Alders: geen cent extra sanering voor 'Schiedamseweg wordt gevaarlijk' Leo Das mag verder met fietsenstalling Deel Nieuwland uren zonder gas CDA neemt plannen college onder loep («laifli Cadeau met vertraging VLAARDINGS 0A6BLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT U Schonen van Steendijkpolder op losse schroeven Geheimzinnig uitstapje KT FABER smeden) Stok in wiel Kerstbomen in brand Rioolslib oorzaak stank OR Cincinnati: Kool heeft ons niets gevraagd rger nri/v Rgionaleredactle: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaamsen. Postbus40Ó'6T Schiedam Het CDA heeft grote bezwaren tegen het Collegewerkprogramma 199Q-1994 van de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links. Het beleid dat burgemeester en wethouders daarin schet sen vermeldt volgens de christen-democraten „een overdaad aan ambities, ter wijl de praktische vertaling ten enenmale ontbreekt". De gemeenteraad kan er geen kant mee op, meent CDA-frac- tievoorzitter Daan Baart. Er worden allerlei plannen en voornemens geschetst, maar in zulke vage en algemene termen dat de raad geen enkel instru ment heeft om die te kunnen toetsen. Kortom, B en W blijven volgens het CDA schromelijk in gebreke. De christen-democraten zijn over de hele linie buitengewoon ontevreden over het optreden van het in mei aangetreden col lege. Ook het uitstellen van de j begrotingsbehandeling, van ok tober verschoven naar decem ber, kan volgens Baart eigenlijk niet Het CDA heeft het uitstel ge bruikt om de beleidsvoornemens van de roodgroene coalitie eens grondig onder de loep te nemen. De conclusies beslaan grofweg 35 pagina's, evenveel bladzijden als het bekritiseerde werkstuk van burgemeester en wethou ders. Opmerkingen De werkwijze van het CDA was eenvoudig: het werkprogramma werd integraal overgenomen, en daarnaast werden puntsgewijs opmerkingen in de kantlijn ge plaatst. Al bij hoofdstuk 1 komen de christen-democraten bijna ruimte tekort om hun twijfels te verwoorden. B en W zeggen daarin dat de relatie tussen de gemeente en bevolking te wen sen overlaat, zonder dat zij die bewering nader uitleggen. Het CDA wil graag weten wat er aan die verstandhouding man keert Het voornemen om regel matig overleg te plegen met groeperingen uit de samenle ving vindt het CDA geen slecht idee, maar als B en W het woord 'regelmatig' gebruiken moeten ze ook aangeven hoe vaak dat is. Eén keer per jaar? Twee keer per maand? Die toon B en W vangen op de eigen woorden en een nadere uitleg daarover vragen over heerst in een groot deel van de vandaag aangeboden nota. Het CDA laat duidelijk blijken geen prijs te stellen op mooie volzin nen alleen. Als het college zegt de bodemvervuiling te willen bestrijden, moet ook aangegeven worden hoe dat moet gebeuren. En als beweerd wordt dat de ar chitectuur van de nieuwbouw op het Stadserf 'spectaculair' moet ogen, verlangt de oppositiepartij een definitie van spectaculair. Want dat is een nogal subjectief glSOKAVIaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352065 4350557 - sportredactie: 4345803. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 PAGINA 17 Schiedam De bewoners van de Schiedamseweg en de omliggende straten in Kethel klagen hun nood over het toenemend verkeer. Veel automobilisten ervaren de vrij smalle weg als een handige sluiproute van en naar de kop van Schiedam, de in aanbouw zijnde wijk Spaland. De Schie damseweg, vinden de omwo nenden. wordt steeds onveiliger. Om een hele trits verkeerslich ten op de Churchillweg de hoofdroute naar de wijken Kethel, Woudhoek Groenoord, en Spaland te mijden, kiezen met name Spalanders voor het alternatief om via de Prinses Be- atrixlaan bij zwembad Groe noord de Schiedamseweg te ne men. Namens de omwonenden laat woordvoerder I. Janse we ten dat sinds de Churchillweg onlangs enige tijd door asfalte- nngswerkzaamheden was geslo ten, de situatie alleen,maar is verergerd. Wij vrezen dat de weg als vaste