De aanstelleritus en gêne voorbij Geld voor renovaties Onderzoek naar wensen ouderen 'Voorland' van De Lickebaert in ogenschouw Wethouder stuit op starre PTT Bibliotheek zoekt grotere behuizing ÜLAARBINGS DAGBEAO SOHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eerste Schrijvers Festival vraagt om herhaling &H?j$iI8SS3S Voertuigen ontvreemd Rover gezocht Brokkenpiloot Filmer blijft i guiten beeld KINDERVRIEND JOOP WINT FOTOWEDSTRIJD JOVD richt afdeling op Gemeente zet1 rem op GEWB-winsten Fasto IQ Kenteken verraadt bestuurder Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! «huilt Jongeren massaal op de bon Rob de Nijs op Talent Trofee wdhnkg Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC vBiröiën pq-ik.„ <md 9 n. elefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 26 NOVEMBER 1990 - PAGINA Vlaardingen Vlaarding- se raadsleden kunnen on der ogen zien wat de toe komst is van recreatiege bied De Lickebaert, als de gemeente de strijd met de provincie verliest over de aanleg van een reusachtige stortplaats ten westen van de stad. Vlaardingen wil van dat plan niets weten; gedeputeerde sta ten zien het evenwel als een noodzakelijk kwaad. De raadsleden nemen daarom" vrijdag 7 december een kijkje bij de afvalberging Vel zen. Het voorstel voor de afvalber ging Lickebaert is een exacte kopie van Velzen. In de Noordhollandse gemeente is een deel van de stortplaats al vol. Op dat deel zijn recreatieve voorzieningen aangelegd. Zo zijn er hellingen voor skiers en zeilvliegers, voet-, fiets- en ruiterpaden, speel- en ligwei- den en is er een kampeerter rein voor dagjesmensen. Daar naast gaat, op het andere ge deelte, de stort van bouw- en sloopafval nog volop door. Ambtenaren en raadsleden hopen in Velzen munitie te kunnen verzamelen voor het gevecht tegen de provincie, dat begin januari wordt uitge vochten voor de Raad van Sta te. Ook in de weilanden ten westen van Vlaardingen wil de provincie een grote afval berging, waarop later recrea tieve voorzieningen worden De provincie zit danig in haar maag met de weigerachtige houding van de gemeente Vlaardingen. Volgens het oor spronkelijke plan had de af valberging Lickebaert al aan het begin van 1991 moeten worden geopend. Het Provin ciaal Afvalverwerkingsbedrijf Zuid-Holland .rekent voor het volgend'jaar op een overschot van 900.000 ion bouw- en sloopafval. Voor de helft daar van moet stortcapaciteit bui ten de provincie worden ge zocht. Vlaardingen Wethouder Agnes van Ardenne is bij haar missie voor het behoud van de postagentschappen in de Voorstraat en de Winkel hoeve gestuit op een 'bikkel harde'PTT. Uit een gesprek met de Vlaar- dingse PTT-directeur H.A. Damshuiser heeft zij niet de hoop kunnen putten dat de agentschappen na 1994 open blij ven. Het bedrijf zal gevolgen van die harde opstelling ondervin den. heeft zij laten weten. PTT Post heeft de gemeente ge vraagd meer parkeerplaatsen aan te leggen bij het hoofdkan toor aan de Waalstraat, Maar de CDA -wethouder, die behalve economische zaken ook verkeer en vervoer in haar portefeuille heeft, is niet van zins aan dat verzoek gevolg te geven. Van Ardenne gééft toe dat dit één van de weinige middelen is die zij heeft om de PTT op andere gedachten te brengen. In het eerste gesprek, naar aan leiding van de aangekondigde sluiting, heeft de PTT gesugge reerd dat mensen in Ambacht eft< de Hoevenbuurt, die door oe' sluiting van de agentschappen in de problemen komen, maar moeten bellen. De postbode zou dan bij hen aan huis komen om de post op te halen. Van Arden ne vindt dat de PTT veel meer moet doen om haar sociale ge zicht te redden. De volgende stap van de ge meente in het conflict met^d©^ PTT is een brief op poten naapW- hoofddirectie. Naar aanlefctfn^ van het antwoord dat daarop gaat komen bezinen burgemees ter en wethouders zich op vol gende stappen. Maassluis Je zou, zegt ze als de drukte om haar heen nog altijd niet tot bedaren wil komen, er hartkloppingen van krijgen. „Zoiets ver wacht je toch niet". Toch wa ren de uiterst lovende woorden, die de jury