Belgische eeuweling eet nog immer frite 'Leuren' met Cincinnati Financiering restauratie monument eindelijk rond l^mêÈgbÊ^' Schiedam leent vuilcontract uit Afvalproef groot succes Reis naar Zweden roept vragen op m K*^mk4t i Excelsior'20 legt verantwoording af VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ■smi In ruil voor garanties van provincie In 1991 GFT-wagen in Gorzen en heel Woudhoek-Noord Handvol serieuze gegadigden voor overname Studie naar stads- eeologie Clemente gemeente betaalt lichtjes Onvrede bij politie over jfietskijkdag E FABER lllilllll Verschrikt Getuigen gezocht Fietser oorzaak van botsing Motorrijder zwaar gewond Schamele buit Computer gestolen WOBMEG DINSDAG 27 NOVEMBER J990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557- sportredactie: 4345209, Telefax: 010-43497-54. Mevrouw Van de Meeberg, die in De Schutsluis de naam 'onze verpleegster' verwierf, is honderd jaar ge worden. iMaassluis Sommigen be- 'weren datje in de horeca niet loud kunt worden, maar lAnna van de Meeberg-Wissel Svormt het levende bewijs van •het tegendeel, jDe bewoonster van de Schuts luis. die jarenlang actief was als jcafêhoudster, vierde gisteroch tend een feestje ter ere van haar 'honderdste verjaardag. «Burgemeester Hans van Es was 'naar het gereformeerde bejaar denhuis De Schutsluis gekomen 'om de gelukwensen namens het gemeentebestuur aan te bieden. Hij keuvelde gezellig met de dame, die een dag eerder de eer biedwaardige leeftijd had be reikt. Mevrouw Van de Meeberg-Wis sel werd op 25 november 1890 geboren in Antwerpen. Zij heeft één zoon, Leon. Met name voor de oudere Maassluizers is me vrouw Van de Meeberg geen on bekende. Nadat zij in 1933 vanuit haar geboorteplaats Antwerpen naar Maassluis was verhuisd, be stierde zij jarenlang het befaam de café-restaurant De Moriaan. Mevrouw Van de Meeberg-Wis sel woont sinds 1978 in het gere formeerde bejaardencentrum De Schutsluis. De bewoners en het personeel kennen haar als een aimabele en zeer behulpza me vrouw. Met name in de eer ste jaren na haar komst spande zij zich in voor haar medebewo ners. In De Schutsluis bezorgde het haar de bijnaam 'onze ver pleegster'. Bij haar buren kan de eeuweling een potje breken. Zij bezorgen haar regelmatig koffie en vers geperst sinaasappelsap. Zij is echter vooral een liefhebster van van zoetigheid. Het gebak. dat zij met de burgervader op peuzelde. ging er gisteren dan ook best in. Ook al is zij, zoals het een geboren Belgische betaamt, nog meer gecharmeerd van pa- Schiedam De provincie Zuid-Holland mag op het contract van de gemeente Schiedam drie jaar lang huis vuil gaan storten bij de VAM in Wijster. Schiedam heeft haar contract met de VAM 'uitgeleend' om de provincie te helpen de enorme afval berg in Zuid-Holland weg te werken. De overeenkomst betekent dat Schiedam haar eigen huishoude lijk afval vanaf volgend jaar juli niet meer bij de Vuilafvoer Maatschappij in Drente mag storten. Schiedam had een con tract met de VAM tot 1 juli 1994. Omdat die tijd nu wordt volge- maakt door de PROAV, het Pro vinciale Afvalwerwijderingsbe- drijf Zuid-Holland, moet er voor het Schiedamse afval een andere stortplaats worden gevonden. Gedacht wordt aan de Hogenes- se polder bij Zwijndrecht. Of de Schiedamse vuilnisauto's daar inderdaad vanaf 1 juli 1991 te recht kunnen, is echter nog on zeker. De bevolking van Zwijn drecht maakt bezwaar tegen het inrichten van een stortplaats in de bewuste polder. