent de gemeente dat het rijk de kosten moet vergoeden. Het ministerie vindt evenwel dat de gemeente de ABW verkeerd heeft uitgelegd. Er zou niet aan een van de be langrijkste voorwaarden voor de bijzondere uitkering zijn voldaan. De gemeente zou de gevallen niet apart heb ben beoordeeld, zoals de ABW eist, maar een collectieve regeling hebben toegepast. Gemeentewoordvoerder K. Brinkman ontkende dat gis teren voor de Raad. „Alle gevallen zijn apart beoordeeld. We hebben bij voorbeeld naar het vermogen en de woon lasten per geval gekeken", betoogde hij. De afdeling bestuursgesehillen brengt binnenkort advies uit aan de Kroon. Deze komt over enige tijd met een uit spraak. Schiedam Het sloopplan voor enkele flats in de omgeving van de Van Hogendorpstraat in Nieuwland was niet meer dan een schot voor de boeg. Dat het plan werd ingezonden voor een provinciale prijsvraag, vormt absoluut geen garantie dat het ook zal worden uitgevoerd. Dat schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op vra gen van de raadsleden Cor Huij- ken (PvdA) en Marcel Hout kamp (D66). De volksvertegen woordigers vroegen zich af waarom het college de ingrij pende plannen uitsluitend aan de provincie en de bewoners had gepresenteerd. De raadscommis sie voor volkshuisvesting werd in eerste instantie niet in kennis gesteld van de gedetailleerde uitwerking. Directeur Ton Verdoes van het Gemeentelijk Woningbedrijf zond het voorstel onlangs in voor een prijsvraag, die de provincie had uitgeschreven om de kwali teit van naoorlogse woonwijken te verbeteren. Rotterdam kreeg de hoofdprijs van een half mil joen gulden recent uitgereikt Maassluis wist beslag te leggen op een vierde plaats en honderd duizend gulden, terwijl Schie dam met lege handen naar huis terugging. Visie Het sloopplan voor enkele flats in de omgeving van de Van Ho gendorpstraat paste in de visie, die de toenmalige wethouder voor stadsvernieuwing Hans van Kleef in het voorjaar pre senteerde in 'Nieuwland in Per spectief. In deze nota opperde Van Kleef de suggestie de wijk aantrekkelijker te maken voor hogere inkomensgroepen. De verhoging van de status zou kunnen worden bereikt door en kele Oats te slopen. De vrijko mende ruimte kan dan worden benut voor de bouw van duurde re koopwoningen. Hierdoor zou het economisch draagvlak van de wijk kunnen verbeteren. Het neerhalen van de hoogbouw aan de Van Hogendorpstraat vorm de de eerste concrete invulling van deze ruwe schets. Bij zijn toelichting op de deelna me aan de prijsvraag stelde Ton Verdoes dat de realisering met name van de medewerking van de gemeente Schiedam zou af hangen. Hij vertelde, dat het wo- ningbedrijt zelfs bij het winnen van de hoofdprijs van een half miljoen gulden niet de verplich ting had om de plannen daad werkelijk uit te voeren Niet strijdig Het meedingen in de prijsvraag was volgens wethouder Adri Reijnhout niet in strijd met de gewoonte raadscommïssies( vooraf op de hoogte te stellen' van initiatieven in de stadsver nieuwing. „De reguliere pia- nontwikkeüng is in de wijken opgedragen aan de projectteams. Deze presenteren complete voorstellen, die aan het college en de raad worden gepresen teerd". Hel college van B en W voert verder aan, dat de ingrijpende plannen voor de Van Hogen dorpstraat als idee staan ver meld in het Beheerplan Nieuw land, dat unaniem door de raads commissie wordt ondersteund. Hoewel de inzending voor de prijsvraag allerminst een con creet uitgewerkt plan was, belo ven burgemeester en wethou ders in de toekomst in vergelijk bare gevallen beter rekening te houden met de wensen van de raadsleden. „Wij erkennen uw opmerkingen als een signaal om zorgvuldiger te werk te gaan", laten zij Huij- ken en Houtkamp weten. HOE? SIMPEL. LOS GEWOON DE REBUS OP DIE OP DONDERDAG 22 NOVEMBER A.S. IN UW KRANT STAAT. OOK OP DONDERDAG 29 NOVEMBER A.S. MAAKT U WEER KANS OP EEN VAN DE DERTIG (30) SCHITTERENDE KERSTPAKKETTEN. DUS KANSEN GENOEG' DE KERSTPAKKETTEN WORDEN VERZORGD DOOR ONDERSTAANDE SPECIAALZAKEN: BOVENDIEN MAAKT U KANS OP EEN SC™™!™tmf 1 rATiRPN DA MES RING (SOLITAIR - O.TO CRT.)-KWALITEIT TOP i WFSSELTON MET CERTIFICAAT VAN ECHTHEID! BESCHIKBAAR ges?elddc^ronderstaand .TOWEOERSBEPMJF. Over smaak valt wol te tuisten bij Vermeyden Als 't om luxe delicalessenmanden of kersfpakketten gaat. Nieuwe Binnenweg 335 - Rotterdam Teleloor» (010)476727? -I WUNKOPERU=i- I OOK l'HOkHlA 1* Hf.THKl. W Nergens vindt u in zo'n sfeer zoveel mooie wijnen (ruim 800 soorten) WÏJNKOPERI] HOSMANFRERES B.V. NIEUWSTRAAT 1 VLAARDINGEN Tel: 434 72 30 Proinar&aloiCbUcrciam Alle reclame onder één dak Van relatiegeschenk tot bedrijfskleding Showroom lange Hilleweg 10 R'dam - Zuid IA Voor de betere wijnen en relatiegeschenken Verzorging door geheel Nederland _J Voor de laagste goudprijzen van Nederland gaat u naar JUWELIER SATIVAR Gouden armbanden en colliers één prijs 35,- per gram Van Haeftenstraat 4-6, Rntlerdam,Zuid (zijstraat Groene Hllledijk t.o. Radio Modern) Schiedam De stadsvernieu wing heeft de komende jaren een extra financiële injectie no dig. Schiedam is een van. de 23 middelgrote gemeenten die dat deze week hebben bepleit bij staatssecretaris E. Heerma (volkshuisvesting). De gemeen ten komen tot 1995 ongeveer 300 miljoen gulden tekort. In het aan Heerma aangeboden rapport Zorg om achterstand maken de gemeenten duidelijk dat korten op de stadsvernieu wing desastreuze gevolgen zou hebben. Juist nu de 'klassieke' stadsvernieuwing zo goed als voltooid is, is er veel geld nodig. Het vernieuwen of bebouwen van de moeilijkste en dus duurste lokaties is tot nu toe blijven liggen. Extra kosten zul len verder de uitgestelde bodem saneringen met zich mee bren gen. De gemeenten schrijven in hun rapport ook dat de na-oorlogse wijken de komende jaren veel aandacht opeisen. Om te voorko men dat die wijken verpauperen moeten ze snel worden aange pakt Dat kan gebeuren in het kader van de sociale vernieu wing, maar dan moet daar wel geld voor worden ..vrijgemaakt. Schiedam heeft niet puur voor de vorm of uit solidariteitsover- wegingen aan de totstandko ming van het rapport meege werkt Juist de komende jaren staat er op stadsvernieuwingsge bied veel voor Schiedam op het spel. Het opknappen en herin- nchten van de wijk Nieuwland wordt de grootste na-oorlogse vernieuwingsoperatie tot nu toe. Er zullen veie tientallen miljoe nen guldens mee gemoeid zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1