sluiproute is ontdekt", zo wordt gesteld. „Autoverkeer is voor deze straat echt ongeschikt en een gevaar voor de fietsers voor wie het een aantrekkelijke route is met goede aansluitingen op fietspaden". De bewoners willen niet langer met lede ogen aanzien hoe de verkeersveiligheid in hun buurt afneemt. Bepakt met een stapel Drukte op de Schiedamseweg. Omdat steeds meer automobilis ten deze sluiproute van en naar Spaland ontdekken, vrezen de omwonenden voor gevaarlijke si tuaties. handtekeningen trekken "zij aanstaande maandag 10 decem ber naar het stadskantoor. De verontruste Schiedammers wil len wethouder Chris Zijdeveld (verkeer en vervoer), die overi gens zelf ook aan de Schiedam seweg woont, voor zover nodig attenderen op de toenemende drukte. Ook het kruispunt met de Iepenlaan baart de bewoners zorgen. Maassluis Milieu-minister Hans Alders wil geen extra geld beschikbaar stellen voor de sanering van de Steendijk polder. Door de weigering staat de uitvoering van het door de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Maas sluis ontwikkelde sanerings plan voor de grootste gifwijk van Nederland op losse schroeven. De bewindsman heeft dit mee gedeeld in een onderhoud, dat hij met de Maassluisse milieu- wethouder Jan Storm en milieu- jedeputeerde Hans van der Vlist heeft gevoerd. Storm, die vol gende week de Commissie Bo demsanering Steendijkpolder en de raadscommissies over het ge- spreksresultaat inlicht, wil dat de provincie nu een aanvullend onderzoek instelt naar de reste rende saneringsmogelijkheden. Maassluis en de provincie Zuid- Holland presenteerden de mi nister de zogenaamde bespreek- va riant Deze saneringswijze houdt in dat de tuinen van de in de jaren zestig met Rotterdams havenslib opgespoten wijk wor den afgegraven tot een diepte van 1.30 meter. De in de bodem aanwezige zware metalen en landbouwbestrijdingsmiddelen zouden onder de straten en het openbaar groen slechts worden begrip, waar je alle kanten mee opkunt. Schiedam Een groep ambte naren en raadsleden is vanmor gen "in" alle vroegte én alle stilte uit Schiedam vertrokken voor een excursie langs woonwagen projecten in Zuid-Holand Utrecht. Wethouder Bart de Leede (Groen Links), die het gezel schap aanvoerde, wilde liever geen ruchtbaarheid geven aan het uitstapje. Bewoners van het Schledamse woonwagenkamp Hof van Cyrène waren niet uit genodigd. Ook de pers mocht niet mee. Deze ongewone geheimzinnig heid heeft volgens De Leede een goede reden. De bestuurlijke de legatie uitbreiden met wagenbe woners en" journalisten zou het reisje nagenoeg zinloos maken. De te bezoeken gemeentebestu ren zouden dan hun kiezen op elkaar/houden over mislukkin gen irf hun woonwagenbeleid en alleen', oppervlakkige verhalen afstegen. Vera CAlLOeURGSTRAATSO VUARDWGEN- TEL. 01CM343096 Schiedam Door een fout je van een aannemer is gis termiddag een deel van de wijk Nieuwland urenlang zonder gas komen te zitten. In bijna 800 woningen ten noorden van de Burgemeester van Haarenlaan vielen rond half twee plotseling alle gasge stookte apparaten uit. De gas druk viel weg toen bij het re pareren van een lek In de Hugo de Grootstraat abusieve lijk een aanvoerleiding werd afgesloten. In de wijk brak lichte paniek uit Honderden bewoners bel den met de Openbare Nutsbe drijven Schiedam en de poli tie. Mensen klaagden over kou en waier uit de douche dat niet op temperatuur wilde komen. De ONS hadden enige tijd no dig om de oorzaak van de sto ring op te sporen. Elders in de wijk, bij de Parkweg en de Willem Pastoorsstraat, werd ook aan het leïdingennet ge werkt. Het duurde tot zes uur voordat de buurtbewoners weer warm water hadden en de kachel konden aanzetten, want toen de oorzaak, was opgespoord kon niet simpelweg de kraan weer worden opengedraaid, In huizen waar de apparatuur niet was afgesloten zou dat tot grote ongelukken kunnen lei den. De nutsbedrijven schakelden daarom de politie in, die met geluid wagens de