Tumult om Koningsstede wBm. Strengere controle op gif noodzakelijk Zevende Gig-festival komt langzaam op gang Horecabaas klaagt z'n nood bij moppentapper Kinderen gul voor jeugd in Oostblok GSD-directeur slaat bod van gemeentewerken af VLAA80INGS DAGBLAD SHAMSE GOURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Stappen met Servet in Schiedam Extern adviseur róndt Spaland-onderzoek af Makelaar: 'Bouwer bedot de boel' Granaat gevonden Explosie zorgt voor veel schade Jongen (14) mishandeld Taxi botst op mast Tasjesrovers door oog van de naald WATERWEG Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, -3131 BC Viaardinqen Postbus 4nnft t Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 3 DECEMBER 199Q PAGINA 9 i Schiedam „De gemeente is hier zo bekrompen, zo negatief: 't is op het onbeschofte af'. Huib Noor] and er, eigenaar van acht tien horecagelegenheden in de regio, klaagde in zijn café De Amstelbron zijn nood bij mop pentapper IJf Blokker, alias Ba rend Servet Blokker was net voor het weekeinde in Schiedam om informatie te verzamelen over cafés in de jeneverstad, voor een artikel in het Bierblad, Noorlander heeft een goede re den om ontevreden te zijn. Hij heeft een immens café ingericht aan de Boterstraat. Schoppen boer heet het, net als de jenever stokerij die er'vroeger gevestigd was. Het is, vertelde Noorlander tegen Blokker, een prachtig café, helemaal Oudhollands ingericht met echte IJsselsteentjes, Delfts blauw en eikehout en op de etage 'is een grote biljartzaak. Het café is al twee jaar zo goed als klaar, maar er is één probleem: het mag niet worden geopend. Noorlander heeft bijna alle be nodigde vergunningen, maar hij ontbeert een bouwvergunning voor een kleine bouwkundige aanpassing. En die is in strijd met het bestemmingsplan. De uitba ter toonde zich vooral boos, dat de gemeente hem zo lang zijn gang had laten gaan. 'Rotzooitje' .Hij de gemeente weet de linker hand niet wat de rechterhand doet, 't Is schrikbarend. Laat ik zo zeggen, dat het een rotzooitje is. Of druk ik me dan te zwak uit", vroeg hij aan de Heineken- vertegenwoordiger in Schiedam Dick de Waard, die bij de heren aan het tafeltje zat. Deze laatste probeerde de boze woorden van de café-eigenaar wat te verzach ten. „Er is in het verleden een wildgroei geweest in de horeca in Schiedam. Nu houdt de ge meente zich precies aan de re gels". Bierliefhebber en. kenner IJf Blokker vond het allemaal machtig interessant en zat druk te schrijven in zijn kleine notitie- blokje. „Niet alles wat u zegt komt in het Bierblad hoor", zo. probeerde hij alvast een desillu- sie bij Noorlander voor te zijn. „Mijn verhaal gaat meer over de horeca in Schiedam". Maar dat was voor Noorlander juist een reden om door te gaan en te zeg gen, dat hij niet ae enige in de Schiedam se horeca was met klachten, „De medewerking van de ge meente is echt nul komma nul", voer de eigenaar van de Amstel bron voort. „D'r zijn meer voor beelden van horecamensen die vergunningen hebben en dan opeens niet open mogen". En volgens Noorlander was zijn klacht er niet een, die alleen de horeca aanging. „D'r vertrekken hier nogal wat bedrijven". CJaim De gemeente zou hebben gezegd, dat het met café Schoppenboer allemaal wel goed komt. Voor dat de vergunning wordt ver leend moet alleen het bestem mingsplan even worden veran derd. „En als ze dat niet doen gaan 2e er hun broekie aan scheuren, dat heb ik ze ook ver teld", zei Noorlander. „Dat wordt een claim van een miljoen gulden voorde gemeente". In de andere zes kroegen