van het Rijnmond Schrijversfestival aan de tot dan nog naamloze nummer één besteedde, alle maal voor haar. Meta Oos ters, een 44-jarige Schiedam- se, is de eerste winnares ge worden. Nee, voor de door de openbare bibliotheek en de werkgroep Theater van Maassluis uitge schreven schrijfwedstrijd had ze niet speciaal iets bedacht. Aan poezie, bekent Meta Oosters, heeft ze zich pas de laatste paar jaar voorzichtig overgegeven. ..Ik had het idee dat ik dat niet kon". j§ Het resultaat is echter belovend zs te noemen. „Bewonderenswaar- dig", stelde jurylid Irma van Velzen van uitgeverij Lemnis- 5 caat zelfs op de slotavond in o Maassluisse theater De Schuur- S. kerk. Met name haar gedicht Grasmaaier dat deze krant vrijdag publiceerde in de reeks van genomineerde verhalen oogstte veel Jof bij de festival-re censenten. In totaal moesten maar liefst 144 inzendingen uit de Randstad worden beoordeeld op hun lite raire waarde. „Dit Schrijvers Festival jureren", zei het andere juylid Jan-Hendrik Bakker, „is een hachelijke zaak. Zeker als de middenmoot zo groot is". Televisie Over de aard van het werk was hem opgevallen dat veel oude ren de pen hadden gepakt. Dat deed hem afvragen of „de jonge generatie toch vervreemdt yan de Nederlandse taal? Er waren ^weinig inzendingen bij van deel- nemers onderde dertig". Bakker zag daarin de overheersende in vloed die de televisie heden ten dage heeft op de jeugd. Auteur en acteur Dolf de Vries, die vrijdagavond het officiële ge deelte vol praatte, had daar eveneens op gewezen. In eerste instantie had hij de directeur van de plaatselijke bibliotheek, Hannsq Bonding, een duidelijk 'nee' verkocht op de vraag of nij de presentatie van. het Rijnmond Schrijversfestival voor zijn reke ning wilde nemen. Omdat hij het belang van dit soort culturele avonden echter zo groot vindt, bekende De Vries het publiek, stond hij daarom toch in Maassluis op de bühne. „We denken wel dat we een cul tureel volk zijn, maar dat zijn we helaas geenszins. Slechts 1,2 pro cent bezoekt cultuur. En er zijn maar zo weinig ouders die hun kind voorlezen. Een kind wil zelf dromen; 't heeft nog een niet-vermoorde fantasie". Dat is ook de drijfveer van dit soort wedstrijden, vond de pre sentator. „Niet genoeg hebben aan de realiteit. Behoefte hebben iets van jezelf kwijt te kunnen op papier. Daarom zijn deze avon den zo belangrijk". Overwinnen Als schrijver gaat het erom, hield hij de deelnemers voor, schaamte, gêne, twijfel aan jezelf of aanstelleritus te overwinnen. Een waar woord, erkent winna- De spanning is gebroken: Meta Oosters krijgt de eerste prijs uit gereikt uit handen van auteur en acteur Dolf de Vries. res Meta Oosters die zich met haar drie gedichten een soort 'pressepapier-achtig' plastic blok met pen toeeigende. „Er zijn weinig mensen die zijn geïnteresseerd in watje schrijft, 't Is heel vreemd, als je iemand iets laat lezen, weten ze eigenlijk niet goed wat ze ermee moeten". Bij elke hobby laat je wel eens aan familie of bekenden zien watje kan, maar niet met watje schrijft, heeft de Schiedamse ge merkt. Dat ze aan het Rijnmond Schrij vers Festival heeft meegedaan, kwam overigens wel door een aanmoediging van buitenaf. „Ik ben nietzo'n wedstrijd-mens. Op het laatste moment had ik me nog willen bedenken". Goed dat 2e het niet heeft gedaan, want de jury kon de geur van pas ge maaid gras in haar gedicht Gras- maaierbijna ruiken. D e een voyd en beeldende kracht hadden Van Velzen en Bakker zeer aan gesproken, terwijl zij over het tweede gedicht Inzicht (over haar zoontje dat een dode rat op straat ziet liggen) spraken in be woordingen als 'mooi met een weemoedig randje'. Alledaags In Meta Oosters' driedelige bij drage worden alledaagse dingen omgezet in poëzie. „Dat doe ik het liefst. Veel mensen gaan er aan voorbij. Ze lopen met oog kleppen op, vind ik. De mensen zijn zich zo onbewust van wat er om hen heen gebeurt", vertelt de cursiste aan de Volksuniversi teit, waar zij zich op creatief schrijven toelegt. Na het cabaret van Heren op zicht kabbelend begonnen, maar