bewoners op riep de hoofdkraan dicht te draaien. Medewerkers van de ONS gingen gelijktijdig de huizen langs om te controleren of de buurt gehoor gaf aan de oproep. HfctONS-personeel, dat eigen lijk in verband met Sint Nico- iaas iets vroeger naar huis zou gaan, beleefde door de storing een onrustige pakjesavond. Ook na 2es uur moest nog ver schillende malen hulp worden geboden in hutzen waar de be woners er piet in slaagden de apparatuur weer aan de praat te krijgen. Volgens de ONS is een gassto- ring op deze schaal nooit eer der in Schiedam voorgeko men. Het incident verrijkte de taal overigens met een nieuw woord. Het politierapport sprak vanmorgen van een 'gasarme' periode in Nieuw land. afgegraven tot een diepte van ze ventig centimeter. Duur Voor deze bespreekvariant moest Maassluis flink wat water bij de wijn doen, want tot voor kort hield de gemeenteraad vast aan een integrale afgraving van de wijk tot een diepte van 1.70 meter. Omdat met dit plan ruim 200 miljoen gulden is gemoeid, zwakte de gemeente bij Alders haar eisen af tot het compromis plan. Minister Alders heeft de sane ringsvariant nu afgewezen, om dat hij de plannen van Maassluis en de provincie 2uid-Holland nog altijd te duur vindt. Volgens de laatste berekeningen kost het plan 52,5 miljoen gulden. Alders wil geen cent extra bijdragen dan het eerder beschikbaar ge stelde bedrag van 38 miljoen gul den. Hierdoor komt Maassluis on danks een verhoogde gemeente lijke bijdrage 7,5 miljoen gulden tekort voor de gewenste sane ring. „We moeten nu kijken of we ondanks het lagere budget tot een milieuhygiënisch aan vaardbare conclusie kunnen ko men. Mocht dit niet mogelijk blijken dan moet het college zich opnieuw op de situatie beraden". De halsstarrige houding van de minister heeft de wqethouder niet ontevreden gemaakt over het gesprek met Alders. „Ik had natuurlijk liever gemeld dat de sanering rond is. Dat is niet het geval, maar de minister heeft toch enkele openingen geboden. Wij heeft onder andere toege zegd dat we het beschikbare rijksbudget op een door ons aan gegeven wijze voor de sanering mogen benutten". Miljoenen Van het op dit moment beschik bare saneringsbudget van 45 5 miljoen is maar liefst elf miljoen afkomstig van Maassluis. Dat is veel meer dan het bedrag, dat de gemeente volgens de Interim Wet Bodemsanering (IBS) aan Sanering moeten bijdragen. „Bij de minister hebben wij onze goede wil getoond door een fikse extra bijdrage beschikbaar te stenen", zegt Storm. „Helaas is Alders ons in financiële zin niet tegemoet gekomen". Ondanks het afketsen van de be spreekvariant gaat de gemeente Maassluis driftig verder met het reserveren van gelden voor een sanering in de Steendijkpolder. In de meeijarenbegroting tot 1994 spaart het college jaarlijks ruim een half miljoen gulden voor het afgraven van de wijk. Genoeg is dit niet, beseft Jan Storm, „Het zal moeilijk worden om voldoende geld te vinden, maar we hebben onszelf een in spanningsplicht opgelegd". Vlaardingen Baldadige jonge lui maakten gisteravond rond zeven uur een vroegtijdig einde aan de Sinterklaasavond van een 45-jarige Vlaardingse, Toen zij al fietsend over de Frederik Hendriklaan een groepje jon gens passeerde, gooide één van hen een bamboestok tussen de spaken van het voorwiel van de vrouw. Zij kwam ten val en moest met een hersenschudding en snij- en schaafwonden naar het Holy-ziekenhuis. De politie kon des dader, een 16-jarige Vlaardinger, aanhouden. Schiedam Op het Schïedamse stadskantoor werd vandaag een verlaat Sinterklaascadeautje be zorgd. Gelukkige ontvanger: het college van burgemeester en wethouders. Afzender: het CDA. Cadeau: de CDA-nota 'College- werkprogramma kritisch beke ken'. In dat werkstuk nemen de chris ten-democraten een voorschotje op de begrotingsdebatten die maandag in de gemeenteraad beginnen. Het CDA heeft zoveel kritiek op de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links dat de spreektijd