waar Blokker met zijn gevolg kwam beperkte hij zich voornamelijk tot notities over de kwaliteit van het bier, de bediening en de in richting. Door VVV-directeur Ruud PSllard liet hij zich infor meren over het verleden van Schiedam. „Deze stad heeft heel lang zijn je- beververleden ontkend. Dat had een enorm negativisme tot ge volg. want uit iedere familie heeft wel iemand in de jeneve rindustrie gewerkt", vertelde Pillard. „Sinds een paar jaar pro fileren wij ons ais Brandersstad en nu komen tot verbazing van velen toeristen uit het buiten land hier naartoe". Blokker schonk zich nog eens een pils in. Tot iets sterkers liet hij zich niet verleiden. De slotindruk van de acteur en moppentapper Blokker, uiter aard enigszins gestuurd door de positieve woorden van Pillard en De Waard, over het-kroegle ven in Schiedam was positief. Hij meende zelfs in cafés ais Scy- edam en Centrum-West de sfeer van de Amsterdamse Jordaan te proeven. Schiedam De gemeente Schiedam moet in de toekomst meer aandacht besleden aan controle op de verspreiding van giftige stoffen in en rond de nieuwbouwwijk Spaland. Deze aanbeveling doet het koninklijk ingenieursbureau Haskoning in haar onderzoeksverslag, dat zij in opdracht van de fractievoor zitters heeft geschreven. Haskoning stelt, dat het giftig havensiib in Spaland een ge vaar kan vormen voor het toe komstige leefmilieu. Het inge nieursbureau sluit niet uit, dat giftige stoffen zich op termijn door singels of grondwater ver spreiden. De nadelige gevolgen kunnen volgens Haskoning door een verscherpte controle worden verminderd. De roep om meer controle vormt de meest in het oog lo pende aanbeveling die Hasko ning doet in het 'papieren' on derzoek. De studie is het gevolg van een groot conflict, dat de politieke gemcederen in Schie dam de laatste twee jaar be heerste. Centraal stond de vraag of de door wethouder Chris Zij develd bedachte beheersmaat regelen in Spaland uit het oog punt van volksgezondheid en milieubeheer voldoende zijn." Onder aanvoering van de hui dige wethouders Adri Reijn- hout (D66) en Bart de Leede (Groen Links) ageerde de toen malige oppositie fel tegen nieuwbouw in Spaland. D66 en Groen Links stelden dat er te weinig bekend was over aard en verspreiding van het giftige slib. Volgens het duo, dat een motie van wantrouwen te- gen wethouder Zijdeveld in- In navolging van D66 en Groen diende, nam de gemeente on- Links komen de onderzoekers aanvaardbare risico's met het tot de conclusie, dat er relatief leefmilieu en de gezondheid weinig grondmonsters in Spa van de Spaland-bewoners. land zijn genomen. Door de ge- In het vooijaar wilde politiek ïijkmatige verspreiding van de Schiedam definitief een eind vervuiling hoeft dit volgens maken aan deze 'affaire'. Alle partijen spraken af, dat zij zich zouden neerleggen bij de con clusies van een onafhankelijk onderzoeksbureau. Daarmee werd het grootste obstakels in de vorming van het nieuwe col lege van PvdA en de voormali ge opponenten D66 en Groen Links weggenomen. Na bestudering van de hoge sta pel rapporten komt Haskoning tot de conclusie, dat de gezond heid van huidige en toekomsti ge bewoners van Spaland geen direct gevaar loopt. Voorwaar de is wel, schrijft het bureau, dat de beheersmaatregelen gaan 'functioneren als waarvoor zij ontworpen zijn'. Haskoning echter geen bezwaar te zijn. Maatregel De belangrijkste beheersmaat regel in Spaland vormt een af- deklaag. waarmee de ruim drie meter dikke laag giftig haven- slib is geïsoleerd. De hele ha- vensliblokatie, die