op het eind aanzienlijk leu kerals voorafje troefde de Schiedamse uiteindelijk haar negen genomineerde 'tegenstan ders' af. Zij allen waren uitgeno digd de apotheose in een goed ge: vuld Schuurkerk-theater mee te maken. „Dat er veel onbekend talent aanwezig is, daar waren we van overtuigd. Dat u met zovelen uit de anonimiteit wilde treden, heeft ons aangenaam verrast", glunderde directeur Bonsing van de bibliotheek. „Het leidt' geen twijfel dat dit festival moet worden herhaald". Wegens ziekte van wethouder Snoeck van cultuur kreeg de wethouder van financien, Anton Wustrow, het eerste gedrukte exemplaar van de tien genomineerde ver halen door Dolf de Vries aange-, boden. Schiedam Dieven hebben grote belangstelling getoond voor gemotoriseerde voertuigen. Uit de Muiderslotstraat gingen onbekenden er even voor het weekeinde een vrijwel nieuwe Opel Corsa vandoor. De eigena resse is gedupeerd voor een be-' drag van 22.000 gulden. Uit het Proveniershuis namen dieven in de nacht van zaterdag op zondag een Kawasaki motor- fiets weg met een waarde van 2600 gulden. Een etmaal eerder 1 was het raak aan het Jan Jaco-j bus Smitpad: hier werd een Hon- da-motorfiets (van onbekende waarde) gestolen. Schiedam Een 41-jarige Schiedamse is zaterdag in de Jan Steenstraat beroofd van haar portemonnee met 200 gulden. Terwijl zij met haar geldbuidel in de hand stond, griste een pas serende bromfietser haar bezit weg. De politie is op zoek naar een on geveer 17-jartge gezette Schie dammer, met blond haar tot op de schouders. Hij droeg een spij- keijas, een zwarte broek, en een rode helm. Hij bereed een rode Puch- Schiedam Een 22-jarige Vlaardinger heeft even voor het weekeinde de autovan zijn vriendin op de Rotterdamsedijk in de prak gereden. De man, die niet in het bezit van een rijbewijs is, ramde twee geparkeerde au to's en een kist voor de glad- heidsbestrijding. Direct na de botsing sloeg de man op de vlucht maar even la ter kon hij worden aangehouden in de Boerhaavelaan. De man, die teveel alcohol had genuttigd, verklaarde dat hij, komend van af de Koemarkt, was uitgewe ken vooreen overstekend aier. MaassluisDe 70.000 gulden extra heeft de bibliotheek van Maassluis bespaard voor een 'gigantisch gat in de be groting'. Het betekent voor directeur Hanni Bonsing dat zij in één keer meer dan tien procent krijgt bijgelegd op een oorspronkelijke subsidie van de gemeente Maassluis van bijna zeven ton. Omdat al enkele jaren het bud get in totaal negen ton groot voor de bibliotheek is bevro ren. begon met name de post per soneelskosten voor fricties te zorgen. „De rek is er echt uit. Daarom zijn we ontzettend blij met dat extra geld", aldus Bon sing. In de afgelopen jaren werd het leescentrum afgeroomd door het schrappen van 2,5 arbeids- Met de zeventig mille kan 2ij een medewerker aantrekken die vier dagen in de week 2ich kan toeleggen op de inlichtingen-en de lezersservice. Daarnaast isnu ook de mogelijkheid geschapen de mediacolleetie uit te gaan breiden. De in de Koningshof gevestigde bibliotheek heeft meer noten op haar zang. Zij zit met een st«eds urgenter wordend huisvestings probleem. Hanni Bonsing: jWe zouden minstens een keer zo groot moeten worden". Momen teel moet de boekuitleen hetstel- len met een vloeroppervlakte van krap achthonderd vierkante meter. „We hebben wel zestien tot negentienhonderd vierfcante meter nodig", aldus de directeur. Het liefst, zegt zij, 20U de biblio theek in de Koningshof zelf uit groeien tot een volwaardig cen trum. Zo niet. dan moet in ieder geval in de d irecte omgeving een nieuwe locatie worden gevon den. Bonsing: „Naast het politie bureau zou ook mooi zijn".