tijdens de algemene beschouwingen niet toereikend is. Die spreektijd wil de partij reser veren voor opmerkingen over de meerjarenbegroting. De werkafspraken voor de komen de vier jaar tussen de drie Tege- ringspartijen' vindt het CDA een aparte beschouwing waard. Bo vendien streeft het CDA naar een andere formule voor de jaar lijks terugkerende begrotings discussies. Een deel van de de batten kan best schriftelijk wor den afgehandeld, vindt fractie- voorziter Daan Baart. Met zijn 'Sinterklaasnota' wil hij een voorbeeld geven. Baart pakte het echter weinig voorbeeldig aan. Reeds bij het bekendmaken van zijn voorne men ontstond een conflict Het CDA zou de nota gisteren, bij wijze van Sin* Nicolaas-present- je, op het stadskantoor bezorgen, maar legde de pers een embargo op tot vandaag. Publicatie^ op donderdag zou het CDA beter uitkomen, legde Baart uit, „om dat op Sinterklaasavond toch niemand de krant leest". Dat was echter niet de ware re den van het embargo. Het bleek dat het CDA een afspraak had met een op donderdag verschij nend huls-aan-huis-blad. Dat wilde alleen gelijktijdig met de dagbladen publiceren. De dag bladen stelden daarop dat zij uit het stuk zouden citeren op de dag dat het openbaar werd ge maakt; op 5 december. Om problemen te voorkomen en zijn belofte aan het advertentie blad gestand te doen, besloot Baart daarop een dagje later zijn 'cadeau' aan Ben W aan te bie den. tSilVMede:.SK,1ruys' de7f'e medewerker van exploitant Leo Das, mag als gevolg van de overeenkomst met de NS ook blijven in de Maassluissefietsenstalling. »wwwiiwiiw Maassluis Leo Das kan voorlopig weer vooruit met zijn fietsenstalling bij NS-sta- tion Maassluis. Dat is de uit komst van een uitvoerig ge sprek tussen de gemeente Maassluis en de Nederlandse Spoorwegen. Het exploitatie tekort van de stalling wordt in de toekomst bestreden door een subsidie van de NS. In de afgelopen driejaar legden de gemeente Maassluis en de NS beiden jaarlijks 20.000 gulden bij om de voorziening draaiende te houden. Deze constructie werd getroffen toen de stalling in 1987 voor het eerst met sluiting werd bedreigd. Bij het aangaan van deze over eenkomst stelde de gemeente reeds, dat zij-Leo Das slechts voor een periode van drie jaar wilde subsidiëren. Deze over eenkomst loopt aan het eind van deze maand af.. Voor de werk groep Maassluis van de Consu mentenbond vormde dit de laat ste maanden opnieuw reden .ac tie te voeren voor het openhou den van de stalling. „Voorlopig kunnen we weer een jaar vooruit", zegt exploitant Leo Das, die het beheer van de stal ling combineert met het exploi teren van een fietsenwinkel, „De tijd moet echter leren of we het redden, want de totale bij drage is wel lager dan in het ver leden. Hopelijk trekt de belang stelling voor de fietsenstalling het komende jaar verder aan". Jarenlang werd de beheerder tot zijn leedwezen geconfronteerd met een verminderde belang stelling, maar het laatste jaar turft medewerker Ben van der Struys weereen toenemend aan tal fietsen in de rekken. In de ge sprekken met de betrokkenen heeft de gemeente Maassluis toe gezegd, dat zij de belangstelling voor de stalling met een publici teitscampagne verder wil gaan ondersteunen. „Wij hechten er veel belang aan dat meei Maassluizers de trein gaan pakken", zegt wethouder Jan Storm van verkeer en ver voer. „Daarbij is het belangrijk dat de mensen hun fiets op een veilige plek kunnen onderbren gen. Wij willen daarom met een voorlichtingscampagne grotere bekendheid geven aan het be staan van de stalling". Naast het werkgelegenheidsas pect heeft Storm vooral milieu overwegingen om de stalling moreel te steunen. „De komende jaren dreigt de automobiliteit met 170 procent toe te nemen. Dat is een rampzalige ontwikke ling die we alleen kunnen af remmen door het openbaar ver voer te stimuleren". Dienstregeling Tijdens de onderhandelingen over de stalling heeft Storm bij- de NS opnieuw aandacht ge vraagd