overigens slechts een deel van Spaland in. beslag neemt, is in het verleden reeds opgespoten met anderhal ve meter schoon zand Bij de bouw van de wijk wordt deze zandberg nog eens ver hoogd met een leag van dertig centimeter. Drainage en het iso leren van de kruipruimtes be horen ook tot de door wethou der Zijdeveld aangegeven maatregelen. Als het aan Has koning ligt, wordt dit beheers plan de komende tijd verder uitgebreid. Hel bureau stelt voor de getrof fen isololatie-, beheers- en con trolemaatregelen vast te in één document. Door een mi nutieuze beschrijving van de si tuatie ten tijde van de opleve ring van de wijk kunnen in de toekomst verspreidingen van de giftige stoffen beter in de ga ten worden gehouden- Omdat het gif zich overgrote afstanden kan verspreiden, zou Schiedam op regionaal niveau naar oplos singen van dit probleem moeten zoeken. Bart de Leedetwee jaar gele den de belangrijkste opposant, nu als wethouder zélf verant woordelijk voor het milieube leid vindt het ongepast in dit stadium op de nota te reageren. „De afspraak is dat het college inhoudelijk geen bemoeienis heeft met dit rapport. De aanbe velingen worden dinsdagavond door de fractievoorzitters be sproken. Wij horen wel wan neer het rapport in de gemeen teraad wordt behandelt?'. Maassluis Makelaar Maesïanden Vastgoed heeft grote twijfels over de eerzame bedoelingen van bouwbedrijf Van der Waal met het kanto- Koningsste- renproject de. Makelaar Chris Barské is woe dend op Van der Waals directeur Roelof-Jan van Bruggen, De aannemer zou de drie kan toren flats in Maassluis-West alleen willen bouwen om liquidatiepro blemen te voorkomen. „In mijn ogen is hij de zaak aan het bedot ten", aldus Barské. De Maassluisse makelaar zegt di? in een reactie op het bericht in deze krant dat nij door Van der Waal aan de kant zou zijn gezet. Van der Waal is onlangs in zee gegaan met Barskés concurrent Roest Vastgoed, omdat het Maes ïanden niet lukte huurders te vinden voor het kantorenproject aan de Uïverlaan. Roest is cfaar wel in geslaafd. Maar de lezing van Van der Schiedam Schiedam se kin deren waren zaterdag erg gul voor hun leeftijdgenootjes in Polen en Roemenie. Met tas sen vol gebruikt speelgoed kwamen zij naar Partyhouse Sitton, waar winkeliersvere niging Hoogstraat de jaarlijkse 'Sinterkiaasactie hield. Als dank voor hun vrijgevigheid kregen de kinderen een zak snoep in de schoen of laars, die hun ouders de avond ervoor bij Sitton hadden neergezet. Het geduld van de kinderen werd zaterdagmiddag zwaar op de proef gesteld. Sommige ouders stonden al om kwart over één met hun kroost bij Sitton voor de gesloten glazen deuren. „Doe open", schreeuwde een meisje, dat ..met haar vuisten op het don kere glas bonkte en zo hard aan de deur rukte, dat het ei genaar Ronald Prince binnen Bang te moede werd. Toen zij geen gehoor kreeg, begon zij openlijk de goede bedoelingen van de Sint in twijfel te trek ken. „Straks krijg ik niet eens mijn laars terugzei zij tegen haar glimlachende moeder. \,'k Wil wel mijn laars terug. 