- VlaardingenDe Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democra tie (JOVD) krijgt een Schie- dams-Vlaardingse afdeling. Vrijdag wordt in de Haringstad de oprichtingsvergadering ge houden van de plaatselijke acti viteitencommissie. JOVD'ers zijn jongeren die libe rale principes huldigen, geïnte resseerd zijn in politiek, excur sies en cursussen volgen, maar ook van bruisende feesten hou den. De politieke kleur is zowel die van VVD als van D66, laat de aanstaande afdeling voor Schie dam en Vlaardingen weten. Het secretariaat is in handen van Barbara van Beek uit Holy- Noord. A.H. Korthals, Tweede Kamer lid voor de VVD, zal op de op richtingsvergadering spreken, over de liberale beginselen. Ver der zijn als sprekers uitgenodigd de V VD-fractieleiders Wil van Wijk uit Schiedam en Bram ■■'Zonne uit Vlaardingen. D66 komt tijdens de bijeenkomst niet zo nadrukkelijk aan bod. Vlaardingen Om de winst van de Gemeentelijke Energie- „en Waterleidingbedrijven (GEWBT> niet nog verder te laten oplopen/) verhoogt Vlaardingen volgend jaar de gasprijzen mincjer dan door de Vegin is geadviseerd- De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland stelde de gemeenten vooï de gas prijzen op te schroeven fmet 2,4 cent per kubieke meter. Ge voegd bij de hogere tarieven voor vastrecht zou dat/voor de GEWB nog eens eep extra schepje betekenen bovenop de miljoenenwinst, die al jaren het onderwerp is van fellé kritiek van met name de Sofialistiese Partij. De SP ziet de energie-winsten als een verkapte gemeentelijke belasting. Met een verhoging van de gasprijs met 2/ cent per kubieke meter denken burge meester en wethouder? de winst van de GEWB, waarmee ook an dere politieke partijen aller minst gelukkig zijn, pinnen de perken te kunnen partijen a l rijn. fanne en houden. Met deze opname van luizende kinderen in Nepal heeft Joop van Broekhoven een prijs gewonnen in een internationale fotowedstrijd. Van Broekhoven, in Schiedam alom bekend als coördinator van Jeugdland, haalde de hoogste onderscheiding in de categorie 'Mensen uit andere tanden'. De inzending van de Schiedamse kindervriend werd bekroond met tweehonderd Engelse ponden, ongeveer 700 gulden. 'Jeugdland-Joop' is sinds zijn vijftiende verslaafd aan reizen. Samen met zijn vrouw Janny heeft hij zo'n beetje alle uithoeken van de wereld bezocht. Hun voorkeur gaat uit naar streken waar het toerisme nog een onbekend fenomeen is: „Dan heb je de mensen lekker puur". De wanden van zijn kantoor zijn van onder tot boven behangen met fo to's die hij in afgelegen en exotische oorden maakte. Maar waar ter we reld hij ook zijn camera tevoorschijn haalt, altijd richt Van Broekhoven de lens op mensen, „Die zijn het leukst, groot zówet ais klein". Land schappen en bezienswaardigheden vindt hij stukken minder interes sant. Dat de jury van Discovery Channel, de satellietzender die de prijsvraag had uitgeschreven, uitgerekend zijn foto tot de beste verklaarde van ongeveer tweeduizend inzendingen, was voorde Schiedamse ambte naar een enorme verrassing. „Ik beschouw mezelf absoluut niet als fo tograaf, ",k maak alleen maar plaatjes voor de herinnering". Eigenlijk deelt ook Riet Immerzeel een beetje in de eer. Immerzeel, Van Broekhóvens steun en toeverlaat bij de organisatie van Jeugdland, spoorde haar collega aan met de prijsvraag mee te doen. Schiedam Omdat staatsse cretaris Heerma van VROM bereid is toch meergeld uit te trekken voor onderhouds plannen in Schiedam, kun nen twee renovatieprojecten van de Woningbouwvereni ging Schiedam alsnog wor den uitgevoerd. De voorstellen, die ai een half jaar klaar zijn, dreigden in de ijs kast te worden' gezet. De ge meente zelf legde de prioriteiten bij andere plannen. Met de toezegging van de staats secretaris op zak kan nu zowel het opknappen van de Eduard van Beinumlaan en omgeving in Groenoord als de Alphons Ariënsstraat in Nieuwland door gang vinden. De huisbaas denkt nog voor het eind van dit jaar in ieder geval een begin te kunnen maken met de werkzaamheden in Groenoord. Het groot onder houd dat aan de Van Beinum laan noodzakelijk is, zal heel 1991 in beslag nemen. Daarnaast zal de Woningbouw vereniging Schiedam een en quête laten uitvoeren onder de bewoners van de Ariënsstraat en omliggende straten, waar een grootscheepse 'restauratie' juist achter de rug is. Het is de bedoe ling bij elke galerijflat ook een lift aan te brengen. Zo'n extra voorziening, waarvan de huisbaas denkt