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam maken zich eenter geen zorgen dat zij hun vuilnis straks niet kwijt kunnen. De PROAV heeft zich verplicht tij dig vooreen oplossing te zorgen. Schiedam zou geen direct finan cieel voordeel hebben bij de transactie met de PROAV. Een indirect voordeel, niet van fi nanciële aard. is er wel. Op voor spraak van de provincie mag Schiedam vanaf juli 1994 zijn vuilnis laten verwerken bij de AVR in Rozenburg. Zonder die voorspraak zou Schiedam in 1994, het jaar waarin het con tract met de VAM afliep, waar schijnlijk in ernstige problemen zijn gekomen. De AVR zit al ja ren aan het plafond van zijn ca paciteiten kan vanwege die top drukte nauwelijks nieuwe klan ten aannemen. Niet duidelijk is nog welke in vloed de transactie met de PROAV heeftop de toekomstige rein igingstari even in Schiedam. Waarschijnlijk blijven de tarie ven tot 1994 op het oude niveau. Een tariefsverhoging lijkt echter onvermijdelijk op het moment dat Schiedam haar vuilnis gaat storten in de verbrandingsovens van de Afvalwerking Rijnmond in Rozenburg. Volgens nieuwe wetsbepalingen moet de AVR aan strenge milieunormen gaan voldoen. Het aanschaffen van nieuwe filters voor de schoorste nen gaat vele tientallen miljoe nen kosten. Nu al wordt reke ning gehouden met een tariefs verhoging van 45 tot eerst 90 gul den. en vervolgens tot zelfs 120 gulden per ton. Voor Schiedam was een forse ta riefsverhoging echter ook on verm ijdel ijk geweest als het con tract met de VAM na 1994 ha»i kunnen worden verlengd. Ook het Drentse bedrijf staat voor omvangrijke investeringen, die ïn de tarieven zullen worden verrekend. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam wil len het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinaf val (GFT) sneller dan was voorzien op grote schaal in voeren. Al begin volgend jaar wil de ONS nog eens circa duizend GFT-emmers plaat sen in de Woudhoek. In 1991 moet de speciale ophaalwa gen ook in De Gorzen gaan rijden. Reden voor de gewenste uitbrei ding is de onverwacht grote 'oogst' van GFT-afval m Woud hoek-Noord Daar werden enke le maanden geleden bij wijze van proef de eerste duizend emmers uitgezet. In plaats van met de voorspelde drie ton afval per week. keert de wagen na iedere rit met 5.5 ion groente- en fruit- resten terug. Het enthousiasme van de bevol king voor deze milieuvriendelij ke actie kwam ook voor de ONS als een verrassing. Het aantal Woudboekers dat niet aan de proef wil meewerken is te ver waarlozen. Chef reinigings dienst Piet Hendriks noemt het resultaat „magnifiek". Hendriks schrijft hei succes geheel op het conto van de jeugd uit Woud- hoek De kinderen hebben, denkt de ONS-ambtenaar, dankzij uitgebreide lessen op school hun ouders warm ge maakt voor het GFT-expen- ment Het apart ophalen van 'natuur lijk' afval blijft voorlopig be perkt tot wijken met hoofdzake lijk laagbouw. Volgens de Nuts- lied rijven is het niet doenlijk, be woners van hoge flats met hun emmertjes schillen te laten zeu len. Zij moeten al eens per week nun gewone vuilniszak op de •stoep zetten en de GFT-auto rijdt op een andere dag. Om die reden blijven de flats aan de Havendijk buiten de route als straks de op haalwagen in De Gorzen gaat rijden. Hei is overigens niet zeker of het voorstel van Hendriks meteen al begin '91 wordt uitgevoerd. De uitbreiding in Woudhoek kost 110 000 gulden, invoering van het systeem m De Gorzen het dubbele en de gemeenteraad kan daar pas in januari over be slissen. De december vergade ring is geheel gereserveerd voor de behandeling van de meerja renbegroting. Schiedam Het hoofdbe stuur van de Schiedamse cricket- en voetbalvereni ging Excelsior'20 heeft voor vrijdag een buitengewone al gemene ledenvergadering uitgeschreven. De bijeen komst wordt gehouden in het clubgebouw De Toekomst in sportpark Thurlede en begint om achtuur. Tijdens deze avond wordt een toelichting gegeven op het tu multueuze vertrek van hoofd trainer John Kloppers en de, aanstelling van Ed van der Roer ais coach. Tevens wordt de me ning van het bestuur getoetst aan die van de leden. Dat kan verregaande consequenties heb ben. Mogelijk treedt het bestuur af. In de weekbrief van Ex cel - sior'20, die vandaag bij de leden wordt bezorgd, blikt voorzitter Cor van 't Zelfde in vogelvlucht terug op de gebeurtenissen van vorige week. Hij rept van een ui terst pijnljke situatie, waarin de emoties hoog zijn opgelopen en ook relaties zijn geschaad. Hoe wel deze affaire in zijn ogen niet in aanmerking