'Straks heb ik nog maar één laars" Ook de andere kinderen wachtten in spanning en er 'ging een gejuich op. toen Prin ce ten slotte om tien over half twee de deuren opende, waar achter de jongens en meisjes- de schimmen van Sinterklaas en Zwarte Piet al hadden g zien. Hun schoenen en laarzen stonden keurig in rijtjes op de trap, allemaal met een zak snoep erin. En iedereen kreeg een handje en een vriendelijk woord van de goedheiligman. Boven waren lange tafels neergezet. Daar lagen scharen en plakband en pakpapier, waarmee de kinderen zelf hun oude speelgoed mochten in pakken. Maar meestal waren het de oudersdiedat karweitje opknapten. De kinderen ge bruikten de tijd om afscheid te nemen van hun dierbare speelgoed. Toeters, auto's, pop pen. vliegtuigen, peuterpuz zels: alles werd keurig inge pakt en van een sticker met de naam van de gever voorzien. Een jongetje. Léon, bekeek alle dingen nauwkeurig voor dat hij ze aan zijn moeder gaf. Hij had al het speelgoed zelf uitgezocht voor die arme kin dertjes in Polen en Roemenie. ..Die hebben helemaal geen speelgoed", zei zijn moeder. ..De kindertjes in Afrika ook niet", zei haar zoontje wijs. De pakketten met speelgoed worden nog voor de kerst door personeel van de GGD Nieu we Waterweg-Noord naar de twee Oostbloklanden ver voerd. Niet alle kinderen von den het nodig voor hun gaven te worden beloond. Vijfenze ventig zetten er hun schoentje, maar nog eens honderd ston den zomaar hun speelgoed af. Vlaardingen Directeur Trees van Miltenburg van de Sociale Dienst heeft een aanbod van de Dienst Gemeentewerken afge- slagen. Wethouder Agnes van Ardenne en de vertrouwens- 5 commissie zagen in haar de idea- Ie kandidaat voor de vacante di- recteursfunctie bij Gemeente- werken, maar Van Miltenburg f blijft voorlopig liever bij de Soci- ale Dienst zitten. De afwijzing betekent een streep -j door de rekening van Geraeen- ■- tewerken, want op het wensen- lijstje van de dienst stond de di- recteur van de sociale dienst vol- t gens insiders met stip genoteerd. a Van Miltenburg, die op dit mo- ment de laatste hand legt aan een. ingrijpende reorganisatie van de GSD, wordt binnen het - ambtelijk apparaat gezien als een bekwaam manager. Wethouder Agnes van Ardenne l (personeelszaken) polst* Van Miltenburg verleden werk voor de vacante functie. De directeur van de Sociale Dienst ontkent echter, dat zij de bvMOeming reeds in haar zak had. „In het in« formele circuit tiert het aantal f namen welig. De praktijk is dat de wethouder mij alleen beeft gevraagd of ik op de lijst van kand idate n voor deze functie ge- plaatst wilde worden. Dat is heel iets anders dan een benoeming". Na rijp beraad heeft Van Milten- burg afgelopen woensdag laten weten dat zij niet in aanmerking wil komen voor het directeur schap van de grootste gemeente lijke dienst. „In principe zou ik best in zijn voor een andere functie, maar voorlopig blijf ik op mijn plek zitten. Het kan echt nog jaren duren voordat ik op stap oij desociale dienst". Dat de gemeentelijke 'headhun ters' binnen de sociale dienst op zoek zijn gegaan naar een kandi daat voor Gemeentewerken is volgens Van Miltenburg minder vreemd dan het lijkt. „Met wet houder Van Ardenne heb ik ver schillende gesprekken gevoerd over de reorganisatie bij de soci- ale dienst Centraal stond de vraag hoe je om moet gaan met het herplaatsen van personeel. Een aantal medewerkers komt door de reorganisatie tenslotte op een andere post terecht". Van Miltenburg vindt het met meer dan logisch, dat zij in één van de gesprekken met de wet houder ook haar eigen positie ter discussie heeft gesteld. ..Ik vind dat wat je aan een medewerker vraagt, ook voor jezelf geldt", zegt Van Miltenburg. „Daarom heb ik de wethouder meege deeld dat ik in principe ook opensta voor een andere taakin- vulling. Binnen de eigen dienst zijn die mogelijkheden er niet voor een directeur, dus denk je in mijn geval al gauw aan een andere plek binnen het gemeen telijk apparaat". Johnny the Fox beet het spits af op het Gig-festival, Maassluis „Spelen is leuk, maar voor Dug Out-publiek...". Zes bands betraden zaterdaga vond het podium van het Maas sluisse jongerencentrum voor het zevende Gig-festival met ge mengde gevoelens. Moskou, één van de Maassluisse bands, trad Vlaardingen De Explosieven Opruimingscompagnie moest zondagmiddag uitrukken, om dat een wandelaar op een gras veldje aan de Marathonweg in Vlaardingen een granaat had ge vonden. Het personeel van de EOCK1 ontdekte dat het een Franse mortiergranaat was, waaruit de explosieven al waren verwijderd. Hoe de granaat op het grasveldje terecht is geko men, is vooralsnog een raadsel zaterdagavond voor het laatst op. Gitarist Timme van Renssen .rouwde er niet om, want van de sfeer in Dug Out kon hij niet sen timenteel worden. „Ik kan mij hier optredens herinneren waarbij helemaal niet werd ge reageerd. Nou, dan ga ik toch weg?" Maar Moskou zou later op de avond met uitzonderlijk veel plezieraan het allerlaatste optre den beginnen. Het publiek was warm gelopen, Johnny the Fox beet het spits af. Met drie man maakte deze band zeer volwassen muziek, waarin hardrock naadloos overging in rock en roll. Gitarist-zanger Mark Hazenberg gaf tijdens in gewikkelde gitaarsolo's zelfs een show weg, die deed denken aan professionele videoclips. Het pu bliek liep er nauwelijk warm voor. Gedanst werd er pas toen de ge legenheidsformatie *Seghtïes Band' optrad. Deze aan festival- organisator 'Pop Overleg Maas sluis' (POM) verbonden groep speelde covers van Iggy Pop en The Stooges. Claw Boys Claw en Jimi Hendrickx, En echt onrus tig werd het publiek pas toen de hardrockband Threnody het po dium opkwam. Tijdens de optredens van de £- string Blues Band 'Moskou' en 'The Jack of Hearts' stond de zaal op zijn kop. Toen om onge veer half één de laatste trein en pont' vertrokken ging een deel van het publiek weg. Zij zouden de laatste twee bands missen. Toch bleven zó'n honderd men sen nog tothalf drie in DugOut, Moskou speelde, na een onge lukkige start waarin een gebro- kem&naar de hoofdrol speelde, de sterren van de hemel. De Herman Brood-aehtige muziek deed het goed bij het publiek, dat in spanning wachtte op The Jack of Hearts. Deze nationaal be faamde band kreeg de eer die hem toekwam. De sfeer was op timaal en er hoefde niet lang te worden aangedrongen op een Schiedam Acht gezinnen- uit de Roëllstraat in Schie dam hebben gistermiddag hun woning moeten ontrui men als gevolg van een enorme gasexplosie in de kelder. De knal zorgde voor een grote ravage in de ber ging^ Twee kelderboxen stortten in elkaar en vanuit een woning slingerde een bloempot door de achter ruit van een personenauto. De ontplof f ing ontstond om vijf uur op het moment dat een bewoner van de eerste verdieping zijn voordeur opende. De man, die pools hoogte ging nemen omdat bij een gaslucht had gero ken, was direct getuige van de ontplof fing. Als gevolg van de luchtver plaatsing slingerde de bloempot naar buiten en viel een ruit op de vierde verdieping in diggelen. Van de schrik moest een met hartklachtenkampende be woner worden overge bracht naar het Schïeland- ziekenhuïs. De technische recherche stelt vandaag een- onder zoek in naar de precieze oor zaak van het incident Gis teren viel het de politie op, dat de gaslucht in de kelder zich had vermengd met een benzinegeur. Vlaardingen Een 14-jarige jongen is zondagmiddag op het Liesveld door een groepje van zeven jongelui gemolesteerd. De knaap werd zonder enige aanlei ding door het clubje op de grond I en in elkaar geslagen. Hij kwam er met