voor uitbreiding van de dienstregeling tussen Rotterdam- en Hoek van Holland. Vanuit Rotterdam rijdt de trein naar Maassluis weliswaar elk kwar tier, maar de bewoners van het westelijk deel hebben niet veel aan deze service. Slechts één keer per halfuur rijdt de trein vanuit Maassluis centrum door naar Maassluis West en Hoek van Holland. „In het regionaal vervoersoverleg dringen wij al jaren aan op een kwartiersdienst op Maassluis- West. Veel beweging zit er ech ter nog niet in deze zaak". Schiedam Sinterklaas had zijn hielen nog niet gelicht of in Schiedam brak de eerste kerst- boombrand uit. Een voorraad dennen en sparren die in de Ger- rit Verboonstraat onder een dek zeil lag ging gisternacht rond één uur in vlammen op. De brand weer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De scha de is nog niet bekend. De brand is vermoedelijk aangestoken. Rotterdam De opslag van zui veringsslib naast de Slufter is wel degelijk de oorzaak van de stankklacnten uit Oostvoorne en ook. uit Hoek van Holland. De Dienst Centraal Milieubeheer heeft dit bevestigd. In november bereikten de DCMR totaal 45 klachten over ernstige stank afkomstig van de Zuidwest-kant van de Maas vlakte. Een nader onderzoek leerde, dat de klagers, die de rioollucht weten aan het storten var- miveringsslib, gelijk had den. ten ..ader onderzoek moet uitwijzen, hoe en waar precies de sterkste stank ontstaat bij het storten van het slib. De gemeente Rotterdam heeft van net rijk vergunning gekre gen om vier jaar lang zuiverings slib gemengd met vervuilde bag ger uit de havens in de Slufter te storten. Naar verwachting zal de stank overlast van het rioolslib ver minderen als begin volgend jaar het mengen van havenbagger en riooolslib automatisch verloopt Vlaardingen De werkne mers van Cincinnati Mila- cron BV hebben in overgrote meerderheid het sociaal plan aanvaard. Voor het hoogge schoold personeel dreigt ont slag, omdat de Amerikaanse directie de poort van de enige Nederlandse vestiging wil sluiten. „Het wachten is nu op de Ameri kanen", zegt voorzitter van de ondernemingsraad Wiebe Gou- ma. Het was de bedoeling van 'the board' de Vlaardingse slijp- machinefabriek zo spoedig mo gelijk te sluiten; de eerste ontsla gen werknemers hadden nog voor het eind van dit jaar op straat móeten staan. Zo'n vaart loopt het niet, omdat het personeel en de vakbonden op zoek zijn naar bedrijven die zijn warm te maken voor een overname. Door de korte tijds spanne die de directie van Cin cinnati aangaf, is daarom eerst een sociaal plan vervaardigd. Met gemengde gevoelens heb ben de bijna 140 werknemers het 'aanbod' van wethouder Aart Kool (werkgelegenheid) uit de krant vernomen. „Ik heb 't met verbazing gelezen", aldus Gou- ma. „We weten als onderne mingsraad helemaal niks van aangeboden hulp. Hoe zouden we dan hebben kunnen reage ren?" Kool verklaarde zich vorige week bereid te willen bemidde len bij het vinden van nieuwe banen voor de werknemers. In de ogen van het personeel is dat een fopspeen, „Gouma: ,3ij een aantal collega's is dat ook in het verkeerde keelgat geschoten". Voor de hoog gekwalificeerde werknemers is herplaatsing niet het grootste probleem. Zij zou den echter liever zien dat er po gingen in het werk worden ge steld om de fabriek open te hou den. De OR-voorzitter vindt een uit gestoken hand natuurlijk pret tig. „Het is positief als iemand begaan is met de zaak. Maar het gaat mij te ver dat het gemeente bestuur zich eenzijdig laat voor lichten. Ik vind dat nogal sto rend. Wethouder Van Ardenne is bij directeur Breckenridge ge weest. Cincinnati bestaat echter uit meer personen dan alleen de directie", klinkt hij danig in zijn wiek geschoten. „Als ik raadslid in Vlaardingen was geweest, had ik pittige vragen aan het college van B en W gesteld". RDAMS NIEUWSBLAD .T.» Wr-vV-C Ar- Bel vwroieer info, maüe: - V - M eM.lozorsservicc: 010 -400^.444 i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1