komt voor de schoonheidsprijs, meent Van 't Zelfde nog steeds dat het bestuur een goede en noodzakelijke be slissing heeft genomen. De A-selectie van Excelsior'20 traint vanavond niet, omdat het bestuur er nóg niet in is gestaagd een gediplomeerde veldtrainer aan te trekken. Men wil niet het risico lopen door de trainersvak- bond (VVON), die de belangen van de op non-actief gezette Kloppers behartigt, op de vin gers te worden getikt. De spelers zullen een beetje uitlopen en zich daarna beraden over de huidige situatie. Schiedam Schiedam gaat zich meer verdiepen in stad- secologie. De gemeente heeft behoefte aan aanvul lende kennis van de samen hang tussen flora en fauna en de verstedelijking van de omgeving, waarin zij voor komen, Daarom 2al er dertig mille worden uitgetrokken voor een onderzoekje. Het is belangrijk te weten hoe een goede ontwikkeling en spreiding van plant en dier kan worden bewerk stelligd, vindt de gemeente. De dienst gemeentewerken zal in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de KNVV en- de Wageningse onderzoeksinstelling De Dorschkamp de nadere stu die verrichten, Daarbij gaat het om het for muleren van aandachtspun ten voor de aanleg en het on derhoud van de groen- en watervoorzieningen. Voor alsnog zal die verkenning zich beperken tot de kop van Schiedam, Spaland en Woudhoek. „Hier is de uit wisseling tussen landschap en stad het omvangrijkst en komt een aantal projecten in uitvoering", aldus de ge meente. Het is de bedoeling een brochure uit te brengen, waarin het onderzoeksma teriaal wordt gepresenteerd. Vlaardingen Voor de feest verlichting in de Hoogstraat en omgeving doet de gemeente Vlaardingen nog drie keer een greep in de buidel. Daarmee ko men zij terug op het besluit de winkeliers voortaan zelf te laten betalen voor de kleurige lamp jes, waarmee in de donkere da gen voor kerstmis de straten- worden versierd. Op zoek naar bezuinigingen be dacht bet gemeentebestuur, dat de winkeliers de stroomkosten voor de illuminatie van de stra ten best 2elf konden betalen. Dat zou de gemeente 1600 gulden per jaar besparen. De winkeliersvereniging Koop centrum heeft echter met succes een beroep gedaan op de goed willendheid van het college van B en W. Na de zomer van 1991 staat de Vlaardingse binnenstad bijna twee jaar in de steigers. Omdat de winkeliers dan lang durig in de rommel zitten de omgeving van Hoogstraat en Liesveld wordt één grote bouw put vonden zij een kleine fi nanciële tegemoetkoming van de gemeente wel opz'n plaats. B en W hebben zich door dat ar gument laten vermurwen. De bezuiniging is drie jaar opge schort. Als het werk aan de bin nenstad is afgerond, moeten de winkeliers voortaan wgl zelf vooralle kosten opdraaien. Het monument aan de Schie staat al meer dan een jaar in de steigers. Binnenkort wordt het gerestaureerd. Schiedam De financiering voor de restauratie van het monumentale pand op de hoek van de Schie en de Raam is eindelijk rond. De Stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam (SBSS) heeft het project overgeno men van ontwikkelaar Sö- dervast, die geen kans zag een sluitende exploitatie op te stellen. De niet-commerciele SBSS had het voordeel te kunnen putten uit subsidiebronnen die voor de ontwikkelaar ontoegankelijk waren. De stichting heeft bijna achthonderdduizend gulden van het rijk, de gemeente Schiedam en een particulier fonds weten Jos te krijgen. Het tekort op de begroting het karwei kost ongeveer 1,2 miljoen gulden moet worden gedicht door de kopers van de twee ap partementen en de praktijk ruimte die in het pand women ondergebracht. Verder hoopt de stichting nog op enkele donaties. De SBSS pakt hei monument oorspronkelijk een distilleerde rij, later in gebruik bij de dran kenfirma Wenneker en daarna bet domein van Sherry de Terry op dezelfde manier aan als een paar jaar geleden het pand Lange Haven 95. Dat uitgebran de woonhuis annex kantoor werd in de oude staat hersteld en opnieuw bewoonbaar gemaakt. Instanties die