datalede leef baarheid van de buurt voor ou deren en kinderen zal vergroten, zal evenwel gepaard gaan met een huurverhoging. Of de bewo ners dat er voor over hebben, moet uit het resultaat van de vragenlijst blijken. Schiedam Er komt een onderzoek naar de woon- en leefsituatie van ouderen in Schiedam. De zogenaamde Nieuwiandflat en Emmaflat aan de Burgemeester Gij- senlaan dienen als 'proefko nijnen', waarna de rest van de stad volgt. Het gaat erom de behoefte en de vraag naar zorgverlening bij bejaarden te peilen. Daarvoor zal speciaal een onderzoeker worden aangesteld, die vanaf volgende maand wordt gedeta cheerd bij de Stichting Gezins-- verzorging Schiedam. Het zal zijn of haar taak wor den signalen van bij voorbeeld eenzaamheid bij senioren in kaart te brengen. Na zo'n in ventarisatie kunnen leemtes en gewenste voorzieningen worden aangegeven. De onder zoeker, die voor een halve werkweek wordt aangesteld, zal begin 1992 in dienst van de stichting zijn. Indien nodig zal het project el ders in Schiedam worden voortgezet. De kosten die er mee zijn gemoeid, bedragen bij na veertig mille. De gemeente heeft in totaal een ton extra be schikbaar gesteld om de voor zieningen voor ouderen uit te breiden. Vlaardingen De automobilist die zaterdagavond twee ver- keerszuiltjes omver reed en daar geen melding van maakte, is niet aan de lange arm der wet ontko men. De bestuurder werd kort na de aanrijding aangehouden. Het kostte ae politie geen enkele moeite de dader op te sporen. Op de plek waar de aanrijding had plaats gevonden, de kruising van de Zwanensingel en de Ture luurstraat, werd één van deken- tekenplaten van de auto gevon den. Het nummerbord was bij de botsing van de bumper gerukt. Vraag de gratis K) brochure bij smeden Nijmegen De Maassluisse fil mer André van der Hout is zon der 'Mariken' teruggekeerd uit Nijmegen, waar gisteren de Dag van de Speelfilm werd gehou den. Met elf anderen was de in zending van de Maassluizen ge titeld De Bruidsschat, genomi neerd voor dit festival voor ama teur-filmers. De jury was zeer streng, want hoewel de organisatoren de kwaliteit in doorsnee hoog von den, werd een eerste prijs een gouden Mariken-bseldje niet uitgereikt. De 31-jarige Van der Hout zag evenwel ook het zilver en het brons aan zijn neus voor bij gaan en moest genoegen ne men met een eervolle vermei- ding. Overigens was hij de enige deelnemer uit de Rijnmond-re gio. Vlaardingen Sinds het begin van de jeugdverkeersactie op 5 november heeft de Vlaardingse politie 78 bekeuringen uitge deeld. Voor overtredingen ais rijden zonderlicht, niet voldoen de rechts houden of fietsen over de stoep moeten de aangehouden jongeren een tientje betalen. Behalve fietsende, gingen ook brommende scholieren op de bon. Twaalf jongeren zagen een, agent zijn bon boekje trekken omdat zij hun brommer hadden opgevoerd. Op de rollerbank' sloegen de wijzers op tilt: sommi ge brommers bleken harder te kunnen rijden dan 90 kilometer per uur. De politie kent tijdens de actie geen pardon. Bij doelgerichte controles, 2oaIs op de Burge meester Heusdenslaan en de Ho- lysipgel plaatsvonden, gaan hele iepen scholieren tegelijk op de i. De jeugdverkeersactie duurt nog tot 16 december. Vlaardingen Rob de Nijs is de trekpleister op de finale-avond van de Rijnmond Talent Trofee op 8 december in de Stadsge hoorzaal. De populaire zanger treedt op en neemt daarna de prijsuitreiking voor zijn reke ning. De presentatie van de ta-; lentenjacht is in handen van Wil Luikinga. De halve finales van de Talent Trofee vonden gisteravond plaats in Sherry Bodega De Vis- bank en worden op 29 november vervolgd in Grand Café La Resi dence. In de Stadsgehoorzaal, waar be halve Rob de Nijs nog enkele ar tiesten het evenement opluiste ren, moeten tien kandidaten tenslotte uitmaken wie zich bet 'Rijnmond soundmix-talent' van 199D mag noemen. Kaarten voor deze avond zijn behalve aan de kassa van de Stadsgehoorzaal verkrijgbaar in de cafes La Resi- den De Visbank en The Con tinental.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1