schrammen, builen en gescheurde kleren vanaf. De politie vond van de da ders geen spoor. Waal strookt niet met de feiten, zegt Barské. De directeur van Maesïanden Vastgoed beweert dat bijbals makelaar afhaakte, omdat hij de aannemer niet meer vertrouwt. Op 12 septem ber legde Barské Van Bruggen tijdens een 'indringend gesprek' een serie vragen voor over de bouw van Koningsstede. De ma kelaar vroeg naar een bouwga- rantie. wilde weten wie de eige naar van het complex zou wor den, hoe hoog de servicekosten zouden uitvallen en welke van Aan de Stegge Verenigde Bouw bedrijven waarvan Van der Waal onderdeel is het com plex zou realiseren. Barské zou op geen van die vra gen antwoord hebben gekregen. Reden waarom hij nu suggereert dal Van der Waal Koningsstede alleen v.'i! bouwen, omdat hij voor 1991 een magere orderpor tefeuille heelt en daardoor we) eens in de problemen zou kun nen raken. Voor Maesïanden Vastgoed was dat een veel te on zekere basis om haar naam aan J het project te verbinden.Barské: j „Wij vrezen dat we de cliënten i teen enkele garantie kunnen ieden" Roelof-Jan van Bruggen is per plex. Hij beaamt dat er een on derhoud is geweest met Maes ïanden. maar de vragen die toen gesteld zouden 2ijn hoort hij nu voor het eerst De directeur van Van der Waal: „Dit is bijna on eerbaar. Laat Barské zijn be schuldigingen maar eens bewij zen- Op deze manier bezorgt hij mijn bedrijf een slechte naam. Dat laat ik niet over mijn kant gaan". Measlanden is wel degelijk door de bouwer aan de kant gezet, zegt Van Bruggen, die herhaalt dat de makelaar geen huurders voor Koningsstede kon vinden. „Hij presteert niet. Dan kies je als ondernemer een a ndere part ner, zo werkt dat in onze econo mie. Barské is gewoon lichtelijk teleurgesteld dat deze order aan zijn neus voorbij is gegaan. Ik heb maar één advies: laat die man een cursus Omgaan met te leurstellingen gaan volgen". Van Bruggen bestrijdt dat zijn bedrijf een magere orderportefe uille zou hebben. Hij zegt dat Van der Waal voor volgend jaar nieuwbouwprojecten heeft aan genomen in ondermeer Gouda, Maassluis, Rotterdam, Helle- voetsluis.Lisse en Bussum. Vlaardingen Met een hersen- schudding is de 51-jarige passa gier van een taxi in ae nacht van zaterdag op zondag in het Holy- ziekenhuis opgenomen na een aanrijding op de kruising van de Westlandseweg en de Burge- n^esterHeusdenslaan. De taxi reed tegen een ANWB- mast toen hij moest uitwijken voor een auto die van de West landseweg kwam. De bestuurder van die auto, een 3?-jarige Tsjechoslo waak, vergat voorrang te geven. Schiedam Zekerheid heeft men nog niet over de zaak, maar de Schïedamse politie heeft het sterke vermoeden dat twee tas jesrovers zaterdagavond door het oog van de naald zijn gekro pte tasjesrovers sloegen om half negen toe op de Rctterdarose- dijk. Het tweetal nam het hand tasje weg -van een 81-iarige Schiedamse. Volgens het slacht offer ging het duo er vandoor in een auto met een kapot achter licht. Even later hield de politie op de Koemarkt een Citroén Visa met een Frans kenteken aan vanwe ge een kapot achterlicht. Na con trole van de papieren mochten de bestuurder en de passagier h un weg vervolgen. Pas toen de vogels waren gevlo gen hoorden de agenten via de mobilofoon dat een kleine, don kere auto met een kapotte ver lichting werd gezocht Een grote buit sleepten de daders overi gens niet binnen. Wijs geworden van een eerdere overval be waarde het slachtoffer slechts haar paspoort in haar handtasje-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1