geld bijdragen, zullen, net als aan de Lange Ha- Vlaardingen De ondernemingsraad van Cincinnati Mila- cron is op zoek naar een gegadigde die de Vlaardingse slijpma- chinefabriek wil overnemen, Volgens OR-voorzitter Wiebe Gouma is er sprake van een tien tal geïnteresseerde bedrijven, waaronder 'vier of vijf zeer se rieuze kandidaten'. In hoeverre het Amerikaans moederbedrijf geneigd is de eni ge Nederlandse vestiging van de hand te doen, is overigens niet duidelijk. De ondernemingsraad 'leurt' wel met de fabriek. „Maar", sielt Gouma heel duide lijk. „we hebben natuurlijk geen steen te verkopen. We sluizen de belangstelling door naar de di rectie". Hij voegt er aan toe dat de Amerikanen in ieder geval met de mond belijden dat zij be reid zijn het bedrijf te verkopen, Eind vorige maand werd bekend dat Cincinnati Milacron Grin ding Center Europe BV de poort moe t sluiten en dat de 140 werk nemers op straat zouden komen te staan. Een mogelijke overna me door een bedrijf dat er fi nancieel rooskleurig voor moet staan in plaats van liquidatie kan de gevolgen voor het perso neel enigszins verzachten. De OR-voorzitter: „Laat ik helder zijn: wat er ook gebeurt, het zal nooit zonder pijn zijn". Het sociaal plan voor de werkne mers van de slijpmachinefabriek is nu in ieder geval in principe klaar. Omdat het tijdsbestek zo kort was. is dit direct geregeld. „Normaal kijken we eerst naar alternatieven om de werkgele genheid te behouden, maar dat proces kost tijd en dat hebben we juist niet", zei districtsbestuur der Rutger Meijer van de Indus triebond FNV toen het sluiten van de vestiging bekend werd. Wiebe Gouma spreekt over een zeker verdedigbaar sociaal plan. Het houdt in dat het tweemaal zo goed moet zijn als bij de laatste reorganisatie, want dat was de eis van1 de ondernemingsraad. Als extra 'bonus' krijgen de werknemers 2750 gulden netto boven op hun uitkering mee. Het personeel moet zich volgende week dinsdag 4 december uit spreken over het afvloeiings plan. *en gebeurde, op een plaquette in de hal worden vermeld. Het monument aan de Schie staat al ruim een jaar in de stei gers. Die gaan binnenkort voo het eerst echt dienst doen De stichting heeft het pand vrijdag gekocht en verwacht dat aanne mer IGB, ook verantwoordelijk voor de aangrenzende nieuw bouw. zeer binnenkort aan de slag kan. De bouwtekeningen 2ijn al klaar. Het bouw- en res tauratiewerk zal iets minder dan een jaar in beslag nemen. Schiedam Het tripje dat wethouder Adri Reijnhout en enkele ambtenaren onlangs naar Zweden hebben ge maakt, heeft de CD-gemeen- teraadsfractie de wenkbrau wen doen fronsen. CD-verte genwoordigers Cees Krom menhoek en Cor Zonneveld laten er weinig twijfel over bestaan dat zij dergelijke uit stapjes geldverspilling vin den. Reijnhout en zijn gevolg gingen naar Scandinavië om uit te zoe ken of een bepaalde stedebouw- kundige aanpak ook succesvol zou kunnen zijn in de Schiedam se wijk Nieuwland. Daar staat een vernieuwingsoperatie van vele tientallen miljoenen gul dens op stapel. Zij kwamen terug met een idee voor terraswonin gen en andere bouwkundige aanpassingen. De Centrumde mocraten vragen zich af of op lossingen voor Nieuwlandse pro blemen niet in eigen stad te vin den zijn, in plaats van in Zwe den. Zoals gewoonlijk kan de CD het niet laten de etnische minderhe den in de zaak te betrekken. In schriftelijke vragen aan burge meester en wethouder over de reis naar Zweden informeert de Maassluis De politie van Maassluis is niet helemaal te spreken over de (bromjfiets- kijkdagen. In het afgelopen weekeinde kenden wel veertien eigenaren gelukkig worden ge maakt, omdat zij hun gestolen bezit terugvonden. De politie vind te chter dat veel te veel op gespoorde rijwielen op het bu reau blijven staan. Daarom wordt vrijdag tussen acht en twee uur opnieuw een kijkdag gehouden. Daarna zul len de fietsen worden afgevoerd., Ook op de gedupeerde eigenaren heeft de politie enige kritiek. Re cent deden elf Maassluizers aan gifte van diefstal. Slechts een en keling wist relevante gegevens te spuien. Het minste is dat men het framenummer van de fiets kern, stelt de politie. Nog beter is als een fietsregistraiiekaart wordt ingevuld. partij meteen of de excursie soms ook was bedoeld om de bevol kingssamenstelling van Nieuw land waar veel migranten wo nen te herzien. De CD zegt uit krantenberichten te hebben begrepen dat in Nieuwland sprake is van proble men tussen, autochtonen en al lochtonen. Gevraagd wordt of 8 en W kunnen uitleggen om wel ke problemen het gaat en hoe hc-t college denkt die problemen op een „volwassen" wijze op te lossen. In een tweede serie schriftelijke vragen informeren Krommen hoek en Zonneveld waarom er geen inspraak is gehouden voor dat in de Dr, Zamenhofstraat in Sehiedam-Öost begonnen werd met het opknappen van de groenvoorzieningen, de speelge- iegenheden en een fietspad. Het zal geen toeval zijn dat de CD juist vragen stelt over zaken die m Nieuwland en Oost spelen. smederij CAU.ENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEl. 010-4343096 Vlaardingen Een 13-jarige Maassluizer is gistermiddag thuis door de politie aangehou den, nadat hij op het Veerplein in Vlaardingen een spijkerbroek had gestolen. De jongen nam de broek weg van een rek dat bui ten voor de winkel stond. Toen het winkelpersoneel hem in de gaten kreeg, zette hij het op een lopen, maar zijn vriend bleef verschrikt staan. Hij werd aan de tand gevoeld door de politie en op grónd van zijn aanwijzin gen werd de jeugdige dief in de kraag gevat De zaak zal worden overgedragen aan het bureau voor alternatieve straffen Halt, Schiedam De politie is op zoek naar mensen, die vorige week donderdagavond getuige zijn ge weest van een botsing op de Park laan. Bij de aanrijding raak te een 6-jarig jongetje zwaar ge wond. Het kind werd aangereden door een bestelwagen. De bestuurder beweert dat het jongetje plotse ling de weg overstak over een zebrapad ter hoogte van de Bur gemeester Honnerlage Grete- laan. Ondanks de afgelegde ver klaringen heeft de politie nog vragen over de ware toedracht van het ongeluk, dat om tien voor acht plaatsvond. De politie is bereikbaar onder telefoon nummer 4494499. Vlaardingen Een onbekende fietser heeft gistermorgen een botsing van twee auto's veroor zaakt op de Maassluissedijk in Vlaardingen, De jongen is na het ongeval opgekrabbeld en weg gereden. De fietser kwam door nog onbe kende oorzaak plotseling ten val. Een automobilist die achter hem reed week uit naar de linker weghelft en kwam daar in bot sing met een tegenligger. De twee auto's liepen materiële schade op De politie wil graag ïn contact komen met de jongen, die vermoedelijk op weg was naar school. Schiedam Een 27-jarige mo torrijder is gisteren na een ver keersongeluk op de 's-Graven- Iandseweg zwaar gewond over gebracht naar het Schieland-zie kenhuis. De Schiedammer raak te in de slib toen hij remde op de witte afbaken ingsstrepen op het wegdek. De GGD vervoerde de man met spoed naar het Schieland-zie- kenhuis, waar doktoren neklet sel constateerden. Vlaardingen Een 19-jarige Rotterdammer is gisteravond in de Vlaardingse binnenstad aan gehouden op verdenking van in braak in een huis aan de Beuke- straat. Vermoedelijk in de waan dat er niemand thuis was, ging hij naar binnen. Op zoek naar waardevolle spul len kwam hij oog in oog te staan met de bewoners. De inbreker sloeg op de vlucht. Zijn schamele buit bestond uit een paar pakjes shag en een rekenmachine. Die moest hij echter afstaan toen hij even later, aan de hand van het signalement dat de bewoners hadden opgegeven, kon worden aangehouden. Vlaardingen De dienst Na- tuureducatt'e van de gemeente Vlaardingen is een computer kwijt. Het apparaat werd in de nacht van zondag op maandag gestolen bij een inbraak in het Praathuis, het onderkomen van de'dienst op de kinderboerderij Holywood. De inbreker sloeg een ruitje in. De waarde van de computer bedraagt 6300 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1